Ikmaaitleï N.-HOLLANDSE PERS 1945 Sukarno en Hatta willen met B.F.O. spreken op Bangka „Monster van Frankenstein" herleefde in Novemberdagen van 1944 5* JAARGANG N°. 1456 DONDERDAG 10 FEBR. 1049 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaardei Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et. per mm., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting Verantw redacteur: J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudearaeh' Tel K 2200 3971 ïf'S Onderhandelingen alleen onder leiding van VN-commissie voor Indonesië ALS RESULTAAT van het bezoek van Anok Agung en Ateng aan Baugka waar zü Sukarno, Hatta en andere Republikeinse prominenten ontmoet heb ben, kan gemeld worden, dat Sukarno en Hatta bereid zij» de oontneteommis sie van het BFO op Bangka -te ontmoeten voor een oriënterende gedachten wisseling, waarvan het tijdstip in nader overleg zou kunnen worden vast ge sleld, zo seinde Aneta De V N. commissie voor Indonesië beeft «en commnuiqué gepubliceerd, waarin wordt meegedeeld, dat de commissie in beschouwing heeft genomen een verslag van de Republikeinse delegatie over de recente oriënterende besprekingen op Bangka tuqêcn de Republikeinse rege rinss autoriteiten en een delegatie der BF-> Het Republikeinse verslag omvat de correspondentie tussen Mob. Hatta eerste minister van de Republiek Indo nesia en Sultan Hainid II, alsmede de brieven \nn Moh. Rum, voorzitter der Republikeinse delegatie, aan de V N.— commüR e. Ir. één der twee brieven vestigt Moh R.mi <lc aandacht vau «Je commissie op éc verklaring van Moh Hatta. „dat de ▼lugsle en heste weg tot oplossing van de Indonesische kwestie is. dat zowel de Nederlandse als de Republikeinse re gering duidelijk verklaren, bereid te zij", bet besluit van de Veiligheidsraad te ae ecplercn". Mah. Runt schrijft dat zijn regering slechts bereid Is. om Informele bespre gingen met vertegenwoordigers van de BFO te houden, indien dit geschiedt m»t vólledig medeweten van de Commissie der V.N. en dat. indien deze besprekin gen het formele stadium be-eiken, zulke onderhandelingen alleen zouden kunnen plaats vinden onder de auspiciën Ier Commissie. Weer postvliegtuig naar batavia vertrokken Gisteravond vertrok een KLM con stellation onder gezagvoerder Le Good via Khartoum cu Mauritius naar Bafa via. Dit toestel neemt alleen post mee: ruim vier ton Aanvankelijk was besloten, dat Vrü dag nog een constellation zou vertrek kon. Thans is bepaald, dat dit toestel Zaterdag li) uur zal starten. Deze ma ehine zal zestien passagiers meenemen, benevens een boeveelheid post c» vliegt ook via Manritius. MOSKOU VERBOLGEN OVER TOEKENNING VAN GROTIUS MEDAILLE Radio Moskou heeft de toekenuing van de Grotius vredes medaille aan Win ston Churchill „één der meest absurde kluchten van de tegenwoordige tijd" ge noemd De commentator zei o.a. „Ilugo de Groot zou zich in zijn graf hebben om gedraaid als hij wist, dat de medaille, die hem ter ere gewijd is, is toegekend aan een persoon, die tijdens de oorlog met de vijand onderhandelde aehter de rug van een bondgenoot om en nu tracht chantage te plegen op nudere landen door met de atoombom te zwaaien". In de tweede brief uodigl Moh Rum de Commisie uit tot een bezoek aan Pangkal l'inang voor een bespreking met Sukarno, Hatta en andere Ren tb i kcinse ministers en autoriteiten „over de stappen, welke kunnen worden geuo men in overeenstemming met de -resolti tïe van de Veiligheidsraad". Sukarno en Hadji Agus Salim verblijven op Baijtba om beschikbaar te zijn voor bcsp.'eain