KAPPIE 3 Dr. Euwe in ons land terug Ontaarde moeder verbergt haar kind 14 jaar in afgesloten kamer Gratis 1 Le Amateur-Gentleman Aleer dan 1500 pariijen gespeeld fn de rooksalon van de „Noordam" hadden wij een praatje met dr. Max Euwe, die van zjjn tournee in Amerika is teruggekeerd. Hij zag er opgewekt uit, zeker niet als iemand die het nodig oor deelt een tijdje rust te gaan nemen. „Waarom ik mijn tournee heb afge broken en niet aan het tournooi van Mar de Ia Plate deelneem?" „liet ant woord is vrü eenvoudig. Ik vond het zeer onverstandig er heen te gaan. Een soortgelijke stommiteit, om vlak na een simultaanperiode een tournooi te gaan spelen, had ik al eens meer uitgehaald Beide speelwijzen vereisen een andere in stelling. Bg' simultaan moet je vlug een besluit nemen, terwijl je op een tournooi gelijkwaardige tegenstanders ontmoet, die je als 't ware dwingen grondig na te denken. In dit geval was ik niet 1500 partijen achter de rug niet fit genoeg meer en bovendien aan iets anders ge wend en om dan weer apn maand in Argentinië te gaan zitten, waar voor mü niet veel te halen vielnatuur lijk het ia een goed tournooi, ntaar als Je niet eena de allersterkstcn ontmoet en toch niet goed op dreef ben, is het risico te groot". „Mijn resultaten op dit tournee?" „Ik heb in totaal 85 pCt gewonnen. On geveer 60 van de 1500 partijen verloor ik, de rest van de 15 pCt werd remise. Een resultaat dat alleszins bevredigend is. Men speelt daar niet beter maar ook ■iet slechter dan in Europa". Doet u nog mee aan het fiualetour ■ooi der grootmeeters? vroegen wg voorts. „Nou, en of" zei dr. Euwe la ehend maar beslist,^ „ik heb er echt zin in. Het is juist met het oog op dat candidaatstournooi dat ik Mar de la Plate heb laten schieten. Vermoedelijk vindt het candidaatstouniooi in Sept. plaats in Buenos Aires. Intussen zal ik hier wel seances geren en ook staat er nog een tournooi in Denemarken op het programma, maar voornamelijk wil ik gaan trainen. Over zijn bezoek aan Amerika was dr. Euwe zeer tevreden. „Ik heb er veel In de val gelopen Ongeveer vier weken geleden werjl IQ de Amsterdamse politie aangifte ge daan van het verdwijnen van een grote hoeveelheid wollen damesjaponstof en damesmautelstof ter waarde van onge veer f 17.000 uit eeu vrachtwagen van de Noord Brabant Expresse, wel k« een wachtdienst onderhoud tussen TOburg sa de hoofstad. Aanvankelijk sag de Amsterdamse ceutrale recherche geen kans deze affaire tot oplossiug te brengen. Enige tijd geleden echter wer den aan een ambtenaar van de Cedek stalen getoond, welke kennelijk van het gestolen goed afkomstig waren. De aanbieders van deze stalen werden sindsdien zorgvuldig in het oog gehou den Weldra bleek, dat zij ecu nieuwe po ging wildon doen het goed te verkopen ditmaal zonder dat zij dat wisten aan de oorspronkelijke eigenaar van de stoffen. Deze zocht onmiddellijk contact met de politie en afgesproken werd. dat bij zou doen of hij de partij wilde kopen. Gisteren om half twaalf werden de goederen afgedragen en zouden zij betaald worden, een en ander gesellied de echter onder onmiddellijk toezicht van rechercheurs, die niet minder dan vijf „verkopers" en medeplichtigen arre «teerden. Een klein deel van de stoffen, dat niet aangeboden was, werd terug gevonden in een huis boven ecu paarde •tal in de Govert Flinckstraat. plezier