KEUTER Fnidscn III Raad maakt een slechte beurt Opening Hoogwouder Kleuterschool Nationalisatieplannen in Engeland Wichelroede en Bodemonderzoek Abonneert U op dit blad Aoopenrerkoop verlichting Schoonmaak .DE RUS" Het gemeentehuis van Oude Niedorp Oordeel van een deskundige Het besluit var» de Raad der ge meente Oude Niedorp, om 'n kap perswoning aan te kopen en te verbouwen tot gemeentehuis, waar mee in totaal een bedrïfg van rond f 37000 mee gemoeid zal zijn, heeft nog al wat stof doen opwaaien. Het is ons gebleken, dat tal van Inwoners het lang niet met het be sluit van de raad eens zijn en zich met verbazing en verwondering af vragen, hoe een dergelijk besluit tot stand kon komen. De stem ming is dan ook een weinig in mi neur. Niet zo zeer in het dorp Oude Nie dorp, waar men de gang der ge- beurtenissèn met een zekere gela tenheid afwacht, maar ook in an dere delen der gemeente, die in feite redenen hebben om de komst van het gemeentehuis aldaar met vreugde te begroeten. Maar ook buiten de gemeente Oude Niedorp zijn er mensen, die met grote belangstelling de gang van zaken volgen en zich afvragen, of hogere colleges, in casu Gedeputeerde Staten even weinig inzicht zullen tonen als de meerderheid van de Raad onder aanvoering van haar bur- gemeester heeft gedaan. Wii ontvingen van een des kundige op het gebied van bou- w-en een schrijien waaraan we gaarne plaatsruinite verlenen. Gebrek aan inzicht Dit, geachte redaktie is wel ge toond door de raad van Oude Nie dorp, toen ze ondanks een behoor lijk gefundeerd betoog van de heer Van Zoonen met 5 tegen 2 stem men het besluit nam om een kap perswoning tot gemeentehuis te verbouwen. Het betoog van de heer Van Zoonen had evenwel veel sterker kunnen zijn, indien hij zich eerst om inlichtingen had gewend tot mensen die regelmatig met bouw- moeilijk- en mogelijheden kennis maken. Dit is geen verwijt tot de ze heer. Maar de burgemeester had in ieder geval beter moeten weten en had zich beter moeten oriënteren. Dan zou hem gebleken zijn, dat het gezegde, dat het nog wel tien of meer jaren zal duren eer er een nieuw gemeentehuis gebouwd kan worden, slechts een praatje voor de vaak is. dat gebruikt wordt aan de bittertafel. Dan zou hem gebleken zijn. dat de praatjes in de raad van Oude Niëdorp. waaraan de B. zelf heeft meegedaan, als zou een gemeente huis van't woningbouwvolume van de gemeente afgetrokken worden volstrekt onjuist is. Voor dergelij ke openbare gebouwen bestaat een urgentielijst en het hangt slechts van de activiteit van de burge meester af, of er een nieuw ge bouw zal verrijzen. Helaas heeft de burgemeester hier slechts activi teit betoond in de verkeerde rich- t'ng. Tenminste, als we de versla gen van de betreffende raadsver gadering in de verschillende cou ranten mogen geloven. Het is niet zo, dat alles wat nieuw gebouwd wordt, van het bouwvolume afgaat. Dit geldt alleen voor woning bouw. Het bouwvolume, dat aan 'n gemeente wordt toegewezen, kan uitsluitend voor woningen worden gebruikt. In Oude Niedorp schijnt men van dergelijke zaken niet veel kaas te hebben gegeten.'want daar kiest men de oplossing, om van de reeds zo schaarse woonruimte, nog een door twee gezinnen bewoonde woning af te nemen. Heeft nu de raad zich blind ge- staand op de hoge bouwkosten? Als bouwkundige weet ik beter dan wie ook, dat het bouwen duur is. Maar als Oude Niedorp een nieuw gemeentehuis bouwt van 800 m3, en men weet, dat voor f 50 per m3 gebouwd kan worden zoals men wil. met de nodige comfort, dan blijkt wel, dat noch de Raad, noch de Burgemeester, noch zelfs de op posant. de heer Van Zoonen, deze dingen