Iktnaaidei' &I2 N.-HOLLANDSE PERS 1945 ,0e De Regeringsverklaring biedt perspectief Doel van N ederland, België en Luxemburg is aan de landbouwende bevolking een bestaanszekerheid te geven De boer moet leren de dingen in breed verband te zien De Communisten demonstreren tegen Europa 's eenheid 5' JAARGANG N°. 1471 MAANDAG 28 FEBR. 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bü contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 Een stap in de goede richting Ronde Tafelconferentie begint in Maart lji' met zoveel spanning tegeinoefge aienc regeringsverklaring, welke Zater dag gelijktijdig in Batavia eu den llaag is gepubliceerd, heeft aan de verwacht») gen die werden gekoesterd, voldaan Algemeen is de indruk, dat men be *ig is, de goede weg in te slaan en voor een zeer belangrijk deel tegemoet komt atin de verlangens van de Veilig heidsraad. Dé belangrijkste punten uil de rege ringsverklaring waren wel deze: 1 De Republikeinse leiders zullen volledige bewegingsvrijheid genieten. 2. De volledige souvereiniteit zal door eeu Indonesische federale regering worden overgenomen op een datum, welke aanzienlijk vroeger ligt dan de door de Veiligheidsraad genoemde Ier mijn van 1 Juni 19Ö0. 3. Zo spoedig mogelijk zal er in lJcn Haag een Ronde Tafelconferentie wor den gehouden, waaraan zullen kunnen deelnemen vertegenwoordigers van Ne dcrland, de Indonesische deelstate», de republiek Indonesië, alsmede van de ge bieden in de West en ook van de Com missie van de Verenigde Naties Ten aanzien van punt een wordt nog nader medegedeeld, dat de bewegings vrijheid volkomen zal zijn, echter met dit 7erstamlo, dat van de Republikeinse leiders dezelfde beperkingen gelden, welke in verband met de in sommige ge bieden heersende onveiligheid aan allen word»1» opgelegd. Storm op de kust Reddingsboten varen uit Ten gevolge van het noodweer bevon den zich op de Waddcnze twee ongela den tjalken in nood. De reddingboot Branriuris van de Noord Zuid Hollandse is van Terschelling uitgevaren oin te trachten de mensen van boord te balen De sleepboten van de rederij Doek feu maken zich gereed om te trachten achepen te bergen. De Tjalken bevonen zich in de West Dieep, bezuiden Terschelling, toen de Noord Zuid Hollandse Reddingmaat schappij de noodsignalen doorkroeg. De „llrandaris" van de NZHRM heeft thans een der tjalken op sleeptouw, de sleepboot „Holland" van de rederij Doek sen ligt nu langszij de andere tjalk. De opvarenden zijn veilig in de veddings vaartuigen overgebracht. ENGELS SCHIP IN NOOD Het Engelse stoomschip „William iloman" heeft noodseinen uitgezonden, dat het zich in zinkende toestand be vindt op 3 mijl ten Zuidwesten van Hel golaud. Het schip maakt al zes voet water en wanneer er niet spoedig hulp komt, is er kans, dat het schip als verloren moet worden beschouwd. Twee sleepboten uit Cuxhaveu, de „Dautzig"' en „Atlas" zijn onderweg om liet schip te hulp te komen.. SCHIP IN NOOD? Ter hoogte van Kloosterburen aan de kust van Groningen zijn hedenavond noodsignalen opgemerkt, die boven de Waddenzee de lucht in schoten. Op ver zoek van de burgemeester vau bet dorp je is daarop de in Oostmahorn gesfa tionneerde reddingboot „ïnsulinde" van de Noord Zuid Hollandse reddingmaat schappij uitgevaren. DR. KOETS NAAR BANKA Dt\ P. J. Koets zal heden per vli:g tuig naar Bauka reizen in verband met de Zaterdag j.1. door mr, Gieban naar Ban ka overgebrachte uitnodiging voor deelname aan de Rond Tafelconferentie en voor het geven van eventuele nadere toelichtingen. DE BERECHTING VAN GRAZIANI Het speciale Hof, waarvoor maarschalk Gra/iaui was gedaagd op beschuldiging van collaboratie ei. het begaan van wieedhedcn heeft zich onbevoegd ver khiard en order gegeven de zaak voor te leggen aan een militair trïhunaal. I-Iet horstel