3 Horgen beginnen kampioenscompetitie en promotie wedstrijden In alle klassen belangrijke wedstrijden om de onderste plaatsen Moderne opvattingen bij de kuikenopfok Arbeidsvoorziening in de landbouw biedt vele mogelijkheden Gratis I Le Amateur-Gentleman Ons K.N.V.B. - overzicht Morgen begint de grote strijd, morgen gaan de zes kampioenen de strijd 'aanbinden om de hoogste voebtaleer en zuilen de kampioenen 'n de lagere afdelingen proberen een klasje hoger te komen in de zware promotie degra datiewei itrljde*. Wie gaat ei kampioen van Nederland werden? Zal BW. de besta «topperende ploeg in ons land. zijn titel proloigeren, zal let jonge SVV zijn triomftocht voortzetten, zalAbe Heerenveen naar triomfen voeren, zullen AGOVV en NOAD Iets In de melk te brokkelen hebben? Allemaal epen vragen. En Zondag luidt de bel voor de eerste ronde. SVV ontvangt AGOVV. Een Scliie damse overwinning ligt bier in het rer. schiet. BW zal zich op eigen veld niet laten verrassen door NOAD, maar wat te zeggen van VSVfleerenveen? Een open strjid, waarin misschien het tr reinvoordoel een woordje mee zal spre ken. ALKMAARSE BOYS NAAR ILPENDAM De Boys gaan een zeer z»"nre strijd tegemoet op hej Mosveld te Amster dam tegen IV V. De Alkmnarders zijn de promotiecompetitie redelijk goed be gonnen, maar krijgen Zondag een o.i. te zware opgave. De Boys zullen zieli natuurlijk met volle overgave in de strijd werpen en trachten er uit te halen, wat er nit te halen valt. Mis scliien zit er een gelijk spel in. Grote ciïfers zullen het in elk geval niet wor den. Zaandijk opent Iuel ®pn thuiswed strijd tegen Zilvermeeuwen. Van plaat selüke ontmoetingen valt nooit Iets met sekerbeid te voorspellen en deze wed strnd maakt hierop geen uitzondering. Voor de andere promotiecompetitie gaat SDW bij Baarn op bezoek en ont T&ngt SchotenWA Open wedstrijden Waarvan weinig te zeggen is. Voor de promotie 4e klasse ontvangt BKC Grashoppers en gaat Randers op bezoek bij Sicces. Dat worden zware «vodstrijden voor de viertli klasse kam pioenen BKC en Succes hadden een uit strkende eindspurt en waren de laatste tijd behoorlijk op dreef. Daarom menen wij kleine overwinningen voor de thuis fclubs fe moeten voorspellen. Het zullen •chter In leder geval zeer zware wed strijden worden. De clnbs uit Alkmaar en Hoogwoud zullen de zege's stellig «let cadeau geven! In de 2e klasse A merken wij de be slissingswedstrjjd tussen DWV en De Spartaan op. De Spartaan heeft een snelle en «ehotvaardige voorhoede en dat zal o.i. de beslissing brengen. BEKERCOMPETITIE. Nog era enkel woordje over de wed •trilden vooj. de KNVB beker. In groep A gaat Liimnen een zekere nederlaag tegemoet tegen AFC in Amsterdam. Groep E brengt Alcmaria de tweede overwinning, nu op Texel, een zege van Hollandia op Westfriezen en een strijd tussen de twee oude rivalen Wieringer waard en Texel, De eilandbewoners kun non doorgaans moeilijk winnen in d.e' Panwenstadt Dat zal c-ok au wel w?er het geval sijn. Sehagen ontvangt Zeevogels en kan de tweede overwinniug boeken. Berde? verliest in Amsterdam van APGS. maar nelder kan winnen, nu bet bij DJK op bezoek gaat Vrone krijgt een nederlaag to pakken tegen THB, Nieuwe Niedorp haalt misschien een gelijk spel nit de strijd tegen BHS en RKAFC gaat in Bergen winnen. Ondeslms verliest stel i.'g van WW, Overzicht afdeling Noord-Holland In IA zal Meervogels A zijn voor macht als SVW een mochten winnen. laatste wedstrijd tegen Zaanse Boys wel in een overwinning om kunnen zet ten. waardoor de kans steeds groter wordt, dat