Se C Ifemaafilei 5°E JAARGANG N° 1500 n.-hollandse PERS 1945 MAANDAG 4 APRIL 1949 Van der Pol nam geen risico en werd wereldkampioen 47/2 Paul Hoffman tevreden over West-Europese productie Sovjet-nota over N, Atlantisch verdrag van de hand gewezen Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.00 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 22003971 Piet van de Pol. die zich tijdens vorige toumooien enkele malen on verwacht de titel zag ontgaan de:.; een tegenstander r. ei een veil la ger algemeen gmtiddelde, heeft thans zijn revanche genomen* hij won de wereldtitel 47/2 met een tournooi-moyenne van 32.18, ter wijl n'et alleen Gabriëls met 43.23 maar ook diens landgenoot Van Bassel het tournooi met het ho gere algemeen gemiddelde van 35.40 beëindigden. Het Is een systeem van hem ge weest: van het begin af heelt de Rotterdammer alleen op winst ge speeld In vorige kampioenschap pen. zo verklaarde hij, was zijn er varing, dat hij dikwijls door de gro te inspanning van de eerste drie dagen tijdens de finale werd ge klopt wegens psychische uitputting die onvoldoende vermogen tot con centratie tot gevolg had. Van deze nieuwe methode heeft Van de Pol dan ook de vruchten wel geplukt, want zonder grote wilskracht en concentratie zou de Nederlander het niet hebben klaar gespeeld het ge-de van Gabricls de baas te blijven, temeer daar de Belg in de tweede beurt, dankzij een serie van 188 een voorsprong nam van 193 tegen Van de Pol 19. De eindstand was: Van de Pol 14 203 32,18 Gabriëls 12 264 43,23 Van Hassel 10 257 35.40 Metz 8 157 29.30 De Ruyter 6 180 15,39 Galmiche 4 119 18.36 Chassereau 2 153 16.28 Döfeteüe 0 60 11.11 Achtereenvolgens zijn vermeld matchpunten. hoog ste serie en algemeen gemiddelde. Het verloop van de beslissende partij tussen Van der Pol en Ga briëls was als volgt le beurt 0 5 0—5 2e beurt 19 188 19—193 Broekman rijdt nog steeds Zondag werden te Roerós nog Internationale wedstrijden gereden waaraan ook Kees Broekman deel nam. Het vroor daar ln het Noor den van Noorwegen, het sneeuw de tamelijk hard en er stond nog al wat wind. De tijden waren dan ook niet schitterend op de twee af standen, de 500 en 3000 meter Farstad werdt eerste op de kor te afstand met 44.8 sec, gevolgd door Broekman met 46.3 sec. De 3000 meter werd gemakkelijk door Kees Broekman gewonnen, al spraken de tijden een andere taal. Indien onze landgenoot zich iets meer had ingespannen zou hij ze ker een tijd van 5 mtn 6 sec heb ben gemaakt, nu deed hij er 5 min. 12 sec over. voldoende voor de eerste Dlaats. Andersen werd tweede met 5 min. 13 sec. Onze landgenoot vertelde, dat dit de laatste wedstriid vso het seizoen voo** hem was geweest. ..Wanneer hij naar Nederland zou terugkomen?" vroegen wil hem Dat wist hij nog niet zo precies, luidde het antwoord. misschien voor Pasen, maar zeker was dat niet. FRANSMAN ONTWERPT EEN OPVOUWBARE AUTO Een zekere Svid heeft in Frankrijk voor journalisten een Echte rouw auto gedemonstreerd. Dit voertuig dat ..Pliear', werd ge doopt, beschikt over een speciaal appa raat, waardoor liet mogelijk is met be hulp van een handvat de romp in de breedte op te vouwen. De wagen, die niet een «motor va anuderlinlf p.'k. is uitgerust en twee personen kan vervoe ren, is. na ie zijn opgevouwen, nog slechts 70 centimeter breed en kan bij gevolg gemakkelijk worden opgeborgen. DOODVONNISSEN IN GRIEKENLAND Te Ai bene zijn tien mannen en twee vrouwen ter dood veroordeeld. Zü zijn leden van communistische organisaties en worden beschuldigd van sabotage. Tc Tripolis z'un 27 guerillastrijders ter dood veroordeeld. Te Chalkis is de doodstraf geëist tegen 25 personen, die beschuldigd zijn van werving voor de guerillastrijders of van het onderhouden van contacten met de laatste». "mZOHHHMm GELDIG TOT