Ikmaadei èS Zaterdag belangrijke verklaring over Indonesië Geld van overval te Rotterdam werd door vrienden verteerd £^EN«flONNBqMfJ Wonderkapper uit Een heeft hoofdstedelijke concurrentie 5' JAARGANG N°. 1467 WOENSDAG 23 FEBR. 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.05 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau, Rldderitraat hoek Oudearacht Tel K 2200 3971 Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: Gedurende het bezoek van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon aan Ne derland heeft deze een intensief overleg gepleegd met de Nederlandse rcge ring over het Indonesische vraagstuk In al zijn aspecten en over de in de toe komst te volgen vaste gedragslijn. Daarover zijn gewichtige besluiten geuo men, welke onverwijld gepubliceerd zullen worden, zodra dr. Bcel in Batavia is terngekoerd. De publicatie, die Zaterdag a.s. verwacht kan worden, zal gelijktijdig le Batavia en te 's Graveuhage plaats vinden. Dr Beel keert thans naar Indonesië terug, geheel qp de hoogte van de in zichten van de Nederlandse regering en voorzien van de nodige volmachten. Berucht inbreker gegrepen INBRAAK TE ALKMAAR BEKEN') Vorige week is door de centree re eberche van è.an*«rd»m van zijn bed gelicht de 58 landbouwer 1' W,. die w dacht wordt va i een /.eer grn»e «eric inbraken in Alkmaar, Heiloo, Beverwijk en Castricin». W. is overgebracht na i Alkmaar, In Beverwijk bestaat het vermoeden, da? in de laatste tijd viermas' he< ft ingebroken en in Vlkmaar niet minder dan 12 of 13 maal. W blijft echter hard nèljkig ontkennen en hoe,ft slechts één inbraak toegeven, gepleegd in de nacht van 15 op 10 Februari in Alkmaar. Een deel van de buit is in zijn woning terug gevonden, hier was ontkennen voor hem du? ook onmogelijk. Omdat W bij zün inbraken steeds dezelfde opvallende me thode gebruikte hij heeft de gewoonte een rnit dicht bij een spagnolet te ver breken en het raam dan te openen en terons als hv spaarpotten, portefeuillis. porfomonnnies e.d. buitmaakt deze in de naaste omgeving van het huis te ledigen en weg te gooien ziin er ernstige verdenkingen tegen hem voor niet min der dan 20 inbraken in Kennemerland geleegd. Bovendien werd hier een voet •fdruk, welke gelijk is aan de zijne ge vonden, daar ecu jasje dat hem paste «n meer van dergelijke annwijziiringcn. Tenslotte heeft W reeds ruim 20 jaar gevangenisstraf achter de rug. Vandaag Jml hii voor de Officier van Justitie ,te Alkmaar worden geleid Slang in kist bleek kat in de zak Dinsdag in de vroege morgen kwam te Rotterdam hel s.s. „Van 't Hoff" aan Een gevaarlijke reuzeslang van on geveer 10 meter lengte, een z.g. python omgerold in een kist die het schip id Singapore aan boord kreeg, bestemd voor een dierenhandelaar hier te lande, bleek reeds op de eerste dag na vertrek uit Singapore een dnsdanige geur te ver spreiden, dat hü op het uiterste achter pniifie van het schip moest worden ge plaatst. Toen een weck later hfct schip ahsn Juut onhewoonanr dreigde te worden (zo onverdraagzaam werd de lucht! he sloot kapitein Hildehrandie mei de mno-' der wanhoop kome wat er van kom" de kist open te laten breken om een onderzoek in te stellen. Groot was de verbazing toen bleek, dat de python si lang dood was. zodat aangenomen kan worden, dat het dier al niet meer leef de toen het aan boord werd gebracht.. Men heeft toen de kist met python en al ogenblikkelijk aan de golven toe vertrouwd. RAMP VAN NIJMEGEN HERDACHT