goed in ogen heeft geno men. Wellicht heeft de heer Van Zoonen deze argumenten aange voeld, het had meer Indruk ge maakt als hij ze gebruik thad. Weet u wel, dat de algemene in druk van deskundigen op bouwge- bied is, dat over twee, uiterlijk drie jaar, misschien wel aanzienlijk «erder, alle bouwmaterialen vrij te krijgen zullen zijn? Dat betekent, dat men nog wel rekening zal moeten houden met een bepaald volume, maar met materiaaltoe wijzingen heeft men niet meer te maken. En indien een gemeentéber- stuur kan aantonen, dat haar administratie betere huisvesting behoeft, en dat zal in Oude Nie dorp wel het geval zijn, dan is er geen twijfel 'mogelijk, of er komt daar een nieuw gemeente huis, op een betere plaats en in een betere stijl, dan nu het ge val is. Want alle verbeteringen ten «pijt zal het nimmer gelukken, om van het nu aangekochte pand een gemeentehuis te maken. Men maakt van een kameel geen giraf fe, al hebben ze allebei een lange hals. En van dit pand maakt men nooit een gemeentehuis, al heeft het dan ook een behoorlijke om- Vang. .Uit architektonisch oogpunt be keken blijft het altijd ten wange drocht. al prutst men er nog zo aan. Het is ons dan ook een raad sel, hoe de gemeentearchitekt van Oude Niedorp een dergelijke han delwijze van de Raad kan dekken. Ik vraag me met angst af, of het toezichthoudend college, Gedepu teerde Staten van de provincie evenzeer met blindheid geslagen zullen zijn. als het gemeentebe stuur van Oude Niedorp. Dankend voor de plaatsruimte, R. te S» Inderdaad jammer, dat deze ar gumenten niet in de betreffende vergadering naar voren zijn geko men. Als excuus voor de heer v. Z. moge gelden, dat hij door ziekte niet in staat was van te voren in lichtingen te bekomen en hij slechts ternauwernood aan de vergadering kon deelnemen. De voorberéidende besprekingen heeft hij in het geheel niet bijgewoond. Red. Geslaagde gymnastiek uitvoering NIEUWE NIEDORP Na drie ja ren van gedwongen rust heeft Hercules-Hebé de aloude gymna stiekvereniging in zaal Hees weer een uitvoering gegeven. Een goed gevulde zaal was getuige van dit her-optreden en heeft kunnen zien dat olv mej. Ens van Schoorldam al flink wat is bereikt. Voor de heren had voorzitter T de Jong in zijn openingswoord het goede nieuws dat het bestuur er in ge slaagd was de heer Schuit van Koedijk met de leiding van de heren en jongens te belasten. Als het scherm opgaat, staat een gro te schare dames en meisjes keurig opgesteld .hetwelk vanuit de zaal een schitterende indruk maakt. Een mooi nummer waren de hoe peloefening en oefening met blok jes door de kleine meisjes. De kleine jongens deden met hun vrije les en bankoefeningen niet voor hun sportzusters onder. Spelender wijs worden hun door mej. Ens heel aardige oefeningen bijge bracht. hetwelk zeker een goede grondslag kan zijn voor de verde re lichamelijke ontwikkeling. Hier werd wel heel duidelijk gedemon streerd het enorme verschil in oefenstof en'onderwijs bij een jaar of twintig, terug. Alles gaat nu veel vrijer en prettiger, de kin deren genieten er veel meer van, komen daardoor goed op de repe tities. De nieuwe wijze staat ons zeer zeker heel wat beter aan. Alle 22 nummers afzonderlijk te bespreken zou te veel van het goede worden. We volstaan dan ook "met de vermelding, dat ieder een goed verzorgde indruk maakte, waar terdege voor geoefend was. Het deed prettig aan ook nog en kele oudere Hebé'ers aan het werk te zien en nog best mee konden komen ook. In de pauze werden loten verkocht ter stijving van de kas. Het behaalde resultaat van deze avond is zeker voor Hercules Hebé aanleiding om op deze weg voort