8 KAPPIE De oorlog onder water Geen rechtsvervolging tegen Mengelberg PARATE EXECUTIE BIJ OVERTREDINGEN ARBEIDSWET NA DE STORM le Amateur-Gentleman Nieuwe maatregelen Oe minister van sociale zaken heeft aan do Stichting van den arbeid doen toekomen een voorontwerp van wet tot wijziging van de arbeidswet Bij het toezicht op de naleving van de Arbeidswet 1919 werd verschillen de malen geconstateerd, dat met het overtreden van een of meer bepalingen dier wet werd voortgegaan, ondanks feit, dat reeds herhaalde malen tegen overtreder procesverbaal werd opgemaakt. Dit is een bedenkelijk verschijnsel, aldus de minister in «yu toelichting. De bepalingen van de arbeidswet toch zijn ran zo groot belang voor de arbeiders, dat herhaalde overtreding voor hen op de duur ernstige schade kan betekenen Bij wijze van voorbeeld wijst de mi nistcr op hetgeeH werd waargenomen in een aantal bakkerijen na de bevrij ding in Mei 1945. Verschillende bak kers wilden guurne voldoen aan de vraag van het publiek naar vers brood Zy gingen er bij herhaling toe over met de arbeid vroeger een aanvang te maken en het verse brood vroeger te verkopen dan volgens de wettelijke be palingen geoorloofd is. Het is duidelijk, dut overtreding van de wet aantrekkelijk werd gemaakt door de geldelijke voordelen, die hier uit voor de ondernemer voortsproten, sodat enerzijs de herhaling in de hand word gewerkt, terwijl anderzijds deze ondernemer in een gunstiger positie kwam te verkeren dan zijn collega's ln dezelfde bedrijfstak, die zich aan de wet hielden. Niet 6lechts in het bukkersbedrijf, doch Ook in andere bedrijfstakken deden zich •oortgelijke feiten voor. Aangezien moeilijk een snelle eb af doende berechting van deze overtredin gen bereikt kan worden, dient naar het oordeel van de Minister naar andere middelen tot hanhavlng vnn de desbe treffende bepalingen te worden uitge •Ion. De wijze van berechtiug Is voor het overgrote deel der werkgevers voldoen j±a.k.e£tfes" De oren van het hoofd Dat voni Ik een leuk verhaal van die Nederlandse schilderes in Amerika, die per advertentie haar Imkeroor voor f 240.000 uanbood. Ja, ik ben het met U eens, het is een hele prijs, maar U moet niet vergeten, dat men slechts tweemaal een dergelijke aanbieding kan doen. Na de tweede keer ben je uitverkocht, je hebt dan onherroepelijk je laatste oortje versnoept. Je moet dan zo gezegd zonder schelpen en lellen door het leven. Maar als balsem op de wonde heb je dan bijna een half millioen in je zak plus het grote gemak, dat de aanschaf van oorkleppen tegen de koude volmaakt overbodig ie geworden. De pessimisten zullen misschien opwerpen, dat het zonder oren onmogelijk ie een bril behoorlijk op te zetten, maar met 500.000 heeft men heus wel d« welstand bereikt om met een monocle of een lorgnet langs 's Heren wegen te gaan. Nee heus, ik vind het idee zeer aantrekkelijk. Ik heb naar zo'n oorverlcoop wel oren, maar jam mer genoeg ben ik ze al kwijt, de kinders hebben ze me van het hoofd gegeten. Het mooie te, dat iemand, die de Mammon aanbidt, zich niet tot de oren hoeft te be perken. Een mens kan heus nog wel meer misse-.