Vrouw op de achtergrond? Zo zal de Wieringermeer eenmaal zijn! Grote Rijksweg door de Wieringermeer in Augustus k'aar Plattelandsvrouwen bijeen Voor de Alkmaarse kadi De eerste verdachte was Jan T., opperman. Hij heeft op 17 Januari een damesmantel weggenomen in de Nouwenstraat. Verd. was in een neryeuse totestand, toen hij het feit pleegde. Hij is gescheiden van zijn vrouw. Verdachte was reeds voorw. veroordeeld voor ver duistering. Hij had toen kwitanties geïnd en het geld zelf gebruikt. De president onderhoudt ver dachte over zijn gedrag. Het O.M., mr. Meiske, zegt, dat verdachte zich beroept op de scheiding. Dat gaat volgens de of ficier niet op. Spreker vordert 8 maanden met aftrek. Mr. Bondam, verdediger, ^be spreekt het reclasseringsrapport en het leven van zijn cliënt. Plei ter ziet in de vrouw de schuld van alles. Hij is aan't zwerven geraakt. Er is nog wel ietsyvnn hem te ma ken onder goede/ leiding. Pleiter dringt op een voorw. straf aan. MET MES Vervolgens kwam op 't matje Hendrik Lschilder te Amster dam. Hij heeft in de nadht van 22 op 23 Maart op de Nic. Beetskade te Alkmaar poging tot inbraak ge pleegd. door met een mes de stop verf van een raam te verwijde ren. Ook was verdachte in 't bezit van een schroevendraaier. Ver dachte werd verrast door de komst van een surveillerend agent, die hem betrapte. Verdachte nam de vlucht, maar werd later gearre steerd. De president, mr. van Rechteren Al ten a, vroeg verdachte, hoe hij tot die inbraak gekomen was. Het stTfblad van verlachte was niet terend officier acht t feit bewezen. V -'echte is expres naar Alkmaar gekomen om de inbraak te plegen. Verdachte is normaal en behoort in de gewone gevangenis. Spreker vcdert 2 jaar met aftrek. Mr. Noordijk treedt als verdedi ger op. besnreekt de moeilijkheden van zijn cliënt. de huiselijke om standigheden. Pleiter verzocht een psychiatrisch rapport en roept de clementie in. uitspraken. Theodorus K Alkmaar, oplich- ti f400 of 50 dagen. - -rge w.. gedetineerd, opljch- t: 6 rond. met aftrek. "Vdnrus KAlkmaar, oplich- ti niet bewezen, vrijgesproken. T~-ndrikus K.. Groningen, mts- h Iing_ niet bewezen, vrij spraak. Isabella J.. Groningen, mishan deling .niet bewezen, vrijgesproken Margaretha B., Oudorp, diefstal, 6 maanden. Maria B.. Oudkarspel, oplich ting, onderzoek niet volledig, stuk ken naar de R. C. Maria K.. diefstal, f 25 of 25 dg. Pieter W., diefstal met inklim ming. 2 jaar met aftrek. Jacobus Z., Amsterdam, poging tot diefstal, 1 jaar 4 mnd. Pieter van W., Amsterdam, idem, 8 maanden. E.V.C.-VERGADERING Zaterdag j.1. hield het kader Noordholland Noord van de Een heids Vak Centrale een bijeen komst in de bovenzaal van café Centraal. Deze bijeenkomst stond in het teken van de alom gevoer de Vredesactie. Inleider Kiburg van het hoofd bestuur van de E. V. C. hield een interessante uiteenzetting over doeleinden en mogelijkheden tot verwezenlijking van de Vredes actie. waarvoor adhaesie-betuigin- gen waren ingekomen van vrijwel alle progressieve krachten uit de gehele wereld, o.a. Koningin-Moe der van België. Charley Chaplin, Paul Robeson e.a. Na een levendige discussie werd staande de vergadering overge gaan van onderstaande resolutie: „Aan het Nederlandse Organisatie comité voor het Parijse Wereld- vredecongres. secretariaat: Haa- kon Stotun. Joh. Verhulststraat 26, Amsterdam-Zuid. Het kader van de Eenheidsvakcen trale van Noordholland Noord in vergadering bijeen op Zaterdag 9 April 1949 te Alkmaar, begroet met vreugde het te houden Wereldvre- decongres te Parijs, besluit een stemmig de doeleinden van deze massale manifestatie