beleefd In Los Angeles nodigde Steiner, de kampioen van de Ver. Sta ten mij uit bij hem te koraeft logeren hetgeen ik gedaan heb. Overal waar ik kwam hebben <le Nederlandse gezanten en constils zich erg voor mij geinteres seerd. Ik had trouwens hun hulp nogal eens nodig met het oog op de visa en de deviezen. Een verrassing werd müu bezoek aan Hollywood. Samen met Clark Oable ben ik daar op de foto ge gaan. Men zou mij een foto opsturen, maar dat is tot nu toe nog niet gebeurd. Eu ten slotte zijn er op mijn terugreis aan boord van de „Noonlum" shnulnan seances geweest en zelfs een tournooi. Maar daarvoor kon ik alleen maar als leider opgetreden. Müu broer, die een van <ie beste spelers van Curacao is, heeft dit tournooi van 18 deelnemers ge wonnen. Er waren twee dames bij en vun deze won inijn nichtje de prijs". NAAR DE MAAN? Er zal zeker interplanetair verkeer komen, aldus heeft Dr. Walther Reidel, Duits geleerde, die de V2 vervol maakte, tijdens een interview te Dow ney (Californië) verklaard. Dr. Reidel was dc voornaamste ontwerper en lei der van bet raket station te Poene muendo in Pommercn tijdeus de oorlog, Hij neemt thans deel aan het onderzoek inzake geleide projectielen van de Amerikaunse marine. De ruimte zou in stadia worden ver overd, zo zei dr. Reidel. In vijf tot tien jnar zou er een statelliet worden geschapen, die eindeloos rond de aarde zou druaien. KLEDINGDISTRIBUTIE IN ENGELAND AFGELOPEN De president van de Board of Trade, Ilarold Wilson, heeft in het Lagerhuis het einde van de kledingrantsoenering in Engeland aangekondigd. Kleingoed en textiel is weer zonder punten ver krijgbaar. De punten zijn gedurende acht jaren nodig geweest. De nodige maatregelen zijn genomen om te verzekeren, dat er voldoende textiel beschikbaar blijft om het gestel de exportdoel te bereiken. Wilson voeg de hieraan nog toe, dat de hoge prijzen die hoofdzakelijk het gevolg zijn van de prijzen van ingevoerde grondstoffen, 'n rem op de kooplust zullen vormen. AMERIKAANSE VROUWEN IN ONS LAND Destlg Amerikaanse Iatvdbouwersvrou wen, die een bezoek aan Europa bren gen zullen ruim anderhalve dag in onE land verblijven. en de uitvinding van Signor Rivaldi 3. De maat vond deze ontmoeting helemaal niet zo leuk. „Daar komt vast weer narigheid van", bromde hij zacht jea en wilde er haastig vandoor gaan, doch hij kreeg geen kans, want Signor Rivaldi had hem stevig bij zijn jas gegrepen en putte zich nu uit in dank betuigingen. Hij omhelsde de Maat, tot die paars in het gezicht werd, en praat te onderwijl aan een suk door. „Gij mij gered het leven", riep hü, „ik U eeuwig lang dankbaar zijn, mucho dankbaar. Ik zal U beloongevcn mijn mooiste schatdingen. Alles, wat ik be zit heb. Deze schurkmannen mü ver moorden willen, Caramella. Maar nu wü zgn veilig, dank zü Uw grote vuist handen". „Hou toch op", bromde de Maat, „ik heb ze niet eens gebruikt. Die kerels waren zo laf als hazen". „Ik bijna doodgestorven", ratelde Sig nor Rivaldi voort. „Ik U beloongevcn. Kijk slechtsHg haalde een por te feuille uit zgn binnenzak en liet d* Maat een paar raadselachtige en ingo wikkelde tekeningen zien. „Hier grootste uitvinding dezer eeuw tijden. Breng m'ü naar Uw goede kapi tein, presto, presto. Dan kunnen wij praatdenken, wat gedaan moet worden". Een bevreesde, 14 jarige „wilde jon gen" wist in Boston vunuit