GROTE UITVOER VAN GROENTEN Op het Spoorwegen sment Medische Sportkeuring critiseert MUNITIE IN EEN KEETWAGEN Uit een sober verslag „Iedere sportsman moet worden gekeurd" „Er zijn storingen ondekt, die funest voor de betrokkenen hadden kunnen zijn". Aldus lahlt één der conclusies In het Jaarverslag van het Bureau voor MeJische Sportkeuring te Alkmaar Het Is thans een geschikte gelegenheid dtt verslag eens nader te bezien, te meer omdat bovengenoemde Instelling op Woensdag 6 April a.s. een jaarver «adorlng houdt In „Het Wapen van Haarlem" Pr opmerkingen, die in het sobere Verslag gemaakt worden, z\jn niet al leen frappant* Bovenal getuigen zij. dat er bü de beoefening rau de sport veelal te weti-lg ».ai>dnel>t wordt be •teed aan de lichamelijke gesteldheid Van de sporters. DE KEURINGEN Bij het Bureau Medische Sportkeu ring is in 1948 slechts een gering aan tal van de sportbeoefenaars uit Alk maar en Omgeving gekeurd. Pat de ver richtte arbeid nuttig la geweest blijkt wel uit de volgende cijfers Er werden 728 keuringen verricht. Biina 15% be goedgekeurd Pe overblijvende 15% be itond uit voorlopig goedgekeurden. af gekeurden en voorlopig afgekenrden. Vergeleken met het jaar 1947. waarin «74 personen werden gekeurd, is liet percentage afgekenrden 2% hoger Van de in 1918 gekeurden werden er 108 doorgelicht Hot jaarverslag komt naar aanleiding van dezo cijfers tot de conclusie, dat medische sportkeuring voor de sport ban«f»na*ra eerste vereiste is. Voor de wedstrildmensen Is zeker een regel matine medische controle nodig. Critische woorden Het verslag laat een woord van cri tiek horen aan het adres van Bonden NIET WEGGOOIEN! Lente, schoonmaaktijd! Indien u bij het opruimen van uw secretaire of kabinet .van uw boeken-, zolder en rommelkast of -kist soms oude paperassen, prenten, foto's, kia dingstukken e.d. mocht tegenko men. die van belang zouden zijn voor de geschiedenis en oudheid kunde van Alkmaar en omgeving, gooit u die dan s.v.p. niet weg, maar waarschuwt het gemeente archief, annex Stedelijk Museum •n Kaart- en Prentverzameling, Langestraat 85 boven (telefoon 4242). Daar worden dergelijke din gen dankbaar aanvaard en met zorg behandeld en bewaard- D.OV. ES.—Succes Heiloo Dertien athleten van DOVES namen Zondag j.1. deel aan de veldlopen te Zandvoort. geor ganiseerd door de Amsterdamse •Atletiekvereniging „A.V. 23". Het parcours was in de duinen Uitgezet en bijzonder zwaar. De A en B Junioren liepen 1200 m. en de senioren 3.6 km. De DOVES-ploeg kan op een goede wedstrijd terug zien. Zij lie pen allemaal de race uit en het merendeel was .steeds in de voorste gelederen te vinden. Maarten Meijer had bij de B- Junioren geruime tijd de leiding, maar moest die bij de eindspurt af staan en werd 4e uit 35 lopers. Een goede prestatie. Het was Maarten zijn eerste wedstrijd bij de B-Junioren. Bij de A-junioren kwam DOVES geweldig voor de dag. Zelfs de ploegen van AV 1923, AAC. Zaaniand en Holland moes ten de eer aan de Heilooërs laten. Slem Hopman liep de race van zijn leven en werd onbedreigd lc. Gerrit Koning volgde als 5e en KI. Elokker als 8e. uit een veld van 45 deelnemers. Ook de heren deden het goed. De C- en D-klassers, totaal 50, lie pen gezamenlijk. Aan de kop werd door een viertal lopers een zware strijd gevoerd, waaruit T. Hopman als 3e te voorschijn kwam, (2e C klasser) P. Dekker werd 6e (4e D-klasser). Jan en Melndert Hoog- schagen volgden als 11e en 13e. Ook Jan Henneman was nog bij de eerste 20. Bravo! Een succes dag voor D.O.V.E.S! De training wordt nu volledig Ingesteld op het a.s. baanseizoen, wat in Mei begint, opdat DOVES daar even succesvol zal