iSDe Ikmaatfbi' n.-hollandse pers 1945 5DE JAARGANG Nu 1499 ZATERDAG 2 APRJL 1949 HET KIND De N.C.R.V. bestaat 25 jaar Oude Cultuur kan niet ten onder gaan Stakingen in de V. Staten Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat boek Oudegracht TeL K 2200-397! Zondags- overpeinzing JFJ is al een oude plaat. Toch blijft zij in haar zin welspre kend. Stadsdrukte in Londen zo lomtrenl de eeuwwisseling, 'n Bob- ^bie, die 't verkeer stop zet. Van 't -imperiaal van een omnibus kijken Nieuwsgierige gezichten: waarom •«staat alles stil? Dan op de voor grond een Engelse nurse met een rijkelui's kind: wat er per saldo niet zoveel toe doet. Het k;nd pas seert. Maak voor het kind ruim baan. Geef het kind z'n levens kans. De twintigste eeuw is wel naar fiet gevleugelde woord van Ellen {Key de eeuw van het kind ge noemd. Om het kind draait alles, zuigelingenzorg, Pro Juventute, paedagogische instituten, de kin derpostzegel. Alles wil alles voor jhet kind doen. Maar ondertussen is er geen eeuw onbarmhartiger geweest voor het kind dan juist k!e onze. Daar verhelpt de beste .paedagogische methode niets aan. Pestallozi, Ligthart, Montessori, ^Fröbel namen als fonkelende Bterren. Maar het kind wordt niet grootgebracht op school. Zo het gezin is, zo is het kind. Toen men jeens aan Napoleon vroeg, wat hy achtte een onmisbare factor voor een sterk volk te zyn, antwoord- Ide hy laconiek: goede moeders! ten de zielkunde leert het wel: In kind, dat geen goede moeder bad, houdt heel z'n leven 'n on evenwichtige trek. De harten der ouders worden altijd nog naar de •stem van het gebod bezocht over de kinderen. Verwilderde jeugd. Slachtoffers Van de jeugdstorm. Overal die on evenwichtigheid. jeugd altijd op 'soek de meisjes naar vader, de jongens naar moeder. Alsof het maar geen vreselijk experiment is! Aan hoeveel morele ontsporingen ligt een ver waarloosde op voeding een vader, die geen 'vader, een 'moeder, die geen móeder "was niet ten grondslag! Want het is toch maar beel erg het leven te worden in gestuurd zonder het besef; dat men in al z'n tekorten en driften en afdollngen nog kan opgevangen worden en getroost. Moeder met haar stille, wijze overreding. Va der als de kinderen groter worden - met z'n goede raad, z'n voor z'n funderen trouw op de bres staan. -Maar als dat alles er nooit ge- -\weest is, dan moet men zich «maar niet verbazen, dat er een ïhard en verbeten mensengeslacht •staat op de drempel van het mo- "derne leven. 4 Als mensen niet meer in God «geloven, liggen de wortels niet al- 'tijd in een liefdeloze, onloze 'jeugd? Men geef' „de maatschap- -py" de schuld. en vrij vaag «woord voor een nog vager begrip. «Maar voor ieder kind is de maat- 'schappij nog het kleine wereldje ■van het gezin, waarin vader de speelkameraad en moeder de trouwste vriendin is. Hoeveel l.chtzinnige moeders, die vanwege de lippenstift hun kind de moe- derkus onthouden, hoeveel slun gelachtige vaders, die hun jeugd- hobbies altijd laten vóórgaan, be- jselfen het dat het ouderschap méér is dan een natuurnoodwen digheid. Dat het vader- en moe derschap een ambt is door een al machtige God op 'n paar mensen- schouders gelegd. De naturalistische opvatting van het leven weet hier niet van. Dia stelt alles op cén lijn. Die ziet niet eo veel verschil tussen de jongen tn het vogelnest en de kinderen om de tafel. Een ambt? Verant woordelijkheid bewust en con creet tegenover God in de hemel? Men heeft deze waarheid al lang doorgeschrapt. Maar die een voudige moeders in Jezus' dagen hebben er meer van geweten. Waarom zouden zij anders haar peuters en haar dreumessen tot de Meester hebben gebracht opdat Hij ze omvangen zou met Zyn ar men en ze zegenen? Alleen oen ouderschap, dat zich van eigen ambtelijk tekort bewust