0e C Ikmaaidei' i 5E JAARGANG NO 1484 N.-HOLLANDSE PERS 1945 DONDERDAG 17 MAART 1949 Gespelclren in een cel Duizend goede Nederlanders vielen na ongewilde aanslag op Rauter v//- „Vlees dit jaar van de bon" zegt Minister Mansholt Actie tegen Atl. Pact Uitgave Stichting JDe Vrije Alk maar der"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per m m., CamiUcbericfe- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 130(13971 Illegalen wilden vrachtauto gaan „organiserenen kregen Rauter.... TOEN DE NOOD het hoogst was land, toen de geallieerde legers gereed ren, die bij de slag om Arnhem mislu Duitse bezetters in de nog bezette pr oefenden uit angst, dat een algemene hun positie in ons land helemaal onh 8 Mrt. 1945 bij Woestehoeve op de Apeldoorn PER ONGELUK een wiens betekenis voor het Duitse rijk na de luchtlandingen bij Arnhem in S vreugde Duits bevelhebber aan het Ma HE3T MEEST tragische van de aan •lag op Rauter is geweest, dat de 4 illegale strijders van de op de Yeluwe opererende G.G—groep niet geweten hebben, dat de wagen aanhielden, waarin zich één der meest gehate, maar ook één van de belangrijkste lei ders van bet Duitse bezet-tingsappa raat in Nederland bevond. Zy hebben na de korte veldslag op de duistere verkeersweg met een zaklantaarn in de wagen geschenen. Daarin zaten vier personen: de drie begeleiders van Rau ter waren dood. Rauter hield zich dood. Zy hebben Rauter ondanks zijn generaalsuniform niet herkend. Zy hebben ook niet gezien, dat by het nniform van een generaal droeg en zy hebben er daardoor niet aan gedacht de inzittenden te fouilleren of de wa gen te doorzoeken. Het grootste voor deel dat de aanslag zou hebben opge leverd, n.1. het ten behoeve van het geallieerde leger in beslag ncinen van de belangryke militaire kaarten, waar mee Rauter op weg was naar generaal Blumentrilt, ging daardoor verloren. Duizend doden De aanslag leidde tot een der meest onmenselijke en geruchtmakende re presailles van de bezettende macht: 117 goede vaderlanders, die als politie ke gevangenen waren opgesloten in Arnhem en Apeldoorn, werden uit hun «•Uea gesleept ea op bevel van Rau ters plaatsvervanger, Schoengarth, op de plek van de aanslag gefusilleerd en •onder meer achtergelaten. Bovendien werden overal elders in den lande ge vangenen uit hun kerkers gesleurd en in grote groepen ter dood gebracht. Het juiste aantal als represaille voor de aanslag op Rauter gefusilleerde Ne derlanders is niet bekend, maar vol gens het verzetsboek ,,Ik draag U op" ■ijn het er ongeveer ioOO geweest. De omstandigheden, waaronder de aanslag op Rauter werd gepleegd, door Wie deze werd gepleegd en waarom *yn lange tyd in het duister gehuld gebleven. Wat Rauter zelf er van dacht en hoe hy erop reageerde was tot dus verre volkomen onbekend. Het. Ryksin •tituut voor oorlogsdocumentatie be schikt sinds 1947 over Rauters eigen visie op het gebeurde. De verklaring spreekt dio vnn de illegaliteit op vele punten tegen, maar deze zijn van on dei-geschikt belang. Visie der illegaliteit. In eerste instantie is, volgens de illegaliteit, de aanslag het gevolg ge weest van het nijpende vervoerspro bleern waarmede iedere ondergrondse groep in ons land tegen het einde van de oorlog te kampen had. De G.G. groep uit Apeldoorn die hoopte in staat te zyn om in Ede brntaalweg met een vrachtwagen door middel van in Duit se uniformen gestoken illegalen een party weermachtsvlces in de fvacht te kunnen slepen, moest daartoe eerst 'n vrachtwagen „organiseren". Tot dit doel begaven 4 leden van deze groep zich op 6 Maart 1945 des avonds naar Woestehoeve, plaatsten hun fietsen langs de berm van de weg en wacht ten af. Het