3 KAPPIE De rechte man op de rechte plaats Afwatering in polder Heer-Hugowaard komt in orde ,e Amateur-Gentleman Psychoiechnisch onderzoek (II) Voor vele betrekkingen wordt tegen woordig een voorafgaand psychotech nlsch onderzoek vereist. Velen zijn hier mede nog onbekend of wijzen het af op grond van wanbegrip. Maar wanneer een psychotechisch onderzoek op werkelijk Verantwoorde wijze wordt verricht, kan het zowel werkgever als werknemer veel teleurstelling, maar ook veel kosten sparen! Men vraagt zich wel eens af, of ken psychotechnisch onderzoek werkelijk resultaten oplevert? Met de typische beduchtheid voor alles wat op examen.doen lijkt, vreest men soms. door ze nuwachtigheid z'n kansen te zullen ver knoeien. De onderzoekers zyn echter door er Varing met hun typen bekend geraakt, en herkennen zulk een nervositeit. Het is het er hun niet om te doen de mensen Vf te schrikken, maar ze juist op hun gemak te stellen. Bn dan heeft de proef persoon meer kansen dan anders. Iemand die zeker van zichzelf is, die 'Over een behoorlijke dosis vrijmoedig beid, gevatheid en wellicht brutaliteit beschikt, kan het bij een gewone aollici tatie misschien winnen van een meer be Bclieiden mededinger. Maar bü het psy fehotechnisch onderzoek bestaat er geen gelegenheid tot „overdonderen". Daar komt de aap nit mouw. Daar blijkt „wat er in zit". Men krijgt niet alleen een kijk op de kundigheden en bekwaamheden van de {sollicitant, maar ook op diens geschikt beid om een moeilijke, kritieke situatie rustig het hoofd te bieden, op zijn learak tercigcnscbappen. Men herkent zowel d? jweifeluioedigen, hen die als 't er op aar komt het hoofd "ei-liezen, als de ,.Str» bcr" die straks misschien de baas zelf van zün stoel zou verdringen. Men gaat ook niet over ijs van één nacht. Men beschikt over verschillende jnethocev 'Itoi yicukt met de proef 80on in ecu gesprek, dat deskundig ge leid is en vaste punten passeert, die een inzicht geven in diens persoonlijkheid Men laat hem bepaalde handelingen ver richten, vraagstukken oplossen, die alle verhand houden met hetgeen van hem yvordt gevraagd. Wanneer men een boekhouder zoekt, is het toch niet voldoende, dat de proef persoon o*" ,w>t Jv'"iiia fvoMm.n*#» beschikt. Hü zal met de medewerkers moeten omgaan, wellicht hen straks lel Sinz moeten geven. Hij zal wel eens es"* wanneer een eritieke situatie zulks "er eist Zün eerlükheid, zyn betrouwbaar h'id. zün mornnl. alles spreekt *n woord je mee. En de bedoeling van het psycho technisch onderzoek is, dat men niet be hoeft af te gaan op verzekeringen van 'de sollicitant zelve, op de indruk, die hü bp ecu. mir of meer mensenkennis be Kittende, werkgever maakt, maar dat men „achter de schermen" ltnn zien en #ch:er di- fneade van woorden cn in frakken var diploma's en getuigschrif ten. de mén ontdekt. Wat een narigheid, wanneer men Iemand heeft aangesteld, die niet ge schikt voor zijn werk blijkt. Wat een nodeloze moeilijkheden In 't bedrijf zelf, wat een last met klanten, wat ook een teleurstelling voor de man zelve, die wellicht eerlijk zijn best doet aan een taak die boven z'n krachten gaat! Het is dan ook heus geen geldsinijte rü, wanneer Overheidsinstellingen en steeds meer grote bedrijven een psycho technisch onderzoek eisen zowel voor de secretaris der directie als voor de machinebankwerker, voor de procuratie houder als de chauffeur. Ook voor mensen, vooral jongelui, die „niet weten wat ze willen" waarmee men geen rand weet, die geen zin heb ben in schoolgaan of klas op klas dou bieren, kan het psychotechnisch ouder zoek uitkomst gevèn. Natnurlük wordt er veel geliefhebberd op dit