fiöeC kmaardei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 I' JAARGANG N°. 1451 VRIJDAG 4 FEBR. 1949 Kard. Mindszenty zou willen aftreden als Primaat van Hongarije Juistheid beschuldigingen toegegeven - de couclusies niet „Schaarste aan huisbrandkolen is West-Europees verschijnsel" Volgende week minder tabak? India wijst Nederlands protest a f Ouderdomszorg Ï4 üitgavo Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct. Bü contract aanzienlijke korting. Vtrontw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 397<* Het proces begonnen In Boedapest is gistermorgen voor een speciale volkwt .tbftnk het proces tegen kardinaal Joseph Mindszenty, Primaat van Hongarije, en zes •nderen begonnen. De Kardinaal wordt beschuldigd van hoogverraad en fcoewel verwacht werd. dat er nieuwe punten aan de acte van beschuldiging gouden worden toegevoegd bevat deze niets dan wat in het ..geelboek Van de Hongaarse regering reeds is genoemd, De Kardinaal zei echter, dat hij niet Mgr. Mindszenty wordt ervan be- Bchuldigd de republiek ten val te heb ben willen brengen, met Otto van Habsburg een complot te hebben ge- gmeed en vervolgens met de Hongaar ge legitimistische leiders om de mon archie ie herstellen. Om deze plannen te begunstigen zou hij nauwe betrek kingen onderhouden hebben met het (gezantschap der Ver. Staten te Boeda pest en aan de betrokken gezant alle inlichtingen verschaft hebben, die hij kon verzamelen. Hij zou zich verzet hebben tegen het teruggeven van de kroon van de H. Stephanus aan de Hongaarse regering en een memoran dum hebben opgesteld tegen de Joden en tegen de agrarische hervorming, voorts de campagne tegen de nationa lisatie der confessionele scholen geleid hebben en voor grote bedragen aan dollars op de zwarte markt verkocht hebben. Aan de andere beschuldigden ver wijt ment Ba-anayi: een monarchistische bewe ging te hebben georganiseerd en buitenlandse tussenkomst in Honga rije t« hebben bepleit. Eakar: actieve deelneming aan een een complot tot omverwerping van de republiek. Eï-erhazy: clandestiene aankoop van dollars van kardinaal Mindszenty. Toth: geregelde medewerking aan het spionnagecentrum vaai Mihailovitsj tegen een vergoeding van 400 fo- rints per maand. Het gerechtsgebouw werd goed be waakt door politie in het g"js. die met Tommyguns is bewapend. In de rechtszaal zelf waren echter geen ge wapende wachten te zien; in de bank echter de beklaagden zaten zes jonge detectives in burger. De Kardinaal was gekleed in een eenvoudig zwart priestergewaad en was zeer bleek. De president van de rechtbank. Vil mog Olty, verzocht hem naar de micro loon in het midden van de zaal te gaan en naam, leeftijd en beroep te noemen. Mct duidelijke stem zei de Kardinaal, dat hij 29 Maart 1392 was geboren en dat zijn vaders naam Jo- hann Pahm was. Op de vraag naar zijn beroep antwoordde hij „Aartsbis schop van Esztergom. Primaat yan Hongarije". Verzoek om stopzetting van gerechtelijke acties Hec proces i.am een sensationele wending, toen de President een brief van de Kardinaal aan de Hongaarse minister van justitie voorlas, waarin hij toegaf schuldig te zijn en. verzocht de actie tegen hem te staken op voor waarde, dat hij tijdelijk zou aftreden «is Primaat van Hongarije. Na voorle- z.ng van de brief stond de Kardinaal cp om te verklaren, dat hij de brief zelf geschreven had en uit eigen vrije wil. Het verzoek om stopzetting van de gerechtelijke actie werd later ver worpen. In de brief werd voorts verklaard, dat hij de afgelopen 36 dagen had kunnen nadenken over de tegen hem Ingebrachte beschuldigingen en over de betrekkingen tussen kerk en staat en dat hij moest toegeven, dat de be schuldigingen in hoofdzaak juist wa ren. GELDIG TOT HEDENAVOND HELDER