De Taal der Ecuwen Als de wijn is in de man. Een groot Autobus-bedrijf Veiligheid gaai voor alles" Bijzonder geslaagde Burgerweeshuis De Nederlands Hervormde Vereniging Kinderxorg Noordholland heeft gister «vond in het Gulden Vlies het spel „Taal der eeuwen" ten tonele gebracht Het werk van de weeshuizen is in ®nzo tyd wel wezenlijk verschillend mei dat van vroeger jaren, en wy heb ben dit in „Taal der eeuwen" wel zeer plastisch uitgebeeld gezien. Het was dan ook geen wonder, dat ds W. WesseldUk in zijn openingswoord wees op het feit, dat er hoe langer hoe meer een gemeenschap gaat groeien in de kerk en daarmee in het werk, dat de kerk aan zich getrokken heeft heeft waaronder dat van gezinszorg zeker geen onbelangrijke plaats inneemt. Do Commissaris van onze provincie Dr. J. E. baron de Vos van StecnwUk onderstreepte dit nog eens in zyn in leiding tot het spel en gaf daarbij, in zijn functie van regent van liet Ilaar lems weeshuis (waarvan leiding en pu pillen het stuk opvoerden een exposé van het tegenwoordig werk van Gezins zorg. liet is immers op het ogenblik zo. dat in een weeshuis niet alleen we zen in de strikte zin des woord worden opgenomen, dnch ook kinderen, die om welke reden dan ook. buiten het gezins Terband moeten worden opgevoed. Men kon dit spel naar de Commissa .ris zeide, opvatten als een symbool van de tegenwoordige verhouding tussen verpleegden en leiding, een verhouding die een eeuw geleden nog veel straffer was (wu hoeven IX daarbij slechts op Diekens' Oliver Twist te wijzen), doch die drie eeuwen geleden nog vrijwel van psychologisch inzicht gespeend was men zou in die tijd eerder denken aan «en strafkolonie. AI deze dingen hebben wij in „Taal der Eeuwen" kunnen zien. Dit stuk. dat door de Haarlemse wezen in sa menwerking met de vereniging van oud Wezen en regenten en leiding bij het 550 jarig bestaan werd opgevoerd, is voortreffelijk samengesteld, hoewel niet steeds even origineel. Het eerste tafereel brengt ons in de regentenkamer van het hedendaagse weeshuis. Schilderijen van regenten uit Vroeger tijden hangen aan de wand, en kinderen, die weten, dat dit voor hen verboden speelterrein is, raken er als bij toeval verzeil. Het is een warme dag en zij vallen in slaap. In hun droom baan de schilderijen leven en uit vier Verschillende en voor het weeshuis geer belangrijke perioden vertelt een regent over de moeilijkheden en de opvattin gen van zijn dagen. Het zün dilettanten, dip dit stuk spo'en. en daarbij voor een groot ge avond van Haarlems in Gulden Vlies dcelte nog jonge kindereu. Het is dan ook niet te verwonderen, dat velen niet boven het opzeggen van hun rol uit kwamen; maar des te verheugender Is het te mogen constateren, dat anderen op een enerzijds kinderlijk onbevangen, doch van de andere kant zeer aanvaard bare soms zelfs opvallende wijze hun ro! brachten. Bij de ouderen medewei- kenden konden wij niet steeds spreken van groot talent, doch des te meer viel bijvoorbeeld een rol als die van de wees vsder, bespeeld door O. Wiemeyer, op door de werkelijk bijzonder vlotte en daarbü zeer ingeleefde wijze, waarop ze vertolkt werden. Een bijna volle zaal van net Gulden Vlies heeft bijzonder genoten en moe geleefd met hetgeen het Haarlems Bur gerweeshuls gisterenavond heeft gebo den. Doch het aantrekkelijkste van deze uitvoering was wel bet feit, dat men dit spel mocht zien als een uiting van de verhoudingen in de weeshuizen, zo als die tegenwoordig heersen, doch waarover nog zo dikwijls met een soort wantrouwen wordt gesproken. En juist daarom was deze avond zo uitermate geslaagd1. Buurtvereniging „Bloemwijk" diaar Bergen 't