QeC Ifemaaidei' N.HOLLANDSE PERSÏ945 Lot van Finse regering hing aan zijden draad „Prof. Roskam" was van alle markten thuis Zwarte Kees" uit Haarl'meer vaa alle blaam gezuiverd 154000 5' JAARGANG N°. 1468 DONDERDAG 24 FEBR. 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- tcn 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971 Meningsverschil over landbouwpolitiek NA stormachtige debatten (die meer dan 30 uur duurden) en verwarde stem mingen werd gisteravond door Radio Helsinki medegedeeld, dat .de sociaal democratische regering van Finland was gevallen. Later bleek dit niet het geval te zijn en werd een motie van vertrouwen door het parlement met 98 tegen 96 stemmen aangenomen. Oorzaak van dit alles was de landbouwpoli tiek van de regering, die op hevige tegenstand bij de grootste Finse partij, de Boerenpartij, stuitte. De gang van zaken bü de stemmin gen was volgens een bericht van Reu ter als volgt: de eerste stemming werd op automatische wijze gehouden, waar bü de parlementsleden een knop indruk kon. De Sociaal democraten, die de ne derlaag leden, vroegen toen om een open stemming, die 9797 als resultaat op leverde. Volgens het voorschrift van de grondwet werd daarop geloot, waarbij de regering verloor. Deze had echter in middels een eigen motie van vertrouwen ingediend, die zy bij automatische stem ming met 93 tegen 97 stemmen ver loor. Wederom verzochten de sociaal demoi-rateu om open stemming met als resultaat: 98 voor de regering, 90 tegen Volgens de tellers had een commu nislisch lid 2 stembriefjes ingeleverd )ezc ontkende dit en het parlement wei ;erde in te gaan op een verzoek van de ■olfcs democratische party' (een fusie van ommiinisten ou linkse socialisten) deze rwesiie voor de grondwetseommissie te MESSERSCHMIDT DOET VOORSPELLINGEN W.l.j Aioserschmidt, de Lhiilse vlieg itngiMHiwer, heeft verteld dat naar zijn mening de Sovjet Unie in 10 of 20 jaar e.'ii grotere en betere luchtmacht zal bezitten dan Engeland en de VS samen. ,.ik liob verleidelijke aanbiedingen van zowel de Sovjets als de VS ontvangen, doch zal Duitsland niet verlaten om mün ideeën van mijn land in praktijk b.engen", zo deelde hij mee. Moeiiijkneaen voor Peron? President Juan Peron van Argentinië heeft in een redevoering voor de Bond vsn spoorweglieden meegedeeld, dat hij de werkende klassen van Argentinië over een paar dagen zal moeten vragen „op te trekken ter verdediging van onze zaak*'. Peron waarschuwde zijn tegen standers, die zich volgens hem zowel in Argentinië als in het buitenland bevin den. br gaan al enkele dagen geruchten, dat bet Argentünse leger tegen het po btieke werk van Eva Peron gekant is en de vrouw van de Argentünse dicta tor meer naar de achtergrond zou wil 'en schuiven. Peron schynt dit gewei gerd te hebben en aangezien het leger zeen idee had krachtdadig op te treden was de zaak op dood spoor gekomen. ZAL PAJOR NIET NAAR HONGARIJE TERUGKEREN De Hongaarse wereldkampioen schaal senrijden Kornel Pajor blijkt er niet veel voor te voelen naar Hongarije te rug te gaan. Nadat hij Zondagavond In de Noorse hoofdstad zijn wereld titel had behaald, telegrafeerde hij naar Boe dapest of het mogelijk is zijn ingenieurs studie in Noorwegen te voltooien. Tot Pu toe heeft Pajor geen antwoord op deze vraag ontvangen. Amerikaanse autoriteiten te Frank fort hebben verklaard, dat vier projec tielen, die blykbaar door raketten of Btraalmotoren werden voortgedreven, in de Amerikaanse zone van Duitsland zyn geland. Een Australische kustvaarder is om geslagen voor Sydney: 12 van de 14 opvarenden kwamen vni bet leven. De luchtbrug naar Berlyn vestigde Dinsdag een nieuw record, toen de Brit se en Amerikaanse vliegtuigen in 2-1 uur in 876 vluchten ruim 7300 ton goe deren naar Berlijn brachten. De tanker „Mijdrecht" is met