SPOEBGEMM Carnaval in hei Men NASSAUTAX Tel.3545 VRAAGT IIKVUiT KOOPT MIDDENSTAND Was dit Alkmaar of De heer C. de Vries 40 jaar bij de Banne Harenkarspel Het Texels Schapenstamboek in Noord-Holland ■1 n bij cl6 Volksuniversiteit EXCLUSIEVE LEZING REISINDRUKKEN UIT ETHIOPIE 25 jaar G. J. EVERS en Zonen VRAAGT UW WINKEUEL l)it zullen velen zich hebben afge vraagd, die het zeer geslaagde Balrnas ipié van Dansinstituut Arendsen hebben medegemaakt. Alle zalen van Het Wa pen van Heemskerk waren feestelijk versierd, doch vooral de grote zaal span de de kroon. Dikke slierten guirlandes, alles op hoogte gehouden door tientallen ballonnen. Werkelijk een fantastisch ge zicht. Het 07 toetsenorgel van onze stadgenoot Haller toerde al lustig toen wij binnen kwamen en toen prompt' op' tijd de Rliythm Sheiks van Aldert Dek ker toonden dat ze er waren, kón het niet anders of het feest moest «lagen. Maar de heer Arendsen huldigt schijn baar bet parool ..Alles of niets'', want ook in de intieme bovenzaal was een band en of dit alles nog niet genoeg was, speciaal voor de Polonaises was er de afdeling Dorpskapel van de Posthar monie. Een stel toffe, jongens. l)e stemming zat er danig in, nog voor het Démasqué de spanning van hel offi ciële had gebroken. De concurrentie van de deelnemers (sters) was hevig en de jnry had een zware tank om de juiste keuze te bepalen, doch de taak werd verlicht door de vele prijzen, die beschik baar waren gesteld. Voor het meest ori ginele paar was zelfs geen jury nodig Dit werd natuurlijk de creatie „Spons en Zeemlap". Men fluisterde ons in het oor. dat de nette afdeling „Spons" uit wel 150 sponsen bestond. Ook wy hebben de verfrissende spons over ous gezicht gehad en direct was het de ..Zeem", die het teveel aan Gs meentepils weer zorgzaam afzeemden De officiële uitslag werd uiteindelijk: Groepen: 1 OT,TVANT. Ken heuse olifant, oom pleet met Sabu. „Vrouwen en Levensmoed*' KOEDIJK ln het café Butter was de afd. Koedijk van de bond van platte landsvrouwen bijeen, uitgenodigd waren de leden van de tuinbouwvereniging ,,Dc Wost" en als spreekster van deze avond, de.bekende Wcstfriese schrijfster mevr. VisserRoozendaal. Bij de ope ning door de voorzitter mevr. Den Har toghGokHierg, die de aanwezigen har tclük welkom heette en in het bijzon der de spreekster, werd meegedeeld, dat het bestuur, voor deze avond by uitzon dering ook eens de mannen had uiige aodigd, om deze in de gelegenheid te «*rilon kennis te maken met mevr. Vis ser. Meegedeeld werd dat van 3 Koe dykcr jongens in Indonesië een schrij ven was ontvangen, waarin zy dankten voor de aan beu gezonden pakketten en voorts dat op 17 Maart, de afdeling 10 jaar bestaat. Dit zal feestelijk herdacht worden Er zul een avoud worden op gebouwd met bijdragen uit eigen krach ten, daar de afdeling geen geld heeft om onkosten te maken, in verband bier mee werd voorgesteld dat ieder lid een fr:>-falie meeneemt, verder werd mee gedeeld, dat de uitgaansdag dit jaar op 25 Augustus zal zijn. Er is nu weer gelegenheid onze jongens in Indiö lee tuur te zenden, het bestuur belast zich gaarne met deze taak, ook kunnen post zegels voor de tbc bestrijding worden ingebracht. Twee nieuwe leden werden voorge stcld en aangenomen. Hierna krijgt de spreekster gelegen beid haar voordracht te honden. Spr. had als onderwerp gekozen „Vrouwen en Levensmoed", levensmoed voor het dagelijkse bestaan. Zoals te verwachten was wist de spreekster de geheel volle zaal dermate te boeien, dat men een speld kon horen vallen. Duidelijk en voor ieder