Gister werd te Nijmegen in stilte het feit herdacht, dat het vijf jaar geleden was toen de luchtaanval op Nijmegen werd uil gevoerd, waarbij het hart der stad werd verwoest en honderden men sou liet. leven verloren. In een kerk in het Centrum der ver niclde binnenstad werd een H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielernst van de slachtoffers van de ramp. In dezelfde kerk is een bronzen gedenk plant onthuld voor de bij dpzc ramp omgekomen parochianen. Schiphol is thans in het bezit van een snecnwblazcr. die een baan van 2100 meter lengte en 40 meter breedte in een uur sneeuwvrij blaast. De machine weegt 17 ton en werd in Canada ge maakt: kosten f 70.000. VERLIESLIJST De regerirg maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold H. J. van Amstel uit Vreeswijk 2e Lt. J. J. Bottinga uit de Lier (ZH) 2e Lt. M. T. C. Klompenhouwer uit Tilburg; Sold. J. E. Notenboom uit Rot terdam; Sold. A. W. Gijzen uit Rotter dam; Serg. A. J. Hoeboer uit Nijmegen; Opperwachtm. H. J. Schreudcrs uit Klundert (N.Br); Korp. J. Frans uit Ou de Pekela; Sold. le kl. J. J. van Leuken uit Erp (N.Br.); Marechaussé le kl. W. J. Hendriks uit Oeffelt. Rusland dreigt Noren Wanneer de Noorse regering besluit zich aan te sluiten bij het Atlantisch Pact en weigert een overeenkomst met de Sovjet Unie aan te gaan, zal de Sov jet Russische regering haar politiek ten opzichte van Noorwegen, dat tot nog toe als een vredelievend land wordt be schouwd, moeten herzion, aldus is te Moskou verklaard. Het. Sovjet Russische inzicht werd weerspiegeld in een commentaar ^ran „De rode vloot", waarin verklaard werd dat „de Amerikaanse militairisten Noor wegen wensen te. zien als een spring plank voor een aanval op de Sovjet Unie". Een besluit van Noorwegen om tot het Atlantisch Pact toe te trede» zon dus, aldus het blad, als uiterst pro vocerend worden beschouwd. De Arthur Rankorganisatie heeft'be sloten de film „Olivicr Twist" niet lan ger in Berlijn te vertonen. Generaal Clay heeft verklaard, dat de werkloosheid in de Brits Amerikaan se zones groter is dan ooit sinds 1945. In Januari kwamen er 200.000 werklo zen bü en waren er totaal 9.44.200. Van de 128.000 mijnwerkers in Bel gië ziin er 72.000 buitenlanders. Men wil van hen 30.000 vervangen door Belgen. Met een aantal Westelijke landen heeft Joego Slavïë een beroep op de Sowjet Unie gedaan de wereldgezond heidsorganïsatie niet te verlaten. En portier Barend grijpt er naast "Velen zullen zich ongetwijfeld de ge rucbtmnkende znnk vaif de „roofoverval" op het hoofdpostkantoor te Rotterdam herinneren: op 24 Augustus 1940 kon door ecu handig in elkaar gezet spelle tje uit de kluis een bedrag van f 243.00 worden ontvreemd. Er werden talrijke verdachten aangehouden, o.a. de toen 42 jarige porffer^by <ïet*TT Barend MMS? die slechts op het laatste ogenblik ter terechtzitting bekende, dat hü deel had uitgemaakt van het complot. Hü boorde zich toen veroordelen tot drie en een half jaar gevangenisstraf. Daar ging dan het voorarrest af, dat bpna een jaar geduurd had en aangezien ook nog een deel van de straf in mindering zou ko men door de gratieverlening ter gelegen beid van het gouden regeringsjubileum van H M. de Koningin Wilhclmina, zou het thans niet. lang meer duren, of M kwam weer op vrüp voeten. Van het geroofde geld had de politie belangrijke bedragen niet kunnen achter halen, maar zü was overtnigd, dat er hier en «'nar nog veel verborgen werd gehouden, en zo