,0e iUtmaai'dei' n N.-HOLLANDSE PERS 1945 Protest van de Sowjet-Unie inzake het Noord-Atlantisch verdrag Dodelijk verkeersongeval te Schagen Het spookschip „De Vliegende Hollander" 5" JAARGANG N° 1498 VRIJDAG 1 APRIL 1949 Congres der Laqe Land'n j Vleesrantsoen op 250 gram gebracht WEER TERUG Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, by vooruitbetaling Advertenties 14 ct per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bjj contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderitraat hoek Oudeflrach» TeL K 2200-3971 In strijd geacht met de beginselen en doeleinden van de organisatie der V.N. De Soiojet-regering heeft heden een memorandum gezonden aan de regeringen van de V.S., Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Canada, naar aanleiding van het. Noordatlantisch Verdrag, dat over enkele dagen onder tekend zal worden. In het memorandum wordt o.m. het vol gende gepubliceerd: De tekst van het Noordatlan tisch verdrag bevestigt ten volle hetgeen gezegd werd in de hier bij gevoegde verklaring van het Ministerie van Buitenlandse za ken der Sowjet-Unie van 29 Ja nuari 1949, zowel met betrekking tot de agressieve doeleinden van dit verdrag als tot het feit. dat het Noordatlantisch verdrag in strijd is met de beginselen en doeleinden van de organisatie der V.N. en met de verplichtin gen, die de regeringen van de V.S.. Engeland en Frankrijk op zich hebben genomen onder an dere verdragen en overeenkom sten. De verklaringen, vervat in het Noordatlantisch verdrag, dat het voor de defensie bestemd is en de beginselen van de organisatie der V.N. erkent, dienen doelein den. die niets gemeen hebben met de taak van zelfverdediging der verdragpartijen of met wer kelijke erkenning va nde doel einden en beginselen van de or ganisatie der V.N. Grote mogendheden als de V.S.. Engeland en Frankrijk zijn deelgenoten in het Noordatlan tisch verdrag. Het verdrag is dus niet gericht tegen de V5., Engeland of Frankrijk. Van de grote mo gendheden is alleen de Sowjet- Unie uitgesloten van de deelne mers aan dit verdrag, hetgeen alleen verklaard kan worden door het feit, dat dit verdrag te gen de Sowjet-Unie is gericht. Op grond van het bovenstaande komt de Sowjet-regering tot de volgende conclusies: Het Noordatlantisch verdrag heeft niets te maken met de doel einden van zelfverdediging der partijen, die door niemand be dreigd worden, die niemand voor nemens is aan te vallen. Integendeel, dit verdrag heeft een ZALM BIJ DE AFSLUITDIJK De viseer P Kuiper heeft aan de Afsluitdijk nabij Zurich In een zijner fuiken een zalm aangetrof fen. De vis woog 20 pond. klaarblijkelijk agressief karakter en is tegen de Sowjet-Unie gericht welk feit zelfs door de officiële vertetgenwoordigers van de aan 't verdrag deelnemende staten in hun openbare verklaringen niet wordt verhuld. Het Noordatlantisch verdrag draagt niet alleen niet bij tot het verstevigen van vrede en interna tionale veiligheid, hetgeen de taak is van alle leden van de organisa tie der V.N., doch Is direct in strijd met de beginselen en doeleinden van het handvest der V.N. en leidt tot ondermijning dezer organisatie. Het Noordatlantisch verdrag is in strijd met het in 1942 door En geland en de Sowjet-Unie geteken de verdrag, waarbij beide staten zich verplichten, samen te werken in het handhaven van vrede en in ternationale veiligheid en niet ver dragen sluiten of deel te nemen aan coalities, die tegen de andere ondertekenende partij zijn gericht. Het Noordatlantisch verdrag is in strijd met het in 1944 door Frankrijk en de Sowjet-Unie gete kende verdrag. Het Noordatlantisch verdrag is in strijd met de tussen de Sowjet- Unie, de V.S. en Engeland geslo ten overeenkomsten op de confe renties te Yalta en Potsdam en op andere conferenties van de verte genwoordigers dezer mogendheden gehouden zowel tijdens als na de tweede wereldoorlog, waarbij de V.S. en Engeland evenals de Sow jet-Unie de verplichting op zich namen, samen te werken b\i het versterken van algemene vrede en internationale veiligheid en bij te dragen tot het versterken van de organisatie der V.N. ZATERDAG 2 APRIL 1949 Hilversum I 301 m. 7.