SDe Ikmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Protest tegen de veroordeling van Kardinaal Mindszenty 5' JAARGANG N°. 1460 DINSDAG 15 FEBR. 1949 Oproep tot sociale rechtvaardigheid Na 2000 jaar hebben Joden weer een Parlement Toenadering Londen-Parijs-Berlijn Deserteur of fabrieksdirecteur? De oudste inwoonster van ons land overleden Gemeente en Gemeenschap Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaar der"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.05 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. By contract aanzienlijke korting. Vtrantw. redacteur, J. v. Zoonen Bureau. Rldderitraat hoek Oudearaeht Tel K 2200 3971 Paus Pius XII spreekt geheim consistorie toe Gistermorgen is in Vaticaanstad door Paus Pius Xtl het geheim consisto rie geopend, dat onmiddellijk na de veroordeling van kardinaal Mindszenty bijeen was geroepen. De Paus en de kardinalen droegen paarse gewaden ten teken van rouw. De Paus hield een rede, waarin hij zeide, dat het proces tegen de kardinaal niet te verklaren was, tenzij men aanneemt, dat er gebruik is gemaakt van een geheime invloed, die niet openlijk blijkt. Hoe kan anders, aldus de Paus zulk een rijke energie, zulk een krachtige natuur plotseling zo zwak en oneven wichtig worden. Wij hebben bitter verdriet over deze allerernstige schanddaad, die een diepe wond heeft geslagen niet alleen in onze kerk, maar in een ieder, die de waar digheid en de vrijheid van de mens hoog houdt. Wij hebben een protest gezonden aan de Hongaarse hiërarchie en wij herhalen dat protest hier ten overstaan van de heli^vrö^^vereld^lie^i^jvoon^ïn^e- Spaak: Geen derde wereldoorlog j)e Belgische ministerpresident, Kpaafc heeft op een bijeenkomst ven 8.000 Belgische socialisten te Luik verklaard overtuigd te sik dat „er geker moge lykheden «ju, evenwicht te scheppen tussen de door de communisten be heerste wereld van het Oosten en d" door de deroocratiën beheerste wereld van het Westen. ..Wij staan niet aan de vooravond vati een derde wereldoorlog", aldus Spaak. Een vergelijking trekkend tussen het plan Marshall en de Sowjet' Russische economische commissie voor Oost Europa zei Spaak, dat geen land van het plan Marshall wordt uitgesloten, omdat zijn politiek niet in overeenstem jning zou zijn met de V.S., te-wijl Toe goslavië niet in de ecenomische commis sie werd toegelaten, omdat zij politiek Biet in overeenstemming is met die van de Sowjet Unie. Epos over het verwoeste Berlijn De schrijver Arnold Zweig beeft het woord gevoerd op een discussieavond van de jeugdafdeling van de Berlvjuse cultuuibond. Hij zeide daarbij, van plan te zijn, de indruk, die het verwoeste Berlijn op hem gemaakt had, tot een kunstwerk te creëren. Maar eerst zou deze gedachte tot een zekere rijpheid stoeten komen. Zweig vertelde, dat hij de gebeurtenis een nit het leven van elke dag nodig bad bij zijn scheppende arbeid en zeide „De kunstenaar leeft van de vorm, wnut de vorm geeft het leven aan het werk. Bij de intuitie is sprake van kort sluiting uit het onderbewuste bet be wustzijn. Een in de eerste wereldoorlog out vangen bericht werd voor hem de aan leiding tot het schrijven van „Sergeant Griscba". De stof voor dit werk werd echter pas na jaren in de tegenwoordige vorm gebracht. Dr. Beel naar Nederland Dr. Beel is te 22.00 nur Bataviatijd Biet de Constellation „Curacao" naar Nederland vertrokken, vergezeld van dr. Koct-s. Het ligt in de bedoeling, dat het vliegtuig geen nachtstop op Mauritius houdt, zodat het Woensdagochtend te 11 uur Nederlandse tijd in Nederland verwacht kan worden. Dr. Beel die werd uitgeleid door luitenant-generaal Spoor, vice-admirnal Pinke en vele leden van de voorlopige Federale regering en de BFO, verklaarde, dat zijn bezoek aan Nederland van zeer korte duur zul zijn. Verwacht wordt, dat dr. Beel midden volgende week te Batavia terugkeert. Voor zijn vertrek ontving liq de voor zitter van de BFO Sultan Hamid II en vele declstaatleiders. In