De Held en de Soldaat „Diligentia" was HET trefpunt „A>m and the Man" Een anti-romaniische comedie met het motief: Kent U Zelve" Het was weer typisch Sliaw wat Vrij dagavond iu het Gulden. Vlies ons door Comcdia tc genieten werd gegeven. Het stuk speelt toevallig in Bulgarije, wat gelegenheid geeft de contrasten te char geren, maar soa evengoed in een ander land en geheel verschillend millieu het «elfde gegeven kunnen behandelen, 't Is fcteeds weer de algemeen menselijke zot te vertoning van do zichzelf met schone woorden en holle Idealen bedwelmende mens. die tenslotte niet meer weet wat waarheid of leugen Wij doen daar aan in meerdere of mindere mate mee en het ia een verkwikking zich door deze schrijver weer eens op een van zijn steeds variëréhde wijzen de spiegel voor gehouden te krijgen om daarin de inent te zien in al zijn kleinheid en belachelijk heid als hij zichzelf niet durft te kennen en meer wil lijken dan hij in. Maar het stuk laat ons ook zien hoe het andera kan worden zelfs voor de meest verdwaalde "el nis het begrip van eigen dwaasheid is doorgebroken en hij leert zich critisch te bekijken en durft zonder meer zichzelf te zijn. Aan bevelenswaardig voor -de groten dezer aarde, die hiertegen noga! eens zondigen, maar evenzeer voor de kleine man, die en detail het grote voorbeeld volgt. Hoewel rolvastheid en verstaanbaar heid nog wel eens wat te wensen over lieten was het spel van ieder afzonder lijk bijzonder goed. Jopie Tournaire als majoorsvrouw en moeder. Ank v. <1. Moer als haar dochter en Guus Hermes als de verloofde gaven op kostelijke wij ze de belachelijke figuren terwijl Han Klaas Dtngerd«s ontvangt zi'veren medaille Vele autoriteiten en een nog groter aantal belangstellenden hebben gister morgen na afloop van de kaasmarkt in de achterzaal van het café Beemster aan het Waagpleln de heer N. C. Klaas Dlnderdis, die vijftig jaar verbonden was geweest aan het gilde der kaas dragers op grootse wijze gehuldigd. Het was als eerste de heer G. van Slingerland ,die in zijn hoedanigheid van Wethouder van Marktwezen namens het gemeentebestuur een korte en gees gige toespraak tot de gouden jubilaris richtte. Als noodhulpkaasdrager was de heer Dingerdis bij het marktwezen van Alkmaar aangesteld en in de vijftig Jaar. dat hij in het gilde was opgeno men nu eens moest tonen, op welk een hoge prijs men zijn werk stelde !>aarom verheugde het de heer Van Slingerland zeer, de heer Dingerdis thans de zilve ren medaille van de gemeente met in scriptie aan te kunnen bieden. Het was vervolgens voor de heer Voorthuyzeu, de heer De Boer. die herinneringen aan oude kaasmarkten ophaalde, kaasmarkten waarbij het voor kon komen, dat er jaarlijks een aanvoer van 10.000.000 kilo kaas, verdeeld over 20000 stapels aangevoerd werd. De sa menwerking met de heer Dingerdis was steeds van bijzonder aangename aard geweest, zo verklaarde de heer De Boor en hü maakte deze hartelijke woor den tastbaar door de heer Dingerdis ben kist met sigaren aan te bieden. Bloemen rond een kaas gegroepeerd waren het cadeau ran de heer Lutje harms, de Kaasvnder en ook de heren Keyzer en Pater oudste lid van het Roodhoedenveem voegden hier hun hartelijke gelukwensen aan toe. Geroerd dankte de jubilaris voor de hem bewe zen hulde, een dank die door zijn zoon werd overgenomen. En daarna volgde de dag voor de hoer Dingerdis, die hij zijn hele leven niet meer zal vergeten Ken te fraaier dag, omdat tij hem zo by uitstek verdiend heeft. INTERESSANTE LEZING Vrijdag 25 Febr. zal de heer H. T. Hylkcma, Ir. bij de Nederlandse Tele- graafraoatsebappo „Kadio Holland" een zeer in teressante lezing houden voor de VU. Spreker tal een causerie houden onder de titel „Hallo, Scheveuingen Radio", welke zal worden toegelicht «net lichtbeelden en eigen gemaakte grnmofoonopnamen .terwyl tevens van de zaal uit verbinding gemaakt wordt B:et een scbip op zee. In deze causerie zal iets verteld wor den over hel radiotelegrafic en radio telefonieverkeer aan boord van schepen. Op de grote vaart speelt de telegrafie de grootste rol, op de kustvaart cn vis Be ren vloot de telefonie Het ligt in de bedoeling van de heer Hylkema vanuit de zan? een gesprek te voeren met een «chip op zee. Dit gesprek zal in de zaal met luidsprekers worden hoorbaar ge maakt. Dc verdere toelichting bestaat bit lantaarnplaatjes en gramofoonopna men. De technische zijde zal oppervlak It:g worden behandeld, zodat het geheel Voor een ieder begrypelyk is. De/e lezing is ook toegankelijk voor nietleden. Scholieren in schoolverband betalen slechts 2/3 van de entreeprijs Aanvragen voor scholen zyn te richten tot her secretariaat vf.n de VI', van Ho.itenkad# 42. Het belooft een zeer Interessante avond te worden. oor verdere bijzonderheden verwy «cn nar elders in dit blad. Bentz v. d. Berg als de Zwitser in Servische dienst en Jules Verstraete als de goedhartige nuchtere majoor, het cri tische element vertegenwoordigden. John Soer was de uit louter berekening zich in allerlei bochten kronkelende knecht en Truus Dekker het kittige, kattige geraffineerde dienstmeisje, dat hogerop wil. De regie was in handen van Johan de Meester, die ook gezorgd had voor bij zonder mooie decors. De zeer fraaie costuums waren afkomstig van Kaspa rova en Serne. Een geslaagde voorstelling dus, waar van het publiek, getuige het veelvuldig gelach cn zeer hartelijk applaus, wel heeft genoten en waarvoor Ank v. d. Moer werd vereerd met een boekei roze anjers. UITBREIDINGSPLAN „NOORD" Het hoofd van het gemeentebestuur van Alkmaar brengt ter algemene ken nis, dat. van 21 Februari tot en met 21 Maart 1949 voor een ieder ter secrta rie der gemeente ter inzage is gelegd een ontwerp van een plan tot het geven van een nadere bestemming aan een gedeelte van 't uitbreidingsplan „Noord' vastgesteld bij raadsbesluit v. 3 Maart 1938 en goedgekeurd door Gedcputcer de Staten van Noordholland by hun be sluit van 25 Mei 1938, no, 106, welk gedeelte begrensd wordt door de noor delijke begrenzing van de spoorlijn Alk maarDen Helder, de oostelyke en zuid oostelyke oever van Het Noordhol lands Kanaal, de oostelyke oever van de Hoorusevaart en de grens met de gemeenten Oudorp en Koedijk, zoals een en ander op de by liet ofltwerp. be horende kaart, de bebouwingsvoorschrif ten en toelichtende beschrijving is han gegeven. BIJZONDERE BEWAARKOOL. TEELTVERGUNNINGEN De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord Holland maakt de bewaar kooltelers in de Provincie Noord nol land bekend, dat voor het teeltjaar '49 bijzonder bewaarkoolteeltreeht kan wor den aangevraagd. De biervoor bestemde aanvraagformulieren zyn verkrijgbaar by de Plaatselijke Bureauhouders of ten kantore van de Provinciale Voedsclcom missnris voor Noord Holland te Alk mar. De aanvraagformulieren moeten voor 1 Maart 1949 zijn ingediend by het BurenPVC. INSTITUUT VOOR agenda voor Arbeidersontwikkeling in het ABB gebouw aan de Koningsweg een lezing Mevr. F. I. de KeizerToot zal dan spreken over het onderwerp „Woningin richting". Zy zal haar lezing aan de hand van vprflii'd«'liiVren. gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Agnes Th dv II G A Briig gemann cn G Philips; Maria C A dv M H de Haan en M O A Logger. Ondertrouwd: Ilenry A J Biemans 25 jaar en Apoionia M Gaarthuis 23 jr; Gehuwd: Mini je Beinema en Jacoba C' Berg; Xicolaas J Hoedjes en Geer trnida Schot. Overleden: Anu-lia Marteyu oud 70 jnnr, wed. van A Vermeire. HARMONIE: „Het dal der beslis sing" met Gregory Peck en Greer Gar son. Toegang 14 jaar. Dag. 8 uur. Zater dag 7 cn 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 en 8 uur, AMERICAIN: „Passagiers lir de nacht" met Humphry Bógart en Lauröi Bacall. Toegang 18 jaar. Dag. 8 m|r. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30 7 en 9.30 uur. VICTORIA: „Go West" met de Marx Brothers Toegang 14 jaar onder gdlei de. Dag. 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4 30, 7 en. 9.30 uur. Wocns dag 2.30 en 8 uur. A.B.T.: „Cheyenne". met Dennis Morgan en Jare Wymao. Toegang 14 j Dag. 8 nur. Zodag 2, 5 en 8 uur. AGENDA HEILOO „DE RUSTENDE JAGER": Tweede uitvoering gymnastiekver. Povcs. BERGEN DE RUSTENDE JAGER La Bo héine met Martha Eggert en Jan K,ie pura. DE RUSTENDE JAGER Maandag af tot Woensdag: symphonie." i Donderdag 24 Februari DE RUSTENDE JAGER Boeing Toni, een Indonesie's spel door Tooecii vereniging Kunst na Arbeid, Zaterdag 26 Februari DE RUSTENDE JAGER „Bpnte avond" Kunstenaars Centrum Bergen, j NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN HEILOO 10 uur ds Bloemhoff. LIMMEN 2 uur ds Van Wyk Van „Roversj Geen kaboutertjes Wie gelooft er nu nog in kaboutertjes? Geen mens im mersl En terecht Daarvoor zijn U en ik zo langzamerhand te „wijs" geworden. De dage liikse stroom van berichten is ook weinig geschikt ons in die brave dwergen te doen ge.o ven. Dit bericht b.v.: „Cue© man verliest f 1000.Hei waren zijn spaarduitjes be stemd voor de verpleging van zijn zieke vrouw in het Cen traal ziekenhuis". Niemand had illusie, dat de de kaboutertjes die gedupeer de man zijn geld zouden terug bezorgen. Nee wij geloven daarin niet Maar wij geloven wel, dat dc solidariteit van mensen het geleden verlies kan vergoeden Steentje voor steentje. Wat onze krant. Na de verantwoor ding in de krant van gisteren kwamen de volgende steentjes bij ons bureau binnen. „Een kieio steentje" f I.—, R. F. f 2.50 en G. V. f I.—. NIEUW WEGDEK. De brug aau liet eind van de Jan v. Seorelkade wordt voorzien Vim een nieuw wegdek: het oude was iu een, enigszins vervallen slaat geraakt. Zoals U weet, bevindt zich b'y dez° brug een oude molen. Om eerlijk te zyu de romp is nog fraai, doch de wieken zijn enigszins ..gerafeld". Het wordt.tijd dat men hier. eens aandacht aan gaat besteden, want een in goede staat ver kerende molen zou het in deze moderne wyk uitstekend doen. i!' UIT ALKMAARS VERLEDEN V Ramp trof stoommeelfabriek Goede kans voor A.V.A. Zondag as. om 11 uur spelen de AVA heren in deze competitie en wel hun laat ete wedstrijd tegen hun oude tegenstan der Tonegido n uit Wierin^cn. Nog steeds staan onze Alkmaarders boven aan, gelijk met hun taaie concurrent Vlug en Vaardig I uit Slootdorp. Wil AVA zyn plaats dan ook handhaven, dan zal er Zondag zeer zeker gewonnen moeten worden. Het hangt dan van de prestatie van V. en V. I af, of er eventueel nog een beslissingswedstrijd om het kampioenschap in deze afdeling gespeeld zal moeten worden. De opstelling van AVA voor deze uiterst belangrijke wedstrijd is als volgt: de Vries; novis, Spaans; J Pijning, Me.ver. Buitenhuis; Talsma, Driessen, Zwart. P PUning, Pijcke. TURNLUST—DAMES Op G Maart a.s. zullen de volgende turnsters van Turnlust deelnemen aan de jaarlijkse Districtwedstrijden van het Kon. Ned. Gym. Verbond. Jeugdturnsters: N v d W'ardt, T Wiese, N Prins, T Wijn. Dames: A Veerman en Mw. Weimar Madderom Dit zijn z.g. voorwedstrijden om te mogen deelnemen aau de wedstrijden voor bet Landelijke kampioenschap. EEN NIEUWE LANTAARN Herhaaldelijk waren er al eens kleine ongelukken geweest bij de lantaarnpaal aan de Kanaalkade tegenover de