Trouw' Studenten zwerven in de V.S. 1 Een gevaar voor onze veestapel LAAT DE DIEREN INENTEN -e Amateur Gentleman .S,ouda'ó ïlae-tn Uo&yfiijrie, niakgxiAiriz, pje.fi px&ja 34 ci. tleqale pers in de verdrukking Moeilijkheden voor ,Het Parool'' en O» enige persconferenties heb ben de heer W. van Norden, di recteur van Bet Parool, en mr j A ff. J- Bruins Slot, hoofdre dacteur van Trouw en later de heer W. Cappel, voorzitter van de personeelsraad van de Tele graaf mededelingen gedaan over de achtergronden van de moei lijkheden bij het vervaardigen van de gastbladen in het ge- bouw van de Telegraaf Maandagochtend J.I.. aldus J: heer van Norden. was de ze"®™} om half negen gesloten, omdat het gprsoneel vergaderde. Enige uren Opgestapelde copie werd1 niet ve - Hee'd. zodat dientengevolge Het Pa fooi en Trouw niet konden gorden gedrukt. Het personeel had be raadslaagd over de houding, die het moest aannemen naar aanlei ding van het antwoord, dat de di recties van de gastbladen hadden gegeven op de volgende vragen van de zijde van de personeels raad: le Gaan de directies van Het Pa^ rooi en Trouw In principe accoord met een gelijke verdeling van de ruimte en de technische capaci- Je^Verklaren genoemde directies zich bereid, niets te ondernemen, dat de herverschijning van De Te leeraaf en De Courant Het Nieuws van de Dag per 1 Juli 1949 onmo- gelllk zou kunnen maken? 3e. Verklaren de directies van Het Parool en Trouw zich bereid, zorg voor te dragen, dat de ge vraagde lokalen ter voorbereiding van de heruiteave van de Tele graaf en De Courant Het Nieuws van de Dag uiterlijk 30 April 1949 ter heschikking komen van De Te_ leeraaf? Deze directies hadden verklaard, dat. z'i daarop geen anwoord kon den geven, omdat het personeel niet is betrokken in de onderhan delingen. die gevoerd worden met de vertegenwoordiging van de er ven Hnldert. welke onderhandelin.. gen worden gevoerd onder leiding ven de heer M. H. Reinalda. Het personeel wenst een spoedi ge herverschijning van De Tele graaf. omdat het vreest, dat ziin rechtspositie anders zou kunnen worden aaneetast en de bij De Te legraaf geldende pensioenregeling ni°t hehoo»-liik kan ten uitvoer worden gelegd. Realiteit is. aldus de heer Van Norden. dat de fiscus al enige jaren geleden heeft ge- eist. dat deze pensioenverplichtin gen zouden worden afgesplitst.dat de pensioenen zouden worden uit gekeerd onafhankelijk van het dienstverband en dat vrees, dat bij INGEZONDEN MEDEDELING BLEEKWATER AMMONIA VOORMEER 12 - ALKMAAR een eventueel niet verschijnen van De Telegraaf een deel van het personeel zou worden ontslagen, ongegrond is. Volgens de heer van Norden, zou de hcrverschijnning van de Telegraaf niet mogelijk zijn vóór de Staat der Nederlanden uit de eigendom is geraakt van het kwartdeel van de boedel, n.1. het erfdeel van de beruchte Hakkie Holdert, dat bij het beheersinsti tuut is ondergebracht. Trouw en Het Parool zijn doende een ruim teverdeling, zowel voor het admi nistratieve als het technische ge deelte van het telegraafgebouw voor te bereiden om het duurzaam vervaardigen van de bladen de gastbladen en de weer te verschij nen Telegraaf en De Courant Het Nieuws van de Dag mogelijk te maken. Nu door de houding van 't personeel het vervaardigen van Trouw en Het Parool in het ge bouw niet mogelijk is gebleken hebben de directies van deze bla den besloten uit het gebouw te trekken totdat vervaardiging van hun bladen opnieuw vezekerd is. De directies hebben bij deurwaar- ders-exoloit de verantwoordelijke personen in gebreke gesteld. De directies hebben zich voorts tot de persraad gewend met het verzoek voorzieningen in deze te treffen. De heer