HET OUDE HOF Gezondheid van kinderen bevredigend De gevaren voor hei Oude Hof blijven bestaan centage t.b.c. gevallen, dat ontdekt wordt Is zeek gering en ook andero ziekten komen niet veel voor. Neder land slaat, wat dit betreft, een goed figuur. De slechte positie van do financiën is en blijft een zo. gwekkend probleem, dat wij in de belangstelling van de des betreffende autoriteiten aanbevelen. Geldgebrek een zorgwekkend probleem ,.De dokter komt op school". Als een lopend vuurtje gaat het de klas door. „En de zuster ook". Even later worden de kinderen naar een afgeschoten hokje of kamertje gebracht, waar de dokter hen onderzoekt. Ook de zuster blijft niet achter: de hygiënische zorg is bij haar in goede handen. schoolkinderen uit onze streek. Het per In gesprek met schoolarts De schoolarts voor het district Alk maarIleilooLinimcn was zo vriende lijk ons enige inlichtingen over zyn werk te geveu. „Ons werk", «Mus de schoolarts, de heer O. D. Swanenburg de Yeye, „valt niet onder de GGD. In sommige steden roals bijv. Amsterdam, is dit wel het geval, vandaar het misverstand". Het werk van de schoolarts is half gemeentelijk, half provinciaal, terwijl ook de Staat voor dit belangrijk me discli werk een subsidie geeft. Hedqymnast'ek Belangrijk Is dit werk zeker. UM het feit, dat vele afwijkingen gevonden wor den, kan men concluderen dat de school jeugd voor grote gevaren beho'd wordt Niet alleen de onderzochten! Tiet ic voor alle schoolkinderen van belang, dat diegenen die een gevaar voor de hele klas opleveren naar een ziekenhuis of sanatorium gezonden worden. „Er zou", aldus de schoolarts „meer «au ^mnastiek gedaan moeten worden op de scholen. Talrijk zijn de houdxngs afwijkingen van de scholieren; maar de gewone klassikale gymnastiek zou hier niet op zijn plaats zijn. Veeleer is hier de heilgymnastiek, aangepast aam ieder individu, gewenst. Ook worden veel oogafwijkingen ge vonden. Deze kinderen mogen zich wel gelukkig prijzen, dat hun gebrek vroeg is ontdekt en het kwaad niet erger kan worden. Hetzelfde kan gezegd worden van de geesteUikc afwijkingen die gevonden wor den. I)e waarlijk debielen kunnen uiter aan! de school bezoeken, maar de licht debielen en de zeer domnien horen eigen lük ook niet op een gewone school thuis. Deze vormen de grote groep van zittenblijven, het zyn de kindereu. die eigenlijk niet abnormaal zijn. maar be ter op een school voor bijzonder onder wijs thuishoren. Ook hier ligt een taak voor de school arts; hoevelen zijn er thans al naar een geschikter instelling doorgezonden? Broodnodiq Velen denken: „Och zo'n schoolarts heeft liet wat gemakkelijk. Hij moet alleen maar wat werken tijdens de schooluren. Verder heeft hij niet veel te doen". Ja. dat is gemakkelijk gezegd. Menig schoolarts heeft een zwaarder beroep dan een andere arts. De Alk maar se schoolarts bezoekt per jaar on geveer 2000 scholieren. Aan elk van deze wordt een kwartier besteed. Ten minstedat is de bedoeling. Aan velen moet echter veel meer tijd gege ven worden. Bovendien moet de schoolarts zijn hele apparatuur op de fiets meesjo-u wen.Eu er komt heel wat küken bij dit onderzoek! Hier blijkt duidelijk het ge brek aan geldmiddelen, waarmee de me dische verzorging van de schoolkinderen te kampen heeft. Het schijnt, dat men voor vele onnutte zaken meer geld over heeft dan voor dit broodnodige ouder zoek. Recidivisten Steeds komen er leerlingen, meestal uit dezelfde gezinnen, die aan enkele euvelen lijden, zonls hoofdonreinheid en andere louter hygiënische gebreken. Dit zyu de z.g. „recidivisten". Veel hangt af van de moeder van het huiKgezin, waaruit de betreffende kinderen komen. Slonzig aangelegde moe ders Lebben soms de neiging hun kind, hoe ongeloofwaardig dit ook moge klin ken. te