Is Dinsdagmiddag 2 nur er heerst •p het Boomkampplein een gezellige drukte. Het bestuur van de buurtver enigiug „Bloemwijk" gaat n.L met de dames leden een bezoek brengen aan de Keramische Industrie (Pottenbakkerij te Bergen. Nadat de voorzitter, de hr. J. Jonker de dames een hartelijk wel kom had toegeroepen, werd precies kwart over twee per extra bus naar Bergen gereden, waar allen in opgewek te stemming de fabriek binnenstapten, en drf&r al direct grote bewondering kregen voor dit mooie kunstwerk. We za gen o.a. het vormen van allerlei voor werpen, het schilderen, het glazuren, het bak keil in grote Electrische Ovens enz. Het bestuur en de dames hadden grote bewondering voor dit mooie werk waarvoor wy allen een grote waare ïing hebben gekregen. Hierna bracht de voorzitter woorden van hartelijke dank aan de directie voor de spontane ontvangst, xomee voor de rondleiding, terwijl de heer Kuiter nit banden van de voorzitter voor het per sonecl wat rookwerk in ontvangst mocht nemen. Hierna ging het gezelschap wandelende door Bergen, waarna in „De oude Prins' gezamenlijk een kop koffie werd gedron ken. toen om vijf uur wederom de bus klaar stond, welke ons in korte tijd «aar het Boomkampplein bracht. Na een kort woord van de voorzitter waarin deze te kennen gaf. dat meer dere excursies op het programma van „Bloemwyk" staan, riep hij de dames een hnrtclijk tot weerziens toe. Niet sportief EGMOND AAN ZEE Vol verwacli tiug stonden Zondagmiddag de adspiran ten van de voetbalclub Egmondia op het sportpark klaar om -tampioen te worden door een overwinning op de adspiranten van Bunders. Vele honderden toeschouwers waren opgekomen om dit te verwachten heug lijke feit mee te maketi. Wie schetst echter de teleurstelling van de jeugdige Egmouders toen bleek, dat de tegen stutick-rs niet verschenen. Wat bleek het geval? De Randers ads piiantec verwachtten, dat hun eerste elfnl kampioen zou worden en wensten dit feit mee to maken. Dies waren ze rustig in Alkmaar gebleven, ondanks de nog Zaterdag van te voren gegeven ver «ekcriog, dat «ij zouden komen, waag den er een tientje boete aan en lieten op het Egmoidse sportpark hun tegen standers in de kon staan. Dit was buitengewoon onsportief, heren jan Kandersü Wie wil een noodlijdend buitenlands kind opnemen Ruim een jaar geleden werd de eer ste oproep tot bet Nederlandse Volk gericht hulp te verlenen aan het in benarde omstandigheden verkerende bui tenlandsc kind. Sindsdien is vau vele zijden een toenemende activiteit out plooid. Ook in onze gemeente worden reeds een groot aantal kinderen uit het buitenland ondergebracht en drie maan tien liefderijk verpleegd. Zoals waarschijnlijk bekend heeft 't Nederlandse UNAC comité zicli bereid verklaard, de voor het buitenland be stemde 55 pCt van het door dit comi té waarby Alkmaar zich niet onbe tuigd heeft gelaten ingezamelde geld te bestetien voor de opneming vau bui tenlandse kiuderen. Dc reiskosten der kinderen, het ver blijf in het ontvang centrum, de medi sche keuring, de eventuele opname in een ziekenhuis c.d. vragen veel geld Hoewel reeds* enige duizenden kinde ren naar ons land kwamen is deze hulp nog maar zeer gering in vergelijking met de grote nood die in vele gezin non heerst en waarvan men zich slechts een voorstelling kan maken wanneer men zelf de betrokken plaatsen heeft bezocht. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op de Nederlandse gezinnen een kind gedurende drie maanden op te ne men. De plaatselijke commissie verzor ging buitenlandse kinderen van het Hu monistische verbond en Humanitas iloet een dringend beroep op de burgerij van Alkmaar om zich beschikbaar te stel len drie maanden een buitenlands kind (de eerste groep die-- wordt verwacht komt uit de westelijke zone vau*-Bel lijn en Frankrijk) te verzorgen. Men kan zich opgeven l»ü onderstaan de adressen. 