van de bewegingsvrijheid van de Repwbilkeinse leiders wordt ecb in geen geval afhankelijk gesteld van bun al of niet deelnemen aan de Ronde Tafelconferentie. Alle partijen zijn geheel vrij in de afvaardiging naar deze conferentie. CONFERENTIE IN VOLLE VRIJHEID De Nederlandse regering zal op deze conferentie, welke men op 12 Maart in Den Haag hoopt te doen aanvangen geen voorstellen doen op basis van „graag of niet". Alle voorstellen zullen op bun vei- diensten worden onderzocht. Hetzelfde is van toepassing op de voor stellen aangaande de voorwaarden be treffende. de Nederlauds Indonesische Cnie. Deze voorwaarden zullen gefor muleerd moeten worden in vrijwillig ge meeiischnppelijk overleg, zodat beide partners in de Unie hun belangen in de te aanvaarden voorwaarden weerspie geld zullen vinden. Er zal een federale Regering gevormd worden voor geheel Indonesië met vol dooide gezag om de souvereine rech ten van Nederland over te nemen. De samenstelling van deze regering zal geheel aan Indonesië worden over gelaten. De voorstellen van Cocbran, welke inbonden een derde vertegenwoordiger van de Republiek en twee derde voor d*> overige Indonesische deelstaten wor den geacht een basis te knnnen zijn voor de besprekingen. Volgens een door de beer van Klef fens gegeven toelichting zon de Neder landse regering bereid word#)) gevon den de souvereiniteit over Indonesië over te dragen op een tijdstip dat meer dan een jaar vroeger ligt dan dat. wat door de Veiligheidsraad werd genoemd Hierdoor meent de regering een be langrijke büdrago te leveren ter vermij ding van verdere tegenstellingen. De regering staat echter op het stand punt, dat Nederland verantwoordelijk blijft voor de orde in Indonesië, geduren de de eukele maanden, welke tussen dit moment en dat van aanvaarding van het huidige voorstel ligt. De regering vertrouwt, dat de bespre kingeu zullen voeren tot een overeen komst per 1 Mei aanstaande. Daarna zou nog een periode van 6 weken ver eist zijn om te geraken tot ratificatie, overeenkomstig de voorstellen der Ne derlandse Grondwet. De regering is be reid de nieuwe staat nog een kdi'te tijd by te staan, doch alleen Indien "de niéu we staat daarom zelf verzoekt.' De regering wil deze bijstand in geoff ;eval opdringen, daar de toekomstige betrekkingen tussen Nederland én- Indo nesië op volkomen vrijwilligheid in de toekomst zullen moeten berusten. De interimperiode zal zo spoedig nió gelijk moeten plaats maken rooi' een normale constitutionele organisiatie. ENGELSE PERS VERHEUGD De Engelse pers is kennelijk ver hcugd over de jongste ont.wikkelhig. J5e geeft ale haar mening te kennen, dat bij een goed resultaat van de Ronde Tafelconferentie, de vestiging van de Souvereine staat Indonesië reeds in de herfst van dit jaar een feit zou knnnen zijn. Van Republikeinse zijde worden nog bepaalde reserves in acht genomen en is men zeer nieuwsgierig of Amerika de beslissing van de Nederlandse regering steunt. In dat geval zou de Republiek baar houding "geheel moeten herzien. KASTEEL EERDE WOR DT GERESTAUREERD. Het bekende kasteel „Eerde" bij Om men, dat dateert uit 1715 en waaria thans een Internationale Quakerschool is gehuisvest, wordt met subsidie van Rijk, Provincie en Gemeente gerestaur eerd. Het historische bouwwerk Is eigen don» van de lam. van Palland en ligt te midden van de prachtige bossen van het landgoed, dat wereldvermaardheid verkreeg door de destijds gehouden Sterkampen van Krishnamurtl. Predikanten voor de rechtbank De predikanten te Sofia, welke terecht staan, beschuldigd van verraad, spion «age en valutasmokkel bobben voor de rechtbank alle beschuldigingen toegege ven. Ivanoff en Ziafskou die werden verhoord, „bekenden" millioenen tc heb ben ontvangen van Amerikaanse en Brit se zijde. Verder gaven