een afge sloten kamer naar de buitenwereld te ontsnappen. Volgens de politie heeft zgn moeder hem gedurende tien jaar in de kamer opgesloten gehouden. Zü heeft dit gcaan, omdat het kind onwettig was en zg wilde niet „dat hei schande zou brengen over de anderen" De kapitein der politie troepen, Fran eis Russell, verklaarde dat de jongen Gerald geheten, „eruit zag als een wild beest". Zgn haar hing in een verwarde massa op zgn schouders neer en zgn broodmagere bonen waren krom, als ge volg van Engelse ziekte. De jongen liep op blote voeten, hg was gekleed in twee jurken van zgn zuster. Door de politie werd medegedeeld, dat de moeder van de jongen, mevrouw SCHEPEN MET ATOOMENERGIE? Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de uitvoering van een groot onderzoekingsplan met betrekking tot 't anndrgven van schepen en onderzeeëers met atoomenergie, zo heeft de voorzit ter van de Amerikaanse congrescommis sie voor de atoomenergie senator Brien McMahon, tegenover verslaggcgevers verklaard. De Amerikaanse atoomcommissie zal een half milüard dollars besteden aan de bouw van atoomreactors in de ko mende vüf tot zes jaar. Het genoemde pan zal in een' van de westelijke staten uitgevoerd worden. Sullivan, het bestaan van dit kind zelfs voor haar twee zoons van 19 en 20 jaar, die beide bg de marine dienst doen verborgen had gehouden. Een van de zoons verklaarde tegenover de politie: „Wij hebben altüd van de gesloten ka mer afgeweten, doch wg hebben nooit geweten, wat zich daarin bevond". De „wilde jongen" wist niet, of liü een jongen of een meisje was. Hg kon de politie maar heel weinig vertellen, waarb'ü hg zich slechts in gebroken zin nen kon uiten. „De jongen scheen ver baasd te staan over de buitenwereld Zg lieten hem een appel en een si naasappei zien en hg verklaarde nog nimmer iets dergelgks te hebben ge zien Hg keek naar een kat en vroeg, wat dat was". Mevrouw Sullivan bekende, zich aan verwaarlozing schuldig te hebben ge maakt. FRANKLIN ROOSEVELT Jr. CANDIDAAT VOOR DE FUNCTIE SOL BLOOM Frank li u D. Roosevelt jr., derde zoon van wijlen president Roosevelt, zal naar te New York vernomen wordt een der candidaten zijn voor de door de dood van Sol Bloom opengekomen plaats van voorzitter der commissie voor Buiten landse betrekkingen van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden. Dit zal de eerste keer ziin dat een zoon van pre ifident Roosevelt naar een openbare (junctie streeft, waarin men moet geko zen worden. MET MAN EN MACHT WORDT GEWERKT AAN DE OPBOUW VAN HET BELGISCHE PAVILJOEN VOOR DE JAARBEURS OP HET VREDENBURG TE UTRECHT Kunst in 'i kori Muziek Frits Schuurman, die jarenlang het Residentie-orkest heeft geleid, heeft een benoeming in Johan nesburg (Zuid Afrika) aanvaard. De Italiaan Alcio Galliera zal thans enige tijd als gastdirigent van het Haagse orkest optreden De geboortehuizen vnu Haydn in Rohrau en Liszt in Raiding, beide in Oostenrük, zullen als Itnusea worden ingericht, Zwitserland organiseert een interna tionaal muziekconcours in Genève van 19 September tot 2 October en een muzickfcstiral in Luzern van 10 tot 28 Augustus a.s. Het Rotterdams Philharmonisch or kest zal een tour naar Scandinavië ma ken. De familie Wagner krggt het beheer over het operagebouw voor Wagnerfes tivals te Bayreuth terug nudnt zij dat in December 1948 door een besluit