KAPPIE 0 De Hertog van Windsor schreef memoires***** voor de doofpot B VOOR de LENS Churehill kwam even in actie... le Amateur-Gentleman NIET ROKEN. In een van onze dorpen heeft onlangs èen vergadering plaats gevonden. Het was een iuteressante vergadering en 't Onderwerp was uitermate belangwek kend. De spreker had zich tot taak ge Steld om do vergadering wijzer te ma ken, dat dit roken een bezigheid is, Óflt uitsluitend verderfelijk is voor de jnenskeid. Wij hebben dat zeif ook al meermalen ondervonden. Je steekt een cigaret op fcu het volgende ogenblik hoest je je een ongeluk. U zult dus begrijpen, dat wij het betoog van de spreker met de jgr...»tste aandacht hebben gevolgd. En toen het afgelopen was, waren wc overtuigd, dat we iemand gehoord hadden, die hot goed met de mensen meende. Toen kwam de ontgoocheling. Want laten we na toeh horen, dat de spre ker als hü het nodig oordeelde, 6iga ren verschafte aan anuereu. Wij zijn ook maar weer aan ons siga retje begonnen. Zo erg zal het dan wei Biet zijn. Heeft U het al gehoord? De prijzen In Amerika dalen. Dat zal me een feest worden. Want miscchien dat wö er ook van meeprofiteren. Weet U nog wel in 1030 ou volgende jaren? Prima sigaren voor vijf cent. Een pakje siga retten voor drie stuivers. Een bus ge kakt van een kilo voor veertig cent. En zo kon je maar doorgaan. En toen was het ook niet best. We moesten eigenlijk big zijn dat de boel wat goed koper wordt, en toch om U de waar heid te zeggen, we bonden ons hart rast. Zo leven we regelmatig in de fcorg. Het is misschien het verstandig ste om maar net te doen als een dok ter die gek is. 'De Versuviug is deze week weer be finnen te werken. Men maakte zich al zorgen, dat de oude heer de geest had gegeven. Het was meer dan vier jaar ge leden, dat hij de laatste levenstekenen had gegeven en al dis -tijd had Napels het zonder de beroemde rookpluim moe ten stellen. De Vereniging voor Vreem delingcnverkeer te Napels kan nu ech ter weer een attractie meer melden. Ge leerden zijn van mening, dat zich een nieuwe eruptiekegel zou kunnen gnnn Tormen. BLEEKWATER AMMONIA VOORMEER 12 - ALKMAAR in Wenen hebben de Amerikanen, de Bussen en de Fransen met elkaar samen gewerkt. Dit verheugend verschijnsel deed zich voor bij de ontmaskering van een complot van vijf Oostenrijkers en twee Hongaren, die zich bezig hielden met illegale internationale wapenhandel W» hebben onze lens eens opgepoetst toen we dit lazen. Hoe kuunen die men •en nu toeh zo dom zijn, om zich daar aan te wagen. Dat kun je je wel ver oorloven, als je Sir Basil Zaharoff heet. En dan zal je nog niet eens gearre Bteerd worden ook. Integendeel, dan Btaat het je vrij, om wapens te leveren aar Duitsland, opdat dat land kan vecli ten tegen Frankrijk cu voor de op die transactie gemaakte win»t een landgoed te kopen in Frankrijk. De Joden houwen met koortsachtige haast aan hun nieuwe staat. Men ver wacht, dat binnen vijf jaar een millioen •migranten naar Israël zullen stro men. Er doen zich geweldige proble men voor om aan deze stroom het hoofd te bieden, want het is niet meer een land, „overvloeiende van melk en honing'1. Elke emigrant kost de rege ring een bedrag van bijna zeven dui zend gulden. Niet waar, de reiskosten moeten betaald worden cn het sprookje van de talloze ijkc Joden is inderdand maar een sprookje. Die naar Israël gaan hebben in de regel nog geen geld om de overtocht te betalen. En dan de vestiging. Er moeten huizen voor hen gebouwd worden. Er moet land ontgon nen worden en zo meer. Zullen we ons eens aan een voor spelling wagen? Over twintig jaar is Israël de machtigste slaat in het Mid den Oosten, naar wiens gunst de bele Arabische wereld dingt. Misschien duurt het nog wel korter. Want de ervaringen, die de Aarabische staten op militair gebied met de Jo den hebben gehad, stemde hen niet