het hier op een beslissings wedstrijd tussen SVA en Meervogels zal uitlopen De Zaandammers uit gespeeld hebben 30 punten uit 18 wedstrijden en de Akersloters bezitten er momenteel 26 uit 16. PSCK krijgt Uitgeest op bezoek, een strijd, die nog helangrijk is voor de bezetting van de derde plaats. PSCK geven wij de beste kansen. In 1B valt Zondag waarschijnlijk (le beslissing. MFC, één punt voor. op Strandvogels, gaat op bezoek bij St. Victor en liet moet al heel raar gaan, als de Medemblikkers deze laatste kans niet zouden nnngrypeu. Maar wij zijn er van overtuigd, dat de Obdammers het hen niet cadeu zullen geven Strand onder houden en daarmede van een rogels kan op eigen Veld Valken et eventuele misstap van MFC profiteren. KGBBerkhout is van geen belang meer. Natuurlijk wint de thuisclub. In IC hebben w|j Zondag een uiterst helangrijk programma met het oog op de bezetting van de onderste plaats. De stand is daar nl. momenteel zo: Koedijk 10—13; Zeemacht 17—12; SVW 17—12; JVC IS—12. JVC staat er dus verreweg het slecht ste voor cn is reeds bh'na gedoemd om een klas te dalen. SVW nl krijgt Zon dn.g Kaagvogels op visite en weten de Heerhugowaacders te winnen en (laar is wel enige kans op dan zijn Zeemacht en JVC „de klos". Tenmin ste als de Heldersen van Geelzwart verliezen, en daar is een grote kans otv Koedijk is ook nog niet geheel bui ten gevaar en datr^'0 zou een zege op bel toch al onbereikbare ZAP nuttig kunnen ziju. Want stel da+ zowel Zee dan begint het er voor Koedijk lelijk nit te zien. Maar zover zal het wel niet komen, denken wil, In de Res, le klasse C zal Zondag de eerste degrndatiecandidaat bekend zijn. MFC 2 krijgt thuis onherroepelijk klop van Al km. Boys 3 en daarmede zijn de Medemblikkers van de baan. Dei tweede zal Randers 2 wel worden, DTSj 2 staat wel gelijk met de Alkmaarders maar heeft een goede kans Zondag van Watervogels 2 te winnen, waarmede de Deetjes een heel eind op streek j zijn. Tenslotte 2 C. Daar is slechts, één wedstrijd ingelast ,maar 'n heel belang rijke. Con Zelo gaat nl op visite bij ITugo Boys en de Waarlanders zijn bij een overwinning buiten gevaar. Callants oog en Kolping Boys zien rol spanning naar de verrichtingen van Con Zelo uit, want bü een Wnarlander overwin ning moeten deze clubs een beslissings wedstrijd om de onderste plaats spelen Wij zien dat zo wel afkomen! Pluimveefeelt Infra-rode r.lralen bevorderen de kuikengroei De kuikenopfok eist weer «le volle aandacht en ambitie van de pluimvee houders, meer speciaal natuurlijk de houders van de legrassen. De piepkui kenfok is reeds tang aan de gang. In het brandpunt van de belangstelling staat een nieuwe manier van opfokken door middel van Infra rode stralen. Een lamp, de z.g. infrarood droogstraler, schijnt een dusdanige gunstige In vloed op de kuikens uit te cefenen, dat het !n de toekomst 'en oplossing 'ter bestrijding van de kuikenziekten zal zijn. Toch is hot Idee niet nieuw. Reeds voor de uorlog werden er proeven mee genomen In Engeland en naar het schijnt met gunstig resultaat. De infrarood droogstraler werd gec-on strueerd Toro gebruik in de industrie Toen men deze straler ontwierp, heeft men naar alle waarschijnlijkheid geen ogenblik aan kuikens gedacht. Het is daarom niet uitgesloten, <int speciaal voor de kuikenopfok ontworpen infra roodstralers een verbetering zouden kunnen betekenen. Voor zover ons be kend, zijn zulke stralers »r t'.aos nog niet. De infrarood droogstraler ziet er van buiten uit als een grote electriscbe gloeilamp. Het normale model kan