Ikmaaidei WOENSDAG 30 MAART 1949 De moord op Keesje Vermeulen Prijzen Ziekenhuisverpleging wettelijk vastgesteld EH-ZOMHBCHIJH.' Toekomst CEen stoker, Zwedens meest gelezen schrijver Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V, Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week f 1,30 per maand 3.90 p. kwart bij vooruitbetaling Advertentie! 14 ct per m.m., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoemen Bureau, Ridderstraat hoek OudeBracht TeL K 2200-3971 ,,/n een juien zak, waar de voetjes doorstaken" Tien jaar gevangenistsraf en ter beschikkingstelling van de regering eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank, mr. M: va nOosten. tegen de 25-jarige glasblazer M. H. K„ die ervan be schuldigd was in de nacht van 11 op 12 April van het vorige Jaar de 9-jarige Keesje Vermeulen door worging van het leven te hebben beroofd Zoals men zich zal herinneren verwekte de verdwijning van het jongetje en het vinden van zijn in een Juten zak geborgen stof felijk overschot op 29 April in de Delfhavense Schie grote onrust en spanning onder de bevolking. De officier van justitie herinnerde hieraan in zijn requisitoir. De spanning week pas toen K. op 9 Mei j.1. werd gearresteerd. Behalve voor deze zaak stond K. terecht wegens het plegen van huisvredebreuk in de nacht van 3 op 4 October 1947 in een woning aan de E'-asmusstraat, waar hij 'n deur onentrapte, en wegens drie zedendelicten, welke hij met min- d<"->arige jongens zou hebben ge ploegd. De rechtbank hield zich bezig het horen van ruim twintig getuigen. Het echtpaar Kagenaar, dat van woning uit uitzicht had op de achterzijde van het instrumenten- fabriekje. waar verd. werkte, ver- k'rarde. dat het op de bewuste da tum omstreeks 9 uur 's avonds het angstgeschreeuw had gehoord van e^n kind. terwijl het had opge merkt. dat. er licht in het maga- zbn brandde. Vervolgens werden gehoord dr. J P L. Hulst uit Leiden en d'*W. Froentjes. scheikundig adviseur van het. ministerie van justitie en zbn assistent. ^en leerjongen verklaarde, dat hij geregeld emballagemateriaal in een zak had vervoerd, welke zak medio April verdwenen bleek te Ziin. Met stelligheid herkende hij uit enige zakken die in de rechts zaal waren neergelegd, een exem plaar als het vermiste. Deze zak was die waarin het stoffelijk over schot werd gevonden. De getuige M. Onderdelinden, compagnon van verd.. zeide dat zijn verhouding met K. niet goed was geweest. Een der oorzaken hiervan was diens gedrag met de jongens in de zaak. Begin April had hij opgemerkt, dat verd. ner veus was en onbeheerst. Op de dag van de begrafenis van Keesje Ver meulen had de getuige met verd. gesproken over een zwaluwstaart- kistje. dat voor verpakking van in strumenten werd gebruikt. Hij had toen gezegd: „Een geschikt kistje voor een kinderlijkje''. Verd. had hierop geantwoord- ..Een juten zak. waar de voetjes door steken is beter". Van dit antwoord was getuige erg geschrokken. Later merkte hij dat er juten zak was verdwenen. Een en ander had hem tot nadenken gestemd. Twee personen, die met verd in de cel hebben gezeten, verklaarden leder, dat verd. had bekend, dat hij Keesje Vermeulen had ver moord. De rechercheur Bobbink zeid*, dat verd. na het tweede verhoor had bekend. Hierna werd verdachte zelf ge hoord. „Ik he bmet het hele geval niets te maken. Ik sta er helemaal bul ten", zo zeide hij. Wat betreft zijn aanvankelijke bekentenis zeide hij, dat deze afgelegd was om zijn ouders gerust te stellen. De re- checheurs hadden, zo vertelde hij, zijn ouedrs medegedeeld, dat hij Zij, die tussen 9 Mei 1940 en 3 September 1945 buiten door de vijand bezet gebied ten minste 6 maanden héb ben dienst gedaan aan boord van