Doe lcnkluft. Het voorwerp stond zo ver maar voren, dat het gemakkelijk kon ge beuren, dat men er met een fie^i, of een auto tegenaan reed. Door al deze kleinere of grotere aanrijdingen is het ding tenslotte doorgebroken. Vandaag werd de paal opgeruimd. Er komt op dezelfde plaats geen nieuwe lantaarn paal te staan, doch men beeft ter ver vanging aan het hoekhuis van Kanaal kade cn Doelenkluft een electrische booglamp aangebracht, hetgeen zeker een verbetering is. VROLIJKE VERJAARDAG De verjaardag van prinses Marijke is ook in Alkmaar niet onopgemerkt voorbijgegaan. Reeds vroeg in de mor gen was de 'Langestraat vrolijk met vlaggen versierd en al spoedig kou men ontdekken, dat van alle officiële gebou wen en vrijwel alle kerken werd ge vlagd, Ook verder in de stad wjipper Zeker heeft hot bijzonder fraaie len teweer hiertoe veel bijgedragen. VOOR DE FINSE SCHOOL. Zoals U weet zal er aan de. .Nieobuis Beefe&ade 'n zogenaamde Finse School worden geplaatst, die geleverd wordt door de N.V. Xehini. Voor het bouwen van dit gebouw wordt de grond thans bouwrijp gemaakt: een groie graafuia cfiine is thans bezig, de rioleringssleu ven uit te graven. GESLOOPT. Zo af en toe begeeft een bouwsel het en dan moet men het gaan slopen. Dat nu was het geval met het schuurtje, perceel 14 van de Spanjaardstraat. Met grote snelheid werd de sloping door 'n aantal arbeiders verricht. Laten wy ho pen, dat er hier spoedig een nieuw ge houwtje zal verrijzen. We zouden nog veel meer over Har monle en Doelenveld kunnen vertellen, maar bewaren dat voor later. Het Doe lenhek staat open. W» verlaten het veld lopen de Ramen door en staan voor e en groot gebouw, waarop met forsa let ters te lezen staat „Diligentia". Oudere Alkmaarders herinneren zich nog wel dat grote markante bouwwerk met aan de rechterzijde de ouderwetse gruttere winkel van de firma Schoen. Links was de kolfbaan, welke bij het gebouw be hoorde. Was de Harmonie een gezellige plaats, niet minder was dit het geval met de „Diligentia". Ja, we zouden gerust kunnen schrijven; het toenmalige Alkmaarse leven concentreerde zich In dit gebouw. lil do grote, bredo schouwburgzaal voerden de verschillende plaatselijke toneelgezelschappen hun stukken op. Denk slechts aan de vereniging Talma, de Alkmaarse Zouavenbroederschap en zoveel anderen. Was er een uitvoering, dan liep de grote zaal stampvol; men ging nu eenmaal graag naar „Diligen tia". De bezoekers zaten op matten stoelen en dronken gedurende de pauze de heerlijke chocolademelk of het frisse Hollandse hier van Witte. De kastelein, de heer G. Diepen, zorgde dat alles in orde was. En de prijzen waren matig. Wat een verschil met de tegenwoordige! Nu vraagt men voor een simpel kopje thee 35 h 40 ct. In het midden van de zaal aan de rech terzijde bevond zich het welvoorziene buffet. Ook in de koffiezaal aan de straatzijde kon men zyn dorst lessen. Daar werd op Zondag menig politiek gesprek gevoerd. Geknipt Behlave voor toneel, diende de grote zaul ook voor verkopingen. Dezelfde personen, die wy ontmoet hebben in de Harmonie, waren ook hier in actie. Eu, we moeten erkennen: deze zaal was voor verkopingen geknipt. Geen winkel of warenhuis in Alkmaar kon vergele ken worden met deze zaal, als ze vol goederen stond. Was er 's Maandags verkoping, dan liep het publiek de Zon dag te voren de zaal in en uit. Het was dan „kijkdag"! Men kon aan de uit voerder, Wouter Smit, opgeven, voor welke prijs men een of ander meubel stuk, bed of wat anders hebben wilde En correct werd de opdracht uitgevoerd. Op de verkoping was het een gezelli Van de Kaasmarkt Vrijdag de 18e Februari werd er weer kans aangevoerd, op de Kaasmarkt: één stapel kleine boerenkaas, die 80 