C Jkmaaidei' Dr. Harster wist niets van het lot van de gedeporteerde Joden 5' JAARGANG N°. 1480 DONDERDAG 10 MAART 1949 Ontbreken van medische dienst in Amersfoort wel bekend SEN-flONHEftiti/M Russische duikbootvloot in Lagerhuis ter sprake Spanning tussen Israël en Transjordanië K. Eriks overleden Ontstellende moord na twaalf jaar opgehelderd Concurrentie Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie» 14 ct. per m.m., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 Chef SD en Sioo peen uiizqndering De 44 jarige General— Leutnant der Polizei en S.S. Gruppenfuehrer dr. Wilhelm Harster, na Rauter de hoogste Duitse politieautoriteit in Nederland stond gistermorgen terecht voor het Haagse Bijzondere Hof. Van Juli 1940 tot Augustus 1943 is hij Befehlsha ber der Sicherheitspolizei en S.D. in ens land geweest. Aan dr. Harster werden verschillende oorlogsmisdrijven ten laste gelegd, o.m. het deporteren Van Joden, het arresteren van Neder landers en de onmenselijke toestand en in „Durchangslager" Amersfoort Vijftien jaar geëist Niet miutl dun 140.000 Joodse land genoten heeft deze man gedeporteerd. De president, mr. Borgerhoff Mulder ondervroeg hein uitvoerig over zijn de portatiemaatregelen en dr. Harster ver klaarde, dat ..das Judentum" zicli voort durend in een verbo-gen oorlogsvoering met Duitsland bevonden nad. Joden wa ren een gevaar voor Duitsland en het Duitse leger en dus werden zij in kam pen geïnterneerd. Hü werd minder breed sprakig, toen de president hem voor hield, dat deze maatregelen in strijd wa ren met de Haagse Conventie cn het Landoorlogsreglemcnt Hjj moest ook toe geven, dat l>ü zich niet op de hoogte gesteld had van het lot der gedepor korde Joden en vertelde, dat hij in de bezetting nooit had geweten, wat er in Dnitse concentratiekampen met de Jo den gebeurde. Mr. Borgerhoff Mulder hield hem ceh ter roor, dat er niet enkele doch 6 millioen joden door de Duitsers zjjn om' gebracht. „Een man van uw positie", zo meende de president, „moet iets van de ■e massamoord gehoord hebben", Wel rnf dr. Harster toe, dat hij ver tuitwoordelijk was voor de deportatie maatregelen. TEGENSTANDERS OPRUIMEN Daarna werd hij verhoord over het* in ..sctuibihaft" nemen van Nederlan ders. Dr. Harster beweerde, dat een de--elük instituut in vele landen bestaat „Neen" zei «le presiden, „alleen Duits land kent detentie zonder gerechtelijke uitspraak". Ovor deze maatregel ver klaarde verdachte nog. dat bij aan Ber liin voorstelde, bepaalde personen te ar resteren, omdat lui ben beschouwde als een gevaar voor de staat. In Berlijn ging men meestal met zyn voorstellen aceoord en hij liet ben dan arresteren en transporteerde ben naar Duitse eon ccnfratickampcn. cersf voor korte tijd. la'er vbor de duur van de oorlog. Dit gebeurde met ieder, in wie bet Duitse riik een tegenstander vermoedde. Alleen d" ze«»r zware gevallen, die waarschijn lii' direct gefusilleevd zouden worden, werden voor een Dnits Obergericht ze bracht Deze verklaring is dostji'ls afge le-d door de Duitser Mnnf en na enig aarzelen gif TTnrster toe dat zii jnisl was. De president las enkele verklaringen voor van Nederlandse politieagenten, dip geweigerd hadden Duitse bevelen op te voigen en daarom in „Sehntzhaft" geno men werden Dr. Harstcr verklaarde. <la' hü deze maatregelen goedkeurde. Deze maatregelen waren, aldus verdach te. door Rauter bevolen. KAMP AMERSFOORT De toestanden in het „Durchangslager" Amersfoort werden vervolgens bespro ken narster verklaarde, dat in «dit kamp personen werden opgesloten over wier lot de Duitse politie nog geen definitieve maatregelen had genomen. Hü moest toegeven, dat er in kamp Amersfoort