verwaarlozen. Hiertegen moet streng opgetreden worden! Indien dit niet baat, blijft de enige mogelijkheid, dat de kinderen ter be schikking van de regering worden ge Bleld. I»oolr-dit is oen netelig probleem. Maar toch mogen wij niet klagen over de gezondheidstoestand van de „MENSELIJK GELUK" „Mensheid, ontwikkeling eu menselijk geluk", een onderwerp waar veel over te zeggen is eu grote aandacht verdienL De heer W. Romein behandelt dit onderwerp a.s. Zondagmorgen in Vnlks Lunchroom. De naam van de spreker is een waar borg dat het weer „en belangwekkende leziug belooft te worden. De bijeenkomst wordt belegd door de Ver. „De Dage raad" eu vangt aan om 10 uur, zaal open half tien. BESLISSINGSWEDSTRIJDEN Zoals men weet zijn voor de bezet ting van de twee laatste plaatsen in de 3e klasse A drie beslissingswedstrijden nodig. Het programma hiervoor is als volgt: 20 Febr.: Helderterrein, aanvang 2.45 uur BKCSucces. 27 Febr.: de verliezer van bovonge noemde wedstrijd tegen ADO '20 op het Alkm. Boysterrein. 6 Maart: De winnaar van BKC Succes tegen ADO '20 op het HRC terrein. Turnwedstrijden Op 0 Maart a.s. zullen te Haarlem door het Kon. Ned, Gynin Verbond de jaarlijkse Distriotsw dstryden worden ge houden voor Jeugdturnsters en Dames. Dit z"qn z.g. voorwedstrijden om deel te mogen nemen aan de wedstrijden om het landskampioensschap. Indien men minder dau 70% van het te behalen aantal punten iu de District wedstrijden krijgt mag men niet aan de kampioenschappen deelnemen, welke op een nog nader' te bepalen plaats op 3 April a.s. zullen plaats viuden. Onze verenigin zal met de navolgende vereniging zal uitkomen met de navol gendc: Jeugdturnsters: N. v. d. Wardt; T. Wicsc; N. Prins; T Wijn; I. Kohier. Dames: A.'Veerman en Mw. Weimar Madderom. Men mag voor jeugdturnster uitko men tot en' met de 19 jarige leeftijd. agenda HARMONIE „The Jolson Story" met Larry Parkg, Evelyn Keyes, Wil liam Demarest en Bill Goodwin; dage lijks 8 uur. Zaterdag? en 9.39 uur. Zon dag 2, 4.30, 7.30 en 9.30 uur, Woens dag 2.30 en 8 uur; tot 14 jaar alleen onder geleide. CINEMA AMERICAIN „The Cli max", Technicolor, met Boris Karioff, SusanDa Foster en Tnrhan Bey; dage lijks S uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zon dag 2. 4.30, 7, ea 9.30 uur. Woensdag 2.30 en 8 uur; toegang boven 18 Jaar. VICTORIA TIIEATEU „l>e El lendigen", naar Victor Hugo, met Max Dearly, Jean Servais. Jesseline Goel; dngelüks 8 uur. Zaterdag 7 en 930 uar, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur, Woens dag 2.30 en 8 uur; toegang boven 14 j. A. B. T. „Een meisje zoekt een moordenaar" met I'hyllis Brooks eu Jack Hawkins en „Bandieten in het za del" met Rex Bell; dagelyke 8 uur. Zon dag 2, 5 en 8 uur; toegang 14 jaar. VERGADERING SLECHTHORENOEN Leden van bovengenoemde Ver. nfd. Alkmaar en Omstreken hield Dinsdag avond haar Jaarvergadering. Om half acht opende de voorz. de heer N. de Jong de bijeenkomst. Hierna volgde de besprekingen. Eeti schrijven was ingekomen van mevr. ,T. ten Hoeve, dat zij door omstandigheden als secretaresse bedankt. In haar plaats werd gekozen mej. O. C. Buitenhof, die «Is waarn. secr. deze taak reeds enige maanden vervulde. Ook de penningm. de heer J. .Zijp trad uit het bestuur. Voorz. bedankte hem hartelijk voor de bewezen diensten. Tot aller genoegen werd mej. D. J. Dekker bereid gevonden het penningmeesterschap be aanvaar den. De gelden van de reisvereniging bly ren onder beheer van mej. G. Nierop en de heer J. Zijp. Mej. Doorn, spraak lerares, Blcekerskade 7. lid der Ver., is zo vriendelijk om ondanks haar weinige vrije tyd, voor iedere bijeenkomst een half uur les te geven in het liplezen. Verslagen van penningm, en secr. na gezïeu en goedgekeurd. Er zal getracht worden meer jeugdige S—II