tot tevredenhei<l. Eén sprookje kan zich tenminste ook al weer niet handhaven: Dat de Joden laf en lui zonden zijn. en liefst anderen het vechten laten op knappen. Nog meer Russische uitvindingen Professor Victor Dinilevsky, die de geschiedenis van de Sowjet Russische technische wetenschap bestudeert, be weert dat de eerste in de industrie ge brnikte transformator door een Rus is uithouden. Vo.g»os zijn zeggen, zo meldt Tass, heeft de Rus Oessagin in Augustus 1882 een transformator gede monstreerd, waardoor het mogelijk was een stroom van 500 volt om te zetten in een van 100. In de afgelopen mantulen is in offi ciële Russische publicaties beweerd, dat de Russen het vliegtuig, het zweefvlieg tuig, de onderzeeboot, de helicopter, de stoommachine en een machine voor het kammen van wol hebben uitgevonden. Ook werd beweerd, dat Russen „Amc rika hebben ontdekt, van Azië uit", ter wUl de Sowjet Unie verder voor de Russen de eer opeist, het eerst onder zoekingen te hebben verricht in het "Noord poolgebied. Bezaten de Duitsers dodelijke vloeistof? Majoor James Grahnm, van het Amc diknnnse leger heeft verklaard, dat het zeer goed mogelijk is, dat de Sowjet Unie het geheim bezit van een dodelijke vloeistof, waarmede in het open veld hele divisies buiten gevecht kunnen wor den. Gruhuw gelooft, dat twee Duitse ge leerden, die de vloeistof hebben samen gesteld, gevangen zijn genomen toen het Rode Leger Berlijn binnentrok^ Duitsland had de vloeistof, die moet worden versproeïd, niet gebruikt en Rus land zal het waarschijnlijk ook niet doen omdat een bepaald gebied na het gebruik van de vloeistof te lang besmet blijft. Grahnm had tot tank in Duitsland aangetroffen voorraden van de vloeistof onschadelijk te maken. In Brussel gaan geruchten, dat Bel gisohe oud strijders zonden willen de monstreren wanneer Churehill in Brus sel komt. Zij zouden het niet eens zijn met Churchills dagboek, dat zich verwij tond uitlaat over het Belgische leger in Mei en Juni 1940. WISSELING VAN BEZIT NIEUWE NIEDORP De heer W. Planfinga te Moerbeek heeft zijn boer derü uit de hand verkocht aan de lir. II. v. d. Wal alhier, die deze 1 Mei a.s. zelf zal betrekken. Mcj. de wed. C. Wit Dz. te Wate ringskant heeft haar "boerderij thans in huur l>ü EL v. d. Wal, uit de hand verkocht aan de heer D. Wit Cz., al hier, die deze inmiddels heeft verhuurd aan de heer Sleutel te Koegras. en het raadsel van de Rozenhouten kist 15. ..Teruggaan? Nu?" riep ftappie tegên de maat. „Geen denken aan! Wan neer die twee koelies werkelijk de schat hebben, moeten we die zien terug te krijgen! Jij gaat achter die twee kerels nan, maat! Meteen! En ik ga In de tempel kijken!" '„Moet ik er die twee boeven aan?" vroeg de maat angstig. „Ik alleen?" „Toe jong, schiet -op!" zei Kanpie ongeduldig. Daarna ging hij met de Oude Chinees de tempel binnen en de maat kon niet anders doen dan gaan. In de tempel was het beeld van een dikke, zittende Chinees en Kappie zag meteeu dat er iets bijzonders in zijn ogen was, en waarom het de tempel van het Wijze Oog genoemd werd. En achter het beeld ronden ze een kuil cn het was duidelijk te zien, dat die pas gegraven was. In die kuil be vond zich een rozenhouten kist! „Daar is de schat!" riep Kappie opgewonden, „Ze hebben de kist niet meegenomen! 7," mer!-n dat wij kwamen, en toen zijn die twee boven gevlucht. Cedert n.