WEER Voor het Noord-Westen van het land: droog weer met weinig bewol king. Zwakke en langs de kust tijde lijk matig- Zu.d-Westelijke wind. In de ochtend lichte vorst behalve dicht bij de kust. In de middag temperatuur «nhele graden boven het vriespunt. de conclusie kon aanvaarden dat zijn activiteit gericht was op samenzwering tot omverwerping van het democra tische regiem, de Hongaarse republiek" Plannen gebaseerd op oorlogstoestand Tijdens het verhoor zeide Kardinaal Mindszenty. dat al zijn plannen slechts betrekking hadden op de mogelijkheid van een derde wereldoorlog en de om verwerping van het huidige regiem door middel van een derde mogend heid. Nimmer *ad hij deel willen ne men aan enige directe poging om de republiek omver te werpen. De Kardinaal legde zijn verklaring af voor een microfoon in het midden van de rechtszaal. Toen het verhoor een uur geduurd had vroeg de rechter of de Kardinaal vermoeid was. Een wacht bracht een stoel voor de Kar dinaal, die ging zitten om zijn verkla ring voort te zetten. Men liet de mi crofoon zakken. Kardinaal Mindszenty begon met te zeggen, dat „in het voorjaar van 1947 het geloof aan een op handen zijnde oorlog in geheel Europa zeer sterk was. Als gevolg van zulk een oorlog zou een wijziging van regiem ieder ogenblik kunnen komen. Prof. Bara nayi (de tweede aangeklaagde) ves tigde mijn aandacht op het geval van de Griekse aartsbisschop en zeide, dat ingeval van een derde wereldoorlog een dergelijke toestand ook hier zou kunnen ontstaa... I.i dat geval, zo zei de hij, zou ik he» zijn als Primaat van Hongarije, die de functie van tijdelijk staatshoofd zou rriocten -^-vullen. Toen Baranayi en ik dit bespraken, werden wij het eens, dat wij persoon lijk geen deel konden nemen aan po gingen om het regiem omver te wer- pe. doch als dit door buitenlandse in terventie zou geschieden, zouden wij het °nze deen O.a. was er een plan het land in 300 districten t- verdelen, waarin royalist: che leiders propagan da moesten vo' m. Later verklaarde de Kardinaal het te betreuren de fci de acte van beschuldiging genoemde brie ven te hebben geschreven. - Bij de aanvang van zij'n verhoor, dat vijf uur zou duren, was het antwoord op een vraag van de openbare aanklager, of hij de beschuldigingen gelezen en begre Pen had en of hij zichzelf schul dig gevoelde: „Ik voel mijzelf schuldig voorzover ik de daden, dje mij ten laste worden gelegd, heb begaan en ik ben het ook niet oneens met de bijzonderhe den van de tenlastelegging". Hij voegde er echter aan toe, dat hij de uit deze daden getrokken conclusies niet kan aanvaarden- Brief onderschept? Na de ondervraging heeft de aan klager een brief van de Kardinaal aan de Amerikaanse gezant te Boedapest voor de dag gehaald, die, naar zijn zeggen, Kardinaal Mindszenty ge tracht had de gevangenis uit te smok kelen. In de brief werd o.m. om een auto en een vliegtuig gevraagd om een ontsnappingspoging te ondernemen Kardinaal Midszenty erkende de brief ongeveer 10 dagen geleden te hebben geschreven. Andere beschuldigden bekennen alles Dr. Baranayi, de tweede beschul digde in het proces, ontkende aanvan kelijk schuldig te zijn aan verraad. Hij moest daarna een kruisverhoor van 2 uur doorstaan en gaf toen op alle pun ten toe, waarbij hij ,o.a. de Kardinaal beschuldigde en verklaarde, dat alle documenten, gevonden in het paleis v. iiardinual en zijn eigen fiat. authen tiek waren. De terugkeer van Horthy zou men na een Amerika, nse over winning op de Sowjet Unie hebben willen tegenhouden, terwijl Kardinaal Mindszenty staatshoofd zou zijn tot Otto von Habsburg zou kunnen terug keren. Direct na de hervatting van de zit ting m de middaguren ondervroegen de verdediger en de President 2 uur achtereen de jeugdige