ruim 10000 ton traan op weg naar Nederland Tot 13 Februari produceerde de „WO lem Barendsz" 11.518 ton tegen 7314 ton vorig jaar. <7/i\v EN^ZONTOl GELDIG TOT DONDERDAGAVOND PLAATSELIJK ENIGE REGEN Voor bet Noorden van het land: zwak he tot matige Westelyke wind. Af en ♦oe veel bewolking met plaatselyk enige ■•gen. Iets minder «acht. Voor het Zuiden van hef land: meest matige Westelüke wind. Zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Welit ver» j» in temperatuur. brengen. Een aantal volksdemocraten verliet toen de zaal uit protest met de mededeling, dat de regering door een truc aan de macht is gebleven. Minister president Fagerliolm heeft naar verluidt na het debat zün partü leden particulier meegedeeld, dat bü met het oog op de krappe overwinning bln nenkort een coalitie regering zal vor men. Vrede tussen Israël en Egypte Na langdurige besprekingen op Rho dos zullen Israël en Egypte vandaag 'n wapenstilstandsovereenkomst tekenen In aanwezigheid van de opvolger van wijlen gfaaf Bernadotte, de Amerikaanse wnd. bemiddelaar van de Ver. Naties dr Ralph Bunche. In Tel Avvi is medegedeeld, dat Is raël zich bereid verklaard heeft nn op Rhodos te onderhandelen met Transjor danië. De besprekingen zullen op 28 Februari aanvangen. Meer dan 500 man personeel van de Indiase staatsspoorwegen zullen vas ten in protest tegen loon en arbeida voorwaarden; zü zullen aan het' werk blyven tot zü door zwakte niet meer daartoe in staat zullen zün. Dd Japanse dienst voor volkstelling meldt, dat Japan een bevolking van 78 millioen zielen bezit, onder wie 58 bon derd jarigen. Als oplichter onovertroffen De Rijksvreemdelingendienst en de Arnhemse politie zijn er in geslaagd een aartsoplichter te Arnhem te ontmas keren. Deze schijngeleerde. Roskam Bronner genaamd, die zich „professor Roskam*' pleegde te noemen, had zijn arbeidsterrein over geheel ons land. Daar hij geen andere bronnen van in komsten had het door hem geleide z.g Internationale Taleninstituut" trok maar weinig cursisten leefde hij van oplichting chantage en was dies meer zij. Zelf verklaarde hij tegenover de po lltie, dat hij na vier jaar gymnasium van allerlei studeerde, maar nergens be haalde hij een academische, graad of een ander bewijs van wetenschappelijke vor ming. H.M. Koningin Juiiana is Dinsdag met Prinses Margriet in het Oostenrijkse wintersportplaatsje Sankt Anton gear riveerd. Een speciale trein bracht H.M, naar het kleine stationnetje, waar Zij hartelijk word begroet, eerst door Haar echtgenoot en de twee oudste prinsesjes daarna door de autoriteiten en tenslot te door zeven meisjes in nationaal costuum. die Haar een bloemenhulde brachten. Kwestie Mindszenty komt voor Veiligheidsraad „Het geval Mindszenty zal door de landen van Zuid Amerika aan de Veilig heidsraad en de algemene vergadering van de V.N. worden voorgelegd", zo ver klaarde de Columbiaanse afgevaardigde bij de V.N. De kwestie zal door Argentinië en Cu ba bü de Veiligheidsraad worden aan hangig gemaakt, tcrwül Columbia de zaak op de agenda van de a.s. alge mene vergadering in April zal doen plaat Zéeland zit goed in het oorlogstuig KIND SPEELDE MET GELADEN PISTOOL De Rükspolitie in Zeeland heeft gedu rende drie weken een onderzoek inge steld naar bet bezit bü de bewoners van oorlogstuig en vuurwapenen. De oogst was zeer groot. Zo trof men onder meer aan, drie stuks groot geschut, talrüke karabijnen en geweren, acht mnchinege weren, 20.000 stuks verschillende patro nen, 700 granaten, pantservuisten en revolvers, flesjes springstof, bajonetten en 4 bommen. In een 6pcelgoedkistje van een kind werd een pistool met vier scherpe patro nen ontdekt! Voorts bleek, dat op ver schillende plaatsen projectielen lagen, die niet waren ontploft. Gister is opgericht de stichting „To talisator Nederland", die