begrype lijk. sprankelend van humor, schilderde zy de levensmoed van sommige vrouwen maar ook en vooral in deze tijd van haar die die levensmoed niet hadden. Vrouwen die ondanks rampen en tegen slag dagelijks de moed toonden zich er door heen te slaan en daarmee anderen' en vooral de huisgenoten tot een lioh tiend voorbeeld, zijn maar ook vrouwen die hoewel alles meeloopt, toch altijd piekeren en nooit een lichtpunt zien. In de pauze sprak de lieer Visser voorzitter van „De West' namens zijn leden die tot sprekers spyt slecht verte genwoordigd waren. Spr. noemde het een voorrecht kennis te maken met de be gaafde sehrüfster en dankte de afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen voor het genomen initiatief de mannen voor deze prachtavond uit te nodigen, hij hoopte dat deze avond een voorloper zon mogen zyn van vele anderen. Daarna werden bii loting een 20 tal dames aangewezen de 17de Maart te verzorgen, allen namen de hen opgelegde- tank aan. Na de pauze vervolgde mevr. Visser haar causerie. De spreekster besloot haar boeiende lezing met een toepasse Tijk gedicht op het gesprokene. Bij de nu volgende rondvraag stelde één dor aanwezigen voor de avond van 37 Maart financieel to steunen, dit voorstel kon echter geen genade vinden de voorzitster zeide als ieder lid iets meeneemt is er volop. Op een desbetref fend voorstel sullen op de cerstvolgen de bijeenkomst alle boeken van do boe kencirke! worden ingeleverd. Het honds lied en een ander lied werden hierna door allen staande gezongen. Mevr. den Ha ••togh sloot, hierop met hartelijke «dank én» de spreekster, <le aanwezigen de x.inlboudei* 2. CIRCUS RENZ. Directie met twee dansende beren. Zij bleven prima in hun rol. Origineelste paar: 1. De reeds genoemde Spons en Zeem lap. Dames individueel: 1. Bruidstoilet 1S00; 2. Sonja Henie. Heren origineel: 1. Visser. Paren: 1. De Lente, twee dames in prachtige toiletten; 2. Spaans paar, vol vuur en charme; 3. Capr:'^ Visserspanr, uit zy den doekjes 'i: prachtig geheel gemaakt. Dames origineel: 3 Telefoonjuffrouw Koo. Steeds be rcid alle inlichtingen te verschaffen; 2. Ballonjuffronw. Ook zij bleef goed in haar rol. Nadat de prijzen waren uitgereikt, waarvan de nodige foto's -werden geno men. werd het bal in volle omvang voort gezet. He', werd een uitbundige Carna misviering. De organisatie was in één woord nf. Dank zy Dansinstituut Arend sen heeft ook Allernaar zyn Carnaval der Zotheden. Moge het traditie blijven. Vergadering Tuinbouwver. „De Noord'' WARMBNIIUIZEN Donderdagavond hield bovengenoemde vereniging een alge mene vergadering in het Yeilingkoffie huis. Aanwezig 17 leden. De voorzitter A. Hopman heette de aanwezigen welkom. De heer D. Mink merkte op dat het dngelyks bestuur zich weinig heeft aan getrokken over- het voorstel betreffende kool afzet regeling. Voorzitter gaf een duidelijke uiteenzet ting wat de reden was. Kooplieden kopen kool aan de huizen gekocht wordt, wat niet de volle instemming had. Een ingekomen schrijven van de Peul vruchten Studiecommissie om meer peul vruchten te gaan verbouwen. Op 4 Mrt. a.s. zal een vergadering door de Peul vruchten Combinatie worden belegd waar een uiteenzetting zal worden ge geven. Voor de vergadering van de H. M. v. L., afd. Tuinbouw, die 25 Februari te Amsterdam zou worden gehouden, kwam in bespr«*king de heffing. Breedvoerig Is hierover gediscusseerd over de toepas sing van heffing per proeent of per ge wicht. De afgevaardigden kregen vrij man dr.at. Tot afgevaardigden voor deze ver gadering in Amsterdam