Qk c Ikmaardei' „Olivier Twist" gaf aanleiding tot gevechten in Berlijn 5' JAARGANG N°. 1466 DINSDAG 22 FEBR. 1949 EN^zonnM Film zou het anti-semitisme weer aanwakkeren De Havenstaking in Amsterdam thans spoedig voorbij? Texelse spion had hazenhart.... Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verontw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 Rumoer om een lilm Kravchenko toont manuscripten KravcÜcnko heeft bü de griffie van de icchtbank die zijn proces tegen ..LeB Lettres Francaises" behandelt een roet <lc hand geschreven tekst in dc Rnssi sehc taal van „Ik verkoos de vrijheid" ingediend, alsmede «en getypt exemplaar in de Engelse taal en verbeterde druk proeven van de Engelse uitgave. De mei de hand geschreven tekst is gedeeltelijk in potlood en gedeeltelijk in inkt. De aangeklaagde partij onderzoekt tlia»-* deze documenten. Herdershond zoogt tijgerwelp In Diergaarde Blydorp te Rotterdam stag gister een tijgertje het eerste levens lieht. De moeder vond,, dat bet daarmee maar tevreden moest zijn en liet bet dier finks liggen. In „Blijdorp" zat men er mee, want waar is zo gauw een tijgerin te vinden die tot adoptie genegen en in staat is? Dan bet mnnr met een zogende hond geprobeerd en zo klonk een stem door de radio om de «gewenste voedster voor het tijgerjong te zoeken. Deze voedster moest zelf echter niet langer dan twee dagen jongen hebben. Nog gpen tien minuten later rinkelde het eerste telefoontje in de Diergaarde en binnen een mir had men uit alle d«!nn van Nederland mensen aan de ilin ge had, die hun hond tijdelijk wilden af staan: uit Amersfoort. Arnhem, -er sum. Tilburg 15rp<ln de eigen stad Rotter dam maar liefs* drie. zelfs het plaatsje Wüster uit Drente belde op. Ergens nK Friesland kwam zelfs een telegram! Het slot waa, dat men gister een id.vl lisch tafereeltje kon bewonderen: een kleine herdershond, zelf pas moedftr ge worden, die al direct goede mnatjs was met het tijgertje en voor het beest zorg de, alsof het haar eigen bahv gold. 5 JAAR VOOR .ONVINDBARE PIMPERNEL" De Zutphensc rechtbank beeft H. M. nit Wngeningon conform de eis veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. M had zich schul dig gemaakt aan een 136 tal inbraken en diefstallen op de Veluwe. HU had daardoor de biinanin verworven van „On vindbare Pimpernel". Twee medeplichtigen werden veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De „Onvindbare Pimpernel Olie 25 jaar isl heeft bovendien nog een straf te goed van vijf jaar. hem opgelegd door het hüzonder gerechtshof. Rnnnn e'st 31^ doden op Kaapverdisch eiland Een 9 meter hoge muur Is te Cicade Aprata op een der Kaap Verdische ei landen op een menigte mensen terecht gekomen, die in de rij stonden voor maaltijden, die van regeringswege ver strekt worden: 315 mensen werden ge dood. Het ziekenhuis ligt vol gewonden. De ramp, waarvan de oorzaak tot dusver niet bekend is, heeft te Praia grote be roering gewekt. In de stad hangen de vlaggeu halfstok. TWAALF KOEIEN EN PAARD VERBRAND TE OLST Gistermiddag om 3 uur brak in Olst bi de buurtschap De Nul brand uit in een grote met riet gedekte boerderij van de landbouwer Perks. De boerenbehui zing ging geheel in vlammen op, evenals de totale veestapel n.1. 12 stuks rundvee een paard en enige varkens Bovendien giogcn.de meubelen verloren. GELDIG TOT DINSDAGAVOND MINDER ZACHT Tijdelijk veel bewolking met voorna roelyk in het Noorden en midden van het land enige lichte regen of motregen, bleest matige en langs de Waddenkust rry krachtige wind tussen Zuid en West Op de meeste plaatsen minder zacht dan fisteren. De versie in de Duitse taal van de Britse film ..Ollver Twist" Is gister in de Britse sector van Berlijn uit de clr culatie genomen. Demonstranten, hoofd zakelijk Joden uit Oost Europa, tracht ten de betrokken