Ifemaai'Jeï N.-HOLLANDSE PERS 1945 5l,E JAARGANG N° 15ü9 DONDERDAG 14 APRIL 1949 Het Atlantisch Pact Brits antwoord op Sowjetrussische nota Herziening van bestaande Rode Kruis Conventies Russische agitatie DE BIJBEL VAN DE „BOUNTY" W aarschuwing Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Vercmtw. redacteur J. van Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K Ï20O397I Het verkopen beneden de maximumprijs is toegestaan Het Direcoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat het volstrekt geoorloofd is be neden officieel vastgestelde maxi mumprijzen te verkopen. Gezien de noodzaak het kostenpeil van onze productie zoveel mogelijk te verlagen, moet dit veeleer worden toegejuicht, voor zover de aldus tot uiting komende concurrentie strijd binnen redelijke grenzen blijft. Indien door de overheid mi nimumprijzen officieel mochten zijn goedgekeurd, mag men daar uiteraard niet onder gaan. Prac- tisch komen dergelijke officieel goedgekeurde minimumprijzen bij na niet voor. T ZIT IN DE LUCHT. Het hefschroefvliegtuig der Stich ting hef schroef'vliegtuigen, dat zo als bekend is, geruime tijd geleden bij een noodlanding te Nootdorp werd beschadigd, heeft weer ge- vloeen. Aan boord bevonden zich de piloot, de heer Sengër en enige vertegenwoordigers van de Rijks luchtvaartdienst. Het toestel werd zo ve-nemen vrij. prima in orde bevonden. De voorbereiding voor de ten uit voerlegging van vluchten, o.a. ten behoeve van de landbouw, zijn in veile gang. Vredesonderhandelingen in China begonnen Na 12 dagen van officieuze be sprekingen zijn heden de officiële vredesonderhandelingen tussen de Chinese regering en de commu nisten begonnen op basis van de acht voorwaarden van de leider der communisten. Mao Tse Toeng, aldus deelt de communistische ra dio volgens A. F. P. mee. Marshall-landen electrisch gekoppeld Twee Nederlandse deskundigen od het gebied van electriciteit. dr F. W. van Berckel en de heer A. V/. Zuidweg, zijn met de Queen Elizabeth naar de "Verenigde Sta ten vertrokken om daar een studie te maken van de grote, onderling gekoppelde electrische netten zijn. - maken-deel uit van een groep van 26 deskundigen op electrotechnisch en werktulgkundig-gebled uit de Marshall-landen: Frankrijk. Bel gië. Luxemburg. Nederland. Oos tenrijk. West-Duitsiaud. Zwitser land en Engeland, die in het ka der van het technisch hulppro gramma van de E. C. A.. Amerika bezoekt. Men hoopt, dat dit be zoek zal leiden tot een grotere onderlinge samenwerking bij het gebruik van electrische centrales in de Marshall-landen en zodoen de tot een vermindering van het bestaand tekort aan electrische energie In ECA-kringen acht men deze studie voor Nederland in het bijzonder van belang, cmdat de F C A. ons onlangs een bedrag' v. 3.265000 dollar toewees voor de bo 'w van een electrische centrale De totale capaciteit in Amerika Is ongeveer 21 millioen kilowatt, te^en 27 millicen in West Eurona Het Amerikaanse stelsel van on- dor1ing gekopnelde netten bedient echter een groter gebied dan ge heel Europa. 