verband hier mede werd de aangekondigde vergade ring van de BFO uitgesteld tot morgen ochtend. Tijdens de afwezigheid van dr. Beel is prof. Hussein Djajadiuingrat be Jast met de dagelijkse leiding. zacht. Meest zwaar bewolkt of nevelig met plaatselijk enige lichte regen of mot regen. In het Noorden van het land tijdelijk krachtige, overigens matige vrind uit zuidwestelijke richtingen. Aan houdend zacht. schrift met ons mcdeprolesteert. Hel volle licht der publiciteit heeft niet ge schenen over het proces tegen deze prelaat, die zich 7.0 verdienstelijk heeft gemaakt voor de Godsdienst en de Chris telijke moraal. Personen van wie ver wacht kon worden dat ze een onpartij dig verslag van de zaak zouden geven, werd de toegang tot Hongarije gewei gerd. De Paus noemde de bewering als zon de Apostolische 6toel in Hongarije de bedoeling hebben gehad een plan voor politieke overheersing der natie te be vorderen, vals. De stoel heeft geen in structies gegeven om zich tegen de Hon gaarse Republiek 011 haar regeerders te verzetten. De kerk wordt door stormen geteisterd, aldus vervolgde de Paus zijn rede. Laten wij allen bidden, dat zij die vervolgd worden, gesterkt worden met de kracht der Christelijke deugd en laat zij die ia onbezonnenheid de vrijheid der kerk vertreden, begrijpen, dat geen burgerlijke gemeenschap kan bestaan, als de Godsdienst onderdrukt wordt. Moge overal ter wereld de vrijheid aan de kerk worden teruggeven. Dan zullen de sociale vraagstukken worden opgelost op basis van rechtvaardigheid en gelijkheid. De positie der armen zal verbeterd worden. Broederlijke liefdadig heid zal aan de menselijke geest vrede brengen en betere dagen zullen aanbre ken voor alle volken en rassen. VERTREK „WATERMAN" Het troepenschip „Waterman"' zal Woensdag 16 Februari" met detacliemeu ten van bet Kon. Ned. Indon. Leger en de Kon. Landmacht uit de Rotterdam se haven naar Indonesië vertrekken. „MARIA" IS WEER vlot. De Groningse coaster „Maria", die ruim 41/2 etmaalbeoosten Den Burg bij Texel op een zandplaat vast heeft ge zeten, is gisteravond tegen acht uur vlot gesleept door de sleepboten „Nru. Holland" en „Stortemelk", welke sinds Donderdag jl reeds verscheidene pogin gen hiertoe hadden gedaan. Het scheepje is nu op weg naar de haven van Nieuwe diep. merle cochran te batavia. Het Amerikaanse lid van de commis sie der VN, de heer Merle Coehran is gistermiddag te Batavia aangekomen Hij werd verwelkomd door de heren Klink Schuurman, Leimena, de consul generaal der Verenigde Staten Liven good, leden van de VN commissie en anderen. Hö wenste geen verklaringen af te leggen. „oranje" 20 februari in amsterdam. De „Oranje" van de Mij „Nederland" wordt Zondag 20 Februari in Amster dam verwacht. Aan boord bevinden zich S09 passagiers, waaronder verscheidene evacué's en manschappen van de Kon. Marine en de KNIL met hun gezins leden. Jeruzalem: President Cbaim Weizmann heeft in het gebouw van het Joodse agentschap in de nieuwe wijk van Jeruzalem, de Israëlitische grondwetgevende vergade ring, als eerste Joods parlement sinds 2090 jaar, officieel geopend. Onder de vooraanstaande bezoekers, •lie de openingsplechtigheid bijwoonden bevonden zich de diplomalieke vertegen woorigers der Sowjet Unie en van an dere. Oost Europese staten en voorts consulaire ambtenaren van Nederland en de Scandinavische lauden. Hoge rabbinale autoriteiten en kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders waren aanwezig, evenals Russische en Ar meense patriarchen, Arabische bezoe kers en vertegenwoordigers der Druzen Een muziekkorps van de politie bracht bij de aankomst van president Chaim Weizmann, het Israëlitische volkslied „Hatikiva" ten gehore. Terwijl de presi dent staande het volkslied aanhoorde, werd het door duizenden toeschouwers op straat meegezongen. Op de in de na bijgelegen muren van de oude stad had den Arabische jongelingen plaats geno men. die, gewapend met verrekijkers, het schilderachtige schouwspel