KAPPIE 3 De memories van Churchill Hans Kaart maakt het best in Afrika Le Amateur-Gentleman Generaal Weygand beschuldigd hem van onjuiste voorstellingen Generaal Weygand deelt het volgende mede: „Op de meest uitdrukkelijke wij ze heb ik reeds voorbehoud gemaakt inzake de nauwkeurigheid der feiten In verband mot de gebeurtenissen, waaraan ik persoonlijk heb deelgenomen en waarover sprake Is In de eerste gedeelten der in ,,EI Figaro" verschenen me moirés van Churchill. De artikelen die In het blad verschijnen nopen mij uit bezorgdheid voor de historische waarheid tot een nieuwe verklaring. Ofaurckills memoires hebben niet ai leen betrekking op de feiten, waarbij hij was betrokken. Niemand kan hem het recht betwisten, deze feiten volgens zijn persoonlijke opvatting te hebben beoordeeld. Deze vaststelling gaat echter niet op roor de feiten waarvan hij zelf geen getuige Is geweest, en die zich ver van hem op een vreemd grondgebied hebben afgespeeld. In verband met deze fei ten is het, dat ik nu reeds, zonder te wachten op de publicatie van mijn eigen „Gedenkschriften", protesteer tegen be weringen, die formeel in strijd zijn met de juiste toedrarht van sommige ge beurtcnissen. Als opperbevelhebber ver klaar ik de beoordelingen over de ge ncraals Bilotte en Prioux en de insii nunlics, die de eer dezer officieren in bet gedrang brengen, onjuist. Wnt mij persoonlijk betreft, wil ik slechts en kcle bepaalde en belangrijke feilen be •preken. Ik ontken een bevel vun gene raai Gamelin te hebben vernietigd. Geen tnkel Brits officier heeft mijn onderhoud met Z.M, de Koning der Belgen op 21 Mei 1940 bengewoond. Ik alleen ben bij maarschalk Petain tussenbeide gekomen op 16 Juni. terwijl hij zijn kabinet vorm de. Nooit heb ik de maarschalk de ver zekering gegeven, dat Groot Brlttannië was verslagen en nooit heb ik de bele digingen geuit, welke Winsten OhurchJU die hier trouwens niet zeker is van zijn zaak mij toeschrijft. Ik ben bet die op 17 Juni een brief aan de nmbassa deur van Groot Brittannië heb onder tekend, wnarbg alle overeenkomsten in zake aankoop van wapens door Frank rijk in de Ver. Staten, ann Groot Brit tanti|? werden overgedragen. Trouw san mijn beginselen als militair heb ik mü afzijdig gehouden van elk politiek gekonkel te Bordeaux en vooral van ie dere samenwerking met Pierre Laval. Wasmiddel uit aardolie Wast zelfs mef zeewater De Bataafse Petroleum Maatschappij heeft, zoals reed? werd gemeld, bij haar raffinaderij te RotterdamPernis op hot ogenblik een fabriek in aanbouw voor de vervaardiging van een wasmid del. gebaseerd op een aardolie fractie Dit product zal voor de verwerkende zeepindustrie «la grondstof dienen bü de fabricage van een serie was en rehii fingsmiddela* met verschil lende bijzon dere eigenschappen. Deze nieuwe was middelen zuilen binnenkort op de markt verschijnen Het procédé volgens het Welk de raffinaderij te Pernis de nieu we grondstof gaat vervaardigen, is, zo menen de deskundigen van de BPM een schrede vooruit in de voorziening van de wereld met wasmiddelen. Tevens wordt naar hun mening met deze middelen steun gegeven aan de verbetering van de vetpositie, die nog in vele delen van de wereld nypend is. Door ueze op aard olio gebaseerde grondstof aldus de des Icundigen, zullen vetten, die thans voor de zeepfabrikage vrtmlen gebruikt, voor consumptie vrijkomen Reeds gedurende de laatste wereld boring werd in Engeland door dfe Kon. S'»eTI groep een fabriek