van een dcnazificatlehof had verloren, Toneel De Wageningse studen tentoneelvereniging heeft zich ten doel gesteld, slechte stukken op te voeren, waarmede het beroepstoneel het in het algemeen niet waagt te experimenteren Vrgdagavond voerden de studenten „Het Proces" van Frans KaCka op in Arnhem. Het was de première voor Nederland en tevens de 22e maal, dat de Wageniugers een première gaven. Zg hadden een ovatie in ontvangst te nemen. Litteratuur De Oxford Universi teit heeft besloten het crc-docoraat in de letterkunde të verlenen aan de be roemde Duits scbrgver Dr. Thomas Manu. Een drietal docenten aan het Gorki Instituut voor Litteratuur te Moskou zijn ontslagen wegens „cosmopolitische activiteit, waardoor aan de vorming van de studenten schade werd toege bracht". Beeldende Kunst Gedurende enige maanden zal in het „Prinsenhof" te Delft de tentoonstelling „Elzasser schoonheid" zgn te bezichtigen. De waardevolle goederen zgn m de „Kerk wgk" van de NRM, uit Straatsburg naar ons land getransporteerd. Er he vinden zich zeer oude beelden onder, waaronder één uit 1250. Do Nederlandse schilder Charles Eyck heeft de mnsea Jn Spanje be zocht om dc Spaanse schilderkunst te bestuderen. In Wupprtal zal een tentoonstelling van werken Tan Paul Klee worden ge houden. Film In het Rialto Theater te Amsterdam is de première gegaan van de nieuwe Nederlandse film „Een ko ninkrgk voor een huis" met o.a. Hein tje Davids en Johan Kagrt. Overbodig te zeggen, dat het een zeer humoris tische rolprent Is. De namen zeggen genoeg! In Moskou ging de première van „Ontmoeting aan de Elbe". De hoofd thema van dit werk is, dat het Duitse Amerikaanse en Sowjet Russische volk geen oorlog wenst. De muziek is van Shostakovich, de bekende Russische componist. In Praag wordt momenteel gewerkt aan de totstandkoming van de Rustri sche kleurenfilm „Val van Berlijn". Enige scènes worden in Berlün zelf ge draaid. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN VOOR TUINBOUW De eerste collectieve arbeisovereen komsten in de tuinbouw voor het con traerjaar 19491900 zgn hg het volle ge van rijksbemiddelaars ingediend. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad U ontvangt de krant dan tot 1 April a s. gratis l VRIJDAG 18 MAART 1949 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8,15 Gram muziek; 9.00 Ochtendcoueert; 9.35 Schoolradio; 10.05 Muziek houdt fit; 11.00 Radio ziekenbezoek; 11,40 Schoolradio; 12.03 Zangrecital; 12,33 en 13.25 Promenade orkest; 13.00 Nieuws; 14.00 Gedeelten uit „La Traviata" van Verdij 14 50 Gram: platen; 15.20 Potpourri's eu se loclies; 10.00 De Zonnebloem; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Fluitrecital; 18.00 Park I<ane Serenade; 13.30 Xcd. Strgd krachten; 19.00 en UU.00 Nieuws; 19.30 Brabants halfuurtje; 20.15 Zangrecital; 20,40 I>e tien geboden; 21 30 Omroep orkest; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws Hilversum li 415 m.7.00 en 8.00 Nieuws; 7,15 en 8,15 Gram. muziek; 8,50 Voor de vrouw; 9,00 Ra vel con eert; 10,00 Morgeriwgding; 10.30 Voor de vrouw; 10 45 Pianorecital; 11,30 Or kest Jan Vogel; 12.00 Lyra trio; 12,33 Sport en prognose; 13,00 Nieuws; 14.00 Kookpraatje; 14 20 en 15.20 Omroep kamerorkest; 15 00 Ons volk in zün lick ters; 10 00 Cor Steyn. orgel; 16.30 Tus sen twaalf en zestien: 17.00 Gram mu ziek; 17 20 Wg en de