Qe C IkmaaitWr N.-HOLLANDSE PERS 1945 DINSDAG 8 FEBR. 1949 De wereld in beroering door proces Mindszenty Felle taal van Radio Boedapest Kravchenko is lui, slordig, dom.... Proces Een mysterieus broodje 5' JAARGANG N°. 1454 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.80 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.69 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., famllieberich_ ten 18 et Bij contract aai.zienlijke korting. Verontw. redacteur: J. y. Zoonen Bureau, Rldderetraat hoek Oudearacht Tel K MOO 3971 Zondagavond arriveerde Z.KH. Prins Bernhard met zijn twee oudste doch tertjes, de prinsesje Beatrix en Irene in het Tiroolse wintersportplaatsje St. Anton am Arlberg Bij aankomst op het stationnetje van Sankt Anton boden meisjes in Tirools costuum de prinsesjes bloemen aan. Russische getuigen zeggen De vrouw van Kravchenko Uit vele delen van de wereld komen berichten binnen van protestbetogingen die gehoden zijn in verband met het proces tegen Kardinaal Mindszenty. Londen voerden op een protestbe toging de aarstbisschop van Liverpool en de hertog van Norfolk het woord. In New York vond een grote beto girg plaats, evenals in Manchester In het Britse Lagerhuis zeide min. M. Neil dat het gevoerde Proces niet te scheiden was aan hetgeen vooraf ging. Het staat vast dat de beschuldi g'ng rechtstreeks strijdig is met de verpachtingen van het Hongaarse vre desverdrag. In het Amerikaanse congres zal se na*or Bridges een resolutie indienen ■waarin hij hef congres zal verzoeken het proces te Boedapest aan de kaak te stellen. De heer Schoor, voorzitter van het Nederlandse „Comité voor Mensen", heeft aan de Hongaarse president een telegram gestuurd waarin de organi satie zich bereid verklaard indien de kardinaal schuldig wordt bevonden •an de smokkel in valuta, deze schuld volledig te delgen. Limburgse journalisten in vergade ring bijeen hebben een protesttele gram aan de Hongaarse ambassade ge de smaad aan de kardinaal aa igïdaan. De Hongaarse regering heehet Britse protest van de hand gewezen Ze verklaart dat aan het proces de C ootst mogelijke publiciteit gegeven is dat ze de Britse inmenging beschouwt als een poging om aan de fascistische vijanden van de Republiek steun te verlenen. Ze ka dc willekeurige Britse uitlegging van het vredesverdrag niet aanvaarden. FELLE TAAL Radio Boedapest ging fel te keer tegen de protesten die naar aanlei <3 ng van het proces Mindszenty egen Bttijgarije werden gericht Over de houding van de kardinaal werd gezegd: Deze man verried zijn volk, haatte het, smeedde plannen Voor een oorlog. Hij spionneerde, loog en bedroog. Maar nu, voor de Volks rechtbank zweeg hij als een lafaard. Toen hij zich gesteund voelde door li in opdrachtgevers, was hij niet zwak Nu Mj echter alleen staat en rekening en verantwoording moet doen van zijn d-den v het volk, nu krimpt hij als een lafaard ineen. DE STEM VAN HET VATICAAN De Osservafore Romano zegt het vol feende: ..Wij wijzen met nadruk op l;:n krachtige houding en zijn gedrag Westduitse blokkade Heden zijn de maatregelen tot ver scherping van de controle op het goe derenvervoer tussen de Oostelijke en de Westelijke sector in Duitsland van kracht geworden. Eenheden van de Duitse grenspolitie hebben hun post langs de 300 km. lange grens be trok ken. Er had in de Sovjet zone een belang rijke invoer plaats van b.v. onderdelen van electrische machines en chemica liën uit Nederland en van grondstof fen,. die door middel van het transport over de weg, vanuit Zwitserland, Bel gië, Luxemburg en Denemarken wer den betrokken. Er bestaan nog ^teeds een aantal „lekken" in de tegen „blokkade". Van Amerikaanse officiële zijde werd te kennen gegeven, dat dergelijke lek ken „één voor één" zullen worden ge-licht. Goederen, die uit Nederland en an dere West Europese landen met bin nenschepen naar de Sovjet Russische zone worden vervoerd, kunnen nog door de Britse zone passeren. Volgens