zon der meer in een gewone koperen of poreeleluen lampenfitting worden ge schroefd. Zoals de naam zegt, zendt hü na inschakeling vooral infrarode stralen uit. Dit zijn onzichtbare stralen. Wan neer zij bepaalde stoffen treffen, wor den zij daarin opgenomen en omgezet in warmte. Andere stoffen kaatsen de stralen vrijwel geheel terug en worden er weinig door verhit. Laklaagjcs en vochtige textiel weefsels stijgen onder de stralen zeer snel in temperatuur en drogen dientengevolge ook snel. Hiervan maakt men gebruik bij de toe passing in de Industrie. De kwikbol van een thermometer wordt er weinig door verwarmd. De thermometer is daarom geen goed instrument om de temperatuursverhoging onder een in frarood droogstraler te meten. De kickt, die zich tussen de straler en de bestraalde stoffen bevindt, ontleent ook weinig warmte aan deze stralen. Dit is een tekening van het modernste Sow jet-Russische slagschip van ae Sovietsky Sojus-klasse. Deze tekening is gemaakt in overeenstem ming met inlichtingen, die door het IJzeren Gordijn zijn gekomen. De povietsky Sojus-klasse heeft twee eenheden van meer dan 35.000 ton, waarvan tn ieder geval één reeds in dienst is gesteld. De bewapening omvatte oorspronkelijk 9 kanonnen van 40,6 cm., opgesteld in drie- 'lingstorens, maar zou thans bestaan uit 6 kanonnen van 40,6 cm. plus twee catapults voor het afvuren van draadloos bestuurde luchttorpe- dos. Verder heeft het schip een groot aantal 13 cm. kanonnen en 3,7 cm. automatisch geschut. Deze slagschepen zijn bovendien uitgerust met raketten voor diverse doeleinden en enige radarstations. De leng te bedraagt 242 meter bij een breedte van 36 meter. Maar er worden ook eisen gesteld I Op 3 Maart j.1. is door de Hoofdei.' deling Sociale Zaken van de Stichting voor de landbouw een circulaire verzon den aan de Provinciale Sociale Secties van deze Stichting .Een korte samenvat ting uit deze circulaire Laten wtf hlcron; der volgen, verwachtende dat het Aej meeste lezers zeker zal interesseren. J De doelstelling van het Bureau Oogst; voorziening wa« voorheen In de eerste; plaats het bereiken van een maximale; productie. Hoewel onze nationale ar moede ook nu de landbouw in deze rich ting dringt, gaat bedoelde circulaire nit van de gedachte, dat ook andere fnc toren van invloed moeten ztjn als be paeld moet worden of httlp vla dit bu reau op con bedrijf verleend kan wor den. De Plaatselijke Commissie van de Stichting voor de landbouw dient er re koning mee te houden of. op het bedrijf waar hulp gevraagd wordt, een redelij ke vaste kern aanwezig is. In gebieden waar dit moeilijkheden oplevert in ver band met het geringe aantal arbeiders zullen vanzelfsprekend de aanwezige mo gelijkheden om tot een vaste kern te komen ook werkelijk moeten worden be nut, Indien aan deze voorwaarden is voldaan zal de bier bij het opstellen van het teeltplan rekening kunnen Houden met de verder nog beschikbar® arhei ders, inclusief de nog aanwezige ar beidsreserve. Dit is van groot belang voor do landbouw in gebieden met grote tekorten aau landarbeiders. Indien op niet te grote afstand van deze gebie den nog een reserve buiten de landbouw aanwezig is, dan zal dus hierop een be roep mogen worden gedaan, mits men niet verzuimd heeft al bet mogelijke te. doen om een behoorlijke vaste kern op het bedrijf te hebben. De aanvragen van de landbouwers moeten evenals vo rig jaar ingediend worden bij de Plaat gelijke Commissies. Een Provinciale Con tactcomwissie van de Stichting voor de Landbouw waarin de vertegenwoordigers