muziek; lR.Oi Nieuws; 1S.J5 The Ramblers; 13.45 Silvestri kwartel; 19.30 Nederlaud en zgn gewesten; 2000 Nieuws; 20.05 Pianorecital; 20,30 Leven in een bedrgf lezing; 21.00 Men vraagt en wg draaien 21.30 Hoorspel; 22.15 Swing and sweat; 22.45 Avondwgding; 23.00 Nieuws. JEFFERY FARNOL: Nauwelijks heeft Barnabas bereikt dat Ronald Barrymaine de verlopen stiefbroer van Cleone) hem zijn ver trouwen schenkt, of de sluwe Chi- chester komt grijnzend de kamer binnen. Hij heeft in het trapgat het gesprek afgeluisterd. 36) HOOFDSTUK XXX Er volgde een ogenblik van pijnlijke stilte; dan, terwijl Barnabas terugviel in de wankele stoel, lachte Chichesler zacht en kwam in de kamer. „Redding, im mers, en een nieuw leven?" vroeg Chi chesler. „Ben jij degene, die gered moet worden, of Smivvle, of allebei?" Barrymaine bleef zwijgen; zijn blik ken zochten de vloer en zijn bleke wan gen werden plotseling met een branden de blos overtogen. „Ik moest het horen, toen ik naar bo ven kwam," ging Chichester glimla chend voort, „en een verduiveld don kere trap is het „Maar uitstekend om luistervinkje te spelen," voegde Barnabas eraan toe. „Wat?" riep Ronald opspringend. „Heb Je geluisterd heb je me bespionneerd is dat je spelletje, Chichester?" Maar nu kwam Smivvle tussenbeide. „Nou, beste Barry," verweet hü „Kalm „Kalm?" Ik zeg je dat niemand mü bespionneren zal! Jij niet en Chichester niet!" „Zeker niet, beste jongen," zeide Smivvle, Barrymaine's gebalde vuist door zijn arm trekkende en die daar vasthoudend, ,.dat wil niemand. En wat jou betreft, Chichester je had niet op een betere tijd kunnen komen laat ik je voorstellen aan onze vriend, Mr. Be- verley „Niet nodig, Smivvle, we hebben el kaar reeds ontmoet," zei Chichester droogjes, ,,de laatste keer, dat hij in boe renkleding als Landelijke Deugd pareer de. Nu schijnt hü de Barmhartige Sa maritaan te zijn in een gebloemd vest, niets liever willend dan de een of ander te redden op de nodige voorwaarden natuurlijk." „En wat heb j ij daarmee te maken?" liep Barrymaine hartstochtelijk uit. „Niets, beste jongen, absoluut niets behalve dat je tot vandaag mijn vriend geweest bent en me vereerd hebt met je vertrouwen. Ik ben je vriend, Ronald en ik geloof, dat je je dat altüd herin neren zult" Chichester's toon was kal merend, en de wijze- waarop hij zijn hand op Barrymaine's schouder legde, was als een liefkozing, maar toch kromp Ronald ineen. Hij trok zich terug en de hand, die hij naar de fles uitstak, beefde plotseling. „Ja," herhaalde Chichester nog zach ter, „ik ben je vriend, Ronald, dat moet je je altijd herinneren en dat zal je, vermoed ik zo, ook." Met die woorden streelde hij Ronald's schouder weer en ging dan zijn hoed en wandelstok weg leggen. Barrymaine bleef zwijgen, maar in zijn ogen was een uitdrukking geko men een uitdrukking zoals Barnabas nooit gezien had een uitdrukking, die Barnabas nooit heeft kunnen verge ten; dan stak Barrymaine weer zijn hand naar de fles. „Nu," zei hij, zonder op te kijken, „stel dat je mijn vriend bent wat dan?" „Nu, beste jongen, daar ik hoor, dat je gered moet worden op één voorwaar de is het niet meer dan natuurlyk, dat ik graag wil weten wat die voorwaarde is." ..Mijnheer," zei Barnabas vlug: „laat mij die nieuwsgierigheid dadelijk bevre digen. Mijn voorwaarde is slechts, dat Barrymaine twee kwade dingen