waren Geert (de comman dant van bet viertal),* Sepp, Henk en Karei. Zy waren gekleed in de unifor men van „Oberseharfuelirer en Rotten foeltrer" des SS. Ilenlc en - Karei pos teerden zich met een stengun langs de weg en op enige afstand van hen slon den Geert en Sepp met 'n zaklantaarn ^ZONNESCHIJN! GELDIG TOT DONDERDAGAVOND WISSELEND WEER Geleidelijk toenemende bewolking, maar nog bijna overal droog weer. Af nemende en naar Noordwest of West krimpende wind. Ongeveer dezelfde tem peratuiir als gisteren. in hot uitgehongerde deel van Neder stonden om de sprong over de rivie kt was, opnieuw te wagen, toen de ovincies een waar schrikbewind uit opstand, geleid door de illegaliteit, oudbaar zou maken, toen werd op grote verkeersweg van Arnhem naar aanslag op Rauter gepleegd. Rauter, nog groter was geworden, sinds hij eptember 1944 tot zijn eigen grote asfront was geworden. en revolvers gereed om een vrachtwa gen aan te bonden. Zij lieten eerst twee Xed, personenwagens passeren. Toen hoorden zy in de verte het ge ronk van de naderende BMW, dat zij i voor het geluid van een vrachtwagen hielden. Sepp ontstak de lantaarn en zwaaide ermee. De BMW passeerde hen in een grote bocht en stopte langs de kant van de weg. Er zaten 4 ge uniformeerde Duitsers Jn. Een ldeine open BMW was niet, wat de groep no dig had, maar de wagen was toe staan gebracht en de twee illegale strijders stonden er by. Dus .Sepp vroeg e n in het Duits naar hun papieren. „Was ist denn los. Menoch, wissen Sie denn nicht wie Wir sind?" werd hem toegesnauwd. Meteen zag hij de Duitsers in de wagen naar hun wapens grypen. Toen begon het vuurgevecht. Geert sprong schrijlings op de motor kap en loste een schot dwars door de voorrniit, waarna hij er af sprong en wegdook naar achteren om de schoten uit de wagen te ontwijken. „Vuur" riep hij tot Henk en Karei, die zon der verder aarzelen hun stengun van schuin achter de wagen iets boven het achterlicht richtten en de kogels over de wugen lietengieren. Het gevecht was spoedig .beslist: het werd stil en in de stilte liet Sepp het »chijnsel van zyn lantaarn in de wagen rallen. Hij meende 4 doden te ontwaren. Onmiddel lyk daarop kwam er een vrachtwagen aanrijden, vol met Duitse soldaten. De 4 illegale strijders verscholen zich bij hun fietsen achter de berm en bracht ton hun wapens in gereedheid. Nauwe lyks 5 seconden stond de vrachtwagen stil. Daarna klapten de Duitsers, die In de verte waarschijnlijk de schoten hebben geboord, het portier dicht en snel verdween de wagen in de richting van Beekbergen. De 4 illegalen besloten daarop het gevaarlijke terrein te verlaten. Twee van hen zijn weken later zelf het slachtoffer geworden van hun aanslag. De Duitsers kamden toen alle bossen in de omgeving uR. In die bossen wa ren wapenen verborgen van de groep. Zij trachtten deze nog in veiligheid te brengen. Het ontzielde lichaam van één van ben werd later in de bossen aangetroffen. Van <le ander is nimmer een spoor teruggevonden. Rauters visie. Xn zijn gesprekken in de cel met prof. Posthumus en drs. de Jong toon de Rauter zich trots, dat hg de aan slag had overleefd. Toen bij met acht schoten in het lichaam in het zieken huis kwam na een nacht in de koude buiten te hebben gelegen gaven de doe toren niet veel meer voor zijn leven. SeyssInquart kwam hem nog de band drukken, ze dachten, dat hij in de daaropvolgende nacht zou sterven. Dit is juist, want het Rijksinstituut heeft 'n telegram gevonden, dat Seyss Inquart daags na de aanslag aan Hknmler heeft gezonden. Daarin stond letterlijk: „De verwonding van Rauter is levensgevaarlijk. Arts houdt acuut levensgevaar voor mogelijk. Legergroep zond