zich o.m. zal bezig houden met de beströding van de bookmakers. Voorzitter is oud minister Deckers en minister Mansholt heeft 2 leden benoemd. Kravchenko wil na zijn proces Ie. zingen houden, o.a. In Nederland, Italië Zwitserland. Zweden en Gr. Brlttannië Gistermorgen is dr. Beel per vlieg tuig naar Batavia teruggekeerd. Voor bet Byzonder Gerechtshof te Mid dclburg stond gister terecht de 30 jari ge G. Krijger uit St. Laurens, beschul digd in 1940 in MonHicn bü de Waffen SS te hebben gevolgd. K. is een bekende figuur in de kringen van de illegaliteit; onder het psendo niem „Zwarte Kees" trad bü op als leider van de K.P. in de Haarlemmer meer en speelde een grote rol bü over vallen, vervoer van wapens en bevrü ding van goede Nederlanders. Ook li quideerde bü de beruchte handlanger van de Duitsers Krist in Haarlem, die veel slachtoffers heeft gemaakt. Goud- en zilversmokkel op het spoor Weer hondt de Amsterdamse politie zich bezig met een uitgebreide smokkel handel in zilver en goudkorrels. Enkele maanden geleden werd de aandacht van de recherche gevestigd op een 45 jarige handelsreiziger uit de Amazonestraat te Amsterdam, die in de periode eind 1945 tot eind 1948 vier grote partyen baar goud en ;ilver aan juweliers en groot handelaars had verkocht. De totale waarde dezer partyon beliep f 233.000. Het uitgebreide onderzoek heeft ech ter nog weinig opgeleverd. De man be weert het goud en zilver ter verkoop gekregen te hebben van een koopman, die de naam zou dragen Verhagen en in Den Bosch zou wonen. De handelsrei zigcr H. zou belast zün met de verkoop op provisiebasis en ontving een provisie van 10 cent per gram goud en een gul den per kg. zilver. De pryzen, die n. Mi de verkoop berekende waren normaal Volgens hem was Verhagen een bonafide handelaar, doch inmiddels is gebleken, dat deze Verhagen niet bestaat, althans dat deze naam gefingeerd is. Het goud en zilver is zonder twüfel van smokkel afkomstig, waarschijnlijk van Duitse of Tsjechische oorsprong en via België ons land binnengebracht. Er zün aanwijzigen, dat deze zaak verband houdt met 'n affaire van een maand ge leden, toen een auto zilverkorrels „uit strooide". Ook het onderzoek in die zaak heeft nog weinig resultaat opgeleverd. Wel heeft men later in de in beslag ge nomen auto peg 30 kg zilver gevonden K. vertelde bü zün ondervraging gis ter, dat hü de opleiding had gevolgd om de Duitse methoden te leren kennen en zodoende de Duitsers met hun eigen wapens te kunnen bestrijden. Enkele ge tuigen bevestigden, dat hü hun voor zün vertrek over dit plan had ingelicht. In Munchen saboteerde hy zoveel liy kon en weigerde tenslotte demonstra tief de eed van trouw aan de Fuhrer af te leggen. Dit leidde tot zyn nrre statie: hy kwam in Sachsenhausen te recht, nadat hü ternauwernood zyn fu sillnde was ontgaan. Teruggekeerd in ons land trad hü toe ott de gelederen van de illegaliteit. De procureur fiscaal bracht K hulde voor zyn prestaties en vroeg vrysprank en bet Hof dat overwoog dat het vol gen van een opleiding hier geen vrywil lige dienstneming by de SS betekende sloot zich aan bü de eis en sprak K vry ATOOM—VOORUITZICHTEN De atoomonderzoeker en Nobelprüs winnaar professor Otto Hahn, heeft in Giessen (Amerikaanse zone) verklaard, dat de Ver. Staten bü machte waren elke week plutonium, de grondstof voor de atoombom, bij kilo's te bereiden. Ook de Sovjet Unie kan aanzienlyke hoe veelheden produceren doch in de Euro pese landen kan men slechts kleine quanta voor wetensclmppelyke doelein den bereiden. Prof. Hahn verklaarde opnieuw, dat men tydens de oorlog in Duitslaud we geus gebrek aan grondstoffen geen atoombom had kunnen vervaardigen, on danks de theoretische kennis. Over de aanwending van de atoomenergie voor vredesdoeleinden sprekende, zeide prof Hahn, dat