werden gekozen Waarvan 25 jaar als opzichter Onverschillig, van welke zijde men ook de gemeente HarenKarspel binnen komt. het zal een ieder direct opvallen dat de wegen zich in een schitteren do toestand bevinden. Men zal vruchteloos zoeken naar grind af macadam wegen, dooh alleen solide asphalt of klinkerwegen vinden. Dit uitzonderlijke wegennet, geheel aangepast aan het m oderne snelverkeer .is ten voorbeeld strekkend. De man, die dit werk tot stand gebracht heeft en die zich dat tot levensaak stelde, Is de heer C de Vries, opzichter bij de banne Harenkarsepl Op I Maart zal de heer C: de Vries te Dirkshorn de dag te herdenken dat hij voor 40 jaar als voorman wegwerker en tevens 25 jaar als cpzich ter bij de banne Harenkarspel in dienst trad. Gedurende a'. die tiiil heeft de heer De Vries zich doer» kennen als 'n voor uitstrevend man, met originele denkbeelden. Zijn heengaan zal dan ook voor de banne Harenkarspe! een gevoelig ver lies betekenen. VEERTIG JAAR GLLEULN Toen we een dezer dagen een praatje gingen maken met (le jubilaris, zei'le hij ons: „Wilt u wel geloven, dat ik niet begrijpen kan het werk al te moeten neerleggen? Ik voel me nog helemaal niet oud". De heer do Vries ziet er inderdaad voor zyn jaren nog zeer flink uit en het is b'JB niet aan te zien da' bij tOlange jareii, in weer en wind zyn weik ver richtte. In 1905 werd hy aangesteld bij de banne. Tijdens de crisis in 1018 vroeg en verkreeg hij op de meest eervolle wijze ontslag, doch werd vier jaar later wederom aangesteld. „Ik herinner me de eerste dag bij de banne, als de dag van gisteren. Mijn eerste werk was pnin kloppen op de we gen. Het ging in die tijd zeer primi tief. De karren reden het puin er ver der wel in. Veel is er na dien veran derd. Toen ik bij de banne kwam, wa reu er 22 bonten bruggen en weggetjes met paardenpnndjes in het midden. VERTROUWEN EN WAARDERING Nu zyn alle wegen buiten de kom men van de dorpen geasfalteerd en ro yaal aangelegd. De houten bruggen zijn en worden vervangen «loor betonnen. Do plannen daarvoor zijn door mijzelf uitgewerkt. Dat de Ged. Stalen vol trouwen en waardering voor niya werk hebben kan blyken uit het feit, dat nlm mer aanmerkingen of wijzigingen in mijn toegezonden tekeningen zyn aan gebracht. E*» eigenlijk ben ik daar een beetje trots op. want mijn opleiding had ik alleen op de lagere school genoten Toen ik begreep, dat ik voor bouwkun dige berekeningen meetkunde en algebra diende te leren, ben ik naar onderwijzer Blad van Tuitjcuhoru gegaan". „Dezelfde die met meester Van der Laan het eerste onderwijs van prof. dr Kuiper, verzorgde?" „Dezelfde, maar ik heb het zo ver niet kunnen brengen", lachte de heer de Vries. „Toen ik enig begrip van wis kunde bad, werd op mijn initiatief de eerste betonnen brug in deze omgeving gebouwd. Dit is nu 36 jaar geleden. Ve len stonden er sceptisch tegenover en meenden, dat het onverantwoord was. Men is nu wel een andere mening toege daan", ONDER EIGEN BEHEER Hier kwam de zoon van de heer de Vries de kamer binnen en toonde een •geheel uitgewerkte tekening Tan een nieuw te bouwen betonnen brug van zes nieter breedte in de driesprong Tuitjenliorn by café Duyvis. Zoals be kend is, zal de beer de Vries opge "urden door zyn zoon. „Het is altyd myn streven geweest het werk van de banne onder eigen be heer te krijgen. Daarin ben ik vólkomen geslaagd. Alles w«irdt door eigen krqoh ten gebouwd of uitgevoerd. U begrijpt dat dit een grotere verantwoordelijk doch ook grotere voldoening geeft". ..Hebben er zich gedurende Uw loop