Ikmaaftleï N.-HOLLANDSE PERS 1945 i&te C Meineed gepleegd voor Peffe Wciy Houdt U aan de voorschriften! De overeenkomst omtrent Trizonia Koloniale overheersing afgelopen 5DE JAARGANG N° 1507 DINSDAG 12 APRIL 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alimaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 8.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per ra.m., Xamilleberich- ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderttraat hoek Oudegracht TeL K 22003971 Een onaangename geschiedenis Reeds tijdens de verscheidene eittlngen, die het Amsterdams Bij zonder Gerechtshot besteedde aan het proces tegen de jeugdige Am sterdamse Betje Wery, werd In justitiële kringen aangenomen.dat zij enkele getuigen had weten te bewegen onder ede valse Yer^~ ringen te harer gunste at te leg gen Betje Wery. die wegens haar werkzaamheden voor de Arbeits Kontrolle dienst en het verraden van de Illegale persoonsbewijzen- centrale in de Vijzelstraat tot le venslange gevangenisstraf werd veroordeeld, werkte onder de be ruchte en na de bevrijding naar het buitenland, ontkomen Dries R'ohagen. Na de eerste twee zittingen eind 1947 legde mr Th. de Vrieze de verdediging neer. omdat hij het niet langer verantwoord achtte zijn cliënte, die naar zijn mening ook hem te veel leugens op de mniw had gespeld, bij te staan. Oo i Mei van verleden jaar. tu rf,™.; dp d°rde en laatste zitting werd als getuige a charge gehoord de thans 36-jarige J. V. uit Sant poort. Deze leede de eed af en ver keerde tijdens de bezetting dik wijls vlees te hebben gebracht aan F^ttv Werv in haar woning in de B'ibensstraat. Bil een dier bezoe ken had hii haar in een aaneren- Varwor in gehoord met een hem onbekend persoon, naar hii verklaarde haar ..voor haar illegale werk" zou heb ben hedreigd met aangifte bn de Sn. Na de veroordeling van Bet.ie v»el getulve V door de mand HM ervende, dat. het verhaal uit de rfnim was vermeen en werd oo 27 CWober verleden jaar door de Am gterdamse rechtbank wegens mein eed tot. i maand gevangenisstraf veroordeeld. bisteren diende de zaak ln ho- p-or bproen voor bet Oerechtsof. V bleek een politiek delinnuent. te zün geweest,. d?ö volgens eigen be wering Betje Wery eerst na de DE EERSTE ASPERGES. Gisteren zijn de eerste as perges gestoken en ter vei ling aangevoerd. Het betrof echter nog slechts een bosje van 7.5 ons. dat voor de prijs van 42 cent per ons geveild werd. bevrijding in het kamp Vught had leren kennen. Haar ouders had den hem verzocht de verlichtende verklaring voor het Bijzonder hof af te leggen. Hij betreurde ten zeerste hieraan gevolg te hebben gegeven, maar zeide er geen fi nancieel of ander voordeel van te hebben genoten. De Procureus-generaal. mr J. Fablus. was van mening, dat de verdachte, zelf een politiek delin quent. die tot 2 jaar is veroor deeld wegens collaboratie, destijds uit recalcitrantie tegen het gezag tot het afleggen van een meineed is overgegaan. Hij was van oor deel dat het vennis van de recht bank van 1 maand te laag was en eiste 4 maanden gevangenisstraf. NIEUWE R4NTSOENBONNEN Naar wij van het Centraal Distri butiekantoor vernemen, worden heden nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik genomen. Deze nieuwe bonnen dragen het ken merk ,.G 81". De oude bonnen met de opdruk „E 81" blijven tot nader orde geldig. KERKEN HERRIJZEN - In de oorlog werd de RK kerk in Zeven- bergschehoek geheel verwoest. Deze Bartholomeuskerk is thans her bouwd en zal op 9 Mei a.s. door de bisschop van 's Hertogenbosch mrg W. P. A. M. Mutsaerts worden ingezegend. Bloembollenkwekers bijeen Als er èén onderwerp vandaag en voortdurend de aandacht vraagt is het wel het organisatieleven van de beoefenaren van het bloembollenvak. Hij wilde niet spreken over de verdeeld heid van belangen en de daaruitmede voortkomende verdeeldheid der meningen, hoe droevig ook, doch deze heeft