koopvaardijschepen, va rende onder Nederlandse vlag, kunnen bij het Direc toraat-Generaal v. Scheep vaart, Van Alkemadelaan 400 te 's Gravenhage, een aan vraag indienen tot definitie ve toekenning van het Oor- logs-herinneringskruis. reeds bekend had. De rechercheurs vertelden hem, dat zij dit hadden gedaan, hem aanradende nu maar te bekennen, dan mocht hij zijn ouders zien. De pres. mr. J. van Vollenhoven, achtte dit nonsens, waaraan alle logica ontbrak. In zijn requisitoir zeide mr. van Oosten, dat hij de ten laste geleg de feiten wettig en overtuigend bewezen achtte. „Een huivering bevangt mij bij de gedachte wat hij zou kunnen doen als hij wordt vrijgelaten", zo zeide de oflcier. „Ik eis daarom tien jaar gevange nisstraf en voor de rest van zijn leven ter beschikkingstelling van de regering". De verdediger, mr. S. de Waard, achtte het ten laste gelegde aller minst wettig en overtuigend be wezen. Uitspraak 12 April a.s. M'rtaties »n Sowjet-Unie Sokolowsky benoemd ioi olaaisvervanqend minister De raad van ministers van de Sowjet-Unie heeft maarschalk Wassily Sokolofsky benoemd tot eerste plaatsvervangende minister van de gewapende machten. Sokolofsky is tegelijkertijd ont heven van zijn functie als com mandant van de Sowjet-Russische bezettingstroepen in Duitsland. Ook is hij ontheven van zijn taak als hoofd van het Sowjet- Russisch militair bestuur in Duits land Generaal V. i. Zjoekof vervangt maarschalk Sokolofsky als opper bevelhebber van de Sowjet-Russi sche bezettingstroepen en hoofd van het Sowjet-Russisch Militair Bestuur in Duitsland. De leger-generaal Zjoekof ver vulde tot nu toe de post van Sow- jet-Russisch militair bestuurder in Thuringen. Hij werd in de laatste herfst door de raad van ministers tot de rang van generaal verhe ven. Hem wordt het afslaan van de grote Duitse aanval op Stalin- grad in de zomer van 1942 toege schreven. De 50-jarige Sokoyofsky (letter lijk. „Zoon van de Havik"), is één der bekwaamste tactici der Sowjet Unie. Aanvankelijk kreeg hij een priesteropleiding in een semina rium. In 1917 sloot hij zich bij de Octoberrevlutie aan en werd hij vrijwilliger in het Rode Leger. In de tweede wereldoorlog werd hij plaatsvervangend stafchef in het Rode Leger. Toen de Duitsers Smo- lensk naderden, werd hij tot staf chef bevorderd. Onder het bevel van maarschalk Zjoekof verdedig de hij Moskou en Stalingrad. Zijn strijdmacht bevrijdde Smolensk en was ook de eerste, die Berlijn bin nentrok. Bij de ondertekening van de Duitse overgave aan de geal lieerden vertegenwoordigde hij de Sowjet-Unie. ZONNIG Droog en zonnig weer met in de ochtend plaatselijk mist. Meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Hier en daar in de kuststreken tijde- lij keen koele zeewind. Overi gens temperaturen oplopend tot ongeveer dezelfde waarden als Dinsdag. Volgens de prijzenbeschikking ziekenhuistarieven, die heden in de staatscourant is opgenomen, mogen de ivettelijk geoorloofde prijzen, welke voor verpleging in ziekenhuizen en sanatoria in an dere klassen dan de laagste vóór de inwerkingtreding van deze be schikking ten hoogste mochten worden bedongen of aanvaard, worden verhoogd met ten hoogste 1 1 per verpleegdag. Een zelfde verhoging mag ten aanzien van de laagste klasse wor den toegepast tenzij vóór de In werkingtreding van deze beschik king de wettelijk geoorloofde prijs per verpleegdag: 1 f 8 of meer bedroeg, in welk ge val geen enkele verhoging mag worden toegepast; 2. meer dan f 7. doch minder dan f 8 bedroeg, in welk geval de ver- pleegprijs mag worden verhoogd DE JAARBEURS GEOPEND. Ter gelegenheid van de opening van de Jaarbeurs heeft vanochtend H.K.H. Prinses Beatrix in de nieuwe Beatrix-hal een gedenkplaat