<>0 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram muziek: 0.00 Ohicago Symphonïeork 10.00 Mor gonwijiling; 10.20 IladiofeuiHeton; 1035 Maart roert zijn staart; 11.35 Zang roeit al; 12.00 Aceortleoln; 12.33 Duns muziek; 13.00 Xeil Strü'lkr13.30 The Ttumblers; 14.00 Het Nederlandse lied; 14.20 A'damse politiekftpel; 15 00 Strcekuitzcnding over Noord Keoue merlaud; 15.25 Om roepkamer okest 16.25 Pianoduo; 10.45 Sportpraatje KI. 1'eerebooin; 17.00 Sehijvensehnuw; 17.30 Om en nabij de twintig: 18.0*1 Nieuws; ls.30 Ned. StrUdkr 191)0 Artistieke staalkaart; 19.30 Lezing over televisie-; 20.00 Nieuws; 20.15 Wecnse operette klanken: 21.00 Soe. commentaar; 2115 AIO"' cabaret; 22.15 Yindohona schram mel'ii; 22.40 Orgelspel; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.15 ou 8.15 Gram muziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Kamenmi ziek; 9.35 lJneh eoneert; 10.15 Muziek Itoridt fit; 31.00 Radioziekenbezoek; 11.45 Schoolradio; 12.15 Pianospel; 12 33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.25 Promenade concert; 13 50 Film en tonoei: 14.10 Dansmuziek; 14.40 Orkest .Morton Gould; 15.00 Hawaïtfill k'auken; 1510 Muxiekcuraus: 15.30 Mannenkoor: 1(5.10 Kamermuziek; 16.30 l)e schoonheid van bet Gregoriai 17.00 ,')e Wigwam; 18.00 Hockey repor leg"; 18.30 Weekoverzicht; 1000 2<1.00 Nieuws; 19.25 Park Lane Sere n.iie; 20 20 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 21.45 Wedstrijd in spel reke'.keniiis: 2200 Weekend serenade; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 IETS MEER WIND Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken en plaatselijk ochtendmist. Mati ge en later vrij krachtige wind tussen Oost en Zuidoost. Vannacht op verschillende plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag Iets hogere temperaturen dan vandaag. In tegenwoordigheid van de mi nister van O., K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten, de Belgische con sul-generaal J. H. A. Verbruggen, de zaakgelastigde van Zuld-Afrika J. Kruys, en wethouder mr. A. de Roos, heeft de rector magnificus van de Amsterdamse Universiteit, prof. dr. H. R. Hoetink, in de aula van het universiteitsgebouw het congres der lage landen, georga niseerd door de Nederlandse Stu dentenraad, geopend. Het Amsterdamse Congres is door de Nederlandse studenten be legd om (voortbouwend op de eer ste ontmoeting tussen Vlaamse en Nederlandse studenten te Gent) de culturele en vriendschappelijke be trekkingen tussen België en Ne derland te verstevigen. Prof. Roetink hield een kort be toog. waarin hij wees op het grote belang van de eenheid van taal als basis voor samenwerking in alle opzichten. Hij gaf overigens te kennen, dat samenwerking ook zonder deze eenheid van taal mo gelijk is en haalde in dit verband het voorbeeld aan van Frankrijk waar vijf en van Zwitserland waar drie talen worden gesproken. De rector magnificus wilde 2ijn betoog niet te wetenschappelijk maken omdat, naar hij zeide. hij zich zeer goed bewust was, dat op dit congres ..de gezelligheidssfeer" de hoofdtoon zal voeren. De directeur-generaal van het Hoger Onderwijs in België sprak namens de Belgische minister van Openbaar Onderwijs. Hij wees er op dat Belgia en Nederland steeds open oog hebben gehad voor de re delijkheid en de menselijkheid. De samenwerking tussen beide landen zal zeker slagen, zo meende hij, Oo kvan de zijde der studenten werd het woord gevoerd Smokkelde millioenen Amerikaanse sigaretten Het zal omstreeks Kerstmis 1946 geweest zijn, dat er plotseling een Portugese schoener de Nieuwe Waterweg binnenvoer en te Rotterdam in de Parkhaven ligplaats nam. Een typisch antiek schip overigens, nog uitgerust met imposante zeilen, maar in het bezit van een vrij krachtige motor. Deze „Rhaina Santa Iza- bel", zoals de schoener heette, behoorde toe aan een reder in Lissabon, althans