'Mevr. Eriks, Wcstcrweg 338 Mevr. Fels, Westerweg 134 Mevr. v. d. Meer, Comanstraat 3 Mevr. Tappe, Westerweg 258 Zij die niet in staat zijn een kind op te nemen, doch door een gift, hetzij in geld of kinderkleding, aan een van de hierboven genoemde adressen. agenda VICTORIA: ,,San Antoqjo" met Eroll Flyan Toegang 18 jaar. Dag. 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 430, 7 en 9.30 uur, Woensdag 2.30 en 8 nur. A.BT.: „Gucrillastrijders" inet Roy Rogers en „Old" Gabb.v Hayes. Toegang 14 jaar. Dag. 8 nur. Zondag 2, 5 en 8 uur. HARMONIE: „Noodlot" met Iugrid Bergmaun en Robert Montgomery. Toe gang 18 jaar. Dag. 8 uur. Zaterdag '7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 cn 930 nur. Woensdag 2.30 en 8 nur AMERICAYN: „Warschau Concerto" met Anton Walbrook en Satly Gray Toegang 14 jaar. Dag. 8 uur Zaterdag 7 en 9.30 nur. Zondag 2, 4 30, 7 en 9.30 nur Woensdag 2.30 en 8 nur. DONDERDAG GULDEK VLIES, 8 uur. Vet c-.vcor stelling „De Mof" met Johan Kurt. GULDEN VLIES, 8 uur, Abonue ments voorstelling Amsterdams Toneel gezelschap: „Voor altijd Pilatns", van Jef lleyendacl. BONNEN HALEN Op Vrydag 11 Maart moeten alle Alk niaarders, wier familienamen beginnen met P of Q hun nieuwe 'bonkaarten 905 afhalen tussen 8.45 en 12 uur of tussen 2 en 4 uur. Hetzelfde doen alle inwoners van Oudorp tussen 9.30 ou 12 uur of tussen 1 en 3 uur. ALKMAAR GEBOREN: Marijke dr C J Brouw en J M van Ween en; Adriaan W zv H van Gooi en J H Nijdam; Josephus T M zv P W M Aalbers en J G Peeters Wini zv W Beuooj enPTCJ'F Blab; Catharina J dv P. EL Romer en T Royg Getrouwd: O Lidorp en J A van Kóo ten; J A van der Vliet en G de Jonge OVERLEDEN: Cornelis Stam 73 jaar wed van N Blom; Hcndrika C Wap stra 84 jaar, wed van 3 vau 't Veen; Syke Dykstra 48 jaar geli met J n Som me; Theodora. Bakkum 50 jaar geb. mét A Corfer. Aikm. Mixed Hockeyclub COMPETITIESTANDEN Tweede klasse D heren Adelborsten 14 12 0 2 24 44—11 Burey 14 9 3 2 21 33—11 Kieviten 14 5 4 5 14 20—20 To Werve 12 4 3 5 11 20—27 KB8 II 14 5 0 9 10 18—32 PMHC III 14 4 2 8 10 19—25 Strawb. 11 13 4 1 7 10 2036 Allernaar_ll 13 4 0 9 8 14—26 Derde klasse D ieren llermes 14 11 1 2 23 41—12 Kcchtrop 14 10 1 3 21 35—20 Pirckel III 14 5 6 3 18 37—27 BMHC IV 14 6 4 4 16 31-26 Kraaien II 14 6 3 5 15 3824 Zandvoort II 11 3 2 9 8 19—83 Alkmaar III 14 3 2 9 S 13—44 Strawb. III 14 1 3 10 5 13-36 Tweede klasse B dames A'dain III 12 9 0 3 18 33—17 Zuidwijck 13 8 2 3 81 32—14 Alkmaar 12 8 0 4 16 32—16 BDHC III 11 7 1 3 15 25—14 Leiden II 12 3 3 6 0 19—27 Kv. Swift 12 3 3 6 9 24—27 Zaudvoort 13 4 1 8 0 1911 Te Werve 13 2 0 11 4 S—46 Vierde klasse D dames HIC 12 12 0 0 24 73— 2 Hoorn 13 8 3 2 19 33—11 AMVJ III 11 8 1 2 17 30—12 Alkmaar II 13 5 3 6 13 Hurley III 13 4 4 5 12 19—29 I'inoke III 13 3 3 7 9 10—32 Kraaien II 13 3 2 8 8 16—36 FIT III 14 0 0 14 0 5—73 Bijzondeie PolHierechler had vele zaken Texlie'overifedingen en Arbeidsverhoudingen Siiiion D nit lleerhugowaarri, bakker kwam voor dé 2de maal voor. VerdaOh te die in conflict was gekomen uiet de lönen tan liet personeel had Mr. Broek hnvscn uit Deu Haag als raadsman me» gebracht. Verdachte had te hoge lonen uitge xcerd en In sommige gevallen was hy te laag geweest. De .raadsman consta teerde dat de verbalisanten de vroeg dienst over het hoofd hebben gezien, De zaak was zo ingewikkeld, dat orer een gekomen werd nader onderzoek in te stellen. AANBESTEDING