baan nog schokkende gebeurtenissen voorgedaan?" „Och, de oorlogsjaren waren enerre rend voor de gehele bevolking. Toch heeft my, vó r die ougeluksstryd, iets zo aangegrepen dat ik er jaren later nog des nachts zenuwachtig wakker van kon schrikken SENSATIONELE ARBEID Wij moesten een nieuwe brug maken. Het was de ophaalbrug bij café Supér i»i Dirkshorn. Het was een nat najaar en het water in de ringsloot stond tót aan ae boorden. Wy hadden schutten gemaakt in de ringsloot op de plaói's waar de brug moest konmn. In deze put moeaic-n wij, dat waren de heer Kip van'het PWN uit Scha gen en ik, vtfWfc zaanriieden verrichten. Dit werk móÊSt beuren en kon geen uitstel velen. DWè «iagen c-n twee nachten hebben we daai- onafgebroken onder in die put gewerkt zeven voet in de bodem en meters bë neden de waterspiegel. Het was eer. angstwekkend gezicht om het schuim van de door de Novemberwind voortge jaakde golven boven ons te zien hees stuiven. De damwanden kraakten en ln storting was Biiet denkbeeldig. Toen het werk volbracht wns, konden vre ons zelf niet meer, we waren uitgeput. Men moet het meegemaakt hebben, hoezeer het ons geschokt heeft". HET VERENIGINGSLEVEN „U bent in Uw privéleven ook zeer actief geweest, naar we vernomen heb ben". „Ja, het verenigingsleven hec.ft mij veel vrije tyd gekost, en daar heb ik .vele aangename herinneringen aan. Van een twaalftal verenigingen ben ik voorzitter geweest. O.a. de Bond van Stsatrpensi onncrlng ,-le Federatie Hollands Nee? •en, gezamenlijke federaties le Alkmaar van de gem afd. SDAP en van de Vara van het Instituut voor Arbeidersontwik kclag, van de Commissie voor Ouden van Dagen ..Drt was .il!."- :ver, symphaüek wc.-V erk ten we op. „Ik heb altijrl voor <!c rechten va", de arbeider gestreden en die by ray ge werkt hebben, kunnen dat getuigen. En dat zyn er heel wat. Soms kreeg ik viö'r civiel technische werken in DUW vér bund uitgevoerd, meer dan dertig arbéi ders toegewezen uit de gehele omgeving tot zelfs uit Alkmaar en Egmond". „Wie waren gedurende al die jaren de voorzitters van de Banne?" „Dit waren de burgemeester Swan en Burger en de heren P. Borst, L. Doekes en L. Poland. De eerste drie personen zyn inmidels overleden, terwijl de heer Polnnd de huidige voorzitter is" EEN WERK VOLEINDIGD „Hoeveel kilometer weg heeft de Ban nc Harcnkorspel te onderhonden?". „De Banne Harcnknrspel omvat een oppervlakte van 1500 II.A., bij een we gennet van plm. 20 km. Als ik mijn functie neer leg, hoop ik dit wegennet naar de mo«lerue begrippen, dus brede wegen met stevige bruggen, vervolmaakt t hebben En ik ben er trots op te mo gen verklaren, dat dit alles mijn werk is". Mogen wij de heer De Vries en zyn echtgenote vanaf deze plaats ook onze hartelijke gelukwensen brengen. Het moet een gelukkige gedachte zijn steeds te kunnen terugzien op een werkzaam leven, met als tastbaar bewys de uït gevoerde werken, waarvan wy met de heer De Vries kunnen verklaren: „Tiider j daad, dat was uw werk!" Dat hy nog vele jaren van een welver diende rust moge genieten. Algemene vergadering te Alkmaar Om plm. half elf opent de voorzitter W, v. d. Oord Cz. nit Barsingerhorn de vergadering en heet allen hartelijk welkom, in het bijzonder Ir. Haverlials de seer. van de NWF en van Oyen, de adj. NVC Spr. herdenkt met enkele welgekozen woorden het verscheiden van de heer C. Langedyk Hz. die in fokkers kringen alom bekend en als mens zeer geacht was. Spr. merkt op, dat hij vroe ger wel eens een vergadering geopend had, met dikke lagen sneeuw buiten, doch spreekt nu