KAPPIE 0 Ongeduldige Duitsers de pers over Wat hangt ons nu iveer boven i hoofd Le Amateur-Gentleman OVER DE GRENS en het raadsel van de Rozenhouten Iris! 8. „Mag ik meerijden?" vroeg de meester. „Nemen plaats!" «ei de be stnurder met een brede glimlach. „Ik niet houd van alleenröik rija bly wanneer jij gaat met mij!'* De auto ging weer rüden en al gauw baalden ze de koelies In, die meteen be gonnen te schreeuwen, want ze wilden ook mee. „Doorrijden!" scbreeuwe de meester „Niet stoppen! Het zyn twee dievenop lichters!" Verpleegster die ongeluk veroorzaakte veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraf De staten van Westelijk Duitsland hebben elk een regering, die een ietsje te vertellen heeft. Niet veel, waut de bezettende mogendheden zijn natuurlijk pog steeds in de eerste plaats aan het woord. Maar er is tenminste in ieder land een regering met ministers. Die ministers zijn nu bij elkaar geweest en ■e hebben hun ernstige ontstemming ge toond ove? de gang van zaken in het Westen van Duitsland. Voor het groot •te gedeelte betrof die ontstemming weer andere Duitsers. Te Bonn is n.L al enige tijd een ver gadering gaande, die zich bezig hondt met het opstellen van een statuut vol gens het welke een- West Duitse staat sou kunnen worden opgeriali en be •tuurd. De ministers van elf Duitse landen heb ben nu de vergadering van Bonn het verwijt gemaakt dat ze het statuut weer ro echt Duits grondig hebben voorbereid dat de vorming van een werkelijke W Duitse regering er reeds een half jaar door is vertraagd. West Duitsland moet zich zelf weer zo spoedig mogelijk leren besturen riep een der ministers uit. In de eer ste plaats omdat het ons het gevoel geeft, dat er nog weer toekomst Is en in de tweede plaats, omdat een West Duitse regering eerste voor waarde is om een definitieve scheu ring van Duitsland In de toekomst te voorkomen. Een West Duitse regering zou maar het oordeel van deze Duitsers met Oost Duitse autoriteiten en bezettingsmacht kunnen onderhandelen en ingevolge de bepalingen van het bezettingsstatuut rechten hebben. Het voornaamste zou echter zün, dat er weer banden tot •tand kwamen tussen Oost en West Duitsland, welke delen tengevolge van de moeilijkheden tussen het Oosten en het Westen volkomen gescheiden zijn. OOST DUITSLAND EN OOST EUROPA In dit verband is het de moeite waard om te wijzen op de pogingen, welke Rusland in het werk stelt om een toe nadering tot stand te brengen tussen de Oostelijke "Duitse autoriteiten ener zyds en Polen en Tsjech Slowakije an derzijds. Te dien einde heeft de beer Wysjinski geruime tijd in Tsjecho Slowakije ver toefd. Vlot verliepen de besprekingen niet. Noch de Polen, noch de Tsjechen hebben uiteindelijk veel redenen om de Duitsers met grote onbevangenheid te gemoet "te treden. Ougetwüfeld hebben EEN GRAPJE OVER DIPLOMATIE De wereld van de internationale di pioniatie is voor een gewoon mens 'n wereld vol onbegrijpelijkheden. Nimmer •preekt een diplomaat in ronde, recht uite woorden. Vaag is deze taal echter lang niet altijd, wanneer men de code de sleutel maar kent! Voor óns, gewone mensen, is dit raadseltje spelen dikwijl* ergerlijk rertrageud. Ons onbelangrijke Noordhollandse courantje staat daarin niet alléén, gelukkig De grote courant „News Chronicle" plaatste onlangs een alleraardigst caricatuur. bestaande uit T plaatjes. Men ziet daarop steeds een tafel, waaraan Stalin en Truman een „gezelschapsspelletje" spelen. De teke ningen bespotten de diplomatie na Sta lin's zogenaamd „vredskoffensief"; de onderschriften luidden 1 „En nu een dier met een groente er aan vast", opent Stalin het spel. 2 „Kun je het eten?" vraagt Tm inan „Ja", zegt Stalin. 