KAPPIE 0 Strijd der onzekerheden: deze keer meer dan ooit! Denk om de bocht Le Amateur-Gentleman Tegen de Belgen in Amsterdam Vraagtekens in beide ploegen STRIJO OER ONZEKERHEDEN. Dat is Nederland—België (en België Nderland niet mhder/) geworden in deze naoorlogse jaren. Er is ver voor tfe oorlog een tijd geweest, dat de vo orspelling van een Nederlandse over winning, vooral als er in Amsterdam gespeeld werd, niet veel risico oplever de. Dat was in de tijd van Van Heel. Bakhuys, Wels. In die jaren waren we zonder twijfel beter dan de Belgen, die overigens misschien een diepte punt doormaakten. Tegenwoordig zijn de rollen omgedraaid. We zijn het er meestal over eens geweest, dat ons voetbal, vooral op het gebied van de techniek, bij dat van onze Zuiderburen ten achter staat en we beschouwen het dan ook nog altijd als een compleet wonder, dat we In de naoorlogse wedstrijden niet één keer verslagen zijn. ONZE PLOEG sinds November '4S in Antwerpen (de zeer benauwde 11) beeft veranderingen ondergaan op liefst zes plaatsen, al mogen we niet vergeten, dat twee van deze vernnde ringen bun oorzaak vinden in bet feit, dat toen Wilkes en Kraak niet konden spelen. Er is aan ouzo ploeg door de Keuze Commissie hevig gedokterd en voor enkele plaatsen heeft men zware operaties moeten uitvoeren. Nieuweliu gen in bet Oruujebemd zijn Steenber gen en Van Schijndel vau de kampioens ploeg SVV en de Feyenoordmïdvoor Brandes. Hiervan kwam slechts de op stelling van Van Scbyndel niet als 'n verrassing. Onze rechtshalf plaats was niet sterk bezet. Dat Steenbergen de voorkeur kreeg boven de degelijke an Bun (die toch de laatste wedstrijden niet heeft gefaald) is wel min of meer vreemd eii we zyn bepaald uieuwsgie rig. hcfe men morgen ons stopperspil systeem zal uitvoeren. liet „8VV mootje" vau rechtsback en rechtshalf kon wel eens raar staan te schutteren want de Schiednmse kampioenen spe len zéér orthodox met een aanvallende spil! Dnt kon toch nog wel eens even moeten wennen. MIDVOORPROBLEEM Of het midvoorprohlcem met Bran des is opgelost? De KC zal er ook wel niet van overtuigd zijn. De Feyenoor der bezat in een Appelde man van De foto's voorkomende in de Speel wagen van deze maand zijn weer van uitzonderlyfee schoonheid. Het zün af beddingen van een doopvont in de kerk te Hoogwoud, een hoekje van Alkmaar naar een schilderij van W. B. Tholen, een 18e eeuwse preekstoel in de Oud Katholieke Kerk te Egmond aan Zee, een meelraolen te Ilpendam en liet Stape'hofje te Hoorn. Uitvoerig wordt over Oud Alkmaar se straatnamen gesproken. Van mevr. IlittemaVet te Heerhu gowaafd vinden we een echt Westfries schetsje: „De Stofzuiger". Jan A. Wit geeft een ondeugende levensles en Jan Mens vervolgt zijn serie, „Warrelwee door Waterland „De Speelwagen reed naar Wad wt-ay" en „Nog een reisverhaal" voe ren de lezer door geheel Noordbolland Aan „Op Doorreis" is weer een royale plaats ingeruimd. Ook de hier niet genoemde artike Ier. geven de lezer algehele voldoening en tot slot Ja ten we hier een damhek rijm volgen, hetwelk voorheen op een damhek, staande hy een boerderij van de heer Pijper te Opmeer, te lezen Londen, die z'n kans nooit méér heeft gekregen), in Roozcnburg. in Van Roessel van Longa en Van Onselen van VSV concurrenten nit bijkans alle districten. Een experiment dus in opt) ma forum en eigenlijk kan men zich experimenten in interlandwedstrijden niet veroorloven. Nog een vraag in de voorhoede: Rü vers. De kleine man uit Breda heeft fantastisch goede wedstrijden en hope loos slechte op zyn boekje staan. Dnt hij toch weer gekozen werd, bewijst zonder twyfel, dat de oplossing niet eenvoudig was, maar het blijft wonder lijk, dat iemand na enkele slechte wed strijden toch weer zijn kans heeft ge kregen. Voorbeelden zijn in de geschie denis van het NetL Elftal schaars. De verkiezing van Kraak, van de wat langzame maar degelijke