ten minste een natuurlijke oorzaak en zal wel nimmer geheel kunnen worden op gelost. Daarnaast zien wij echter ook een te grote veelheid van instellingen en lichamen, welke zich met de belangen van ons vak bezighouden en juist door hun veelheid en onvoldoende sa menwerking zo spoedig aanleiding tot verschillende menings vorming geven, aldus de voorzitter Jhr. v. Nispen tot Pannerden. Dfie Nederlanders werden neergeschoten Zoals dezer dagen gemeld is Wolfgang Kirchberg, voormalig commandant van een Duitse bat terij in Nederland en thans rech ter te Helmstedt, is door de Britse autoriteiten gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd be vel te hebben gegeven tot 't dood schieten van drie Nederlanders. Nader kan gemeld worden dat de slachtoffers waren de 24-Jarlge melkventer A. van de Merwe uit Dubbeldam en twee inwoners van Ooltgensplaat, die naar Dubbel dam waren geëvacueerd, n.1. de 60 jarige landbouwer P. Troost en de 25-Jarlge koopman J. Kanters. Zij hadden zich op 29 Maart 1945 met fn aantal andere mannen te Dub beldam in het spergebied begeven, vermaedelijk met de bedoeling, vermoedelijk met de bedoeling, door het afzagen van enige „as- perges". Duitsers hielden de man nen aan en voerden de drie ge noemden en de 17-jarige zoon van Troost mee, omdat deze zagen bij zich hadden. Zij moesten twee-en- een half uur met de handen om hoog staan, werden daarna aan elkaar gebonden en moesten ge boeid over de Noorderdijk te Dub beldam lopen. Een Duitse officier, die de militairen met hun slacht offers tegen kwam, gaf bevel de drie mannen te doden. Troost jr. had aan zijn jeugdige leeftijd zijn leven te danken. Volgens een brief, die de burge meester van Dubbeldam ln Febr. 1947 ontving van de koopman Jo zef Rehm, die destijds als gefrei- ter bij de marinewehrmacht te Dubbeldam verbleef, was de offi cier de oberleutnant Kirchberg en de man die het bevel uitvoerde de „obermaat" Frank, een slager uit Hamburg. Hij doodde de mannen met een nekschot". De burgemeester van Dubbeldam stelde naar aanleiding van deze brief zich in verbinding met het bureau Opsporing Oorlogsmisdrij ven te Amsterdam, dat een onder soek instelde. Zowel Kirchberg als Frank 2ijn thans bearresteerd. weerbericht KRACHTIGE WIND. Overdrijvende wolkenvelden met overwegend droog weer. Meest krachtige, westelijke wind. Dezelf 9c of iets hogere temperaturen dan Ustcr Het verheugt spr. dat de bond van bloembollenhandelaren heeft doen weten tot nader overleg we derom bereid te zijn. Reeds is een vertegenwoordiger van het bonds- bestuur uitgenodigd zitting te ne men in de speciale commissie, wel ke het credietvraagstuk in de bloembollenhandel aan een uitge breid onderzoek zal onderwerpen. Naar sprekers mening dienen de vrije organisaties in het vak juist nog veel nauwer samen te werken dan ooit het geval ls geweest, wil len zij niet in de toekomst beide als vrije organisaties te gronde gaan. Ten aanzien van de afzet onzer producten stemt het tot voldoe ning, aldus spr. dat de export naar Engeland zodanig is verruimd dat een hoeveelheid van 1500 ton meer kan worden uitgevoerd en het ge wichtscontingent primair is ge steld. De grote teruggang van de verkor*» aen rl° broeiers in Ameri ka wordt gelukkig steeds meer ge compenseerd door de afname door de afname van de droge verkoop. Het staat wel vast dat de onper soonlijke reclame aldaar op de goede weg is en vruchten begint af te werpen. Nu verwacht mag worden dat de teruggang van de verkoop aan de broeiers geleidelijk tot stand zal komen, is de verwachting niet on gewettigd dat de totale omzet in de Ver. Staten en Canada fn de naaste toekomst een geleidelijke stijging ..zal gaan vertonen. Het is daarom van het grootste belang dat ondanks de grote moeilijkhe den. welke deze met zich brengen, de kwekers en exporteurs zich vol ledig houden aan de maatregelen en voorschiften van de planten- ziektenkundige