onthuld. Prinses Beatrix bij de onthul ling. Rechts van haar de heer Dr. F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van het algemeen bestuur van de Koninklijke Jaarbeurs. Nederlandse Katholieken brengen een millioen gulden bijeen Voor een korle-qollzender voor de Paus Ter gelegenheid van het vijftig jarig priesterfeest van Z.H. Paus Plus XII .zal Katholiek Nederland trachten een millioen gulden bij een te brengen ter bekostiging van een nieuwe kortegolfzender aan de H. Vader. De schenking is mede bedoeld als een concreet antwoord op de aanvallen op de katholieke kerk van acther het IJzeren Gordijn". De Stichting zegt er zich van be wust te zijn dat het een enorme opgave is die van de Nederlandse katholieken wordt gevraagd, maar „dat daarmede kan het bewijs ge leverd worden datr al-die protesten met-alleen zijn voortgekomen uit verga'derlngsdriften. Op 3 April zal in alle katholieke kerken in het land een collecte worden gehouden. Aan de voor avond van deze kerkcollecte zal de actie voor de radio worden inge leid door minister mr. J. M. van Schaik. In het ere presidium van de stichting tot schenking van een Nederlandse zender aan Vaticaan stad namen zltitng de aartsbis schop Joannes. Kardinaal de Jong en de vier bisschoppen van Breda. Roermond. Haarlem en 's Herto genbosch. De stichters zijn o.m. de minis ters mr J. R. H. van Schaik, mr Th. R. J. Wijers, mr J. H. v. Maar- seveen, prof dr F. J. Th. Rutten, prof dr J. R. M. va nde Brink. Ver der mr dr L. G. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, mr dr L. N. Dec- kers, lid van de Raad van State, mr dr J. R. M. van Angeren. lid van de Raad van State, mr N. C. M. A. van den Dries, vice president van de Hoge Raad der Nederlan den, mr dr W. A. J. M. Fick. vice- president van de Hoge Raad der Nederlanden, mr W. J. Berger, pro cureur-generaal bij de Hoge Raad Ridder van der Schueren, Com- der Nederlanden, ir J. B. G. M. missaris der Koningin in Overijsel, prof dr J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr dr F. J. M. A. H. Houben, Com missaris der Koningin in Limburg, Z. Th. J. F. Baron van Dorth tot Medter, Baljuw der Souveraine Or de van Matta, prof mr C. P. M. Romme, oud minister van Sociale Zaken en mr E. M. J. Sassen, oud minister van overzeese gebiedsde len. tot ten hoogste f 8 per verpleeg dag. De dag van aankomst, mits de patiënt (e) is opgenomen voor 20 uur, en de dag van vertrek mogen beide in rekening worden gebracht Voor zover de kosten van peni cilline en streptomycine geheel of gedeeltelijk in de verpleegprijs zijn begrepen, mogen deze door de zie kenhuizen en sanatoria afzonder lijk in rekening worden gebracht uitsluitend met betrekking tot: Verplicht en vrijwillig verzeker de patiënten der algemene zieken fondsen en patiënten voor reke ning van Rijk, Provincie en Ge meente, Rijksvprzekeringsbank en Raad van Arbeid. Dit geldt niet ten aanzien van ziekenhuizen en sanatoria waar voor het tijdstip van de inwerking treding van dez ebeschikking reeds een afwijkende regeling is goedge keurd door de Directeur-Generaal van de Prijzen. Deze prijzenbeschikking treedt 1 April a.s. in werking. PRIN8 HARALD OVERLEDEN Prins Harald, oom van Koning Frederick van Denemarken, is Woensdagmorgen vroeg te Kopen hagen tengevolge van een hart aanval overleden. De prins was reeds vier Jaar ernstig ziek. Prins Harald huwde in 1909 prin ses Helena van Sleeswijk-Holstein- Sonderborg-Glueksborg, uit welk huwelijk vijf kinderen werden ge boren. PARIJSCHE ZESOAAGSCHE De Parijse zesdaagse is gewon nen door het Belgisch-Franse kop pel Bruneel-Lapebie. Het eindklas sement luidt: 1. Bruneel-Lapebie «Belg -Frankr.) 