Schyve naar, van De Vroet, van Möhring nu Terlouw geblesseerd is (de Sportclub man kr'ygt zijn plaats terug, zoals hij hem destijds verloor!), van aanvoerder De Vroet en in de voorhoede van Len stra (die we overigens graag eens op het middenveld zouden willen zien opereren!), van Wilkes en Clavan be hoeft weinig commentaar en over de gewijzigde Belgische ploeg valt ook weinig te zeggen. De Beigen missen hun beste man, Anoul en worstelen met problemen, die ons ook niet vreemd zijn. Daarom behoeft men geen grote verwachtingen te koesteren over deze strijd in Amsterdam. De spanning zal moeten vergoeden wat we aan voet bal van internationaal kaliber hoogst waarschijnlijk zullen missen. Een wed strijd der onzekerheden, vaarin ons record evengoed kan sneuvelen als verloren gaan. Zomin als bij ons het zelfvertrouwen na geen enkele neder laag van doorslaggevende betekenis is, zomin zal de wetenschap heter te kun nen voetballen, 't Belgisch* wapen kun nen zyn. De strijd der onzekerheden: dat is de goede naam voor onze tradi tionelo wedstrijden tegen de Rode Duivels. Nu méér dan ooit! en hef raadsel van de Roxenhouten kist 28. Plotseling sloeg Kappie zich voor het voorhoofd. Zijn gezicht verhelder dc. „Hoe kan ik nou toch zo'n klont wezen", riep hy. „LahTiePang, natuurlijk, die brief! Ik heb het bewijs In mijn zak, Edelachtbare". Zenuwachtig zocht bij in al zijn zak ken, terwijl iedereen in gespannen af wachting toekeek. Eindelijk haalde hy een verfrommeld en vies stuk papier te Voorschijn, streek het glad en over kaudïgde het met een verheugd ge zicht aan de rechter. Deze zette zich wat beter in zijn stoel en boog zich over en terwijl hy las kreeg zyn gezicht een steeds vrien delijker uitdrukking. Eindelijk vouwde hg de brief dicht, veegde met beide handen alle stenen bij elkaar en over handigde alles aan Kappie. „Het wettig en overtuigend bewijs is geleverd", sprak hij plechtig, „het recht heeft zegevierd. Gij kunt in vre de van hier gaan". De Maat stond te dansen van vreug de. Hij klopte Kappie goedkeurend op de schouder. Doch Piet en Ponc de bedelaars waren minder verheug.t. Ze begonnen harder dan ooit te razen en te tieren, doch op een wenk van de rechter werden zij de zaal uitge leid, op weg naar de cel. Niemand let te op de oude Chinees, die kalm de zaal verliet. 10 Meier onder de oppervlakte: Onderaardse gangen van zeer grote ouderdom Iu Maastricht (Trichterveld), waar euige weken geleden 'n prnekistorisek skelet werd gevonden in de glaciale formatie van rïvierklei, is Dinsdag op 10 meter diepte, onder de kleilaag. een inergelformatie aangetroffen, waar in zich bij nader onderzoek, enkele oir deraardse gangen van vier meter breed en enkele meters hoog bevonden. Hoewel het gevaarlijk is op deze diepte nadere onderzoekingen te doen, zyn drs. J. Sprenger van het Rijksbureau voor Oudheidkundig Bodemonderzoek eu leden vau het Geologisch Bureau in Heerlen in de groeven afgedaald. Er werden op een der muren inscripties gevonden, welke een primitieve men senfiguur voorstellen. De gangen wa ren gedeeltelijk ingestort. Opmerkelijk was de regelmatige, zy het primitieve behakking van de wanden en bet ei genaardige tongewelf. Men staat voor lopig nog voor een raadsel omtrent de ouderdom van deze gangen, welke goed bewaard zyn. De mergel heeft weinig te lijden gehad van verwering, welke anders in mergelgroeven gauw op treedt Pogingen worden in het werk gesteld om de funderingsput, waar de belang rijke vondst werd gedaan, voor bet in stellen van verdere geologische onder zoekingen open te houden en de wo niugbouw daar voorlopig te weren. EEN MEEVALLERTJE. Aan Edward Terrell, een voormalig kapitein van de Organisatie der Vry willige Reserve van de Britse Marine, is een beloning van 9500 pond sterling toegekend, in verband met zyn tijdens de oorlog gedane uitvindingen van pant 'eerplaten, vervaardigd uit