zijn. D.O.V.E.S. GAAT TRAINEN OP DE KORTELINGEN. - HEILOO Het clubblad van Do- ▼es, afd. athletlek schrijft, dat binnenkort het trainen begint op het hockeyveld In het Heilooërbos (Kortellngen). Dit is een belang rijke vooruitgang, want naar wij vernemen was er op het voetbal terrein geen voldoende gelegen heid. MODERNE FILMSTUDIO IN WEST-DUITSLA ND De grootste en modernste film studio van West-Duitsland zal in Hamburg-Rahlstedt verrijzen. De ze studio wordt geJnstall°erd In 'n kazerne, die men aan het vergro ten is. Men rekent, dat de produc tie Jaarlijks 20 tot 60 films zal be dragen. Men hoopt de eerste film en Verenigingen, die de noodzakelijk heid van de Medische Sportkeuring on voldoende inzien. Geconstateerd wordt, dat er verschillende sporten -zijn. waar bü de lichamelijke conditie een belang rijke rol «speelt. maar waarvan de beoe fenaars weinig of in het geheel niet ter keuring komen. Het wordt een stap in de goede richting genoemd, wnnneer er voor deelnemers van wedstrijden een verplicht® keuring zon bestaan. In het verslag wordt het beschamend geacht, dat het Koninklijk Nederlauds Gymnastiek Verbond, als op éón na de grootste sportbond, hiertoe niet is over gegaan. De verenigingen en bondsbestureu worden tenslotte gewezen op de ver plichtingen, die zij hebben tegenover de aan hen toevertrouwde jeugd. agenda HARMONIE THEATER Keizer wals, met Biag Crosby en Joan Fon taine, in tecbnicolor. Dagelijks 8 uilr; Zaterdag 7 en 9.30 uur; Zondag 2, 4.30 7 en 9.30 uur; Woensdag 230 uur ma tinee. Tot 14 jaar alleen ouder geleide. CINEMA AMERICAIN Hoogs pan niug, met Marléue Dietrich, Edward G Robinson, George Ruft. Dagelijks 8 uur; Zaterdag 7 en 9.30; Zondag 2, 4.30 7 eu 9.30 nur; Woensdag 230 uur. Toegang 18 jaai VICTORIA THEATER Rio Rito. met Bud Abbott en Lou Costello, Ka thrijn Grayson en John Carrol; dage liiks 8 uur; Zaterdag 7 en 9.30 uur: Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur; Woens dag 2.30 uur matinee; Tot 14 jaar al leen onder geleide. ALKMAARS BIOSCOCP THEATER Het lokkende goud, met Willinm El liot en Constance Moore. Dagelijks 8 uur; Zondag 2, 5 en 8 uur. Toegang bo ven 14 jaar. De maanden Februari 1948 en 1949 In de afgelopen maand zijn er weer grote hoeveelheden tuin bouwproducten uitgevoerd t.w. 31312 ton, veel meer dus dan in de maand Februari 1948, toen de export 20.726 ton be droeg. Bij deze getallen houde men echter in het oog, dat wij het vorig jaar niet zoveel had den aan te bieden als dit jaar. Zo namen de uien een zeer voorname plaats in bij de ge- exporteerde producten. .In het begin van 1948 was de voorraad uien veel kleiner dan in 1949. Duitsland kon heel wat ge bruiken en de voorraden waren aanwezig, zodat Februari 1949 een veel gunstiger beeld toonde dan dezelfde maand In 1948. De uien- uitvoer in Februari 1949 bedroeg 14176 ton .tegen 8925 ton in 1948. Gingen er in de laatstgenoemde „DE KOMEDIANTEN" IN EEN STUK VAN FABRICIUS. Groet Zo langzamerhand is het wel tot ver in de omtrek doorge drongen, dat Groet in „De Kome dianten" over een toneelgezel schap beschikt, dat steeds scherper kritiek verdraagt. Ditmaal was de keuze van het stuk gevallen op Jan Fabricius' Onder één dak". Het stuk, dat onder de grootste aandacht werd gevolgd door de volle zaal (bij Klop). behelst het geharrewar van kinderen om en met hun oude vader, nadat de moe der is overleden. De een wil hem niet opnemen, üe ander „kan" niet. enz. De oude is bovendien koppig en haatdragend, zodat er ruimte genoeg is voor conflicten en dramatische tonelen. Voor de verrassing van deze avond zorgde de 14-jarige Marie Slot, die on verwachts moest invallen voor me juffrouw