llutiaaflleï BSO 5DE JAARGANG N° 1504 VRIJDAG 8 APRIL 1949 Nederlandse modehuizen onafhankelijk van Parijs of New-York De Middenstand in normale banen Zij sloegen de chauffeur neer Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V, Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per m.m., familieberich- ten 18 et. Bjj contract aanzienlijke korting. Verantvf. redacteur J. van Zoonen Bureau, Rldderitraat hoek Oudegracht TeL K Ï20CV3971 Modeshow in hei Kurhaus In hel Kurhaus te Scheveningen toonde „De Nederlandse model- groep voor dameskleding", op een druk bezochte modeshow, wat de Nederlandse modeconfectie op het ogenblikonafhankelijk van Parijs of New York, presteert Acn deze show werd door elf modehuizen uit Amsterdam en Den HaJg medeicerking verleend. De voorzitter der „Nederlandse model- groep" dankte in zijn welkomst woord ook de confectiefabrieken te Amsterdam, Twenthe, Tilburg en Helmond voor hun bijstand. Ter wijl buiten een straffe noordwes tenwind over de boulevard blies, paradeerden om beurten manne quins in vlotte zomer tolletjes langs de tafeltjes, een indruk ge vend van wat Koningin Mode het aanstaande seizoen te bieden heeft. Schokkende veranderingen heeft zij echter niet op haar program ma staan. Tot geruststelling van velen kan gezegd worden, dal de New Look" voorlopig als onbe twiste heeerseres uit de modéstrijd is gekomen, al heeft zij dan wel licht luttele centimeters in moe ien boeten. De rokwijdte heeft echter veel van haar expansieterrein verloren en speciaal bij geklede middagtoi letten is zij van onderen nauw ge nomen. Sportieve modellen be houden echter de vlotte wijde rok en blijven reminscenties wekken aan plaatjes van onze grootmoe ders, die kennelijk nimmer textiel schaarste kenden en op een meier stof meer of minder in de rok niet behoefden te letten. Grote strohoeden met opgeslagen voorrand of kleine bloemen toque's completeerden het geheel, terwijl bij bijna alle toiletten lamge handschoenen werden gedragen, die tot de elleboog reikten. Vit deze show bleek dat Nederlandse modehuizen in de toekomst niet. meer het spiegelbeeld behoeven te zifn van Pariise of New Yorkse modehuizen, omdat zij binnen 's lands grenzen genoeg initiatief en orginaliteit vinden om een geheel eigen mode te ontwerpen en tot bloei te brengen. De mode is voor de komende maanden nog flatteuzer dan wij aanvankelijk hadden verwacht. Bij het moderne korte krullenkapsel doet het geruite tafzijde hoedje met strik het uitstekend. Een tasje, van hetzelfde materiaal vervaardigd, completeert het geheel (links boven). Dat een avond jurk 'van katoen niet behoeft onder te doen voor een zijden, bewijst Amerika's katoengirl 1949 (techts boven). Zowel het strakke lijfje als de Wijde rok zijn met geborduurde organdie overtrokken. Een lang organdie schootje valt klokkend over de rok. Dit avondtoilet is bij uitstek geschikt voor het zeer jonge meisje in tegenstelling tot de donkerblauw met icitte tafzijden avondjapon in het midden. Meters materiaal zijn in de rok verw&kt. Het toilet vertoont de moderne halslijn. Het décolleté, dat tot de taille loopt, is met wit chiffon afgezet. Bijzonder gekleed is de icitte hoed met achterop een grote zwarte veer, die in een sierlijke krul eindigt. Een zwarte voile met noppen is rondom de hoed gedrapeerd (links onder). De bolero-cape (rechts onder) is gemaakt uit de nieuwste bontsoort, het s.g. beverlam. Deze bontsoort heeft o.m. in Engeland een grote populalriteit verworven, doordat de prijs zeer laag is. Militaire verbintenis met de Ver. Staten Naar van betrouwbare zijde ver luidt. hebben de landen van de Westerse Unie, België, Engeland, Frankrijk. Luxemburg en Neder land, collectief een formeel ver zoek tot de Verenigde Staten ge richt om militaire bijstand onder de termen van het Atlantische Pact. Een formeel Amerikaans ant woord ,dat er in beginsel In zal toestemmen het congres om mach tiging te vragen, wordt verwacht. De militaire deskundigen van de Westerse Unie hebben reeds ter informatie van Washington een ruime schatting opgesteld van hun militaire hulpbronnen en van de gezamenlijke verdedigingsmaatre gelen, die zij onder de verdedi gingsclausules van het pact van Brussel hebben beraamd. Men verwacht, dat de