met alle kracht te ondersteunen, indachtig aan het streven van het Wereld vakverbond. Op voor de vrede. Hoog de internationale solidariteit. Leve het W.V.V." herziening uitbreidings plan „west". Hst hoofd van het gemeentebe stuur van Alkmaar brengt ter al gemene kennis, dat van 13 tot en met 27 April a.s. voor een ieder ter secretarie der gemeente tor Inzage is gelegd het plan tot partiële herziening van 't uitbreidingsplan „West", zcals dit is vastgesteld bij raadsbesluit van April 1949 nr. v3. welk nl.,-n betrekking heeft op het gebied 'Ier gemeente", ingeslo ten door Eergerweg. Zoutvaart, Hoeven-aart en- de spoorlijn van Alkmaar naar Uitgeest zoals een en fender en dc bij het plan be horende k *"t en in toelichtende beschrïjvlri is aangegeven. Voor dit erebied, blijven de be staande bebouwingsvoorschriften ook na de herziening van toepas sing. STOKING IN I>E LIJN. Gisterm'ddag werd het trein verkeer tu en Alkmaar en Am sterdam ontwricht, doordat de bo venleiding tussen Uitgeest en de hoofdstad onlcaar was geraakt. Het treinverkeer werd alzo over Haarlem geleid, wat grote vertra gingen met zich meebracht. Reizigers hebben pecb Alsof de üjnstoring gisteravond jiog niet voldoende was. kwam er voor de reizigers die om acht uur Alkmaar wilde bereiken nog een onaangename storing bij De trein uit de richting Amsterdam, kon na in Castricum te hebben ge stopt. niet meer van dat station wegkomen, doordat de remschoe nen waren vastgelooen. De reize- gers moesten wachten op dc vol gende trein. Velen misten toen erator de busverbindingen en ver schillende reizigers die nog niet de bus moesten, zu^en wel In Alkmaar hebben moeten over nachten. Het was "een avond vol, h'^derricsen voor de reizegers. Toch wil het ons toeschijnen, dat het gekanker op Snoorwegen en NACO zoals wc dat gisteren hoor den. wel erg rnisnlaatst was. Teven pech kunnen zelfs de best georga niseerde bedrijven niet op. gezinsgebeuren Geboren: Mai'tinus J. M.. zoon van M J A Boom en F J van Lant Jacobus F M. zoon van HAM Kraokman en A G H van Kan Johannus M J. zoon van W N Ver- hu rg en A M Aelen. Getrouwd: Johannes Vroegop en Anna G. Ooijevaar. Overleden: Jacobus Staa. 70 jaar. cchtgen. van M J Mooij Catha- rlna van Gruisen, 81 jaar, wfd. van M Bullooper. GESLAAGD. Dit jaar zijn alle cursisten van de Rijkslandbouwwinterschool te Alkmaar geslaagd. Hieronder vol gen een aantal namen van de ge slaagden: J Aten. Wormerveer; A Baan, Lei den: S Bakhuijzen, Zaandam; C van Beem. Middenmeer; P M van Beem, Middenmeer: C. Beemster, Hauwert: P J Blaauw, Stompeto- ren; J Boeder. Wognum: P J Borst. Wogmeer Jb L van de Capelle, Be verwijk: J Dekker. Burgerbrug: J N Hauwert. Werverslhoof: W Huijgens. Bevgen; J. Hoogschagen, Alkmaar:. C Klaver, Sijbekarspel; B Klok. Noord Beemster: J Kis- temaker, Beemster; P J Lambert- schaag. Koedijk: A J Langedijk, Hoogwoud; J N H M van de List, HeemstedeN Mulder, Groet; A Noome, Beemster: C Posch, West woud: W A Spaans. Broek in Wa terland; A Stam. WestknoHendam: B Stapel. Sijbekarspel; J F Steen re etser. Heemstede: A G Schouten, Eergen; C Schoen. Castricum; P Vlam. Warmenhuizen: C de Waal. Beemster: G Winkel. Oostwoud; P C Wisse. Warder: J J de Wit. Alk maar; K Zwart. Wormerveer: D J Snoek. Venhuizen; C F de Ruiter, Zaandam. agenda BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Over de week van 27 Maart t.m. 2 April 1949 werden o.m. de vol gende besmettelijke ziekten aan gegeven: te Alkmaar één geval van Malaria; te Oterleek één ge val van roodvonk. UITREIKING BONKAARTEN. CASTRICUM De uitreiking van de nieuwe bonkaarten ..909" zal plaats hebben op 21, 22. 