specialisten. Ik laat mevr. Rauter bericht sturen". „Am naechsten Tag in der Fruehe, da lebte der Rauter noch", zo vertelde Rauter verder. Na de aanslag lag hij maandenlang in verschillende zieken huizen. Tenslotte werd hij in Pioen op 9 Mei door de Engelsen gearresteerd en aan de Ned. justitie uitgeleverd. Rauter zegt, dat de aanslag geen toe val is geweest. Hij zegt enkele dagen geschaduwd te zyn door mensen van de verzetsbeweging. „Ik heb de indruk dat de verzetsmensen bij de telefoondienst een rol hierin hebben gespeeld. Onze telefoongesprekken werden voortdurend afgeluisterd. Mijn ordonnans officier heeft drie uur voor ons vertrek een telefoongesprek gevoerd en zich daar bij onvoorzichtig uitgelaten. Ook dit gesprek zal waarschijnlijk zijn afgeluis terd en de ondergrondse wist dus, dat fk om die bepaalde tijd zou. vertrekken zodat ik ben opgewacht. Toen de beschie ting beëindigd was viel het me op, dat één van hen het schijnsel van de lan taarn naar beneden richtte, naar de nummerplaat Dat «loet wen alleen, wanneer men zich wil overtuigen, dat het de goede auto is. Ten tweede, toen de schoten gevallen waren, kwam één der aanvallers van rechts naar vorcü gelopen en scheen me in het gezicht. Ik wilde mijn revolver trekken en. hem in het gezicht schieten. Ik neb me.eeh ter dood gehouden, myn gezirt was helemaal bebloed. Ik overlegde, of ik zou schieten of niet. Wij ha-l'len 1-e langrijke kaarten in de wagen, want ik zou de volgende dag naar generaal Blu mentritt gaan. Ik aarzelde: schieten of niet schieten met het oog op de kaarten? Toen verblindde" hy mé met zyn lantaarn en riep, terwijl hij terug liep: ,,Hjj is dood". Hoe zou men er toe komen om te roepen: „TIij is dóód" als men roy niet herkend had? „Mijn sterke hart'1. En Rauter vertelt verder: de ande ren waren onmiddellijk dood. Het ge beurde om kwart over tien de illc galiteit spreekt over half 1 's nacht-s). Het was zeer koud en daarom was er vrijwel geen mens op de weg. Uit de richting Apeldoorn kwamen twee vrachtauto's voorbij. Ik heb een piiar schoten gelost, maar onze wagen stond- helemaal aan de kant. Door het ge rammel van de auto's heeft men mg niet gehoord. Pas 's ochtends oni7 uur hen ik gevonden. Er kwam een troep infanterie voorbij met paarden en die wilden ook voorbij ryden^ Ik riep hen zo hard als ik kon. Eén kwam op my toe. Hy dacht eerst, dat ik dronken was. Ik kon haast niet spreken, alleen maar staonelen. Maar loon zag hy, wat er gebeurd was. Ik werd om acht uur naar Apeldoorn ge bracht. Dr. Fiscber van de Wchr macht heeft mij geopereerd en uitge pompt. Ik had erg veel bloed verloren en kreeg tweemaal bloedtransfusie. Men constateerde, dat het er slecht met mij voorstond. De Rykscommisaa ris kwam ook op bezoek. Zij allen ver wachtten, dat ik die nacht zou ster reu. Men constateerde, dat ik een zeer sterk hart had. Toen kwam er echter nog een longontsteking en een borst vliesontsteking by en heb ik tien dagen lang tussen leven en dood gezweefd. Myn borstkas was vol etter. Eerst heeft men mij 490 kubieke centimeter bloed en etter afgetapt en toen nog eens 2500. Mijn hart was volkomen jiaar rechts geschoven en kwam steeds hoger te zitten, zodat ik helemaal geen lucht meer kreeg. Toen werd ik naar de buurt van Enschede vervoerd, daar na naar Groningen op 2 April en op 13 April ging ik naar Oklenburg, ten Zuiden van Einden en van daaruit naar Hamburg. Tenslotte kwam ik in Pioen terecht, waar ik op 9 Mei door de En gelsen werd gearresteerd. Ik kwam toon meteen in de gevangenis terecht. Represaille ongewenst Vraag: Wat hebt U mee SeyssIn quart besproken, toen hy U in Apel doorn bezocht? Rauter: Ik kon niet