-.. Zo iemand zou bijv. heel gemakkelijk met z'n blinde darm kunnen gaan leu ren. De vraag ie natuurlijk of daar liefhebberij voor bestaat. Men zegt, dat bepaalde chirurgen er wild op zijn, maar ik heb nog nooit gehoord, dat degene, die zijn darm aan zo'n koopzieke dokter heeft verkocht, kan gaan stil leven. Men moet dus wel voorzichtig 2ijn met z'n offertes. Verder zou men het wel eens met een vinger kunnen proberen. Ook hier blijft voorzichtigheid natuurlijk geboden. Er zijn lie den, die, als je ze een vinger geeft, meteen de hele hand (voor hetzelfde geld) willen hebben. Ook de hersenen lenen zich wel voor de verkoop, maar dat moet ik U beslist afraden. Hersenen brengen bijna geen geld op. Ze raken uit de mode. Daardoor loopt ellee nu zo gesmeerd. Criticaster. de, echter niet ten aanzien van enkele hardnekkige overtreders. Het huidige systeem faalt juist daar. waar ingrijpen het meest nodig is. De minister heeft daarom gemeend een voorstel te moeten doen tot het op nenfen van een soort parate executie de arbeidswet van 1919. het recht nl. om. desnoods met behulp van de sterke arm arbeid te beletten, die vol gens de arbeidswet verboden is. De stichting van de arbeid heeft thans 'advies aan de minister uitgebracht. GODSDIENSTVRIJHEID IN BULGARIJE BESTAAT", ZEGT ENGELSE DOMINEE ,,Tk ben er ten zeerste van overtuigd dat er in Bulgarije een volledige gods dieustvrüheid bestaat en dat niemand vervolgd wordt om zijn godsdienstige overtuiging, zoals verkeerdelijk in som mige Westerse kringen wordt beweerd" aldus heeft ds Ohambers van Norfolk die het proces tegen de 15 Bulgaarse predikanten heeft bijgewoond, voor zijn terugkeer naar Londen aan de journa listen verklaard. Ohambers zeidc voorts, dat de proce dure veel gelijkenis vertoonde met die, welke in Engeland wordt toegepast. HU ontkende dat physische of morele druk zou zijn uitgeoefend op de beklaag den en zei dat talrijke Evangelische predikanten in het openbaar, in Bul garijp de houding van hun vroegere leiders hebben afgekeurd. LANDBOUWMACHINES VRIJ De Staatscourant van heden bevat o.m. een beschikking vrijlating van prü zen voor hier te lande vervaardigde landbouwwerktuigen, landbouwmachines landbouwtractoren, zuivelbereidingsmn cbines en onderdelen en een beschik king vrijlating prijzen tarwe en rogge meel. RECORDVLUCHT VAN ODOM Bill Od»m, de 29 jarige voormalige oorlogsvlieger, heeft een wereldrecord gevestigd door een nonatoprlucht van vijfduizend mijl van Honoloeloè naar Teterboro In New Jersey te volbren gen, met zijn kleine eenmotorige ma chlne van 185 paardekrachten, de „Walkiki Beaoh". Zijn prestatie moet nog officieel worden vastgesteld. Men schat de door hem afgelegde afstand op 4.999 h 5.010 mijl. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE BRITSE KONING Ter bevordering van de bloedcircu latie in het rechterbeen zal de Britse koning dezer - dagen een kleine opera ti» ondergaan, zo wordt van het Buc kingham Paleis meegedeeld. De gezond heidstoestand van de koning was ver der uitstekend. en het raadsel van de Rozenhouten kist 27. „En ik zeg U, dat die stenen aan niemand anders behoren dan aan ons" schreeuwde Kappie. „net is een sehan daal, zoals wy h\pr behandeld worden, een paar eerlijke zeelieden. Ik zal me gaan beklagen en dan kon er wel eens een bult narigheid voor jnHie opzitten. Ik zal...." Hier werd Kappie plotseling op z'yu schouder getikt door de Oude Chinees. Zijn verschijning was zo onverwacht, dat iedereen plotseling zyn mond hield. „Hoogeetwaalde", zei de Chinees tot de rechter, „velgun mün nedelig pelsoon, hiel de zaak toe te lichten. Deze twee, „bij wees op Kappie en de Maat, „lechtmatige eigenanls van