Wognum. Zie hier nu een van die gevallen, waarin een regis seur. in casu de heer D. Meelis, genoodzaakt ls om zijn (moeilijke) vakmanschap te bewijzen. Want hier valt wat van te maken! De rol van Lijsbeth kreeg, door geheel toevallige omstandigheden, het juiste accent, onbevangen ge speeld door een kind, een debu tante .zoals het door volwassenen niet is te verebteren, en wellicht door haar zelf ook niet meer. Het spel was fris. ongekunsteld, charmant, innig, ontroerend. Voor „De Komedianten" een aanwinst, voor de heer Meelis een taak. (De manier b.v. waarop zij „schrok" bij het binnenkomen van Walter in de voor haar verboden kamer, was onnavolgbaar). De „Vader" van de heer C. Grauw was opval lend van grime en met veel ex pressie en temperament gespeeld. De heer Grauw toont hiermee, naast komische, ook tragische rol len „aan" te kunnen! De rol van Walter door de heer Jansen vond in hem een uitnemend vertolker, rolvast en doorleefd als steeds, maar te zeer doorleefd als tonelist. Het kan allemaal eenvoudiger, echter minder virtuoos. Mevr. M. Oosterbaan als zijn vrouw echter legde die eenvoud op treffende wijze aan de dag. Zeer terecht werd zij in de slothulde betrokken. De smid Jan vond in de heer J. W. klop een vertolker van robuste allure, hoewel hij de uitspraak be ter kon verzorgen. Ook hij had goede momenten. Mej. C. van de Velde als zijn vrouw kon moeilijk beter deze rol uitbeelden: het was in zijn soort vlekkeloos spel. Voorts kon men nog genieten van de rake t5rpering van de inhalige, huichel achtige schoolmeester, door J. Klop. Deze heer hoort zich o.a. toevoegen, dat hij is.een fat soenlijk mens ,ln de meest ongun stige betekenis van het woord wat ons ronduit een eminente qualificatie lijkt! Blijven nog de notaris-figuur door G. Kop en de schoolmeestersvrouw door mej. Emrny Munt-Munt. Eerstgenoem de was rustig en beheerst, zij het niet geheel rolvast; de laatste zou, wat het zich Inleven in haar rol t - betreft, veel kunen leren van de in öe herfst van dit jaar te kun- heer Jansen. Toch viel in haar Iien r'raalen. spel veel te waarderen. Witte kool gaf een tegenoverge steld beeld te zien. De uitvoer be droeg 4662 ton tegen vorig jaar 1977 ton. Duitsland betrok 3420 ton, vorig jaar 2 ton, België 141 ton, vorig jaar 157 ton, Frankrijk 23 ton,, vorig jaar 1792 ton. Oos tenrijk 991 ton. vorig jaar nihil. Uit een en ander blijkt dus wel, de afhankelijkheid van de export van een bevredigende uitkomst van de tuinbouwbedrij ven. Jubileum Plattelandsvrouwen Koedijk In het café Butter vier de de Bond van Plattelandsvrou wen ,afd. Koedijk, haar tienjarig bestaan. In een feestelijk versierde zaal heette de voorzitster, mevr. Den Hartogh-Goldberg, allen van harte welkom en haalde enkele punten uit de geschiedenis van dc afdeling op. Onder de medede lingen werd gezegd, dat de busreis voor de dames op 25 Augustus zou vallen: men gaat naar de Hoge Veluwe. Een verloting van dames- onderkleding was hierop aan de orde: de kleren door Australische plattelandsvrouwen gezonden. Ook kon ieder lid vijf knotten wol in verschillende kleuren krijgen bij mevr. Butter-Grim en mevr. Bol- dewijn-Stam. Bij de opstelling van een memorandum uit het jaarver slag bleek, dat de afdeling bij op richting 32 leden telde; een aan tal, dat thans gestegen is tot 52. Mevr. Schellinger bracht het be stuur dank voor de fraaie avonden, die het steeds organiseerde, en zij wees op de goede geest, die steeds heerste. Hierop sprak zij over de verzorging van de Koedijkse kleu ters en brak daarbij vooral een lans voor de kleuterschool. Het blijkt .dat er aan deze school nog wel het een en ander hapert. Ver