voor de vervaar dicing van dit product gebouwd. Het schijnt daar te lande eeu grote markt te bobben gevonden. De Britse Marine gebruik liet op baar schepen, aangezien een der eigenschappen is dat men met dit wasmiddel zelfs in zeewater, dat zeer hard is. uitnemend kon wassen. Deze korte rechtzetting maken het mogelijk zich een idee te vormen over de kwaliteit der bronnen, welke de be roemde staatsman heeft geraadpleegd voor het opmaken van het verhaal der feiten, die hijzelf niet heeft meegemaakt" en hel raadsel van de Rozenhouten kist 23. Terwyl zicli dit alles in Je her berg afspeelde, waren Poog en Piet ,Paal nog steeds bezig om op te sta ah. Ze waren tamelijk onzacht op de ste non gekomen cu Tong wreef ziök met 'n PÜulijk gezicht over zijn knie, terwijl bij maar steeds jammerde dat de schat nu weg was. Als je zo blijft doen" zei Piet Paal, krijgen we hem nooit terug en ik voel, dat we er dichter bü zijn dan oit". Dat was waar, want Piet Taal en aan, zo vlug mogelijk weg te komen ëh' Pong waren zo niet zichzelf bezig, dat letten daardoor niet op Piet en Potfg. ze niets gemerkt hadden van de bede Het gevolg was e enverschrikkelijke Val laars, die daar kwamen aanhollen. En partij. Alles buitelde over elkaar heen. de bedelaars dachten er alleen maar EEN OUD FRIES HANDWERK Reeds 35 jaar lang maakt Hidde van der Sloot In Winsum (1-7.) zijn eenden korven volgens eigen model. Do boeren in het Friese waterland bevestigen de ze eendenkorven tussen de boomtakken langs vaarten en sloten in de hoop, dat de wilde eend er haar eieren in zal leggen. Dit „meikon" van eendeneieren betekent voor velen een flinke verdienste. VOORHISTORISCHE BODEMVONDSTEN BIJ MAASTRICHT Prof. dr. A. E. van Giffen uit Gronïn gen, heeft een bezoek aan Maastricht gebracht ter nadere bestudering van de vondsomstandigheden en de ligging van aardlagen in de bodem, waar twee we ken geleden de opzienbarende oudheidkun dige vondst werd gedaan van een menee lijk skelet uit de ijstijd. De mogelijk heid wordt niet uitgesloten geacht, dat deze voorhistorische mens nit een nog vroeger tijdperk dan de ijstijd periode stamt. Naar men ons mededeelde, zou het niet onmogelijk zün, dat in deze omgeving, welke blijkbaar tot de oudst bewoonde streken van ons land behoort, nog aude re interessante vondsten worden ge daan. De assistent van Prof. van Gif fen, de heër Waterbol, heeft ruim een week in Maastricht de plek van de vondst nader onderzocht Intussen zijn m de directe nabijheid van. de eerste vondst, echter in een jongere grondlaag, de beender resten gevonden van een paard. Vlak erbij zijn Romeinse scher ven gevonden, zodat waarschijnlijk ook de bcenderresten uit de Romeinse tijd stammen. HERMAN MOERKERK ONDERSCHEIDEN Dc schilder en illustrator Herman Moerkerk, die 2 Februari zijn zeventig ste verjaardag vierde, is bij die gele genheid benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau De voorgenomen huldiging door een comité uit Den Bosch zijn geboorteplaats, en Haarlem kon niet doorgaan wegens ziekte van de ju bllaris. Sowjetrussische Filmindustri* Zuivering op komsl? Tijdens een bijeenkomst van drie da gen van arbeiders van de Sovjet Film la dustrie Is besloten „vastberaden en voortdurend de strijd aan te binden te gen cosmopoiitisme en bourgeois over heersing en tegen de infiltratie van de bourgeois ideologie In de Sovjet Russl sche kunst". De voorzitter van de kunstraad van het Sovjet ministerie voor de filmindu