op te spo ren, zodat ook hier ter stede, speciaal voor hen, een club gevormd wordt. Na fict gezamenlijk zingen van het Bonds lied werd deze bijeenkomst om tien uur gfsloten. Hotel du Nord voor V U. VOLKSUNIVERSITEIT Zaterdagmiddag zal de tweede V.U. filmmiddag plaats vinden. Gebracht wórdt een reprise van de buitengewoon sterke speelfilm „Hotel du Nord", Wij hebben het V.U.programma ge raadpleegd en troffen daarin aan de filmbeschrijving, welke de filmcriticus Jordaan indertijd schreef voor de Rot terdamse V.U. Wij kunnen belangstel lenden niet beter inlichten over dit filmwerk dan door het afdrukken van de woorden, welke de heer Jordaan neerschreef. „Een werk van sterk dra matische inhoud, daterende uit de rijp ste, maar tevens somberste periode vau Carné's werkzaamheid. Wat in diit filmwerk overheerst (evenals bij de andere films van Cgrné uit die tijd) is de s'eer een sfeer zó boeiend, zG warm, zG overtuigend en zó poëtisch, dat zy de beschouwer ogenblikkelijk grijpt oin hem niet meer los te laten. In deze sfeer ontwikkelt zich het drama een banaal conflict, uit banale omstandigheden, maar aan grijpend door zyu zuivere menselijkheid. De spelers voegden zich geheel uaar .de sty'I van dit drama en zo ontstaan de aangrijpende creaties vau een Anuabel la als Renée van een Jean Pierre Aumont als Pierre van een Arletty als een prachtige brutale Raymonde van een Louis Jouvet, de maïtre—ac tour tenslotte, als een sinistere en te gelyk tragische Edmond. En het is dij: superieure geheel, dat wij terecht, zp eindigde de heer Jordaan in onze set» meenden te mogen opnemen". Voor verdere bijzonderheden verwfj zen wij naar elders in dit nummer. Adspiranten-uitvoering van Turnlust In het Gulden Vlies gaf de gymna stiekvereniging „Turnlust" «en uitvoe ring van adspirant leden. De directeur, de heer S. van Zoo nen sprak het welkomstwoord. De voor zlttcr was wegens ziekte verhinderd. „Het Is een verheugend feit" aldus de heer van Zoonen „dat onze adspiranten uitvoering thans twee avonden in be slag neemt. De belangstelling voor on ze vereniging is enorm". Vervolgens las de heer v.' Zoonen een brief van de voorzitter, die in het zie kenhuis ligt, voor, waarna hij nog het een en ander vertelde: „Ons ledenaantal is*thans 600 en het Is nog steeds crescendo" zo besloot de heer van Zoonen. Hierna werd begonnen met de uitvoe ring. Met veel energie cn lenigheid werden de verschillende nummers uitge voerd; ook de allerkleinsten bleven niet achter. Onze peuters voerden de, na tuurlijk eenvoudige, oefeningen voortref felijk uit. Maar ook de al wat oudere kinderen lieten zich niet onbetuigd Aan komische momenten ontbrak het geens zins. Vaak werd een der athleten in de dop met een applausje beloond om zijn mooie prestatie. Het publiek apprecieer de het gebodene zeer. Het lachen en het klappen was niet van de lucht. In de pauze werd «r een verloting ge houden, teneinde het financiële gedeel te van de vereniging te steunen. Hier na werden de oefeningen voortgezet: Acrobatiek. Ringen, Rekstokken, en vrg« oefeningen. Wy mogen de leiding vnn Turnlust voer wat hier gegeven werd dankbaar zyn. Wy kunnen het waarderen, dat hier bet physieke gedeelte van de kin deropvoeding met zoveel energie ter hand genomen wordt. Deze kinderen zul len hun leven lang dankbaar zyn voor wat zq by Turnlust geleerd hebben Daarom, Turnlust: Proficiat! MIXED HOCKEYCLUB Dames: Alkmaar—BDHC III. Heren: VVVAlkmaar; Kieviten Alkmaar II (competitie). ONZE POLITIE WON De Alkmaairse Gemeentepolitie won andermaal, ditmaal van de Bloemen danlse politic un wel mot 91. ALCOHOL EN SNELVERKEER... Een automobilist, die van de Geester singel de Hekiersewag op wilde rijden, bleek niet geheel bij zyn positieven te zijn. Hy kwam tussen de spoorrails, die