EGMOND AAN ZEE B. en W. van Egmond aan Zee hebben aanbesteed be stratings rioleriugs en andere werken op een rond het oude Pompplein. De hoogste van de 25 Inschrijvers was de firma de Rooy uit Hoofddorp met f 91.297; de laagste de firma Bunscho ten nit Haarlem met f 43.747. De gun ning zal binnen een maand plaats lieb ben. Twee mensen betraden het kleine' rokerige cafeetje aan de rand van de stad; een Ietwat gezette heer van mid delbare leeftijd en zijn dame. Zij be stelde twee, zeer l^eiue glaasjes met zeer heldere iuhond. Het beviel hun zo goed, dat vele heldere glaasjes volgden hoeveel is niet met zekerheid te zeggen doch zeker was, dat dit getal reeds na aan bet dozün gekomen was, toen de jongeman binnentrad. Een doodgewone jongeman, ny ging rustig aan een ne| renstaand tafeltje zitten, nam eenj kleintje koffie en stak een sigaret op. Het aftreksel van de nuttige koffieboon nu is de ware schuldige. Het mi3 haagde het echtpaar. Met een boos oog zagen zy het bruine vocht in des jonge maus klokkend keelgat verdwijnen. En om xyn smaak weg te spoelen namen *y er nog eentje Maar wrok is een hardnekkig iets. Ondertussen «at de jongeman, zich van niets bewust, laat staan dus van wat in de breinen zijner naburen broei de. Hij praatte wat over alle «aken. die in ons leven al dan niet belangrijk zijn. Ook over een dame en een héér, die toevallig enigszins leken op het naast hem zittende echtpaar, dat naarstig nog een glaasje bestelde-en hem met een verbitterde blik aanzag. Eindelijk zag de uit alcoholnevelen g< hopen wrok zijn kans schoon. „Wat zei U?" vroeg de heer venijnig Do jongeman keek hem met een min achtende blik aan en sprak verder. „Zeg is, jij hebt net een NSB smoel" zei de dame op haar beurt hatelijk. De jongeman haalde zyn schouders op en zweeg lankmoedig. Toen werd het «Üu tegenstander te erg; woedend stond hij op en wierp een stoel de caféruim te door, die met een klap in de omge ving van de lankmoedige zwijger te recht kwam. De dame pakte liem by zijn haar; aan deze greep wist hij ecli ter to ontkomen en hij distancieerdc zich veilig naar een verre hoek. „Bekent U dit alles?" vroeg de rech ter aan de heer, die nu voor het hekje komen moest. „Ja, Weledelachtbare" was het antwoord .maar ik kon er uiet aan doen". „Vijf gulden" oordeelde de rechter „eu niet weer doen". „Dank U wel. Weledelachtbare" zei de man. Hy haaldo zyn porte feaille te voorschijn, waaruit een rijksdaalder en drie guldens getoverd werden, die hy met een gezicht van laat maar «it ten in de richting van de vertegenwoor diger -van het recht wapperde. Eerst toen hem duidelijk werd, dat hij zyn boete niet hier moest betalen, ver liet hy de recht'sazal; een droeviger en wijzer man. De kruidenier Hendrik H was ook reeds op 't matje geweest. Hij had in Sept. en Oct '48 te hoge lonen betaald Nu was het in orde. cD officier Mr Vellinga kan kort zyn. Verdachte wai in overtreding Spreker vordert f 40 ol 24 dagen wat do rechter goed vond. De zeilmaker Cornelis van K. te Wie ringen had de textielbesch. '44 ovortre den door fietstassen te vervaardigen zonder toestemming van de Distez. Ver dachte had in het geheel ongeveer 15 stuks gefabriceerd. Het O.M. vordert woor deze overtreding f 40 of 24 da gen met vebeurdverklaring. De uit spraak was conform. BREIGARENS Twee broers uit Hoogwoud Pieter en Klaas, veehouders. De laatste heeft breigarens in ontvangst genomen zon der dat er wol ingeleverd, ongeveer 30 knotten. Bovendien was de zending verkeerd bezorgd. De zoon Pieter wist, dut z'n vader geen wol had iugeleverd en hy had toch de knotten gehaald. De officier had geen gunstige indruk van de