7FEPOST NAAR INDONESIË. DE ANTILLEN EN SUFTNAME Atet het m.s. Willem Ruys kan zonest naar Indonesië worden verbonden, mits zij uit.erliik 28 April gepost is. Naar de Neder landse Antillen vertrekt het s.s. H«ra. laatste busli^hting van de zeepost 20 April. Het s.s. Stuvve- sant zal naar Suriname vertrek ken. zeepost voor dit land moet uiterlijk 2 Mei gepost zijn. NOG G*?EN OPHEFFING VAN TEXTIELDISTRIBUTIE. De Nederlandse bond van detail handelaren in textiel en mode- a-'ikelen ..Demotex" deeldt mede. dat de minister in antwoord op het door de bond aan hem gezon den telegram medegedeeld heeft, dat hij geen termen aanwezig acht voor afschaffing van de textiel distributie. De Britse regering is bereid om 10.000 jonge Duitse vrouwen uit 't Sudetenland in Engeland te laten werkenzij zullen hoofdzakelijk in de textiel-lndustrie te werk wor den gesteld en geheel onder de zelfde omstandigheden werken als hun Britse collega's. f'tiéjiïIJ oF vanneschijn Wisselend bewolkt met overwe gend droog weer en op enkele plaatsen ochtendnevel of mist. Meest matige wind tussen West en Zuidwest. In het binnenland iets hogere temperatuur en in de kuststroken ongeveer dezelfde tem peratuur air gisteren. Het Nederlands elftal tegen Frankrijk Het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk, welke op 23 April a s. in het Feyenoord- stadlon te Rotterdam wordt ge speeld. is als volgt samengesteld. Doel: De r.Iunck (Sitt. Boys) Achter: van R,»n (MVV) en Schij- venaar (EDO MMden: Van Schijndel (SVV). Terlouw (DCV) en de Vroet (Feyenoord) Voor: Lenstra (Heerenveen). Wil- kes (Xerxes), Brandes (Feyen oord), Timmermans en Clavan (beiden ADO) Reserves: Van Raalte (Blauw wit) Krijch (BW). Stoffelen (Ajax en Rijvers (NAC). Indonesische kwestie in alg. vergadering De Algemene Vergadering der V.N. heeft Dinsdagavond besloten dc kwestie Indonesië op haar agen da te plaatsen. Het besluit werd genomen met 41 tegen 3 stemmen bij 12 onthoudingen. Verworpen werd een Noors voorstel om de be- sureking van de kwestie uit te stellen. Nederland had verzocht de kwestie niet te bespreken. Ook werd besloten de zaak van Mindszenty en die der Bulgaarse dominees op de agenda te plaat sen. Hier was de uitslag der stem ming 30 voor. 7 tegen en 20 ont houdingen^ DIEFSTAL VAN 50.000 OPGELOST - Grote ontsteltenis heerste in het KLM-kantoor op het vliegveld Idlewild bi) New York ,toen daar de diefstal werd ontdekt van een enveloppe met niet minder dan 50.000. De politie wist de dader, een 25-jarige employé van de KLM Robert J. Murphy (links) al spoedig op te sporen. Murphy had het gelei vlak bij het vliegveld begraven. De dader met de officier van justitie Victor Levin, en de gestolen JOO-dollar biljetten De Britse regering heeft de Sowjetrussische ambassade te Lon den 'n nota doen toekomen, in antwoord op de Sowjetrussische nota van 31 Maart j!., waarin de juistheid van de Sowjetrussische bewe ring. dat de inhoud van het Atlantisch Pact in strijd zou zijn met heb in 1942 gesloten Brits-Sowjetrussische verdrag, wordt ontkend. In een te Londen gepubliceerde Britse nota wordt verklaard, dat het Atlantisch Pact niet in strijd is met het Brits-Sowjetrussische verdrag, waarin wordt bepaald, dat geen der contracterende par tijen toe mag treden tot een tegen de andere partij gerichte coalitie, aangezien het „uitsluitend gericht is tegen de (onuitgelokte aanval op zichzelf". In het Sowjetrussische memo randum. dat aan de regeringen van alle zeven staten, die tezamen de oorsoronkeh'ke deelnemers aan 't Noordatlantische verdrag vor men. werd toegezonden is, zoals gemeld, verklaard dat het pact in strijd is met het handvest der Ver Staten, met de Brits-Sowjetrussi sche en de Frans-Sowjetrussische verdragen en met de tijdens de tweede wereldoorlog door de ge allieerden gesloten overeenkom sten betreffende de samenwerking na de oorlog. In de Britse nota wordt ook ont kend dat het Atlantisch verdrag in strijd zou zijn met -.aatstgenoem de overeenkomst w.. Verklaard wordt, dat het de Britse regering nimmer duidelijk is geweest hoe „de herhaling door de Sowjet Unie in de Kominformverklaring van October 1947, dat de wereld in twee tegenover elkander staan de blokken is verdeeld, tc rijmen viel met de verplichting, die de regering der Sowjet Unie in art. 5 van het Brits Sowjetrussische verdrag op zich heeft genomen, om met Groot Brittannië samen te werken voc.