gen met de Commissie der VN cn voor hel noodzakelijke nauwe eoKac.' me' Moh. Hatta. Zoals bekend warm rij eerst op Sumatra. Lenteen zomerboden! In de Noord Oost Polder zijn bij het opruimen van rietbuiten gistermiddag reeds nesten met. jonge linzen gevonde.n De diertjes hadden een warm onderko nen gevonden in het riet, in afwachting van de leute De mensen beginnen zelfs alweer aan m zomer te denken! Een 17 jarig sportief Grietje uit Vul ie;.isse in Zeeland heeft al een zeebad gekomen. Ze trok zich van de lage 'en reratuur niets aan we zouden den i.en, dat men in Valkenisse ran gr «p ook nog niets heeft gehoord.... TWEE SCHOORSTENEN OMGEWAAID JONGEMAN GEDOOD Door de storm werden gisteravond van de bakkerij van de firma Van Tie nen te Vlaardingen twee schoorstenen elk van ruim acht meter hoog, omver gerukt Zij stortten door het dak van de aan deze bakkerij grenzende vispakkerü waar een zestal arbeiders bezig was met. liet pakken van vis. De 19 jarige J. F. Z werd door de vallende brokstukken zo da nig gewon-1 t hij ter plnatse overleed. Twee and beiders liepen 'iehte ver wo dingen i en konden naar huis wor do?t ervoerd GELDIG TOT HEDENAVOND WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt' met voornamelijk In het Noorden van het land enkele ver sprei.de buien. Afnemende wind uit Wes telijke richtingen. Iets kouder. Ned.fokvee (1300 dieren) naar Duitsland Volgens mededeling van het Brits Amerikaans bestuur is ten behoeve van de Bizone in Nederland voor de waarde van één millioen dollar eerste kwaliteit fokvee aangekocht. Deze aankoop heeft plaats gehad in verband met de nieuwe Duise landbouwpoliiek, die een hersel van de Duitse veestapel Insluit. Tot nog toe is de Duitse veestapel zowel rundvee als schapen cn varkens, op bevel van het militaire bestuur inge krompen in verband met de onvoldoende voorraden veevoeder. Het zou hier on geveer 1300 stuks fokvee van het type HolsteinFries betreffen; het meren deel hiervan is bestemd voor de landen Nordrhein Westfalen en Hessen, en de rest voor Wurtemberg Baden. Al het aangekochte vee is geselecteerd door Duitse deskundigen en aan de grenB door speciale Duitse inspectie teams ge controleerd. De import is betaald met de opbrengst van Duitse exporten en vond plaats op voorwaarde dat de boeren, die voor een toewijzing in aanmerking ko men, een gelijk aantal van hun eigen dieren afslachten. De betrokken gebie den zullen daardoor de gevolgen van de import ook ondervinden in de vorm van j een verhoogde vleesproductie. De Israëlische regering heeft plannen in uitvoering voor het afbreken van de achl-rb urten In de h»*»ustad Haifa en d ze .0 .a.an^.1 do mode ne woon wijken, die de „Stad van de Toekomst" eer zullen aandoen. Links worden de sloppen met de grond gelijk gemaakt, rechts eer! kijkje in een moderne voorstad van Haifa. BRITS HOGERHUIS SPRAK HET LAATSTE WOORD OVER OORLOGSDRAMA H l ILi-se Hogprbuis heeft een nr rest van het hof van beroep over een scbeeusramp in de oorlog, bekrachtigd. In 1942 is de SI.000 ton metende .Queen Mary" voor de kust van Ierland in aanvaring gekomen met één van zijn escorfevanrtuigcn. de Britse kruiser Cu ra cao". I>e kruiser zonk en 329 Ie den van «le bemanning kwamen om het leven. Het Hof van Beroep was vun mening •lat beide «ehepen nan de aanvaring seinde] hadden: Vergadering van Tweede Kamer tel volgende week verdaagd OP VERZOEK van de regering zullen de openbare vergaderingen der Twee de Kamer, die vanduag en morgen zouden worden gebonden, geen voortgaan vinden. De eerstvolgende openbare vergadering der Tweede Kamer is thans bepaald op Dinsdag 15 Februari, liet ANP meent, dat dit -erzoek (om de behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen te verdagen) zijn grond vindt in de overweging, dat de jongste ontwikkelingen, zowel in In donesië als internationaal, eerst door. 