van het Bnreau Oogstvoorziening en het Arbeidsbureau zitting hebben, beoor deelt de aanvragen alvorens deze ter uit roering worden gezonden aan de betref fende Inspectie van het Bureau Oogst voorziening. Minister gaf toe Bij het lezen van deze circulaire gingen ouzo gedachten onwillekeurig te rug naar de behandeling (enige maan den geleden) van de Lnndbouwbegrotiug 1949 in de Tweede Kamer. De Minister heeft toen aangekondigd, dat in de ver plegiugsperiode door het Bureau Oogst voorziening niet zou worden geholpen. Vele lahdboawafge vaardigden maakten hiertegen bezwaren, omdat door uitbrei ding van het bietenareaal In vele gebie den vooral tijdens de verpleging van dit gewas het zg. op enen zetten en wie1 den, verwacht kon worden dat men met een tekort aan arbeiders zou komen te zitten. Ook ten aanzien van" de hnudha ving van do Collectieve Arbeids Over eenkomsten had de invloed van dit Bu reau gunstig gewerkt en deze zou voor lopig niet gemist kunnen worden. Nn de organisatie van de bnlp van het Bureau Oogstvoorziening bekend is gemaakt blijkt, dat de Regering deze opmerkingen ter harte heeft .'.'-nomen, temeer nu wél geholpen kan worden in de verplegingsperiode. De Infrarood lamp, die in de genees kunde word gebruikt, heeft een' hogere gloeidraadtemperatuur en kortere le vensduór. De bestemming van deze lamp is een geheel andere dan van de Infrarood droogstraler. Zij mag hier mede dna ook niet worden verwis seld). In dc glazen ballon van de droog straler bevindt zich een spiegelend o.» pervlak (inwendige reflector). Dit doet een zeer sterk samengetrokken stralenbundel ontstaan, althans vlakbij de straler. Bü stijging van de afstand gaan de stralen verder uiteen en ver mindert de temperatuursverhoging, die in de bestraalde stoffen kan worden bereikt, zeer snel. Als inen de droogstraler loodrecht ophangt, zodat zij op de grond is ge richt, ontstaat een verlichte cirkel, daar zü naast de infrarode stralen ook wat licht, dus zichtbare straling, af geeft. De infrarode stralen vallen grotendeels binnen deze cirkel. De op de bodeir te bereiken temperatuurs verhoging kan men regelen door de stra Ier hoger of lager te stellen. De verhit tirig is echter bü een bepaalde hoog te van de straler binnen de cirkel niet overal gelijk. Tan het midden neemt zü naar de kanten toe. af. Bü langdu rige bestraling ontstaat er dan ook 'n temperatuursverval naar buiten toe. Dit verval is het sterkst, als de straler zich op korte afstand bevind. Bü 40 cm. hoogte van de onderkant van de ballon is het nog vrü groot. Stijging hiervan tot CO cm. doet het wel wat afnemen, doch het blijft van betekenis. In het middengedeelte van de cirkel is het sterker dan meer naar buiten. Volgens opgave van de fabrikant is de gemiddelde levensdnur onder labora toriumomstandigheden ca. 5000 uren. Het eerste persbericht over een in frarood droogstraler als warmtebron voor kuikens braéhfc ons tot een oriën terende proef, waarbü op een gure dag in Maart ca. 100 kuikens onder een straler werden geplaatst. Wij betwijfelden of de kuikens het bü deze weersomstandigheden en in het bijzonder des nachts voldoende warm zonden hebben en zetten veilig hcidshalve ook 'n kunstmoedcr gereed. Maar tegen de verwachting in was het effect van de straler bevredigend. Deze uitkomst was aanleiding, de ge schiktheid van infrarood droogstralers voor de kuikenopfok meer uitgebreid na te gaan. De uitkomstdata der kuikens waren achtereenvolgens: 11 Maart, 9 April, 23 April, 30 April, 3 Juni, 4 Novem ber en 14 December, net waren