te gaan. HOOGWOUD Zondagmiddag voiTd onder zeer grote belangstel ling van de ouders en kinderen de opening plaats van de kleuter school alhier. Meester Rumeman kon ajs voorzitter van het uitvoe rend comité o.m. welkom heten 't voltallig college van B. en W. ds. van der Horst en echtgenote, de kleuterleidster mej. A. Klaver van Oude Niedorp, de vertegenwoordig sters van de initiatiefneemster, de vereniging van Plattelandsvrou wen en verder vele ouders en an dere belangstellenden. Na een kor te inleiding verzocht hij Elly Schermer het lint door te knippen en aan Pietje Silver om de sleutel aan de nieuwe juffrouw te over handigen, waarna allen in de ge legenheid werden gesteld het schooltje te bezichtigen en waar natuurlijk graag gebruik van werd gemaakt De verschillende kleu ters hadden spoedig de zandbak ontdekt en waren dan ook spoedig aan het spelen en hadden geen oog meer voor de groteren. Vervolgens ging het weer naar café Keijzer waarna de heer Rune man burgemeester Breebaart ver zocht het schooltje voor de ge meenschap over te nemen. Ook dankte de heer Huneman allen die aan de tot standkoming van het schooltje hadden medegewerkt en hoopte dat de jeugd wilde zorgen dat het lokaaltje mooi zou blij ven Burgemeester verklaarde alle respect te hebben voor hetgeen hier in vier maanden was ge presteerd en wees tevens op het feit .dat het direct beschikbaar stellen van ket lokaal door de heer R. Pool hier ook zeer zeker een grote rol heeft gespeeld. Hij hoopte tevens dat mej. Kla ver nog vele jaren in het belang- van de Hoogwouder jeugd werk zaam zal mogen zijn. Ds. van der Horst zei één droef ogenblik te hebben bij het aanschouwen van deze sprookjeswereld en wel om het feit ,dat hij daar nog graag had willen zitten. Hij was blij dit nog voor zijn vertrek naar elders te hebben mogen meemaken. De heer Kuiper sprak enkele woorden als voorzitter van de oudercommissie en hoopte, dat 't schooltje nog vele jaren in een be hoefte zal mogen voorzien. De heer Speets sprak namens 't personeel en verklaarde dat al len -met zeer veel plezier het werk belangeloos hebben verricht. Boukje van der Zwaag overhan digde namens de meisjes van de o.l. school een paar prachtig ge borduurde handdoeken, welke met zeer veel genoegen werden aange nomen. jg6- Mevr. de Boer sprak nog enkele woorden als een der initiatief neemsters en ook zij was dankbaar dat het plan was doorgegaan. Nadat allen nog in het bezit wa ren gesteld van een saparpot^. waarin de gaven voor de kleuter school kunnen worden geborgen, aangezien er niet met leden en do nateurs zal worden gewerkt gingen allen voldaan huiswaarts. Indien de Labourpartij de verkiezingen wint In een manifest van dertig pagina's heeft de Britse Labour-partij een uiteenzetting gegeven van de nationalisatieplannen in Engeland 't tweede zogenaamde vijfjarenplan. Het manifest is genaamd „De Labourpartij gelooft in Engeland" en het vervatte program moet nog worden voorgelegd aan de nationale partij-conferentie in Juni. Onder meer wordt voorgesteld de nationalisatie van verzekerin gen. de suikerfabricageg en de raffinaderijen, de cementindustrie, de watervoorziening en de nationalisatie van alle „geschikte mine ralen De scheepsbouw- en reparatie- industrie wordt gewaarschuwd, dat niet geaarzeld zal worden „tot de nodige stappen" over .te gaan, in dien het particuliere initiatief faalt, „opdat deze belangrijke bron van inkomsten nooit meer verwaar loosd zal worden". Een dergelijke waarschuwing wordt tegen de che mische industrie gericht. De che mische industrie speelt een mach tige rol in de nationale economie aldus het manifest. Algemene