strie, Eyitsjef, gewaagde van "„ernstige tekort komingen" in de industrie. Hij legde er de nadruk op, dat „voor de verdere ontwikkeling grote waande moest worden gehedii aan de volledi ge ideologische nederlaag van alle cos mopolie ten en hun openlijke en gehei me bondgenoten". Radio Moskou noem de twee figuren uit dc Sovjet fümwe reld, Blcünan en Kovnrsky, als degenen, die zich hadden ingelaten met „vijandi ge activiteit, die de Sovjet filmproduc tie zeer geschaad had". De vergadering die 1 Maart beëindigd werd, „reageer de verontwaardigd" op hun „onwaar achtige, leugenachtige redevoeringen" al dus radio Moskou. De vergadering was voorts niet ingenomen met de verwarde redevoering van de scenario schrijver Gavriloritsj. Ook de verklaringen van de producer Sjoetkevitsj (die in 1945 de documentaire „Bevrijd Frankrijk" maakte) en professor Lebedef konden de vergadering niet bevredigen. Volgens ra dio Moskou „veroordeelde en braudmerk te" de vergadering „de anti pafcriotti sche activiteit van cosmopilitische for malisten in de film industrie. VEILIGHEIDSRAAD KEURT ISRAELS TOETREDING TOT V.N. GOED De Veiligheidsraad heeft bet toetre den van Israël tot de VN goedgekeurd. Negen leden stemden voor Egypte stemde tegen en Engeland onthield zich van stemming. PHILIPS' 75STE VERJAARDAG Ter gelegenheid van zijn 75ste ver jaardag zal dr. A. F. Philips in het Philips' ontspamringsgebouw te Eind hoven op Maandag 14 Maart van 12 14 uur een receptie houden. NOG EEN DOODSTRAF. De advocaat fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam mr S. J. Tim irnuiga eiste de doodstraf en een boete van f 15 000 tegen de bankketbakker A. G. van der M. nit de St. Lurieneteeg te Amsterdam. Van der M. was ten laste gelegd, dat hij van Januari 1941 tot de Dolle Dins dag actief werkzaam Is geweest bij de Sifherheit*polizei en de Zentralsteüe fuer Jucdisehe Answandcrnng te Am sterdam en deel beeft genomen aan een groot aantal arrestaties van joden en illegale werkers en bovendien zijn wa gen beschikbaar stelde om de ge arresteerden te vervoeren. GLAZEN DIAMANTEN' In de hoofdstad en misschien ook daarbuiten zwerft een 36 jarige, blonde man met springend haar, ge 'kleed in een grijze jas en een bïanw costuum, die perfect Engels spreekt, echter sonder Amerikaans accent, en jzicji. uitgeeft voor offider in het Ame riluians© bezettingsleger in Duitsland. 'HU bezit een viertal diamanten, die hij met een radde tong aan de man pro beert te brengen. De vrouw van een kleermaker in de Nieuwe Hoogstraat sdbonk hem vertrouwen en het kostte haar f 1600e plus een gouden ring en een gouden armband, elk f 406 waard. De echte diamanten waren namelijk toen zij ze kreeg, verwisseld voor gla zen. Men zij gewaarschuwd. TEGEMOETKOMING AAN MINISTERS Het heden verschenen staatsblad be vat 6en besluit voor toekenniug van eed vergoeding aan miuisters in de re presentatiekosten. Te rekenen van 1 Augustus 1948 genieten de ministers ter tegemoetkoming in de algemene kosten, voortvloeiende uit het represen talief karakter van het door hen ver vulde ambt, een vergoeding naar reden van f 18.000 per jaar, met <Kcn ver stonde, dat deze vergoeding voor de minister van Buitenlandse Zaken met het oog op de hogere kosten, welke jn dit opricht aan zün ambt rijn verbon den. wordt vastgesteld naar reden van 20.000 per jaar. Negers helpen de jeep reviseren Toen de ,.PHPTM" van de KLM. die deze week van Johannesburg uit op Schiphol neerstreek, in