MAANDAGAVOND PLAATSELIJK REGEN Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen, voornamelijk in het Westen van het land. Matige tit krachtige wijid tussen Zuir eu Zuid West. Zn ebt weer. 3e beurt 4e beurt 5e beurt 5e beurt 203 4 0 174 50 5 0 76 222—243 226—248 226—248 400—324 De volgende drie records zijn als wereldrecords 47/2 erkend: Algemeen gemiddelde op naam van Gabriëls 43.23 Hoogste serie op naam van Ga briëls 264 Hoogste partijgemiddelde op naam yan Van Hassel 133:33. De wereldkampioen zelf heeft dus geen wereldrecord gemaakt'. BOMMENWERPERS BOVEN SPRINKHANEN De schade die iedere drie jaar in Frankrijk door de sprinkhanen wordt aangericht, is zeer aanzienlijk. Het Technisch Suikerbieten Instituut heeft dan ook enige millioenen geofferd aan het met kracht bestrijden van deze plaag, sinds mensenheugenis is er in Europa niet zo'n enorme campagne op tonw gezet. In Xevin in Normandië staan vlieg tuigen zwaarbeladen met een insecten dodend middel startklaar, om enige da gen achtereen dit middel, dat geheel on schadelijk voor warmbloedige wezens 19 te gaan uitstrooien. De Chef van de Generale Staf Lt_ Gen. Mr. H. J. Kruis, heeft op het voorterrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht tien hoofdofficieren en een su balterne officier beëdigd, die onlangs bij de Nationale Reserve werden benoemd. Een overzicht tijdens de plechtigheid. AMERIKANEN GAAN MANOEUVRES HOUDEN IN DUITSLAND Men verwacht dat ongeveer 40.000 Amerikaanse manschappen zullen deel nemen aan te schaal, die omstreeks 18 April in de BritsAmerikaanse zone van Duitsland zullen beginne». Bij deze manoeuvres zullen «le functies der manschappen in krijgstactiek en bij bet vervoer op de proef worden gesteld. De Amerikaanse troepen van l^remerba ven in het Noorden tot Neurenberg in hel Zuiden zullen er bü betrokken zijn. Volgens een bekendmaking van «le le gerleiding zullen practiseh alle manschap pen van het Amerikaanse commando in richten tegen een denkbeeldige aanval Enrojia deelnemen. De „slrg'1" zal *ich Ier. die talrijke grensineidenten veroor za.okt. Speleologen heben in een grot te Bissea in Piemont het geraamte revon den van een bolenbeer Men beeft ui' gemaakt. d«t de beer in staande bonding ongeveer 7 meter hoo* was. Geen Engelse straalvliegtuigen voor Sovjel-Unie Engeland heeft Sowjetrussleche verzoe ken om straalvliegtuigen verwopen aldus maakt het Amerikaanse ministerie van defensie bekend. Sinds December 1947 heeft Engeland geen straalvliegtuigen meer aan !e Sowjet Unie geleverd. Deze mededeling is vervat in een sclirii ven van Louis Joh neon, minister van defensie, aan Senator Pat Mt-carrn, voor zifter van de Congrescommissie vitor buitenlandse Economische samenwerking «Mo heden aan de Senaat is voorgelezen. Volgens Mccarran weerlegt deze brief volkomen de berichten, dat Engeland en andere Europese landen, die hulp volgens het Plan Marshall krijgen, straal vliegtuigen aan de Sowjet Unie en baar satelieten verkopen COSTA RICA HAD WEER EEN REVOLUTIE De minister van openbare veiligheid van Costa Riea, kolonel Cardona, beeft In de hoofdstad San José bij e«i P° ging tot een staatsgreep twee openbare gehouwen doen bezetten. T)e president van de rennbliek. Figueres. beeft een tegen hoofdkwartier in een stationzee bouw gevestigd Er werd weinig gesebo ten voor zover bekend Ts er één dode gevallen; verscheidene personen werden gewond Vooruiiaann over alle linies Paul Hoffman, de administrateur van de ECA, heeft Zaterdag ver klaard. dat in het eerste jaar van he'< Plan-Marshall een vooruit gang werd bereikt, die niet verlo ren mag gaan. Hogere productie en grotere export in de Marshall- landen hebben tekort op de beta lingsbalans dier landen vermin derd en de inflationalistisclie ten densen minder sterk gemaakt. De