Witte Patrüs en Exc-hèqner Leghorns, Rhode Islands Reds. Barnc\ elders. Welsumers Noordhollandse Blauwen, Twentse Grö zen. Oud Nederlandse hoenders en een aantal kruisingsproducten. In het voorjaar was he* weer bijzon der gunstig, zodat h.v. de op 9 cn 30 April geboren kuikens reeds op de leeftyd van 3 weken geheel zonder ver warming konden. Meestal is dit pas op 4 weken mogelijk. Daarentegen werden, de Novemberkuikens bij koud najaars weer grootgebracht en viel er toeu de op 14 December geboren kuikens onge veer een week oud waren, een strenge TOTSt in, waarbij buitentemperaturen van 11 gr. C werden genoteerd. De geschiktheid van de infrarood droogstralers werd nagegaan door prak tisehe waarneming van het gedrag der kuikens en de opfokresnltaten,- Verder werd gelet op de bgzonderheden, die zich voordeden bü het ingebruiketelle* de bediening, het schoonmaken en het opbergen der straler» en bü de verzor ging der kuikens. Ook werd bet stroom veri>ruik der droogstralers en van gelijk tijdig in bedrüf zijnde elcctrische kunst moeders opgemeten. "Mede op grond van de hierbü Terkrcgen gegevens kon een vergelijking woiden gemaakt van de kosten. Bü het afwegen van de ▼oor en nadelen moest uiteraard ook de meer of mindere bedrüfszekerheid in de beschouwingen worden betrokken. Voor het vaststellen van een doelma tige wüze van gebruik werd in het bü zoi.der aandacht geschonken a»n de op stelling der stralers; het benodigde eau tal in verband met de grootte van de koppel en de buitentemperauur; het bi stellen op een geschikte hoogte en het ophangen boven de beun tegen de tijd, dat de kuikens hét Terder zonder vér warming zouden kunnen stellen. Aan gezien het vormen van grotere tomen dan 200 tot 25u stuks in het a.gemeen niet wenselijk wordt geacht, werden de droogstralers tot nu toe alleen bü koppels van maximaal ongeveer 200 kuikens beproefd. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad U ontvangt de krant dan tot 1 April a s. gratis 1 ZONDAG 27 MAART 1949 Hilversum I 301 m. 8.00 Nieuws, 830 Kerkdienst; 9.30 Nieuws; 10,00 Hoogmis; 11.40 Omroepkamerorkest; 12,15 Apologie; 12,40 en 13,25 Orkest zonder naam; 13,00 Nieuws; 13.30 Buf falo Bill; 14,05 Radio Pbilharmonisch orkest; 15,45 Koogzang; 16,10 Sport; 16,25 Vespers; 17,00 Kerkdienst; 18.30 Ned Serüdkrnchteu; 19.00 Passie kora len; 19.30 Nieuws; 19.50 In 't Boeck huys; 20.12 Uit en Thuis; 22.45 Avond get ed; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 ri. 8.00 Nieuw», 8.40 Barcarolle; 9.15 Men vraagt *n wij draaien; 10.00 Zondagshalfuur; i0.30 Morgenwüding; 12.00 Gram muziek: 12.40 Znngklasse; 13.00 Nieuws: 13.20 Les gars rle Paris; 14,05 Boekenhnlf uur; 14,30 'Vergeelde partituren; 15.00 Versjes en versies; 16.03 The Skyir.as tors; 16 30 Sport; 17,00 Reportage Fr. Dag Groningen; 17,30 Ome Keesje; 18,00 Nieuws; 13,13 Camera Obscuri; 19,00 Radiolympus; 20 00 Nieuws; 20 15 Operaconcert; 21,15 Hoorspel; 21,50 De Speeldoos; 22.05 Zangrecital; 2.3,00 Nieuws. MAANDAG 28 MAART 1949 Hilversum I 301 m. 7 00 ên 8.00 Nieuws: 7,30 en 3,15 Gram muziek; 9.30 Ochtendeoheert; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram platen; 11,40 Zangre cital; 12.00 Ensemble Lachmann; 12 33 Orgelconcert; 13.00 Nieuws; 13.13 Pro mennde orkest; 14.00 Schoolradio; 14.33 Orgelspel; 13.00 Plantenpraatje 13 30 Vioolrecital; 16.00 Rühelezing: 17.00 Voor de keuters; 17.15 Omroepkoor; 18,00 Pianoduo; 18.30 Ned. Strüdkracb ten; 19.00 en 20 00 Nieuws; 2015 K-i mermnziek; 20.45 Hoorspel; 21.35 Mat tbnus passion van Schutz; 23 00 