naast de IIelderse weg lopen, te ieoht. De politie heeft hem ingesloten, daar hij onder de invloed van sterke dronk bleek te ziin Mensen in Pens'on BERGEN Dinsdagavond werd door de Maskersspelers in de Rustende Ja gef, de comedie in 4 bedrijven van A. Broniet, „Mensen in pension" op goede wyzc voor liet voetlicht gebracht. Dit toneelspel van een lach cn een trnau speelt iu de conversatiezanl van een pension, waar de hospita juffr. Go vers zeer goed gespeeld door Wies Meyer vnn Geemen, (le moederlyke zor gen heeft over haar pensiongasten waar onder van verschillende pluimage. Onder deze gasten is ook 'n kleptomaan Jacob. deze rol werd goed aangevoeld door Gerard Meyer. Toen er dan ook een portemonnaie met geld werd vermist werd hy als de. dader aangezien, hier door komen de verwikkelingen in het huishouden vau Gootje de hospita, die aan het slot met een happy end worden beloond. Dokter Larnpe werd door Chris Mey er goed gebracht, evenals Boompje, het mismaakte onderwyzeresje (To Olden burg van Geemen). Rie Koster—Ruis was aardig als de verloofde van John. Jan van der Zwan had iets overtuigen der kunnen zyn als de jonge acteur John. Jaap Ellens heeft by de Masker spelers een goed debuut gemaakt als Bobbie.de student, deze dankbare rol ligt hem volkomen, alleen de uitspraak kon iets duidelijker zyn. De journalist Hart man werd door Jaap Beeldman te fat soeulyk gespeeld, hy was niet de zelf bewuste vrouwenverleider en bedrieger en least not least Lucie het dienstmeis je, dat niet haar geestige opmerkingen de lachers op haar hand wist te krijgen werd door Riek Hartland goed voor het voetlicht gebracht. Hans vnn Gulik was iu het: kleine rolletje van mevr. ITarting, charmant in haar optreden. Al piet al was het 'n mooie avond alhoewel wy wel betere avonden van de Maskersspelers hebben gezien. De regie was iu goede handen van Gerrit Kooyman. Het décor was goed ver üorgd. Een gezellig bal besloot deze eer ste avond. DE V.F.HB. VERGADERT BERGEN Dinsdagavond hield de Vryc - Federatie van Horeca bedrüven in het Oranje Hotel een vergadering, waarin de zakelyke punten, die Vrijdag ftvoud op de VVVjaarvergadering ter tafel zullen worden gebracht uitvoerig werden besproken. Wy komen hier nog nader op terug. NOORDSCI.ARWOUDE. 16 FEBR. 135000 kg rode 12.10—13.30; 87000 kg witte kool 8.90; 3600Ö kg gele kool 1.2011.2; 2400 kg groene kool 18 34; 16.000 g uieen 4.609.20; Grove 5.80—8.20; Drielingen 3.60—7.20; 2200 kg eigenkenners 4.604.70 BROEK OP L'DIJK 16 FEBR. 47000 kg rode kool 12.10—12.40; 8200 kg gele kool 10.20—10.80; 50000 kg witte kool 8.90; 2500 kg witlof I 3843, II 22—35; 9000 kg peen 5.S0—6.70; 20000 kg uien 8.20—9.20. SCHAAKMAT SPEELT A. Sllnk op verrassende wjie kansloos. Klasse I. NOORDSCHARWOUDE De grot« verrassing van deze competitieavond was wel de nederlagen van A. Slink tegen D. Konijn en P. Semeins. Het is voor een gewezen kampioen altijd lastig spe Ion, aangezien de zwakkeren heel graag van de sterksten willen winnen. D. Ko njjn is altyd een bijzondere speler, om dat je nooit vooruit weet, hoe raar h|j soms uit de boek kan komen. Voor P. Semeins. is het wel een spelen geweest boven zyn kracht maar toch een moolt prestatie. W. P. Groot had enige last vnn een griepje on ziedaar een neder lang tegen G. Keppel, waardoor het voor hem oppassen begin te worden. C. P. Witsmeer kreeg tegen K. Barman een overwegende stelling, waardoor hjj een Btukwinst kreeg tegen een pion De por tii werd afgebroken mot nog een niets Vermoedende uitslag. Klasse II D. Koor» had geen slechte dag door overwinningen op C. J. Glas en P. Kloog torboer. H. Bouwens dacht er tegen D. Koorn echter anders over en brneh* hem een nederlaag toe P. Kloosterboer herstelde zich van deze nederlaag ten Icofite van