op bracht. Ja, het seizoen begint weer le «cv, en het zal niet lang meer duren, of vele vreemdelingen zullen het Wnagplein weer opzoeken op Vrydag-ochteuden. waaien dis vandaag zyn 50 jarig jubiieum vier ilo zullen weer met hun bekende kleurige hoeden en witte pakken de kaas afwegen. En by nl die attracties is er één, die het minst opvalt, maar die toch zo'n bijzondere charme aau de Vrydag-och tend geeft: dat is het carillon. Heeft U wel eens opgemerkt, dat de gehele winter door de beiaardier trouw iedere Vrijdagmorgen van 11 tot 12 uur zijn post was? Ook gistermorgen hebt U hem kunnen beluisteren. Want hy speelde vrolijke wijsjes! Omdat het lente was, of voor prinses Marijke, of voor Klaas Dingerdis? FOTO'S ALKMAARSE BOYS Bestellingen voor foto's van het kam pioenselftal van de Alkmaarse Boys kunnen niet meier worden aangenomen door onze redactie. CINEMA AMERICAIN PASSAGIERS IN DE NACHT Voor de filmliefhebber betekent de naam vuu Humphrey Bogurt, dat het een fiirn is, waarin hard gevochten wordt en mannen hun revolvers tonen en gebruiken. Harde vuisten komen er steeds aan te pas. Maar aan het einde kan men er van overtuigd zijn, dat de held gelukkig wordt. Zo ook deze film: bijgestaan door zyn charmante echtgenote Lauren Ba call beleeft Vim-ent Parry tal van adem benemende avonturen. Als hy ontsnapt uk de gevangenis en een chauffeur neer slaat ontmoet hy Irene Jansen (wat een Hollandse naam voor dit onhollandse meisje) En dan beginnen de avonturen; was hü werkelijk schuldig aau de moord op zyn vrouw? Of was hy slechts de marionet van duistere machten die het op zyn leven gemunt hadden? Humphrey Bogart is superbe in zyu rol van de ontvluchte misdadiger; ook de kleinere rollen zyu in goede handen Behalve dit goede spel bezit de film nog andere kwaliteiten; goede sfeertekening en fraaie deeors. Een film, waar „Cine ma Amerieain" eer mee inlegt. ,.GO WEST" IN VICTORIA „Ga raar het Westen" was het devies van de grootvaders van de huidige ge neratie Amerikanen. In het Westen was roem en fortuin te behalen Tul van films hebben dit gegeven tot onderwerp. Meestal trekt in zulk cen ••prent een zeer brave man westwaarts en komt in conflict met een stelletje doortrapte schurken, die aanvankelijk aan de winnende hand zijn om bet ten slotte toch nog op een waarlijk mira mi leuze w'yzo van de held tc verliezen. Deze Irr'gt dan ..ok altijd tot beloning het mooiste eii liefste meisje. Een be trekkelyk eenvoudig recept dus, dat het echter altijd wel doet. De beroemde inu zikale clowns de Marx Brothers hebben zich van dit onderwerp meester ge maakt. Nu zün zy de helden. Het is be grypelyk, dat zü fiink de draak steken met de geyktc „problemen" in de z.g. Westerns. Maar dat is niet de hoofd zaak. Alle gcompliceerde situaties, waar in zy geraken, weten zy op de minst voor de hand liggende wijze op tc log sen. Dit leidt tot uitbundig komische explosies. De Marx Brothers, Groucho, Chieo en Harpo, krijgen volop de kans in hun eigen genre allerlei, grollen te beoefenen. Deze besten ouder de muzikale clowns ter wereld moet inen gezien hebben. A. B/T. THEATER CHEYENNE Deze rolprent is weer eens een huig verhaal dat druipt van sensatie, maar ook de komische noot is hierin niet ver geten. Het verhaal speelt zich af in1 de negentiende eeuw in en om het plaatsje Cheyenne, waar grotendeels het uitvaag sel der maatschappy verenigd is en daar hun beilryf uit oefenen, welke bestaat uit het overvallen van de postkoetsen, en gokken. Dat ook de liefde hierin een rol speelt is begrypelyk. De sterkste is steeds diegene, die het eerst zyn revolver weet te trekken en dan zyn slag slaat. De poeët is de ge heimzinnige figuur, de man «onder ge weten, waar