gebied en ook veel gekwakzalverd Wie in handen van zo'n kwakzalver valt, kan daar veel narigheid van hebben. Daarover zullen we In het slotartikel nog iets zeggen. Tolalisalor op-ericht Ten behoeve van de organisatie van de totallsator en ter bestrijding van het ongeoorloofd wedden bij paardenrennen en harddraverijen (de zg. bookmakerij) is op 23 Februari 1949 de Stichting To talisator Nederland opgericht. Als algemeen voorzitter van het be stuur van de Stichting fungeert oud minister mr. dr. L. N. Deckers Voorts zijn twee leden benoemd door de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Tevens zal worden opge richt de „Stichting Nederlandse Draf en Rensport", welke Stichting ten nauwste roe eerstgenoemde Stichting zal samen verken. De voorzitter van deze Stich ring, de heer J H W Plasman, zal wor den benoemd door de minister van Land louw. Visserij en Voedselvoorziening en zal zitting nemen in het bestuur van de Stichting Totnlisator Nederland" VONDST AAN DE ZUIDPOOL De Franse expeditie, die onder leiding van Paul Emile Victor op weg is naar de Zuidpool, vaart nu in de richting van Terre Adélie. Dit Frans grondgebied word in 1840 door de beroemde naviga tor Dumont d'Urville ontdekt en sinds dien heeft geen ander hier voet aan wal gezet. Maar welk een toeval, dat men het logboek van Dumont d* Urville in han den kreeg! In een zeer fyn handschrift wordt in deze vergeelde bladzijden het relaas gedaan van al zün wetenscliappe lijke reizen, en in het byzonder van die reis, welke hü in 1828 deed om nog sporen te vinden van de ongelukkige ex peditie Laperouse, die zeer waarschijn lyk door bewoners van de Stille Zuidzee werd opgeslokt. 17. „Het Wijze Oog zal hen zo straf fen, dat zü die schat niet behouden zul len." zei de oude Chinees. „Wanneer wij hem dan maar krijgen, dan vind ik het best!" zei Knppie. ..Maar dat betwijfel ik!" De maat had een list verzonnen. Hü runde in topsnelheid met een boog om d<j twee koelies heen, die nergens erg in hadden, en toen die list gelukt was. baalde hy 'a touw uit z'n broekzak. Hij bond het ene uiteinde daarvan om de stam van 'n boom heen en ging met het audere uiteinde in zün hand aan de overkant van de weg liggen. „En nu eens zien wat er g< beurt.'* dacht de maat. „Dan zullen we eens zien of ik een klont ben of niet!" en het plaatje gemoderniseerde bedrijven onder vinden van een juiste afwatering, wees de heer van Graft. De hoge onkosten zonden volgens spr. binnen enkele jaren door de hogere productie zyn verdiend. Tenslotte werd het voorstel van het dag. bestuur, dus tot uitvoering van het kleine plan ad f 195.000, met 118 «temmen aanvaard. Voorts werd nog besloten de heffing op gebouwde eigendommen ad, 3 voor een nieuw tijdvak van 5 jaar ongewijzigd te handhaven, NAAR HET ZIEKENHUIS. HHWRHL'GOWAARD De heer K. Snoek, alhier raakte Donderdag met paard en wagen op I"4!. Met inwudige kneuzingen moest de heef Snoek naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd worden. TYRONE POWER IN TIROL. Pe filmster Tyrone Power, die kort geleden met Linda Christian in het hu welqk is getreden, is met zyn echtgenote in Kitzhahel (Tyrol) aangekomen. Het jonge paar zal aldaar enige tyd verblg ven om de wintersport te IMoe£^«n ;0,prcg,«mIM DINSDAG I MAART 1949 Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram, muziek; 0.00 Lichtbaken; 9.30 Morgenconcert; 10.15 Opera allerlei; 10.40 Schoolradio; 11.00 Orkest Xavier Cugnt 11.40 Le carnaval des aniinaux van St Saens; 12.03 Pianorecital; 12,33 Metropole or kest; 13.00 Nieuws; 13.25 Om en om; 13.45 Calret kwartet 14.30 Voor de vrouw; 1.