't kabinet dienen ie worden besproken al VEERBOTEN DOOR STORM AAN DE GROND GELOPEN Dc veerboot „Brakxand" en de reser veboot ,,Ager" van de Ifju Oostinaiiorn Schiermonnikoog zün gisteravond bij het vertrek van Sehiermonuikoog afgedreven door de storm en tengevolge van de lage waterstand op bet wad - vastgelopen. Daar bet water reeds valleude was, zonden de vaartuigen, die passagiers en post ann boord hadden, niet voor van morden vroeg los kunnen komen. INDONESISCHE STUDENTEN GEVEN HUN BEURZEN OP Tengevolge van de militaire actie wen sen 'n aantal Indonesische studenten in Nederland hun studiebeurzen niet verder te accepteren en hebben besloten hun studie te staken. Deze groep bestaat uit zeven studenten Stakende werksters met ontslag bedreigd Gi-te.middag beeft de gemeenteraad van Amsterdam de begroting voor het jaar 1949 met 22 tegen 12 stemmen goedgekeurd Tegen stemden de CPN fractie en de onafhankelijke mevr, Heyer mans De Amsterdamse raad heeft in 15 zittingen ca. 50 uur over deze begroting gediscussieerd. Gistermiddag werd medegedeed. dat B en W. zich niet zullen laten dwin-en hoaera tn-on up te betalen 3an de w*rk sters, dia momenteel in staking zijn. Indien gij volgende week het werk niet hervat hebben, zal tot ontslai worden overgegaan. vorens de regering zich in staal acht de Kamer, te antwoorden op de vele ge preciseerde vragen, welke gedurende het debat zijn gesteld. ZWARE BRAND IN WESTZAAN Gisteravom: om half zeven ontstond er een uitstaande brand hij de kruide nier A vat- Horst aan het Znideinde te West zaan. Men vermoedt dat schoor steenhrnnd de onrzrnk Tn een omme tien -l««egci d< -lammer '»ii bei van hout opgetrokken pand en bij de felle Zuidweste-storm viel voor de belendende poreeler. hei ergste fe vrezen. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed bei vuur met ze9 stralen, doch kon niet verhinderen, dat het woon cn winkelhuis totaal uitbrandden Van de inboedei kon vrijwel niets gered worden De vrouw des huizes had juist gister liet leven gpschonlcen aan een kind: de bnb.v en de moeder werden met behulp van buren in "ifigheid gebraehl. *1 jêpf Als de trawlers en loggers bun kost bare last bij de vcilighalh-n van de IJmnidense vissershaven hebben uitgeladen ende kade verlaten hebben, verschü nen de meeuwen in dichte drommen om hun deel van bet afval op te eisen of misschien een verdwaald klein visje te verschalken. Ontzettend oorlogsmisdrijf op de Veluwe nu in Groningen berecht TOEN DE procureur fiscaal van het Bijzonder Hof te Arnhem, mr. J. Fik kert, aan zijn requisitoir begon tegen de Groningse slager Riemer Folkerts ex Unterscharfuehrer van de SS, herinnerde hij aan een film, die jaren ge leden veel opgang maakte: „Het monster van Frankenstein". Algemeen dach ten de toeschouwers bij het zien van de nonsens In deze film: „zulke mon sterachtigheden gebeuren In werkelijkheid niet. Maar in deze rechtszaal is 'n film afgedraaid, die In wreedheid en weerzinwekkends de echte film verre overtreft". Fraukenst-eiu, een Oberleutuant vau de SS, was de hoofdpersoon bij één der gruwelijkste drama's, die zich tijdens de bezetting in ons land hebben afgespeeld: de moord op 6 Joden te Vierhouten (Veluwe) in November 1944. Folkerts heeft na