geen Duitse arts en geen medische dienst was. Duitsland kon geen dokforen missen. Voor het ontbreken van een medische dienst was hij echter niet verantwoordelijk. „Zeer zeker wel", zei de president, „toon u het bevel voerde over dit kamp was n voor alles verantwoordelijk". De president noemde o.m. de naam van prof. Borst als ëén van de daar GELDIG TOT DONDERDAGAVOND OOSTELIJKE WIND Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige wind uit Ooste lijke richtingen. Vrij veel bewolking met In het Zuiden plaatselijk enige regen of sneeuw, in het Noorden overwegend droog. Temperatuur in de ochtend om fcet vriespunt, in de middag enkele gra êcr out. gevangen gehouden Nederlandse medici, die zich niet met ziekenverzorging had mogen bemoeien. „U had ook moeten weten", aldus de president, „dat dokter Xieuwenhuyzen (Een NSB dokter) ge vangenen met een zakmes opereerde". Dr. narster probeerde op allerlei ma nieren dc verantwoordelijkheid voor de ze gebeurtenissen van zicb af te scliui ven, doch de president stelde verdachte ook verantwoordelijk voor de slechte voe ding en kleding in bet kamp. Op zijn in spectietoehten had het dr. Harster moe ten opvallen, aldus de president, dat de gevangenen van Amersfoort als skelet ten rondliepen. Dr. Harster had het „niet gezien" en van mishandelingen in het kamp beweerde hü niet geweten te hebben. Die mishandelingen waren van ernstige aard, want meermalen werden zelfs gevangenen doodgeslagen, maar op deze punten wilde hü niet toegeven ver autwoordcljjk te zijn. In een uitvoerig requisitoir eiste de procureur fiscaal in de middagzitting een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek waarbij rekening werd gehouden met ver dachtes mentaliteit als Duitser en het feit. dat van persoonlijk moreel te ver werpen handelingen niets is gebleken. De verdediger mr. Barents, pleitte 2 uur. Ten aanzien van de deportatie van "Toilen meende spr. dat dr. Harster zich kan beroepen op ambtelijk bevel, de ar restaties van Nederlanders achtte hij geen strafbaar feit cn voor de gebeur, tenisseu in Amersfoort sou gelden, dat opzet niet bewezen is. De verdediger vroeg voor pnnt 1 en 2 ontslag van rechtsvervolging en punt 3 vrijspraak. „GEEN BEROUW" Daarna kwam dr Harster zelf nog aan bet yrnnrd. Hij verklaarde, dat hü en alle andere Duits rs door de pnblica tie van liet Duitse witboek over de ge beurtenisson van vóór Mei 1040 tot de overtuiging gekomen was, dat Duitsland geen on se oorloof de aanvalsoorlog tegen Nederland had gevoerd. De Sipo cn SD waven naar Nederland gekomen om de Weermacht in de rug tegen sabotage te dekken, niet om terreur uit te oefenen doch 'om orde en rust te bewaren. De totale oorlog versterkte bet verzet te gen Duitsland en ook de Duitse reactie .op dit verzet. Dat daarbij slachtoffers vielen was niet. te vermü'len. Hü zelf ver klaarde het te betreuren, doch voelde geen berouw omdat hü als Duitser juist gehandeld meende te hebben Yertrou wen in zijn sunerienren en gehoorzaam beid aan hun bevelen, was zijn stelregel. r" *»l'e moeilijkheden, waarmee «1e SD te kaninen hadden, als vak man geprobeerd op te lossen. Daardoor meende bij het vertrouwen van zyn on dergesehikten gewonnen te hebben als mede de zekerheid dat zü zyn bevelen naar behoren zonden uitvoeren. Daarom besloot dr Harster, ben ik verantwoorde lük voor alles wat myn ondergeschikten gedaan hebben bü het uitvoeren vaD niiin bevelen. De uitspraak werd bepaald op 23 Maart a.s. TEKST ATLANTISCH PACT IN DEN HAAG ONTVANGEN Evenals in de zes andere hoofdsteden van de landen, die tot de stichters van het Atlantisch Pact worden gerekend, is gister ook in Den Haag de tekst van het Pact