plastisch materiaal. was: Wie roemt op eigen kracht Bedriegt zichzelf helaas Wie op een ander sieunt Is nog veel groter dwaas. A.H.W.B. vraag medewerking der gemeenlebesluren De A.N.W.B. gaat thans de me dewerking der gemeentebesturen in het gehele land inroepen tenein de te komen tot een afdoende ver lichting van de bekende blauw witte Bondswegwijzers, die reeds zovele jaren in steden en dorpen en langs de wegen trouw hun be langrijke tHak vervullen. "Wanneer deze opzet slaagt, zal het ook bij avond steeds drukker wordende verkeer, hiermede in aan zienlijke mate gebaat zijn. Er is een speciale constructie ontworpen, welke naar de mening van de A.N.W.B. zeer gunstige re sultuten biedt. Op een aantal punten in het land zullen binnenkort als proef verlichte wegwijzers worden geplaatst, zodat de betreffende autoriteiten gelegenheid krijgen deze verkeersservice aan de Praktijk te toetsen. Dezer dagen is op de hoek Parkstraat—Lange Voorhout.in Den Haag de eerste volgens het nieuwe systeem verlichte wegwijzer voorlopig dus nog als experiment aangebracht. GEDACHTENISBOS OP SLAGVELD. In de nauwe kloof, welke de ingang vormt van Bab el Wad in Palestina is met grote plechtigheid het eerste van een aantal bosaanplantingen inge wijd. Deze bossen worden aangelegd als herinnering van de Israëlische oor logsslachtoffers. De Israëlische eerste minister David Ben Goerlon plantte de eerste van de 6 millioen bomen, die de kale hellingen zuilen bedekken. In het spreekgestoelte op de voorgrond premier Ben Goerlon. Paardensport PRIJZEN KLASSE VOOR TUIG EN RIJPAARDEN BIJ CONCOURSEN—HIPPIQUE GELIJKGESTELD. Onder voorzitterschap van dr. H. L. M. van Scfaaik hield het Centraal Co piité voor de Concoursen Hippique in Nederland een druk bezochte ledenver ^gadering in Restaurant Esplanade te Utrecht. Diverse problemen betreffen le het aanstaand seizoen zijn hier aan gesneden. Voor het komende seizoen ;al een commissie worden aangewezen roor het bonwen van hindernissen. De pryzenklasse voor tuig en rypaar len werden 'gelijkgeschakeld. Er zal een lijst van aangevraagde Jconcoursen hippique gepubliceerd wor fien, waardoor de uitschyvende vereni •gingen met elkaar contact inzake de data kunnen opnemen. Getracht zal worden jonge personen op te leiden tot jurylid voor de rijpaarden en hen te vormen door ze werkzaam te stellen als secretaris vag de jury. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat het verzwaard be slag by landbouwpaarden voor boeren wagens verboden is. Provinciale Kampioenschappen Op de te Alkmaar gehouden verga dering van de Bond van Hardraverij verenigingen in Nederland is een nieuw bestuur gevormd. Tot voorzitter werd benoemd de heer E. Berghuis uit Enk huizen en tot secretaris penningm. de heer J. N. Assendelft uit Hillegom. De andere bestuursleden zyn de heren A. Blom, Beverwijk, J. Teunis, Medem blik, J. W. A. Westerhoven, Sant poort en J. Tan Reewijk, Hoofddorp. Tot afgevaardigde bij het hoofdbestuur werd benoemd de heer P Sanders uit Zaandam. De organisatie van de Provinciale Kampioenschappen werd opgedragen •voor: Noord Holland aan Kal verdijk. Zuid Holland aan Haarlem, Limburg aan Weert en Friesland aan Harlin pon. Voor dc korte baandrnvergen en voor die banen, welke niet over een vast totalisatorgebouw beschikken, zal een rijdende toto worden aangeschaft, waardoor elke harddraverijvereniging de beschikking krijgt over een modern geoutilleerd totalisatorsysteem. TOENAME WERELDBEVOLKING Dr. Jaime Tores Bodet, dir. generaal van de üuesco, heeft onlangs een beroep gedaan op alle landen, die lid van deze organisatie zyn om de grootst mogelijke publiciteit te gevc-n aan een campagne ten voorde le van de voedselproblemen in deze wereld. Terwijl het bouwland gelei delyk door erosie ten gronde gaat, neemt de bevolking steeds toe. Deze verdubbelde in de loop van de 19de eeuw. Op het ogenblik neemt