dienst. Het zou on vergeeflijk zijn als wij door kort zichtigheid aan hen, die onze im port aldaar ongunstig gezind zijn, zelf de wapenen in handen «ouden geven om deze te weren. Brewster verzamelt handtekeningen Senator Brewster heeft ver klaard, dat pogingen in het werk worden gesteld om van een groep congresleden van beide partijen handtekeningen te verkrijgen on der een petitie aan President Tru- man, waarin bereidheid tot uit drukking wordt gebracht krachti ge steun te verlenen aan de VN door het nemen van doortastende maatregelen tot uitvoering van de verplichtingen der Verenigde Sta ten ten aanzien van de Indonesi sche kwestie. Brewster zeide, dat ln de petitie geen gewag gemaakt werd van sancties en dat met aan bieding ervan gewacht zou wor den totdat meer handtekeningen verkregen waren. De Verenigde Siaien een doorslaggevende slem Van gezaghebbende zijde zijn thans inlichtingen verkregen over de bepalingen van de overeen komst inzake de vereniging van de drie westelijke zones van Duits land, welke Vrijdag Jl. door de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Vereniade Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk is bereikt. Practisch zal door de overeen komst geen verandering komen ln de huidige bestuursregeling. daar in elk der zones een afzonderlijk bestuur gehandhaafd zal worden en het driezijdig element in het bestuur van Trizonia grotendeels zijn uitdrukking zal vinden in de functie van waarnemers. De ver tegenwoordigers van de drie be zettende mogendheden zullen de nodige voorbereidingen treffen voor het in werking treden van 'n driezijdig controle-apparaat wan neer de voorlopige West-Duitse fe derale regering wordt ingesteld. Zoals reeds bekend gemaakt zal het ambtenarencorps zo klein mo gelijk gehouden worden, teneinde de Duitse regering de gelegenheid te geven de hoofd-verantwoorde- lijkheid uit te oefenen voor bin nenlandse aangelegenheden en om de bezettingskosten zo laag moge lijk te houden. Wat het systeem van stemmen betreft: besluiten van de geallieer de hoge commissie zullen met eenparigheid van stemmen geno men moeten worden terzake van goedkeuring van amendementen op de federale grondwet. Terzake van kwesties, waarbij hulpverle ning door de Verenigde Staten ter sprake komt. zal een gekwalifi- Verklaring van dr. Van Royen „Het zal zeer zeker niet aan Ne derland liggen wanneer de bespre kingen niet tot een goed resultaat zouden lelden", aldus verklaarde dr. Van Royen aan de pers bij zijn aankomst te Batavia. „Het feit, dat wij aan de tafel willen zitten, aldus voegde hij er aan toe, is een bewijs van onze hoop en vertrou wen op een goede uitslag. Hiertoe is echter de goede wil van beide zijden nodig". Op een hem gestelde vraag ant woordde dr. Van Royen, dat de duur van zijn verblijf te Batavia niet vaststaat, daar deze afhangt van de omstandigheden. Op de opmerking, dat de BFO heeft medegedeeld, dat zij niet in de Nederlandse delegatie opgeno men wil worden, zeide dr. Van Royen, dat dit hem niet bekend was doch dat hij hoopte, dat de BFO aan de besprekingen zou wil len deelnemen. „De Nederlandse delegatie te New York is steeds opgekomen voor de rechten van de Federalisten", aldus zeide hij. Dr. van Royen zeide verder, het zeker mogelijk te achten, dat men volgens de uitgestippelde punten van het reglement tot overeen stemming zal geraken. Hij ver klaarde, dat naar zijn mening de drie punten van het reglement, onderling verbonden zijn hoewel zij afzonderlijk besproken kunnen worden. Hij deed een beroep op de medewerking van de pers voor 't slagen van de besprekingen. Dr. van Royen werd verwel komd door vele Nederlandse auto riteiten en de voltallige UNCI. DE 100.000 VIEL IN APELDOORN De 100.000, die Maandag uit de staatsloterij bus is gekomen, is in Apeldoorn gevallen. De collec- trlce mevrouw de weduwe A. M. van Twisk—Goudkade heeft het gelukkige