bioscoop binnen te dringen, een kwartier voardat de uit gestelde voorstelling zou beginnen. Duitse politie moest van de gummi knuppels gebruik maken. Eén der Joden, het gezicht met bloed bedekt, wiat tot een radio microfoon door te dringen. In bet Duits en Pools protesteerde LU tegen de vertoning van de film cukele van de bijna 300 demon stronten wierpen stenen naar de politie. De agenten dreigden te schieten,, maar zij borgen cj» last van. CM «jfficjer „de pistolen weer op. STENEN TEGEN WATER Toen de betogers zich ten slotte met behulp van zware stenen toegang tot de bioseoop hadden verschaft, vonden zij de zaal verlaten. Daarna braken op straat weer gevechten nit. De menigte was intussen tot 5.000 man aangegroeid De politie kon het niet meer bolwerken en nam haar toevlucht tot brandslangen Het Duitse publiek nam over het alge meen een neutrale houding aan. Men zei „dit is een gevecht tussen Joden en Engelsen", maar er was geen Brits per soneel bü betrokken. Tenslotte wist de politie die veel versterking had gekregen bet plein voor de bioscoop schoon' te vegen. Volgens het Duitse nieuwsbureau zijn dertien Duitse politiemannen on dertig burgers gewond. Drie van de Joodse demonstranten die gearresteerd waren, zijn later vrijgelaten. In Ver Staten verboden De film ..Oliver Twist" is op grond van de beschuldigingen van anti semi nimmer voor tisme hi de Ver. Slat vertoning vrijgegeven. „Het Duitse volk, dat twaalf jaar lang is opgevoed in Hitlerg leer van Jodenhaat, zal niet begrijpen, dat „Fa gin" (de Jood, die in Dickens verhaal een school voor zakkenrollers houdt) slechts een verzinsel is van Dickens fan tasic. De overgebleven Nazi's, in Duits land zullen zeker deze figuur gebruiken voor voortzetting van bun. anti! semie tisclie propaganda, die na bet einde van de oorlog slechts korte tijd onderbroken is' geweest", zo is in een protestbrief- van Joodse zijde te Londen gezegd, V.S. en hét Pact Geen verplichting wel verzekeringen De militaire clausule in het Voorge stelde Atlantische Paèt zal de YS.iriet automatisch tot oorlog verplichten, maar zal verzekeringen bevatten, die krach tig zijn, dat niemand bet voornemen van het land om agressie te weerstaan verkeerd zal verstaan, aldus werd uit officiële bron te Washington vernomen. De minister van buitenlandse zakeu, Deau Acbeson, zou de onderhandelingen voortzetten op de grondslag van deze opvatting De militaire clausule van het Paet is nog geheim, maar het verluidt, dat men het er over eens dat de oii dertekenaars een verzekering moet wor den gegeven, dat in geval van een aan val hulp zal worden geboden. Het ministerie van buitenlandse za ken hoopt het verdrag binnen ongeveer een maand aan hel Congres voor te. leg gen. Het zou vergezeld gaan' van een voorstel voor militaire hulp aan de deel nemende West Europese landen ten be drage van vele milliocnen dollars. Op nummer 12696 van de staatslo terij Is een prijs van f 25.000 gevallen. AFP meldt uit Port d'Atelier, dat bet aantal doden bü de spoorwegramp Zondagavond tot 50 was gestegen, ver scbeidene Rjken van slachtoffers konden niet geïdentificeerd worden. De stakiugsleiding van de Amsterdamse havenarbeiders die vandaag zes we ken in staking zyr. en het bestuur van de Algemene Bedrüfsbond Trans port (EVC) beben in overleg met het hoofdbestuur va» de EVC gistermorgm een voorstel gedaan om een schrijven aan de Seheepvaartvcrcniging Noord te doen sturen, waarin de arbeiders ticb bereid verklaren het werk Woensdag morgen te hervatten, mits een schrifte lyk bevredigend antwoord pp de volgen •te voorwaarden wordt ontvangen: 1. Geen enkele rancune maatregel zal worde» toegepast (hét werk wordt dus hervat op de basis van 11 Jan.) 2. Na het hervatten der werkzaam hedon wordt aan het Amsterdamse ha venhedrüf een nieuwe kern benoemd, welke met de directie besprekingen opent over ploegensterkte en lonen. - 3. Na het hervatten der werkza-uu heden zal de commissie, welke reeds voor het. uitbreken van de staking werx zaain was om voor de SHB a .