industriële productie in 1948 lag in alle Marshall-landen vrij wel op vooroorlogs niveau. Wan neer men West Duitsland niet me de rekent, was de productie 14 pCt. groter dan voor de oorlog. Het voor 1952 gestelde doel ligt on geveer 30 pCt boven het vooroor logse niveau. B'j de zware indu strieën had de staalindustrie de leiding. Haar produetie beliep in 1948 ongeveer 40 millioen ton (doel voor 1952 58 millioen ton). De verbetering op het gebied van brandstoffen blijkt uit de vermin derde export van Amerikaanse ko len naar de Marshall-landen, 33 millioen ton in 1947 en naar schat ting 14 millioen ton in 1949. De Westeuropese kolenproductie was in 1948 398 millioen ton groot (doel voor 1952 meer dan 500 millioen ton). De productie van textielga- rens was in het vierde kwartaal van 1948 nog geen 6 pCt kleiner dan voor de oorlog. «doel voor 1952 22 pCt meer dan voor de oor log). De export in 1948 steeg tot 21 procent boven die van 1947, doch de totale inkomsten daaruit zijn nog steeds slechts voldoende voor ongeveer de helft van de totale invoer (in 1947 minder dan 40 pCt) De landbouwproductie was in 1948 ongeveer gelijk aan die van voor de oorlog (doel voor 1952 10 tot 15 pCt boven het vooroorlogse ni veau). West-Europa krijgt straalvliegtuigen Na de ondertekening van het Atlantische Pact zullen verschei dene honderden vliegtuigen met propelloraandrijving van de VS naar West Europa gebracht wor, den, zo schrijft de militaire cor respondent van de „New York Ti mes". Atlantische mogend neden hadden reeds verzocht om sommi ge van de duizenden vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, die ongeslagen zijn. Engeland zou gaarne 150 tot 200 superforten ont vangen. De meeste volgens het Pact te zenden uitrustingen zouden aldus de r. ixrespondent, uitrustingen zijn voor het landleger en voor vlieg tuigen, die hun bases op het land hebben. De VS konden artlll>rie- stu.rlen en machinegeweren uit voort ad leveren, doch nituwe tanks, moaerne electrische uitrus tingsstukken raketten en techni sche apparaten waren thans stha^rs De ministers van buitenlandse zaken der Noord Atlantische mogendheden heb ben een gemeenschappelijk antwoord gepubliceerd op de SowjetRussische nota over het Noordatlantisch Verdr ag. In dit antwoord wordt met nadruk verklaard, dat het verdrag van „vol komen defensieve aard" Is De ministers brengen naar voren dal bet verdrag niet is gericht tegen enig land of enige groep van landen doch e'iiren tegen gewapende agressie. Zij ver klaren, dot de in de jongste Sowj^iOota naar voren gebrachte zienswijze in haar verkeerde voorstelling van de aard en bedoeling van dit verbond gelijk is aan de in Jauari door het Sowjet russische ministerie van buitenlandse zaken ge publiceerde, toen de tekst, zelfs nog niet bestond. ..Hieruit zou kunnen blijken, dat de zienswijze van de Sowjetregering over dit onderwerp niet ontspruit aan een onderzoek van de aard "en de tekst van bet Noord Atlantische pact, doch aan andere overwegingen", zo wordt gezegd. Geldigheidsduur van brandstoffenbonnen Het CDK deelt ons mede. dat de bonnen 03 van de brandstoffen- kaarten TA 806. TB 806 en rant soenbonnen brandstoffen met dfe opdruk „1 eenheid 1948/49" na 11 April a.s. niet meer geldig zijn. Men moet deze bonnen dus uiter lijk op deze datum bij een brand- stoffenlevcrancier inleveren. De bonnen i. et de opdruk ,1 een heid bindstoffen a.s. moeders" blijven daarentegen geldig. Na 9 April a.s. zullen tot nader order geen brandstoffenkaartcn of rantscenbonnen worden uitgereikt Zij, die nog recht kunnen deen gelden op rantsoenbonnen wegens ziekte, tijdelijke voorziening, in kwartiering e.d. moeten er derhal ve voor zorg dragen, dat zij deze voor 9 April a.s. in ontvangst heb ben genomen. Bijzondere verbruikers ten