720 pt.; Op één ronde: 2 Bruylandt -Adriaenssens (België) 159 pt.; Op twee ronden: 3 Kint-Van Steen bergen (België) 341 pt.; 4 Strom- Arnoid 4Australië) 280 pt.; 5 Seres -Pellenöars «Frar.ltr. Nederl 220 pt. Alle overige koppels eindigden met vier of meer ronden achter stand op de leiders. De Indonesische kwestie Harry Martinson een 44-jarige dichter en schijver, is in de plaats van wijlen Elin Wftgner tot lid van de Zweedse Academie gekozen. Hij is de eerste selfmade man, die in deze instelling zijn intrede doet. Martinson begon met het schrij ven van poëzie, toen hij als stoker de wereldzeeën bevoer. In korte tijd werd hij een van Zwedens meest gelezen schrijvers. ONDER TEKENING A T LAN TI SC H PACT Zowel minister Stikker als ambassadeur Van Kleffens zuV len het Noordatlantisch pact voor Nederland ondertekenen. De on dertekening zal plaats vinden op Maandag vier April tijdens een plechtigheid die om drie uur des midadgs begint en bijgewoond wordt door president Truman. 1 Meer dan duizend personen, onder wie een groot aantal leden van het Amerikaanse Congres en van het Corps Diplomatique zullen aanwe zig zijn. HONGERWINTER NIET VERGE TEN De vereniging „Vrienden van Drenthe" zal evenals het vo rige jaar ook nu weer met haar toneel- en muziekgezelschap enige opvoeringen geven voor de toen malige pleegouders der Haagse kinderen, die in de hongerwinter '44-'45 zo gastvrij door deze zijn verzorgd. Deze opvoeringen wor den op 9 en 10 April gegeven In de grote zaal van hotel Meurslnge te Westerbork. Met deze opvoeringen wil men aantonen dat Den Haag, Drenthe no gniet vergeten heeft en aldus de onderlinge banden ver stevigen. OFFICIERSKRUIS AAN AMERI KAANSE DOMINEES Namens Koningin Juliana heeft de Neder landse Consul-Generaal te New York, de heer Cnoop Koopmans, gisteren ln een korte plechtigheid het Officierskruis in de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan twee Amerikaanse dominees, n.1. de he ren E. M. North en G. Garllngton, vertegenwoordigers van het Ame rikaanse Bijbelgenootschap, dat tijdens de oorlog fondsen en mid delen verschafte waardoor het het Nederlandse Bijbelgenootschap mo gelijk was. zijn werk in Indonesië voort te zetten. GEEN BAANTJESJAGER De Chinese ambasadeur te Moskou, Foe Ping Tsjang, heeft aan zijn re gering te Nanking getelegrafeerd dat hij de post van minister van buitenlandse zaken niet wenst te aanvaarden. De Chinese premier, Ho Ying Tsjing, had de ambassa deur verzocht naar Nanking te ko- Nederland zal deelnemen aan de besprekingen De waarnemend voorzitter van de Nederlandse delegatie in Indo nesië heeft heden het volgende schrijven aan de voorzitter van de Commissie der V.N. voor Indonesië gezonden De Nederlandse regering, na ken nis te hebben genomen van het feit dat de Veiligheidsraad van ge voelen is dat de voorgestelde be sprekingen dienen te worden ge houden zonder dat daarbij wordt vooruit gelopen op de rechten, eisen en 0 pde posities van de par tijen, en dus ook niet op de Neder landse verantwoordelijkheid voor vrijheid en orde in Indonesië welke verantwoordelijkheid tevens bepalend is geweest voor de door Nederland aangenomen houding t.o.v. de resolutie van de Veilig heidsraad, d.d. 28 Januari 1949. is bereid aan de voorgestelde be sprekingen deel te nemen. Indien deze besprekingen zullen plaats vinden, ligt het in de be doeling van de Nederlandse rege- ring, dr J. H. van Royen als leider van de Nederlandse delegatie aan te wijzen. De Nederlandse regering zou het op prijs stellen, indien dr van Royen van het begin af aan deze besprekingen deel neemt, en stelt daarom voor, dat de eerste bijeen komst zal worden uitgesteld tot 't tijdstip, waarop dr van Royen te Batavia zal zijn aangekomen. Dr van Royen zal spoedig zijn reis aanvangen. Zodra