~».00 Schoolradio; 15.30 Uit oj»e rette en film; 10.00 De Zonnebloem; 17.3(1 Ziekenlof; 17,00 Voor de jeugd; 18.00 Pianospel door Guus Jansen; 18.20 Stvirtnran*J-i Gottaar" P\30 Xed. Strijdkrachten; 10.00 Nieuws; 10.15 ('on trabas recital; 20.00 Nieuws; 20.12 Vns tenavondpnrade, bont jolijt in een bonte tütl 22.37 Actualiteiten; 23 00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gr.muziek; 0.00 Symphonisch concert; 9.35 Aubade (gr. pl.); 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeids vitaminen; 11.00 Pianomuziek; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Lvra trio; 12.40 kest Itandi Ralogh; 13.00 Nieuws; 13.20 'Pbe Skymasters; 14.00 Met naald en draad; 14.30 Radio matinee; 16.40 l>e schoolbel; 17.00 Kinderkoor; 17.30 Avro mnsetteorkest; 18 00 Nfcuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Lezing; 10.10 Ivo bus Kwint; 39.30 Henriette Bosmans, piano; 20.00 Nieuwe 20.15 Bonte Dins 'htgavondtrein Berr.v Kicvits cn Geruid Walden; 21.30 Brieven over kersengym nastiek; 22 00 Pierre Palla's populaire parade; 22.30 OhaiUy kwartet; 23.00 Nieuws. raadsel van de Rozenhouten kist Kleine plan aangenomen OE KONINKLIJKE FAMILIE IN SANKT ANTON Alvorens Hotel Post to verlaten voor hot maken van een skitour, poseerden de vorstelijke personen even voor de fo tograaf. V.l.n.r.: Prinses Irene, Prinses Margriet, Prins Bernhard, Koningin Ju liana en Prinses Beatrix. ZO ZUUR ALS EEN CITROEN De Jury van de Prix Citron heeft de zeer delicate taak, niet om een letter kundig werk te bekronen, maar om die acteur of actrice aan te wyzen, die zich in de loop van het jaar liet onaange nnamRt heeft gedragen. Voorwaar geen gemakkelijke taak, want het ontbreekt niet aan concurrentie Deze eer viel dit jaar te beurt ann Daiiielle Darrieux en aan Georges Mar clinl, terwijl Josette Day en Jean Marais daarentegen de Prix de 1'Orange (van de sinaasappel) kregen, daar zy het be minuelijkst en-wellevendst zyn geweest! Pruimepitten in de luchtvaart Degenen, die in de zomermaanden ach tel>os hun pruimepitten wegwerpen, zul ^Ifij» waarschytilük niet weten, dat iflen Ijriln deze zelfde pruimepitten nog een 'zöbr nuttig gebruik maakt in de lucht vajirt. .In de motorenwerkplaats van de KLM op Schiphol staat nJ. een toestel, dat békend is onder de naam „soft grit in stallatie". De installatie wordt gebruikt voor de reiniging van zeer vitale motor onderdelen, zoals cylinders en zuigers. Het apparaat ziet er uit als een grote vierkante kast, die van buiten af door twee man bediend wordt. Door oen gla zon ruit kunnen zy hun verrichtingen controleren en hun handen worden be schermd door lange canvas handsclioe uen. Zy hanteren een spuitinrichting. waarop een druk staat van vier tot zes atmosferen; deze spuitinrichting spuit tegen de wanden van de zuigers en cy :uders een mengsel van lucht en fyn :cmalen pruimepitten Het geheim van de pruïmepit is, dat deze de motoronder delen gronft/g reinigt zonder dat daar krassen op komen. Een „operatie pruimepit" duurt onge vqer 15 a 20 minuten; de afgewerkte pruimepitkorrels komen op een zeef in de bodem terecht en kunnen opnieuw ge bruikte worden. In de bodem van de kast bevinden zich enkele zakken, waarin het stof, dat by deze operatie ontstaat, auto matisch word weggezogen. Het college van dijkgraaf, heemraden en hoofdingelanden van de polder van lieer Hngowaard kwam Donderdagmid dag bijeen. Tegen de gewoonte in was de publieke tribune dicht bevolkt. Het waren land bouwers, die ten nauwste betrokken wa ren by de besluiten, die deze middag, ge nomen zondeir worden, n.1, om te komen tot het zoveel omstreden punt met be trekking tot verbetering van afwatering in