alles om draait, maar moet ten slotto het onderspit delven. Voor liefhebbers van paarden is hier volop te genieten cn voor de natuur liefhebbers zyn hierin prachtige natuur opnamen verwerkt. f Dit alles speelt zich Rf onder de be kwame regie van Raoul Walsh, die de verschillende roHen aan de juist perso nen heeft toevertroüVt o.a. Denis Mor gan als James Wylie, Jane Wyninn als Aun Kincaid, Janis Paige als Emily Car son, Bruce Bennett als Ed Landers, Alan Hale als' Fred Durkin, Arthur Ken nedy als Sudanee Kid, John Ridgely als Chalkeye, Bartou Machine als Weidt Yaneey, Tom Tyler als Pecos, Bob Ste€ le als Bueky, deze meest hetende ar tisten boeien de toeschouwers van begin tot het eind, zodat een ieder het er mee •eens zal zyn, dat dit werkelyk weer eeus een goede film is. HARMONIE THEATER HET DAL DER BESLISSING Een speelfilm van het goede soort, biet zo zeer naar de inbond, dan wel door de weergnloze knappe wyze waar op de rollen worden vertolkt. Zelden «zullen zoveel sterren van de eerste rang in één film vereend zyn. De sfeer in de film drijft soms naar het oversentimentele, verwonderlijk is echter, dat men die zichzelf n« afloop eerst realiseert, zozeer wordt men in beslag genomen door het sterke spel der acteurs, Wy menen er goed aan te doen dit maal geen verhandeling over de in houd te geven. Wij laten U dus In spanning en rekenen op eenzelfde be oordeling Uwerzijds over spel en spelers oor ons betekende het zien van deze film een welbestede avond. Vooraf ac tueel nieuws. CINEMA HOLLANDIA „KORPORAAL WANHOOP" IIETLOO De film welke Woensdag a.s. In onze bjoscoop zal draaien „Kor poraal Wanhoop", geeft het leven weer van een aantal bewoners van de dorpen 'Watjekou en Hoogwatjekon in Enge land. In hun activiteit bij de Vrijwillige Landstorm, komt de dorpsrivaliteit sterk naar voren. Everett Manley (Ro nald Shinor) en George Singleton (Geor ge Formbey) komen daarby dikwijls met elkaar in botsing en om de zaak nog gecompliceerder tc maken, ze wor den beiden verliefd op Mary Pemberton (Dinah Slieridan). Men probeert elkaar natuurlijk „vliegen af te vangen" en er komen critieke momenten voor bei den. Everett probeert by grote manoeu vres George in de val te laten lopen. De laatste heeft n.1, een auto omge bouwd tot „tank" en nu deelt Everett aan de legerautoriteitcn mede dat er in Watjekon een Duitse tank rondrijdt. Nauwelijks ontsnapt bij een aehtervol ging George aan de kogels, welke hem worden nagezonden. Na wilde avonturen wordt hy als winnaar verklaard uit deze strijd. George is de held van. de dag en natuurlijk, is ook daar 't „happy end" want Mary heeft op hem gewacht. Een amusante film welke de zorgen voor enige tijd doet vergeten. DE BIOS DE RUS BERGEN De Rustende Jager bioscoop staat deze week geheel in bet teken der ro mantiek. Tot en met Zondag loopt de oude. maar nog 6teeds goede film „La Bohème", waarin Martha Eggert, als Denise triomfen oogst, zy zingt o.a. de' aria van Mimi uit deze opera van Puc cini zeer verdienstelyk. Jan Kiepura, die de rol van Rodolfo in deze opera zingt is een waardige tegenspeler .Een film met goede zang muziek een lach en een traan. Van Maandag af loopt de film „Ro v-'t'i;r' film van «trant zangers, waarzegsters en een roversben de waarvan de Zwarte Duivel de hoofd man is. Een film waarin goed spel te zien is, beide films zijn toegankelyk van 14 jaar af. ge boel. Er werden kwinkslagen ver kocht en de afslager Amelsbeek kend© het publiek op zijn duimpje. De verkoping had een gezellig ver loop en 's avonds zag men de mensen met hun „koopjes" huiswaarts gaan. Brand We waren toevallig op een Zondag avond op een uitvoering m „Diligentia" toen eensklapo de brandklok begon te luiden. Dat