in het gebouw van de Joodse agentschap gade sloegen. met vader op skitour. In het praehtigge Oostenrijkse wintersportplaatsje Sartkt Anton am Arl berg hebben de Prinsesjes Beatrix en Irene een heerlijke vaeantie. Elke dag gaan zü skitochten maken in de schitterende omgeving. Het heerlijkste is echter voor de zusjes als ook Prins Bernhard van de partij is. Klaar voor de start bij Hotel „Post", waar de vorstelijke gasten verblijf houden. V.l.n.r.: Prins Bernhard, Prinses Beatrix. Prinses Irene en de ski leraart Berlijns Burgemeester Persona Grato ontslag verleend aan mr. sassen H. M. de Koningin beeft met ingang van heden aan Mr. E. M. J. A. Sassen op zön verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Overzeese gebiedsdelen onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige dii sten, door hem onder zeer moeilijke omstandigheden aan haar en den lande bewezen. Het beheer van het ministerie van Overzeese gebiedsdelen is tijdelijk op gedragen aan de minister van Binnen landse Zaken, mr. 1. H. van Maarsse- veen. rlien'r Np lijke 1 qe In de vergadering van de Westelijke Gemeenteraad van Berlijn heeft de bur gemeester professor Ernst Reuter ver klaard dat hem bij zijn bezoek aan En geland gebleken was. dat er in het Wes ten een groot begrip is voor de moei lijkheden waarmee Duitsland worstelt. In de loop van de volgende maanden, aldus Reuter zal de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, een be zoek aan Berlijn brengen, ten einde zich persoonlijk van de toestand op de hoog te te stellen. Ook de burgemeester van Londen heeft aan zijn Berlünse collega Verklaard, dat hij Berlijn wil bezoeken. Bevin had Reuter gemachtigd te ver- iaren, dat ecu concrete beslissing of- Westelijke mark het enige betaal middel in de Westelijke sectoren zal rijn, spoedig zal worden bekend ge maakt. De oplossing van dit probleem Zou de andere problemen automatisch oplossen. Reuter, die ook Parijs heeft bezocht, had hem uit naam van Frankrijk ver- Mysteries rondom Kravchenko Generaal Petit, een Frans generaal die drie Jaar in Moskou heeft doorge bracht, bestreed de passages In het boek van Kravchenko, waarbij deze be schreef, dat het Rode Leger slechts om patriottische redenen vocht en „on danks" Stalin. De generaal verklaarde dat het Rode Leger vertrouwen In Stalin had. De advocaat Nordmann verklaarde dat het Hof bedrogen was door Krav- chenko's advocaat met een fotocopie. Op deze copie kwam niet voor een rede van Molotof maar een kranten artikel ovpr de vooruitzichten van het derde vijfjarenplan. Generaal Petit werd door ue advo caat van Kravchenko aan de tand ge voeld. Zijn verklaring dat bij zich als Fransman overal vrij in Rusland mocht bewegen werd met gelach ont vangen, dat de president onderdrukte. De verdediger vroeg of hij van oor deel was dat de Mensjewieken ook Russen waren, want Sim Thomas had beweerd dat deze het boek van Krav- cenko hadden geschreven, terwijl de ■generaal beweerde er geen Russische stijl in terug, te vinden. Kapitein Govorow zeide dat hij Kravchenko beschouwde als een de serteur. De Duitsers gebruikten een interview dat bij aan de New Tork Times had toegestaan als propaganda materiaal. Kravchenko riep hierop dat de Duit sers ook Stalin- en Molotov gebruikten voor hun propaganda. Enkele Franse getuigen verklaarden hierna, dat Russische krijgsgevangenen een grote mate van vaderlandsliefde hadden betoond en niet bereid waren in Duitse krijgsdienst te treden. Tussen de twee advocaten, Nord mann en Izard komt dan weer de rede van Molotov ter sprake. Izard leest de laatste zin van de rede voor, die luidde dat volkscommissiari8 Molotov Victo Kravchenko tot fabrieksdirecteur ba benoemd. Het was deze dog een vrij onverkwik kelijke en onbegrijpelijke bi >rie en het was dan ook reeds vroeg toen het pro ces werd verdaagd. De tegenpartij van Kravchenko heeft nu geëist dat Kravchenko het hand schrift van zijn boek zal overleggen. Kravchenko heeft hierop geantwoord