zo werd aangenomen. Het schip had volgens de connossementen een lading hout in en die werd dan ook prompt afgeleverd. Maar de schoener, die langzamerhand de bij naam kreeg van „Het spookschip de Vliegende Hollander" maak te weinig aanstalten om weer zee te kiezen. Een der Portugese heren verbleef tijdelijk aan de wal en voerde daar nogal ge heimzinnige besprekingen, terwijl op de schoener zelf nu en dan naar de wal werd getuurd als om na te gaan. In hoeverre politie en douane een oogje in 'fc zeil hielden. Direct na Nieuwjaar werd echter de tros losgemaakt en koers gezet naar Dordrecht. Wat wilde men eigenlijk? Het bleef een zonderling geval en het mysterie werd nog groter, toen niet de kortste route naar Dordt werd gekozen, maar men „buitenom" ging. d.w.z. ter hoogte van de Botlek de Oude Maas invoer. Ongeveer bij de Spij- kenlsserbrug lag reeds een lichter te wachten. Die kwam langszij, waarna met bekwame spoed la ding werd overgeheveld. Naar la ter bleek een niet onbelangrijke partij smokkelwaar: een kleine 200 kisten cognac en portwijn, grote hoeveelheden textiel voor heren- costuums en winterjassen, voorts ondergoed, overhemden en dekens, meer dan 50 paar schoenen en bij na twee millioen Amerikaanse si garetten. Een dag na de mysterleuse over lading hielden controlerende CCD ambtenaren bij het Wassenaarse- vladuct twee vrachtauto's aan, vol geladen met de sigaretten. Deze aanhouding heeft ertoe ge leid, dat men naar de „draad" ging zoeken. En het begin ervan bleek te 2itten in „Het Spookschip'" omdat wetenschap kunst- en met*,- Het is een eigenaardige gèschle senliefde geen grenzen kennen. (\t denis geworden. De schoener was in charter verhuurd aan een of andere Portugees, maar toen de masasle smokkel eenmaal was ont dekt, bleef niet alleen de ontvan ger van de goederen zorgvuldig achter de schermen, maar ook de vraag, van wie nu eigenlijk de schoener was. werd niet geheel tot klaarheid gebracht. Zo lag de schoener sinds jaar en Donderdagavond is te Schagen een ernslig ongeluk voorgeval'en. Te on»- - veer 7 uur reed*de journalist, de 26 |arige R. Wijnja vanuit de straat, waarin hij woont tde nieuw gebouwde Marktstraat), besturende 'n licht mo torrijwiel, waarschijnlijk in de richting van het ■••iscentrum. Achterop had hij als d - ssagier de hr. van Gulik. Uit de r'r <.g van het centrum kwam een veetransportwagen van A Kapteyn te Schagen, gereden door Klaas Wijn. Riemer Wijnja. die eerst sinds kort 'n motor "berijdt, begon na het nemen van de bocht te slingeren en kon hierdoor een botsing met de geheel correct en rechts van de weg rijdende veewagen niet meer voorkomen. Hij raakte de cabine aan de zijkant, waarbij hij een zo ernstige smak maakte, dat hij op slag werd gedood. De duo passagier kwam met de schrik vrij. De politie was binnen 10 minuten aanwezig, evenals de doktoren Van der Sluis uit Schagen en Van Wieringen uit Schagerbrug Wijnja, enkele jaren aan ons dagblad als journalist verbonden en sinds een half jaar overgegaan naar de „Scha ger Courant"; laat een jonge vrouw en een baby van drie weken na. NOORS KROONPRINSELIJK PAAR BEZOEKT NEDERLAND Op Schiphol werden Kroonprins Olav ran Noorwegen en lijn ge malin Kroonprinses Martha Donderdagmiddag begroet door ZK.H. Prins Bernhard. Kroonprinses Ma rtha zal Zaterdag de doop ver richten van het Noorse vlaggeschip Osloljorddat bij de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam op stapel ligt. dag (en ook thans nog) in de Waalhaven. Haar firma liet in die tijd op verzoek van de opdrachtge ver reparaties en vernieuwingen uitvoeren, betaalde iedere dag lig- haven- en bewakingsgeld, schoot gages voor enz. Dit was zoetjesaan opgelopen tot een som van onge veer 10.000 gulden. Toen het ech ter op teruggave van dit bedrag aankwam, gaf de z.g. eigenaar niet thuis. Het gevolg is nu, dat „Het spook schip" krachtens vonnis van de Roterdamse rechtbank op 20 April a.s. bij executie 2al worden ver kocht. BELLO OP LUCHTBANDEN. Bergen De directie van de