privé-secretaris van de Kardinaal, Dr. Andreas Zakar, die een gedetailleerde uiteenzetting gaf van de verbindingen van de Kar dinaal met Mgr. Spellmann, Aartsbis schop van New York, en met de Ame rikaanse gezant te Boedapest, Selden Chapin. Minister van der Brink: Publiek was soms teveeleisend In de Tweede Kamer heeft de heer Nederhorst (a.b) aan de minister van economische zaken vragen gesteld in verband met de moeilijkheden jn de kolenhandel. In antwoord daarop heeft minister Van den Brink gezegd, dat de schaarste aan huisbrandkolen over„ al in West-Europa optreedt. De produetie van anthraciet is in ons land iets bij de raming achterge bleven, hetgeen geen betekenis zou hebben gehad, als de verbruikers ook andere brandstoffen hadden willen opnemen. Het algemene beeld der huisbrandpositie is niet ongunstiger dan verleden jaar. De productie van eierkolen is in 1948 hoger geweest dan in 1947 en voor vermindering der fabricage behoeft niet te worden ge vreesd. Bij de afzet van gascokes zijn Zoals bekend wordt op het ogenblik in twee belangrijke sigarettenfabrie- ken te Amsterdam gestaakt. In deze fabrieken wo.dt ruim 43 procent van de Nederlandse sigaretten vervaardigd en in verband hiermede ziet de rege ring zich voor de noodzaak geplaatst ernstig te overwegen om bij de eerst volgende bonaanwijzing op 10 Febr a.s. (6 rantsoenen voor de mannen en 2 voor de vrouwen) deze terug te brengen tot 4 voor de mannen en 1 voor de vrouwen. moeilijkheden Ontstaan, omdat het pu_ bliek voorkeur aan anthraciet gaf. Er kan niet worden overgegaan tot het bonvrij maken van eierkolen en gas- eekes. Had het publiek van het begin af genoegen genomen met de beschik bare brandstoffen, dan :den er nu g.en moeilijkheden zijn en de minis ter constateerde tenslotte ook een zekere zorgeloosheid bij het gebruik van huisbrandkolen. In antwoord op een nadere vraag van de heer Neder horst deelde de minister nog mede, dat de prijsverhoging van 0.50 voor cokes niet ongedaan kan worden ge maakt. Schooljeugd verzamelde 300.000 kg beukennootjes Maassluis is een schip aangekomen met SOO.O-O kilog am beukenootjes, die in de he.fst van het vorig jaar door de schoolgaande jeugd in Overijsel, Veluwe, Achterhoek en Brabant met du m en vinger zijn vergaard. Van de verzamelplaatsen zijn de nootjes naar een centraal punt vervoerd, gereinigd en gedroogd en daarna naar Maassluis ve. scheept. De totale opbrengst bedraagt niet minder dan 300 ton, een kwantum dat er zijn mag en een niet onaanzien lijke be:paring van 's lands deviezen pot vormt. Naar schatting zal uit deze partij nootjes ongeveer 103.000 kilo gram olie geperst worden: de olie is bestemd voor de fabricage van mar garine. In het ministerie van handei in Lonuen worden op hei ogenb.: bespre kingen afgesloten voor een nieuw handelsverdrag tussen Groot-Brittannië en Nederland. Mr. S. Th. J. Teppema, plv. Directeur-Generaal voor de bui tenlandse economische betrekkingen (links) met de heer S. L. Holmes van het Engelse ministerie van handel. De besprekingen zijn er op gericht de afzet van Engelse industriegoederen naar ons land te vergroten in ruil voor landbouwproducten. Cochran komt naar Den Haag Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Commissie der Ver. Naties voor Indonesië, is uit Washington naar New York vertrokken, waar hij Don derdag een lang onderhoud had met de Republikeinse delegatie bij de Vei. ligheidsraad. Cochran is van plan naar Brussel te reizen, waar hij ver wacht minister-président Spaak te ont moeten. Daarna zal hij naar 's Gra- venhage reizen voor besprekingen met minister-president Drees en minister Stikker. Na deze bezoeken gaat Co chran naar Indonesië. CONSUMENTENCREDIETBONNEN 28 FEBRUARI ONGELDIG. Alle geldig