8 „Leeft het?" „Ja" 4 „Was het oulnngs nog te zien?" „Ja" 5 „Heeft het vleugels?" „Ja" 6 „Is hét echt?" „Ja" Bij het zevende plaatje snapt de Ame rikaan het: bedoeld was de vredesduif met de palmtak! Hij zegt echter niets: óe antwoorden worden nu bestudeerd in Washington en Londen. ook de Russen dat niet, maar voor hen geldt in de eerste plaats, dat ze in mi litair opzicht een veel sterker macht vormen en niet direct aan Duitsland grenzen. Is dus de tegenstand wel verklaarbaar het is evenzeer duidelijk, dat er Rusland alles aan gelegen ia, om een definitieve scheiding tot stand te brengen tussen West en Oost Duitsland, vooral in ver band met de in wording zijnde Europe se Dnle. Des te sterker het Oostelijk blok, des te zwakker de Westerse Unie. Een „vrijwillige" aansluiting van de Oostelijke zone van Duitsland zou een politieke overwinning van de eerste rang betekenen. Even natuurlijk is het echter, dat er onder de Duitsers een streven* is, om de eenheid van Duitsland tot elke prijs te bewnren. Dit streven is in het Wes ten nu openlijk uitgesproken. Wij maken ons sterk, dat hetzelfde streven in de Oostelijke zone aanwezig is. Men moet niet geloven, dat zelfs een jaren du rende scheiding dat streven naar een hechte Duitse eenheid de kop zal kun nen indrukken. Men zal Duitsland door middel van bepalingen af vredesverdrn gen kunnen splitsen in zones en staatjes blijvend zal deze versplintering niet zijn- Juist omdat de tendens over de gehele wereld gaat in de richting van aaneen sluiting. Voordat Duitsland echter weer een eenheid vormt, zal er nog heel wat wa ter door de Rijn moeten lopen. We vre zen zelfs, dat het nog jaren zal bunnen duren, voor er werkelijk een vredesver drag tussen de overwinnaars en de over wounenon tot stand zal komen. Daar voor zijn de belangentegenstellingen tus sen West en Oost te groot. De onderhandelingen over een vrede* verdrag met Oostenrijk zijn inmiddels weer begonnen, maar reeds de eerste be sprekingen toonden aan, dat er van een veranderde denkwijze nog niet kon wor den gesproken. De verwachting dat de verkoeling tussen Joego Slavië en Rus land dit zou knnnen hebben veroorzaakt is voorlppig ijdcl gebleken. Wü hebben zo het vermoeden, dat de stern van de West Duitse ministers voorlopig ook nog wel die van een roe pende in de woestijn zal zijn. EEN INTERESSANTE VONDST In 1947 vond mej. Henri Martin te Fontechavnde in Charente, een men senschedel, die de aandacht trok der ge leerden. Gisteren heeft de heer Fage in de „academie des sciences" een bespre king aan rleze vondst gewijd. De schedel -«Mus de heer Fage is on geveer 150.000 jaar oud en de oudste die men In Frankrijk heeft gevonden! De .schedel verschilt veel van die der Nean derthalers, die later in Frankrijk voor kwamen en hij gelijkt meer op die van de huidige mens. De vondst toont aan, dat de meus ge durende een lange periode van het Qua ternaire tijperk door minstens twee ge slachten is vertegenwoordigd. Het ene is dat van de Neanderthalers en het andere, waarvan men lang het bestaan heeft vermoed, zonder het te knnnen bewijzen, is dat van de mens van Fon teehovnde. De officier van justitie eiste een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tegen de 23 jarige verpleegster C. M. H. die voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond Zuster H werd ervan beschuldigd, dat «ij op 8 November j.1. een croupe ketel die bij het bedje van een negen maan den oud ernstig ziek jongetje moest wor den geplaatst, tot op te grote hoogte met water had gevuld en dusdanig ver hit, dat het water ging koken en nit het