dat hij dit zal doen om de aantasting van zön eer te bestrijden maar op het ogenblik dat hö dat zelf goed oordeelt. klaard, dat Frankrqk een verenigd Duitsland wil. Reuter spoorde de Duitsers aan zo hard mogelök te trachten overeenstem ming met de andere landen te krijgen, vooral met Frankrijk. Hö eindigde zön door de gemeenteraad herhaaldelök toe gejuichte verklaring met de overtuiging uit te spreken, dat het qs tussen Lon denParijs aan de ene en Duitsland aan de andere zijde was gebroken en een atmospheer geschapen, die de hoop geeft, dat onze moeslükbedeu niet on opgemerkt zullen blöven. De reis van de Berlqnse burgemees ter moet van zeer groot belang worden geacht, mede In verband met de vor ming van een "West Europese Unie. Het moet immers bökans onmogelijk worden geacht, dat deze Unie naar behoren zal functionnereen zonder Duitsland. Dat de leidende figuren in Londen en Parös de burgemeester van Berlijn op een der gelöke wyze hebben ontvangen zon er op kunnen wqzen, dat men daar zelfs een weinig speculeert op de Duitse gunst. wil sowjet unie afzonderlijke vrede met duitsland sluiten? De Sowjet autoriteiten bereiden het sluiten van een afzonderlek vredesver drag met Duitsland voor, zo scbröft 't met Britse licentie verschuwende libe rale blad „Montags Echo". Het blad dat „welingelichte kringen" aanhaalt, zegt, dat deze stap bedoeld zou zön ora de vorming van een West Duitse regering voor te zön en gepaard zou gaan met een mededeling van ambassa deur Semjounof, politiek adviseur van maarschalk Sokolofsky, dat diploma tieke betrekkingen .angenoopt zouden worden met de onder Sowjet bescher ming staande „Duitse volksraad". wallace op de vlakte. liet nationale comité van de Ameri kaanse progressieve partq (partü van WaUace) heeft president Truman ver zocht „de deur naar vrede weer te ope nen" en generalissimus Stalins aanbod om de geschillen tussen de V.S. en de Sowjet Unit te bespreken, te aanvaar den. Er moest voorts een einde ge maakt worden aan de voorbereidingen voor een Noordatlantisch pact. Hedenmorgen is op haar bovenhuis aan de Verloopbaan tet Barneveld op 105 jarige leeftüd overleden mej. M. Janssen. Tante Mietje, zoals mej. Jans sen in Barneveld genoemd werd, werd in deze plaats geboren op 2 October 1843. In baar jonge jaren werkte zü bü de familie baron van Nagell in de linnenkamer op het kasteel te Schaffe laar en later had zü met haar zuster en nicht de weduwe Haansclioten een naaischool en mangelinrichting. Daar door genoot zij in die rijd reeds alge mene bekendheid in Barneveld. Haar laatste jaren leefde zü op een boven huis aan de Verlooplaan, trouw büg® staan door de 79 jarige wed. Haanscho ten, terwül de zusters van het Groene Kruis haar liefderyk verpleegden. Tante Mietje vertoefde met haar gedachten eigenlök nog slechts in het verleden. Bezoekers merkte zü nauwelqks op. Vorige week werd zü grieperig. Als 'n kaars is haar leven uitgegan, vertelden haar buren. och heden/ Volgens een verklaring van Spaanse spoorwegdeskundigen is de ontsporing van de sneltrein BarcelonaMadrid op Zondagmorgen jl., waarbij een aantal doden is gevallen, te wüten aan wel overwogen sabotage. Twee dagen voor de ramp waren op do betrokken plaats nog nieuwe rails e dwarsliggers aange bracht. Uit een onderzoek zou gebleken zön, dat aan de buitenkant van een scherpe bocht boven de waterkant waar de trein is omlaag gestort, een rail was losgemaakt. En nu maar weer enkele slachtoffers zoeken. de filmster irene dunne onderscheiden. De filmster Irene Dunne heeft een diamanten kroontje van de vereniging van Noorse toneelsehrüvers ontvangen voor haar büdrage tot een beter begrip van het Noorse volkskarakter in de film: „I remember Mama." Deze rolprent tekent het leven van 'n Noorse familie in Amerika in het begin van deze eeuw. een zeustempel gevonden Zweedse archeologen hebben in La branda een Zeustempel opgegraven. Deze tempel, die uit marmer was opge trokken, had afmetingen van 10 bü 