nationalisatie van het uitgebreide net van groot- en de tailhandel wordt als „onrealis tisch" gekenschetst, hoewel verbe teringen worden beloofd in de dis tributie van fruit en groente, on der gemeentelijk of ander open baar beheer. Controle over kapitaalsbelegging de verdeling van industriële ge bouwen en controle op de deviezen zal een vereiste zijn voor en ge leide en vooruitstrevende natio nale economie. In verband met de voorgestelde nationalisatie van de suikerindus trie wordt gewezen op grote be langen in sommige koloniale ge bieden welker ontwikkeling de La bour-partij op zich heeft genomen. „Waar ondernemersvrijheid niet overeenkomstig de nationale be langen handeli" wordt voorgesteld: 1. Het oprichten door de regering van nieuwe bedrijven. 2. Nationa lisatie van de betroffen bedrijven of 3. Het aankopen door de rege ring van zulke bedrijven, indien deze te koop worden aangeboden. Voorts worden genoemd: verbete ring der huisvesting voor alle groe pen. vooral voor de groepen met 'n middel-groot inkomen, verbetering der levensvoorwaarden voor kolo niale volken en „het doen Ingaan van" een nieuwe periode in de his torie van het gemenebest van een grote mate van deelgenootschap in de geleide economie". De partij verklaart steun te zul len geven aan de VN. Voorts zal de partij, indien zij de aanstaande verkiezingen wint, trachten Engeland onafhankelijk te maken van „buitengewone eco nomische hulp van buiten af" en er zal strijd gevoerd worden tegen de „oude vijand, de armoede". Over de Sowjet-Unie zegt het manifest: „Het is de onverzoenlij ke Sow jet-politiek van niet sa menwerken. die de vrees voor een derde wereldoorlog aanwakkert en als een schaduw over alle vreedza me ambities in ieder land hangt". De partij zal zich wijden aan 't tot stand brengen van „de schoon ste periode in onze historie van avontuur, vooruitgang en initiatief, van eensgezindheil betreffende de gemeenschappelijke doeleinden en van gerechtvaardigde trots op de grootheid van ons land". schrijvende lezers Volgens krantenverslagen heeft de secretaris van de Stichting Nij verheidsschool voor Schagen en omstreken o.a. meegedeeld, dat aan de nieuwe Ambachtsschool een algemeen voorbereidend jaar komt. Wij kennen geen enkel re- regeringsbesluit. waardoor een der gelijk 3 wijziging in de organisatie van ambachtsscholen gemaakt wordt. Wij verheugen ons in de oprich ting van een ambachtsschool te Schagen, maar zouden gaarne zien, dat alleen mee reële midde len propaganda wérd gemaakt. De afd. Schagen van de Nederl. Onderwijzers Ver. SCHRIJVENDE LEZERS Faalt de wichelroede? Mijnheer de Redacteur. Met zeer veel interesse las ik uw verslag over de avond van de Ned Vereniging van Huisvrouwen in Hotel „De Beurs" gehouden en op welke avond de heer Hout over de wichelroede het en en ander heeft verteld. Naar aanleiding daarvan verzoek ik enige plaatsruimte in uw blad. In deze voordracht werd o.m. door de heer Hout medege deeld dat door hem te Hoogwoud en Aartswoud voor een commissie na vele mislukkingen de funda menten van zeer oude gebouwen gevonden waren en daterend uit de jaren 1282 en 1369 Ik meen echter te weten dat de heer Hout in September 1940 voor de heer P. Bossen, die de Bijdra gen tot de geschiedenis van West Friesland meer in het bijzonder betreffende de dorpen Hoogwoud en Aartswoud, heeft geschreven, dat onderzoek heeft gedaan. De bevindingen van de heer Hout werden door de heer Bossen neer gelegd in zijn bijdragen en werd daarbij gegeven e«n plattegrond van de gedane vondsten. Uit de daarbij gedane medede lingen en de gegeven schets wa ren deze vondsten wel zeer