Ned. Spoorwegen is in navolging van de Franse spoorwegen overgegaan tot aanschaffing van een motortrein op luchtbanden. Als baanvak, waarop de trein zal worden Inge zet, werd het traject Amsterdam- Alkmaar-Bergen-Bergen aan Zee uitverkoren. De trein .welke uit zes wagens bestaat, zal ruim 600 pas sagiers kunnen vervoeren en met 'n gemiddelde snelheid rijden van 90 km p. u. Vandaag zal met de trein gereden. Hieraan zal behalve 'n z.g. betrouwbaarheidsrit worden door de directie der NS worden deelgenomen door de colleges van B. en W. van Amsterdam, Alkmaar en Bergen, het bestuur van ..Paal 33" en andere plaatselijke vereni- ginsbesturen uit deze gemeenten. Het vertrek uit Alkmaar is ge steld op 18.10 uur. aankomst te Bergen 18.15 uur. te Bergen aan Zee 18.18; vertrek Bergen aan Zee 18.20 uur, aankomst te Bergen 18.23 uur. Aan de ingezetenen van Bergeh zal alsdan gelegenheid worden ge geven de trein te bezichtigen en een proefrit naar Alkmaar mede te maken. Het vetrrek uit Bergen is vastgesteld op 19.uur. De inzet van de trein op dit tra ject betekent voor de vele te Ber gen wonende forensen een aan merkelijke uitkomst, daar in een der wagens een volledig buffet is ingericht, zodat zij In geval van nood thuis niet behoeven te ont bijten. Waaraan zou Bergen dit te dan ken hebben? Aan de landelijke pers, die de kwestie ..Het Oude Hof" als een Nederlands belang onder de aandacht van duizenden lezers heeft gebracht? Of zit hier broodnijd achter Jegens een in he Dorpshuis te exploiteren uitspan ning? EERVOLLE BENOEMING. Onze plaatsgenoot, de heer O. Pranger, is benoemd tot dirigent van het gemengd koor Euphonia te Schagen en het Helderse Ned, Herv. Gemengd Koor. Onvoorwaardelijk De Nederlandse regering heeft aan de voorzitter van de com missie uit de Verenigde Na ties een brief gezonden, waarin zij zich bereid verklaart, deel te ne men aan een conferentie als be doeld in de Canadese resolutie, zo als die door de Veiligheidsraad is aanvaard. Oppervlakkig zou men geneigd zijn te zeggen, dat dit een stap in de goede richting is. Wie echter, geleerd door de ervaring van het nu reeds een drietal jaren durende Indonesische conflict met een weinig wantrouwen bezield is, gelooft nog niet aan een stap. De Nederlandse regering kon weinig anders doen dan zich tot het hou den van een Voorbereidende con ferentie bereid verklaren. Ze heeft dit echter nog niet eens onvoor waardelijk gedaan. Ze heeft als voorwaarde gesteld, dat Nederland verantwoordelijk blijft voor de vrij heid en de orde in Indonesië. Deze clausule was volkomen over bodig, daar iti het Canadese voor stel reeds uitdrukkelijk stond, dat niet op de rechten en posities wordt vooruitgelopen. Tijdens de conferentie was er nog gelegenheid genoeg om over onderdelen te gaan praten. Waarom moest de Neder landse regering deze clausule nog in haar brief opnemen? Een clausule, die enigszins be spottelijk aandoet, daar zelfs de meest verstokte Rijkseenheid-aan hanger niet zal durven beweren, dat. de Nederlandse regering er in is geslaagd de orde en de vrijheid in Indonesië te verzekeren. De chaos in Indonesië is in het afge lopen half jaar ontstellend reel groter geworden. Wie dit niet "Al geloven, raden we aan het lafste economisch overzicht uit Ind -e- sië, dat uitgegeven is in Bataria, te lezen. Hij zal zien, dat het maat schappelijk leven totaal ontwricht en dat de chaos noa toeneemt In plaats van te verminderen. De voorwaarde die de regering stelt is overbodig. Ze is ook mis plaatst. Ze getuigt o.i. van een to taal gebrek aan inzicht in de si tuatie. Het wil ons toeschijnen te zijn een poging om de schijn ou te houden, dat wij hei in Indonesië nog om het zeggen hebben Hetis echter in werkelijkheid de situatie? Des te langer het conflict duurt des te duidelijker blijkt, dat de fe derale gebieden zich meer en meer gaan instellen op een nauwe, sa menwerking met de Republiek. Het gezegde van dr. Beel. dat de Repu bliek er niet meer is, heeft niei al leen kwaad bloed gezet in Republi keinse kringen. De reactie in krin gen, die er tot dusverre alles voor voelden om met Nederland tot een Unie te komen is dusdanig geweest dat de federalistende B.F.O. Hoh meer en meer richten op een sa menwerken tussen federalisten e.