schittelde stenen. Zij die geklegen van glote LahTiePang. Ik weten se kei". De rechter keek vragend van de een naar de ander, doch Piet Paal en Pung en de drie bedelaars, die zich de schat zagen ontglippen, begonnen har der dan ooit te protesteren en te schel den. Een van de bedelaars hief drei gend zijn kruk omhoog en een ogen blik leek .alsof zij de rechter te lijf wilden gaan. Maar deze liet zich geen ogenblik van zijn stuk brengen. „8tU tel" brulde hij boven alles uit, „ai dere laat ik U allen ln de cel gooien. Dan kunt ge daar tot bedaren komen'* DE PANNEKOE KENRACE Met de oekepannen „in de aa/slag" rennen de huisvrouwen van het Engelse dorpje Oiney door de straten. Zij houden daarmee een 500 jaar oude traditie in stand door met hun pannekieken naar de dorpskerk te hollen en daar de „Vredeskus" en de zegen van de geestelijke In ontvangst te nemen. Het „pele ton" passeert een schilderachtig, met riet gedekt huisje. Een blik in de toekomst De secretf.ris van de Engelse admi raliteit, *Dugd«le, heeft medegedeeld, dat vorderingen worden gemaakt met •en nieuw onderzeewapen. Naar hö hoopte sou nog dit jaar een prototype gereed komen voor proefnemingen aan boord van een motortorpedoboot. Ei- zou eveneens een radiologisch onderzoek werden ingesteld naar het penetratie vermogen van ganvmastralen bij sche pen in geval van een aanval met een atoombom. In een toekomstige oorlog, zo vervolg de bij. zou het mogelijk zyn, dat de Atlantische Oceaan de rol zou spelen van de Middellange Zee ln 't verleden Engeland zou dan éc plaats van Malta innemen.. De verklaring, dat in een toekomstige oorlog evenveel zeeslagen onder als bo ren het oppervlak uitgestreden zouden worden, noemde Dugdale „geen droom" Moderne onderzeeboten zouden tot vijf weken onder water kunnen blyven en een snelheid van 20 knopen kannen be reiken. Engeland werkte met zichtbare fpsultaten aan deze vraagstukken, doch ■esr was geen reden aan te nemen, dat andere landen zulks niet met evenveel succes deden. Er waren verder proe ven genomen met onderzeeërs, welke veel dieper dan gewoonlijk doken. De atoombom vormde een groot gevaar, doch het was gebleken, dat het gevaar vermindert, indien oorlogsschepen ver spreid lagen. Engeland moet bereid zijn kot rraag stuk der oorlogroering onder zee on der ogen te zien. De snelheid der laat ste Sowjet Russische onderzeeërs was niet bekend. Er was reden aan te ne men, dat deze te vergelijken was met die der nieuwe Amerikaanse onderzee He wereld biedt ons geen geheim. Het raadsel ls verbannen, Wy weten alles van techniek w(j zijn moderne mannen, wy spinnen netten van geluid Hoog over grensbarelen, Wij zenden het gesproken woord Naar verre werelddelen. Straks gaan wy hoger, verder nog. Met vlammepde raketten. Om maan e.j iuars en Sirlus Met legers te bezetten. Wy hebben het atoom gesplitst Kn dreunen door de wolken Met tonnen vracht en passagiers Naar overzeese volken. WU kruisen door de oceaan Met radar op de schepen, Of zien op 't televisiescherm Naar wond're beeldenstrepen. Wy zyn modern, wy weten het, Wat zullen we nog wensen De wereld is een open kaart Wy zyn moderne mensen I .Tot op een dag de stormwind giert. Een dakpan door de straten sliert. Een zeekasteel ln golven zinkt. En water door de dijken dringt, Een eik geknakt ter aarde stort. Het strand een graf voor schepen wordt. Dan sien wy met ons sterke brein Hoe klein wy gróte mensen «yn. JAN HOTTENTOT. ërs, welke een snelheid van 25 knopen konden ontwikkelen. De Sowjet Unie bezat er meer dan 250, van welke de meeste waarschijnlijk moderne waren. Tweehonderd moderne hadden een ver nietigingscapaciteit van 1000 met een snelheid ran voor de oorlog. Daar vaartuigen ter bestrijding van de onderzeeërs met een snelheid van slechts 20 knopen t« langzaam waren voor moderne onderzeeërs, behoorden rttegtuigen bij de bestrijding meescha keld te worden. WE KRIJGEN WEER RIJST Met het s.s. „Amstelstad" is eea lading rijst van 8000 ton van Sian| naar ons land onderweg. Men ver wacht, dat deze ryst, die uiteraaiJ eerst nog moet worden gepeld! eind April in de distributie taf worden gebracht. Momenteel wordt onderhandeld over de aankoop van een tweedo party rijst van dezelfde grootte. Salaris ad f 10.000 gaai door, gedeeltelijk Zwitserse valuta kader van de door het dcviezenbeletd gestelde Iimites, de Nederlause Bank' een transfervergunning, in afwijking van ter zake geldende algemene nor men, slechts weigeren, indien bepaalde wettelijke bepalingen zich tegen het verlenen van de vergunning verzetten. ZATERDAG 12 MAART 1949 Hilversum I 301 m 7.00 en 8 00 Xierws; 7.30 en S.15 Gram. muziek; 9O0 Voor de vrouw; 9.05 Italiaanse Operaklanken; 10.00 Voor de kleuters 10.15 Muziek houdt fit; 11.00. Radio ziekenbezoek; 11.45 Schoolradio; 12.15 Pianorecital Cor van Roreu; 12,33 KRO amusementsorkest; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Amerikaanse orkesten 13.50 Film en toneel; 14.10 Filmron ziek; 1-1.40 Contrabas als concerterend instrument; 15.10 Naar het wonder land der muziek; 15.30 Promenndecon eert; 16.10 Van en over Zigeuners; 16.30 De schoonheid van het Grego riaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Inter nationale chansons; 18-30 Ned. Strijd krachten; 19.00 eu 20.00 Nieuws; 19.25 Uit de discotheek van, Klaas van Beeck; 20.20 Lichtbaken; 2100 Negen heit de klok; 2L45 Spelregel wedstrijd; 22.10 Weekend serenade; 22.45 Avond gebod; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 850 Frans s.vmphouisch concert; 10.00- Morgcnwijdiug; 10.20 Radiofeuilletön; 10.35 Wild West; 11.35 Pianorecital Ilana Leygraf; 12.00 Gram. muziek; 12.33 Orkest Victor Sylvester; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole orkest; 14.00 ziek; 15.00 Groningse streekuitzending 15.25 Oinroepkamerork.; 16.15 Muset temuzick; 16.45 Sportpraatje KI. Pee reboom; 17.00 USA cabaret; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Populaire liedjes en melodietjes; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Yrys. Protest, in Indonesië; 20.00 Nieuws; 20.15 Operaconcert m. m. v Eu gene Conley; 21.00 Soc. co mm en taar; 21.15 De Eonte Bal; 22.00 Stra diva sextt; 22.25 Je moet maar pech hebben; 22.40 The Ramblers; 23.00 Nieuws. in Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer van neuten Goedhart be treffende een overeenkomst in 1939 tussen prof, dr Willem Mengelberg, voormalig dirigent van het Concertge bouworkest, en het bestuur van het Concertgebouwgesloten. Krachtens wel ke hij jaarlijks een bedrag van tiendui «end gulden zou ontrangen, heeft de heer Lieftinck, minister van financiën het volgende geantwoord: Het is de minister bekend, dat prof dr W. Mengelberg zich reeds voor de oorlog metterwoon in Zwitserland heeft gevestigd. De daaruit getrokken conclusie, dat het onder 1 genoemde bedrag in