toestel spoot. De tuit, zou zij voorts tegen de voorschriften in, nog voor het water ging stomen, op het patiëntje hebben gericht, zodat het kokende wa ter op het gezichtje en een arm van de jongen viel. Tengevolge van dé daaf door ontstane brandwonden zou het kinA zijn overleden. Als getuige werd gehoord dr. M Terwijl hier de sneeuwklokjes bloeien Wereldkampioenschappen ie Oslo Aan de wereldkampioenschappen schaats rüden, welke Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari a.s. te Oslo worden gehou don, zal worden deelgenomen door rij ders uit Nederland, Noorwegen, Zwe den, Hongarpe, Groot Brittannië, Fin land, Korea, Polen en de Ver. Staten. Hoewel de inscliryvingen pas Vrijdag avond sluiten en belangj^ke teams als die van Noorwegen en Zweden nog niet zijn samengesteld, zijn reeds vele hn men van deelnemers bekend. Behalve de Nederlanders Kees Broekman, Jan Laugedplc, Wira van der Voort en An ton Huiskes, zullen uitkomeu: de Fin nen Parkkinnen, Laitinen, Lammio en Salomaa, de Koreanen Ohang pyun, Hio Oh an s Lee en Dong Sung Moon. do Tool Ka'barczyk, Kilian, Pajorr Me reny en Ladanyi nit Hongarije, de Brit ten Your.g en Dymock, Henry en Wer ket (Ver. Staten), terwijl de Engelsman Oroushey evenals te Davos onder de kleuren van de International Skating Union zal starten. Straub, die de sectie op het stoffelijk overschot van het patiëntje had ver richt. Hij verklaarde, dat een gezond kind tengevolge van de brandwonden niet overleden zou zijn. doch geheel zou zijn genezen. Dit kind echter, dat aan een bronchiale aandoening leed. kon de vochtonttrekking aan het lichaam ten gevolge van de verbranding niet door staan. Tevens bleek bij de lijkschouwing dat de aandoening waaraan het kind leed, veel groter was dan men had aan genomen en dat het daaraan zeker zou zijn overleden. In zgn pleidooi bracht de verdediger naar voren hoe tragisch het was, dat juist deze verpleegster, die uit roeping het vak had gekozen, dit ongeluk was overkomen. Zowel de geneesheer direy teur van het ziekenhuis, waar zü werk zaam 'was, als de hoofdzuster en de kin derarts hadden hem verklaard, dat zy zeer consciëntieus en plichtsgetrouw was en nimmer van nonchalance had blyk gegeven. Tevens verklaarden zij, dat met dit toestel nooit dergelyke ongelukken wa ren voorgekomen. Op het peilglas was trouwens niet eens aangegeven, waar de grens was, juist omdat het risico zo ge ring werd geacht. Vliegtuig zonder bemanninq Op het irilitaire vliegveld van fort Lewis (Washington) heeft een zonder tjtof ongeva' plaats gehad. Een tweedekker van het leger begon 1 zich vo .,»t to bewegen, toen de piloot lu«t. Watert, die de schroef had aa i„'e draail *ïirh nog buiten het toestel be fond. Het vliegtuig startte, waarbij de korporaal William Keiser, die ia het toe stel had plaats genomen uit de cockpit werd geslingerd. Het vliegtuig trok spoedig, op en vloog gedurende twee uren over Tacoma. Hier bü verrichte het allerlei acrobatische toeren op een hoogte van meer dan duizend meter. Daarna verdween het en men denkt, dat het, nadat de benzine voorraad was opgebruikt, te pletter Is gevlogen tegen een der dunbevolkte beu vela in de omstreken van fortLewis of in een rivier is terecht gekomen. FRIESE RUNDERSTAPEL NAGENOEG T.B.C. VRIJ Uit het zo juist verschenen jaarver slag van de gezondheidsdienst voor vee iu Friesland blijkt, dat byna 20.000 be drijven thans by het tbc onderzoek zyn betrokken. Aangenomen mag worden, dat nog slechts enkele veehouders met een gering aantal koeien zich afzijdig hielden. Nu evenwel met ingang van 1 Juli 1918 de bestrijding van de tbc on der liet vee verplichtend is gesteld, zul