opgeeft nl. brandewün en uw persoon." Nu volgde er een zó diepe stilte, dat Earnabas heel duidelijk het grote horlo ge van Natty Bell In zün zak kon horen tikken, een stilte, waarin Smivvle met grote, radeloze ogen zat te staren, terwül Barrymaine roerloos met het glas hal verwege bij zyn lippen zat. Dan lachte Chichester weer, maar het litteken brandde op zijn bleke wang.. de loe rende daemon keek uit zün nauwe oog spleten. „En daarvoor," zei hü ongelovig zijn hoofd schuddend, „wil onze jonge Barm hartige Samaritaan graag twintigdui zend pond betalen „Ajs een lening," prevelde Barrymai ne. „Het zou maar een lening zün en ik ik zou voor goed bevrijd zijn van Jasper Gaunt!" „Laten we liever zeggen, dat je een verandering van tyran proberen zou „Chichester „Ah ah, zeker, Ronald, onze Barm hartige Samaritaan zal, wanneer hü de broeder gekocht heeft, natuurlijk ver wachten, dat de zuster „Wees voorzichtig, Chichester!" ,Dat de zuster dankbaar is, beste jongen. Kom, zie je dat niet in, Ronald? Een spierinkje om een kabeljauw te van gen! De broeder gered, de dankbaarheid der zuster gewonnen o heel onbaat zuchtig, Barmhartige Samaritaan!" „Ja! Daar had ik nooit aan gedacht-" riep Barrymaine uit, zich tot Barnabas wendend. „Het is Cleone! Is het niet zo?" „Neen," zei Barnabas, een beetje aan stellerig zijn armen over elkaar slaand, „ik probeer alleen in deze je vriend te zün." .Vriend!" riep Chichester, weer la chend uit. „Vriend, Ronald? Neen, laten we liever zeggen je beschermengel In rijlaarzen." „Daar u u verwaardigt mü'n laarzen te noemen, münheer," zei Barnabas, hoffe lijk wordend, „mag ik u er misschien ne derig op wyzen, dat zü, ondanks de lak- punten en de kwastjes, even sterk en even geschikt zün om te trappen als die, welke ik onlangs droeg, toen we samen aan die tafel zaten." Chichester's talen zelfbeheersing wan kelde een ogenblik, zün wenkbrauwen trokken zich samen en hü wendde zich met een dreigend gebaar tot Barnabas, maar toen hü het ernstige oog en d« glimlachende lip van deze zag. keerde hü zich plotseling om en ging met zyn rug naar de kamer voor het vuile raam in de vuile straat staan kyken. Dan boog Barnabas zich voorover en legde zijn hand op die van Barrymaine, waarby het toeval wilde, dat het de hand was, die nog het glas vasthield. „Bedenk" zei hü ernstig, „eenmaal vry van woekeraar Gaunt, zal je een nieuw leven kunnen beginnen, kan je je hoofd weer omhoog houden" „Maar nooit in Londen, vrees ik, Ro nald", voegde Chichester er over zyn schouder aan toe. „Neen", zei Barnabas, de trilling der vingers in de zijne voelend, „ik zeg je, dat het een nieuw begin zou betekenen een nieuw leven een nieuw einde voor jou „En voor Cleone!" voegde Chichester er over zyn schouder aan toe. „Onze Barmhartige Samaritaan weet, dat zy te trots is om te dulden, dat een vreemde de verantwoordelykheid van haar broer op zich neemt." „Denk je, dat ik ooit Cleone in die diepte sleuren zou?", riep Donald uit „Nooit, Barrymaine, nooit; dat zweer ik je." „Daar u dus inziet,* zei Barnabas op staande, dat de zaak u niet aangaat, zal het beste zyn, dat u zich verder niet met de quaestie bemoeit en Barrymaine laat beslissen „Ik heb al besloten riep Barrymaine. „En ik zeg u „Wacht!' zei Barnabas. „Spreek!" zei Chichester. (Wordt vervólgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3