ze toe samen te hebben gespannen met de Bulgaarse h.»e renleider Petkow. Ze verklaarden onder herhaalde u barstingen m tranen, dat ze een tofaal verkeerd idee hadden gehad van bet com nranisme, dat ze hadden beschouwd als een beweging waaronder voor hen goe» vrijheid meer zou zijn. De jongste gebeurtenissen en vóoi-al de behandeling tijdens hun gevangen scbap bodden ben echter de ogen ge opend. Zij verklaarden het cinimnnisme veel foeter te begrijpen. Ze wilden ui«-i de elementie van het Hof mroepo maar hoopten op een mild vonnis, waar door ze nog zouden kunnen bewijzen, dat het bun ernst wne niet hun verkla ringen. Om de toekomst van ons land Minister Mansholt: Dr. Frietema: AANVANKELIJK NOG HARDE, LATER AFNEMENDE WIND. Aanvankelijk nog harde eu tijdens bui «n stormachtige wind tussen Noordwest en Noord, later geleidelijk afnemend. Wisselende bewolking met plaatselijk nog enkele buien. Ongeveer dezelfde tempo- isteren. CONGRES VAN DE EUROPESE BEWEGING IN BRUSSEL In het Academisch Paleis te Brussel houdt de Europese Beweging een vier daags congres waaraan de meest pro minente figuren uit het West Europese politieke leven deelnemen. Tijdens de rede van Winston Churchill Links naast hem Guy Kollet (Fran krijk); rechts de Belgische premier Spaak, die het congres presideert. De vergadering van de drie samenwerkende landbouworganisaties en de coö peratieve propagandacommissie, welke Zaterdag in het Gulden Vlies werd ge houden en waar honderden agrariërs aanwezig waren Is meer geworden dan een gewone vergadering, waarin een en ander werd gezegd over economisohe problemen in verband met de economisohe Unie. Beide sprekers op deze vergadering, Minister Mansholt en dr. Frietema heb ben ons duidelijk gemaakt, dat wij ons geheel moeten Instellen op deze Unie, wil ze slagen. Beide sprekers hebben op vaak Indrukwekkende wijze betoogd, dat de Nederlandse agrarische bevolking leren moet Internationaal te zien en te denken. DE MINISTER ving zijn betoog aan met te wijzen op de verstrekkende bete kenis van het in 1944 te Londen geno men besluit tot 't sluiten van 'n douane overeenkomst, waardoor de grondslag tot economische samenwerking werd ge leg«l. Niet alleen in de oorlog waren facto ren aanwezig, die er de nadruk opleg den, dat er grote gemeenschappelijke be langen waren tussen de drie landen. Ook thans bestaat er in deze landen nog een duidelijke eensgezindheid om de eco nomisehe Unie tot stand te brengen. Een eensgezindheid, die nog toeneemt naarmate de "West Europese samenwer king naar voren komt. BEDENKINGEN Naarmate de tijd echter vordert, aldus de Minister, blijken de bezwaren meer r.aar voren te komen. Daar is de oude tegenstelling tussen Antwerpen en Rot terdam, het vraagstuk der werkloosheid en wat vooral voor het platteland van belang is, de structuurverschillen tussen de landbouw van de drie landen. Zodra zich In een bepaald land crisis verschijnselen voordoen, treedt de natio nale bescherming tegen die verschijnse ten op de voorgrond. Het Is echter lo glscher, dat ook dan gezamenlijk maat regelen worden .genomen. Dalen b.v. de wereldgraanprijzen, dan is het nodig dat In alle drie landen maatregelen wor den genomen, om de boer een lonend bestaan te verzekeren. Dan moet men men het echter eens zijn over de bescher mingsmethode. EEN SNEL TEMPO GEWENST De Minister verklaarde ervan over tuigd te zijn, dat snelheid bij de voorbe reiding der Unie noodzakelijk is. Hij ging in de brede na, welke mogelijke den de drie landen hebben. Ze vormen «en eenheid, die in dezelfde klimaatzone ügt, terwijl ze elkaar prachtig aanvul len, België is een land dat industriepro ducten exporteert, Nederland voert zeer veel agrarische producten uit. Tezamen met Luxemburg vormt de Benelux een gebied, dat een zeer belangrijke econo