Ten ook die bedrijven in het onderzoek betrokken worden. Reeds 17.500 bedrijven zijn vry van tbc en er zyn nog slechts 7000 reactie dieren gevonden. „Ik niet wenste stop" zei de Chinees. Myn auto heeft PÜu met vele pelsonen. Dan zakt hij in elkaal. Ik niet stop!" Dus passeerde hü de twee schreeuwen de koelies, maar die lieten dat niet op zich zitten. Ze holden er achter aan en BIJNA W^.ET t' In Zandvoort is gearresteerd een 37 jarige expert in assurantiezaken, die daar ondergedoken was, nadat een recht bank in België hem bij verstek tot 15 jaar dwangarbeid had veroordeeld we gens het vervaardigen van valse 500 franc biljetten. De expert een zekere G. P. Neder lander van nationaliteit heeft geprofi teerd van het feit, dat een ngent van politie, die bekend was met zyn aanwe zigheid in Zandvoort, meende, dat in Nederland niet opgetreden kon worden tegen iemand, die in België veroordeeld was. Tijdens een cursns voor de politie kwam dit onderwerp ter sprake en werd bet de agent duidelyk dat in een derge lyk geval de beslissing by een Nederland se rechtbank ligt. Inmiddels had P. kans gezien zich „of ficieel" in Zandvoort te vestigen. Het bate hem echter niet veel. Morgen zal hü voor de Officier van Justhie te Haar lem worden geleid. HET VERTREK VAN H. M. DE KONINGIN Naar het ANP verneemt zal H.M. de Kcringin zich in geen geval voor hel «.ede van deze week rrar Saa>ct Anto begeven, waar prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene nu sinds 6 Februari vertoeven. omdat de auto niet zo erg veel vaart had gelukte het hen zich op te trekken aan de achterkant. De jpeester, die achter ora keek, zag dat gebeuren en hü was ten éinde raad. Volksverhuizing op komst De E.C.A. heeft Maandag het congres doen weten, dat de emigratie van byna 2,5 millioen Europese arbeiders de ent ge oplossing vormt voor de werkloosheid vraagstukken in Italië, Griekenland en West Duitsland. In het rapport over haar werkzaam heden tot 30 September van het vorige jaar zegt de E.C.A„ dat er grote aan tallen werklozen in bovengenoemde ge bieden zyn. Slechts een klein deel daar van kan door het Europese vasteland worden opgenomen, waardoor emigratie naar Overzeese gebieden op grote schaal de noodzakelyke oplossing van het vraagstuk wordt .aldus het rapport. Dit rapport wijst cr verder op, dat alleen al in Italië emigratie van 250.000 ar beiders per jaar nodig zou zyn, om evenwicht te brengen tegenover de nor male toevloed van nieuwe arbeiders op de arbeidsmarkt en dringt er op aan, dat spoedig maatregelen genomen wpr den. Er bestaan volgens het rapport wel tekorten aan arbeidskrachten in andere Europese gebieden, en er zouden daar ook wel wat werklozen kunnen worden opgenomen, doch men zou voor voldoen de huisvesting moeten zorgen, alvorens in Europa grote vrijwillige grote ver plaatsingen van arbeidskrachten zouden kunnen worden uitgeroerd. EISEN VAN DE SOWJET-UNIEt.o.\t OOSTENRIJK Een nieuwe i De ontwerper van de „New Look", Ohristian Dior, heeft op zyn met span ning verwachte voorjaarsmodeshow 170 modellen gepresenteerd. De karakteristica van deze collectie zijn: Volmaakt vrouwelyk, vlotte en zuivere lijnen en harmonische kleuren. De rokken komen tot halverwege de uit en de avondjaponnen komen tot de enkel. Dior heeft gebroken met de sty ve kragen van de klassieke tailleur en deze vervangen door lange, hoekige en brede revers, die één geheel met het jasje vormen. Korte lijfjes en jasjes zyn dikwijls open op de rug en van voren strak gesloten. Zy worden gedragen over nauwe rokken en japonnen. Vele japonnen hebben knoopjes van de hals tot onder aan de zoom. Nauwe japonnen hebben