is, zoekt z'n hulp alleen bij de Redder der wereld. Ieder mens zal de liefde moeten leren alleen hij Christus. De dic tator app\aud:seert als de moeder met het kind passeert en hij denkt aan het Liefderijk van God en Hij jnceint het kind in bescherming. Dat doet Hij ook vandaag nog in jdeze verschrikkelijkste van alle tijden. H.M. DE KONINGIN BESCHERM VROUWE OORLOGSGRAVEN- COMITE. Nadat H.K.H. Prinses Wilhelmi- na de wens te kennen had gegeven zich als beschermvrouwe van het Nederlands oerlogsgravencomité terug te trekken, heeft H.M. Ko ningin Juliana zich bereid ver klaard het beschermyrouwsehap over dit comité te aanvaarden. De grootste christelijke organisatie in Nederland Naar aanleiding van het 25-jarig lijke Radio Vereniging dat op de bestaan der Nederlandse Christe- tweede Pinksterdag met een grote jubileumontmoeting op Sonsbeek te Arnhem herdacht zal worden, hield het bestuur dezer omroep de afgelopen week een persconferen tie. waarin de voorzitter der NCRV mr. A. B. Roosjen. in zijn ope ningswoord de vaak verkondigde mening: bestreed, dat de NCRV een „sectarische omroep" zou zijn. „Hiertegen", aldus mr. Roosjen, „verzetten wij ons. gedachtig aan het woord van Groen van Prinste ren, dat in Nederland het Evan gelie een nationale zaak is. Hierna gaf de heer G. H. Hoek, programma-leider van de NCRV een overzicht van het ontstaan en de groei der jubilerende omroep. „De NCRV", zo ving de heer Hoek zijn overzicht aan. „werd op 21 Juni 1924 in het leven geroepen en is Nederlands oudste omroep". Op 15 November 1924 werd de Ned. Chr. Radio-Vereniging op een algemene vergadering te Den Haag definitief geconstitueerd. Voor de oorlog telde de NCRV. die de grootste christelijke organi satie in Nederland is. meer dan 100.000 leden. Bij de beschikking van minister Bongaerts van 1 Sep- tember 1926 werd aan de NCRV en aan de KRO gezamenlijk machti ging voor zenderbouw verleend, zo- Lezim over rassenkeuze Teneinde de landbouwer bij te slaaji in het maken van een voor zijn bedrijfsomstandigheden ge wenste rassenkeuze, zijn in de 24ste beschrijvende rassenlijst voor landbouwgeioassen enkele hoofdstukken opgenomen, waar in de meest aanbevelenswaardi ge rdssen voor voedergewassen en grassen zijn beschreven. In een uitzending, voorbereid in samenwerking met de afdeling Voorlichting van het Ministerie v. Landbouw.' Vlslerij en Voedsel voorziening. zal de heer ir. W. Scheijgrond. verbonden aan het instituut voor rassenonderzoek, op Maandag 4 April van 19.4519.55 uur via de zender Hilversum I een radiocauserie houden, in welke le zing de heer Scheijgrond de ver schillende rassen zal bespreken, woivo in rfp rassenlifst zijn opge nomen dat de vereniging nu drie en een halve dag per week kan uitzenden. De Duitse bezetting maakte bin nen het jaar een eind aan het be staan der zelfstandige omroepver enigingen. Oo 8 Maart 1941 ver dween de NCRV uit de aether. Door het optreden van „Herrij zend Nederland", de zender van 't militair gezag en de voortzetting daarvan in Radio Nederland in overgangstijd" duurde het tot 17 Februari 1946 aleer de omroepver enigingen en dus ook de NCRV haar taak konden hervatten. Het oude ledental werd zeer spoedig weer bereikt en thans is men met 50 procent boven hét oude peil. GEEN HONDEN ZONDER TOEZICHT. Het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van dieren vestigt er de aan- achdt op. dat het aantal honden dat dagelijks op de verkeerswegen wordt overreden, belangrijk toe neemt. Met het oog daarop ver zoekt de Dierenbescherming nog maals aan eigenaren van viervoe ters de dieren niet zonder toezicht de straat op te sturen, maar ze zoveel mogelijk onder appèl te houden. EEN JAAR GRATIS LEVEN Onder grote belangstelling werd te Den Haag de trekking gehouden