Verenigde Staten de landen van het Atlan tische pact zullen vragen om mili taire hulp. ten einde het congres om toewijzingen voor hét lopende jaar te kunnen verzoeken. Öe vijf landen van het verdrag van Brussel zullen blijven hande len als één groep. Naar verluidt, voert het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken reeds onderhandel lingen met Noorwegen en Dene marken voor een schatting van hun verdedigingsbehoefte. f*s££§au af Z&nneschijn AFNEMEND BUIIG. Koude nacht met op sommige te gen wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag wisselend be wolkt cn slechts enkele verspreid optredende buien. Langs de icad- a'en eilanden aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen noord en ivest. Onge veer dezelfde temperatuur als van daag. De omzeilen in de detailhandel In de laatste maanden is duidelijk gebleken, dat ook in de detailhandel de bijzondere omstandigheden, voorvloeiende uit de laatste wereldoorlog, geleidelijk aan plaats maken voor meer normale. Enerzijds komt dit tot uiting in ruimere voorraden bij de winkeliersvermindering van de omzetsnelheid en de terug keer van de concurrentie, anderzijds stabiliseert zich de vraag van het publiek. De ruimere bestedingsmogelijkheden van het in komen leggen het publiek zekere beperkingen op. Allereerst bleek dit uit een dalend bioscoopbezoek en verminderde ontvangsten in cafetaria- en cafébedrijven. In de detailhandel werd 't merk- baar bij de verkoop van luxe artikelen. Al naarmate voor een toenemend aantal artikelen de rantsoeneringsvoorschriften bul ten werking toerden gesteld, kon men de gevolgen duidelijker waarnemen. Na een aanvankelijk soms belangrijke stijging, lie pen de omzetten veelal spoedig terug; in sommige branches zelfs tot een peil als in jaren niet. was waargenomen. In het kruideniersbedrijf bewo gen de omzetten zich op een vrij constante hoogte. Het slagersbedrijf is nog afhan kelijk van de geldigverklaring van bonnen. Van verruiming dér rant soenen is geen sprake geweest en dientengevolge konden de behaal de omzetten hier nog geenszins bevrediging schenken. De detailhandel in textielwaren stond in Januari in het teken* der uitverkopen. Voorts was het van belang, dat 35 nieuwe textielpun ten weiden geldig verklaard. Bei de factoren hebben omzetverfho- ging :n de hand gewerkt. Toch is het aan sterke twijfel onderhevig of de gehouden puntenvrije ver koop het succes hebben opgeleverd dat men er van verwachtte. Slechts in enkele artikelgroepen als ma nufacturen, herenraodeartikelen en damesstoffen kon een belangrijke omzetvermeerdering worden ge noteerd. In Februari zakten de omzetten en men bleef men nog maar ter nauwernood boven de gemiddelde omzet van 1947. Een zeer sterke omzetverlaging moesten in de eerste maanden van 1949 de ondernemingen in de de tailhandel in schoeisel incasseren In geen der maanden van 1947 en 1948 lagen de omzetten op een zo laag niveau. Zo bedroegen de pa ren omzetten in Februari jl nog geen 60 procent van de gemiddel den in 1947 per maand omgezette hoeveelheid. In het bakkers- en banketbak kersbedrijf was ten opzichte van de overeenkomstige maanden van 1948 nog sprake van enige omzet stijging, hetgeen overigens volko men begrijpelijk is, aangezien in 1948 suiker, versnaperingen e. d. nog niet vrij mochten worden ver kocht. Toch schijnt ook hier de vraag eerder af dan toe te nemen De omzetten in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit waren vrij constant. Medö tengevolge van de enige tijd geleden ingevoerde prijsver hoging lagen de geldomzetten in de detailhandel in zuivelproducten op een vrij hoog niveau. Ongunstig was het omzetverloop in de eerste maanden van 1948 in de detailhandel in glas. aardewerk, porcelein c huishoudelijke arü kelen, slechts in de overeenkom stige maanden in 194" werden nog lagere omzetten geboekt. Nadien werden echter in 1947 en 1943 nim mer dergelijke lage ontvangsten genoteerd. Stakingen in de sigarettenin dustrie waren oorzaak, dat de ta baksrantsoenen in Februari moes ten worden verlaagd. Ook voordien was de aanvoer van sigaretten reeds beduidend verminderd. Een en ander blijkt duidelijk uit de omzetontwikkeling in de detailhan del in tabaksfabrikaten. Overigens wijst de grotere vraag naar