zou de portier, daar was men van overtnigd. na zü" ontslag uit de gevangenis proberen -een goed leventie te gaan leiden van zpn aandeel in de buit Door de jongste ontdekking van de nolitie zal M daartoe weinig kans meer krijgen, Zn is er namelijk aehtergeko me- riet Barend M ziin aandeel (ruim f. 26 000) aan de 41 jarige caféhonder Van V in bewaring had gegeven. Deze voelde zich echter in de dagen van het Havenstakina voorbij De stakende Amsterdamse havenar beiders besloten gistermiddag de stakinq die precies zes weken geleden uitbrak, op te heffen en vandaag weer aan het werk te gaan. Dit besluit is genomen na een verkla ring van de Scheepvaartvereniging Noord aan de stakers gedaan, dat geen rancunemaatregelden zullen wor den genomen. KONINGIN IN OOSTENRIJK Omstreeks twaalf uur gistermiddag is H.M. de Koningin met prinses Margriet per vliegtuig van Soesterberg naar Oos tenrük vertrokken. H. M.. reisde met de Dakota van Prins Bcrnhard en arriveer de gistermiddag in Sankt Anton. tiieldig tot Woensdagavond) VEEL WIND Matige tot krachtige, langs de Wad deifkust lijdelijk stormachtige Zuid Wes telijke wind. Overdag enige verspreide opklaringen en hogere temperaturen dan Cisteren. Tussen Hoorn on Enkhuizen stond gister het treinverkeer geruime tüd stil na de ontsporing van een goederenwa gon bü Blokker. Reizigers werden per bus vervoerd. Nederland kreeg Maandag van de EGA, aankoop vergunningen tot een waarde van 1.018 (MM! dollar toerewez'-n I Totaal kregen we tot 17 Februari ruim 377 millioen dollar. De R.K. Bond voor het rijwlelklein bedrijf heeft de ANWB voorgesteld een wegenwacht voor fietsers In te stellen. De plannen zijn reeds in vergevorderd stadium van voorbereiding. Het grondbezit van de Nizara van Haidernbad (een tiende deel van de staat en 19G1 dorpen omvattend) is genationaliseerd. grote onderzoek niet bebaaglük en daar om gaf hü het geld op zü» beurt in bewaring aan de 45 jarige veizekerings agent M. onder mededeling: „Ik kom er nu en dan wel wat van halen en als Je zelf dringend iets nodig hebt mag je er wel wat van lenen, als je het maar terug geeft". Van eind 1946 af zün beid®"- bezig geweest gedeelten van de som voor eigen doeleinden te gebruiken en thans is er zo goed als niets meer van al die duizenden over.... Beiden zün nu "gearresteerd en voor portier M zal er bü zün ontslag uit de gevangenis niets anders opzitten dan te trachten maar weer met handenarbeid aan de kost te komen. AMERIKAANS PILOOT BEDANKT MET RENTE 17 Sepember 1944 sprong de Ame rikaan Rickard Reardon uit New Alba ny boven Noord Brabant uit zün vlieg tuig en de Duitsers kregen hem te pak ken op het station te Breda. Iemand voelde zo mee met de Amerikaan, dat hü hem stieknm een paar appels en wat sigaretten toestopte. Als dank daar voor heeft de Amerikaan nu 2 kisten appels en 10.000 sigaretten naar Breda gezonden! Tot nu toé is het echter onbekend, wie destüds de gulle Nederlander is geweest. De burgemeester van Breda wil dat graag weten, want hü heeft een extra deel van de zending voor hem ge reserveerd. Het overige zal verdeeld worden onder verzetsstrüders. Zaanse molen „De Strijd" verbrand Toen de leden van de gemeentelijke vrijwillige brandweer te Wormerveer in de nacht van Maandag op Dinsdag na afloop van het slotspuitfeost van de 50e lustrumviering huiswaarts keerden, ont waaV-dcn zü aan de Noordelyke Zaauoe ver een felle vuurgloed. Onmiddellük reden zij met hun materiaal in de rich ting van