nummer verkocht in 'n half lot en tien twintigjes. ceerd stemsysteem gelden, volgens hetwelk het stemrecht van de ver tegenwoordigers der bezettings autoriteiten zal zijn navenant de door de betrokken regeringen aan Duitsland ter beschikking gestel de gelden. Bij alle andere kwesties zal meerderheid van stemmen gel den. Te Washington is men van me ning, dat door de overeengomst aan de Verenigde Staten 'n door slaggevende stem wordt verleend Inzake de handel van Duitsland met het buitenland. Zulk een stem hebben de VS, reeds in het ge meenschappelijk bureau voor in- en uitvoer van Duitsland en in 't eemeenschappeliik ',i'r"ir*'.w'bureau. WAT VAN "GROOT-DUITSLAND* IS OVERGEBLEVEN ,.lk geloot, dat het met de ko loniale overheersing in Azië spoedig zal ten einde lopen. De Fransen in Indochina, en de Ne derlanders in Indonesië zouden er goed aan doen tot dit besef te komen. Dit zou hun verliezen in die gebieden ten zeerste ver minderen", zo verklaarde Pandit Nehroe tijdens een interview dat hij toestond aan de correspon dent van de „Daily Mail" te New Delhi. Op een vraag van de journa list of het in India's belang ls deel te nemen aan de verdedi ging van het Britse gemenebest, antwoordde de Indische minis terpresident: „Het is geenszins in India's belang betrokken te zijn bij een pact, waardoor het automatisch in een oorlog kan worden meegesleept". Nehroe sprek, dat het zijn wens is deel herhaalde echter tijdens het ge- te blijven utt maken van het ge menebest". FRANSEN KUNNEN DANSEN Gisteravond werd de finale ge houden van het 21ste wereldkam pioenschap dansen voor professio nals en amateurs. De Jury bestond uit: Annabella, Espanita Cortez, Claude Dauphin, Gerard Phiilppe, Madeleine Robinson, Ludmila Tsje- rina en José Torres. De beker voor amateurs werd gewonnen door mademoiselle Der- mecier en de heer Dellsle en die voor professionals door de heer en mevrouw Meyer. De winnaars zijn allen Fransen. T UINBOUWCONFEREN TIE TE LONDEN Van 20 tot en met 22 April zal een internationale tu*n- bouwconferentle worden gehouden Tuinbouwverenigingen uit Enge land, Frankrijk, Nederland, Beiglë Denemarken, Noorwegen, Zweden worden verzekerd. De laatste genwoordigd zijn. Het doel van de conferentie ls de bestudering van de middelen, waardoor de stabili teit van de tuinbouw zou kunnen word enverzekerd. De laatste maanden hebben Britse tuinbon* wers z»rh beklaagd over de „inva sie ln Engeland van landbouwpro ducten, afkomstig van het conti nent van Europa." LONDEN SE HAVENARBEIDERS IN STAKING Ongeveer 6200 Lon- dense havenarbeiders zijn gisteren in staking gegaan uit protest te gen het ontslag van 33 man. die overtollig zouden zijn. Door de sta king wordt het lossen van onge veer 30 schepen, waarvan vele met vlees en andere levensmiddelen geladen zijn, opgehouden. De sta king betreft voornamelijk de na tionale bond van stuwadoors en havenarbeiders. DE WASSENDE STROOM Het aantal aangegeven radiotoestellen van Nederland bedroeg op 1 April Jl 1.208.129 tegen 1.104.590 op 1 Maart. Op 1 Maart waren er 510.763 aangeslotenen op het rijks- radlo-dlstrlbutlenet tegen 508.463 op 1 Februari. LENSTRA SPEELT NIET IN HET ZWALUW EN ELFT AL Naar wij vernemen heeft Abe Lenstra de wens te kennen gegeven niet op gesteld te worden ln het Zwalu wenelftal, waarin hij voor de wed strijd tegen de Rode Duivels Woensdag 13 April te Rotterdam als midvoor was gekozen. Lenstra voelde zich Zondag J.1. In de kam pioenswedstrijd tegen AGOVVniet geheel fit. Hij had last van griep gehad en hij is bevreesd, dat, in dien hij Woensdag weer speelt, hij Onmacht zijn physieke krachten zal force ren. Er ls nog niet besloten wie als plaatsvervanger tegen de Belgen zal meespelen. WIE IS DE GELUKKIGE? De 100.000 ls gevallen op nr. 9956. REMBRANDT EN ZIJN TIJDPERK Dezer dagen is in het Allerheili gen-museum te Schaffhausen de grote tentoonstelling „Rembrandt en