losgewerkte en met zorg afgewerkte tussenzelsels en zy'n van dezelfde lengte als de rok ken. Korte japonnen hebben plisse's en smalle rechte kragen met een grote strik onder de hals. By de collectie overheerst de zijde. GEEN ATOOMBOMMEN UIT AMERIKA VERZONDEN Het Amerikaanse niiuisterie van de luchtmacht heeft vandaag meegedeeld, dat er geen atoombommen uit Amerika zyn gezonden en er ook geen plannen bestaan om atoombommen te verzen den. Een woordvoerder van het minis terie legde deze verklaring af in ver band met berichten, «lat superforten, die voor het vervoer van bommen zijn nit gerust, zich by de in Engeland gesta tionneerde Amerikaanse B—t29 toestellen zouden voegen. iode op komst maar ook wordt veel kant gedragen. De japonnen by de korte avondjurken ziet men parelgarnering of bloembor duurs él. VRIJDAG 18 FEBR. 1949 Hilversum I 301 m, 7.00 cu 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muzick; 9.35 Schoolradio; 10.05 Mozart concert; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Vioolrecital; 12.33 en 13.25 Pro menadeorkest; 13.00 Nieuws; 14.00 The dream of Gerontius, oratorium van El gar; 15.40 Omroepkoor; 1(L00 De Zon uebloem; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Pianorecital; 18.00 Metropoleorkest; 1S.30 Ned. Strydkrachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.30 Brabants halfuur; 20.12 II ritorno di Ulisse in Patria, opera vau Monteverdi; 22.00 Orgelconcert; 22.20 Zangrecital; 23.00 Nieuws. Hilversum 11 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gr.muziek; 9.00 Kamermuziek;' 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zangreci tal; 11.20 Operette seléctbs; 12.00 Or gelspel; 13.00 Nieuws; 13.20 Ensemble Jo Bos; 14.20 Omroeporkoor; 15.00 Ons volk in zyn dichters; 15.20 De Kwintet spelers; 16.00 Orgelspel; 16.30 Voor de jeugd; 17.20 Wy en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 De VARA feliciteert; 18.45 Silvestri kwartet; 19 30 land en zyn gewesten; 20.00 Nieuws; 20.05 Orgelconcert; 20.30 Jeugd in Ne deriand; 21.00 „Rigoletto" van Verdi; 22.23 Kwartet Sein Noveen 23.00 Nieuws. JEFFERY FARNOL: Barnabas heeft een metgezel gekre gen op zijn reis naar Londen in de persoon van zekere Horatio Belassis, een sympathieke jongeman van goe de huize, die ook veel voor de boks- sport voelt. Hij is echter bevriend met Cariiaby, de dandy die Barna bas' bloed, na de ontmoeting in het bos, wel kan drinken 2) HOOFDSTUK X Zo liepen zij voort, de keurig gekle de jonkheer en de rijzige Barnabas, in ouderwets costuum en lompe schoenen. Maar drommels nog toe, a!s wij vrienden worden, wat ik hartelijk hoop, dan moeten we toch minstens plkaars namen kennen. De mijne is Horatio Belassis. Mijn vrienden noemen mij ge woonlijk Tom, Dick of Harry, want Horatio is een drommels lastige naam Hoe heet u?" „Barnabas Beverley". „Barnabas hum! De uwe is niet veel beter. Ik geloof ongeveer even slecht, Barnabas! N&an, ik zal je Bev noemen op voorwaarde, dat je my Dick noemt, wat zeg je daarvan, beste Bev?" „Afgesproken, Dick". antwoordde Barnabas glimlachend, waarop zij ble ven staan, elkaar de hand drukten en dan weer vrolijk verder liepen. „En vertel ine nu eens", vroeg de jonker plotseling, „hoe je over het hu welijk denkt, Bev". „Huwelijk?" herhaalde Barnabas verbaasd. „Huwelijk! Ja! Echtverbintenis!" „Ik ik heb nog nooit gelegenheid gehad daarover te denken". „Gelukkige kerel!" „Tot vanochtend!" voegde Barna bas eraan toe, terwijl hij aan de red ding van het bewusteloze meisje in het bos dacht „Ongelukkige kerel!" zuchtte zyn kameraad, terwijl hy zijn hoofd schud de. „Dus je wordt door het grimmige spook