Ikmaaidei* 1 N.HOLLANDSE PERS 1945 „Het Parool" en „Trouw" nu ook grote moeilijkheden in 5DE JAARGANG Nü 1508 WOENSDAG 13 APRIL 1949 Ex-sergeant versnoepte geld onze jongens in Indonesië voor VERLIESLIJST Hoe is de stand, Mieke? Uitgave Stlchring „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bü vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 Technische personeel van „De Telegraaf" saboteert —Van de rijde der beide dagbladen „Het Parool" en „Trouw" deelde men gistermorgen mede: Tengevolge van tegenwerking door het technisch personeel van de onderneming „De Telegraaf', dat in de mening verkeert, dat her- verschijning van „De Telegraaf" en „De Courant Het Nieuws van De Dag" door „Het Parool en „Trouw" wordt belemmerd, is het deze laatste dagbladen d'e in het gebouw van de voormalige „Tele graaf' worden vervaardijd. onmogelijk op normale wijze te ver- schijnen. De beheerder van de onderne ming „De Talegraaf', mr. H. Wes- termann en de Erven Holdert zijn deswegen door dé Stichting „Het. Parool" en de N.V. Dagblad Trouw in gebreke gesteld en de regering is op de hoogte gebracht van de ln deze bedrijven ontstane situatie tengevolge van deze actie. „Het Parool" zowel als „Trouw" wenden zich heden elk met een speciale editie, die ln een ander dagbladbedrijf is vervaardigd tot hun lezers, teneinde dezen in te lichte:, over de achtergrond van de moeilijkheden, waarin hun Dia den thans door.de nouding van 't personeel van de voormalige „Te legraaf" geraakt zijn. Van morgen af zullen „Trouw" en „Het Parool" met nooduitgaven verschijnen, daartoe door Amster damse collega-dagbladen in staat gesteld". Tot zover de mededeling an „Het Parool" en ..'touw". Wat er in Amsterdam gebeurt is ons zeker niet vreemd Hier gaat zich dus in het groot her halen. wat oud-illegale streekbla den als „De Vrije Alkmaarder".De Kennemer Koerier" en ,De Vrije Hoornse Courant" nu ruim twee jaar geleden overkomen is. Hier schijnt zich een nieuwe tra- g'edie over de oud-iliegale pers te gaan voltrekken. Gistermorgen zijn verschillende edities v. Trouw met een witte vlek verschenen en men behoeft maar aan de lezers uit Hoorn en Alkmaar te vragen Indoresische kwestie in alg. vergadering De Algemene Vergadering der V.N. heeft Dinsdagavond besloten de kwestie Indonesië op haar agen da te plaatsen. Het besluit werd genomen met 41 tegen 3 stemmen bij 12 onthoudingen. Verworpen werd een Noors voorstel om de be spreking van de kwestie uit te stellen. Nederland had verzocht de kwestie niet te bespreken. Ook werd besloten de zaak van Mindszenty en die der Bulgaarse dominees op de agenda te plaat sen. Hier was de uitslag der stem ming 30 voor, 7 tegen en 20 ont houdingen. ZWAARSTE STRAF VOOR MOORD OP TAXI-CHAUFFEUR. Gisterenmiddag diende voor de Haagse rechtbank de zaak tegen de oudste der gebroeders Barend- sen uit Hilversum, die in dp avond van de 18e November 1947 op de Rijksweg Den Haar—Amsterdam een fi2-jarige Rotterdamse taxi chauffeur van het leven hadden beroofd met het doel zich van z'n auto meester te maken. Tegen hem eiste de officier van justitie de zwaarste straf, die men in ons land bij de civiele rechtspraak kent. nl. levenslang. De zaak tegen zlin broer zal met gesloten deuren wor den behandeld. De uitspraak is over 14 dagen. TWEE DELFTSE JONGENS VERMIST Twee jongens, één van achttien en één vap zeventien jaar, zijn sinds 10 April j.1. niet in de ouder lijke woning te Delft teruggekeerd Aangezien zij zich er enige tijd geleden over hadden uitgelaten, dat zij het voornemen hadden naar Argentinië te gaan wordt vermoed, dat zij proberen thans aan dit voornemen gevolg te ge ven. Volgens een verklaring van het Deense departement van oorlog is ln de Duitse stad Oldenburg pa- ratyphus uitgebroken. 