Zwitserse valuta wordt uit gekeerd, is niet Juist: Op 10 Maart 1947 is vergunning ver leend tot overmaking ten behoeve van prof Mengelberg van een bedrag van f 200 per maand voor levensonderhoud, terwijl sindsdien nog een speciale ver gunning is verleend voor do betaling van dokters, operatie en zlekenhulskos ten. In Maart 1948 Is de vergunning tot periodieke overmaking verhoogd tot f 450 per maand. Deze vergunningen tot transfer zyn overeenkomstig de algemene normen, geldend voor periodieke overmakingen voor levensonderhoud ten behoeve van in Zwitserland woonachtige Nederlan ders, verleend door het directoraat generaal voor bijzondere rechtspleging te Amsterdam was medegedeeld, dat door deze dienst geen vervolging tegen prof Mengelberg zou worden ingesteld. Als uitvoerende instantie zal ,in het BESTRIJDING VAN LONGAANDOENINGEN De Minister van Sociale Zaken heeft nnn de Stichting vnn de Arbeid doen toekomen een voorontwerp van wet betreffende bestryding van silicosenen en andere longaandoeningen, welke ontstaan door het inademen van stof. Dit ontwerp is van belang o.a. voor het steenhouwersbedryf, het gieterybe drijf, de rywielfabricagé, de gereed schappen en sehaatsenfabricage, de steenmalery, de fabricage van schuur middelen, de aardewerkfabrieken, de ohamotte' industrie de glas slijper ij en en het mynbouwberyf. JEFFERY FARNOL: Barnabas tuil mee doen aan de grote paardenrace, waarover ieder een in Engeland spreekt. Hij heeft daartoe een wild, zwart paard ge kocht, dat niemand baas kan Zijn vriend Dick, de jonkheer, die zelf deelneemt aan de race, zegt dat zo'n boerenknol, onyedresseerd nog wel, kansloos is. Barnabas zelf denkt daar anders over. Hij ziet in zijn verbeelding de grote dag, en op de tribune de knappe Cleone 31) „Ik zou dat zwarte paard graag pro beren voor de race op de 15de, als dat konzei Barnabas. „De race!" riep Dick verbaasd uit. „Ik heb me afgevraagd of j U me et nog voor kan laten inschrijven. Ik zou heel wat over hebben voor de kans." „Wat met dét dier? Beste Jongen, ben je gek?" „Neen, Dick." ,,Maar hij li onhandelbaar, Bev, hij zit vol streken hij slaat de boel dood kijk toch eensl" En inderdaad, op dat ogenblik stei gerde de grote zwarte wfer als om zijn karakter te tonen met rollende ogen, glinsterende tanden en achteruit- liggende oren. „Ik zeg je, Bev, dat niemand die dui vel berijden kan," herhaalde de jonk heer. „Maar ik heb met kapitein Sllngsby gewed, dat ik het kón." „Het zou krankzinnigenwerk zijn. Kijk dan toch! Heb lk het niet gezegd?" Op dat ogenblik steigerde het sterke dier weer plotseling en rukte zich los uit de greep van de ene stalknecht, slingerde de anderen op zij en was vrij. Met een waarschuwende gil sprong de oude knecht naar zijn kop, maar Barnabas was naast hem, had de hangende teu gels gegrepen en zich al ln het zadel ge. worpen. ,,Ik heb hem, mijnheer," riep Maitln. „Zoek de beugels!" „Je stok!" zet Barnabas. „Vlug laat los!'' Een ogenblik bleef het paard roerloos staan, dan begon het weer te slaan op en op met ontblote tanden, klau wende voorbenen; maar neer kwam de stok tussen de achteroverliggende oren, een-, tweemaal, en bracht hem weer op de grond. En nu begon een strijd tussen de man en het dier beiden jong, bei den ontembaar, want geen van belden waren zij tot dusverre overwonnen en dus minachtten ze elkaar. De kop van het paard was hoog en trots, zijn ronde hoeven