van de grote Walburg-rebus, uit gaande van het comité opbouw 8t. Walburgiskerk te Arnhem. Er wa ren 294.810 inzendingen uit alle delen des lands. De eerste prijs, „een jaar gratis leven", werd ge wonnen door de heer L. J. FreQuin te Nijmegen, 2de prijs, een perso nenauto. merk Fiat: de heer P. M. Tuvtjes. Avenhorn, 3. een Bruyn- zeelkeuken: de heer J. A. de Bruin Rotterdam. DEMONSTRATIES TEGEN BEVIN IN NEW YORK Bij de aankomst van de „Queen Mary", die de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland en de Beneluxlanden naar Amerika bracht voor de ondertekening van het Noordatlantisch Pact op 4 April a.s., werd op de kade een felle demonstratie tegen Ernest Bevin gehouden. Toen hij in de gereedstaande auto wilde stappen, werd hij bekogeld met eieren en tomaten. Rechts een Joodse vrouw, die juist een ei naar Bevin's auto wil gooien. Links zijn haar kameraden slaags geraakt met de politie. Uja Ehrenburg over het Atlantische Pact De gemeenteraad van Cas- tricura* heeft besloten met de gemeenten Callantsoog, Eg- mond-Binnen." Eg mond aan Zee. Velsen en Zijpe een ge meenschappelijke regeling aan te gaan voor de uitoefe ning van de wederopbouw werkzaamheden. Aan het hoofd van het daartoe te stichten nieuwe bureau komt te staan ir. C. A. de Vassy. hoofd van de streekbouw Noord-Holland-West. Ilja Ehrenburg, de voornaamste Sowjet-Russische schrijver, heeft in een artikel in 't Moskouse tijd schrift „Cultuur en Leven" gezegd, dat „wat de regeringen ook doen, het volk van Europa het „zwarte pact", het Noordatlantische Pact, nooit zal ratificeren". Ratificatie door een wetgevend lichaam was J Iets anders dan ratificatie door het volk. Een Italiaanse senator kon onfgekocht worden en een Deens parlementslid kon men vrees aan jagen, doch landen strekten hun handen niet uit voor een fooi. „De landen van Europa zullen dit pact van aggressohs nooit rati- oERLIJN WORDT OPCEuOVWDOP ZONDAG Vele vrijivilligers hebben gevolg gegeven aan de oproep van de po litieke en burgerlijke groeperingen in de Russische sector van Berlijn om hun Zondagen in dienst, te stellen van de wederopbouw. Jong en oud van beiderlei kunne werkt dan met spaden en houwelen aan de eindeloze puinhopen om ruimte te scheppen voor de aanleg van •Udpiaasvxö ud uo^vd Maatschappij deelde revolvers uif De taxichauffeurs te New York zijn hedenochtend vroeg in staking gegaan. Het Vakverbond van taxi chauffeurs verklaart, dat de maat schappijen revolvers uitgedeeld hebben aan chauffeurs, die niet aan de staking deelnemen. De maatschappijen daarentegen be weren, dat de Vakvereniging ge wapende mannen „uit de kolenge- bieden" heeft laten komen tenein de de niet-stakende chauffeurs af te schrikken. Voor de eerste maal sinds 't be gin van de vorige oorlog, is voor de politie de alarmtoestand uitge roepen. Er is een „stakingsregi- ment" van 3250 politiemannen. Vakverenigingsleiders gelastten „dat er geen wiel mag draaien", doch de grote taxibedrijven zeiden dat zij zouden trachten de zaak gaande te houden. De eigenaars chauffeurs verklaarden zoals ge woonlijk hun beroep te zullen uit oefenen ondanks de dreiging dat zij „van de straat geveegd" zouden worden. Het aantal stakers is 11000. Ongeveer 240 radio-operateurs van de „Panamerican Airways" zijn in staking gegaan, omdat geen van hen aangewezen is voor dienst op de stratosfeerkruisers die op de lijn Hawai-Californië in gebruik zullen worden genomen. In veertien van de grootste bier brouwerijen van New York hebben arbeiders het werk eveneens neer gelegd. Zij verlangen hoger loon en betere veiligheidsmaatregelen. ficeren. Een oude cultuur kan niet ten onder gaan een schone toe komst kan niet verdwijnen omdat een paar duizend zakenlui in een oorlog een prachtige handel zien. Wij