verdachten ge kregen. Ook de politie had geen aan gennme heriuneringen aan de beide ver dachten. Spreker vraagt voor de over treding van art. 5 van de teztieldistri butie 145 voor de vader f 200 of 2 maanden, voor de zoon f 60 of 20 da gen. Voor beide verdachten kwam mr. Winkel als verdediger. Pleiter schetste het verloop van de zaak, het optreden van de politie en meent, dat de zoon -niet strafbaar is. Wat de straf van de vader betreft, spreker acht de gevraag de straf te hoog en verzocht verluging De rechter construeert nog eens wat gebeurd is, neemt opzet aan, vonnist voor de vader f 125 of 1 maand voor do zoon f 40 of 20 dagen met inheslag neming van de wol. JAPANLAK Joghem S. winkelier te Behagen heeft in Jau. '48 Japan'.ak gekocht en later nog standverf, zonder toestemming van de directeur van het bureau, zulks in strijd met de verf cn verfgrondstoffen beschikking '45. Het was oliehoudende verf en lak. Verdachte leverde een be zwaarsohrift in waarin hy zijn onschuld bepleitte. Het O.M. acht dt beide fei ten bewezen eu vordert f 50 of 30 da gen en f 150 of 60 dagen met terng gave van de opbrengst van de verkochte verf. De uitspraak was idem. Jacob L. schilder te noorn, had Ja panlak gekocht van een fabriek zonder toestemming van de directcnr van het chemische bureau. Ook deze lak bevatte oliehoudende verf. De zaalc werd aangehouden voor on bepaalde tiid. Xicolaas D nit Harcnkarspel, tuiubou wer. had aan een knecht f 30 per week Achfer de schermen ledereen ziet van tijd tot tijd die grote glanzende autobussen iangs de wegen vlieden... weinigen echter weten hoeveel werk er verricht moet worden, voordat die automobielen kant en klaar zjjn om met de grootst mogelijke veiligheid de passagiers van werk naar huis en omgekeerd te vervoeren. Weini gen weten, hoe zorgvuldig elk schroefje en moertje nagekeken moet worden. Daaróm zijn wij een kijkje gaan nemen achter de schernysn van een groot autobusbedrijf, nl. het NACO rayonkantoor te Alkmaar. de orde. Deze zijn telkens -zwaarder, totdat bij het laatste schema, dit is dus D, de hele wagen uit elkaar wordt genomen, alles tot in de kleinste klei nigheden nagezien. De motor wordt geheel gereinigd, de bevestiging van de bagagerekken wordt nagezien, ja, wat al uiet. En dan begint de recus sche ma's van voren af aan. Bovendien komt de Rijks Verkeers Inspectie om de drie maanden de zaak nakijken, om te zien of alles wel in orde is. Dan wordt een certificaat nit gereikt, zodat de bus voor dc komende drie maanden weer voor persouenver voer geschikt is. Iu de garage op dc stationsweg staan enkele bussen, waaraan kleine reparaties verricht moeten worden. Van sommige worden de ramen gelapt. Een staat bo ven ecu grote kuil, waarin mannen met lampen lopen, die de ingewanden van de wagen bekijken in de verwachting daar kleine ongerechtigdhedeu te ontdekken die dan terstond gerepareerd kunnen worden. In de ruitenwisser zit een groot eu gewichtig uitziend papier ge klcmd, waarop alle onderdelen, die ge reviseerd dienen te worden. Als deze onderdelen nngezieu zyn, wordt dit aan getekend op liet papier, waarna de garagechef het nog eens naziet en er RÜu goedkeuring aan hecht. Er wordt met de nodige precisie gewerkt! Schema s Als een autobus een aantal kilometers gereden heeft (dit kan verschillen naar het soort waget; bet varieert tussen de drie en vijfduizend) wordt de bus tilt de dienst genomen om volledig na gezien te worden. Dan komt hy „in het schema", laten w:J deze duistere term eren toelichten: er Is oen aantal schema's opgesteld, volgens welke de apparatuur van de autobus moet wor deu gecontroleerd. Zo komen afwisse