de gloed, doch toen zü ter plaatse verschenen, was de Zaandamse brandweer reeds ^Iruk bezig met het be strijden van een felle brand, die woedde in de molen „De Strijd", welke meer dan 270 jaar oud is en juist een week geleden was aangekocht door de ver. „De Zaanse Molen". Met vereende kraakten trachtte men het vuur te blus sen, doch desondanks brandde de histo rische molen geheel af. Twee koeien, die in een aangrenzend schuurtje waren ondergebracht, konden worden gered. Een kacheltje in de Zuid West schuur van de molen is vermoedelijk de oorzaak van de brand. Men had het Maandag aangemaakt om enige verwarming in de 'schuur te- krijgen bü de herstelwerk zaamheden, die aan de molen werden verricht. Sedert Kerstmis was de molen nie' meer in gebruik. HERNIEUWD ONDERZOEK TEGEN „JUDEN—FISCHER" Gistermorgen zou het Büzonder Ge rechtsbof te 's Gravcnhage uitspraak doen in de zaak tegen de voormalige kriminal sekretaer Frans Fischer (Ju denFischer) tegen wie 14 dagen gele den de doodstraf werd geëist. Fischer was ten laste gelegd dat hü ruim 15000 Joodse personen naar Wes terbork heeft doen transporteren, 12000 gedeporteerden keerden niet uit de Duitse concentratiekampen terng. De president deelde nu mede, dat het Hof bet onderzoek niet volledig achtte en op 3 Maart de behandeling heropend zal worden. Twee journalisten, die een artikel hadden geschreven over de geheime „margarine conventie" tussen regering en industrie en weigerden hun zegsman bekend te maken hoorden een boete van 100 plus een maand voorw. gevange nisstraf tegen zich eisen. De „wonderkapper" in Een staat vol gens de verklaring van zijn Amsterdamse collega Ch. L. Lens niet alleen met zijn vaardigheid haarloze schedels te dwin gen tot nieuwe afgifte van haar! Lens heeft, naar hij zegt, reeds dertig jaar geleden zijn methode toegepast en vele glimmende schedels uitgerust met ha ren „gelijk golvende korenaren op een vruchtbare akker". Kapper Lens heeft «ongeveer dezelfde theorieën als zün Drentse collega doch in details is zün behandeling iets anders. Hü onderzoekt de hoofdhuid met een vergrootglas en stelt dan zün diagnose In de meeste gevallen, ook bü kaalhoof digheid wegens ouderdom, zo zegt hü, is genezing mogelük. Elke soort kaalheid eist een eigen behandeling. De hoorn laag op de schedelhuid wordt met een „geheim" haarwater (hoofdzakelijk al cohol) week gemaakt en gaat door de daaropvolgende massage afschilferen. Dan is de huid week genoeg dat de ha ren hun weg naar buiten kunnen vinden Massage en bestraling en nog een ander „watertje" zorgen er voor, dat de haren ook de nodige groeienergie krijgen en de genezing is voltooid. Doktoren sceptisch De doktoren staan zeer sceptisch te genover de uitvinders van haargroei middelen. Het komt veel voor, dat men sen beweren hét middel te hebben ge vonden maar meestal kunnen de midde len de toets der wetenschap niet door staan. Veelal is kaalhoofdigheid een ge volg van de een of andere ziekte en vaak komt in zulke gevallen het haar spontaan na verloop van tüd. Dit zün, aldus de medici, de gevallen waar de „uitvinders" naam kaalheid, die een gevolg is van toene mende ouderdom, is ongeneeslük. De Amsterdamse kapper zegt noch thans, dat hü successen heeft geboekt en staaft deze bewering met een relks attesten van mensen, die hü heeft ge holpen. Eén van zün tegenwoordige cli ënten vertelde dat hü reeds merkt, dat zgn haar weer gaat groeien en dat zün kaalheid niet het gevolg is van een