Nieuws Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 3.15 Gram muziek, 9 00 Klassieke gram muziek; 10.00 Mor genwüding: 10.15 ArtieSat vitaminen; 11,00 Op de uitkijk: 11,13 Orgelconcert 12,00 Ensemble Jo Bos; 12 38 Pianospel; 13.00' Nieuws; 13.20 Metropoli- orkest; 14.00 Wat ?n,3t er om in deze wereld?; 14.20 Boyd Neel orebestra; 15.00 Bon bonniëre; 1G.00 Snllstenconcert; 16.45 Musicalender; 17,30 Voor de padvinder» 18 00 Nieuws; 1330 Radiofilmkrant; 19.00 The Romancers; 1930 T«1 fot muziekbegrip; 20.00 Ni euws; 20.0"« dioscoop; 22.40 Zangrecital; 23.00 Nieuws. JEFFERY FARNOL: In de geïllumineerde tuin heeft de wispelturige jarige Cleone Barnabas nog juist kunnen toefluisteren.Van avond nepen uur. b\j die schuur In het bos. Blijkbaar tuil zij hem weer in vertrouwen nemen over haar ongeluk kige broer Ronald in Londen- 44) Avond met de belofte van een prach tige nacht daarna; avond vol bedauwde geuren, langer wordende schaduwen, zachte, onverklaarbare geluiden, myste rie en betovering, en, boven dat alles, een opkomende maan, groot en geel. Onder het voortlopen hield Barnabas zijn ogen daarheen gericht en zijn stap was licht en zijn hart zong in hem van blijdschap, en in de hele mooie wereld was geen ruimte voor zorg of verdriet, want zijn dromen zouden verwezenlijkt worden bij een wegwijzer op de weg naar Hawkhurst om klokslag negen. En terwijl hy zo verder liep, begon Barnabas, die per slot van rekening toch ook een mens was. in zichzelf zachtjes te fluiten. En zijn gedachten betroffen alle Cleone, de subtiele char me van haar stem, het kuiltje in haar wang, haar kleine, trotse voeten en haar duizenden bekoorlijkheden. Cleone kwóm op; de afgesproken plaats, blozend en zuchtend, cn trof daar een Barnabas, die vlotter en re soluter was dan gewoonlijk: „Cleoontje, wat zie je er lief uit... Wónneer wil je met me trouwen?!" Het meisje wierp een vlugge blik op hem en ging vervolgens de maan be studeren, omdat de ogen, die zo fel konden kijken, tevens zo'n onuitspre kelijke tederheid konden uitdrukken. „Je bent heel onstuimig, geloof ik", zuchtte zy\ „Maar ik houd van je,1' zei Barnabas, „niet alleen omdat je zo'n aardig snuit je heb, maar omdat je Cleone bent en er niemand in de wereld is als jij. Maar het is je allemaal zo moeilijk te vertellen. Als ik het slechts onder mooi klinkende phrasen brengen kon „Doe dat niet!" zei Cleone vlug en legde een slanke (maar zeer autoritaire) vinger op zijn lippen. „Waarom?" vroeg Barnabas, heel natuurlijk de vinger kussend en daar houdend. „Omdat ik mooie phrasen en ijdele complimenten mos word en omdat, mijnheer „Ben je vergeten, dat ik Barnabas heet?" vroeg onze jongeman, de gevan gen vinger weer kussend, waarop deze zich verzette hoewel heel zwakjes natuurlijk. „En omdat, Barnabas, je je woord breken zou." „Hoe zo?" Terwijl zij sprak, zag Barnabas het kuiltje dat speelse kuiltje, dat naast de verleidelijk rode mondhoek kwam; daarom trok hij haar dichter naar zich toe, tot hij een ogenblik in de diepten van haar ogen lezen kon. „O neen," smeekte zij, „Barnabas, neen!" Dan zuchtte Barnabas en liet haar wat los maar zie, daar keek het kuiltje weer naar hem. En op dat ogen blik vonden voor het eerst hun lippen elkaar. „Cleone!" •„O!" fluisterde zij. „Waarom heb je dat gedaan?" „Ben je boos?!" „Ja, ik geloof dat ik het ben, Bar nabas, heel boos..." „Vergeef het me!" zei Barnabas Iro nisch. „In de eerste plaats," zei Cleone, haar hoofd in de nek werpend, „ben ik har teloos en een coquette?" „O neen, neen! O, Cleone, is