lend de schema's A. B, C en D aan Plaatsgebrek De garnge's van" de NACO zyn lang niet voldoende voor alle bussen van liet rayon Alkmaar. Zo kan het voor komen, dat wanneer men 's avonds laat over het Stationsplein loopt, men een chauffeur van de ene naar de andere autobus ziet lopen. „Vreemd" zal men zeggeu „wat doet die man daar, miden in de nacht? Hy klimt in een autobus en laat dc motor draaien. Zou hy er mee wegrijden? Maar nee, als de motor enige tijd ge draaid heeft, gaat hy er weer uit en loopt naar een volgei.de autobus. Weer zet h'y de motor aan. Weer gaat hij er na een luttel mgment uit. En zo voorts Een raadsel? Geenszins. De oplossing is zeer een Touilig. Er is namelijk steeds een over schot van ongeveer twaalf bussen, dat niet meer in de garages terecht kan wegens plaatsgebrek. Zodoende moetcu deze in de vakken geparkeerd blijven. Opdat echter geen schade aan de rno toren zal.worden aangebracht, heeft immer eeu chauffeur nachtdienst in deze wintertijd. Op hem rust dan de taak er zorg voor te dragen, dat de motoren niet bevriezen. Daarom laat hij zo nu cn dan de motoren op gang komen; ko blijft de temperatuur steeds boven nul eu wordt bevriezingsschade voorko men. Na de dienst 's Avonds laat komt dc bus thuis. Dan is zijn dienst afgelopen. Evennis wy (indien mogelijk!) 's morgens een douche nemen om lekker fris aan de slag te kunnen gaan, zo wordt ook de nutobus „gedoucht". Die douche is na tuurlijk wel een beetje groter dan die, waar wü ons onder plegen te begeven. Om U enige indruk van de afmetingen te geven: deze „douche" is twaalf m lang en ongeveer drie m breed. Dit ge schiedt op de Helderse weg, waar de Centrale Werkplaats van de autobus onderneming is. Hier worden alle belang rijke reparaties verricht; voor de kleine blijven de wagens in hun respectieve lijke garages. Ook worden de bussen Lier gespoten cn zonodig kunnen (1e zitplaatsen van nieuwe zitttingen voor zien worden. De firma heeft namelijk enige bekleders in dienst, die hun zor gen uitstrekken over dit onderdeel. Afdankertjes Na een zekere periode wordt de auto bus afgedankt. Voor het autokerkhof? Soms. Een enkele maal wordt de wagen indien hij daar nog goed genoeg voor is, aan een particuliere onderhemer ver kocht, die hem gebruikt voor het ver roer van arbeiders over kleine «fstan den. Andermaal wordt de carosserie er afgehaald, zodat de auto zelf als vracht auto dienst kan doen. Ea de carosserie? Ja, wellicht kunt U die op ecu weiland terugvinden, daar een boer hem als schuur gebruikt Of misschien heeft een vindingrijk echt paar een van die carosserieën gekocht en er een woniug van gefabriceerd. Een mens moet vindingrijk ziin tegouwoor dig Waarom Men zal zich afvragen: Waarom moe ten die autobussen zo vaak nagezien worden. Een automobolist, die hoort, dat de banden lang voordat «ij versie ten «Gu, afgedankt worden, zal zeggen Waarom? Ik gebruik mijn autobanden toch ook langer? Het antwoord is tamelijk eenvoudig. Een autobus, die de verantwoordelijk beid heeft voor al de inzittenden, moet nu eenmaal de uiterste voorzichtig beid betrachten. Daarom wordt dc motor iedere dag nagezien. Daarom d!1t tcviseren eu con trokren. Veiligheid gtiat voor alles. Mijnheer A., die naar Purmerend moet, of mijnheer B., die naar Schagen moet, zittea rustig in de autobus, die hen naar de plaats van bestemming moet brengen. Als mijnheer A. 