twijfel achtig, maar voordat men een de finitief oordeel wilde vellen dien de eerst een nader onderzoek te worden ingesteld. Het was echter oorlog en een nader onderzoek moest op zich laten wachten. In 1946 heeft de heer P. Bossen de Rijkscommissie voor bodemonder zoek in Nederland enige malen verzocht hun aandacht aan deze vondsten te wille wijden. Juist op deze herhaalde aandrang des heren Bossen besloot de commissie voor bodemonderzoek in haar geheel naar de dorpen Aartswoud en Hoog woud te gaan. Uit Leiden, Den Haag, Haarlem, etc. kwamen dan ook op een goede dag allen naar de genoemde dorpen. Aan de hand van meergemelde schets, zijn de de vondsten van. de heer Hout, waarbij ondergetekende mede te genwoordig was. Het resultaat was echter bedroevend. Er bleek van het aanwezig zijn van fundaties in welke vorm dan ook op de aan gegeven plaatsen, niets. Een proeve werd nog ondernomen in de stad Haarlem waar werd aangewezen door middel van de wichelroede fundamenten van de nog tot heden onbekende plaats van een kapel. Mede op aandrang van de Weled. Gestr. Heer Mr. v Groesbeek, Rijksarchtvarus en te vens lid van de Commissie voor bodemonderzoek in Nederland, te Haarlem, werd deze plaats geheel afgegraven tot meters dieper dan noodzakelijk werd geacht. Resul taat: geen fundamenten, geen vondsten van waarde, maar wel het nodeloos verkwisten van zeer veel geld. De heer Groesbeek wilde er echter meer van weten en snuf felde weken lang in het archief naar stukken betreffende deze kapel. Ex: wat bleek? Dat deze kapel ettelijke kilometers verder gelegen moest zijn. Ten tweede male had de wichelroede /efaald en men is dan ook van mening in meergemelde commissie dat de wichelroede geen diensten kan ver richten voor het Oudheidkundig boderuoderzoek. Meer nog men be gint te denken aan zwendel. Over het feit dat de wichelroede aardstralen etc. kan aanwijzen ben ik onbevoegd te schrijven of een oordeel te geven, maar men be denke dat een der bekendste pro fessoren van de Universiteit te Am sterdam, met stelligheid ontkent, dat aardstralen door middel van de wichelroede aangewzen kunnen worden. Vooralsnog zal de moeilijke weg van het opsporen met behulp van de gegevens geput uit de Rijks- en gemeentearchieven wel de eingst juiste en veiligste wijze zijn, waar door in elk geval massa's geld be spaard kunnen worden door vruch teloze onderzoekingen. meende goed te doen mijn heer de redacteur Uw lezers op de feiten te wijzen. niet begrijpende dat de heer Hout deze vondsten in zijn lezingen nog aanstipt, we tende dat deze v*n nul en gener waarde geweest zijn. U mijnheer de redacteur dankend voor de genoten nle.atsruimte. Schagen. April 1949. J. L. Lutieharms Pinken in de kost gevr. K. Wil lok, St. Maartensbrug. Zware Amandelbaai koe dekken, koe-zelen, louw en tuigen. Donderdag l.o. Albcrt Heyn. Adr. Vos, Cullantsoog Te koop 1000 kg voerbie ten (groenkraag). Te bunr Een 5 tons vlet, platkop L. Dekker Oudkarspel 3 JFixuiKJCRTJiüb Kosten steent» 11.50 tot vier regels, elke regel méér f 0.Ü6. Advertenties onder nummer bovendien stééds 1 0.26 voor nazending. Elk OPDUJKERTJE wordt ge plaatst 1n én „De Vrije Alkmaardcr*' én „De Nteuwe Schager" èn „Herrijzend Wle- rlngermeerland". Opgaven moeten Dinsdags ot Donderdags vóór 2 uur In ons bezit «ljn. Bewijsnummer» worden in de regel niet verzonden. Te koop 50 bakken rode Eerstelingen, klasse A, 6 bak ken Biuljef»,1 klasse A, 40 bak ken witte Eigenheimers le na bouw A. alles roet mooie sprui ton K. de Gons Czn. Stroet B 161, Tol. K 2245—229. Te koop 50 bak eerstelin gen met mooie spruit en 2 beste biggen voor huisslacfc iing bij