Kano, dat wil zeggen in bet hartje van Afrika, de gebruikelijke tussenlanding had gemaakt en de steward van het vlieffïuig, de heer H. H. J. Holm, zich een weinig aan het vertreden was, zag hij plot seling een jeep staan met de Nederlandse kleuren en de Nederlandse vlag. Hij begreep onmiddellijk dat dit het voertuig van Hans Kaart en de zijnen moest zün en begaf zich glings naar het autootje. Dat deze ontmoeting tussen een lid van de bemanning van het boven genoemde KLM vliegtuig en de ouderne jnentfe Nederlandse acteurs iets „ge weldigs" was, laat rich denken. De omstandigheid dat onze landgeno ten plotseling in hun moedertaal werden a-u-gesproken, ontlokte hun een spon taan: „Leve de KLM" Ilans, Fred. Jack en BiU maken het opperbest, zien er prima uit en tonen een onverwoest baar optimisme. Wel is de tocht door de Sahara buitengewoon zwaar geweest en onze landgenoten hebben talloze moei lükheden moeten overwinnen. Onderweg heeft een Franse monteur hun jeep gra tis gereviseerd en van een nieuwe ver snelling^ak voorzien, nü werd hierbij geassisteerd door een aantal negers. Toen het karwei klaar was en de rel zigers wilden vertrekken kregen zij van de monteur en zijn helpers nog een hand jevol schroeien, moeren enz. mee. „De ze waren van de ririsie over", zo werd Amsterdams elftal samengesteld Het Amsterdamse elftal, dat op 12 Maart na. om 16.00 uur in het Ajax stadion te Amsterdam de traditionele wedstrijd tegen Brussel zal spelen, is voorlopig als volgt samengesteld: Doel: Van Raalts (Blauw Wit); ach ter: Potharst (Ajax) en Wilden (BI. Wit); midden: Fanger, Wlertz (beiden DWS) en Van Stoffelen (Ajax); voer: Fischer, Michels (beiden Ajax). Meyer (Spartaan). Van Dijk (Ajax) en Van der Ruft (De Volewijckers). De reserves zullen eerst worden aan gewezen als het Nederlands elftal be kend ie gemaakt, omdat de mogelükheid niet uitgesloten is, dat van boveugenoem de elf spelers er nog voor het Neder lands elftal zullen worden opgesteld Voor de eerste *mnal zal de „Apollo vredes beker" een eeuwigdurende wis selprijs, die door de heer G. Bosch uit Amsterdam werd beschikbaar gesteld, de inzet van AmsterdamBrussel vor men, INOONESISCHE KWESTIE WEER IN VEILIGHEIDSRAAD Het Franse persbureau AFP meldt, dat volgons een mededeling van het se cretariaat der Verenigde Naties, het eerstvolgende debat over de ïndonesi sche kwestie in de Veiligheidsraad zal plaats hebben op 7 Maart. bun gezegd, maar de jeep reed en hij rijdt nog. I» Maradi werden rij tot ereburgers benoemd ,na met champagne gedoopt te zijn. Hans Kaart schiet voor het dage lgks maal het wild, dat dan door Fred Zuidwgk bereid wordt tot een smakelijk maal. Ook Gerrit de Kraai is in prima conditie. Als er gevaar dreigt, bijvoor beeld wanneer er een slang in de nabij heid is, kruipt hü onmiddellijk in zü". kooitje, hetgeen voor de bemanning van de jeep een welkome waarschuwing is. De acteurs, die ook voor de uegers zgu opgetreden, züu de enige mensen die aan de Sahara nog geld hebben verdiend, want op elke pleisterplaats hebben zü. om in hun onderhoud te voorzien, huu kunst ten beste gegeven. Als aardige bü zouderheid zü nog vermeld, dat toen de heer Holm thuis kwam, hem een zoon geboren was, die naar de leider van deze fantastische tocht naar Indi? de naam van Hans heeft gekregen. DINSDAG 8 MAART 1949 Hilversum i 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 eu 8.15 Gr.plateu; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Ocktendconcert; 