150 Duit. sers lijden aan deze ziekte. wat dat betekent. Onwillig tech nisch personeel van de grote druk kerijen, waar de oud-illegale bla den als Cbest betalend) cast zijn ondergebracht is er debet aan. De herrie rond „De Telegraaf" is losgebarsten. Insiders zullen niet verwonderd zijn de spanning was de laatste wei-en tastbaar. We behoeve er or-.s geen illusies over te maken, dat „Het Parool" en „Trouw" in kort geding deze strijd zullen winnen. De machtige arm van de aan de „Telegraaf" geassocieerde lieden reiken ver. verder althans, dan de belc**** van een Nederlandse regering ~4aa Londe" met schoonklinkende woor den aan de toen og lüegale bladen gedaan. 't Personeel v. De Telegraaf sabo teert dus. Dat zij niet de werkelijke saboteurs zijn behoeven we den kelijk wel niet verder duidelijk te maken. Deze conclusie trekt „Het Vrije Volk" ("waarin gistermorgen vóó- de actie in volle hevigheid ontbrandde, een hocrdartikel over het rumoer verscheen) niet. Het blad ziet slechts een onberaden stap van een gedeelte van het per soneel. dat blijkbaar niet weet, dat de oude „Telegraaf" het pensioen fonds van het personeel tot de laatste cent heeft opgesoupeerd. Wij horen slechts het oude lied op een nieuwe melodie. De regering is op de hoogte ge bracht. Is het wonderlijk, als wij met meer belangstelling dan an deren de beslissing afwachten? Nu gaat het om zeer grote bladen, die landclük verschijnen wat zal nu wo.af pp"!"''» worden van de I* ndens» beloften? We willen niet eindigen zonder d° lezers van „Het Parool" en -Tanenw" op te wekken de kon in da wind te gooien. Mogen zij in de_oii»»reerR e plaats beseffen orn welke waarden het lder gaat.l MaiVSTERrARKEHTHrLAATS IN ZANDVOORT De boulevard in Zand/voort zal worden voorzien van een grote par keerplaats, die een lengte van niet minder dan 3,5 km krijgt. Deze parkeerplaats dient om de enorme stroom auto's te verwerken, die bij de races op het nieuwe circuit wordt verwacht. Het werk moet over ongeveer drie maanden zijn voltooid. Bulldozers bezig met het afgraven van duinen op het terrein waar de nieuwe parkeerplaats is geprojecteerd. Staking in Australië mislukt Gematigde Australische vakver enigingsleiders hebben verklaard, dat „de communistische poging om een nationale stillegging van het werk te veroorzaken, een mis lukking is geworden, nu slechts vier mijnen in New South Wales het werk hebben neergelegd". Verschillende vakverenigingen gelastten deze week een 24-uur- staking als protest tegen de arres tatie van Mc Phillips, assistent secretaris-generaal van de vere nigde bond van arbeiders in de ijzerindustrie. Hij is in hechtenis genomen wegens verachting van 't gerechtshof. Er waren ongeveer 42000 man in staking doch het „communistische plan" was mis lukt door het besluit, dat gisteren genomen was op een massa-bijeen komst van genoemde bond van ar beiders in de ijzerindustrie, om tot het werk terug te keren. Uit een te Rome gepubliceerde statistiek blijkt, dat op het einde van Februari j.1. in Italië 2.182.147 personen werkloos waren, hetgeen 44.134 minder is dan in Jan. 1949. De Britse regering is bereid om 10.000 jonge Duitse vrouwen uit 't Sudetenland in Engeland te laten werken: zij zullen hoofdzakelijk in de textiel-industrie te werk wor den gesteld en geheel onder de zelfde omstandigheden werken als hun Britse collega's. OPBOUW STADHUIS NIJMEGEN - Tegelijk met een belangrijk deel van de binnenstad iverd tijdens de bezetting ook het stadhuis van Nijmegen door bommen grotendeels verwoest. De restauratie van het oude stadhuis vordert