-beide» een betere vergoeding voor nacfl werk tot stand te brengen, met spoM baar werkzaamheden voortzetten. Dit voorstel werd met overgrote meer ilerhcid aangenomen, terwül het hoofd bestnur van de overkoepelende werkge versorganisatie de Scheepvaartver. Noord in zijn vergadering van beden ochtend het schrijven zal behandelen. Weer 3x 15 jaar voor W armoesstraatmoord Het Amsterdams Gerechtshof beeft gistermorgen, juist zoals de rechtbank eu conform de eis van de procureur ge ncraol Kees en Jacob Hoogeuboom cn Leo van der Ilelin ieder tot 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Het Hof vernietigde hel rechtband vonnis op formele gronden en achtte hot primair ten laste gelegde (moord op „Moeke" Marsman in de Warmoesstraat te Amsterdam) niet be wezen, doch het subsidiair, het in ver eniging en onderling overleg medeplegen van doodslag, wél. Zoals bekend werd de 61 jarige „Moeke" Marsman op de morgen van 2 November 1916 gewurgd in baar woning in de Warmoesstrant aan getroffen. De verdedigers vnn de ver deelden tekenden casntie aan. De vergadering besloot tenslotte als geen antwoord mocht worden ontvangen de staking onverminderd te zullen voort zetten. Vanmiddag komen de stakers op r.ienw hü'pcn om het eventuele antwoord op bun sehryven te vernemen. De Japanse regering heeft 30 procent van het overheidspersoneel ontslagen Door deze maatregel zijn 1.100.000 amb tennren getroffen. Als schadevergoeding zullen zü een bedrag gelijk aan 6 maan den salaris ontvangen Het staat vrijwel vast, dat de pro ductie van sigaren voor binnenlands gebruik, die tot dusverre 36% bedroeg die van 1939, per I Maart op 40 pro cent van dit kwantum gebracht zal wor den. Zoals we gister reeds meldden werden v eertien personen gedood bij een botsing In de lucht, die Zaterdag nabij Coventry in Engeland plaats had tussen Ion Da kota van de BEA en een les vliegtuig van de RAF. Tien der slachtoffers vlogen met de Dakota en het RAF toestel had 4 personen aan boord, die eveneens al len omkwamen. De foto toont de overblijfselen van de vliegtuigen. Tot op acht kilometer van Coventry kwamen brokstukken omlaag. Zijn seintoestel in de grond Du;,se «i« J«se» „u J den. toch maar genoeg wild zouden vin den. m Het verweer van verdachte, dat hü dit alles gedaan zou hebben omdat hij in behoeftige omstandigheden verkeerd*, werd weerlegd door de voormalige hoofd commies van Den Burg, die als getuige vertelde, dat Van E. „het niet ruim had maar zeker niet minder, dan de doorsnee arbeider*'. Pasundan tegen de politionele actie Het parlement van Pasundan nam gister vier moties aan, aldus seint Aneta's speciale correspondent uit Bandung. De eerste motie eist afkeuring van de poli tionele actie, alsmede onmiddellijke vrij lating van de politieke gevangenen. Deze motie werd aangenomen met 48 stem men voor en 11 tegen. Een motie betreffende de onmiddelljj ke invrjjheidsstelling van de onlangs ge arresteerde parlementsleden werd met 46 stemmen voor en 13 tegen a&ngeno men en een motie om de resolutie van de Veiligheidsraad nis basis van de be sprekingen in het BFO te gebruiken werd aangenomen met 43 stemmen voor, 11 tegen en drie blanco. Ten slotte werd een motie betreffende de vervulling van de bnrgemeestersfunetie te Bandung door een Indonesiër bü acclamatie aan genomen, waarbü alleen de Europese fractie tegen stemde. gestopt Te Amsterdam "is gistermorgen de 49 jarige jachtopziener W. van Egiuoud uit Den Burg (Texel) conform de eis tot zes jaar gevangenisstraf en levens lauge ontzetting uit alle openbare rech ton veroordeeld. Van E. die reeds van 1933 af Hd van de NSB