wier be hoeve nog een aanvullingstoewij- zing werd geadviseerd moeten de- ..Ua«lül> Q- «»»il inrfmtvangst hebben géndmerr. ze toewijzingen zijn gedurende 3 dagen na afgifte geldig, derhalve uiterlijk t.m. 11 April a.s ..DE NEDERLANDER" EXIT Naar het ANP verneemt zal het dagblad „De Nederlander" met In gang van 5 April a.s. ophouden te verschijnen. Naar wij van de zijde der hoofdredactie vernamen, moet de oorzaak gevonden v:or-len in meningsverschillen die zich ln de kring-der Chr. Hist. Unie voordoen ten aanzien van de in Indonesië te volgen politiek. MET PAAS NAAR DE BOLLENVELDEN Het hoogtepunt van het bloem bollenseizoen valt dit jaar precies tijdens de Paasdagen, zo verne men wii van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Het gehele bollenseizoen bestrijkt dit de periode van 6 Anril tot 10 Mei Geld maakt niet gelukkig Nihs Asther, die 20 jaar geleden een van de verafgode filmsterren was met een salaris van 5.000 dolar per week, werkt nu als kantoorbediende te Los Angelos voor één dollar per nur. Hij is echter volkomen gelukkig met deze posi tie. Ast her die in Zweden werd gebo ren, er nog goed uitziet en thans 48 jaar is, keerde voor 14 maanden naar Hollywood terug om te gaan filmen, maar hg kreeg geen kans. ,,Tk kon het leeglopen niet verdragen" zeide lig „Een vriend bood mg dit baantje aan en ik heb er plezier in. Ik heb mij nooit prettiger gevoeld. „Oslojford trots van Neder- landse scheepbouwers, te water gehten Zaterdagmorgen om drie uur pre cies gaf H.K.H. Martha, Kroon prinses van Noorwegen, op de werf van de Nederlandse Dok. en Scheepsbouwmaatschappij in Am sterdam. met de ivoren hamer een lichte tik op een kleine guillotine. Bij het vallen van het scherpe mes werd het touw doorgesneden dat de fles champagnezwevend had gehouden die nu tegen de boeg van de op zijn doop wachten de „Oslofjord" stuk sloeg H.K.H. sprak daar bij de woor den uit: „Je naam zal ..Oslofjord" zijn. Mogen geluk en voorspoed je volgen op de zeeën". Terwijl de champagne nog langs de huid van het schip vloeide, zet te deze nieuwste aanwinst, dit vlooi zien langzaam 1 rf 1>ewV£mgl Naar schatting 20.000 toeschou wers. die over de werf en mngren zende terreinen verspreid waren, zagen hoe. onder het geloei van' honderden stoomfluiten en sirenes van vlaggende schepen en fabrieks gebouwen, het schip majestueus in zijn element gleed „WOLVES" IN DE CUP-FINALE De halve cuo-finale Wolver- hampton Wanderers—Manchester United, welke Zaterdag 26 Maart na verlenging In een 1—1 gelijk spel eindigde, werd te Livemool overgespeeld Wolverhampton Wan derers won de striid met 10. na dat de rus* met blanke stand was ingegaan. Door deze zegp hebben de Wolves zich in de eindstrijd ee plaatst om de Engelse B°kor De finale tegen de Twepdp Divisie club Leicester Citv zal Zatevda® 30 April in het Wemb,«3" worden gespeeld. Communistische successen Chinese communistische troe pen zijn opgerukt naar Sinjang, dat ongeveer 450 km. ten Westen van Nanking ligt. De communisten in West-Hupeh zouden Kingmen, 150 km. ten Wes ten van Hankou bereikt hebben Di het belegerde Taijcean heerst on der een bevolking van 80.000 men sen hongersnood. Bij Nanking neemt de hevigheid der gevechten toe en voeren de communistische troepen verster kingen aan. De vijand ls de stad tot op twee mijl genr.derd. NEDERLANDSE HOCKEYERS WONNEN De hoekeylandenwedst'üd tussen Ne derland en België, gespeeld in het Wa generstaüion te Amstelveen, werd door het Nederlandse elftal met B1 gewon nen, nadat de rust met een 80 voor sprong was ingegaan. SCHADELIJK? We kregen onlangs bezoek van een ambtenaar van de Persdienst van het ministe rie van Economische Zaken, met wie we enkele ogenblikken spra ken over aangelegenheden de eco nomie rakende. Het ging hier in hoofdzaak over de