verklaarde waardebon nen van het Consumentencrediet dus zowel de oude genummerde als de nieuwe Ongenummerde waardebon nen zullen na 28 Februari 1949 hun geldigheid verliezen. Leveranciers van duurzame gebruiks goederen kunnen de op 1 Maart 1949 nog in hun bezit zijnde waardebonnen tot en met 19 Maart 1949 op de ge bruikelijke wijze bij de banken ter verzilvering aanbieden. .Politionele actie is een oorlogsdaad" De regering van India heeft ver klaard, dat haar optreden bij het ont zeggen van het recht van doorvlucht over of van landen in India aan Ne derlandse vliegtuigen noch in strijd is met de te Chicago ondertekende internationale burgerluchtvaartover, eenkomst, noch een eenzijdige toepas sing van sancties tegen Nederland be tekent. Het besluit van de Indische regering is volgens het antwoord op de Neder landse protesten genomen volgens ar tikel 89 van de overeenkomst van Chicago, dat, aldus werd verklaard, aan de contracterende staten vrijheid van optreden geeft „in geval van oor log". „De zogenaamde politionele actie van de Nederlandse regering in Indo nesië, aldus de verklaring van de re gering van India, vormt een oorlogs daad tegen de regering van de Indo nesische Republiek, welke door de ^regering van India de facto is erkend en rechtvaardigt ten volle het ontzeg gen van faciliteiten aan Nederlandse vliegtuigen. Electrische draad sloeg tussen treinpassagiers Om half vier gistermiddag sloeg op de b.ug over de Lek bij Culemborg een gebroken draad van de electrische bovenleiding een gat in het dak van het laatste treinwagenstel van een electrische stoptrein. De gebroken draad kwam midden tussen de pas sagiers terecht en veroorzaakte een begin van brand, dat echter Onmid dellijk werd geblust. Enkele reizigers liepen schroeiplekken op hun kleding op. maar geen enkele kreeg lichamelijk letsel. Het was gelukkig dat het Ongeluk bij daglicht geschiedde. Het wegdek naast de trein was n.1. opgebroken en tussen de balken gaapten grote gaten, die bij duisternis zeker slachtoffers zouden hebben geëist De reizigers waarschuwden elkaar bij het uitstap pen nu eohter tijdig, zodat niemand in de rivier terecht kwam. Grotlus-medaille voor Winston Churchill Winston Churchill heeft gister bij een plechtighe.d in Londen de gouden Grotius-medaille uitgereikt gekregen „uit erkentelijkheid voor zijn diens ten aan de zaak van de vrede be wezen". In z'n rede voor de aanwezige voor aanstaande persoonlijkheden uit het Nederlandse en Britse openbare leven verklaarde Churchill o.a. „dat de Ne derlandse regering, vastbesloten er naar streeft, de werkelijke vooruit gang in Indonesië te vrijwaren voor de greep van het tweelingmonster van anarchie en communisme". De Grotius-medailla Is enige tijd geleden door de vereniging voor in ternationale rechtsorde aan Churchill verleend. Truman: „Alleen In Washington" President Truman heeft gister de voorstellen van Stalin voor een confe rentie verworpen. Hij verklaarde de minister-president der Sowjet Unie- voor een bespreking over een voor gesteld vredesverdrag niet te zullen Ontmoeten in Polen of Tsjecho.Slo- wakije of op enig andere tot dusver door S;alin genoemde plaats. Truman wees er op, dat hij Stalin tijdens de conferentie te Potsdam in 1945 had uitgenodigd naar Washing ton te komen. Hij verklaarde bereid te zijn Stalin te ontmoeten, wanneer hij ook naar Washington kwam, maar had geen bericht ontvangen van Sta lin, dat deze van plan is een derge lijk bezoek af te leggen. Indien dit kwam, zou hij zijn vrouw zeggen „de logeerkamer gereed te maken voor deze voorname bezoeker". ONTPLOFFING IN ZIEKENHUIS TE HARLINGEN Gisterochtend om zeven uur heeft zich in de poli-kliniek van het zie kenhuis in Harlingen een ontploffing voorgedaan, waardoor