1000 Voor de kleuters; 10.15 Tschaikowsky concert; 10.40 Sthoolrndio; 1.00 Muziek houdt fit; 11.40 Werken van Schlbler en Block; 12.03 Liederenrecïtal; 12.33 Om eu om; 13.0C Nieuws; 13.25 Om en om; 14.00 Uit Nederlands glorictijdperk; 1430 Onder ons; 15.00 Schoolradio; 15.30 Liclite muziek; 16.00 De Zonne bloem; 16.30 Zïekenlof; 17.00 Voor dc jeugd; 18.00 KRO amusementsorkest; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.12 KRO trio; 2030 Lüdensmedilatie; 21.30 Omroeporkest» 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. Hilversum il 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gr. muziek; 8.55 Voor de vr -aw; 9.00 Gr.muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.00 RVU uitzending; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Orkest Maria Zamorra; 12.33 Pierre Palla, piano; 13.00 Nieuws; 13.20 Promeuade orkest; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio matinee; 16.40 De schoolbel; 17.00 Kinderkoor; 17.30 Harmoniekapel; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich, piano; 18.30 RVU uit zending; 19.15 Achter het voetlicht; 19.30 Zang en samenspel; 20.00 Nieuws 20.15 Bonte Trein met Fml Fagel; 21.35 Clinge Doorenhos; 22.00 Ik zou zo graag22.30 Bijnamen in de Kamermuziek; 23.00 Nieuws. JEFFERY FARNOLi Eén ding moeten we Barnabas toegeven; hij iveet wat hij wil! Nu heeft hij het in zijn hoofd gezet deel te nemen aan een paardenren, met geen ander doel dan opzien te baren en dusdoende in hogere krin gen te worden toegelaten. De be zwaren van zijn kamerdienaar Pe- terby telt hij niet. Carnaby en Chichester zijn gevaarlijke tegen standers, die niet terugdeinzen voor moord, doch een gewaarschuwd man telt voor twee. 27) „Ik wil U van het plan afbrengen, omdat ik weet, dat het onmogelijk is. zei Peterby. „Ik begin te geloven van niet, John, meende Barnabas. „Nu, dan, omdat het gevaarlek is." „Gevaar dreigt min of mêer overal, John." „En omdat, mijnheer, omdat u Peterby stond op en bleef staan, .om dat u mij als een ongelukkige stakker een nieuwe kans gegeven hebt om te leven en daarom zou ik u niet graag vernederd zien. O, ik ken Londen, ik ken degenen, die de grote wereld vor men. Het is een harteloze, wrede, onge voelige wereld, waarin onervarendheid bespot en edelmoedigheid minachtend uitgelachen wordt; waar hij het meest gerespecteerd wordt, die het best schie ten kan; waarin mannen zich zelden vernederen om ruzie te maken, maac toch de dood veelvuldig voorkomt en. mijnheer, ik zou het niet kunnen verdragen ik zou u niet graag zó zien eindigen." Peterby hield plotseling op, Barnabas kwam naar hem toe en drukte hem hartelijk de hand. „Dank je, John Peterby," zei hij. „Je mag de beste kamerdienaar in de we reld zijn ik hoop het maar ik weet, dat je een man bent, en als man zeg ik, dat ik besloten heb het avontuur door te zetten." „Dus ik kan niet hopen u eraf te brengen?" „Neen, John." „Daar was ik wel bang voor." „Daarvoor ben ik naar Londen ge komen en ik begin dadelijk." „Heel goed, mijnheer." „Derhalve heb je een drukke dag voor de boeg; in de allereerste plaats heb ik costumes nodig. John; en dan een huis, denk ik, om in te wonen." „Een huis?" „In een goede wijk en gemeubileerd, zo mogelijk." „Goed! Een huis kopen zal in ieder geval origineler zijn. Verder moeten er bedienden, paarden, rijtuigen zijn." Zeker, mijnheer." „Nu goed dan, John ga ervoor zorgen," zei Barnabas, zijn beurs uit zijn zak