geloven in de landen en zij zullen het klaar spelen de zaak van de vrede te verdedigen en de niéuwe pretedent naar wereld heerschappij weg te stoten, zoals zij verdienen. De Westerse oorlogs stokers kunnen bevelen geven" ,zo vervolgde Ehrenburg, „doch zij hebben geen leger omdat het volk niet wenst te strijden". De wereld was in tweeën ver deeld. Aan de ene zijde stonden de bouwers en verdedigers van het le ven en aan de andere kant de vandalen en de atoómbommen- gooiers. Frankrijk, Italië en Enge land waren verdeeld en in Ameri ka vertoonden zich scheuren. „De verdediger? van de vrede zijn tot het offensief overgegaan", zo be sloot Ehrenburg NOORS KROONPRINSELJK PAAR OP DE JAARBEURS Geheel onverwachts en tot grote verrassing van de jaarbeursbezoe kers, die juist het gebouw uit stroomden. arriveerden Kroon prins Olaf en Kroonprinses Marthe van Noorwegen bij het Jaarbeurs gebouw te Utrecht om er een be zoek te brengen. De prins, gekleed in een licht geruit costuum en een slappe hoed en de prinses, in zwarte mantel met rode vos en een koket wit bonten hoedje, lachten opgewekt toen het publiek hen spontaan met gejuich en applaus herkende en begroette. De hoge gasten begaven zich allereerst naar de kamer van de Raad van Beheer, waar zij hun handtekeningen in het gastenboek plaatsten. In de Beatrixhal werd het bestuur van de stichting Ne derlandse textielbouw aan de Noorse bezoekers voorgesteld. Zij vertoefden hier geruime tijd en namen uiteraard vol belangstelling de door H.K.H. Prinses Beatrix onthulde plaquette in ogenschouw. Veel belangstelling toonde Z.K.H. Prins Olaf voor de Oud Hollandse tegeltableaux, in bruikleen afge staan door het Centraal Museum te Utrecht. Later vertrok het gezelschap naar Soestdijk, andermaal toege- juichd door het publiek, dat zich bij de uitgang had verzameld. r Emigreren per vliegtuig De Stichting Landverhuizing Ne derland heeft van de KLM een DC 4 vliegtuig gecharterd, waarmee op April een vlucht gemaakt zal wor den naar Montreal. Boekingen kunnen uiteraard slechts geschie den door hen. die in het bezit zijn van de vereiste documenten. De prijs ligt aanzienlijk beneden de voor een dergelijke luchtreis ge bruikelijke passageprijs. Kinderen genieten extra-reductie. HALF PASSAGIERSTARIEF VOOR BLINDEN Op verzoek van het Academisch Genootschap Petro- nella Moens. de landelijke kring van slechtziende en blinde intel lectuelen en kunstenaars, heeft de Stoomvaartmaatschapr .Zeeland' een gereduceerd passagetarief In gevoerd voor blinden en hun gelei- oversteken. Zowel de blinde als zijn ders. die naar Engeland willen geleider zal slechts de helft van de prijs van het biljet behoeven te bet:i v 4100 UTER MELK OVER STRAAT Een personenauto te Sliedrecht, komende uit de richting Alblasscr- dam, verminderde bij het naderen van een aldaar geplaatste wegwij zer plotseling vaart. Het gevolg hiervan was, dat de bestuurder van een auto met aanhangwagen van de DMI (Dortse Melk Inrichting), waarop een tank gevuld met melk was bevestigd, naar links moest uitwijken. Door de plotselinge zwenking kantelde de wagen. De tank met melk werd hierdoor van de wagen afgerukt en kwam op 't wegdek terecht. 4100 liter melk ging verloren. DE SKISPORT IS GEVAARLIJK De trillingen van de motor van een vliegtuig, dat laag over de Zugspitze vloog, hebben een lawi ne van 200 m. breedte veroorzaakt, die 13 Oostenrijkse skilopers ver raste. Zes raakten onder de sneeuw bedolven, doch werden ge red. LENTE IN DIERGAARDE BLIJ- DORP Tengevolge van het zeer zachte, welhaast zomerse weer hebben ln Diergaarde Blijdorp te Rotterdam de papagaaien hun plaats langs de wegen en paden weer ingenomen, terwijl de aman delboompjes reeds zijn gaan bloei en en ook de tere rose bloesem van de prunussen zich