25. 26, 28 en 29 April a.s. in het distributie kantoor van 9-12 en van 1-4 Uur. Medebrengen stamkaarten en in- wisselbonnen „905". UITVOERING. CASTRICUM De gemengde to neelvereniging ..De Schakel" geeft Tweede Paasdag en Zaterdag 23 April a.s. in Hotel Borst te Bak- kum en in café Roozendaal een uitvoering. Opgevoerd wordt het toneelspel „Adieu en Auvoir", in drie bedrijven van Kommelbouw en Henk Bakker. GESLAAGD CASTRICUM Onze plaatsgenoot de heer C Schoen slaagde te Alk maar voor het eindexamen aan de Rijkslandbouwwinterschool. CINEMA ..HOLLANDIA". HEILOO Heden, Woensdagavond draait in cinema „Hollandia" „Een vreemde passagier" met in de hoofdrollen de bekende filmactrice Betty Davis en Paul Henreid. VRIENDSCHAPSFEEST EN INKWARTIERING. HEILOO Tijdens de Paasdagen !s er van de A. J. C, een vriend- schapsfeest in Alkmaar. Uit de provincie komen vel£ deelnemers naar de Kaasstad. Deze jonge vrienden moeten voor twee nach ten ondergebracht worden. Wie wil daarbij helpen? Zij, die een of meer slaapplaatsen beschikbaar hebben, kunnen zich, wat Heilco betreft, wenden tot de heer Bruin, Herenweg 173, Heüoo. VANAF VRIJDAG 8 APRIL HARMONIE: „De Rode schoentjes" met Moira Shearer. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om S nur; Za terdagavond 7 en 9.30 uur; Zondag 2, 4.30, 7. en 9.30 uur, Woesiufcigniiddag 2.30 unr. AMERICAIX: „Het vergeten Bruid je", met Estker Williams. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur; Za ierdagavond 7 en 9.30 uur; Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woesndaginiddag 2.30 uur, VICTORIA: „Vrouwen in de nacht" met Tala Birell. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur; Za terdagavond 7 en 9.30 uur; Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woesndagmiddag 2.30 uur. A.B.T.: „Moord in het Lunapark" met Ponald Barry. Iu het voorprogram ma „De Rode duivel". Toegang 14 jr. Dagelijks 8 uur; Zondag 2, 5 en 8 uur. HU GO BOYS—S.V.W. 2—1, HEER HUGOWAARD NRD. Met een stevige bries ln de rug ving SVW de wedstrijd aan. De leWing was bij scheidsrechter Lutjeharms uit Schagen in. zeft goede handen. Het spel ging aanvankelijk ge lijk op en neer en beide partijen wisten aardige aanvallen op te zetten. Twintig minuten ha aan vang zet Hugo Boys een aanval op over links en de H B-midvoor Jn. Pancras schiet netjes in. Maar SV W zet nu alles op alles en geen vijf minuten later komt er een hoge bal op het H B-doel aan. De back Molenaar kopt, maar door de wind komt de bal verkeerd op zijn hoofd en daar gaat de gelijkmaker 1-1. Beide partijen wegen nu vol komen tegen elkaar open van puntjes maken komt voor de rust niets meer. Na de rust krijgen we hetzelfde spelbeeld te zien. De beide SVW-backs spelen een uit stekende partij. Tien minuten voor het einde komt de H B-linkhalf met de bal op het doel aanstor men, en schiet keurig over doel man Luken heen in het net. Dit doelpunt was voor Hugo Boys vol komen verdiend, want zij waren geregeld in de aanval en enkele opgelegden kansen werden grove lijk verwaarloosd. Opmerken wil len we nog, dat de SVW-linksbui- ten Snoek en de H B-rechtsbinnen Kager met hun kopvferk uitste kend $pel naar voren brachten. Met deze 2-1 Hugo Boys overwin ning kwam het einde aan de zeer sportieve derby. .iff" 90 .a POGINGEN TOT PENSIOENVER ZEKERING WORDEN VOORT GEZET. LANGEDIJK Naar aanleiding van de reeds gedurende enkele jaren aangewende pogingen om een pensioenverzekering voor zelf standige tuinders in het leven te roepen, wordt medegedeeld, dat deze pogingen worden voortgezet. Dit geschiedt, nu gebleken is, dat de