een 36-jarige hoofdverpleegster ernstige verwondin gen heeft opgelopen. Zij verkeert in zorgwekkende toestand. Men vermoedt, dat de verpleegster een verkeerde vloeistof heeft gebruikt zij zou aether in plaats van gedes- Stilleerd water verwarmd hebben waardoor de ontploffing is ontstaan. Een daarna ontstane brand werd spoe dig geblust. SCHEERMES" HINRICHSEN KRIJGT LEVENSLANG Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde gister de 41- jarige Duitser Jurgen Hinrichsen („Scheermes") uit Flensbourg tot le venslange gevangenisstraf. Op 4 November 1948 was de dood straf tegen hem geëist, maar het Hof achtte het onderzoek ncf niet voldoen, de en op 26 Februari j.1. moest Hin richsen zich weer verantwoorden^ De eis was toen ook levenslang. We hadden eerst het voornemen onj boven dit artikel een andore kop zetten. Misschien raadt U het al] Staatspens.oen. Maar juist toen w4 het wilden neerschrijven, bedachten we ons. Het is ongetwijfeld gemak* kelijk om een vlammend pleidooi te houden voor hen, wier levenszon on dergaat. Nut werpt het echter weinig af. De hoofden zijn, wat de Staatspen- sio.nnering betreft, wel zo ongeveer geteld in ons parlement en w< gelo ven aan de hand van de Jongste de batten ter gelegenheid van het Be drijfspensioenfonds te mogen vaststel^ len, dat men er niet op behoeft te rekenen, dat het staatspensioen bin nen afzienbare tijd wordt ingevoerd. Dat wil zeggen, het premievrij staatspensioen. Men kan dit betren' en Men kan er fel tegen te keer g.,an, de feiten liggen nu eenmaal zo. In de plaats daarvan gaan we in Ons land naar een toestand, waarbij, na ver loop van korter of langer tijd, het hele volk zal zijn ondergebracht in een stel sel van verplichte verzekeringen. Is dat eenmaal een feit, dan is de strijd voor het premievrije staatspensioen gestreden en ogenschijnlijk verloren. Is dat stelsel van verzekeringen er eenmaal, dan behoeft men er niet aan te denken, dat het ooit weer wordt afgeschaft. Dergelijke systemen ne men wel in omvang toe, maar nimmer af. Betekent dit, dat de Bond voor StaatspensiOnnering dan voor niets zou hebben gest:eden? Geenszin Het doel van de Bond was het verzekeren van een onbezorgde oude dag, zonder pre, miebetaling. Het resultaat zal uitein delijk blijken te zijn een onbezorgde oude dag mét premiebetaling. We ge ven toe. dat er een aanzienlijk verschil in is. Maar één ding moeten we wel goed in het oog houden, n.1., dat ook de kosten van het premievrije staatspen sioen hadden moeten worden opge bracht door de volksgemeenschap. Het gaat er dus slechts om, of een onbe- zofgde oude dag, voor allen, beter had kunnen worden verzorgd door het heffen van een bepaalde pensioen, belasting, of zo als het in de toekomst zal geschieden door heffingen door middel van bedrijfspensioenfondsen. Hoewel we niet blind zijn voor het argument, dat de belasting en met name de inkomstenbelasting niet in die mate zou kunnen worden opge voerd. dat hiervan een uitkering kan worden verstrekt, willen we toch niet verhelen, dat de invoering van een pensicenbelasting en het verstrekken van een premievrije uitkering ons sympaihieker waren geweest, dan het stelsel van verzekeringen, dat op het ogenblik wordt nagestreefd. Al ont kennen we niet, dat het uiteindelijk resultaat er van zal zijn een onbe zorgde oude dag. We vrezen echter, dat die onbe zorgde oude dag slechts zal worden verkregen door een geheel leven ge bukt gaan ond°r de last van een zwa re premie. Een rijksdaalder in de week is nu eenmaal geen kleinigheid. En dit doet bij ons ds vraag rijzen, of het stelsel dat nu gekozen wordt, niet te veel kost aan uitvoering, aan ambtenaren .aan administratie i 1 - -É&rtéuP - ir——w

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1