te Berlijn Ontvangen in lichtingen stoppen sommige treinen die door de dubbelzone op weg zijn naar Polen en naar andere Oost Eu ropese landen, herhaaldelijk in de Sov jet Russische zone, teneinde aldaar èèn of twee wagons met dringend ncoJzakelijke goederen te lossen. tijdens het proces, ten overstaan van allen ook van die katholieken, die zijn misleid door de chaotische nieuws berichten, die met kwaad opzet dan wel door onwetendheid zijn verspreid. Wij verk'aren, dat de Kardinaal zowel moreel als wettig onschuldig is. Hij toonde zich noch verslagen, noch be vreesd". Noorwegen en het non agressiepact Het Noorse Nieuwsbureau meldt, dat Noorwegen niet zal antwoorden op het RusSissche voorstel om een non agressie pact te sluiten, voor de Noorse Minister van Buitenlandse Za ken uit Washington is teruggekeerd. De Noorse pers staat over het alge meen zeer sceptisch tegenover het Russische voorstel en herinnert er aan dat in de periode van 1930 tot 1940 vele niet aanvalsverdragen zijn geslo ten. die achteraf waardeloos bleken te zijn. Andere stemmen vijzen een niet aanvalsverdrag met Rusland niet dj reet af, daar Noorwegen nimmer de bedoeling zou kunnen hebben Rus land aan te vallen. Het sluiten van *n niet aanvalspact zou echter nimmer mogen inhouden, dat Noorwegen hulr van Rusland zou kunnen vragen. Deze stemmen achten het mogelijk aat Noorwegen een verdrag met Rus land sluit, maar tevens toetreedt tot een Noord Atlantische groepering. De Scandinavische ambassadeurs hebben een bezoek gebracht aan Bevjn. Men gelooft dat ze alsnog willen trachten sympathie te verwerven voor een Scandinavisch verdedigingsblok Marius Strijbis verbetert uurrecord Op de baan van de ijsclub te Ham ar heeft Marius Strijbis uit Haringkarspel gister een poging gedaan om de be roemde prestatie van Coen do Koning die in 1906 te Davos in 1 uur 32 km 370 reed te verbeteren. Hij is hierin ook geslaagd want bij reed in 1 uur 32 km 660, dat is dus 290 meter meer dan de Koning had gehaald. Alhoewel het hier geen offcieel wereldrecord geldt er bestaat geen wereldrecord voor 1 uur heeft Strü bis toch een prachtige Prestatie gele verd die in Noorse schaatsrijderskrin gen sterk de aandacht heeft getrok ken. Een nieuwe griepepidemi wordt gemeld uit vele delen van Oostenrijk. In Wenen zijn volgens de „Wiener Kurier" thans 32.000 grieppatiënten. De belangstelling voor het proces van Kravchenko was heden groter dan ooit te voren. Als eerste getuige was gedagvaard Victor Romanof een teMoskou wonende ingenieur. Deze hing een zeer somber beeld op van Kravchenko, die naar 'hij zei, *een bluffer was die slechts pochte over zijn successen bij Vrouwen. Reeds in 1925 had hij misbruik van vertrouwen gemaakt, door rationalisatie moge lijkheden die een oude respectabele fabrieksarbeider had uitgedacht, voor de zijne te laten doorgaan. Romanof zeide dat Kravchenko's va der zich over zija zoon schaamde. Hij noemde Kravchenko lui, dom, slordig en laf. Hij had tijdens de oorlog gedurende welke Kravchenko kapitein was bij het Rode Leger een missie met hem moeten vervullen in New York. Tij dens deze missie was Kravchenko ge deserteerd. Een man met een staat van dienst als Kravchenko moest zich schamen eerlijke Sovjet burgers in de ogen te zien. Hier sprong Kravchenko woedend op en keek Romanof fel aan terwijl hij schreeuwde: „Niet in het minst". De vroegere vrouw getuigt De belangstelling van het publiek ging vooral uit naar de getuigenis van Zinajda Gorlova, de vroegere vrouw van Kravchenko. Zjj verklaarde dat haar man een bruut was, die haar tijden zonder 'n Hij is een bruut cent had gelaten. Hij gooide het aar dewerk stuk en overlaadde haar met verwijten. Zjj verklaarde alleen nog maar min achting voor deze man te hebben. Ze hoopte dat haar zoon niets van hem zou -hebben overgeëerfd. Kravchenko zei met stemverheffing dat zijn voormalige vrouw door de G P oe gedwongen was naar Parijs te gaan om tegen hem