zelfstandigen in de land- en tuinbouw er geen prijs op stellen te worden ingeschakeld bij het be drijfspensioenfonds voor de land bouw. Voorlopig zal geen verzoek tot de minister van sociale zaken worden gericht. Ook de zelfstan digen in land- en tuinbouw als verplicht verzekerden te doen op nemen. BEDRIJFSPEN SIOEN. LANGEDIJK Nu met 1 Mei het bedrijfspensioen voor de landbouw in werking treedt, is iédere provin cie in districten verdeeld. Als se cretaris van de Sociale Verzeke ringscommissie treedt voor dit dis trict op ,de heer P. K. Volkeks te Oudkarspel. Het geven van inlich tingen inzake de toepassing dezer regeling behoort tot de taak van deze secretaris. TEGEMOETKOMING VOOR POOT AARDAPPELS. LANGEDIJK Het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed besloot aan de telers van pootaardappe- len, oogst 1948, over de hoeveel heid. die 'n teler per ras en klasse minder dan 80000 kg p. ha heeft laten plomberen van de rassen Ackersegen. Alpha, Bintje, Eerste ling. Eigenheimer, Erdgold, Früh- möler. Furore, Ideaal, Industrie, Kathadin. Record, Rode Eerste ling, Saskla, Voran en Wilps, de volgende vergoeding uit te keren: voor klasse A 7.5 cent, Ab 6 cent, B 3 cent en C 1.5 cent epr kg. Voor het ras Eertr|:ling ls het voorbehoud gemaakt, dat de hoe veelheden die op 1 Januari en ook voor 1 Januari niet geplobeerd en voor* consumptie zijn afgele verd, niet voor uitkering in aan merking gekomen. Aan Langedijk werden voornamelijk Eersteling en Bintje geteeld. OUDERAVOND. SCHOORL Dinsdagavond werd in één der lokalen van de .L.S. 'n ouderavond gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. De avond werd geopend door het hoofd van de school, de heer Maars, welke mededeelde dat dit jaar de hoogste klasse waarschijn lijk een 2-daags vacantiereisje naar een Jeugdherberg in de buurt van Arnhem- zullen maken. De lagere klassen zullen dan naar de omgeving van Haarlem gaan. Door de leerlingen van de 6de klasse werden enige dansjes uit gevoerd op bijzonder aardige wijze, waarna door de heer EO zen, inspecteur van de afd. ver keerswezen van de Alkmaarse po litie, een lezing werd gehouden. De zeer duidelijke en leerzame lezing, die met grote aandacht werd gevolgd, werd toegelicht met lichtbeelden, waarop een geani meerde discussie ontstond. Bij de rondvraag vroeg een van de ouders, of men vp de O.L.S. niet de moderne methoden, die de z.g. Vrije School gebruikt, kan overnemen. De heer Maars wilde dit gaarne onder ogen zien. lïierop volgde, onder dankzegging aan de heer Edzen voor zijn leerzame uiteen zetting, sluiting. SCHOORL. CONCERTGEBOUW. STRIJKKWARTET. Van de zeldzame gelegenheid goede en. goed uitgevoerde muziek te horen, werd dankbaar gebruik gemaakt. ..Algemeen welzijn" had dit mogelijk gemaakt, door het Concertgebouw-Strijkkwartet te charteren, bestaande uit de heren G. Mulder. A. de Groot. J. Smits J C. Weijdam Claterbos, resp. Ie en 2e en altviool en cello. Een zeer lofwaardig idéé was het, om de muziek (Haydn, Beethoven en Dworsjak) uit te doen voeren in de Schoorlse Kerk. plaats bij uit nemendheid voor de concentratie en de geestelijke Inkeer, die de muziek van zijn toehoorders vraagt Crltiek lijkt ons hier misplaatst. Men kan alleen maar dankbaar gestemd zijn jegens „Algemeen Welzijn", en hopen op een veel vuldige reprise van dit buitenge wone initiatief. „SCDOORL'S BELANG" BIJEEN. Met betrekking tot de a.s. Ge meenteraadsverkiezingen. verga derde de Kiesvereniging „Schoorl's Belang" in het voormalige Raad huisje. alhier. Uit de veertien aan wezige leden werden de candlda- ten aangewezen, die voor de ver