de be volking der aarde elke drie seconden met twee mensen toe, dat is met 55 000 per dag en met 20.000.000 per jaar. ZONDAG 13 MAART 1943 Hilversum I 301 m. 8.00 Nieuws; 8.30 Morgenwijding; 9.30 Nieuws; 10.00 Hoogmis; 11.40 Pianoconcerten van Mozart; 12.15 Apologie; 12.40 Or kest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.25 Kamermuziek door Alma Musica; 13.50 Kuffalo Bill; 14.05 Reportage van Hol landBelgië, door Leo Pagano; 17.00 Studiodienst; 18.30 Ned. Strydkr.; 19.00 Orgelspel; 19.50 Ia '1 Boeckhuys 2012 Uit en thuis, gevarieerd Zondag avondprogramma; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 8.00 Nieuws; S.40 Gram. platen; 9.15 Men vraagt CH wy draaien; 10.00 Zondagshalfuur; 10.30 Kerkdienst; 12.00 Vergeelde par tituren; 12.40 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest Bandi Balogh; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Zo geniet U meer 'van muziek; 36.00 The Sky niasters; 16.30 Sportrevue; 17 00 Ge sprekkeu met luisteraars; 17.30 Ome Keesje; 18.00 Nieuws; - 8.15 Camera Obscura; 19 00 Radiolympns; 19.30 P. Godwin en B. Silbermann presenteren; 20.00 Nieuws; 20.15 Pro Musica; 20.45 Hoorspel; 21.20 Musie maestro, pleace 21.50 Mariette Serlé; 22.30 Zangreci tal Pierre Bernac; 23.00 Nieuws. MAANDAG 14 MAART 1949 Hilversum 1 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en S.15 Gram. muziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Oc-htenilcon eert; 3030 Morgendienst; 11.00 Li'y Pens, sopraan; 11.40 Pianorecital; 12.00 Opgewekte klanken; 1!L33 NCRV koor; 13 00 Nieuws; 13.15 Metropol© orkest; 14.00 Schoolradio; 14.35 Zvvit serse zang; 15.10 Gram. muziek; 15 25 Vioolrecital; 16.00 Bijbellezing; 37.00 Voor fle kleuters; 1715 Orgelspel; 18.00 NCRV kwartet; 18.30 Ned. Str. krachten; 19 00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Busch strijkorkest; 20.45 Hoorspel; 21.30 Radio PbiL ork.; 22 15 Met band en plaat, voor U paraat; 23.00 Nieuws Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram muziek; S.55 Voor de vrouw; 9.00 Operaklan ken; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Ar beidsritaininen; 11.00 Op de Uitkijk; 11.15 Orgelconcert; 12.00 De Kwintet spelers; 12.38 Gram. platen; 13.00 Nieuws; 1320 Promenade orkest; 14.00 Wat gaat er om in deze wereld? 14.20 Gram. muziek; 15.00 Bonbonniêre; 36.00 Solislenconcert; 16.45 Musiealru der; 17.30 Voor de padvinders; 18 00 Nieuws; 18.30 Rauio filmkrant; 1900 Pianorecital; 20.00 Nieuws; 20.05 Ra dioscoop; 22.10 Volksliederen; 23.00 Nieuws. IEFFERY FARNOL Barnabas heeft het onmogelijk ge achte gepresteerd; hij heeft het wilde zwarte paard in zijn macht gekregen. Met dit vurige beest wil hij aan de course deelnemen. Kapi tein Slingsby en de rijkeluiszoon Jerningham, hebben sportieve be wondering voor hem gekregen. 32) „En vertel de kapitein en Jerningham nu eens, waarom je het paard gekocht hebt," zei Dick tactisch. „Ik hoopte, mijne heren,'* zei Bar nabas enigszihs schuchter, „dat ik mis schien de eer zou mogen hebben de 15de mee te ryden in de steeplechace." De kapitein sloeg met zyn zweep te gen zijn rijlaars en floot; de markies liet zyn lorgnon aan het lint slingeren en keek er verbaasd naar. „Dat zou Carnaby natuurlijk moeten beslissen." zei de kapiein eindelijk. „Waarom?" vroeg Barnabas. „Wel. omdat omdat hy Carnaby is, denk ik," antwoordde de kapitein. „Maar Jerningham heeft de beslis sende stem." merkte Dick op. „Zeker," zei de markies, een plooi van zijn das recht trekkend, „maar, zoals de kapitein zegt Carnaby is' Carnaby Mijne heren," begon Barnabas ern stig. „gelooft me, ik zou geen geld ont zien „Geld?" herhaalde de markies, kwij nend zijn ogen opslaande. „Er is na tuurlijk geen sprake van geld!" Dick keek ongemakkelijk en Barnabas werd plotseling warm. „Ik bedoel," stamelde hy, „dat, daar ik zo laat inschrijf het inleggeld verhoogd zou worden