gaf een hele consternatie! Het grootste gedeelte van het publiek holde de zaal uit, vragend: „Waar is de brand"? Nn, die vraag was spoedig beantwoord. Want aan de overzijde van het kanaal stond de stoommeelfabriek in brand. Wat de oorzaak was, wist men niet cn voor zover w'tf weten is die oorzaak nooit ontdekt. Men zag het vuur op de bovenverdieping zich ver spreiden van links naar rechts door de luchtkokers en niet lang duurde het of de vlammen sloegen op verschillend© plaatsen het dak uit Het was een fantastisch gezicht, die rode vlam, gevoed door de enorme voor raad meel, wJke op de zolders opgeslagen. Het loeien van de vlammen was angstwekkend en de hitte weldra zo groot, dat het publiek aan de over zijde van het water achteruit moest. Hopeloos Ondertussen was de toenmalige brand weer ijverig bezig bet vuur te bestrjj den, maar die strijd was hopeloos! Ook de spuitgasten moesten retireren en het duurde niet lang of de gehele fa briek geleek ee„ reusachtige fakkel. Ook het woonhuis van de direetenr, do heer Cantcrs, kon niet behouden wor den. Behoudens enkele menbels werd alles een prooi der vlammen. Wat was er overgebleven van het grote fabrieks gebouw? Niets dan enige muurresten en de grote fabrieksschoorsteen. Deze laatste lieeft nog jaren lang eenzaam op hef terrein gestaan Een ramp Het, was,een vreenul gezicht nu de fabriek verdwenen was en men een ruim uitzicht had op de spoorlijn en hot land. De fabriek is nimmer opgebouwd. Op het terrein verrezen later enige pak huizen voor huiden en turfstrooisel. Wel was het een groot verlies voor Alk maar, waar al zo weinig industrie ge vestigd was. De directeur verhuisde naar Den Haag en de werklieden, waar onder verscheidene met veel dienstja ren moesten andere bezigheden zoeten. Lang nog was deze brand welke in Amsterdam en Den Helder gezien was het gesprek van de dag. VROUWENGROEP P.v.d A. Donderdagavond vergaderde de Vrou wengroep van de PvdA waar Schuurman v. Eyndthoven een mooie inleiding over „Maatschappelijk werk bij de geestelijke Volksgezondheid" hield. Hieruit bleek hoe belangrijk de Voor en Nhzorg voor onze zwakzinnigen is. Naar aanleiding hiervan deed mej. -de Ke.vzer een op wekkiug het werk van de Nazorg door lidmaatschap te steunen. In het zakelijke gedeelte kwam ter sprake de colportage met „Wy Vrou wen" a.s. Maandagavond 7.30 uur vanaf Mw. Bnwaldn, Boezemsingel en Woens dagmiddag 3 uur by Mw. Frielink. Rem brand tstraat. De voorzitster deelde med# jq,. alle vrouwen a.s. Dinsdag 22 Febr. mor gons 1030 nur worden verwacht in het Wapeil van Heemskerk ter bijwoning van de Gewestelijke Vrouwen vergade ring, waar het woord zal worden ge voerd door Mw. v. d. SluisFintelman met declamatie door Mw. Dndok uit Arnhem. MOET U NOG TURF? Het is zo zacht, dat U misschien helemaal niet meer aan brandstof denkt. Eerlyk gezegd dachten wy er ook niet aan, tot we gisterenmiddag aan de Voormeer twee grote turfschepen uit Hogeveen in Drente zagen, met een zeer hoge ladiög goede losse turf. Ver schillende kolenhandelaren kwamen hier nieuwe voorraad opdoen. U kunt op 'n koude avond Uw kachel dus weer aan maken, VERMOLMDE AANLEGSTEIGERS. De beide aanlegsteigers aan de Bier kade naast de Accynstoren, aan één waarvan onlangs de Van der Steng 'n week lag gemeerd, zijn in een vermolm de straat gekomen. Dat was dan ook de reden, waarom men deze steiger® thans afbreekt, om na te gaan, of men op de oude fundamenten nieuwe kan bouwen. EEN HAAI EN TWEE ZWARE KABELJAUWEN De IJmuidenae trawler „De Hoop" voerde een haal van 115 kilo ter markt aan, terwijl bovendien twee zware ka beljanwen, 21 en 18 kilo, Donderdag t« koop waren.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2