kiezingen ln aanmerking komen. (Een tiental candldat^n stelde zich beschikbaar). Elk der candidaten zal alphabetlsch-lexiographisch op de lijst geplaatst worden, en hij of zij die de meeste stemmen verwerft zal lid van de Gemeenteraad zijn. Hier geldt dus niet de eerstge- plaatste, maar de meestgekozene. Bij de discussies bleek meerma len, dat bovengenoemde kiesver eniging boven alle partij-politieke staat, en uitsluitend de plaatse lijke belangen dient. Hetgeen in deze gemeente zo zeer op zijn plaats ls. omdat het belangrijkste deel der inkomsten op rekening v. het vreemdelingenverkeer komt. Op voorstel van de heer A. Koo- men zal het bestuur der vereni ging een huishoudelijk reglement in overweging nemen. Vier dorpen en één of twee gehuchten •~Dc gemeenteraad van Wieringermeer heeft de uitbreidingsplan* nen, ontworpen door prof. Wieger Bruin, vastgesteld De ontwerper en de burgemeester hebben op eni&e bijeenkomsten de plannen voor de bevolking uiteengezet. Hieraan ontlenen wij '6 volgende: Toen in 1930 de Wieringt rmeer drooggevallen was, werden achter volgens van 3 dorpen (Middenmeer, Sloolorp en Wieringerwerf) aanleg en bouw aangevat. —Nog waren zij niet volgroeid, toen zij op 17 April 1945 grotendeels ten gronde gingen als gevolg van de door de Duitsers aangerichte overstroming. Zo kreeg men op tragische wijze gelegenheid de plannen te herzien Ir. Herman de Groot bepaalde op nieuw de optimale bevolking en haar samenstelling en locatie. Zijn conclusies kwamen ^vereen met die van prof. dr. Sjoerd Groenman gepubliceerd in 1948. Hoe zal de polder zich ont wikkelen? Gezien de conclusies, is besloten de dorpen op dezelfde plaatsen te herbouwen .en in de toekomst 'n vierde dorp plus eeh of twee ge huchten te stichten. Wieringerwerf, het hoofddorp, zal het „Den Haag" van de polder worden. Reeds is hier gevestigd het domeinkantoor. Tevens zal hier het raadhuis, een polderhuis en nog meerdere openbare gebouwen komen. Er wordt gerekend op een bevolking van 3984 zielen. Middenmeer. het „handelscen trum" ls zodanig geprojecteerd. HEERHÜGOWAARD. HUGO BOYS SVW 2 1 Daar aan de Middenweg ln de Heerhugowaard vond Zondagmid dag weer een van «e vele wedstrij den plaats om 't Gouden Kleinood van de KNVB, afdeling Noordholl. Deze maal betrof het een plaatse lijk treffen waarbij vrij veel pu bliek tegenwoordig was. De wind en het vrij hobbelige veld deed veel afbreuk aan het spel. maar 't enthousiasme aan beide kanten heeft veel vergoed. Voor de rust speelde H. tegerf wind maar mocht toch het genoegen smaken het le doelpunt te scoren, al was dit me de het gevolg van het elkander verkeerd begrijpen ln de S-achter hoede. Nog voor de rust wist SVW op uitstekende wijze de gelijkma ker te scoren. Na de rust had H. Boys het windvoordeel en dit bracht een waar offensief op de SVW veste, waar de doelman niet over geluk te klagen had. Het bleef lang gelijk, maar toen een ver doorgespeelde bat via de harde grond over de doelman heensprong verdween de bal onder groot ge- Juich van de H-aanhang ln het net. Het was verdiend deze lei ding, maar toch verdienen de S VWers een pluimpje voor hun moedig volhouden al baatte hen dit niet. De derde overwinning van Hugo Boys in deze Gouden Kruiswedstrijden was een feit. dat het midden van het dorp ver legd wordt meer naar het zuiden, bij de in aanbouw zijnde GerefoA meerde kerk. Een schone „Dreef", met vier rijen bomen, zal van da Alkmaarseweg naar het centrum leiden. Het .economisch centrum" lig# meer naar het Noorden, en eindig# bij het beursgebouw, waarvoor een autobusstation zal komen. Er is een parkeerplaats