Frankenstein het belangrijkste aandeel iu dit drama gehad. Nabij Vierhouten waren destijds on geveer 80 Joodse landgenoten onderge doken in een kamp._ Door onvoorzichtig heid van één hunner werd de naudacht van de Duitsers op hen gevestigd en 'n commando Nederlandse SS uit Apel doom onder leiding van Frankenstein was spoedig ter plaatse om een razzia te houden. Men kreeg echter hiervan de luebt en zo kon het gebeuren, dat slechts 8 van de 80 onderduikers konden wor den gepakt. Deze 8 werden, na ecu week zonder eten en drinken gevangen te zijn gehouden, door de SS uit hun oei ge haald. Een bejaard echtpaar bleek ster rende, zij werden met handgranaten af gemaakt. De andere zes werd gelast ga ten te graven, waarop een vronw, be grijpend waarvoor dat gat zou moeten dienen, een zenuwtoeval kreeg. Franken stem begon haar te Rtaan, hetgeen aan leiding was voor da echtgenoot ran de vrouw de Duitser mot een spa een fer me klap te geven. Frankenstein kon de man met de kolf van zijn geweer neer slaan. Van de verwarring maakten die anderen gebruik om te vluchten, doch de SS ers achtervolgden de uitgeputte mensen en schoten hen neer. De Joodse landgenoten moesten nu de kuilen rer der graven en werden hierna met pistool schoten afgemaakt. Onder de slachtoffers was een vijf jarig jougetje. Toen Frankenstein het kind wilde doodschieten ketste zijn re volver en Folkerts voltooide de moord, Met mos en deunetakken werden de graven gecamoufleerd EEN GENADESCHOT Behalve Frankenstein en Folkerts na men aan deze misdadeu-aieel de jonge SS ers de Joos (een Belg). Pakker, Swart (reeds veroordeeld tot 8 jaar) en de SD er .Alphons. Behalve Alphons, die schijnt te zijn gesneuveld, waren allen aanwezig als getuigen, doch zü trachten hun schuld zoveel mogelük te verklei nen ten koste van de anderen. Franken stein wenste niet te getuigen en beriep zich op het verschoningsrecht. Vast kwam te staan, dat Folkerts het 5 jarig jongetje had doodgeschoten. „Het was een genadeschot", zei hü nu. De andere SS ers hadden gehoord, dat het kind riep: „Ik ben nog niet dood". Ofschoon niet de initiatiefnemer In deze moordzaak, achtte de procureur fiscaal het werkzaam aandeel van Fol kerts voldoende bezwaard om de zwaar ste straf, de doodstraf te eisen. De ver deddger zei, dat dit het tipisch voorbeeld was ran een zaak, waarin de gevoelens als mens in strüd komen niet de functie van verdediger. Maar aangezien gevoel een slechte raadgever is, beeft bij toch verdachte bezocht: als enige verontschul diging van diens daden had hü slechts kunnen vinden zün grenzenloze domheid cn het lage niveau van zün gevoelsle ven. Verdachte, die een onaamloenlüke indruk maakte, zeide alleen maar: „Het spüt me bü die SS te zün gegaan" Frankenstein zal eerst nog in België terecht saan. De SS er Pakker ènu 22 jaar) hoorde 8 jaar egen hem eisen. Hongaars proces voor Ver. Naties? AMERIKA OVERWEEGT MOGELIJKHEID Dean Acheson, de Amerikaanse mi niser van Buitenlandse Zaken, heeft op zgn wekelijkse persconferentie verklaard dat „de gevallen vau Kardinaal Minde zenty en andere Hongaarse kerkelüke leiders niet op zichzelf staan", maar dat het Hongaarse volk in de afgelopen twee jaar steeda meer de uitoefening van de fundamentele mensenrechten en vrübedeu is ontzegd. Naar aanleiding van vragen zeide Acheson, dat de Ver. Staten de mogelükheid overwogen van voorlegging van het geval Miudszenty aan de Ver. Naties. „Er zün verschil lende manieren van optreden mogelük" aldus voegde hü er aan toe, doch hü weigerde er verder op in te gaan, zeg