ziekte OP SCHIPHOL REEDS DIT JAAR STRATOCRUISERS De Boeing „Stratocruisec", die op het ogenblik in serie gebouwd wordt, zal nog dit jaar op een aantal geregelde luchtlijnen in dienst worden genomen en onder meer op Schiphol landen. Op 26 Augustus n.1. zal dit reuzen vliegtuig, dat een snelheid heeft van 550 km. en 80 passagiers kan vervoeren in gebruik genomen worden op de Ujncn New YorkLonden en New York AmsterdamFrankfort ,die thans wor den gevlogen met Coustellations. In Engeland komt de snoep op 24 April van de bon. N. S.B.-organisatie opgerold De Rükspolitie te Amsterdam heeft drie personen gearresteerd, die zich be zig hielden met het verlenen van hulp en steup aan ontvluchte en voortvluch tige politieke delinquenten. De gearre steerden waren in November van het vorig jaar eveneens voor hetzelfde feit aangehouden, doch werden betrekkelük kort daarna op vrüe voeten gesteld. Al spoedig daarna bleek, dat weer met deze praktüken was begonnen. Het spoor leid de naar de bekende voormalige NSB er de Jong aan de Leliegracht te Amster dam, die vorig jaar reeds was gearre steerd en de bekende radiopropagandist De Meester. Bü huiszoeking werden be scheiden in beslag genomen, waaronder een compleet kaartsysteem met de na men van een groot aantal politieke de linquenten. Daags na de arrestatie van De Jong constateerde de politie voor het raam van het perceel op de Lelie gracht een kaartje met de woorden: „Heden geen zitting". Het staat wel vast, dat deze „zittingen" op Maandagen Woensdagen en Yrüdagcn werden gehoo den. Pseudo-piloot bleek ook inbreker POLITIEHOND BEWEES HET Verleden week werd ingebroken te Overveen, waurbü vier zware kantoor machines ter waarde van 2500 gulden verdwenen. In de loop van de week achterhaalde men een telmachine bü een Amsterdams opkoper, die de machine had gekocht van een man, die zich had gelegitimeerd met behulp van een spoor wegabonnement. Dit bericht werd over de telex aan de diverse politiebnreaux doorgegeven en een Haarlems reeher chenr herinnerde zich daarop, dat een 29 jarige Amsterdamse havenarbeider en oud politiek delinquent die hü verle den week had verbaliseerd wegens 't onrechtmatig dragen van een KLM uni form met onderscheidingstekenen, zich eveneens met een spoorwegabonnement had gelegitimeerd. De pseudo piloot die reeds eerder we gens diefstallen is veroordeeld, zeide aanvankelijk van niets te weten, gaf ver volgens toe dat hü in Amsterdam een telmachine had verkocht, erkende een paar uur later ook nog de verkoop van een schrijfmachine en tenslotte nam hü de rechercheur mee naar het bos van Elswout bü Overveen, waar hü de twee overige machines onder het zand van aan haalde. Hü bleef echter volhouden dat hü de machines alleen had verkocht en bü de diefstal niet betrokken was geweest. De politie nanji vervolgens de rüksspeur hondendichst m de arm. Men had na melük in de omtrek van het gebouw een hamer aangetroffen, waarmede ver modelük een ruit was ingeslagen. Door het toepassen van de zogenaamde sor teerproef identificeerde de speurhond de genr van de hamer met die van de ver dachte: een kwartier later had de man bekend. De 56 jarige kosteres van de N.H, kerk te Middclharnis is door de Rotter damse rechtbank vrügesproken. Zü werd ervan verdacht door nalatigheid de brand te hebben veroorzaakt, die op 30 December j.1, de uit de 15e epnw date rende kerk in de as legde. De Engelsman Carlton Hire werd wegens het smokkelen van wapens naar Indonesië