mische macht kan uitoefenen tegenover andere landen. Maar bovendien ontstaat er een oppervlakte, dat aan de bewoners veel groter mogelijkheden biedt. Wafc zal de handel, wat zal het verkeer zich niet enorm kunnen uitbreiden, als alle belem meringen zijn weggenomen. Wij bevinden ons thans In de over gangsperiode naar een volledige econo mische Unie. Maar In de toekomst zal geld en personenverkeer in de Unie vol komen vrij moeten zijn. Deze vrijheid wordt natuurlijk mede bepaald door de maatregelen die in een der landen zul len moeten worden genomen. Daar zul len de anderen zich naar moeten richten Het geld zal in de eerste plaats een scherp afgebakende koers moeten heb ben. In geen der landen bestaat de wens om het economische leven geheel vrij t« laten. Er bestaan echter menigsver Churchill uitgejouwd Ter gelegenheid van de bijeenkomst van de Internationale Raad van de Eu ropese beweging hebben Churchill, Spaak en andere vooraanstaande perso nen uit de beweging gesproken voor een menigte van enkele duizenden per soncn. De communisten hadden eeu legende moustratie op touw gezet en probeerde de boel In de war te sturen. Tijdens de redevoeringen werden vele arrestaties verricht en het regende interrupties. Er werden vlugschriften verspreid, waarop stond dat de „Belgische werkers Europa thans in gevangenschap leeft en de andere helft ou zijn hoede is. Het is gerechtvaardigd, aldus deze laatste voor zorgsmaatregelen neemt". De nieuwe or ganisatie voor Europese eenheid zal „voorspoed en vrijheid voor alle burgers vooraanstaande zowel als eenvoudige brengen". De beweging voor een verenigd Euro pa is het enige middel om een nieuws oorlog te voorkomen. Na de rede klon ken kreten als „weg met Churchill" ed. De Belgische premier sprak hierna als volgt: „Waarom is een minderheid hier ge komen, om tegen een man te demonstre ren, die gedurende vijf jaren, de demo oratie heeft verdedigd en ons het enthou siasme en de moed heeft gegeven in da gen van tegenspoed, de strijd voor de vrijheid voort te zetten". Zich tegen de communistische manifestanten wendend, riep Spaak uit: „Op het ogenblik dat Duitsland met Rusland samen ging, in teresseerde U de oorlog niet, omdat het toch maar tegen de kapitalisten ging. Wij zullen dit verbond tussen Duitsland en de Sovjet Unie op een ogenblik, dat de democratiën om haar vrijheid vocli ten, echter niet licht vergeten". Na afloop van de demonstratie keerde de rust terug, doch de politie bleef nog lang op de been. RONDE TAFEL CONFERENTIE OP I MEI GEËINDIGD. Naar verluidt verwacht de regering dat de ronde tafelconferentie op 1 Mei a.s. geëindigd zal zijn. schillen boe groot de beperkingen opge legd aan het bedrijfsleven moeten zijn. Daarover moeten de betrokken regerin gen het eens worden en het is verheu gend, dat in dit opzicht belangrijke vor deringen zijn gemaakt. In financieel op zieht moeten echter nog veel maatrege len worden genomen, alvorens de Unie voltooid is. Een moeilijk probleem is o.a. de dollarpositie. EEN GEMEENSCHAPPELIJK DOEL Het doel van de landbouwpolitiek van de drie landen heeft dezelfde grondge dachten, aldu6 de minister in bet vervolg van zijn betoog. Dat Is tiet verzekeren van bestaans zekerheid aan de grote groep van boe ren, landarbeiders, tuinders, bouwers, kortom van allen, die In de agrarische bedrijven hun dagelijks brood moeten verdienen. Dat Is uiteindelijk het land. Met zijn ambachtslieden en middenstan ders. De middelen waarmee <b"t doel bereikt wordt, kunnen verschillend zijn, tenge volge van structuurverschillen. De Ne derlandse regering meent het te moeten bereiken door een politiek, die gericht is op productieverhogng, markt en produe teordening en beperking van de invoer van agrarische producten, vooral vee voeder. Het is sprekers bedoel'ig, dat