gestaag, terwijl 'n nieuw deel reeds is voltooid De politie te Amsterdam heeft dezer dagen de 32-jarlge J. Jekel Bzn. uit Amsterdam gearresteerd, verdacht van fraude. J. was aan vankelijk sergeant bij het corps aan- en afvoertroepen en organi seerde in die tijd een ontspan ningsclub voor militairen. Toen zijn divisie naar Indonesië ging bleef hij in Nederland achter en ging door met geld in te zamelen „voor onze jongens in Indonesië", zoals hij zelf zeide. Hij vond ech ter. dat er toch wel enige controle nodig was op het werk en een be stuur ontstond, waarvan een ma kelaar, die hem een kantoor in bruikleen afstond voorzitter werd en een ingenieur van Rijkswater staat uit Heemstede 'secretaris^ penningmeester. Zo ontstond de stichting „Thuis front-actie ..De Bougies". Twee acquisiteurs werden in dienst genomen, die het gehele lantLafreisden voor giften en ga- véh.nBén van hen zamelde in de laatste helft van 1948 reeds 40.000 tot 50.000 gulden in De stichting stuurde van dit geld pakketjes naar Indonesië met voetballen en voetbalschoenen, er werd een maandblad gedrukt „Contact" ge_ naamd en er werd 75 pet cursus- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd (16 militairen). Koninklijke Marine: Mar. U W G Govers, uit Haarlem. Koninklijke Landmacht: Sold. W J Bink. uit Gilze Rijen. Sold. H G Schansert uit Almelo. Huzaar C Slabbekoorn uit Heien oord (ZH). Korp. J H M Wulms, uit Odiliën- berg (L.) Huzaar le kl. J G Bloemsma', uit Hilversum. Sold. le kl. P I-I Peulen'uit Belfeld Sold. le kl. J Seekles uit Breskens Majoor H J Balfoort, uit Haarlem Sold P Dijkhuizen, uit Den Haag. Sold. le kl. H Hulst, uit Staphorst. Sold. L A van den üord, uit Kerk- driel (gem. Driel.) Sold. G B Schurink, uit Losser (O) Sold. A van der Zeeuw, uit Leiden. Sold. le kl J D Posthuma. uit Roer mond Korpl. J van Polanen Petel, uit Driebergen—Rijsenburg. geld betaald voor die jongens in de Oost, die een schriftelijke cur sus volgden. J.. die tot directeur van de stich ting benoemd was op een salaris van f 325 per maand, leefde er groots van. Hij was gekleed in een kapiteinsuniform, organiseerde reed in auto's rond. De politie be- heed in auto's rond. De politie be_ gon zich daarom voor hem te in teresseren en bij een onderzoek bleek, dat de accountants, die door J. benoemd waren en die zeer onvolledige rapporten uitbrachten, geen accountants waren Tegelijkertijd diende het bestuur een klacht tegen J. in wegens ge pleegde fraude. Men had namelijk ontdekt, dat hij valse handteke ningen onder kwitanties zette. De ex-sergeant, die voor de oor log verzekringsagent was, zit nu z'n zonden te overdenken. ZESDE BONAANWIJZING SINAASAPPELEN Voortzetting van de aanvoer van sinaasappelen uit Span je maakt het mogelijk een zesde bon in dit seizoen aan te wijzen. Het publiek dient uiterlijk 16 April de bon nen 088 en 096 algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit in te leveren Bon 088 algemeen, voorko mende op de A en B-kaar ten, heeft recht op 500 gram. Bon 096 algemeen, voorko mende op de D-kaarten op 1 kilogram sinaasappelen Instellingen kunnen zich ter verkrijging van sinaas appelen tot de rayonleider:* wenden De besprekingen in lndonesië Dé heer Cochran, voorzitter van de week van de Commissie van de VN voor Indonesië ,zal de openings zitting van de besprekingen tussen de Nederlandse delegatie en de re publikeinse delegatie presideren. De opening zal plaats hebben op Donderdag des voormiddags half elf plaatselijke tijd. Als voorzitters van de delegaties zullen optreden dr. Van Royen en Mohammed Rum. weerbericht1 WEINIG VERANDERING. Vannacht op enkeie plaatsen in het Zuiden van het land vorming van