de polder. Voorziter zei dut in April 1947 aan du Xed. Heide My een kostenberekening werd gevraagd t.a.v. verbetering der af watering. Nadat, deze berekening was binnengekomen werd het vooretel door de vergadering verworpen wegens te ho ge kosten. Naderhand werd bekend dat belangrijke subsidies op het uit te voe ren werk verstrekt zonden kunnen wor den. Na de subsidie aanvrage werd door de Cultuurtechnische Dienst het werk gesplitst in achterstallig onderhouds werk voor een bedrag van f 195.000 waarop pl.m. 75 subsidie kon worden verstrekt, en verbetering der afwate ring tot f 550.000, waarvan 44 sub sidie. Voorts deed voorzitter mededeling dat beide plannen niet tegclyk mogen worden uitgevoerd. Volgens voorzitter zal voor het uitvoeren van de achtersta' lige onderhoudswerken moeilük geld te verkrijgen zyn. Voorzitter uitte zyn be zwaren tegen het grote plan o.m. op grond van zyn mening dat de financiële resultaten de rtuin en landbouwbedrijven minder gunstig zullen worden. Hierom was hij er dan ook voor om eerst het kleine plan, en naderhand eerst het grote plan uit te laten roeren, VERSCHILLENDE MENINGEN' Vele leden voerden vervolgens hei woord over deze zeer belangrüke aangi legenbeid. De heer Kostelük wees er op dat beide plannen verenigbaar zyn. Hü meende dat men door het kleine plan van het dag. bestuur te steunen op een hellend vlak kwam te staan. Spr. achtte het grote plan niet duur en wenste ten spoedigste tot uitvoering ran het grote plan te komen. Volgens de heer Stuit zou niet aller belang zyn gediend bü aanvaarding van het grote plan, vooral de weilnndgebrui kers niet. Naar zyn mening was het on mogelijk om de polder in 4 afdelingen te splitsen, zoals de bedoeling is. Wat de groeibevorderiug betreft, wees spr. er op, dat deskundigen het hierover niet eens zyn. Ook hy achtte financiële be zwaren aanwezig en zou gaarne eens zien dat voor en tegenstanders weder zyds iels toegaven. De heer Kostelijk repliceerde dat door de bevolkingsaanwas Heerhugo waard steeds meer een tuinbouwcentrum zou worden en daardoor hogere prodnc tiviteit noodzakelyk was. Op de zeer grote voordelen die ter JEFFERY FARNOL: De ontmoeting in het bos is voor Bamabos een desillusie. Gekomen om Cleone te beschermen, heeft hij van haar met een zweep een striemende klap over het gezicht gekregen. „Ga mee, ik breng je naar huis, het t's hier niet veilig", zegt Barnabas, die weet dat de gevaarlijke Chichester in de buurt kan zijn. Terwijl ze daar bij de oude schuur in het bos staan, knapt er een twijg. Een dodelijk voorteken* Is Chichester terugge komen 21) De stilte werd verbroken door een ge ritsel van bladeren, een gefluister, dat beurtelings kwam en ging dat luider en luider werd en dan weer weg was. Da delijk wist Barnabas, dat haar angst voor hém weg was - verdwenen, verge ten in haar afschuw voor het onbeken de. Hij hoorde een lang aangehouden, bevende zucht en dan, bleek in de duis ternis, kwam haar hand naar hem toe, tastte langs zijn arm. Haar hand vond hand en verborg zich daarin; en haar hand was wonderlijk koud en haar vingers trilden. Weer een geritsel in de bladeren, doch nu luider en steeds dichterbij komend. En naarmate het geluid dichterbij kwam, voelde Barnabas haar dichter tegen zich aan. Toen luid in de stilte, rees een stem op; een arme, diepe stem; „Nu is het het spookuur, wanneer grafgewelven gapen het spookuur, haha!" De struiken ritselden weer en in de donkerte sprong een grote, donkere ge- gestalte, die plotseling stil en roerloos werd. Óp dat ogenblik kwam de maan weer achter de wolken uit en bescheen 'n vreemd, woest wezen, blootshoofd en