was met een onderbreking van 1938 tot 1940, ging in April 1942 in dienst bü de Duitse Ab •ufeforstelle. HU werd tot radio telegrafist opgeleid en kreeg daarna in zpu woning een seintoestel. De bedoeling was. dat hü na een eventuele geallieerde landing op Texel berichten naar de Duitser® zou zenden. Regelmatig hield hü proef uitzendingen, maar de eerste maul dat hg daadwerkelgk dienst zon kunnen ver richten (bü de Russen opstand) begroef bü uit angst het toestel in zün tuin en liet het daar tot na de bevrüding. Twee maal kreeg hü ook postduiven van de centrale postduivendienst in Hilversum en tweemaal zond bü de gieren °P eeu proefvlucht terug Vreemde jachtopziener. Verder was Van E. ten laste gelegd, dat 'bü als opzichter van de Duitse „Bauleitung" ten behoeve van het vlieg veld De Vlflt vorderingen van grasland heeft verricht om graszoren, die op het vliegveld gebruikt werden, te laten ate ken. Zyn dienst bij de Abwehrstelle bracht hem in het begin f 60 en later f 150 per maand op. Ook was verdachte weermaehtsjachtopziener. Zün werk be stond hierbü in het toezicht houden op de wildstand: honden en katten, die door hem een gevaar voor het jonge wilde werden geacht, schoot hü dood. opdat Sterftecijfer in Nederland in 1948 lager dan in welk land ook In 1948 is in Nederland een laagte peil (7.4 per 1000 Inwoners) voor het algemeen sterftecijfer bereikt; dat is 'n record voor alle landen en alle tijden. Het laagste sterfte cijfer in enig land was dusver waafgenomen in Nieuw Zee land voor de blanke bevolking in 1932 en 1933 met 8.0 per 1000 inwoners. Het sterftecöfer van 7.4 per 1000 in wonere is te danken enerzijds aan de lage sterftekansen, anderzijds aan de gunstige leeftüdsopbouw der bevolking van Nederland. In vergelüking met an dere landen met goede hygiënische toe standen zjjn de oudere lecftytlsklasseu, waaruit het grootste contingent der over ledenen voortkomt, naar verhouding in de bevolking van Nederland minder tal rijk vertegenwoordigd. Gezien de voort scbrüdendc veroudering der Ned. be volking lükt het niet wuurschyulUk, dat het eöfer van 7,4 per 1000 inwoners in de komende jaren wordt geëvenaard. De gemiddelde leeftijd van de inwo ners van Nederland bedraagt thans ca 30 jaar en 9 maanden. De sterfte van kinderen beneden 1 jaar was in 1948 zeer gunstig en be droeg 28.5 per 1000 levendgeborenen, tegenover 33.1 in 1947. Het sterftecijfer vnn 28.5 per 1000 levendgeborenen Is het langste tot dusver in Nederland ge registreerd. De cüfers voor Zweden en Nieuw Zeeland liggen echter nog lager: in beide landen bedroeg de zuigelingen sterfte in 1947 25 per 1000. Het inwonertal van Nederland steeg van I Januari 1948 tot I Januari 1949 van 9.716 000 tot 9.870.000. Eind 1949 of begin 1950 zal de 10.000.000 worden bereikt. Zeer oude skelet - delen gevonden In Maastricht is vorige week door de opmerkzaamheid van een arbeider 'n belangryke vondst gedaan Men stootte op beenderen en thans deelt Prof van Giffen mede, dat bü een onderzoek is komen vast te staan, dat men te doen bad met een bclaugrök aantal prae bis toriscbe menselyke skeletdelen, afkom stig van een individu. Het zyn hoogst waarsehynlyk de tot nu toe oudste li chamelijke menselyke overblijfselen, die in Nederland aan bet daglicht zyn ge komen. Gebed in een rivierkleilaag onder de oudere en jongere Limburgse Löss, be horen zy ongetwyfeld thuis in een late periode van de ijstyd tien tot twintig duizend jaar voor Christus. MOND EN KLAUWZEER NOG NIET TOT STAAN GEBRACHT In Januari 1949 was het aantal met mond en klauwzeer besmette boererüen in Nederland 568, waarvan 280 nieuwe gei allen, In de provincie Noord Holland was dit oyfer 70 (nieuw 39). ACHT DODEN BIJ OVERVAL TE POERWOKERTO Van militaire zijde is medegedeeld, dat acht personen werden gedood 5 bur gers en 3 militairen