te getuigen. De politie had macht over haar omdat haar vader een voormalig Tsaristisch offic-er was, terwijl haar moeder naar Siberië was gezonden. TerWijl mevrouw Gorlova verklaar de npar deze leugens niet te willen luisteren ontstond een hevig tumult, waarbij vertalers en verdedigers door elkaar riepen. Russische getuigen gewraakt Georg«s Izard, de raadsman van Kravchenko, zeide, dat sommige Sov jet getuigen leden waren van de com munistische partij en gebonden waren aan de partijdiscipline. Hij haalde een gezegde aan van Wytjinsky, toen deze als openbare aanklager in de Sovjet Unie optrad en volgens hetwelke het Sovjet recht „'n orgaan is van de Sovjet politiek" en dat. ingeval de wet in conflict komt met de partijpolitiek, de partijpolitiek de meerdere behoort te zijn. In het licht hiervan, aldus Izard. moesten de verklaringen van Sovjet getuigen met de grootste reserve bezien wor den. Laaghartige overval in de hoofdstad De politie van het bureau Leidse plein te Amsterdam w^d Zondag avond omstreeks half 11 opgebeld door een arts, die haar hulp inriep, omdat hij in een perceel aan Ruysdaelkade de bewoonster, een 56 jarige lerares, had gevonden met zware hoofdwon den enwonden aan de keel en omdat hij misdrijf vermoedde. De politie zond onmiddellijk enige rechercheurs naar het perceel, waar zij de vrouw aantroffen, die de vol gende verklaring aflegde: Omstreeks negen uur werd aan de deur van haar woning geklopjt en zij denkende dat het de buren waren, had de deur geopend. Zij ontdekte 2 man nen, waarvan er een haar aansprak en tegelijkertijd zijn voet tussen de deur zette, zodat zij deze niet meer kon sluiten. Het volgende ogenblik werd |j met een hard voorwerp op het hoofd geslagen en greep men haar bij de keel. Zij verloor direct haar bewustzijn en wist niet waf er zich verder had afgespeeld. Bijna een uur later kwam zij. liggende voor de bui tendeur, bij kennis. Zij sleepte zich saar de woonkamer waar zich de tele foon bevindt en kon met grote inspan nig een arts opbellen, die gelukkig zeer snel ter plaatse wa. Tegenover de recherche wist zij van één van de mannen die haar had aangevallen, het volgende signalement te geven: 30 jaar 1.75 meter, lang, mager, smal postuur, bond haar. Voor zover voorlopig gecon stafe-rd kan worden zijn in de woning vermist'een portemonnaie inhoudende 2 gulden een sleu»el van een schrijf bureau en enkele zilveren voorwerpen De vrouw heeft volgens de verklaring van de arts een schedelbasisfractuur en ernstige hoofdwonden DE DUITSE GRENSCORRECTIES Volgens, Heinrich Kopf, minister president van Neder Saksen .zouden de Nederiandse eisen tot grensher ziening eet. verlies voor Duitsland mee brengen van 100 vierkante kilometer en die van Luxemburg een verlies va» 908 Km2. In een gesprek met een groep Duitse journalisten verklaarde Kopf, dat het rapport der geallieerde commissie over de grensherzieningen niet gepubli ceerd zou worden, voordat de betrok ken Duitse staten gelegenheid hadden gehad hun zienswijze daarover ken baar te maken. Tyrone Power en Linda Christian, die op hun huwelijksreis waren in Italië, we weten niet de hoeveelste 't al van Tyrone was, maar als we ons niet vergissen de derde, hebben pech gehad. Ze botst entegen een andere auto aan. Waarschijnlijk leden ze aan verliefdheid en dat is iets, wat in een rijdende auto niet te pas komt. In een stilstaande gaat dat beer. Er.fin ze zijn beiden heel gebleven Dat is het voornaamste. Alleen de auto was stuk. Het proces tegen kardinaal Minds zenty heeft een enorme span-iij g in de wereld teweeggebracht. Allerwe gen werd de behandeling van deze zaak met de grootste belangstelling te. gemoer gezien. Een belangstelling, die absoluut ongemotiveerd was. Een be langstelling, die alleen kon bestaan, omdat de mens spoedig vergeet in de eerste plaats en zich steeds blijft vast klampen aan dc hoop dat er n hei Oosten toch ook nog normale proces sen kunnen worden gevoerd. Die