het mogelijk, dat je later van ma leert houden?" „Ik weet het niet." „Later, Cleone?" „Ik ik ben niet hier gekomen om ijdele vragen te beantwoorden. Het most bijna half tien zijn ik moet gaan. Ik vergat je te zeggen Mr. Chichester komt, om me vanavond te ontmoeten." „Je te ontmoeten? Wóór?" vroeg Barnabas, onmiddellijk woestogig. „Hier, Barnabas. Maar kijk niet zo zo moordlustig!" „Chichester hier!" „Om kwart voor tienen, Barnabas. Daarom moet ik om half tien gaan Barnabas, houd .opl O, Barnabas, je drukt me bijna dood!" Barnabas liet haar, zij het ook tegen zijn zin, los en stond te kijken hoe zij haar glanzend haar weer wat in orde streek. „O, nu kijk je weer boos en het is bijna tyd voor me om te gaan, en ik heb geen tijd gehad om te spreken over datgene, waarover ik eigenlijk gekomen ben. En dat is natuurlijk allemaal jouw schuld, Barnabas. Ik heb vandaag een brief van m'n pleogbroer Ronald gekre gen. H(j schrijft, dat hij ziek geweest, maar weer beter is. En toch ben ik bang, dat hij nog heel zwak is, want o, het is zulk ongelukkig, beverig schrift. Was hü erg ziek, toen je hem gespro ken hebt?" „Neen." „Hier is de brief, wil je die lezen? Ik heb niemand, die met mij over de arme Ronald praten wil, niemand schijnt enig medelijden met hem te hebben." „Maar je zult toch altijd m ij hebben, Cleone." Altijd, Barnabas?" .Altijd!" Dus nam Barnabas Ronald Barrymai- ne's brief, opende die en zag, dat deze werkelijk gekrabbeld was met zulke bevende letters, dat zü byna onkenbaar waren op sommige plekken; maar hy hield hem in het volle maanlicht en las: .JLiefste van alle zusters, ,Jk was niet in staat de afspraak, waarover ik in mijn vorige brief ge schreven heb, te houden, en wel ten gevolge van een plotselinge ziekte. Ik vrees, dat mijn vele rampspoeden mijn gezondheid ondermijnen. Maar, liefste Cleone, ik wil niet, dat jij verdriet van me hebt, en ik ben, hoop ikman ge noeg, om mijn tegenspoeden zonder te klagen te dragen, zoals dat een man en een gentleman betaamt. Chichester heeft mij met zijn nooit missende harte lijkheid een asyt aangeboden tn zijn landhuisje bü Headcorn, waar ik mijn vroegere gezondheid terug hoop te krijgen. Wat zonder Chichester reeds lang mijn lot geweest zou zijn iTc durf er niet aan denken. „O, Cleone, Chichester's liefde voor jou is aandoenlijkzulle een geduldige verering moet eenmaal haar beloning vinden. Volgens je eigen bekentenis heb je niets tegen hem dan het feit, dal hij je te vurig aanbidt, en dat zouden de meeste vrouwen een deugd vinden. En bedenk, dat hij de enige vriend van je ongelukkige broes is. Hij is de enige, die me in tegenspoed bijgestaan heeft, de enige,, die mij helpen kan het ver leden uit te missen, de enige, die een waarlijk liefhebbende zuster met haar blik zou moeten vereren. Alle vrouwen zijn min of meer zelfzuchtig. O, Cleone, wees jij ae uitzondering en geef mijn vriend het antwoord, dat h\i vraagt, het antwoord, dat hij je reeds gevraagd heeft, het antwoord, dat meer voor je radeloze broeder betekent dan je ver moeden kan. „Je ongelukkige broer, „RONALD BARRYMA1NE." Toen Barnabas met lezen klaar was, fronste hy zyn voorhoofd, scheurde de brief in plotselinge woede door. „Je hebt mijn brief verscheurd!" „Schandelijk!" zei Barnabas woest. „Hoe heb je gedurfd?" „Het is de brief van een lafaard en een zwakkeling." „Myn broeder?" „Halfbroeder." „En u beledigt hem?" „Hij wou je verkopen aan een „Mr. Chichester is de vriend van mijn broer." „Zya vyand!" (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 5