- het behoud van de vrede evenmin zijn hiermede ver enigbaar de voortdurende propa gandistische aanvallen, die in de vergaderingen der Verenigde Na ties door de vertegenwoordigers der Sowjetrussische regering op de Britse regering zijn gedaan." In de Britse nota wordt verder Smakelijk eten In een café in de Pontanus- straat te Amsterdam werd'n 68-jarige darmbewerker uit A'dam gearresteerd, toen hij vet te koop aanbood. Later bleek, dat de man dit vet ge stolen had uit het abattoir te Zaandam en bij fouille ring werd een grote partij half gesmolten vet gevonden in de lieslaarzen, die de man droeg en waarin zijn blote voeten staken nog verklaard: „De Sowjetrussi sche autoriteiten hebben in de Sowjetrussische bezettingszone v. Duitsland elke bepaling van de te Potsdam gesloten overeenkomst geschonden. Deze schendingen vonden hun hoogtepunt in de blok kade van Berlijn. Dan wordt in de Britse nota de tegcnbesehuldiging geuit, dat de Sowjetrussische regering zich niet heeft gehouden aan.^de bepalingen van het Brits-Sowjetrussische ver drag, waarin de Sowjet Unie zich heeft verplicht niet naar gebieds uitbreiding te zullen streven en zich niet te zullen mengen in de binnenlandse aangelegenheden ,v. andere landen. Voorts wordt in de Britse nota verklaard, dat het moeilijk is de verdichtingen der contracterende nartiien tot het verlenen van we derkerige economische hulp, in overeenstemming te brengen met de ..onenliike pogingen van dë Sowjetrussische regering om het nroeramma tot het herstel van Europa schipbreuk te doen lijden" Bescherming van burgers in oorlogstijd Op 21 April a.s. vangen te Genève de diplomatieke conferen tie voor de herziening van bestaande Rode Kruis Conventies en de totstandkoming van een nieuive Conventie ter bescher ming van burgerhs in oorlogstijd aan. De delegatie, die Nederland zal vertegenwoordigen, is dezer dagen bij K.B. aangewezen. civiele bevolking normen vast te leggen, welke voor de verschillen de aan de conferentie deelnemen de landen aanvaardbaar zijn en bovendien voldoende waarborgen voor nakoming bieden. Het is niettemin te hopen, dat ook in dit opzicht te Genève tast. bare resultaten bereikt zullen wor den, opdat excessen, als zich met betrekking tot de behandeling van de burgerbevolkingen in de laat ste wereldoorlog hebben voorge daan. zich in de toekomst nimmer meer zuHen voordoen. Burgerbevolking en totale oorlog In verband met de ervaringen van de laatste wereldoorlog wat betreft de behandeling van gewon de. zieke en krijgsgevangen mili tairen, heeft, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, de wen. selijkheld zich doen gevoelen dë herziening in overweging te ne- rféfn van: 1. De Conventie tot verbetering van het lot der gewonden en zie- kén van de legers te velde, in 1864' te Genève gesloten en aldaar her zien in 1906 en 1929. 2. De Haagse Conventies van 1899 en 1907 nopens de toepassing op de zeeoorlog van de beginselen der Conventie van Genève van 1906. 