blootsvoets. Een heel grote man was het met krullend, grijs haar, dat laag op zijn schouders hing, en op zijn jas waren talloze knopen van allerlei maaksel en soorten, die glansden in het maanlicht en zacht rinkelden, als hij zich bewoog Een ogenblik stond hij roerlooi te sta ren, dan legde hij zijn ene hand op de schitterende knopen op zijn borst en boog met een makkelijke, hoffelijke gratie. „Wie ben je?" vroeg Barnabas. „Billy, mijnheer, arme Billy." „En wat wil je hier?" „Zingen, voor u en de dame, als u het goed vindt. De mensen zeggen me, dat de arme Billy idioot is nu, mis schien is hij het wel maar hij ziet en hoort meer dan de mensen denken. U bijvoorbeeld wat vertellen ze van u? Stil! U bent op weg naar Londen, zeg gen ze me ja, ja naar Londen stad. U bent rijk en zult feesten houden met prinsen, maar de jeugd is te vol zelfvertrouwen en dus zult u souperen met bedelaars. Zij zeggen mij, dat u vanavond hier gekomen bent om „Gek!" riep Barnabas uit. „Gek?" herhaalde de man, zijn hoofd schuddend. „Neen, mijnheer, ik ben al leen maar idioot, zeggen de mensen. Maar de Wijzen maken me tot hun ver trouwde, zij zeggen my, dat zy deze trotse dame hier is om een onwaar dige broer te helpen die in zy*n plaats een schavuit gestuurd heeft." „Broer!" riep Barnabas uit met een plotseling licht in zyn ogen. „Wie anders?" vroeg Cleone, eens klaps weer trots en koud. „Maar," stamelde Barnabas, „maar ik dacht „Kwaad van myi" zegt zy. „Neen, dat wil zeggen... „Mijnheer, er zyn dingen, die een vrouw niet vergeven kan. U hebt dur ven denken „Aan de schelm, die in zyn plaats kwam." „Ah de schelm!" „Zyn naam is Chichester," zei Barna bas. „Chichester!" herhaalde zy ongelovig. „Chichester!" „Een grote, slanke, donkere man met een litteken op zijn wang." „Wilt u zeggen, dat hij hier was, om mij alleen te ontmoeten?" Zy werd bleek en ontdaan. „Cleone!" „O," zuchte zij, o, dat hy daartoe ge komen is." „Cleone!" zei Barnabas nogmaals en raakte haar heel zacht aan. „En u u!" riep zij. „,,U hebt mij gehouden voor wat hy van my gemaakt zou hebben. U hebt gedacht, dat ik o, raak mij niet aan!" „Cleone," zei Barnabas heel nederig, „myn gedachte over u is, dat ik, als zulk een grote eer de mijne mocht zijn, met u wil trouwen Maar nu wierp zij, met de tranen nog groot op haar wimpers, haar hoofd ach terover en lachte, honend. „Een eenzame plek," zei zij. „Ja, en hy heeft me hier laten komen, om een beest een satyr te ontmoeten. En nu U hebt de andere satyr verjaagd, o, ik kan me niet verzetten." „Ik geloof," zei Barnabas, terwijl hij zijn stok opraapte, „ik geloof, dat het het beste was als we gingen. „U hebt eerst aan mij getwijfeld. U hebt gedacht, dat ik hier kwam, om Chichester. dat beest, te ontmoeten." „Vergeef het me," zei Barnabas nede- rig. „Waaróm zou ik dat doen? „Omdat ik van ie hou, Cleone „Dat hebben zovele anderen mij ge zegd." „Maar ik," zei Barnabas, „ik ben de laatste en er staat geschreven: de laat- sten zullen de eersten zyn!" „U hebt mij slechts één keer gezien. Bent u zo zeker van me?" vroeg zy. „Neen; slechts zeker van me zelf". ..Ah, u wilt hier me een belofte afdwingen?" „Neen". „Waarom niet?" „Omdat het avond is en u alleen bent. Ik zou niet willen, dat u weer bang voor me werd. Maar ik zal later bij u komen, als de zon hoog aan dc hemel slaat en" vrienden binnen uw bereik zyn. Dan zal ik het u komen vragen". „En als ik weiger?" ,Dan zal ik wachten." „Tot ik met een ander trouw?" „Tot u van gedachten verandert." „Ik geloof, dat ik uw aanzoek zal weigeren." „Ik vrees, dat dit zeer waarschijn lijk is." (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3