W. Stoop A 4 Nieuwe Niedorp. Te koop 35 bak eerstelin gen, 3550, kl. A J. Kooy, Lange reis A 20, N. Niedorp Te koop 20 bak eerstelin gen poters klasse A m. spruit en een driewieler kar big W, Quax, Tjallewal, Schagen. Te koop 2 verse koeien, 4e cn 5e kalf. TBC vrije stal. D. Zeeman, GrolesJool C 55, St, Maartensbrug. Te koop 3-ton voerbie'en hij-A. v. d. Si een, B 54 Sint Maarten 1 r Te koop Eigenheimers A 15000 kg. 35—45, 15000 kg. 45—55. Tel. 49 Oostwnard Wierïngermeer of H. Blok, Akker II 24 Oudesluis. Voor Uw landbouwwagens normaliseren is het vertrouw de adres: „BRUNIE", Hoorn. Te koop eeiiaardappelen 2 per aak. Jb. Waiag, Re gen lenst raat, Schagen. - O CD GO CD. ZILVER. enz. te koop gevraagd Hoog. straat 8, Alkmaar Te koop be zaagde eiken )>alen, verschillende maten. Eiken brandhout 4: gez. 6 per 10 kg. Franco. G. Vos en Zonen. Callantsoog. lelef. 230 en K. Kiel vink, Vracht dienst op Schagen Te koop een prachtig flink kippenhok met ren z.g a.n. Desgewenst met 6 eenj, kip pen. D. v. d. Wal, Bosetr. 183. Winkel. Te koop 4 5000 kg hooi hij J. Bakker, Molenweg 50, Wieringerwaard. Te koop in goede Maat zijnde racefiets, merk Mag neet met nieuwe banden, re serve wielen en onderdelen G. Wiemeersc-h Dorpsstraat 241, Winkel. Te koop I weegschaal met gewichten. A 45 Barsinger bom. Tc koop een motorfiets, Harlojr '35 in prima staat, banden KÖ'éJ. v d. Linden, Hoogland A 5, Barsiugerhoni f Kinderwagen f 25.00 I kinderstoel f 15.00; I kinder box f 20. Alles in prima staat Zoohorslraat 2. Alkmaar Te koop 6 zware gebogen golfplaten 1.00 x 2.80 m. f 50 D. Boek el, Aannemer. Tel 252 Scbngen Te koop 2 z.g a n, „Molt' en ..Magneet'' racefietsen me onderdelen, en een wit gebor dm u ïd meisjesjasje, leeflyd l'/2 jaar. E. Bos, Hmisbroe kerweg. Heerbugowaard. Te koop z.jr.a.n. knopac- cordeon 60 bassen 3x Mudie- kast, T. Koopman, Burger- brug B 30. Te koop ong. 5000 kg. Bev. 35—45 A gek. tegen elk aannemelijk bod. G. Schokker man, F 5- Aartswoud <:e\r. een ïio; e bakke.-s bediende of leerling bü S. Klaver, Verlaat, Oude Nie dorp. Bo-a. een werkster, 2 dg per weck. W. v. Dbmpselaar, N. Sluis O 25 Wieringerwaard Gcvr. een vast werkman. Goed met de bouwerij bekend. Huis en tuin disponibel bij N, Bellis, Callantsogervaart 20, Julianadorp. tel. 270. Course Mereveld 18 Aprn 18 April rijdt de bus van Slijkerman. Tul. worden gaarnt verstrekt bij de bekende adres Piano. Ace Viool. Mando line. Gitaar lessen. lok hg fj aan buis D. Zoetelief. Land' bnuwdwarsstr. D 139. Schagen - Kunsigehifien AmfHb plastic. Zilvevs!aaipla<ii Ke- pai-S binnen enkele uren gereed Brengen dagelijks tot 11 u v.m. ..DENTA" TAND. TECHNTSCHF INRICHTING boven café de Boer, Friese- weg b d. Friese, brug. Alk- mcar. tel. 3523 Donderdags 10.3012 uur zitting café Tromp f't Vosje) Markt. Schagen Reparaties binnen 24 uur terug. GEVRAAGD tijdens het. seizoen net meisje Iloog loon en veel verval Aanmelden „D.e Rustende Jager" Castrteum #Tc koop aangeboden Kinderwagen m. bedje enz en sierdekentje Vondelstraat 9 (achterom) het adise voor al uw LAAT 136 - 138 Tel. 2462, Alkmaar Vtaineetbuizen ALKMAAR trOORPERKAOC HlCfOON 3402 Wit kastpapier Gekl^prd kastpapier Kastranden Punaises FRANKENBERG N.V. Langestraat 28 Telefoon 2394 r~ Bergen N.H. maakt muziek en danst op BEIDE PAASDAGEN en verder iedere Zondag H. SCHOONHOVEN Tel. 4735 HORLOGES PENDULES WEKKERS Wij maken van uw Jap stof een PRIMA COSTUUM of WINTERJAS Kleermakerij JAN SCHMIDT Alkmaar, Varnebrock 8 Ook v. keren en repar. PARKETVLOEREN compleet gelegd van f 4.- tot i 14-50 per M1, in PERPLEX en HOUT.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4