de voldoening- uit over het gunstige weer van vandaag en dat van de gehele winter. Dit toch is zeer gunstig geweest voor onze schapen. Vervolgens deelt spr. mede, dat hij een bezoek heeft gebracht aan Brussel, waar een grote demonstratie wordt gehouden betreffende de prestaties van (le Nederl. landbouw en veeteelt. Er was een gro te stand aanwezig o.a. van de koeien w imbloed paarden en schapen, uitge rust met veel fotomateriaal en rijk voor zien van allerlei folders en boekwerken. Deze stand mag zich verheugen in een levendige belangstelling, voornl van de zijde der Vlaams sprekende boerenbe de heren P. Mink en W. Gutker Czn. Voorzitter deelde mede (lat voorstel len voor de Centrale vergadering voor 15 Maart a.s. moeten worden ingediend De heer Jb. Dekker imformeerde naai de zaadkoolrcgeling. Voorzitter zegt dat dit in de politieverordening is vastge legd. Wanneer iemand in overtreding is dan geeft men dit even door aan het bestuur. De heer P. de Geus zou namens het veilingbestnnr een verzoek aan het ge meentehestuur willen richten om (le sloot langs de Dorpsstraat te laten nitbagge ren. volking van België. Vervolgeus be spreekt de voorzitter de economische stand van zaken betreffende de schnpcn houdcrij en merkt op, dat de sohapensta pel in haar geheel inkrimpt, mede in verband met het feit, dat de melkery beter wordt betaald. Hierna worden de notulen van de vorige algemene verga deriug gelezen en onveranderd goedge keurd. Medegedeeld wordt verder, at het Centraal Bureau voor de Schapen fokkerij in Nederland cijfers wenst te verzamelen betreffende de melkproduc tie van sehapeu. Er wordt een bedrijf gezocht, waar schapen op hun melkgift gecontroleerd kunnen worden vanaf de werpdatum, en er worden fokkers ge zocht die schapen voor dit doel beschik baar stellen. De onkosten hieaan verbon den worden vergoed, de melk zal door een controleur worden onderzocht. Ver volgens punt 3 van de agenda: Jaarver slag 1948. Dit wordt door de secreta ris, de heer C. Roeper, voorgelezen en ongewijzigd aangenomen. De rekening 1948, sluitende met een nadelig saldo van i' 357.15 en een totaalbedrag in ont vangsten en uitgaven van f 25838.46 wordt goedgekeurd evenals de begro ting 1949 die sluit met een nadelig sal do van f 540 op een totaal bedrag van f 14S40.in ontivangsten en uitgaven. Vervolgeus kond de verkiezing van twee leden van het bestuur wegens periodieke aftreding van de heren W. v. d. Oord Cz. Barsingerhorn en Joh. Roeper Jobz te Texel aan de orde. In de plaats bier van worden d« heren D. Appel Heerbn gowaard en H. W. Koning La. te Texel gekozen. Tot leden van de financiële commissie rekening 3949, begroting '50 worden benoemd by acclamatie de he ren G. Oortwijn, H. J. Keyser O., en Th. J. Wit Vervolgens krijgt de Ser-r der N.W.F., Ir Haverlials hel woord, die een praatje houdt over het eeono miscth aspect van de schapenhouderij ln het algemeen Spr. merkt op, dat d« melkprijs nu goed is, doch dat de vlees prijzen beneden de wereldmarkten lig gen. Dit kan echter door het optreden van plotselinge verschuivingen anders worden. Bovendien is er nog^een belang rijke mogelijkheid n.l. de export. In dit verband noemt spr. vooral Tsjecho Slo wakije. Ook in België, Frankrijk en Italië kunnen schapen geplaatst worden dit bewijst wel de betrekkelijk nog kleine kwantums die in 1948 zijn uitgevoerd. Spr. dringt er dan ook met klem op aan, iedere gelegenheid, die zich voor doot te baat te nemen om de aandacht op deze export te vestigen. Vervolgens breekt spr. nog een lans voor de NWF om