door het ministerie van buitenlandse zaken ontvangen. Het ontwerp zal onmiddellijk in stu die worden genomen. De spoontegen hebben voor de inter landwedstrijd van a.s. Zondag o.a. een extra trein ingelegd uit Alkmaar. Als gevolg van zware regenval wor don de Oostelijke staten van Australië door overstromingen geteisterd. Meer dou duizend personen zyn dakloos en het verkeer is ontwricht. Vele geisolecr de steden zyn uit de lucht bevoorraad. SCHIERMONNIKOOG HEEFT COKES De motorreddingboot „Johan de Witt" van Schiermonnikoog is gister voor on derzoek vertrokken naar de onbewoondde zandbanken Simonzand cn de Bosplaat, waar zich ook wrakstukken van ver ongelukte schepen kunnen bevinen. Er werd echter niets gevonden. Langs het gehele strand van Schier monnikoog over ongeveer 40 kilometer ligt cokes, waarscbünlük afkomstig ten de vergane Griekse schepen. Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg 1 Maart j.1. 1.184.390 tegen 1.152 608 op 1 Febr. Op 1 Februari waren er 508.463 aange slotenen op het rüksradiodistributienet tegen 506.604 op 1 Januari. Zo treedt ons nationale elftal Zondag aan tegen de Belgen. Men ziet van boven naar bene den eu van links naar rechts Doel: Kraak (Stormvogels) Achter Steenbergen (SVV) eu Schijveuaar (EDO). Midden: 'Van Schündel (SVV), Moring (Enschede) en De Yroet, aan voerder (Feyenoord). Voor: Lenstra (Heerenveen), Wil kes (Xerxes), Brandes Fvye noord), Rüvcrs <NAO) en Olarfcu (ADO). Brendan Bracken, voormalige eer sic lord van de adpairajiteit heeft tijdens 'n debat over de marinebegroting in bet Lagerhuis gezegd, dat de Sovjet Unie de grootste duikbootvloot in de geschie denis aan het bouwen was, met «le «lui delüke bedoeling de wereld te \erove Met de leiding van het programma waren Duitse geleerden belast, terwül de bemanningen werden opgeleid door ervaren Duitse duikboot 'commandanten Brendan Bracken vvo«% of Engeland snelle escorte vaartuigen bouwde en criti8eerdo het besluit de aanbouw van nieuwe marinezeeschepen te vertragen, .terwijl «le Russen een vloot bouwden „waarmede zij de bevolking van deze eilanden kunnen uithongeren en de ma nitie voor West Europa vernietigen". Strijdkrachten reeds slaags geraakt? Volgens een bericht van het nieuws bureau „Transradio uit Amman, de Transjordaanse hoofdstad, zijn gevecb ten uitgebroken tussen aanzienlijke is raëlische en Transjordaanse troepen. Israëlische strijdkrachten zouden aanval len in de richting van Acba, een Trans jordaanse havenplaats nabij de grens van Zuid Palestina Een Israëlische woordvoerder te Lakc Success heeft categorisch ontkend, dat Israëlische strüdkrachten zouden opc reren op Trnnsjordaans gebied. Ook wa reu zü niet van plan de Transjordaanse grens over te steken. „Anderzijds houden berichten uit of ficiële Transjordaanse bronnen te Am man in", aldus de woordvoerder, „dat Transjordaanse troepen posities hebhen ingenomen op Israëlisch grondgebied. Dit feit alleen zou de ooi-zaak kunnen zijn van een eventuele spanning". De Israëlische stafchef, brignde ge neraal Yaaeof Dori heeft gister „die Arabische staten, ie voortgaan de vre de van Israël te bedreigen", gewaar schuwd, dat het Israëlische leger niet werkeloos zal toezien en geen verdere agressie zal dulden". Zonder een Arabische staat met name te noemen verwees generaal Dori naar „recente provocaties in de Arabische driehoek, waar een zekere Arabische staat een leger buiten zyn grenzen heeft" (Hü doelde bier op Irak). De provocatie van de gewapen de benden van een Arabische staat schiep een onduldbare toestand, die, als hij voortduurde, Israël zou dwingen zich volledige vrijheid van handelen voor te behouden, aldus de generaal. BROODOORLOG