te hoge prijzen, die door tal van mensen betaald worden voor verschillende goede ren en artikelen. Soms gebeurt dit tmwetend, soms met goedvinden ran de koper. Immers c's men geld genoeg heelt, dan ziet men niet op ren beetje en men koopt maar raak. Voor niet minder dan tien mil- Itoen boete werd er door de tucht rechter opgelegd over 1948. Ogen schijnlijk is dit niet erg. Maar als men er dieper op ingaat, blijkt, dat hier een gevaar in schuilt dat we niet mogen onderschatten Het betekent immers, dat door ons volk jaarlijks voor tientallen mil lioenen wordt uitgegeven aan ar tikelen, die niet direct nodig zijn en aan artikelen, die hoger ge- vnisd zijn, dan noodzakelijk Is We kregen een staatje onder ogen. vooruit een en ander zonneklaar blvkt. Wat betekent het. als het pu bliek meer betaalt voor artikelen dan nodig is? Wat betekent het als het publiek artikelen koovt. die het niet direct nodig heeft? Het betekent, dat de indruk qe- wekt joordt. dat er veel artikelen nodig ziin. Het betekent, dot. de concurrentie onmogelijk wordt ge maakt of wordt bemoeilijkt. Het werkt een tendens in de hand om een schepje op de prijzen te leg gen. Oppervlakkig geneigd zou men zeggen: Is dat nu zo erg? Leven en laten lei-en. Laat het geld maar rollen. Van de omzet moet het ko men. En toch bleek uit de mis ter beschikking gestelde gegevens, dat het niet zo juist is en dat er scha de wordt aangericht aan onze volkshuishouding, wanneer 't pu bliek meer betaalt dan nodig is of wanneer het meer knont don het voor dagelijks gebruik moet heb ben. in een tijd ran schaarste. - ran'fe cfcmWrthgen.' tfaarvoor leven we non te veel op ons zelf. Daarvoor zien we ook om ons heen te veel voorbeelden van to meloze rersvültrn. Niet alleen bij particulieren. Maar vanuit een bepaalde gezichtshoekbezien heeft de voorlichtingsdienst ran Economische Zaken gelijk. F- is oeld nodig om. ons land te indus trialiseren. Er is geld nodig om het in nieuwe en reeds bestaande in dustrieën te investeren. Dat geld kan slechts worden opgebracht door sparen. En als hef volk niet spaart, komt het kapitaal er niet. Komen er ook aeen machines en nieuwe gebouwen. Moeten we nu een hopeloze vo orna wanen om ons volk te barre gen steeds maar te sparen, te sva ren. Sober te leven, omdat we er tcch boven on moeten komen? Het i? wellicht dienstin. Ziin er echter geen andere middelen? Kam de staat door middel van hef tinnen op te grote ivinsten van verschil lende concerns geen kapitaal gaan vormen en zelfs aandelen verwer ven in die ondernemingen? Is dit niet logischer? Is het ook niet doeltreffender? Het wil ons toe schijnen, dat langs deze weg het doel om meer kapitaal te krijgen voor investering sneller en beter bereikt wordt. v. Z. or.ae Kleine tovenaar Op de Limburg tentoonstelling, die op het ogenbilik in „Arti et Amicicitiae" te Amsterdam wordt gehouden, staat een mapuette van de Sint Pietersberg te Maastricht, zoals deze er over 125 jaar vermoedelijk zal uitzien, nadat de consessles voor de mergetwlnning in dit natuurmonument zullen zijn afgelopen. Een hoge wal om een soort kratermeer* dat een watersportcentrum zal zijn, met er omheen een riante villapark aanleg. ZWITSERLAND—OOSTENRIJK 1—2 Dertigduizend toeschouwers woonden te Lausenne de landenwedstrgd tussen Zwitserland en Oostenrijk bij, welke in een 21 overwinning der bezoekers ein digde, nadat de rost was ingegaan met een 10 voorsprong van Oostenrijk. Htt Oostenrijks elftal speelde beter dan dat van de gastheren. Het verband tussen de linies was voortreffelijk., de voorhcedespelers lieten diverse fraaie individuele staaltje zien, terwijl bü de Zwitsers het plaatsen slecht veruorgd was en de samenhang tussen de linies veel te wensen over liet.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1