-srl. i jaar en dag is de Franse Riviera het trefpunt van ko ningen en keizers, prinsessen, filmsterren, politici en steenrijke industriëlen. Er lopen hier werke lijk onbehoorlijk rijke mensen rond en het terrasje van Eden Rock herbergt soms een kapitaal, groot genoeg om Nederlands de- viezentekort op te heffen en mijn heer Lieftinck werkloos te doen worden. Edoch, tot dezen behoort ex-koning Edward van Engeland, thans hertog van Windsor, niet. Zqn fortuin is nauwelijks voldoen de om er rustig van te leven en het lag dan ook voor de hand, dat de hertog van Windsor omkeek naar bezigheden, die de zo noodzake lijke bijverdiensten zouden af werpen: hij schreef zijn memoi- Toen de eerste berichten over de memoires van de hertog wer den gepubliceerd, stond Londen op stelten. De Engelse adel vond liet ongepast en Buckingham Palace heeft toen ook geageerd met een poging, de hertog van zijn voor nemen af te brengen. Als byver; dienste bood Attlee hem aan gou verneur te worden van Rhodesia, doch de sportieve ex-koning sloeg deze baan af. Hy publiceerde zijn memoires en ontving- daarvoor vijf millioen gulden. Vooral irj Engeland, Amerika, Frankrijk; 'doen ook in vele andere landen, speciaal in de dominions werden zyn memoires stevig gelezen. In Maart 1948 verzocht zijn uitgever een tweede deel, waaraan de her tog onmiddellijk begon. Op 18 De cember bood zijn uitgever hem voor dit tweede deel tien millioen De hertog en zijn vrouw tijdens een wandeling.- gulden en aangezien de hertog dringend om geld verlegen scheen te zitten, besloot hij dit aanbood te accepteren. Dit tweede deel be handelt voornamelijk zijn contact als koning van Engeland met de meest toonaangevende Britse poli tici, buitenlandse diplomaten enz. werd gemompeld, dat er in het thanuscript nogal wat Intimitei ten stonden over de visie van de hertog van Windsor op toonaan gevende politici, die ook thans nog in leven zijn met als gevolg, dat Churehill in alle stilte naar de Riviera vloog, waar de ex-koning rond de Kerstdagen j.1. vertoef de. De Britse oorlogsleider woon de hier voor het eerst van zijn leven een „reveillon" bij, het nachtelijke Franse kerstfeest, dat werd gegeven in de zalen van de Sporting Club te Monaco. Ook de ex-koning van Engeland en zijn vrouw waren hier aanwezig. Pers fotografen mochten op verzoek van Churehill niet worden toege laten. Men gelooft thans, dat Churehill hier op verzoek van het Britse koningshuis een onderhoud heeft gehad met de hertog van Windsor en hem verzocht heeft het tweede deel zijner uitgaven niet te publi ceren. Dit is temeer geloofwaardig omdat, terwijl het manuscript reeds geruime tijd gereed ligt en de ex-koning reeds verscheidene aanlokkelijke aanbiedingen heeft gehad, de cahiers met de kopij nog steeds veilig in zijn schrijfbureau liggen. Churehill was en is per soonlijk bevriend met de hertog van Windsor. Men gelooft, dat hij op aandringen van Koning Geor- ge en prinses Elisabeth, die nog geregeld met haar oom correspon deert, de basis poogt te leggen, voor de verzoening tussen het Britse koningshuis en de hertog. Zoals men weet, was de eis van de hertog, dat men zijn vrouw zou accepteren en zou ontvangen op het Hof. Koningin-moeder Ma- ry heeft zich hiertegen steeds sterk verzet. Intussen wordt de hertog vanj Windsor ook een dagje ouder. Hij( doet nog veel aan sport en geldt nog immer als een der beste golf- spelers van de Riviera. De hertog, die geruime tyd in gezelschap van zijn echtgenote, aan de Riviera in een bescheiden villa heeft doorge bracht, was daar bij allen een geachte persoonlijkheid. Hij leeft stil en teruggetrokken en vertoont zich weinig in het openbaar. Mechanisatie NIEUWE NIEDORP Nieuwe Nie dorp krijgt ook een demonstratie van de madhines. Ditmaal geen oogst of zaai machines, maar machines, waar mee de sloten worden opgeknapt. Wallen snijden, machinaal kroozen, bagger verwijderen, al deze met de hand zo onaangename werkjes zullen worden gedemonstreerd op Maandag a.s. van 2 tot 4 uur op het bedrijf van de heer Wetsteen. Voor onze land bouwers een leerzame middag, die we hen ten zeerste aanbevelen. De organi sator van deze middag is <le afdeling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Aan de Rijnhaven te Rotterdam Is het grote pakhuis „De Molukken" bijna hersteld, waardoor binnenkort