Jn. Leegwnter. G. Goudsblom snoepte C. Krijgsman zyn eerste halve punt af. - Klasse III Jn Moeyes speelt op het ogenblik vrij goed, waarvan J. Ootjers de gevolgen ondervond en daardoor met.'n nederlaag huiswaarts keerde. Warnders probeerdo met verder ach erop te geraken, hetgeen hem lukte door een overwinning op Jb. Bakker. Klasse IV Jb. Rus doet het zeer goed door op verrassende wyze de kampioenscandidanr •f. G. Glas te slaan, waardoor deze kans loos werd. temeer daar Jb. Rus zelf, nog kans heeft door ook te winnen van •IJ. Feller. C. Kliffen verloor van J. G. Glas, maar hy liet zich tegen Jn. Wngeiinnr niet verrassen, waardoor hy toch nog met een overwinning huiswaarts kon gaan. IJ. Feller verloor opnieuw, mi te een G. Toren, die daardoor zQn kans behield. EEN DUUR SCHANDAALARTIKEL. Een vyftigtal artisten onder wie Al bert Prejeau, Claude Dauphin, Gerard Philips, Tino Rossi, Micheliuc Presle, Viviaue Romance, Renee Saint Cyyr, Miehele Morgan, EdiÖi Piaf, Danielle Darrieux, en Anabclla hebben wegeus eerroof klacht ingediend tegen het weel; blad „Samedi Sair", dat in een artikel bijzonderheden zou verstrekt hebben over hun privé leven. Het weekblad zal verdedigd worden door mr Floriot, de aanklagers hebben reeds kenbaar gemaakt, dat zij tOft nul lioen francs schadevergoeding zullen (Van een onzer redacteuren) Men heeft tot vandaag de dag toe in onzekerheid verkeerd over de opvattin gen van Bergens Gemeentebestuur om treilt de kwestie van het „Oude Hof". Het gevolg hiervan was, dat de wildste geruchten over de bestemming van dit prachtige stuk Bergen de ronde gingen doen, geruchten, die deels op waarheid, deels op fantasie bleken te berusten. Thans echter heeft de Directeur van Ge meentewerken te Bergen, de hr. Blaauw in een persconferentie een uiteenzetting gegeven van de huidige stand van zaken De terreinen, die bij deze zaak iu het geding komen, omvatten het Oude Hof en de omniddehyke omgvVing, ter gro te van 21 hectare. Reeds m 1938 be slemde het Uitbreidingsplan het Oude Hof, de tegenwoordige muziektuin, het .uasviaiumeruos cn ue terreiunen auu weerszijden van de Sluislaan tot boster rein. Een Koninklijk Besluit van 22 Fe bruari 1940 verklaarde, dat aan een aantal van de hiertoe behorende per ceien de bestemming outhoudien werd zulks na protest van de eigenares van dit gehele terrein, de familie Van Ree nen. Het bewuste besluit oordeelde, dnt al deze percelen moesten worden be sternd tot zeer verspreide bebouwing, of dat men aan de eigenaar een wuar borg moest geven, dat er binucn een re delijke tyd tot aunkoop of onteigening zou woreien overgegaan. De uitvoering van dit K.B. moest binnen een jaar piaats vinden. „Dit is echter", zo \er klaarde ons de heer Blaauw, „tot dus verre om onbekende redenen niet ge bcurd, eu by .de voorbereiding tot her ziening vau het gehele Uitbreidingsplan is deze kwestie voor de dag gekomen". Gedeputeerde Staten hebben thans de verplichting op" kosten van de Ge nieente uitvoering aan het K.B. te ge ven en zy hebben de Gemeente verzocht een suggestie plan te ontwerpen. Ilier op volgden onderhandelingen van het College vau B en W niet. de eigenaar van het terrein en reeds na enkele iu formatievc besprekingen deden zich ver schillende oplossingen voor. Te zware lasten „B en W", zo verklaarde de heer Blaauw, „hebben er eerst op aange drongen alle percelen te kopen, maar ten Officiële verklaringen over eerste omdat er geen mogelijkheid be stond met de eigenaar over verkoop tot overeenstemming të goraken en ten tweede omdat zij meenden, dat de aan koop van alle percelen waarschijnlijk te zware financiële consequenties voor de Gemeente zou meebrengen, is er ge tracht een oplossing te vinden en waarbij enerzijds het natuurschoon zo weinig mogelijk zou