% republikeinen. Steeds duidelijk4 blijkt, dat ook de federalisten na tionalisten zijn en er is nog maar weinig toe nodig, om hen even kop schuw te maken als de Republi keinen. Slechts een onvoorwaardelijk ge sprek kan uitkomst brengen. En dan nog alleen, indien bij de Ne derlanders het inzicht bestaat, dat ze niet meer de kracht kunnen op brengen om voorwaarden te stel len. Ondanks een legermacht van honderdduizend man. Daar laat de wereldopinie zich niet door be ïnvloeden. v. Z. r De levering van slachtvee in het binnenland verloopt zodanig, dat voor de volgende veertiendaagse distributieperiode het vleesrant soen op 250 gram per week zal wor den gebracht. In de bonnenlijst van volgende week Donderdag zullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees. Het publiek houde er rekening mede, dat varkensvlees een be langrijk deel uitmaakt van de vleestoewijzing aan de slagers, zo dat het niet uitsluitend rundvlees kan verlangen. Het zal van de ver dere ontwikkeling van de binnen landse aanvoer afhangen of deze ruimere beschikbaarstelling ook in volgende distributieperioden ge handhaafd kan blijven. 1.700.000 DOLLAR VOOR JEUGD De UNRRAA, die is ingesteld om de uit de oorlog voortgesproten no den te lenigen, heeft opgehouden te bestaan. Het hoofdbestuur, dat voor de laatste maal te Washing ton is bijeengekomen, heeft mede gedeeld, dat een bedrag van ong. 1.700.000 dollar, waarover het nog beschikt, aan het „Internationale steunfonds voor de jeugd" is over gemaakt. 4 JAAR VOOR GERRIT DE STOT TERAAR Het Amsterdams Ge rechtshof veroordeelde de Amster damse veelvoudige in- en uitbreker bekend als „Gerrit de Stotteraar", tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. BONVRIJE SIGARETTEN Kleu rige affiches in sigarenwinkels zullen van 1 April af rokend Ne derland aansporen tot het kopen van bonvrije sigaretten-met-toe slag voor het Koningin Juliana- fonds. Dit fonds is ingesteld ter bevordering van het maatschappe- pelijk werk in Nederland. De toe slag op bonvrije, Turkse en Egyp tische importsigaretten zal het fonds een gulden toeslag blijven trekken. BI JEN MARKT TE PU RM ERE ND De vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, afd. Beem- ster, heeft het initiatief genomen om te komen tot een bijenmarkt te Purmerend. Het gemeentebestuur van Purmerend heeft daartoe de volle medewerking toegezegd. De eerste markt zal worden ge houden op Woensdag 13 April. NIEUW STRAALVLIEGTUIG De Havilland-Luchtvaartmaatschapplj heeft bekend gemaakt dat zij hoopt dit Jaar een nieuw straalvliegtuig in de lucht te brengen, dat de af stand LondenNew York in onge veer zeven uur zal afleggen. Het vliegtuig de „DH 106" zal waarschijnlijk in 1952 in dienst worden gesteld en deskundigen zijn van mening, dat het toestel Enge land dan een voorsprong van vijf jaar boven andere landen zal ge ven. Verwacht wordt, dat de „DH 106" een kruissnelheid van onge veer 800 kilometer per uur zal heb ben, waarmede het zich op een hoogte van ongeveer 13000 meter zal voortbewegen. VIJF BATALJONS LIEPEN OVER Vijf bataljons van de Siliwang divisie in West Java hebben zich aan Nederlandse zijde geschaard met de wens zo spoedig mogelijk met de Nederlandse troepen mede te werken tot bestrijding van die stromingen, die na de overdracht van de souvereiniteit de Jonge staat zouden bedreigen, aldus een mededeling van de territoriale commandant van West Java, ge neraal-majoor E. Engels. Ik ben gelukkig weer zo on geveer hersteld van het mij overkomen ongeval. Binnen kort hoop ik mijn werkzaam heden volledig te hervatten. Voor de vele blijken van be langstelling zeg ik u allen hartelijk dank. En dan maar weer met frisse moed verder. v. Z. onze kleine toveneer

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1