deze beschermingsmaatregelen gemeen schappelijk worden genomen. De Neder landse landbouworganisaties zullen de Belgische van deze noodzakelijkheid moe ten helpen doordringen. Over het alge meen is er in onze partner lauden begrip voor. De landbouworganisaties zullen in ternationaal contact moeten hebben en hun inzichten regelmatig aar de regerin gen kenbaar moeten maken. Het is duidelijk, besloot de Minister zijn betoog, dat geen der regeringen van de drie lauden in de toekomst meer vrij is in het nemen van verschillende maat regelen. Er zal overleg moeten zijn en dat overleg zal tot overeenstemming moeten voeren. De Nederlandse regering heeft hiermee bij het bepalen van haar landbouwpolitiek dan ook volledig rek© ning gehouden. Onze huidige politiek is geen landbouw erisispolitiek meer, maar landbouwpolitiek in het kader van de komende Economische Unie, welke naar zijn oordeel spoedig tot stand zal ko men en een belangrijke bijdrage zal leve ren tot de West Europese samenwer king. DR. FRIETEMA AAN HET WOORD Hierna hield de directeur van dg Na tionale Coöperatieve raad, dr. Frietema een rede, waarin hij zich volledig aan de zijde van de Minister Behaarde. Scherp stelde dr. Frietema In het licht, dat de Verenigde Staten van Amerika hun ontzagwekkende macht te danken hebben aan hun polirieke, staatkundige en economische eenheid en dat Europa ten onder dreigt te gaan aan de verdeeld heid. De drie landen kunnen een voor beeld geven en stimulerend werken op de groei van een West Europese Unie. Wij zullen daartoe echter de geesten rijp moeten maken. Onze, bocrcnbevol king moet begrijpen, dat het zelfs moge Uik zal zijn, dat er van haar bepaalde offers zullen kunnen worde-n gevraagd. omdat de structuur van de landbouw ,:n België voorlopig nog anders is dan iu Nederland. De politiek van de komende Unie aal een politiek van geven en nemen moeten zijn. Het geven zal van beide kanten moeten komen en aan het nemen vooraf gaan. Eerste voorwaarde is echter, dat de boer zich volkomen bewust wordt, dat hij doel uitmaakt van de Nederlandse volksgemeenschap, opdat hij de dingen in breed verband leert zien. Daar heeft tot dusverre nog wel een* iets aan ontbroken. Evenals Minister Mansholt betoogd* dr. Frietema uitvoerig .dat de vrijhei, de ongebondenhed niet meer terug zal kunnen komen. Er is trouwens in N« derland niemand meer, die dit standpunt wil innemen. Hei een nnmngelJikhetd geworden. LEIDING ZONDER BUREUCRATIE Het gaat er nu maar om een te" vinden, waarin de leiding niet ont breekt, maar waarin de landbouw ook niet verstikt wordt in de boieanfatir Niet alleen in de regeringsbureau Talie, maar evenmin in de bureaucratie welke zou kunnen ontstaan in de hogere regio nen »an de Stichting van de Landhnnw. Daarom is het nodig, dat we een land bouwbeleid voeren, gebaseerd op advle zen van de stichting van de landbouw. Indien aan de voorwaarde is voldaan, dat die stichting werkelijk in de land bouwende bevolking wortelt. Van hoog tot laag, landelijk, provonclaal en ge meentelijk zei de boerenbevolkinu haar invloed in de stichting tot uiting moeten brengen. In de discussies kregen de beide iulei ders nog gelegenheid om verschillende dingen verder uit te werken. De Minis ter wees o.a. op het feit, dat het aan deel van de landbouw in het nationale in komen sedert 1928 meer dan verdubbeld was, terwijl de heer Frietema de bew? ring als zouden de agrariërs geen in vloed op de gang van zaken hebben, be streed, door op te merken, dat er regel matig overleg plaats vond tussen het Departement van Economische Zaken en de Stichting van de Landbonw. Het was zoals voorzitter Govers tè recht opmerkte, een middag die op hoog pel! stond en de boeren tot nadenken zal stemmen onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1