3. De Conventie betreffende «de behandeling van krijgsgevangenen in 1929 te Genève gesloten. Op 15 Februari 1945 heeft het Internationaal Comité van het Rode Kruis te Genève aan de re geringen en de nationale Rode Kruis-verenigingen voorgesteld om een herziening van voornoemde conventies voor te bereiden, als mede om over te gaan tot het ont werpen van een nieuwe conventie ter bescherming van burgers in oorlogstijd. Naar aanleiding daarvan zijn achtereenvolgens een voorberei. dende conferentie van Rode Kruis verenigingen (Juli 1946), en een conferentie van regeringsdeskun digen (April 1947) te Genève ge houden. Aan de hand van de al daar gevoerde debatten heeft het internationale comité ontwerp, conventies opgesteld, welke na en kele wijzigingen door de zeven tiende internationale Rode Kruis- conferentie te Stockholm in Aug. 1948 zijn aangenomen. Bedoelde CT^twerp-conventies zullen als uit- gmgspunt dienen voor de bespre kingen op de diplomatieke confe rentie. welke op uitnodiging van de Zwitserse regering op 21 April as. te Genève zal bijeenkomen. In dit verband vraagt de tot standkoming van een Conventie ter bescherming van burgers in oorlogstijd in het bijzonder de aandacht, gezien de ervaringen van de laatste wereldoorlog men denke aan de verschrikking der concentratiekampen en gelet op het feit, dat de burger bevolkingen hoe langer hoe meer in de totale oorlogvoering wor den betrokken, is het onnodig te wijzen op het grote belang van een internationale regeling op dit gebied. Intussen is het raadzaam zich t.a.v. een dergelijke regeling niet aan al te groot optimisme over te geven. Immers, de bestaande Rode Kruis-verdragen. welke voor her ziening in aanmerking komen, hebben vrijwel uitsluitend betrek, king op gewonde, zieke of krijgs gevangen militairen, dus opscherp omlijnde groepen van personen, onderworpen aan de krijgstucht en geplaatst onder het gezag van ver antwoordelijke commandanten, terwijl de nieuwe ontwerp-conven. tie een onafzienbare massa van de meest u Heenlopende individuen omvat. Alleen dit verschil al maakt het duidelijk, dat het geen gemakkelijke taak is om t.b.v. de Uit Helsinski meldt het Sowjet- Russische persbureau Tass, dat in de laatste tijd het uitdagend op treden van de Finse reactie tegen over de communisten ten doel heeft de openbare mening voor te bereiden op nog duistere, door de binnenlandse en internationale re actie gesmede plannen." Hierbij citeert Tass het commuistisch gezinde Finse blad „Tue Kansas Sanomat", waarin wordt verklaard dat „de rechtse kringen van Fin land al hun hoop vestigen op aan- valsplanen in verband met de At lantische militaire unie. Deze krin gen worden hierbij stilzwijgend door de regering gesteund." Tass meldt in hetzelfde bericht, dat generaal Arajuri, voormalig hoofd vah de politie te Helsinski in December j.1. in Finland is te ruggekeerd. na in het buitenland een schuilplaats te hebben gezocht en dat hij, ondanks dat hij be schuldigd was van oorlogsmisda den. slechts tot 15 dagen gevan genisstraf is veroordeeld. Wild-West in Naarden Dinsdagavond omstreeks half tien hebben twee 18-jarige jongens, F. van S. uit 's Graveland en L. D. uit Naarden. in Naarden een nieu we Skoda personenauto gestolen. Direct nadat zij dit hadden ge daan werd de diefstal bemerkten de politie gewaarschuwd. Deze waarschuwde op haar beurt de rijkspolitie, omdat de dieven in de richting van de hoofdstad waren verdwenen. Een motorrijder van de rijkspolitie ging hen tegemoet en ontdekte de Skoda op de Mer- wedebrug. De pogingen oih de wa gen te doen stopppen mislukte