toen een herstel ploeg van de waterleiding nabij Poer wokerto in een hinderlaag viel. Onder de gedode burgers Is het hoofd van de wa terieiding te Poerwokerto. NOORSE BOOT VERGAAN: 7 DODEN Een klein Noors motorschip is Zondag tydens dichte mist aan de Westkust van Noorwegen aan de grond gelopen waardoor drie Deense passagiers en de nit vier koppen bestaande Noorse be manning het leven hebben verloren. SLIJKHUIS NAAR CANADA Siykhuis zal Zaterdagavond a.s. deel nemen aan een invitatiewedstryd over 1 myl in Madison Square Garden te New York, komt nog uit in enkele wedstry den in Canada en keert 16 Maart a.8. naar Nederland terug. Vermakelijke belasting Neen, waarde lezer h«» opschrift ja géén vergissing. Hoewel we ons kunnen voorstellen dat u by bet lezen ervan de wenkbrauwen ophaalt. We hadden ook kunnen sthryven: VermakelykhekJebe lastiug. Want daar wilden we het eigen lijk over hebben. En wel omdat deze vermakelijkheidsbelasting tot zoveel moeilijkheden, tot zoveel uitwassen, tot zoveel verschillende uitleggingen aanlei ding is, dat bet een klucht begint te worden. WanneerEn nu komt er iets, dat minder vermakelijk is. wanneer aan deze klucht geen tragische kant zat. Ge herinnert u misschien nog, dat het zo ongeveer een jaar geleden is, dat de gemeentebesturen werden verblijd mot een circulaire van de Minister van Bin ncnlandse Zaken, wanrin deze er op wees, dat het noodzakelyt was de ve^ makelykbeidsbelasting te verhogen. Het regende protesten, want de gemeentebr sturen meenden (en niet ten onrechte) dat de gemeentelyke autonomie in het gedraDg kwam. Er werd hevig tegen deze belasting gefulmineerd. Niet alleen vanwege de gemeentelijke autonomie. Ook omdat men in deze vermakelijk heidsbelasting een aanslag op het cultn rele leven zag. Achteraf kwamen er en kele verzachtende omstandigheden maar toch is in de loop van dit jaar wel ge bleken, dat de' 20 of 35 of aoms 50 pCt een slechte invloed hebben. Spreekt men met artisten: ze klagen steen en been. Spreekt men met zaal houders, ze zyn ontevreden. Spreekt men met bestuurders van verenigingen, som igen wild, anderen boort men niet E.i dat is mi het vermakelijke. De mi nister mccude algeinen ,e geven, terwijl nu blijki. da. ue gemeen tebesturen de mazen hebben weten te vinden cn er een chaotische toestand heerst op het gebied van dit belasting terrein. Dezelfde culturele gebeurtenis is Jn ene gemeente onbelast, in de an dere betaalt men 20 pCt, in een derde gaat men zelfs tot 35 pCt. En allemaal aan de hand van de verordening op de vermekelykheidzbelasting, waarvoor een minister algemene, bindende regelen meende te moeten geven. Of de algemene richtlyncn hebben ma zen waardoor een haai kan zwemmen, of de burgemeesters en raadsleden leg gen een meer dan grote vindingrykheid aan de dag! Dat neemt echter niet weg, dat na een jaar van praktijk is geble ken, dat ccn buitengewoon onbevredigen de situatie is ontstaan. Waar blyff zo de gelyke belastingheffing, waarvan in de Grondwet sprake is? Maar boven dien: waar moeten artisten, waar moe ten verenigingen zich aan houden, als elke gemeente verschillend werkt? Ons is ecn^geval bekend van een ver eniging in Alkmaar, die een voorstelling gaf van zeer hoog cultureel gehalte. De uitvoering kon niet toe. Maar de fiseu» eiste toch zyn deel. Is dat de zorg, dit de gemeente besteedt aan de cultuur? Misschien is deze vraag te scherp ge steld, maar de toestand is dan ook on houdbaar. Wy geloven, dat niemand sym pathie heeft voor deze belasting, die onevenredig zwaar drukt op bepaalde categoriën. Het wil ons zeer noodzak e lyk lyken, dat er ten spoedigste reran dering in komt. Want bet vermakelyke is hier reeds lang ontaard in bet be lachelyke. En belachelükbeidsbelasting kunuen we missen. v.Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1