door de landrechter te Tand jong Pinang tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld. De Deense Greta Andersen boekte gisteravond op de 100 meter borst crawl de fraaie tijd van 1.05.4 min., slechts 0.8 boven het beroemde record van Wil 'v dPT Ouden. Wiesje Yaessen noteerde 1.08.2 min. Perspectief Wat is "het toch moeilgk om In econo misch opzicht voorspellingen te doen, een lü'n te trekken, waarlangs men het pad zou kunnen afbakenen! Men maakt plannen, men baseert zich daarbü op 'n toestand zoals die op een bepaald me ment is en na zeer korte tüd blükt, da de situatie totaal veranderd is. Het is nog geen jaar geleden, dat in de Groene Amsterdammer een artikel stond, dat het niet meer boterde in Ne derland met de boter. Het roer moe6t om, als er van onze zuivel nog iets te recht zon komen. We moesten omscha kelen op de kaas en de condens en aan gezien dat in een tüd, waarin machinec slecht te krügen zün en de fabrieken bovendien géén grote kapitalen hebben om te investeren, wel heel grote moei Igkheden zou opleveren, scheen het per spectief voor onze boerenbevolking wel zeer slecht. En nu? De voorstellingen die we ons gemaakt hadden, zün volkomen foutief gebleken. De bewering, dat het buiten land onze boter niet zou willen afne men tegen de exorbitante prpzen die onze boeren moesten hebben is niet houdbaar. Onze boter wordt weer geëx porteerd! En niet tegen ofbrnakprijzen. Voor wie bet nog niet weten mocht: de boter is niet meer zoals in de crisisja ren een exportartikel, waarop de regering geld toelegt. De boter wordt uitgevoerd tegen een prijs, die nog ho ger ligt, dan onze Nederlandse huis vrouwen er voor betalen. Inplaats van een schip van bqleg te zü», is de boter een zeer welkome hulp voor de deviezen pot. Is dan plotseling het gevaar van Nw Zeelandse concurrentie opgeheven? We hebben er destüds een uitvoerig artikel aan gewüd. Nieuw Zeeland, het land van de onbegrensde mogelükheden, het land waar de koeien het hele jaar buiten lopen. Enzovoort. Neen, waarde lezers, de Nieuw Zee landse concurrentie i3 niét plotseling op geheven. Maar tenslotte bleek, dat Nw Zeeland niet de hele wereld kon voor zien en daar kwam nog iets bü. Nienw Zeeland kwam ook tot de ontdekking, dat de fabricage van boter niet zo lo nend was als die van kaas en condens en dus schakelde het land over. Op dat gebied is dus voor ons nu weer nieuwe concurrentie te wachten. Terwül de bo ter in een gemakkeUjker positie is ko men te verkeren. Nieuw Zeeland b.v, had een contract voor lange tüd met En geland gesloten, waarin het de boter leverde tegen nog niet de helft van onze prijs. Maar er stond niet in het contract hoeveel het moest leveren. En nu levert het wel, maar te kort, zodat ook Enge land plotseling weer gegadigde is gewor den naar andere boter. Zo ziet men, dat er plotseling weer perspectief is voor de boer. Of hel een rnim perspectief is,, kunuen we niet voorspellen. Het doet er ook niet toe. Als we voor een reeks van jaren van goede nitkomsten verzekerd waren, zon den we wellicht inslapen. De plotselinge aanwezigheid van perspetief is echter te 'vens een aanduiding, hoe ontzaglijk moei üjk bet voor de regering en de advi seurs van de regering is om een plaB op langere termijn samen te stellen. v.Z. Na NW en KAB hce.ft thans ook het CNV bekend gemaakt niet te z -Men deelnemen aan de herdenking va- de Februari staking te Amsterdam.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1