weer 2000 in2 pakhuisruimte aan het pand zal worden toegevoegd. veilim rkten WARM EN HUIZEN 24 FEBR 400 kg. groene kool 7.30; 12000 kg gele kool 10.8010.90; 78500 k~ rode kool 12.80—13.30 .afwijkend 7.20—8.50; 20500 kg witte kool 9.40 NRD. SCHARWOUDE 24 FEBR. 74000 kg rode kool 12.80—16.30; 20000 kg gèle kool 10.80—1130; 75000 kg witte kool 940; 10000 kg uien 9,40.. grove uien 3.508.40. BR OP LANGEDIJK 24 FEBR. 10000 kg rode kool 12 80—12 90; 75000 ks gele kool 10.80—11; 26000kg witte kool; 150 kg witlof I 21--32; II 1820; OOOO kg peen 5/tfV 0 «O; 14000 kg uien S—9 00. MARKT SCHAGEN 24 FEBR. 23 paarden 200800; 9 geldekoeien mager 300500; 33 idem vette centrale 20 kalfkoeieu 000750; 4 vaarzen 375 425; 13 pinken 190—225; 2 pinken centrale; 360 nuchtere kalveren centrale 11 vetle schapen centrale; 19 orerhou •Iers 4555; 2 bekken en geilen 17.50 -00; 71 biggen 4570; 7 konijnen 2 12; 4 kippen 25. ZATERDAG 26 FEBR. 1949 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Uit F ranse en Italiaanse opera's; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 lladioziekenbezoek; 11,45 Schoolradio; 12.33 KRO amusementsork.; 13.00 Xed. Strijdkr.;- 13.30 Balletmuziek; 13.50 Film en- toneel; 14.10 Pianospel; 14.40 Dameskoor; 15.10 Naar het won dcrland der muziek; 15.30 Metropole orkest; 15.55 Lezing over Hongarije; 10,10 Ifiirmoniemuziek; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam viert Vastenavondfeest; 18.00 Londen Radioork.; 18.30 Xed. Strijdkr.; 19.00 en 20.00 Nieuws; 10.25 Prooi enadeorkost; 20.12 Minnen muIïs Symphonieork.est; 20 20 Lichtbaken; 21,00 Negen heit de klok; 21.45 Wie neemt de handschoen op?; 22.00 Week end serenade; 22.30 Actualiteiten; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.u0 en S.oO Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 9.00 Sir Thomas Reecham dirigeert; 10.00 Morgenwijding; 10,20 Radiofeuil leton; 10.35 De Jonge Flierefluiters; 11.00 De Nieuwe Notenkraker: 11.35 Pianorecital; 12.00 Vincentiuo; 12.33 Johan Jong, orgel; 13,00 Nieuws; 13,30 The Rambler?; 14.00 AJC uitzending; 14.30 Harmoniemuziek; 15.00 Frysk Healorke; 15.25 Omroepork,; m. in. v. Sigurd Itaselier, saxophoon; 16.10 Komt U binnen: 16,25 Grnm.muzick: 16.45 Sportprantje KI. Peereboom; 17.00 USA cabaret; 17.30 Om cn nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.25 Popu lnire liedjes en melodietjes; 19.00 Ar tistieke staalkaart; 20.00 Nws; 20.15 Accordeola niet Cor Ste.vu, orgel; 21.00 So:commentaar; 21.15 Winter, geva ricerd programma 22.00 Stradiva sex tet; 22.25 Je moet maar pech hebben, schets uit het leven: 22.40 Kwartet Jan Corduwener: 28.00 Nieuws; JEFFERY FARNOL: Barnabas staat op de eenzame plcat3 Oakshott's Barn van aange zicht tot aangezicht met Chichester, de elegante schurk die op deze plaats een afspraak had met de lief tallige Cleone, het meisje dat Bar nabas 's morgens uit een moeilijke situatie heeft gered. „Loop naar de maan met je waar schuwingen!" Tot dusverre had noch Barnabas noch Chichester zich bewo gen of de stem verheven, maar Mr. Chichester's dunne, gewelfde neusga ten begonnen plotseling te trillen, ter wijl zyn ogen fonkelden onder de saam- geknepen leden. Nu kwam Barnabas, zijn zware stok in zijn hand zwaaiend, echter uit de ingang. „Laat ik u dan een raad geven," zei hy. „Laat ik u ra den zo gauw mogelijk deze eenzame plek te verlaten." Mr. Chichester lachte, een zacht, kab belend lachje. „Ah!" zei hij. „Dus dat is het?" „Jaja," knikte Barnabas, zijn blik richtend op Mr. Chichester's hand, ©en blanke, beringde hand, welker lange, slanke vingers speelden met de zegels, die uit zijn horlogezakje bengelden. „Neem dus uw knoop en ga!" Mr. Chichester keek naar de zware stok, naar de krachtige hand, de brede schouders en het vastberaden gezicht van hem, die de stok vasthield, en lach te dan weer en maakte al