goede sigaren en shag er op ,dat in de toekomst met daling van de om zetten moet worden gerekend. In de detailhandel ln meubelen en aanverwante artikelen waren de omzetten bevredigend te noe men. Na de grote vraag naar gedis tilleerd in de laatste Ader maan den van 1948 schijnen ook in de Mislukte bankoverval Gisteravond om omstreeks kwart over acht heeft een tot nog toe onbekend gebleven man van onge veer 30 jaar tevergeefs geprobeerd een overval te plegen op een filiaal van een tuinbouwbank aan de Hoofdweg te Amsterdam. De man drong het gebouw waaraan tevens een woning verbonden is binnen en bedreigde de filiaalhouder met een revolver. Op het hulpgeroep van de familie kwamen buren toe gesneld en de overvaller nam hier op de vlucht. De buurtbewoners zetten onmiddellijk de achtervol ging in en onder luid geroep van ..houdt de dief" achtervolgde men de man via de Hoofdweg. Aruba- straat, Paramariboplein, Baarsjes naar de Crijnssenstraat. Hier schoot dé man een garage binnen, welke hij weer aan de achterzijde in de van Renselaerstraat verliet. Hierdoor slaagde hij erin zijn ach tervolgers kwijt te raken. Het is de politie inmiddels ge lukt de identiteit van de man vast te stellen. Het is Arnold Franken, geboren 14 Juli 1919 te Dongen (Brabant), ledertechnicus van be roep, momenteel wonende in de Kapelstraat 28 te Tilburg. Hij is een bekende van de politie en hij draagt de bijnaam „De Brabander" Hij is gewapend met een groot pi jl en staat bekend als gevaar lijk. Zijn signalement luidt: 1.90 meter lang, zwart krullend haar, ovaal gezicht, grijze ogen, kunst gebit in bovenkaak, draagt soms een bril en heeft een lidteken op grote neus. Hij was gekleed in een donkere winterjas en hij draagt een grijze hoed. Zijn opsporing en aanhouding wordt verzocht. detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken de omzet ten niet gehandhaafd te kunnen worden. De omzetten lagen ln de ze branche althans in 1949 be langrijk lager dan in de voren genoemde maanden van 1948. In de detailhandel in drogiste rijartikelen is het hoogtepunt be reikt dan wel overschreden. De omzetten bleven hier vrijwel op gelijke hoogte als in 1948. JMJ het kappersbedrijf consta- rt men een teruglopen der om zetten in parfumerieën e.d. In de salons waren de ontvangsten vrij wel gelijk aan die in Januari en ^Februari 1948. AMERIKAANSE ATLANTISCHE VLOOT WORDT VERSTERKT. De Amerikaanse marine zal 16 van haar grootste torpedobootja- gers van de vloot in de Stille Oc. overbrengen naar de Atlantische Oceaan, zo is officieel medege deeld. Meer dan de helft van het aantal torpedobootjagers der Am. marine zal thans aan de Ameri kaanse Oostkust gestationneerd zijn en wel 117 tegen 53 ln de St. Oceaan. 74 DODEN IN EFFINGHAM. Ten gevolge van de brand in 't ziekenhuis te Effingham zijn, zo schat men thans, 74 mensenlevens verloren gegaan. De namen van 62 verongelukten zijn bekend. MUNCHENER ZESDAAGSE BEËINDIGD. De Munchener Zesdaagse is ge wonnen door het Belgische koppel NaycDenauw. Het eindklasse ment luidt: 1. Naye en Depauw (Belg. 373 pnt. Op drie ronden: 2. Oubron—Dore (Frankrijk), 110 punten. Op vier ronden: 3. Vooren—van Beek (Ned 219 punten. De overige koppels hadden vijf of meer ronen achterstand. Flinke straffen inzake faxi-overval fe Zaandam De Utrechtse film operateur A. J. van B. en de Eindhovense meu belmaker F. H. C. waren op 22 September van het vorige jaar platzak ln Amsterdam aangeland en beraamden toen een taxi- overval om aan geld te komen. Zij huurden een taxi aan het Centraal station en gaven de chauffeur order om naar Zaandam te rijden. Hun plan was aldus gaven de beide verdachten heden voor de Haarlemse rechtbank volmondig toe onderweg de chauffeur be wusteloos te slaan met een hamer en hem van zijn portefeuille te be roven. Daar C., die de slagen zou toebrengen, aanvankelijk geen moed kon vinden om de hamer slag te volvoeren, was de taxi OUDSTE INWONER VAN NEDERLAND OVERLEDEN. Gisteren is te Hoofddorp, na 'n ziekte van enige dagen overleden Opa Kooy, de oudste inwoner van Nederland. Opa Kooy, die 7 Maart jl. de leeftijd van 104 jaar bereikte, had 9 kinderen en meer dan 100 klein en achterkleinkinderen. Hij trad op 27 Januari 1867 in het huwelijk In 1923 verloor hij zijn