vervolgd? Nu, dat is dan eer nieuwe band tussen ons. Niet, dat ik tegen het huwelijk op zichzelf ben, Bev, integendeel, het is een heel nutti ge en goede instelling, begrijp me goed, maar begrijp me weer goed wan neer een man aan het huwelijk begint te denken, is het gewoonlijk het begin van het eind. Menige veelbelovende loopbaan is vernietigd afgerukt verslonden door het huwelyk. Daar heb je de jonge Egerton met een "natuurlij ke gave voor boksen en een schitterend sportsman, ten gronde gericht door het huwelyk. Hij is ergens op het land be graven en brengt zyn dagen door in po gingen om man en vader te zijn. O, het is allemaal diep droevig en toch heb ik niets tegen de huwelijkse staat, want een huwelijk is dikwijls een hum redding geweest in tijden van nood, Bev". „Nood?" „Geldnood, financiële moeilijkheden, schulden en dergelyke onaangename dingen „Maar geen man, geen man van eer zal trouwen, om een vrouw te bezwa ren met schulden, die hy zelf heeft- aangegaan?" Bij die woorden keek de jonker Bar nabas enigszins van ter zijde aan. „Natuurlijk", zei hy. enigszins Vlug, „zal ik al het geld hebben, dat ik nodig heb meer dan ik eenmaal nodig zal hebben". „Je bedoelt, wanneer je vader sterft?" Het gelaat van de jonker betrok plotsa- Üng. „We zullen op die mogelijkheid niet ingaan. Myn vader mag zo onredelijk zyn. maar ik heb hem liever zo le vend en gezwegen en mijn beurs leeg, dan zijn beurs te bezitten en hem dood te hebben. Maar laten we over iets anders praten over Carnaby bij voorbeeld. „Ja, je vriend Carnaby „Nou, in de eerste plaats heb ik je, geloof ik, al gezegd, dat ik hem vijf duizend pond schuldig ben". „Vijfduizend! Toen je me er daar net over sprak, was het maar duizend' „Ja? Maar toen waren we een paar mijl dichter by mijn geachte vader, en bomen hebben soms oren, daarom heb ik de som wat hum verlaagd. Maar het feit blijft, dat het er vijf zijn en ik ben er zelfs niet zeker van of er nog niet een paar honderd pond bij ko men". „Je hebt je vader dus gezegd, dat het maar duizend pond was?" „Ja, want zie je, geld schijnt hem drommels sikkeneurig te maken en ik heb de laatste zes maanden nogal een vrolijk leventje geleid. Verder krijgt Jeningham ook nog een duizend pond maar hij kan wachten; dan nog een zeshonderd aan mijn kleermaker..." „Zeshonderd?!" riep Barnabas ver baasd uit „O, ik doe er geen &ed op, dat het geen zevenhonderd is!" „Zeker een uitstekende kleermaker?" „En of! En de kerel weet het! En dan nog een driehonderd vijftig pond aan de carrosseriebouwers. Hoeveel is dat bij elkaar, Bev?" „Zesduizend negenhonderd vijftig pond. Dat is een hele som om schuldig te zijn." „Ja," antwoordde de jonker, „maar het kon nog erger zijn. Slingsby, een vriend van me, heeft verleden jaar h. één nacht vijftienduizend pond verloren. De quaestei is nu deze, als ik de race over drie weken niet win ik 'ïeb zwaar gewed op mezelf, dat snap je moet ik kiezen tussen een huwelyk of de oude Jasper Gaunt." „Wie is Jasper Gaunt?" „O Bev, je kan wel zien, dat Londen nieuw voor je is. Gaunt is het resultaat van de City, even ruw en vuil als de stenen en even hard als de 'rottoirs er van. Gut, de meesten van ons kennen Jasper Gaunt tot hun schade! Jasper Gaunt is de hardste en meest onbarm hartige bloedzuiger, die ooit ryk is ge worden van de armoede en het lijden van zijn medemensen, en o, hier zijn we er!" Met die woorden sloeg hy plotseling een snel zijpad in, waar, verborgen achter drie grote bomen, een klein kroegje stond met een paardentrog voor de deur en een uithangbord, waarop stond „De gevlekte koe." (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3