worden geschaad, terwijl anderzijds de financiële lasten voor de gemeente niet te zwaar zouden worden Het hier gedistilleerde plan kwam hpt meest nabij datgene wat de eigenaar wenste, maar de eigenaar behield zich het recht voor, bij de ter visie legging van het plan door Gedeputeerde Staten in beroep te komen bij de Kroon om te trachten een hogere schadeloosstelling te bedingen". Hei plan, zoals dit door deze bespre kingen is opgesteld, kan men als volgt formuleren. Het gebied van de tegen1 woordige muziektuin (tussen Eeuwige laan, Spnrrelaan, Kenlaan en Trambaan en het perceel bos aan de Meerweg to genovor de Openbare School zouden moe ten worden bestemd tot normale bebou wing. Iu het Maesdammerbos mochten in het totaal drie villa'u komen, de.' streek grond ten Zuid Oosten van de Sluislaan en ten Oosten van het huls vau burgemeester Huygens mocht ineéi verspreid worden bebouwd, terwijl de streek grond ten Zuiden vnn de Sluis laan en tussen het voormalig Duitse Badhuis en de Mosselenbuurt tot bos. respectievelijk tot weiland kon worden bestemd Ten aanzien van de rest van dc in het K.B. genoemde percelen zou van de eigenaar een recht van aankoop worden bedongen, terwijl zü tot open baar bos bestemd zouden worden. „Er is dus nooit", aldus de Directeur van Gemeentewerken, „voorgesteld, dat de kern van de zaak, n.l. het Oude Hof met naastgelegen bossen als bouwterrein zou worden verkaveld" Onderhandelingen heropend „Aangezien tussen de eerste verga (lering van de Raad der Gemeente Ber gen", zo verklaarde de heer Blaauw, „waarin de Raad kennis nam van de suggestie van B en W eu de laatst ge houden vergadering, van de eigenaar be richt was ingekomen, dat hy alsnog be reid is te onderhandelen over de ver -koop vnn alle percelen, hebben B en W eu de Rand deze mogelijkheid met vreütgde aangegrepen om alsnog hun eer ste en liefste wens te trachten te ver wezenlijken eu alle percelen door aan koop voor verkaveling of bouwterrein te vrijwaren. De onderhandelingen zyn thans weer aangevangen en het Ge meentebestuur zal zyn uiterste bes-t doen om een overeenkomst te maken, waarbij zo min mogelijk terrein als bouwterrein wordt bestemd". De verklaringen van de heer Blaauw, die wij hierbij gepubliceerd hebben, zullen grotendeels wel de verklaringen van B en W zijn. Hoe erkentelijk wij er voor zijn, dat men ons thans van officiële zijde iets over de kwestie het Oude Hof mededeelt, met hetgeen er gezegd is, is de zaak nog niet afge daan. Er rijzen in tegendeel een aantal vragen die ongetwijfeld bij de be handeling van deze voor Bergen zo uitermate urgente en essentiele kwestie onder de loupe genomen zullen moeten worden. oorlog, die, naar men ons van eveneens Onbekende redenen „Om tot dusverre onbekende redenen heeft men niet binnen de tyd van een iaar uitvoering aan het K.B. gegeven, zo wordt ons medegedeeld. Wy menen echter, <l«t er een aantal redenen was, die de zaak verhelderen. In de eerste plaats was al zeer spoedig na de be zetting dr. Hemelrijk uit de Raad ver wyderd; met hem was de grote stuwen de kracht in de zaken van natuurbe scherming in Bergen verdwenen. Daarbij was in die tijd een Van Reenen burgc meëster; om begrijpelijke redenen, zo menen wy, had deze er geen belang by dat het gebied toen verkocht werd, al was het enkel uit de overweging, dat de grond by het voortschrijden van de oorlog aanmerkelyk in prys zou kunnen stijgen. Thans kan nien het bewuste K.B. niet ontgaan, omdat de tien jaar lykse herziening van het Uitbreiding? plan moet plaats vinden. Het Is moeilyk, zo vervolgt men van gemeente wege, met de familie Van Reenen tot overeen stemming te komen. Dit is duidelijk, wanneer het er om gaat, het terrein als bosterrein aan te kopen, aaumerke lijk goedkoper dus dan bouwterrein. Naar