en weldra schoot de Skoda met een formidabele snelheid, achtervolgd door de agent op de motorfiets, in de richting Amsterdam. Door de politie werd verscheidene malen op de vluchtelingen geschoten. Bij de Hakkelaarsbrug trachtte de wagen een bocht te nemen: de be stuurder verloor de macht over het stuur en de auto sloeg vier maal over de kop. De twee inzittenden vlogen er uit en zagen geen kans meer te ontsnappen. Zij bleken bovendien schotwonden te hebben opgelopen Van de auto is niet veel meer over dan een hoop verwrongen staal. De beide autodieven zijn na medische hulp te hebben gekregen overgebracht naar het posthuis van de rijkspolitie. De Britse autoriteiten in Duits land hebben de ..Duitse Rechtse Partij" op grond van haar ..ultra- nationalistische en militaristische neigingen" verboden. r De „Bounty Bible" die vroeger aan de bewoners van het eilandje Pitcairn, in de Stille Oceaan, toe behoorde, zal hun nu een verblijf van 110 jaar in de Verenigde Sta ten worden teruggegeven. De ko lonie Pitcairin werd 160 jaar ge leden gesticht door de „Muiters van de Bounty" wier daden reeds in boek en film werden verhaald. Nadat de opstandelingen kapitein Bligh en 18 leden van zijn beman ning in een redidngsboot hadden achtergelaten, gingen zij op Tahiti aan land, waar zij zich vestigden. Enkele jaren later verlieten enigen hunner met hun vrouwen Tahiti en stevenden, aan boord van de „Bounty", naar Pitcairn. Slechts dertien jaar later vernam men waar zij waren aangekomen en dat zij er een kolonie hadden gesticht. Hun leider was John Adams die zijn kinderen onderrichtte met be hulp van de bijbel en het gebeden boek van de „Bounty". Intussen werd de bijbel door een Ameri kaans matroos meegenomen. Thans zullen de Amerikaanse autoriteiten hem teruggeven. MAANSVERDUISTERING PER TELEVISIE De totale maans verduistering is reeds te New York »»v waargenomen. Gedurende een uur en twintig minuten was het ge heel duister. Het verschijnsel zelf heeft vijf uur en negentien secon den geduurd. De personen, die over een televisietoestel beschikten, konden de maansverduistering vol gen. daar de zendstations zich in verbinding hadden gesteld met de weerkundige instituten. METEOOR WAARGENOMEN Een schitterende meteoor is boven de >hemel van New England waar genomen. De meteoor is kort daar op ulteengesprongen en volgens de mededelingen van een piloot van een lijndienst, schenen stukken neer te vallen op Rhode Island. Sterrekundigen hebben verklaard, de meteoor boven Portland, Maine Long Island en New York te heb ben waargenomen. Een andere vlieger rapporteerde een „bal van vuur" naar beneden te hebben zien vallen in de buurt van New Castle (Delaware). DE EERSTE WERELDBURGER Garry Davis, de eerste „wereld burger" heeft bekendgemaakt, dat hij de Sowjetrussische regering zal verzoeken hem zonder pas- T~\e Voorzitter vaai de Algemene vereniging voor bloembollen cultuur, de heer van Nispen tot Pannerden heeft op de vergade ring van deze organisatie een ern stige waarschuwing laten horen, die eigenlijk gericht moest zijn tot allen, die in de landen tuinbouw werken. Het was een waarschu wing tot het gehele volk. Want ons land is een agrarisch land en als zodanig heeft het volk in zijn ge heel belang bij een welvarende agrarische bevolking. De heer Van Nispen deed 'n be roep op kwekers en exporteurs, om zich ten strengste te houden aan de voorschriften, 'welke door de Plantenziektekundige dienst wor den gegeven. Dat geldt niet alleen voor de bollenkwekers. Dat