lachend een buiging. „Uw bezorgdheid voor myn gezond- hied treft mij, mijnheer treft mij zeer; ik ben u veel dank verschuldigd, want mijn gezondheid gaat boven slles. Ik hoop het u te vergelden. Deze rkk is, zoals u zegt, luguber. Ik wens u goede avond!" En met die woorden keerde Mr. Chichester zich om. Maar in datzelfde ogenblik deed Barnabas, vlug en lenig als een tijger, een sprong, liet zyn stok vallen, greep die slanke, beringde hand, boog die en draaide die om, zodat Mr. Chichester het wapen neer moest werpen. Deze stond met bleke lippen en zonder iets te zeggen, als een standbeeld, maar een duivel keek uit zyn ogen. „Ah!" zei Barnabas, neerkijkend op de pistool. „Ik dacht wel, dat u u niet zonder iets dergelijks in deze wilder nissen zoudt wagen. Het pad loopt, zo als u ziet links van u. Het is een kron kelend pad. Ik zal dus met u meegaan, om te zorgen, dat u niet verdwaalt en bij ongeluk weet hier terecht komt" Zonder een woord te zeggen keerde Mr. Chichester zich om en volgde het pad; hij liep langzaam en niet hard, terwijl hij niet omkeek naar Barnabas, die achter hem kwam, en evenmin lette op de doorns of bramen, die aan zijn kleren bleven klitten. Verder liepen zij tot het voetpad eindigde in een hek met vijf spijlen. Na het hek geopend te hebben, ging Mr. Chichester erdoo. n liep de weg op; toen wierp hfl even een blik op Barnabas, een lange, bran dende blik. waarmee hij zyn gezicht, zijn grootte en zyn trekken opnam; dan liep hy weer, zonder een woord te zeggen, door, niet langzaam en niet hard, terwijl hij zijn bekwaste wandel stok zwaaide; Barnabas, leunend op het hek, keek hem na tot zijn grote, slanke gestalte in de duisternis verdwenen was. Dan zuchtte Barnabas; hy zag de pistool, die hy opgeraapt had, in zijn hand en glimlachte minachtend; hy wil de het wapen eerst wegslingeren, maat dan stak hij het in zijn zak, want hU herinnerde zich de duivel in Mr. Chi chester's ogen. HOOFDSTUK XIX Het was donker tussen de bomen, maar links van hem, hoewel op dit ogenblik nog heel laag, kwam de maan op en vervulde het bos met mysterie, een stralende glans, waarin voorwerpen met een nieuwe betekenis schenen uit te komen; hier de knoestige, misvorm de stam van een boom; daar een voor uitstekende tak, spookachtig verwron gen, en daar weer een verwarring van twijgen en vreemde bladerenvormen, die niet bewogen. En over alles hing een diepe, benauwende rust. Ja, het was donker tussen de bomen, maar niet zo donker als het fronsen, dat het voorhoofd van Barnabas be wolkte terwijl hij door het woud liep en zo weer bij de oude -chuur van Oakshott kwam. En zie, juist toen hy daar kwam, was het avond, en omdat de bomen groter waren en dichter op elkaar stonden, lagen de schaduwen daar zwaarder behalve op één plek, waar de maan, een spleet tussen de bladeren vindend, een straal van zil verachtig licht neerzond, die een schit tering vormde in de donkerte. Terwijl Barnabas daarnaar keek, bleef hij plot seling staan, want juist in die lichtkring zag hij een roet. Het was een klein voetje, trot» gewelfd, een mooi voetje, slank als de enkel erboven; inderdaad, een hautain en heel ongeduldig voetje, dat met boze tikjes op de grond stampte en toch in alle opzichten, zeker en bo ven alle twijfel, het aanlokkelykste voetje in de wereld. Daarom zuchtte Barnabas en kwam een stap naderbij en op dat ogenblik verdween het; daarom bleef Barnabas weer staan. Een ogenblik stilte en dan: „Liefste", zei een zachte, trillenae stem, „ben je er eindeiyk? O. wat ben je laat; ik begon al bang ts wor den De zachte stem hield op dan teen Barnabas uit de schaduwen trad. deinsde zU terug en terug raar da be moste muur van de schuur en leunde daartegen, terwijl zij met grote en ang stige ogen naar hem opkeek. (Wordt vervolgd^

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3