IN HAARLEM VOORBIJ Het conflict in de bakkery wereld te naarlem is thans opgelost Uit conflict ontstond doordat enkele bakkers hun broodpryzen verlaagden en anderen ge noodzaakt waren hetzelfde te doen; thans zyn de Haarlemse bakkers ever ccrgekomen de broodprijzen vast te stel len op 26 cent voor het bruin en 31 cent voor het wittebrood. „NIET ALLES GELOVEN" De minister van defensie .Alexander viel hem in de rede met de opmerking dat Bracken „gevaar Kep onnodige v erontrusting teweeg te brengen" En geland was, zo zeide*hy, zeker veel be ter voorbereid dan in 1940. Op een vraag van Bracken of de regering ont kende, dat de Sovjet Unie meer dan 200 duikboten had, ontwoordde Walter Ewards, civiel lord van de admiraliteit niét te weten of het cijfer 100 of 200 minder moest zyn omdat by niet achter het yzeren gordün was geweest en niet alles geloofde wat hy in de kranten las: Wy worden aangespoord geweldige sommen te besteden vier jaar na de oorlog omdat er een yzeren gordyn bestaat en omdat sommigen menen dat wij spoedig oorlog tegen Rusland moeten hebben. „Hij gaf de verzekering dat de kwestie van het duikbootwezen de grootste aandacht bad en men van oordeel was, dat de snelste manier om over geschikte vaartuigen te beschikken verbouwing in plaats %van aanbouw was. De begroting van marine voor 1849 1950 werd tenslotte aangenomen en bedraagt 189.000.000 pond sterling. De aanvullende begroting voor het lopen de jaar was 5.500.000 pond sterling. Te Leeuwarden is in de leeftijd van 82 jaar overleden de heer K. Eriks, die de pionier van het coöperatiewezen in Friesland mag worden genoemd en ook in onze omgeving geen onbekende was. Hü was een der oprichters van Frieo, de Friese coöperatieve zuivel ecuportvereniging eu bekleedde van 1911 tot 1921 de functie van directeur van dit bedrüf, dat zodanig is uitgegroeid, dat 1/3 van de Friese bevolking er di reet of födirect bij is betrokken. In de vorige wereldoorlog was de heer Eriks lid van de commissie om te onderban delen over de uitvoer van zuivel naar Engeland en vee naar Duitsland. Hy was voorts voorzitter van de afdeling grootbedrijf van de Friese Kamer van Koophandel, medeoprichter van de coöp exportslagery te Akkrum cn pre sident commissaris van de Friese zui velbank. De overledene was Ridder in e Orde van Oranje Nassau. Twaalf jaar geleden op Dinsdag 19 Januari 1937, benam de 31 jarige boog ovcnarbeider Cornelis W zich door op hanging in de schaar van zyn woning te Heemskerk van het leven. Althans de omstandigheden waaronder de politie het lyk aantrof wezen zo volkomen op zelfmoord, dat niemand twyfel koester de cn het slachtoffer werd begraven. Eerst enkele dagen geleden is op iet wat eigenaardige wijze aan het licht ge komeff, welk een afschuwelyk drama zicO op die bewuste dag in bet Kcnne merlandse dorpje schijnt te hebben af gespeeld. Het slachtoffer was gehuwd met de toen 26 jarige B. en het echtpaar had twee kinderen. De bedoelde Dinsdag was de 24 jarige huisvriend O op be zoek en om de tyd te passeren werd een gezelschapsspelletje gedaan, waarbij Cornelis W op een stoel moest gaan zitten en voor de grap werd vastgebon den. Alles leek zo onschuldig, doch toen volvoerde het tweetal hun naar re cent onderzoek waarschynlyk maakt van te voren in alle details beraamde plan: met een stuk touw werd de keel van W tot stikkens dichtgesuoerd. Zy droegen het ontzielde licbaam naar de nabij gelegen schuur en hingen het daar op. De vrouw trad later met O in bet üuwelyk en het echtpaar ging in Be verwijk wonen. Voor enkele dagen ontstond er een nogal hooglopende echtelijke ruzie, waar bij man en vronw elkaar hevige ver wyten naar het hoofd