sloegen de grond eronder, vuur was in zijn ogen, woede in zijn hart woede en minachting voor de verwaan de mens, die zijn lilliputterkracht pro beerde te meten met zijn eigen trillende viervoeterskracht. Maar de ogen van Barnabas waren groot en helder, zijn lippen krom, zijn kaak stak vooruit zijn knieën knepen en hij hield de teu gels stijf en vast. Nu gooide de knol zijn kruis omhoog, schoot dan vooruit, werd tegengehouden te midden van een wervelwind van klauwende hoeven, ging hoger en hoger op zijn achterb®ien staan, draaide dui zelig makend om en om, voelde een ver dovende slag, steigeijle, liet ricb op zijn vier benen neer en stoof de staldeur in. Maar de ogen van Barnabas gloeiden, zijn lippen waren nog steeds krom en zijn greep om de teugels was nog als die van een meester. Dit alles voelende, keerde het paard, schuimbek! end van woede, zich met bijtende tanden tot zijn vijand, vond hem buiten zijn bereik en probeerde toen een oude truc, die hij reeds vroeger toegepast had: hij zou het been van zijn berijder tegen een paal of muur slaan of hem er helemaal af gooien en op die manier van hem be vrijd raken. Maar zie, juist toen hij weg sprong, om die manoevre uit te voeren, werd zijn kop omgerukt, verder en ver der, tot hij gedwongen was stil te staan tot hij weer opkeek in het gezicht boven hem, het gezicht van zijn vijand met zün glimlachende mond, zijn gloeiend oog, zijn kalm voorhoofd. „De tijd is om!" riep de kapitein plot seling. „Werkelijk, mijnheer, u hebt de weddenschap gewonnen-" Maar Barna bas schudde slechts zijn hoofd liet de stok vallen, boog zich voorover en legde zijn hand op die trotse, uitdagende borst, een hand, die plotseling vriende lijk geworden was. Hij streelde het dier van oor tot neusgat. Dan zei hU een paar zachte woorden, verminderde de stevige greep, ging achterover zitten en wachtte. Het paard schudde nog zijn kop en klauwde ongeduldig met zijn hoeven doch dat geschiedde slechts terwille van de uiterlijke schijn. Het beest peinsde. Nooit nog had iemand hem zo aangeraakt slagen waren de laatste tijd zijn deel geweest maar deze be rijder was heel anders dan zijn soort genoten; bovendien had hij een prettige item, een stem, om verwarde zenuwen te kalmeren. En daar was die hand weer! Per slot van rekening konden de dingen erger wezen de hand, die zo zacht kon zijn, kon sterk zijn ook; zijn bek deed nog pijn! En een sterke man met krachtige handen en een vriende lijke stem was beter dan o, zekerl Of het grote zwarte paard dit alles of een gedeelte ervan dacht, wie zal het zeggen? Doch hoe het zij, Barnabas keerde zich nu in het zadel om en gaf de oude knecht een wenk bij hem te komen. „Hij zal nu kalm zijn," zei hij. „Ja, dat zal hij. U kent de truc van de stem cn de hand er zijn er niet veel, die die kennen dat moet je, ge loof ik, aangeboren zijn, en daar kom je verder mee dan met alle zwepen en sporen en opzetteugels. Hij zal nu een baby met u zijn, en ik vermoed, dat u me nu niet meer nodig zult hebben. Ik ben niet jong en niet lenig genoeg meer, ziet u?" Barnabas stapte af en gaf de oude knecht de teugels in de hand. „Ik zal hem waarschijnlijk de eerste drie of vier dagen niet nodrg heboen, Martin; zorg jij zo lang voor hem en rijd hem gerege'a af, want ik hoop binnenkort misschien giote dingen met hem lc doen." Barnabas glim ach te. (Weidt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3