nevel of mist. Overigens veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen, in Limburg en Oostelijk Noord-Brabant echter overwegend droog weer. Matige, later vrij krachtige Zuid -Weste lijke wind. Weinig verandering v. temperatuur. Mieke Melcher en Nettie Rosen- veld, omroepsters van de AVRO, zijn per KLM-lijntoestel naar In donesië vertrekken met de tenor Henk Viskil en de pianist Wim de Vries. In Niwin-verband zullen zij voor verscheidene onderdelen der daar vertoevende troepen optreden Mieke zal ongetwijfeld na haar te rugkeer kunnen vertellen hoe de stand is ln Indonesië. De voorzitter van de Avro, G. de Clerq en de directeur W. Vogt, ver tolkten de goedé' wensen van de vele omroepvrienden en vriendin, nen (niet één van de Avro-omroe- pérs ontbrak), die Mieke c.s. uit geleide deden. Mieke en Nettie kregen van allen een hartelijke zoen! DE GESTRANDE „AGIOI VICTO- RES" De „Agioi Victores", het 7008 ton metende Griekse schip, dat Vrijdagavond bij Schiermon nikoog strandde en gisteren door de „Holland" van de rederij Doek- sen werd vlot gesleept, ligt thans in „vlak water". Het schip maakt vrij veel water want het blijkt voor de stranding op een mijn te zijn gelopen. In de bodem bevindt zich een lek dat men nu tracht te dichten. De bemanning blijft aan boord. KLAGENDE BINNENVISSERS - Ri vier- en binnenvissers klagen steen en been over de lage prijzen voor witvis, die een lonende visserij on mogelijk maken. Het was in de af gelopen tijd voor sommige vissers nog niet mogelijk om 5 cent per kg te maken voor voorn, bliek, bra sem enz. De markt was zo slecht, dat meermalen grote partijen wit vis weer in het water gegooid wer den. De visserij op aal en paling leverde voor de binnenvissers ook weinig resultaat op. ACHT JAAR VOOR MOORD. De Rotterdamse rechtbank heeft de 25-Jarlge glasblazer M. H. K. veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest. K. was er van beschuldigd in de nacht van 11 op 12 April van het vorig Jaar de 9-jarige Keesje Ver meulen door worging van het le ven te hebben beroofd. man bestaat, wordt vermist. Twee hulppatrouilles zijn uitgerukt en legervliegtuigen zoeken het gebied af, die voedsel laten vallen voor de hulpp'atrouilles. DE TOELAGE VAN KONING LEOPOLD Tijdens een vergadering van het Bureau der Belgische socialistische partij is besloten de socialistische parlementsfractie te verzoeken zich te verzetten tegen een verho ging van de toelage van Koning Leopoid met zes millioen francs per jaar. Volgens de Efelgische begroting wordt tot nu toe voor de Konink lijke familie een bedrag van fres. 28 millioen per jaar uitgetrokken. EVA PAVLIK BEROEPSRIJDSTER Eva Pavlik. de fcuropese kam pioene in 't kunstrijden, is volgens het blad „Neu Oesterreich" beslo ten over te gaan naar de rangen der profs. Zij heeft geen belang stelling meer voor amateur-com petities en beklaagt zich over de „ondankbaarheid" van sommige bladen die kritiek oefenden op haar gedrag tijdens de wereldkam pioenschappen te Parijs. Zij zou aanlokkelijke voorstellen uit de Ver. Staten hebben ontvan gen om 'n een ijsrevue op te tre den. De man die ierugkomi Er is in het laatst van de vorige week een soort gemeenschappelijk leedvermaak geweest bij verschil lende partijen en groeperingen, over de uitslag van de verkiezin gen, welke in Engeland voor de Graafschapsraad zijn gehouden. De Engelse socialistische partij, de Labourparty heeft er een on miskenbare nederlaag geleden. Men mag van socialistische zijde deze nederlaag trachten te verkla ren, men mag aankomen dragen met de begrotingsrede. die de En gelse minister van financiën, sir Stafford Cripps een paar dagen te voren heeft gehouden