zich zoveel mogelijk aaneen te slui ten en deze organisatie zo krachtig mogelijk te maken. Wanneer straks de textiel vry zou komen, blijft dan Uw organisatie trouw en blijft Uw benó digdo breigarens, dekens en e.v.t, cos tuumstoffen van de NWF betrekken. Rsumerende komt spr. tot de slotsom dat het er voor de stamboekfokkerij niet slecht voorstaat, er zijn nog genoeg mogelijkheden. Nadat enkele vragen, meer in het bijzonder de wol betreffen de, door spr. worden beantwoord komt het laatste punt «Ier agenda aan de beurt, n.l. de rondvraag. De heer Govers bepleit een centrale keuring van vachten van ingeschreven ooien en rammen, een mening, die door het bestuur nog niet wordt gedeeld. Ver der raadt hij aan actie te voeren om te komen tot een export van zuiglammeren tegen lonende prijs. l>e kans op succes is groot. Ir. W. v. Oyen breekt een laus voor het houden van slachtproevcn van grove en fijne schapen en een pro paganda actie voor het gebruik van schapenvlees. Nadat nog enkele spr.. 't woord hebben gevoerd, sluit ten sloMe om liall' twee «Ie Voorzitter de verga dering onder dankzegging voor de aan gename besprekingen. ooooooooacao Q Op 12 Maart 1949 zyn 0 mijn lieve Ouders J. KOSSEN—VOS p 8.121^ jaar gehuwd, Q Hun liefhebbend 0 8 dochtertje 0 9 NKI 2 g Alkmaar, Laat -13 a. jK OOCSOCeoOrOOiOCvO Heden overleed in het St. Elisabethziekcnhuis onze lieve Behuwd en Grootmoeder MEINTJE KLEIMEER, weduwe van J. G. Nap; in de ouderdom Van 80 jaar. Uit aller naam: Wed. S. Nap—Brouwer Belloc, 26 Febr. 1949 Ken, Straatweg 354. De teraardebestelling zal plaats hebben te Heiloo, Dinsdag 1 Maart 1949, op de Nieuwe Be graafplaats. Vertrek van Ken. Straatweg 354 2 nur n.m. NET DAGMEISJE gevraagd bij LIND, Herenstraat Alkmaar. RA 0/0'f O/ito technische dienst staat gahaal te Uwer beschikking voor al Uw radio-reparatlet RAD/O-TECHN. BUREA U FAGEBR.KAAL Al f MAAR HOUimn Tft. K7J00 4SU HIlVftSUM lAABOemvtCIS een goed possende en steungevende bustehouder Qok 'S Zondags rijdt de Te koop: een verplaatsbare SCHUUR; een goed spelend RADIOTOESTEL Westerweg 321, Iiciloo. Do regenten van de Stichting Bljjdesteyn, vacuntiehuis voor rustbchoovendc meisjes te Hil versum, vragen tegen 1 Mei een echtpaar P.G. z.k. genegen en in staat al het huish. werk te verrieli ten. Vereist wordt dat beiden volkomen berekend zyn voor kim taak, over jarenlange er varing beschikken en de man op de hoogte is van tuinieren Schriftelijke aanmeldingen: Leklsehegraeht 54 Amsterdam NED. VER. v. SPIRITISTEN „HARMONIA" Openbare psychome trische seance op Woensdag 2 Maart, des avonds 8 uur in Hotel Centraal, Hofplein. Medium Mevr MulderSchalekamp (Amsterdam) Entree leden f 0.25. Niet leden f 1. Taxi- en Luxeverhuurinrichting Nassauplein 1 - Alkwaai^^ Onze nieuwe wagens zijn verurarnul met lichtbeelden WOENSDAG 2 MAART 8 UUR GULDEIN VLIES door A. G. AUKES, seer, Afri ka instituut te Rotterdam. Kaarten ad 75 cent (ook vnoriniet leden) vanaf heden boek handel Zwaan. Een avond, welke U niet mag verzuimen. Zie vooral ook onder Stad en omgeving. 1 Maart 1924 1 Maart 1949 Glazenwasserij en Schoonmaakbedrijf Juiianastraat 32 Alkmaar Gevraagd: werkster Mevr. Poppen, ~Nic. Beet II Alk, BUSTEHOUDERS MAAT-CORSETTEN Corsetière Mevrouw T. Siewers-Snel Stuartstraat 89, ALKMAAR, Dinsdag en Woensdag thuis en verder aauwezig te BERGEN p.a. fa. T. van Diepen Stationsstraat 5, iedere Maan dag, te HEILOO, p.a. fa. J. Koomen Rijksstraatweg 303, Don«li»rHiia; BEREID MET MIDDELEN TEGEN HOUTWORM

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4