hoop is ijdel gebleken. Wie kon het anders verwachten met de lessen der historie voor zich. Niemand immer». Het proces Mindszenty ia een herha. ling geworden van nog veel walgelij ker processen die er enkele jaren terug in Rusland zijn gevoerd. Toen liep de wereld in haar geheel nief zo warm als nu. nu het een kar dinaal betreft In wezen waren die pro cessen veel tragischer en veel Immo reler dan het nu gevoerde proces tegen Kardinaal Mindszenty. Tegen deze toch was inderdaad een beschuldiging ingebracht van hoogst ernstige aard. Tegen Zinovjev, Rykov, Bucharii,, Kamenev en zo vele anderen waren inplaats van gefundeerde beschuldi gingen slechts vage algemeenheden en lasterlijke aa-itijgingen naar voren ge bracht. Tegen deze oude vechtjassen dorst de heersend^ klasse in Rusland n proces te beginnen. Evenals de heersende klasse in Hongarije thans tegen kardinaal Mindszenty. Evenals nu. waren de verwachtingen over dat proces hoog gespannen De voorzitter der Internationale. Ern-Ue van der Velde en nog enkele waarne mers mochten de rechtzittingen in Mos kou bijwonen. Ze zijn gebroken terug gekomen. Er was recht geshiedt in Moskou De beklaagden hadden verdedigers. Ze mochten zelf spreken. En ziet, deze helden der Russische revolutie, die niets vreesden, die een leven van vech ten achter de rug hadden, deden niet» anders dan bekentenissen uitspreken en zich zelf beschuldigen, op een wij., ze, die elk democratisch voelend mens met weerzin vervulde. Wat is er aan deze bekentenissen waarbij er waren van daden die niet door de beklaagden konden zijn ge pleegd. wat is er aan deze zelfbeschul digisgen van deze oude medestrijders van Lenin voorafgegaan? Niemand weet het. Men kan er misschien naar gissen. Maar een ding stond vast. Voor het proces begon, wisten de aanklagers, dat zelfs een openbare behandeling hen niet kon schaden. De regie was volkomen. Anders was het proces niet begonnen. Wie met deze feiten voor ogen sen satie verwachtte van het proces tegen kardinaal Mindszenty. heeft een te grote naïeviteit getoond Het proces is volkomen normaal verlopen. Beschuldigingen, bekentenissen, zeil beschuldigingen in overstelpende mate een verklaring van de pers, dat het recht op normale wijze zijn loop H«cft gehad. Finale Wij maken ons sterk, dat Kraveher. ko. indien hij in Mbskou Ir plaats van in Pariis moest getuigen een even wil loos werktuig was gebleken Da» is het enige sensationele sc di» soort onze kiene 'oven?r ^EKHZQNOTJ VRIJ ZACHT Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Matige en in het Noordwesten van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid .West. Vry zacht. Een bewoner van een perceel in de Ten Katestraat vervoegde zich Zater dag bij de keuringsdienst voor waren aan de Keizersgracht met een broodje dat, naar hij zeioe, zo vreemd naar soda smaakte. Het broodje werd on derzocht. Geconstateerd werd, dat tus sen de belegging en de boter een ar senicumpraeparaat was gesmeeid. zo genaamd rattenkruid. Het onderzoek wees uit, dat de man dit broodje zelf had gekocht, gesmeerd en belegd, maar het niet direct had opgegeten en het een paar dagen in zijn woning had laten liggen. Vermoedelijk heeft iemand anders de arsenicum op het broodje gesmeerd. De politie van het bureau Raampoort verzoekt alle win keiiers, die rattenkruid verkopen In de omgeving van de Ten Katestraat, mededeling te doen omtrent klanten die in de laatste tijd rattenkruid ge kocht hebben. EEN MENS IS NOOIT TE OUD OM TE LEREN Over het studiejaar 19471948 be droeg het aantal studenten aan de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam in totaal 1225. Hiervan waren er 247 beneden de 20 jaar, 612 beneden de 25 jaar, 260 be neden de 30 jaar, 44 beneden de 35 jaar, 27 beneden de 40 jaar, 9 beneden de 45, 6 beneden de 50 jaar, terwijl er één is, die blijkbaar ae mening i» toe gedaan, dat een mens nooit te oud is om te leren. Hij is slechts een jaar van de leeftijd