ontwor pen, plaats biedend voor 1000 au* to's. Het aantal inwoners wordt geraamd op 2552. Slootdorp, het de*«e dorp, "zal. indien de verwachtingen juist zijn een agrarisch dorp worden met 1274 inwoners. Dit dorp ligt „gevangen" !n de driehoek Terpweg—I&ngeweg Slootweg. Uitbreiding is slechts naar het Noorden mogelijk. Een „windsingel" zal het dorp beschutten tegen de Oostenwind. Het vierde dorp zal in het Oos ten van de polder komen. De juiste plaats is nog niet bekend, evenmin als die van de twee te stichten gehuchten. De totale toekomstige bevolking van Wieringermeer wordt geraamd op plm. 13.000 zielen. ST. MAARTENSVLOTBRUG OVERSCHOTJE. Tweede Paasdagkomt ln zaal Homan het bekende toneelgezel schap „De Maskers" uit Alkmaar met .Overschotje", een bekend amusant toneelstuk. Het zal on getwijfeld een mooie avond wor den. Ideaal parcours voor snelverkeer Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal in Augustus van dit jaar een snelle verbinding AmsterdamWieringermeerDen Oe ver Leeuwarden tot stand geko-men zijn doordat dan ook het gedeelte der rijksweg no. 7: Wieringermeer De Hulk (ten zuiden van Hoorn) voltooid zal zijn. Tussen Amsterdam en De Hulk zal men de provinciale wegen moeten blijven gebruiken. De brug ten Westen van het do meinkantoor te Wieringerwerf is verbreed, bij Hoekvaartsluis ls als nog bruggenbouw noodzakelijk. De totale afstand Amsterdam Den Oever langs deze weg zal 64 km bedragen. HENSBROEK - GEMEENTERAADSVERKIEZING Naast de KVP en de PvdA zal voor de gemeenteraadsverkiezing in onze gemeente nog een 3de groepering aan de start verschij nen. Dit is de groep, waarvoor de heer D. Wit Sz. thans zitting heeft De candidatenlijst zal binnenkort worden samengesteld. De in aanbouw zijnde weg is uit nemend op snelverkeer berekend, o.a. doordat de krommingen in de weg z.g. „Lemniscaatbochtenzijn, welke, indien men enigszins „bij stuurt" zonder gevaar met 'n snel heid van 150 km per uur „geno men" kunnen worden. Verder zijn de afrondingen der hellingen zodanig geprojecteerd, dat het b.v. ook bij bruggen moge lijk is 300 meter vooruit te zien. Eénbanig. Lag het oorspronkelijk inde be doeling de weg „twee-banig" uit te voeren, gezien de hoge kosten ls besloten voorlopig met een baan te volstaan. Voorlopig zullen, om financiële redenen, geen viaducten gebouwd worden bij de kruisingen Wlerweg en Westerterpweg (bij Wieringer werf). Om het verkeersgevaar, dat be staat bij het inschakelen op de grote weg zoveel mogelijk te redu ceren, is men voornemens, dit pro bleem zodanig op te lossen, dat steeds rechts het verkeer zich kan invoegen. SLEEPBOOT-IJSBREKER VAN STAPEL GEI/OPEN. Op de N.V. Scheespbouwwerf en machiefabriek „De Klop" te Slle- drecht is de voor Polen bestemde sleepboot en IJsbreker „Miroslaw" te water gelaten. Het schip zal als het voltooid is. waarschijnlijk over 2 maanden, zijn tocht naar Stet- tin op eigen kracht ondernemen. Het heeft een waterverplaatsing van 334 ton. bij een lengte van 26.50 meter en een breedte van 7.40 meter. Het is uitgerust met een 450 pk stoommachine. CALLANTSOOG Zaterdagavond was de plaatse lijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen, ter gelegen heid van het 2-jarig bestaan, in feestvergadering bijeen. Voor deze gelegenheid waren ook uitgeno digd de echtgenoten en de afde ling van de H.M.v.L. De voorzitster mevr. Schenk, heette allen harte lijk welkom en deelde mede, dat de dames van de afdeling Cal- lantsoog in de gelegenheid worden gesteld om in begin Juni een tegen bezoek te brengen aan de afd. Leeuwarden. Het programma, dat geheel met eigen krachten