en die het\ Engelse volk met niets ontziende openhartigheid heeft voorgehou den, dat er nog wel een jaar of wat moeilijkheden voor de boeg liggen, men mag verhalen ophan gen over de geringe opkomst van de kiezers, het valt niet te ont kennen. dat de Labourmensen dit maal een **--*erlnag t» pakken hebben. Ze zijn hun meerderheid in de Londense Graafschapsraad kwijt en hun enige troost is. dat de con servatieven ook geen meerderheid hebben. De enige liberaal. d!e ge kozen is. zit op de wfp en er is in de Raad een schier onmogelijke situatie ontstaan. Het werd in Engeland een beet je eentonig. Bij meer dan dertig tussentijdse verkiezingen werden de conservatieven verslagen en het is begrijpelijk, dat er nu eenstem mige vreugde heerst in dat ge deelte van de pers. dat zich niet met Labour verbonden voelt. V^n- af uitërst links tot uiterst rechts kon men berichen in de pers le zen. dat er een einde zou komen aan de hegemonie van Labour In de Nederlandse zo goed als in de Engelse Het is echter niet voldoende om leedvermaak ie hebben. Wie de zaak realistische bekijkt is eerder geneigd, om zich de vraag te si ei- Jen. wal rr zal geschieden, inri'en Labour bij de volgend jaar in En geland te houden verkiezingen voor liet Lagerhuis »e «nederlaag lijdt. Dan zou Churchill een terne ki mend man zijn En *3t dan0 Het is. Jammer her le moeter. zeggen, naar Churchill. de gevin de held van de oorlog, waarnaar we allen zonder uitzon dr ring nvt bewondering opkeken, heeft zh-h practisch om^geliik gemaakt. Zün terugkomst zou niet alleen en ramp zijn voor het Engelse vn^k. het zou een ramp zijn voor de ee hele wereld. Hef is. toch een aW- raeen bekend feit. dat Churchill zich vooral in'zün laatste redevoe ringen ln Amerika zo fei heeft uit gelaten tegen de Sovjet. TTnie, dat het Oosten op een terugkeer van Churchill slechts in er ongun stige zin zou reageren. Dat Is niet. in het hcleng van Engeland En Amerika? Gelooft men wer kelijk nog. dat de terugkomst van Churchill in Amerika door de de mocraten met onvermepode vreng de zou worden begroet? Het wil ons lijken, dat er een onoverbrug bare kloof is tussen de Enclise conservatieven en de democrati sche partij, die de steun heeft ge kregen van de Amerikaanse vak beweging. Wij maken ons geen zorgen over de tegenslag van de Engelse Labourparty. We hebben in ons land zorgen genoeg. Maar of er reden tot vreugde is over 'n conservatieve overwinning, menen we aan de hand van het boven staande te moeten ontkennen. Daarvoor is de wereldpolitiek te ingewikkeld geworden. v. Z. DR. MALAN NAAR NEDERLAND De minister-president van de Unie van Zuid Afrika, dr D. F. Malan heeft het voornemen, na zijn verblijf te Londen een niet- officieel) bezoek aan Nederland te brengen Voornamelijk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij indertijd zijn theologische stu dies heeft voltooid. AANVALLEN DOOR TERRORISTEN Zaterdagnacht is de Tubberonder- neming Tjondong Estate te Pa- meungpeuk, ten zuiden van Garut .aangevallen door een bende. Twee der employees zijn hierbij om het leven gekomen. Van de ondeme- mingswacht, die 32 man telde, zijn er 23 met hun wapens en gezinnen verdwenen. De overgebleven 9 man nen beschikten nog slechts over drie wapens. De fabriek en de wo ningen bleven gespaard omdat de aanvallers de vlucht namen voor het geluid van een naderende auto. DE PRIJS VAN KRENTENBROOD Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat de maximumprijs voor kren tenbrood en rozijnenorood (onver schillig onder welke nenaming, zo als paasbrood, paasstollen e.d., dit verkocht wrrdn f 1 n°r 800 gram bedraor*

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1