deze behalve voor het op wekken van warmte, electriciteit en voor het aandrijven van schepen van zeer gfote betekenis voor de geneeskun de was. Duitse onderzoekers krygen voor hun arbeid thans radioactieve stof fen uit bet buitenland. Onder de 23 candidaten voor de No belprys voor de vrede bevinden zich o.a. de Argcntynse president Juan Peron en zyn vrouw Eva, Mw, Roosevelt, de Italiaanse pnedngogo Maria Montessori en de Belgische socialist Louis Bnouckere. Zo zou hy twee jaar staatsrecht heb ben gedaan, in 1926, 1927 en 1928 in Leiden in de Oosterse letteren hebben gestudeerd en voorts in pbilosofie en waterstaatsrecht. Yan 3931 tot 1940 zou hy directeur van de Brugsehool te Den Haag zyn geweest, In 1939 ging hij over tot de RK godsdienst. Hy pro beerde een leerstoel aan de Nymeegse universiteit te krygen, doch dit is hem niet gelukt. In 1942 en daarua kreeg hy steun als een door de bezetters in vrijheid belemmerde intellectueel, maar tezelfder tyd gaf hy les in Rus sisch aan de „Beaftragte des Reichs kommissares" in de provincie Gelderland en zyn staf. Wens in 17 talen Fantastische prestaties heeft deze op lichter op zyn naam: zo sprak hy voor een der omroepverenigingen (de AVRO) eens een Nieuwjaarswens uit in 17 verschillende talen! Geen taal ter we reld of „professor Roskam" kende deze. Te goeder naam en faam bekend staan de personen zouden door hem bedrogen zyn. Vooral interesseerde hü zich zeer voor de z.g. verdrukten, Daaronder vie len na de bevryding niet alleen politieke delinquenten, maar ook Duitsers, die graag een verblyfsvergunning hadden, daar zy anders de grens over gingen. Ook toekomstige emigranten konden by hem terecht. Hy adverteerde in vele bladen met zyn lessen o.a. in het Rus sisch en in het Spaans enz. Om zyn slachtoffers vertrouwen in te boezemen vroeg hy algemene inliditiugenformii lieren aan de ambassades, die iedereen kan krygen, waarop hy dan van alles invulde. Niet alleen liet hü zieli in con tanten betalen, maar ook kreeg hy aller lei schuldbekentenissen of betaling in goederen, als radio's en dergelijke. Ook „rechtskundige" Als rechtskundig, raadsman trad deze 5-4 jarige pscuilo professor ook op en zo zullen er uit het dossier, dat een be langrijke omvang heeft, nog tal van au dere voorbeelden te balen zyn. De po litie veronderstelt, dat door de publiea tie van de ontmaskering van deze aarts bedrieger nog tai van zaken aan bet licht zullen komen. De „professor" werd ontmaskerd, toen het een paar Duitsers zonder ver blyfsvergunning teveel werd de grote bedragen, die hy voor zyn diensten vroeg te voldoen. Zü gaven hem aan by de Ryksvreeindelingeudienst. HuwelijkszwenPelaar gaf zich uit als grootgrondbezitter De Amsterdamse politie heeft een 58 jarige man aangehouden, die enige tyd geleden in de dagbladen een hnwe lyksadvert ent ie publiceerde, waarin bü zeide, dat een bemiddeld heer, vernio gend, met een klein lichaamsgebrek, grootgrondbezitter, kennismaking zocht met een beschaafde dame. Op deze ad vertentie waren niet miuder dan QO brieven binuengekomen. De 58 jarige J. de G. heeft kans gezien 30 van deze 60 schryfsters te bezoeken. Hü stelde zich dan voor als de secretaris van de „ver mogende beer" en verklaarde do op dracht te hebben kennis te maken en in liebtmgen in te winnen omtrent de schrijfsters. Aan éën van hen vertelde hy een gering salaris te hebben en graag voor zyn bemiddeling wat te ontvangen, b.v. een bedrag van 300 of 400 gulden De vrouw had geen geld in huis en zo nam liy genoegen met een voorschot van f 30. Toen hy weg was, kreeg de vrouw argwaan en zoeht zy eontaet met de politie. TREIN OP JAVA OP EEN MIJN GELOPEN De trein Malang—Surabaja Is Maan daomiddaj tussen Sengon en Lawang op een mijn gelopen Doordat de trein we gens beschadiging aan het baanvak lang