werd gevuld, is Uitstekend in de smaak gevallen. Schetsjes, muziek, en zang wisselden elkaar af. terwijl hlertussendoor thee en koffie „met iets erbij" gepresenteerd werden. Een verloting met verrassing be sloot de avond, welke heel mooi. maar erg lang was. Zou het geen aanbeveling verdienen om een.vol gende keer het programma iets minder lang te maken? Na af loop dankte de heer Hoogschagen namens de Holl. Mij. van Land bouw. waarna men nog enige tijd I gezellig bijeen bleef. ALKMAAR Lezing van het Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling Op de laatste lezing van het In stituut voor Arbeidersontwikkelinf in dit seizoen sprak Maandag avond de bekende schrijver Willem, van Iependaal over „Taal, volks taal en volkshumor". Het was eigenlijk geen normale lezing maar een lezing in conférende* stijl zoals de spreker het zelf- noemde. Niet in een dorre opsomt ming van feiten, maar in een aan eenschakeling van Inslaande voor* beelden uit het dagelijks leven vol vrolijke noten, die het publiek tel kens in lachen deden uitbarsten* vertelde hij wat hij te zeggen had en dat was niet weinig. Spr. wees er op, dat onder taal niet alleen moet worden verstaan het proza dat wij spreken, maal alle middelen waardoor wij on* uiten en onze gevoelens en ge dachten aan ons omringend* mensen mededelen. Tot de taa| behoren dus de gebaren, het ogen- spel, de zang en de dans. Sprv toonde zelfs aan dat onze gesprek- kentaal hieruit moet zijn voort gekomen. De eigenlijke taal ls vol gens spr. niet flle van de upper ten. maar de taal die door het voilé gesproken wordt.... Het volk al leen heeft een levende taal en schept, vooral door de tragiek in zijn bestaan, nieuwe taal. Dez* tragiek, gepaard aan de pantse ring tegen het noodlot is ook ds bron van de humor, want alle hu mor is terug te brengen tot tra giek. Wanneer wij lachen en mop pen dan analyseren we niet waar om wij lachen, maar denken w« goed na dan blijft er slechts een tragisch geval over. Daar het volls altijd in de meest tragische onw standigheden verkeert spruit ui# het volk de echte humor voort. De joden hebben naast de alge meen menselijke tragiek ook nof de tragiek vi hun jood zijn t« dragen. Dar ir is het joodse volksdeel or "t meest humoris tische. Het is dan ook geen wondef dat de humor in onze radiopro gramma's na de uitmoording van het grootste deel van de Joden van zoveel minder gehalte is dan vooï de oorlog. Dit en nog veel meer wist de heer van Iependaal ons in zijn „conférence" te vertellen. Het publiek dat intens meeleefde dankte hem met een hartelijk ap plaus. T ZAND UITBREIDING ZUIVELFABRIEK Bij gehouden aanbesteding door het bestuur van de Coop. Zuivel fabriek. Nieuw Leven, alhier, voor het uitbreiden van het fabrieks complex werd door 17 aannemers ingeschreven. De twee hoogste in schrijvers waren D Boekei te Scha gen f 67.900: Th. Veul. 't Zand f 63.300.—. De twee laagste in- scrijvers waren de firma W. J. de Leeuw te 't Zand f 51.345.en H. Toes. Stolpen. Schagerbrug f 49.963 De raming bedroeg f 55.485.—. De gunning werd aangehouden. BOM ONTPLOFTE NA 4.5 JAAR. Te Vlierden ,gem. Deurne) is 'n splinterbom ontploft, waardoor 2 paarden gedood werden. Kort na de bevrijding werden op de grond van de landbouwer Tïelemans ver scheidene splinterbommen aange troffen en opgeruimd. Nadien ech ter heeft T. ditzelfce stuk land reeds viermaal omgeploegd. Maan dag trapte een der paarden tij dens het ploegen op een bom. die vermoedelijk juist was vrijgeko men. T. zelf. die achter de ploeg liep, kwam met de schrik vrij.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2