buiten de knop- omhulsels begint te wagen. In geen jaren is dit alles zo vroeg het geval geweest en de fauna doet braaf mee, want er zijn al een massa jonge dieren als beertjes, kamelen, leeuwtjes en tijgertjes. DIENSTWEIGERAARS VEROOR DEELD De politierechter te As sen heeft zich bezig gehouden met de berechting van hen, die enige tijd geleden een ondergedoken mi litair fdie niet naar Indonesië wil de vertrekken) hebben geholpen. Voor dit feit het bevorderen van desertie werden veroordeeld R. Z. te Assen, tot 3 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd, J. v. D. te Valthe, tot 1 maand gev.- straf en R. H. te Emmercompas- cuum, tot 2 maand gev.straf. We gens overtreding van de dienstwei- geringswet werden zeventien per sonen veroordeeld. Velen hunner zijn geinterneerd in 't Rijkswerk kamp „Nieuw-Zwinderen" in Dren the, waar zij geweigerd hebben de hun opgedragen werkzaamheden te verrichten. REVOLVER HENKIE" KREEG 3 JAAR De rechtbank te Assen veroordeelde „Revolver Henkie" en „Drentse Wim" overeenkomstig de eis tot 3 jaar gevangenisstraf. Uit de psychiatrische stichting ont vreemdden zij een spiksplinter nieuwe Dodge-auto en een grote hoeveelheid levensmiddelen. De Dodge werd in Amsterdam onbe heerd op de Prinsengracht terug gevonden. Tevens werd de gele genheid waargenomen om de Che vrolet van dr. Timmers uit de ga rage te halen, welke auto in Am sterdam zou worden verkocht. Bij die gelegenheid echter werden de heren geknipt. De eerste tomaten en aardbeien De eerste partij tomaten van dit jaar is heden ter veiling aangevoerd. De velling Kwintsheul waar de tuinder P. van dei- Knaap de eerste exemplaren bracht die f 1.25 per stuk besomdeno, had de primeur. Men verwacht dit jaar 'n zeer grote tomatenoogst. Bovendien werden bij de veiling Kennemerland te Be - verwijk de eerste aardbeien aangevoerd, die voor 8—18 cent per stuk verkocht wer den. Churchill sprak te Boston Leg 't bijlije er bij neer, Winnie" Vele „anti-oorlogs"-posters lie pen voor Boston Garden heen en weer, lang voordat Churchill zou spreken. Zij droegen spandoeken met opschriften als: „Het is tijd het bijltje er bij neer te leggen" en „Vertel je verhaaltjes aan de To- ries, Winnie". In Boston Garden speelden in rode Jassen gestoken Amerikaanse mariniers Engelse muziek. Er brak een gejuich los toen Churchill langzaam en met erns tig gezicht naar het spreekgestoel te liep. Het muziekcorps speelde „Rule Brltannia" tijdens de ovatie die een minuut duurde. Daarna werd het Engelse volkslied ten ge hore gebracht en leidde Bernard Baruch Churchill in. Een enthousiaste meniete had zich voor het hotel van Churchill verzameld voor diens vertrek en ook langs de route. Men verdrong zich rondom zijn auto en riep „Good old Winnie". De voornaamste toevoeging aan zijn tevoren opgestelde tekst maakte Churchill toen hij. spre kende over België, langzaam en met nadruk zeide. dat Amerika daar grote verantwoordeliikheid had. „want er wordt veel vertrou wen in u gesteld". Een matig applaus volgde op ziin verklaring, dat Europa hetzelfde lot als Tsjecho-Slowakije zou heb ben ondergaan en Londen reeds zou ziin gebombardeerd als de atoombom niet afschrikwekkend had gewerkt. Na beëindiging van ziin red? maakte Churchill het V-teken. Terwijl het muziekcorps „Land of hope en glory" speelde en de toe hoorders stormachtig appleudi- seerden en juichten, verliet Chur chill tevreden glimlachend he* spreekgestoelte. WEINIG VERANDERING Op vele plaatsen ochtendmist. Na het optrekken daarvan droog weer, met enkele over drijvende wolkenvelden. Zwak ke tot matige Oostelijke wind. Langs de kust ongeveer de zelfde. in het binnenland iets hogere temperaturen als gis teren. onze k'etne tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1