geldt voor allen die het aangaat. En wij zouden deze waarschuwing, waar mee we van ganser harte instem men, nog willen uitbreiden. Laat allen die producten kweken, die voor export bestemd zijn, aan de ze producten de grootst mogelijke zorg besteden. In bijna alle landen is onder de agrariërs een streven om aan de invoer uit andere landen beper. kingen op te leggen. Lazen we niet een dezer dagen, dat de Engelse kwekers steen en been klaagden over een te grote invoer van tuin bouwproducten uit Europa? Welnu als wij nu producten gaan uitvoe ren, die de toets der kritiek niet kunnen doorstaan, of die niet be handeld zijn volgens aanwijzingen van de Plantenziektekundige dienst geven ivij die opponerende tuin ders een sterk wapen in de hand. Het is daarom noodzakelijk, dat allen die het aangaat medewerken als er strijd moet werden gevoerd tegen de coloradokever, of tegen de aardappelmoeheid of wat voor ge varen het ook mogen uezen. Ook als de bestrijding geld en moeite kost. Want meer dan ooit geldt hier: De cost gaet voor de baet uit. Hoe noodzakelijk dergelijke waar schuwingen zijn, kunnen we ook bewijzen aan de hand van een ge sprek, dat we onlangs hadden met iemand, die een leidende rol speelt in de kringen der fruitteelt. Het mag als bekend worden aan genomen. dat onze fruitteelt zich in de laatste jaren zeer sterk heeft uitgebreid. In de komende jaren zullen we tevens grotere hoeveel heden buitenlands fruit kunnen verwachten op de Nederlandse markt. Wel is het binnenlands ver bruik sterk toegenomen, maar wil de fruitteelt ook in de toekomst, en om die toekomst gaat het juist, lonend blijven, dan zullen we nu reeds voor 't fruit exportmarkten moeten zoeken. Walnu, Engeland wilde geruime tijd geleden een belangrijk kwan tum peren afnemen. Maar toen die peren in Engeland arriveerden, bleken er partijen onder, die in zo'n erbarmelijke staat aankwa men, dat deze pas geopende markt meteen weer verloren dreigde te gaan. Het was hier de enkeling, die het voor de massa bedierf. Laat 't een waarschuwing zijn. We herinneren ons nog, hoe Ne derland de eerste boter exporteur was. Door verregaande slordiohe.id moesten we de Denen het veld la ten en in lange jaren gelukte het ons niet onze positie te heroveren. Slechts kwaliteitsproducten kun nen onze landbouw voor rampen behoeden. Dat ieder daaraan moge medewerken. v. Z. OP GOEDE VRIJDAG ZAL ONZE COURANT NIET VERSCHIJNEN. De Directie. poort of visum de Sowjetrussische grens te laten passeren, teneinde bij de burgers der Sowjet-Unie aanhang te winnen voor zijn be weging voor het wereld-federalis- me. Davis deelde verder nog mede, dat hij in een Parijs fabriek een „verdrag van wereldburgers" zal afkondigen, als tegenwicht van 't atlantisch pact. SOWJETMENS BOVEN HAMLET Professor Feodor Goloventsen- ko heeft voor radio Moskou ver klaard. dat in geestelijk opzicht de Sowjetmens „hoog boven Shakes- peare's helden verheven was". De prof. diende hiermee Sowjet-criti- ci van antwoord, die beweerd had_ den, dat Hamiets besluiteloosheid een algemeen menselijke eigen schap was. JACHT OP HORLOGES Ambte- naren van diverse opsporings diensten in de hoofdstad hebben een jacht op gesmokkelde horloges gehouden op het Waterlooplein te Amsterdam. Alle kraamhouders, die horloges te koop aanboden werden aangehouden en overge_ bracht naar 't politiebureau, waar hen gelegenheid werd gegeven te bewijzen, dat de horloges legaal waren ingekocht.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1