zijn tijdperk", waarop ongeveer 220 van de beroemdste doeken van Rembrandt, Frans Hals en hun tijdgenoten, afkomstig uit particu liere verzamelingen en uit Duitse, Zwitserse en Nederlandse musea aanwezig zijn, geopend. DE VOORBEREIDENDE CONFE RENTIE TE BATAVIA Van de zijde van de commissie der VN voor Indonesië verneemt Aneta, dat de voorbesprekingen te Bata via mogelijk einde dezer week zul len aanvangen. ZIJ zullen dan wor den gehouden in Hotel des Jnies. Naar aanleiding van het bericht, als zou een vertegen wo >-diger der Bijeenkomst Federaal Overleg mo gelijk in de Nederlandse delegatie worden opgenomen, heeft de voor zitter van de publlciteitscommissle der BFO verklaard, dat het nim mer in de bedoeling der BFO heeft gelegen, om bij de komende be sprekingen vertegenwoordigd te zijn in de Nederlandse delegatie. Wanneer de vergadering van de Verenigde Naties bijeen zijn, ziet elke Nederlander die een weinig aan politiek doet met angst en beven het voorstel tegemoet, dat bijna steevast kan worden verwacht. Het voorstel om de Indonesische kwestie op de agenda te plaatsen. Het is er ook nu weer van geko men. Indiahet voormalige Brits- Indië, heeft voorgesteld om de In donesische kwestie weer te gaan bespreken en het voorstel is met vlag en wimpel aangenomen. Dus kunnen we de volgende dagen wel weer ellenlange telegrammen te gemoet zien waarbij ten opzichte van ons land harde noten zullen worden gekraakt. En aan het einde van die debat ten zal voor de zoveelste maal ge demonstreerd zijn, dat de organi satie van de Verenigde volken nog een tamelijk onmachtig college is. Wij kunnen dat deze organisatie niet euvel duiden. Ze is nog slechts een baby en een baby is niet in staat om alles te doen. Een baby kan schreeuwen en een grote mond opzetten, maar daarmee is nog geen machtstormatie tot stand gekomen. Behalve de jeugd, die de V.N. aankleeft, heeft ze nog iets tegen, dat misschien een grotere oorzaak kan zijn van haar onmacht. Men kent ons standpunt ten aanzien van Indonesië nu wel zo ongeveer We hebben het geweld niet gewild. We wensen, dat Indonesië vol strekt zelfstandig over eigen za ken kan beslissen en we willen de meest vriendschappelijke betrek kingen met de nieuw te vestigen staat onderhouden. En toch bekruipt ons telkenma le een gevoel van onuitsprekelijke wrevel, als we de debatten in de vergadering der V.N. volgen en daar over onze verdorvenheid ho ren spreken. Want wie spreken er over? Zijn de naties, die zelf zo'n grote mond ophalen, wel brand schoon? Valt er van Rusland niets te zeggen? Is de politiek die Rus land in niet Russische gebieden voert zo smetteloos? En Amerika? Vertoeft er in de Verenigde Staten niet een greep Negers, die op onmenselijke wijze worden achtergesteld bij de blan ken? Men ziet. dat we noch het Oosten, noch het Westen voortrek ken. Ze ziin aan elkaar gewaagd. En dan Australië? Stakingen en boycot van Nederlandse schepen, want o. ze zijn zo verontwaardigd over het optreden van de Neder landers tegenover Indonesiërs. Maar dat zelfde Australië verwil dert vrouwen van niet blanke al- komst. die getrouwd zijn met blan ken, hn Australië woonachtig, want Australië moet voor de Australiërs blijvenf E-n de voorsteller zelf. Heeft India geen Pakistan? Het schouwspel is niet verheffend Het is eigenlijk beschamend. En het is naar onze overtuiging naast de jeugd van de organisatie, de grootste oorzaak van de on macht, die de V.N. ten toon spreidt Wie als rechter over een ander wil optreden, moet niet in het be klaagdenbankje kunnen worden gedagvaard. Dan verliezen alle mooie ivoorden hun kracht. We hopen slechts, dat Neder land zelf de kracht kan opbrengen om inzake het Indonesische con flict nu straks het verlossende woord te spreken. Het zou een gro ter overwinning zijn, dan we ooit met wapengeweld zullen kunnen bereiken. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1