spreken. We hebben elkaar alleen de hand gedrukt. Vraag: Eu wist U van de gijzelaars? Rauter: Pas veertien dagen later hoorde ik dat. Schoengarth, mijn plaats vervanger, vertelde het mij. Toen heb ik me ontzettend opgewonden. Ten eerste leefde ik nog en ten tweede heb ik juist in myn dienstverband deze ge schiedenis als hoogst ongewenst be schouwd en nooit een straf tegen de bevolking gewild. Ik zou dat met Himm Ier wel hebben klaargespeeld. Schoen gai-th was van oordeel, dat hot niet zou gaan. Het was toch onmogelijk om de Höhere SS und Polizeifuehrer zomaar te laten doodschieten zonder enige represaille? Ik beweerde echter, de-, ik dat by Himmier we! zou he Voor mij zou het een persoonlij ke genoegdoening geweest zijn, als,er Ier wille van mij niets was gebeurd. De Kuiperspoort, het prachtige, zeer oude hoekje van de Zeeuwse hoofdstad Middelburg, zal worden gerestaureerd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de werkzaamheden zich voornamelijk kun nen beperken tot een herstel van de kamer van het voormalige kuipersgilde in het oude gildehuis. Rijk, provincie en gemeente zuilen in de kosten van herstel bijdragen. In lieerde heeft minister S L. Muus holt gesproken over De landbouw politiek bezien in het licht vnn de eco nomiscbe unie". De minister zei, dat het noodzakelijk ia de veevoederproductïe -omhoog te brengen, zodat wanneer in 1952 de hulp van Amerika wordt beëindigd, ons land in staat is het voedsei -voor onze vee stapel voor het vereiste deel zelf te leveren. Vooral de aardappel is voor de varkensmestery van geweldige beteke nis en daarom zal het nodig zyn het aardappelareaal (dat nu 339.000 ha be slaat) tot 385000 ha op te voeren. Het ligt in de bedoeling in het a.s. voor jaar een baconcontract met Engeland af te sluiten voor de tijd van drie jaar, dat jaarlijks stijgende export naar dat land betekent. Door vergroting van de varkensstapel zal niet alleen dit jaar de vleesdistri butie kunnen worden afgeschaft, maar zal ook de prijs voor varkensvlees om laag kunnen gaan. De kippen en varkensfokkery zal in de toekomst volgens de minister voor namelijk op de kleinere bedrijven wor Na negen maanden in krijgsgevangenschap te hebben doorgebracht, zijn de Joodse en Transjordaanse gevangenen naar eigen grondgebied overge bracht en kunnen zij als vrije mannen hun gewone werkzaamheden weer gaan verrichten. In ruil voor precies 100 Joodse gevangenen zijn in het Niemands land van Noord Palestina 153 Tranjordaanse gevangenen aan het Arabisch legioen overgegeven. Men ziet de Arabische gevangenen hier wachten op het vervullen van de laatste formaliteiten. den gecentraliseerd. Jn verband daar mede zal de veevoederdist rifout ie gehand ha&fd blyven, teneinde hei veevoeder op de kleine bedrijven terecht te laten komen. Oak Ridge wordt nu een open stad De beperkingen, waaraan de in de oorlog geboren Amerikaanse „atoom stad" Oak Ridge onderhevig is geweest zullen Zaterdag a.s. worden opgeheven. De fabrieken van atoomenergie zullen echter nog strenger bewaakt worden dan tevoren. De stad zal ontsloten worden door electrische impulsen uit de reusachtige uranium reactor, die de linten in de 4 poorten sullen doorbranden. Men ge looft, dat dit de eerste maal is, dat door atoomenergie opgewekte electri sche stroom door een draad wordt ge leid. LOON EN INKOMSTENBELASTING WORDEN LAGER. Minister Lieftinck heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat er ge werkt wordt om tegen het einde van dit jaar een schema tot verlaging van loon en inkomstenbelasting gereed te hebben. De heer Ritmeester (VVD) had tevoren aangedrongen op verlaging van deze belastingen. HONDERDJARIGE OP