verdubbel het zo nodig. Werkelijk ik kan u niet zeggen Hier hield Barnabas op; de markies glimlachte en stak zijn hand uit een schynbaar kwijnende, slanke en tere hand, maar allesbehalve kwijnend van druk. „Beste Beverley," zeide hy, „ik ap precieer je ernst. Een race speciaal deze is een ernstige zaak voor sommigen onzer, misschien ernstiger dan we willen erkennen Het zal een harde race zyn van het begin tot het eind, een uithoudingsproef voor man en paard, over het slechtst denbare ter rein. Oorspronkelijk was het een match tussen Devenham op Moonraker en mijzelf op C1 i n k e r; maar Sling wil de met alle geweld zyn Rascal laten meelopen en Carnaby zijn Clasher en toen kwamen er heel gauw zoveel inschrijvingen, dat we in minder dan geen tijd een veld hadden." „Allemaal flinke kerels en sport-lui!" zei de kapitein. „Wat nou jou zelf betreft, beste Be verley," ging de markies voort op autoritaire toon, ,je bent erg laat er bij, zie je; maar „Hij kan rijden," zei Dick. „En daarom," zei de markies, „zul len we zien wat eraan te doen is." Op dat ogenblik kwam Peterby, Barnabas' dienaar, het binnenplein op, diep in gesprek met een slank iemand, wiens edele das onmiddellijk de aan dacht van de markies trok. „Tussen twee haakjes," zei de kapi tein, „we dineren met ons drieën in mijn club. Mag ik er een couvert voor u bij laten zetten, Mr. Beverley?" „Mijnheer," antwoordde Barnabas, „ik voel me zeer vereerd, maar door bijzondere omstandigheden" en hij keek naar zijn halsdoek „kan ik he laas uw vriendelijk voorstel niet aan nemen. Maar misschien wilt u over een dag of drie alle drie mij de eer aandoen bij mij aan huis te dineren?" De invitatie werd by'na aangeno men vóór zy gedaan was. „Maar," zei Dick, „ik wist niet, dat je hier in Londen een huis had, Bev. Waar ligt het?" „Ja, nu je erovej spreekt, daar heb ik niet de flauwste notie van, maar misschien kan mijn kamerdienaar het me zeggen „Wat?" riep de kapitein uit. „Hi| houdt ons voor de gek!" „Peterby!" „Mijnheer?" Na het gezelschap ge groet te hebben, bleef Peterby eerbie dig luisterend staan. „Ik geef over drie dagen een klein diner." „Zeker, mijnheer." „Bij mij aan huis, Peterby. Derhalve wil ik weten, waar het huis ligt. Waar woon ik, Peterby?" „No 5, St. James's Square, mijnheer." „Dank je, Peterby." „Een onbetaalbare kamerdienaar!" lachte de markies, toen Peterby boog en terugging. „Dat ga Ik inderdaad geloven," ant woordde Barnabas, „en ik verwacht u allen Vrijdag a.s. om zes uur." Na de nodige handdrukken nam de kapitein de arm van de markies en hinkte weg. Toen zy alleen waren, keek Dick Barnabas met zijn kin in zijn hand en schitterende ogen aan. „Beste Bev," zei hij. Je kan me laten ophangen, als ik weet wat ik van je denken moet. Je bent de onbegrypelykste kerel van de wereld. Maar tussen twee haakjes, over Carnaby gesproken, hy heeft een lelijk blauw oogt" „Oh?" zei Barnabas, die zijn hals doek begon weg te stoppen. „En een lelijk gespleten „Oh?" „En zyn jas hing bijna aan flarden, dat heb Ik onder zijn mantel gezien." „Oh?" zei Barnabas, nog steeds bezig met zyn halsdoek. „En het spreekt vanzelf, dat ik me telkens en telkens weer afgevraagd heb ja, B$v. ik heb er mijn hersens mee gemarteld waarom dat gedaan is." „Het wa« in het bos." „Dus jü was het" „Ja. Dick" „Maar heeft hij Je zelfs niet geraakt?" „Hij werd driftig." „Jij hebt Carnaby afgeranseld! Kerel, er is geen bokser in Engeland, die dat zou hebben kunnen ^oen Maar waarom heb je hem nie« 'a- gen?" „Maar hij is Je vriend." „Was, Bev. wést We zullen er hierna maar in de verleden tijd over spreken. Maar drommels, nu kan jij nooit aan die race deelnemen." „Waarom niet?" „Omdat je dan Carnaby moet ont moeten en dat mag niet gebeuren." .Waarom niet?" „Dat mag niet gebeuren." .Waarom niet?" „Omdat hij je neerschieten zou.% (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 5