raam reed stortten geen wagons in het ravijn doch de locomotief, het hagagerij tuig en twee wagons werden zwaar be schadigd. Drie personen werden gedood en twee gewond. Dinsdagavond wei-den in Amsterdam twee bejaarde mannen aangereden en zwaar gewond. De automobilist reed doorDe (huur)auto is nu door de politie gevonden en de bestuurder is men op het spoor. In Wenen is ook rumoer om de film „Olivier Twist" en ook daar is beslo ten de film niet te vertonen. In de V.S. zal een wetsontwerp wor don ingediend, waardoor jaarlyks 100 personen kunnen worden toegelaten, die dc V.S. waardevolle inlichtingen hebben verschaft. „Men moet zyn «nionnon iets kunnen aanbieden", zo> tn tfBator Laten we om n gerust tc stellen, da «lelijk verklappen, dat we ons niet met wiskunde of algebra gaan bemoeien. De tyd, dat we ons hoofd daarmee pynigeu ligt ver achter ons. En hoevyel we bet betreuren, dat de ouderdom ook on» komt plagen, pryzen we ons toch ge lukkig, dat we met die onaangename hersengymnastiek niet meer te maken hebben. Het is ook geen rekenkunde. En toch is het een cyfer, dat ons niet loslaat en dat ons grote moeilykbeden zal kunnen bezorgen, temeer, daar bet als een repe terende breuk in de eerste jaren tel kens zal terug komen. Wellicht niet pr« cies. Het kan het ene jaar iets meer, het andere jaar iets minder zyn, maar telken jarc als we de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek toegezonden krygen zullen we er een cyfer in vinden, dat ligt tussen de hou derd en tweehonderd dnizend. Dat cyfer duidt de bevolkingsaanwas van ons land aan. Eigenlyk moesten we ons er in verheugen. Want die bevol kingsaauwas ontstaat voor een groot deel uit ecu zeer laag eterftecyfer. In dezelfde gegevens kunnen we zien. dat Nederland het geriugste «terftecyfer ler wereld heeft. Dat betekent, dat de al gemene gezondheidstoestand van ons volk zich merkwaardig snel heeft lier steld en dat ondanks alle kritiek, welke we verder op de regering mogen hebben ze er in geslaagd is de voeding van het volk als geheel te verzekeren. Maar onverdeeld is deze vreugde niet. Evenmin als het een onverdeelde vreug de is te weten, dat we met deze voort gang over e« n jaar of twaalf, dus om streek8 3960 een twaalf millioen in woners zullen hebben. Want met da groei van ons inwonertal groeien de pro blemen. Komt er in die twaalf jaren geen vergaande internationale samen werking tot stand, dan kunnen we er onherroepelijk op rekenen, dat de spoe ling dunner en dunner zal worden. We staan tegenover het dunner wor den van deze spoeling uiet volslagen machteloos. Er kunne» maatregelen to gen getroffen worden. Maar echter al leen. als ons volk in zyn geheel er zich van bewust is, dat het vrye spel der maatschappelijke,krachten volkomen af gednau zal moeten hebben. Wordt deze stelling niet aanvaard en het is helaas zo, dat er nog steeds grote groepen züd, die baar niet willen aanvaarden, dan kan het niet anders, of de stryd om het bestaan zal in alle bruutheid worden gevoerd. De sterken zullen do zwakken verdrukken. Eu dan? Ja, wat dau? Wat zal er gebeuren, als de maat schappy er niet in slaagt door planning orde in de samenleving te brengen? Het is de taak van de regering. de taak van onze volksgemeenschap, er voor te zorgen, dat door een geleide productie het nationale inkomen zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het is ook haar taak, in het belang van de rust fu ons hele volksbestaan, er voor te zorgen, dat het nationale inkomen zo billijk mogelyk wordt verdeeld Dat is de les van deze 354000. Wie de betekenis van die les niel be giypf, wie niet reeds op dit ogenblik maatregelen neemt, om een toekomstige cutastrophe te voorkomen, bewijst slechts, voor zyn taak uiet berekeud te zyn. v.Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1