'n goed humeur heeft, merkt hij misschien, dat de ruiten schoon zijn, maar waarschijn lijk merkt hij helemaal niets Hoe weinig.weten zijn van het werk af, dat achter de schermen verricht is. voordat de bus zover was, dat hij zijn plicht kan doen. Maar dat er gewerkt werd, hebben wij met eigen ogen aanschouwd. TEXTIEL Joh. E. te Alkmaar was gesnapt toen hij in het bezit was van textielgocdoreii zonder toestemming van de directeur van de Distex. Het waren damesjapon stoffen, overhemden. Verdachte had geen vergunning daarvoor. Alles was in be slag genomen. Na een pleidooi van mr. Leesberg Jr. werd de zaak aangehouden. Uit Enkhuizen arriveerde Tlieunls v d B, scheepsbouwer. Verdachte had aan 5 arbeiders te West Graftdjjk te hoge uurlonen uitgekeerd. Zulks was gccon stateerd by controle. Verdachte was bekend met de loonregeling van da ryksbcmiddclnars. Do officier is van mening, dat verdaeh te zich van de voorschriften niet veel aantrekt .Het is een belangrijke overtre ding. Spreker eist f 500 of 3 maanden. Het vonnis was f 400 of 1 maand. UURLONEN Joh. N. aannemer tc Bergen heeft in Sept. '48 aan verschillende werklie den uurlouen van f 1.25 en meer uitge keerd. Verdachte was bekend, dat zulk» verboden was. Het was in strijd met de geldende loonregeling. De rechter bo wees verdachte, dat door te hoge lonen het leven te duur blijft. Ook de klaa ten moeten te hoge rekeniingen betalen De officier acht het een ernstige over trediug van de loonregeling, vordert f 1000 of 3 maanden. De rechter ron nist f 750 of 7 weken. Pieter de G veehouder te Akersloot heeft aan zyn arbeider f 84 per week uitgekeerd. Genoemde knecht kreeg nog melk had gedeeltclyk vrij wonen en de baas betaalde de ziekenpremie. Zulks was In strijd met dc loonregeling. De officier merkt op, dat de overuren niet uit getaald z'y'n, boter mag niet ver strekt worden. Spreker coocudeert.. dat het loon te laag was en eist f 175 of 30 dngeu. Het vonnis was f 150 of 30 dagen. uilgekeerd. Het was zekere S. IS jaar. Zulks in strijd met de loonregeling. Verdachte was te hoog geweest met het loon. eD officier Mr. Vellinga begrijpt de moeilijkheid van verdachte en vor dert f 100 of 30 dagen. Het vonnis luidde: f 73 of 30 dagen. t He allerkleinste ei Enkele dagen geleden kwamen wy in het bezit van een „kip penei", dat door een Patrijs leghornhen van de heer P. Vlam te Wannen buizen gelegd was. We waren van mening dat het hier een record betrof, wat moeilijk »e verbeteren zou zyn. Tientallen personen wat ongelovig van aard, bezichtig den op ons kantoor het won der en waren eenstemmig van mening, dat nog kleiner ei niet mogelyk was. Edochde heer Kl. Jonker te Sint Maarten kwam ons verrassen met een Witte Leg horuei van uog kleiner afme ting. Het gewicht bedroeg één tiende gramt!.' gezinsgebeuren SINT PANCRAS GE80REN: Ritske H zv S J YeUtra en J Tienstra; Hendrik K zv Joh. van der Molen en J Koedijk; Grietje C dv D Peereboom en H J Visser; Frans Xicolaas zv N F Spaan en n Smiuk: Karei zv D Loijen en A Glas. OVERLEDEN: Arie Hoogland G6 jaar wed van N Wielings, overleden te Castricum; Maria van Kleef 91 jaar wed. van E van der Waal. LOOP DER BEVOLKING SINT PANCRAS Over Februari '49 vonden te Sint Paucrns de volgende m* taties plaats: INGEKOMEN: Willem Buis vau Tezel naar Bovcnweg 271a; Ida ten Wolde var Assen naar Bedendcnweg 119b, VERTROKKEN: Andreas A G er rit sen van Boveuwcg 274 naar Naaldwijk; Jacobus Kriek van Bovcnweg 290 naar Castricum; Dirk Kansen van Beneden weg SC naar Alkmaar; Trijntje Koedijk van Bovcnweg 208 naar Rotterdam. ALKMAAFiSE EXPORTVEILING 9 MAART 1949 Andijvie 70"4; spinazie 7478; wor teJtjes 10—20; gpiuitkool ixtra 6580; I 5088, II 19—42; rode kool li gcie kooi 914; prei 1221; uien 7; hielen 4.509; rabarber 51; knolselder!» H7.50; selderie 11—14; Aardappel»» 6; peren Conferor.ce 6270.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2