TEXEL, In aanwezigheid van zyn 11 kinderen 39 kleinkinderen en 72 achterkleinkin deren (in leeftijd variërende van 6 we ken tot 73 jaar) vierde de heer Jan Trap te Oosterend op Texel gisteren zyn 100ste verjaardag. Voor zover de geschiedenis van de Texelse bewoners kan worden nagegaan, is hij de eerste 100 jarige van het eiland. xx-^. DIRECTEUR KWATTA FABRIEKEN OMGEKOMEN. Drs Max van Iersel, directeur der Kwatta fabrieken te Breda, is Dinsdag bij een auto ongeluk om het leven gek© men. Het ongeluk gebeurde op de grote weg naar Eindhoven, tussen Oirschot en Moergestel. De heer Tan Iersel be vond zich alleen in de wagen. De auto blijkt tegen enige bomen langs de weg te zyn gereden en is totaal in elkaar gedrukt. 1)« heer van Iersel was 38 jaar. in Italë en Frankrijk Achttien personen zeven politie beambten en 11 burgers zyn gister avond tijdens een gevecht te Lecca in Noord Italië, na een demonstratie te gen het Atl. verdrag gewond. De oplitie had de demonstratie, georganiseerd door de plaatselijke Kamer van Arbeid, verboden en de gevechten ontstonden, toen verscheidene honderden demonstran ten door de politie werden verspreid. Het onder communistische leiding staan de Franse vakverbond CGT heeft cc» oproep tot zijn twee cn een half millinen leden gericht om het Atlantisch ..oor logs en agressiepact" te saboteren door „massale actie en masademonstraties". De CGT verklaart o.n., dat Frank rijks werkende klasse zich nooit gebor den zal achten door de ondertekening van het Atlantisch'pact door de Frans regering. Overval bij Buitenzorg Reuter meldt, dat een goedbewapende guerillabende van 100 man, aangevoerd door 3 Japanners, Dinsdag de wacht van een onderneming op 0 km afstand van het door een groot garnizoen be zette Buitenzorg, heeft verjaagd, waar by de Ned. commandant werd gedood. Daarna staken de aanvallers de kazer ue van de wacht in brand. Ook zjjn in. Pasundan aanvallen ge meld van tot 500 man sterke benden. De Siliwaogi divisie zon weinig neiging vertonen om in te gaan op de wapen stilstamlsvoorstellcn van de regering van Pasundan. Twee Ned. beambten zouden zijn ge dood by ecu overvol door guerillatroe pen op een convooi tussen Purwokerto en Pnrbolinggo. ERNST VOORHOEVE VEROORDEELD TOT II JAAR. Het Bijzonder Hof te Arnhem behan delde op 2 en 3 Maart de zaak tegen Ernst Voorhoeve, in bezettingstijd lei der van de NSB propaganda, in hei l>y zonder voor de werving van recruien voor het Oostfront. De procureur fis oaal heeft gister uitspraak gedaan en .Voorhoeve veroordeeld tot 11 jaar ge rangenissrraf met aftrek. ENORME BOERDERIJBRAND IN DORP IN GRONINGEN. Ken enorme boerderybrand heeft gis teriniddag en gisteravond gewoed in de gemeente Winsum (Gr.), waar de ka pi talc boerderij van de lieer J. Falkeina een prooi der vlammen werd. De oor zaak vnn de brand is vermoedelijk liet spelen met lucifers door het vijfjarig zoontje van de heer Falkeina, waar door een voorraad stro in de schuur vlam vatte. In een minimum van tyd was de grote schuur één vlammenzee; 45 koeien en drie paarden Jconden wor den gered. Vijf koeien, 5 kalveren en tal van landbouwmachines verbrandden Slechts een klein gedeelte van het voor huis kon worden gered. De brandweren uit Winsum en uit Groningen namen aan bet blussingswerk deel. In de gevangenis van Beauregard hebben 80 gevangenen getracht door 'n gang van tientallen meters lengte (met behulp van lepels en vorken gegraven!) te ontvluchten. Geen van hen ontkwam want hot kunstwerk werd ontdekt. Nabij het vliegveld Gatow is een vliegtuig van de luchtbrug neergestort. Drie man, allen burgers, werden gedood onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1