schillende dames kwamen hierop aan 't woord en allen hadden de grootste aandacht, terwijl het be stuur steeds voor de nodige ver versingen zorgde. De overgebleven lekkernijen werden op de kleuter school uitgedeeld. maand 92 ton naar Duitsland, nu was dit 3570 ton. Engeland, het land bij uitnemendheid voor de export van uien deed het nog be ter met 8657 ton tegen 923 ton het vorig jaar, België nam 690 ton af vorig jaar 494 ton. Ierland 467 ton tegen het vorig jaar nihil. West-Indië 272 ton. vorig jaar 29 ton. Zeer opmerkelijk is het ver schil voor Frankrijk ,dat het vorig jaar 5957 ton betrok en dit jaar nihil. De uitvoer van breekpeen toonde weinig verschil met het vo rig jaar n.1. 3906 ton tegen 3997 ton. Betrok Duitsland in Februari 1948 slechts 8 ton. dit jaar 3370 ton. Voor het Engelse leger in Duitsland werd 371 ton tegen 355 ton in 1948 uitgevoerd. Frankrijk liet dit jaar verstek gaan. Het vo rig jaar nam het nog 3601 ton af. Aan rode kool werd 3217 ton ge ëxporteerd tegen 1557 ton het vo rig jaar Februari. Duitsland nam nu 1761 ton af, in 1948 slechts 4 ton. België 491 ton. vorig jaar 632 ton. Frankrijk dit jaar 268 ton. vorig jaar 361 ton. Zwitserland 168 ton, vorig jaar 3 ton. Oostenrijk betrok nu 448 ton, vorig jaar nihil. Engeland daarentegen nam dit jaar geen rode kool af tegen vorig jaar 440 ton. Gele kool was er dit jaar niet zo veel aan te bieden als het vo rige jaar. De uitvoer bedroeg resp. 1503 en 2202 ton. Duitsland nam wijl men ook reeds begonnen ls 894 ton voor zijn rekening, [met het uitzaaien van andere ge- jaar 5 ton. België 30 ton, vorïg jaar 163 ton. Zwitserland 116 ton, vorig jaar 85 ton. Het Engelse le ger 453 ton. vorig jaar 750 ton. Frankrijk nihil .vorig jaar 1199 ton. Drukte op de akker Langedijk Hoewel er nog geen producten van de nieuwe oogst ter markt komen en de bewaarpro- ducten zo goed als verkocht zijn, is de drukte in deze streek nog niet voorbij. In De West en langs de Waarddijk worden de akkers weer in gereedheid gebracht voor de nieuwe oogst. Bij het mooie droge weer der laatste dagen is men met man en macht begonnen met het poten van aardappelen. De beken de rieten beschuttingen worden daarbij aan twee kanten om de ak kers geplaatst om het gewas tegen de koude winden te beschermen. Dit geschiedt intussen niet meer in dezelfde mate als vroeger, daar verschillende bouwers en vooral zij. die niet tot de vroege aanvoer ders behoren van mening zijn. dat de voordelen niet tegen de nadelen opwegen. In het meer zuidelijk gelegen gedeelte van het Geest- merambacht, ziet men de meeste rieten beschuttingen verschijnen. Ook het zaaien van uien behoort tot de eerste werkzaamheden, ter- Uiteenzetting over aardappelmoeheid De Stichting voor de Landbouw ver zoekt on8 mede te delen, dat morgen. Donderdagmiddag on*. half drie, in het Parkhotel te Hoorn een deskundige uit eenzetting zal worden gegven over het gewichtige vraagstuk der aardappelmoe heid. Deze lezing wordt georganiseerd door de Stichting en Is voor alle belang stellende landbouwer:, en tuinders koste loos toegankelijk. Achter de schermen Daar wordt gewerkt! Wie zoal» op een avond verzeild raakt in de wirwar van treinen en locomotieven, zal evenals wy deden, zeggen: „Wat ecu werk wat een werk". Wü dwaalden over dc terreinen en beklommen de locomotieven, waar van sommigen koud in een loods ston den, anderen waren gereed om een of andere reis aan te vangen. Er wordt daar gewerkt op liet spoor wegemplacement. Talloze mannen wer ken er; sommigen bewerken met kun s-tige gereedschappen locomotieven en onderdelen daarvan. Anderen daarente gen zitten gebogen over bureau'? om de