der sterkeren ver wij derd, relhalve 69 jaar oud. RIJST OP KOMST De „Stuyvesant" van de KNSM, met de 500.000 kg Surinaamse rijst aan boord die met een toeslag voor het WiJhelminafonds (de tbc bestrij ding in West Indië) in ons land zul len worden gedistribueerd wordt Vrijdag 11 Februari a.s. i Amsterdam verwacht. De rijst moet nog enige be werking ondergaan en nog worden verpakt. Binnenkort kunnen de ver enigingen en corporaties de bestelde zendig van dit welkome voedsel tege moet zien. NOODLOTTIGE VAL Tjen de 27 jarige P. Slechenhorst— Van Rijn gisternacht in baar woning aan de Van Speykstraat van een fa miliefeestje terugkeerde, struikelde zij het haar baby op de arm bovenaan de trap en viel er af, met dodelijk ge volg. Het kind bekwam geen letsel. DROEVIGE LUST Een officieel militair overzicht geeft de volgende verliescijfers: van 2 tot 9 Januari 64 doden en 8 vermisten, van 9 tot 15 Januari 37 doden en 6 ver misten, 16 tot 22 Januari 40 doden en 3 vermisen, van 23 tot 29 Januari 48 doden en 4 vermisten, van 30 Januari tot 5 Februari tot 5 Februari 23 doden BUEENKOMST OP BANKA Gisteren vertrokken Anak Agung de Agung en dr. Ateng en enkele repu blikeinen, onder wie Darmasetiawan, per lijn vliegtuig naar Bangka, waar van daag ook Sukarno en Hadji Agus Sa lim verwacht worden. DE VLIEGENDE HOLLANDER Deze week zal de KLM wederom twee vluchten van Amsterdam via Mauritius naar Batavia uitvoeren. Woensdag a.s. ral een constellation met gezagvoerder Le Goud van Schip hol vertrekken om 19 uur met 4350 kg post aan boord. De tweede machine vertrekt Vrijdag en zal behalve post ook een beperkt aantal passagiers mee nemen. ALBERT SCHWEITZER TERUG dr. Albert Scheit2*r. de medicus, theoloog en philosooph, die hej groot ste gedeelte van zijn leven als zende ling en arts in Frans Equatoriaal Afrl ka heeft doorgebracht, is in Korstanz teruggekomen. Schweitzer, die thans 74 jaar is, zal zich gaan vestigen in Koenliigsveld, een klein dorpje in t Zwarte Woud. COCHRAN IN DEN HAAG Cochran, het Amerikaanse lid van d« Commissie van Goede Diensten i» gi» termiddag van Brussel in 't Graven hage gearriveerd, waar hij een onder houd had met de Nederlandse Minister van Buitenlanse Zaken mr. D. U. Stik ker. Heden hoopt Cocnran de minister president t« ontmoeten voor een be spreking. 400 STAKERS ONTSLAGEN De directie van de Britich Amen can Tobacco Cy te Amsterdam, In dedeling gedaan, dat zij ontslagen zijn uitbrak teneinde te bereiken, dat de arbeider» voor aanvankelijk 4 later 8 pCt in de winst zullen meedelen, heeft aan de ca. 400 stakers schriftelijk me dedeling gedaan, da zij ontslagen zijn. EVA PAWLIK EN HAAR BLINDEDARM De Europese kunstri) kampioene Eva Pawlik zal ondanks de aanval van blindedarm ontsteking welke zij en kele dagen geleden kreeg, toch aan de wereldkampioenschappen op 16, 17 en 18 Februari te Parijs deelnemen. Een foto wee» uit dat vroeg of laat operatief zal moeten worden ingegrepen maar men had geen bezwaar tegen haar deelneming te Parij9. DE PALESTIJNSE KWESTIE De vooruitzichten op een Egyptisch Israëlische wapenstilstand werden hed enminder gunstig, toen het duide Ujk werd, dat de besprekingen op Rho dos moeilijkheden op technisch ge bied opleverden. De laatste dagen wa» de hoop op welslagen der besprekingen zeer toe genomen. Gisteravond gingen de mili talre delegatieleiders na een zitting van vier uur uiteen zonder da een nieuwe datum werd vastgesteld. DE MOORD OP „MOEKE MARSMAN'» Voor de derde maai stonden de ver dachten van de moord op „moeke" arsman voor het Amsterdamse Hof terecht. Het waren de gebroeders Hoogen boom en Van der Helm. In een requisitoir dat slechts drie minuten duurde eiste de procureur fiscaal bevestiging van het door de rechtbank gevelde *vnnis, te weten 15 Jaar gevangenisstraf. De verdediging voerde «zn dat de verdachten de daad niet konden heb ben begaan en vroeg vrijspraak.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1