nemend, „nu dadelijk." Barnabas bleef in gepeins verzonken achter. En na een tijdje sprak hij zijn gedachten luid uit; „Een racel" HOOFDSTUK XXVII De koffiekamer van de „George" was een vrij lang en somber vertrek met een reeks ramen, die op het binnenplein uitzagen maar die middag keken zij op niets bijzonders uit. En hier vond Barnabas een kellner, die op hem de zelfde indruk maakte als de kamer, nl. dat hij vrij lang, smal en somber was en naar niets bijzonders op het binnen plein uitkeek; en terwijl hij staarde, tik te hij peinzend met een zoutlepeltje te gen zijn kin. Toen Barnabas binnen kwam, legde hij het lepeltje neer, sloeg met zijn servet een denkbeeldig krui meltje van het tafellaken en maakte een buiging. „Dineren, mijnheer7" vroeg hij met een sombere stem en zijn hoofd naar hem kerend, terwijl zijn scherpe ogen Barnabas opnamen van zijn laarzen tot zijn vest en van zijn vest tot zijn hals doek en daarop bleven rusten, terwijl hij met liefkozende vingers zijn eigen overhemd wat uittrok en afkeurend in zijn servet hoestte. „Hebt u diner gezegd, mijnheer?" vroeg hij weer. „Dank je, neen," antwoordde Barna bas. „Ah!" zuchtte de kellner, nog steeds zijn overhemd strelend. „U bent, geloof ik, no. 4 van de nachtdiligence." „Ja." „Van buiten natuurlijk, mijnheer?" „Ja,-van buiten," zei Barnabas, die wat boos begon te worden „Maar hoe ter wereld weet je dat?" „Door uw uiterlijk, mijnheer „Je bent blijkbaar een scherpziend iemand." „Nu," antwoordde de kellner, met zijn blik nog steeds gericht op de hals doek, die hem scheen te betoveren, „ik kan door een stenen muur heen kijken, mijnheer daar scheelt tenminste niet veel aan." „Nu," zei Barnabas, „dan heb je mis schien een deur achter je gezien?" De kellner keek van de halsdoek naar de deur en terug, krabbelde peinzend, aan zijn kin, en begreep toen de dui delijke wenk. Hij verdween. Nauwelijks was hij weg of Peterby holde naar bin nen met een brief, die Barnabas vol spanning las. Het was een epistel, door Ronald Barrymalne gericht aan zijn zuster Cleone. „Liefste, beste zuster. „Nooit is er in de wereld zo'n onge lukkige. door het noodlot vervolgde ke rel geweest als ik zonder jouw on wankelbare liefde zou ik nu reeds lang een eind aan alles gemaakt hebben. Ik schrijf je om je te verzoeken mij nog een onderhoud toe te staan, onverschil lig waar en wanneer. Natuurlijk zal je denken, dat ik weer geld nodig heb en dat is ook zo, want ik heb er al tijd gebrek aan en ik begin te vrezen, dat het altijd wel zo blijven zaL Maar ik heb meer redenen ora je dit onder houd te vragen inderdaad zeer dringend (dit onderstreept). Ik wordt bedreigd door een ernstig gevaar (dit dubbel onderstreept). Ik ben ten einde raad en jij alleen kan me redden, Cleone jij en jij alleen. Chichester is meer dan hartelijk geweest, in waar heid een trouwe vriend (ook dit onderstreept). Ik zou graag willen, dat je vriendelijker over hem dacht Deze brief moet je bereiken waar geen der spionnen van je voogd die onderschep- pen kan. Ik zal naar Hawkhurst rei zen. om je te spreken, en ik zal daar blijven tot het je lukt mü te ontmoe ten. Chichester komt misschien met me mee, en als dat zo is, tracht dan vrien delijker te zijn tegenover de enige vriend, die je broer nog over heeft. Als je je broer ooit hebt liefgehad, laat hem dan nu niet in de steek, Cleone. Je radeloze Ronald Barrymaine." (Wordt vervolgd.)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3