80 meter. De tempel werd waarsehünlük door Pytheas gebouwd, op wiens naam ook de tempel van Athene te Priene staat, welke een voorbeeld van de latere Ionische tempel werd. De ©verblqfselen van het gebouw maken een volledige re constructie mogelöh. eerste zgn. finse school gereed. Op 23 Februari des morgens om 10.39 uur zal de eerste zgn. Finse school van een serie van vüftig stuks worden over gedragen. Deze eerste school 6taat in Voorschoten. Zü is door de N.V. Pana gro en de N.V. Padox gebouwd nit pas klaar ontvangen gedeelten. van berlijn. Een Berlönse renbaan, drie choco ladefirma's en alle brouwerijen behoren tot de 465 firma's in de Sowjet sector van Berlön, wier socialisatie heden krachtens de wet van acht Febr. j.1. wordt bekend gemaakt. De firma's, zo wordt medegedeeld, waren vroeger eigendom van actieve nazi's en oorlogsmisdadigers en worden thans, zonder dat schadevergoeding wordt uitbetaald, als „eigendom van het volk" aan de stad Berlön overgedra gen. De rede welke door de heer Molendijk op het congres van de P.v.d.A. werd ge houden, verdiend de aandacht van allen, die met het besturen van een gemeente iets re maken hebben. Maar tevens van beu, die zich steeds verre hebben gehou den van het besturen van een gemeente, die toch in de gemeenschap uiterst be- langrük werk hebben verricht. De taak van deze mensen, die in alle mogelijke verenigingen aan de gemeenschap on schatbare diensten hebben bewezen, heeft zich nooit in een grote belang stelling van de gemeentebesturen mogen verheugen, de weinige goede uitzonde ringen daargelaten. De heer Molendök nu heeft in ge noemd betoog er op gewezen, dat de gemeente meer dan tot dusverre zich moet gaan bemoeien met de zorg voor verschillende categorlën van haar inwo ners. En zeer speciaal noemde bij dair- bö het gemeenBchar -erk en de zorg voor de jeugd. Wö begroeten deze woor den met vreugde We hebben er zelf in een o«-t5fcel onlangs Dp gewezen, dat de zemeouren <>P dit gebied nog te zeer negeatief zön. Dat alles wordt overge laten aan het particulier initiatief en als dit niets doet. is het in de gemeente een stille boel. - Wanneer het particulier Initiatief trouwens in de gemeente tekort schiet, zal de gemeenteraad, zal het gemeente bestuur daar niet veel aan kunnen ver anderen en zal ze er niet In slagen een bloeiend verenigingsleven tot stand te brengen. Maar in het omgekeerde ge val, zal de gemeente zeer veel kunnen doen. Wat doet de gemeente nu b.v. voor onze jeugd? Het is beschamend het te moeten con stateren, maar de gemeentelüke jeugd zorg bepaalt zich in -verschillende ge meenten uitsluitend tot het hebben van enkele verbodsbepalingen in de politie verordening. Dit mag niet en dat mag niet. Volkomen negatieve benalineen. die weliswaar zijn ingegeven door de nood zakelijkheid om orde te handhaven, maar die niet voldoende zijn om de jeugd Ld betere hanen te leiden. Het zal misschien moeilük zön om voor onze jeugd iets te doen. omdat we helaas weer te zeer geseheiden optrek ken. We behoren niet tot de mensen, die gelükschakeling als het hoogste goed beschouwen. Integendeel. De veelsoor- tighei dvan het gedaehtenleven heeft een grote bekoring. Maar wü mogen niet blind zijn voor de gevaren die er in een te sterke verdeeldheid, in een eeu wige gescheidenheid zitten Ook hier echter kan de gemeente wel licht zegenrök werk doen. Hier kan ze misschien de verschillende groeperingen tesamen brengen in een jeugdhuis, kan ze een stimulans vormen, waardoor on derling "n beter begrip ontstaat. We zön er van overtuigd, dat het nog een bels poos zal duren, eer gemeente en gemeen scbap tesamen zullen optrekken om al leen op het gebied van jeugdzorg iets te bereiken. Maar dat we in die rich ting onverdroten en regelmatig werk zaam zullen moeten zqn, staat voor ons vast. Mogen we ook de verschillende leden van de gemeentebesturen er meer van doordrongen raken dan tot dus verre. v Z.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1