gend, dat hü niet hardop wilde denken over dit onderwerp. Acheson noemde de Hongaarse be schuldigingen aan het adres van de Ame rikaanse gezant te Boedapest, Selden Chapin, „geheel vals, ongegrond en al le perken te buiten gaande" en verklaar de verder nog, dat de Hongaarse auto riteiten bü het proces tegen Kardinaal Mindszenty „geen der in een politiestaat gebruikelük© methodes ongebruikt sehe nen te hebben gelaten". Worg wetten De president van de Amerikaan** Ke publiek beseft goed, dat hü zün verkie zing te danken heeft aan dc georgaai seerde arbeidersmassa in Amerika. Ge orgiiniseerd in de Vakbeweging, die een grote vlucht heeft genomen, ondanks de TaftHardleywetten, misschien dank zü deze wetten. Want uitwerking hebben deze wetten niet gehad. De Amerikaan se arbeiders, de vakbeweging, trok zich er niets van aan en de Republikeinen hadden genoeg berekenend veratand, om niet door een al te balsstarige houding arbeidsconflicten in het leven te roepen van een omvang als Amerika ze tot dusverre nog niet had gekend. Het ie een van de zegeningen vaD het kapitalistische Amerika, dat de arbei ders zelfs tegen de regering een hou ding durven aannemen, die deze rege ring zeer onwelgevallig is. De wetten bleven echter bestaan. Tot dat nu Tru man voorstellen bü het Congres heeft ingediend om ze in te trekken. De ar beiders hebben een volledige overwin ning op de regering der Republikeinen vat. 1947 behaald. Er zal vreugde heer sen in de kringen der arbeiders. Niet zo zeer omdat deze gebate wetten (die toch niet werden nageleefd) verdwenen zün, maar vooral omdat de hoogste re geringsautoriteiten tot de volledige er Leuning zün gekomen, dat de klasse van de arbeiders in bei maatsehappelük bestel op voet van gelükheid moeten worden behandeld De gesdredenis van deze worgwcrle» bracht ons een episode in herinnering lil de geschiedenis van ons eigen, land 1903. Een jaar «tal velen onzer niet hebben meegemaakt, maar waarover ze wellicht, wel hebben gehoord. Het jaar. waarin de spoorwegstaking uitbrak en bet verkeer werd lamgelegd. Waarin de 'arbeiders zieb bewust werden van de belangrijkheid hunner functie in het maatschappelijk levcp. Om met de dic-h ter te spreken: „Gans het baderwerk staat stil, als uw machtige arm het wil" Het jaar echter, waarin ook het Neder lamlse Parlement nog meende, dat ze de arbeidersbeweging in bedwang kon hou den met wetsbepalingen en ïtfraffcii. het jaar, waarin Dr. Kuiper zün dwang wetten er door kreeg, bet jnar ook, waarin Albert Hahn zün beroemd ge worden worgplaat tekende, een plaat, die een onuitwisbare indruk maakt, op ieder, die haar slechts eens gezien heef' De Vakbeweging in Nederland is ook door de worgwetten van Dr. Kuiper niet verstikt. De positie van de arbei ders is ook in ons land zö, dat hun be tekenis voor land en volk door ieder er kend wordt. Ze zün niet meer hef nood zakelük kwaad, maar het zout der aar de geworden. We hebben zelfs tüdens de bcz««iriiig de spoorwegstaing gehad. Maar het wetboek van strafrecht, staan n.»« --leeds bepalingen, die geuigen van bi-paaide mentaliteit, die 'vüftig jaar geleden de algemeen geldende was. maar die wü niet meer begrijpen. T.Z. Ken rechtbank bestaande uit een Franse, een Belgische en een Neder Jandse rechter, heeft te Rastadt de sta tenloze Albert Rinkel en de Duitser Otto Alex ter dood veroordeeld wegens het mishandelen cn doden van medege vangenen in de concentratiekampen Flos souburg en Offenhurg. 1 •.•f/ J 4z^K/L V\ J Y'I; ©ffö

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1