de datum van zijn aankomst bekend zal zijn, zal ik u daarvan uiteraard ln kennis stellen. De toenemende bevolking van ons land baart de regering zorgen. Niet alleen de regering. Véle knap pe koppen, die zich bezig houden met Staathuishoudkunde, met eco nomie, peinzen er over, schrijven er over en houden er zélfs congres sen over. In Amsterdam is zulk 'n congres geweest. Een congres over bevolkingsvermeerdering. Het is een min of meer grappig verschijnsel. Terwijl enerzijds wordt aange drongen op het verlenen van een zo hoog mogelijke kinderbijslag, zachter uitgedrukt gezinsinkomen, zit men anderzijds in het haar met de gevolgen van dien. De ktnder- kens komen te overvloedig en al is er een dalend geboortecijfer, de geleerden menen toch te moeten aannemen, dat er in 1970 op zijn minst twaalf millioen Nederlan ders zullen moeten worden gevoed. Niet alleen dat ze moeten wor den gevoed. Er moet voor die mil- liocnen arbeid zijn. Op het congres zijn klanken gehoorddie niet be haald optimistisch luiden. We zul len een omvangrijke industrie moeten hébben om de arbeiders te werk te kunnen stellen. En als de soldaten uit Indonesië terug ko men. wat moet daarmee gebeuren. Tal van vragen toerden op dit congres behandeld. Er zal emigra tie moeten komen en wellicht dat onze Beneluxpartners een gedeelte van onze te sterke bevolkingsaan was kunnen plaatsen. Vooral wan neer de Benelux nog wordt uitge breid en b.v Frankrijk rr.et zijn nog slechts dunne bevolking zijn grenzen zou open stellen, schuilt hier misschien een zeker perspec tief. Maar laten toe 'ons zelf niet wijs maken, dat onze bevolkings overschotten daar kunnen worden weggewerkt. Het is dus wel zekerdat we over een vijftal jaren reeds zitten met een zeer groot aantal werklozen en nu hebben we op dit congres wel gehoord over industrialisatie en emigratie, welke niet afdoende uilen zijn maar over andere maatregelen niet. Is de toekomst «v zo soni^t' 's ■er voor de werkende stand zo wei nig perspectief? Moeten we ons nu al weer vertrouwd maken met de gedachte, dat de D.U.W. en de Overbruggingsregelingen een vier de deel vaji onze werkers zullen omvatten? Wij menen van niet. Ook wij zien liet zo, dat er werk loosheid zal komen. Werkloosheid, die voor een deel zal kunnen ivor- den opgevangen door het laten uit voeren van Openbare werken. Waaraan echter meer kan worden gedaan. Verbetering van arbeids- voorwaarden. Verkorting van de arbeidsduur, vervroegde pensione ring, verlengde vacanties, langere leerplicht, zij alle tcsamen vormen een complex van maatregelen, die het teveel op de arbeidsmarkt tot een minimum kunnen beperken, terwijl ze het levensgeluk van het volk nog verhogen. Elke werkloze kost de staat jaar lijks een paar duizend gulden. Drie honderdduizend werklozen zeshon derd millioen. Wat zullen de bo- venomschreven maatregelen vra gen? De toekomst is niet uitzicht loos. Er wordt slechts een gedurfde en vooruitziende politiek gevraagd En daarover hebben we op dit con - gres niets gehoord. v. Z. onze kleine tovenaai men om de functie op zich te ne men. Conservatieve leden van de regeringspartij waren van oordeel, dat de politiek van de ambassa deur zeer Sowjet-gezing zou zijn indien hij minister zou worden. ENGELSE TUINDERS BEZOEKEN NEDERLAND Door de afdeling tuinbouw van het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité, kring Westland, wordt van 20 tot en met 27 April gastvrijheid verleend aan een groep Engelse tuinders uit de omgeving van Southampton, leden van de National Farmers Union. De buitenlandse gasten zullen een bezoek brengen aan diverse veilin gen, aan de bollenstreek, aan Bos koop en IJsseim eerpol der.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1