arbeidstijden van machinisten vns>t te stellen, volgens ongelofelijk ingowik kekle schema's. Weer anderen verko pen kaartjes: „Een enkele Amsterdam alstublieft". „Een retourtje Den Iïel der". En zo doen allen hun plicht. Speciale trein Ergens staat een rode trein, bestaan de uit enkele wagons. Dat is de trein, die redding kan bron gen in de nood. Als er een trein veron gelukt, wordt «on polog bijelkaar ge roepen, die met deze wagons naar de plaats des onlicils vertrekt. De wagons zyn van alles voorzien, wat bü een ernstig ongeval van pas kan komen. Is een trein op de een of andere manier uit de ratls geraakt, dan kunnen uit deze wagons de hulpmiddelen gehuld worden om de trein weer op het goede spoor te brengen. Veiligheidsklep Op de rand, die «fecheidiug vormt tussen het vuur eu de ketel, zitten en kale schroeven, die de oppervlakkige toeschouwer ternauwernood opvallen. Toch hebben deze schroeven een buiten gewoon doel. Het kan namelijk gebeu ren, dat er door onachtzaamheid van de machinist te weinig water in de ketel zit. I>e ketel zou dan kunnen doorbran den, wat natuurlijk een grote materi ële schade met zich mee zou brengen. Teneinde dit, nu te voorkomen zijn deze schroeven aangebracht. Daalt dc hoeveelheid water, zodat de toestand ge vaar voor de installatie op zou kun uen leveren, dan smelten deze sehpoe reu en wordt bet vuur door Let nog resterende water geblust. Een soort automatische veiligheidsklep dus. De machinist, die dit op zij u ge we ten beeft hoort daar natuurlijk meer van. Peilglas Zo dwaalden wü enige Üid over de sjworwegemolaceineuteu te Alkmaar. :Vü beklommen een locomotief, die we! nige minuten later naar Den TTe'.Jer zou vertrekken en Keten ons diverss technische «nufjes uitleggen. Wij «*g?n bijvoorbeeld een peilglas, dat zo g°eon simeerd was, dat, ook at brak liet glas (war, aangezlm Let veel te lilden lieeft wel eens gebeuren kan) toch geen brokken veroorzaakt. Wij zagen tal van vernuftige ma en' res.te ingewikkeld om er verder over uit te weiden. Maar wat wy botenal zagen, w«J dat e* gewerkt werd. Alkmaar mag troü zijn op dit station, waar vela ïocomo tieveu aan de zorgen van het perso neel rijn toevertrouwd. Politiertchter Alkmaar Een gevarieerd programma Helen» S kwam voor de 2e maal ait Hoorn. Z(i moest terecht staan voor diefstal. In Let laatste kwartaal van 48 heeft zy l>ii de familie Engel enige biljetten van 1 en wat handdoeken ontvreemd. Verdachte had als motief sparen voor ecu huwelijk. Het uitge brachte rapport was niet ongunstig. Verdachte had er spijt van. De officier Mr. Holsfeyn zegt, dut verdachte het vertrouwen heeft ge schonden. liet rapport is vrij goed. Daarom' eist hel; OM 1 maand voorw. met 2 proefjaren on 100 of 30 da gen. De rechter vindt een gceombineer de straf goed en vonnist 1 mud, voorw. cn 50 of 25 dagen. De niet verschenen Willempje R. uit De»» Helder had haar rapport kun uen horen voorlezen. Ifet was niet zo ongunstig. Voor de diefstal vroeg de officier 1 mud voorw. jnet 2 proefj. en 50 of 25 dagen wat dt> rechter goed vond. ZAND ER OVER Joh. B. uit A'dam stond terecht voor belediging. 