wierpen. Deze bui ten duidelijk hoorbare onenigheid is de oorzaak geweest, dat het gebeuren van die Januaridag na twaalf jaar in auder licht komt. Maandagavond is het echtpaar dooi de rijkspolitie uit Castricum gearre steerd en naar Haarlem overgebracht. Het onderzoek is nog niet geheel ge eindigd. In de Amerikaanse staat Kansas is het drankverbod, dat sinds 69 jaar in deze staat van kracht was. afgeschaft. De internationale vlucbtelingenorga uisatie heeft bekend gemaakt dat 9 schepen met 5940 verplaatste personen aan boord in de loop van deze aiarnd uit Noord Duitse havens naar de Ver. Staten nullen vertrekken. De middenstand begint reeds weer in bet hoekje te zitten, waar de slagen vallen. Wie in de laatste weken met mid denstanders spreek, hoort klachten. Ge motiveerde en ongemotiveerde. Met de laatste willen we ons niet bezig hou den. Er zijn altyd mensen, die er een gewoonte van maken over allerlei piet lnttigheden te klagen. Het enige ge volg er van is, dat ze door niemand au serieux worden genomen. Maar de gegronde k)aehten van de middenstand zijn ernsti ggenoeg om onder de ogen te worden gezien. Daar is dan in de eerste plaats de concurrentie, die hand over band toeneemt. Concurrentie on derling en concurrentie tassen kleine middenstand en grootbedryven. Een con currentie ,die door het kopende publiek niet ongaarne gezien wordt Vooral nu elk dubbeltje weer moet worden om gekeerd voor het wordt uitgegeven. Laten we eebter niet vergeten, dat «leze concurrentie weer vele midden standers de nek kan breken. Te eer der, daar ook door gestegen bedryfson kosten het zakenleven moeilijker is ge worden. Het is de boogsie tpd. da* de overheid bier maatregelen neemt, richt tynen geeft. De middenstand beeft over het algemeen een verklaarbare tegenzin tegen overheidsbemoeiingen, tegen voor schriften en maatregelen, maar de har de werkelykheid zal haar doen inzien, dat de vrijheid, de ongebondenheid, leidt tot een anarchie, die juist voor de nii»! denstand ondragelyfa wordt. Wc herinneren aan de tijd van voor de oorlog, toen er gocileren waren in overstelpende mate cn de koopkracht gering was. Wat is er toen in midden standskringen geen armoe geladen. Armoede door te kleine omzetten, waar de middenstander tenslotte niets aan kon «loeu, maar armoede ook door de moordende concurrentie, die de midden standers elkaar aandeden, ooi e om zetten toch nog maar zo hoog mogelijk op te voeren, Dat was de Uid van de cadeaustelsels Van de door de middenstanders georga nist-erde reisjes. We willen niet ont kennen, dat deze «lingcn voor de klant aangenaam waren. We hebben zelf ook wel reisjes meegemaakt door midden standers in gezamenlijk verband gtor ganiseerd die buitengewoon gezellig wa ren. Het kostte ons immers niets en als we dan de lachende gezichten van de middenstanders zelf zagen op die da gen, dachten we er niet aan, dat ze van het geld dat di» reisjes kostten enkele weken haoden knnncu leven. Want zo was de situatie voor velen, vooral voor de kleineren. Deze tyd komt weer terug indien de middenstand, al dan niet gesteund door de overheid, zelf geen maarregelen neemt. De tyd van de orervloe«l van goederen, van de geringe koopkracfit en de toenemende pogingen om door mid del van attracties de verkoop te stimo leren. We hebben ze al wer gezien de zegeltjes. We fezen al weer dage lyka van de 10 pCt die u terug krijgt en de cadeaux zyn al weer op komst. Immers de officiële omzetcyfers ver tonen een daling Wij hopen vurig, «lat de chaos van voor de oorlog, de niets ontziende concurrentie, niet meer te rug komt. WaDt niemand kan er iets by winn»n.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1