echtgenote De teraardebestelling zal Maandag om 2 uur in Hoofddorp geschie den. Indonesië-congres P. v. d. A. begonnen „Een molensteen om de hals van ons volk en van onze partij", zo noemde gistermorgen prof mr R. Kranenburg, die bij afwezigheid van Koos Vorrink het tweede par tijcongres van de Partij van de Arbeid in Bellevue te Amsterdam opende, de Indonesische kwestie. Gelukkig is de regering ingegaan op het verzoek van de Veiligheids raad met beide partij bijeen te ko men om een ronde tafel teneinde 'n oplossing van het heilloos con flict te bereiken, dat voor Neder land cn Indonesië ruh eus dreigt te worden. Wij moeten komen tot vrije staatkundige eenheden zonder dat I idoneslë aan Nederland oc edei.and aan Indonesië in enig opzicht onderworpen zou zijn." Het congres, dat drie dagen in beslag zal nemen wordt onder meer bijgewoond door vele minis ters en oud-ministers ,alle leden van de partij, alsmede door afge vaardigden van socialistische zus terpartijen uit het buitenland. On der de laatsten bevinden zich ver tegenwoordigers van de Duitse socialisten en ook van de buiten het vaderland operereende Spaan se solialistische partij. reeds in Zaandam gearriveerd voordat het plan werd uitgevoerd. Toen de chauffeur bij een kruising afremde, sloeg C. hem van achter met de hamer op het hoofd. De chauffeur geraakte niet bewuste loos, ofschoon hij zwaar gewond was en sprong uit de wagen. Van B. die naast hem had gezeten werd door deze onverwachte ontwikke ling der dingen bang voor zijn hachje en nam de benen. C. wilde eveneens weglopen, doch de chauf feur rende hem achterna en er ontstond een worsteling, waarbij de chauffeur nog enkele klappen met de hamer kreeg. Op zijn hulp geroep schoten voorbijgangers toe. die C. overmeesterden en aan de politie overgaven. Van B. vluchtte liftende terug naar Amsterdam, doch werd spoedig gearresteerd. De chauffeur heeft het taxirij den op medisch advies twee Jaar moeten staken. Hij is bovendien zijn wagen kwijtgeraakt aangezien die na het incident werd afge keurd wegens de beschadigingen die er bij de aanslag door de aan rijding met een paal aan werden veroorzaakt. De officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg, eiste tegen C. wegens poging tot diefstal met geweldple ging vijf jaren gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de re gering. Tegen van B. eiste de offi cier vier jaren gevangenisstraf De uitspraak werd bepaald op 21 April Twee Belgische bo'en in Schelde gezonken Nabij de haveningang van We- meldinge is het ongeveer 280 ton metende Belgische schip „Martha dat met zand onderweg was van Dordrecht naar België gisteren ten gevolge van de storm gezonken Een motorvisserboot kon nog Juist de opvarenden redden. Er waren vermoedelijk vier personen aan boord. In de Westerschelde tussen Baar land en „De Margriet" zonk het ton metende Belgische schip SB 277. dat werd gesleept door de sleepboot „Zwerver". Deze sleep boot heeft, de opvarenden naar Hoedekenskerke gebracht. Europa's voeding in 2e Marshalljaar Volgens een mededeling van de ECA zal het dagrantsoen voor de bevolking van West-Europa in het tweede jaar van het Plan Mars hall vermoedelijk ver beneden de vooroorlogse kwaliteit liggen, doen wat de hoeveelheid betreft, daar niet veel beneden blijven. In de mededeling wordt gezegd: „Wan neer de productie in West Europa goed is. zal het voedselverbruik in het jaar 1949-1950 waarschijnlijk met ongeveer 2700 calorieën per persoon per dag overeenkomen, hetgeen nog altijd iets minder is dan voor de oorlog en ook 15 tot 20 procent kleiner dan 't Amerik. gemiddelde. Vergeleken met voor de oorlog, zal voor het merendeel der bevolking in de Marshall-lan den het dagrantsoen, wat vlees, zuivelproducten .vetten en oliën betreft, minder groot zijn. Overzicht tijdens de bijeenkomst van vijf ministers van oorlog der landen aangesloten bij het Pact van Brussel. Rechts met baard Paul Paul Ramadier (Frankrijk), twee plaatsen naar links kolonel de Franteur (België), weer twee plaat een naar links sir A. V. Alexander met bril (Engeland) en tegenover deze min. Dupong (Luxemburg) en twee plaatsen naar rechts minister W. F. Schokking Nederland baba onze kloino tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1