3 getuigen kwamen in het geweer. Dc officier vroeg sluiting der deuren met het oog op do goede zeden zodat wy er maar zand over doen. De veehouder Goverl B uit Oosfüui zen heeft Hendrik Bos onderdak ver loend. Het was een niilitnir die om gang had niet zijn dochter Verdachte zei (lal Bos van 31 Dee. *4S tot 2 Jan. '49 hij liem vertoefde. De rechter ver telde hem dat hij zulks niet had mogen doen. Dc officier acht het feit bewezen. Het is een ernstige zaak waarop een maximum vnn 6 jaar staat. Verdachte ziet het uiet zo in. Gelukkig is bü niet de aanleidcr vnn hel feit. Spreker vraagt 150 of 30 (lagen. Verdachte verontschuldigde zich en vroeg cle in ent ie. net vonnis luidde 75 of 25 dagen. De Texelaar Hendrik van der K. heeft in Jan. planken ontvreemd toe behorende aan de Slaat, De officier vordert 50 of 25 dagen. Uitspraak conform. OM EEN HONDJE De Urkcr l'iet II lieeft op 10 Jan. zekere B. uiet, een klomp behandeld. Verdachte beweerde mei zjjn vuist te hebben gslagen. I)e aanleiding was liet hondje van verdachte, hetwSlk ge plaagd weril door 2 jongens. Zekere B. bemoeide zich ongevraagd met (le zaak. waardoor de ruzie ontsloed. Ver schillende getuigen luidden verklaard, o.a. bakker Hulsman dat verdachte met de klomp had geslagen. Het OM acht het feit bewezen. Ook dat ver dachle de komp heeft gebruikt. Spr. vordret 40 of 20 dagen Mr. Sluis verdedigt verdachte en schetst de toestanden op Urk. De jeugd is daar zeer baldadig en geeft veel aanleiding tot klachten. B. het slachtoffer tad er niets meenodig! Verdachte moest zich verdedigeji. Plei ter vraagt ontslag van rcchtsvervol ging De rechter ziet verzachtende om standigheden cn vonnist 10 of 5 dg. De niet verschenen Galse van der M heeft in Nov. en Dee. in de Wierin gerineer een broek en een trui out vreemd Ily is meermalen veroordeeld Eis en uitspraak 1 maand. I)e veehouder Cornelis D. uit Texel had in Jan. 8 plankeu in z'u» schuur, liet waren aangespoelde planken wel ke bü de strandvonder behoorden. Ver dachte beweerde, dat anderen de plan ken in z'n schuur hadden gedeponeerd lïet OM vindt bet verweer van ver (lachte vreemd. Spreker vordert 50 of 25 dagen Wat ook het vonuis was. Uit Wieringermcer kwam Martha de B. Zü had by de kruidenier Haanstra boodschappen laten halen eu vervalste het boodschappenboekje, door er tel kens in te zetten „betaald" bekrach tigd door haar handtekening. De win keiier was voor 300 benadeeld. Het vroegere winkelmeisje Lens V was als getuige present. De schade was gró tendeels vergoed. De officier vludt de ze knoeiery hoogst ernstig. Zy maakte de [handtekening van een ander na. Spreker vordert 1 maand voorw. met 3 proefj eu 200 of 60 dagen. De rechter veroordeeld met 1 maand n voorwaardelijk, WEERSPANNIG Johan uit Den Helder heeft op 31 Jan bü het overbrengen dc agenten ge hinderd. Verdachte zong luidkeels in de nacht en verzette zich hevig. Voor deze weerspannigheid vroeg Let OM 75 of 25 dagen De rechter vond 't feit ernstig en vonniste conform. Nog twee personen uit Den Helder Albert T. cn Joh. C., vissers, Lebben zink ontvreemd van liet voormalige vliegveld de Kok. Inplaa/ts van vis kwamen verdachten met een vlet zink *n de (haven, ongeveer 100 kilo. Het strafblad van verdachten was brandschoon, zei de officier. De dief stal op dat terrein is ernatig. Vaar om «preker f a50 of 30 dogen eiste De rec-hter veroordeeld ieder tot Tb of 25 dagen. Coraelia M tilt Medemhlïk heeft On tharïna Biersteker mishandeld. Het Kout 30 of 15 dagen, Culhariua B. had de vorige verdaeh te op 4 Februari beledigd. Beide da mes woonden toen bü elkaar. Np is da ze verdachte verhuisd. Dat vond de rechter zeer verstandig. Dc officier acht een straf van 20 of 10 dagen voldoende, net vonnis was 15 of 10 dagen, HIJ NAM EEN STOEL MEE... Dirk T. uit Oude Schild lieeft in September '4S ecu stoel uit het eigen verenigingsgebouw meegenomen. Verd. woonde eerst by zyu schoonouders in bedoeld gebouw en ging, later verhui zen. Hy nam de bewusle stoel mee. Toen dc politie een onderzoek instelde heeft verdachte onmiddellijk het meu bel teruggegeven. De officier vindt (le verduistering bewezen en vordert 10 of 5 dagen. Uitspraak conform Hendrik