men ons van bevoegde züde me dedeelde, zou nien het terrein als bouw terrein op rond f 400,000 kunnen taxe ren, terwijl het, by zeer verspreide be bouwing, toch nog altyd ongeveer f 250.000 op kan brengen. Aanmerkelyk weer dus, dan de taxatie vnn voor de bevoegde zijde mededeelde f 100.000 be droeg. Na deze schattingen wordt het begrijpelijk, dat B en W zich tot de clausule laten verleiden, waarin gespro keu wordt over de „waarschyulyk te zware consequentie", die de aankoop voor de gemeente met zich mee zou brengen. Uit precedenten is ons echter gebleken, dat de Provincie hiervan een achtste (iu casu f 50.000) en het Rijk de helft daarvan voor rekening zou ne men. Dit betekent dht er de gemeente nog f 325.000 rest, terwijl de bevolking by de aankoop van het Bergerbos in staat bleek te zyn f 15.000 bijeen te brengen. Dit alles natuurlijk, wanneer de zaak op de spits gedreven zou wor den, eu dc familie Van Reenen blijk zou geven, hoegenaamd niet aan de belan gen van Bergen te hechten. Een compromis De verklaring, dat men thans ener zijds zo weinig mogelijk het natuur schoon zoekt te schaden en toch de fi nanclele lasten zo laag mogelijk wenst te houden, is een compromis en derhal ve onaanvaardbaar. Men kan reeds thans zien, waar dit toe leidt: het huis van burgemeester Huygens staat in een strook grond, die, evenals alle andere percelen, tot natuurreservaat dient te worden gemaakt. In de Masdammerbos sen zouden drie villa's komen, en, met het voorbeeld van deze landschappelijke wansmaak voor ogen, kan men nagaan wat er van het Oude Hof zou resten. Wamt ook dit behoort onder het Oude. Hof: B en W vatton blijkens lam ver klaring hel begrip „Oude Hof" veel te formeel op. en vergeten, dat de beien de bossen met het officiële Oude not landschappelijk een geheel vormen, zo als dit wederom ecu geheel vormt met het Bergerbos. Een vallen over ivoor den is in dezè inportante kwestie wel uiterst kinderachtig. Openbaarheid l De eerste vergadering van de Raad was geheim. Dr. Hemelrijk deelde ons mede, dat hy de Raad toen reeds on middellijk had gewaarschuwd voor de grote gevaren en heftig zowel tegen de geheime behandeling als tegen het pro ject zelve had geprotesteerd. Wanneer B en W de onderhandelingen thans heb ben heropend, dan kan men dat niet anders dan toejuichen, temeer waar men zegt te trachten, het gehele gebied voor bebouwing te vrijwaren. Men weet eek ter hoe tot nog toe dergelijke onder handelingen zijn geweest: geheim: Het is volkomen gerechtvaardigd, dat onder handelingen met particulieren over za kelyke aangelegenheden in het geheim worden gehouden, doch men vergeet, dat men hier te doen heeft niet in de eerste plaats met een particuliere zaak vau de familie VanReenen, doch met een zaak, die geheel Bergen, ja zelfs ons gehele land aangaat. Hier immers ligt een nog integer deel van Bergens schoonheid, de schoonheid, waarvan het overgrote deel van de bevolking direct heeft te leven. Het zoii derhalve aan beveling verdienen, wanneer men er to« overging, na een dergelijke behandeling een communiqué te verstrekken. De in lichtingen, die de heer Blaauw ons dit maal gaf, hebben wy dankbaar aan Taard, doch ze waren incidenteel, en slechts verstrekt naar aanleiding van hetgeen de diverse couranten reeds over het Oude Hof hadden gepubliceerd De verklaring van de gemeente is on voldoende, en bevat zelfs pertinent on juiste voorstellingen. Wy hebben U hier een summier commentaar gegeven, waar iu de voornaamste punten reeds korf werden aangestipt. Binnen afzienbare tijd zullen wy U meer over dit ondef werp kunnen zeggen, want, ondanks dp verklaringen van officiële zijde, blijft er teveel in deze zaak. dat vooralsnog duister is

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2