C. oveneens nit Oude Schild had 10 stoelen met een tafel uit meer genoemd verenigingsgebouw meegeno men. Verdachte wist niet hoe hy er toe gekomen was. Ily was volgens zyn eigeu woorden „het hoofd kwüt ge woest". Het OM zegt, dut de zaak ern stig is. Spreker vordert 00 of 30 dg. Mr. Schuurman verdediger, schetst de geschiedenis van liet gebouw eu de inventaris. Kerst mocht verdachte de meubels gebruiken Later werd liü go sommeerd ze terug te geven. Voor de 5 verbrande stoelen moest hy 190 betalen. Spreker vraagt de uiterste demon lie. Iïet vonnis was 25 of 10 dagen. Frans R uit Eierland (Texel) beeft op 27 Februari een party aangespoelde planken in bezit genomen, iuplauts van ze aan te geveu by de strandvonderij Verdachte is niet zo dom zei de offi eier. Ily heeft goed hout gebruikt om re stoken Spreker vordert 50 of 25 dagen. De rechter heeft vertrouwen in verdachte en vonnist 35 of 10 dg MUNITIE Jaeobus van den B. aannemer te Zaandam kwam voor 2e maal, liet be trof de munitiezaak iu de donkere dui ueu te Huisduinen; uitgesteld om de* kondigen te horen. De getuige Bijster, Inspect. v d Vu lighcid.sdienst had een onderzoek ingt stehl en tank en richelinyneii gevon (lou, welke zeer gevaarlijk waren. Ii. de koelwagen iu de duinen waren springstoffen aanwezig. De munitie was naar I)eii Helder vervoerd iu hoe veelheden groter das 100 kilo, wat verboden is. Getuige D., directeur van de springstoffenfabriek te Muiden, wist van de zaak weinig af. I>e rechter stelde getilige verschillende vragen om trent het gevaar van vele stoffen, wel ke bjj verdachte waren aangetroffen. Getuige B. adjudant van de Ilulpvcr leuingsdieust te IJiiiuideii gaf een be schryving van de stoffen, welke hij in de keetwagen had gevonden De richel myaen waren het gevaarlykste. Dc voorraad is nu opgeslagen te IJmui dun. liet OM zc-gt, dat net gevuarly ke van de handeling vuil verdachte is bewezen. Wat hy in Februari in de keetwagen had, was zeer gevaarlijk Spreker concludeert, dat hier overtre ding van de vuurwapcuwet 1919 is ge pleegd eu wel om art J2. In (le hun ker en in de wagen was epn grote voorrrnnd opgeslagen. Spreker vindt dc verdachte wel roekeloos en acht liet noodzakelük hem daarop te wy zen. Er slaat een maximum straf rau 4 jaar op en GOOO boete. Spreker wil een ernstige geldboete van 1000 of 3 maanden en verbeurdverklaring van de inbeslag genomen stoffen. Mr. Klnassen treedt alg verdediger op en tracht aan te tonen, dat de mees te door zyn cliënt gebruikte stoffen niet vallen onder de vuurwapcuwet, omdat zü geen munitie zyn. Pleiter viiult. de dagvaarding alles behalve dui deliik en concludeert tot vrijspraak Na repliek van de officier en do bliek van de verdediger di onandring* op teruggave van de springstoffen, za' de politierechter schriftelijk vonnis wL zen op 4 April EERSTE VERKIEZINGS VERGADERING. Heiloo Nu de raadsverkiezingen in zicht komen maken de diverse partijen zich op om hun politieke activiteit te ontwikkelen. De eerste in onze gemeente welke zich zal richten tot de bevolking ls de CPN. Neze partij houdt op morgen, Don derdagavond, een vergadering, waar het raadslid Groot zal spre ken over: De gemeenteraadsver kiezingen en H. Gortzak uit Am sterdam over; De strijd voor de vrede. ALCMARIA—WIERINGERWAARD Deze bekerwedstryd zal niet Zondag gespeeld worden maar a.s. Zaterdag oj» het Sportpark, Aanvang van deze wed strijd i» IG.30^ PANDERS—GRASHOPPER# Bovenvermelde wedstrijd voor pro motie naar de derde klasse m, Zo» dag gtrpuld worden, «k aanvang ia 's morgens e'f znr. TotHtri o* b!j zigarennmgaalja „Sport" X<eawM',oot,

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2