Reinalda, zo besloot de heer van Norden, heeft gisteren medegedeeld, dat hlf alle onder handelingen opschort tot het drukken van Het Parool en Trouw weer normaal geschiedt. De heer Cappel deelde als het standpunt van het personeel mede dat dit het lange wachten op het herverschijnen van De Telegraaf en De Courant Het Nieuws van den Dag moe is. Onze strijd, verklaar de de heer Cappel, gaat niet tegen de inhoud der bladen. Alleen ons inzicht in ons belang heeft ons ge leid. Wij ziin er o.m. niet zeker van of wij naar de 2ln van de erven Holdert hartdoler» De directies van Het Parool en Trouw hebben een telegram ge zonden aan d« Eerste Kamer, waar in medegedeeld wordt, dat het de_ ze bladen door sabotage-actle in 't bedrijf van De Telegraaf onmoge lijk gemaakt werd te verschijnen en de nieuwsvoorlichting voor ruim 300.000 gezinnen moest weg vallen. Tevens wordt gezegd, dat het voortbestaan dezer dagbladen in groot gevaar is. A R. nemen stelling De Centrale A.R. Kiesvereniging heeft stelling genomen in de Am sterdamse krantenstrijd. Zij wijst er op, dat de dagbladen Trouw en Het Parool ten koste van het bloed van vele goede Nederlanders de strijd tegen de overweldigers heb_ ben gevoerd. De Telegraaf, aldus de AJt. Kiesvereniging, stelt haar maatregelen, welke geleld hebben tot de moord op meer dan 100.000 Joodse landgenoten, als juist voor. Dit blad heeft echter vele Neder landse burgers tot vuig landver raad opgewekt. De stelling, als zou de voormalige Telegraaf hebben gehandeld in het Nederlandse be lang. kan slechts lelden tot onder mijning van onze volkskracht ln een tijd, waarin de grote politieke spanningen versterking van die volkskracht eisen. De A.R. Kiesvereniging doet een dringend beroep op de regering, om zodanige maatregelen te tref fen dat de verschijning van Trouw en Het Parool overeenkomstig de grote verdiensten dezer bladen ln onze donkerste dagen zonder hin_ der door de machinaties van de voormalige Telegraaf zal kunnen geschieden. „Tevens verzoekt zij de politieke partijen zich bij dit ebroep onverwijld aan te sluiten „opdat de herdenking onzer doden op 3 Mei a.s. inderdaad in op rechtheid zal kunnen geschieden". Onbetaalde propagandisten 29 APRIL OPENING VAN DE KAASMARKT IN ALKMAAR De datum van 29 Aprü a.9. Is vast gesteld als openingsdag van de kaas markt. Het ligt hierbü in liet vooroe men de opening op officiële wüze ten doen pLaatsvinden in tegenwoordigheid van Dr Alan Valentine, Hoofd van de ECA MimiOQ in Nederland Deze voor ons fend weihans* de belangriikste fi guur, gezien in het kader van de Mars hallhulp, vertoeft reeds verscheidene ma einden in Nederland. Hti heeft zich hii verschillende gelegenheden als een groot vriend vniT ons land doen kennen en ziin gezaghebbende stem wordt Amerika niet onderschat. 5' BiLJAR" VOOR DE TELEVISIE - in de televisiestudio van Philips te Eindhoven hebben de wereldkampioen P. v. d. Pol en de Neder landse kampioen H. Metz een demonstratie gegeven van kader-bil jart 47/2. Van de Pol won deze match met 300 caramboles terwijl Metz op 81 bleef staan. V.l.n.r. de heren H. Metz, radlo-commenta- tor H. Keizer en P. v. d. Pol Twee ouderejaars-studenten aan de universiteit te Amsterdam, R. C. Hietink en W. B. Blaisse. zullen dezer dagen, na zeven maanden „liften" door de Verenigde Staten, naar Nederland terugkeren. Naar zij aan Anetaa mededeelden, heb ben zij op hun Amerikaanse reis 16000 mijl afgelegd. Na 19 Decem- ebr van het vorige Jaar hebben de ondernemende studenten zich als taak gesteld, de Amerikanen die zij op hun reizen ontmoetten, stu_ denten aan universiteiten en col leges, courantenredacteuren en ra dio-commentatoren, de Ameri_ kaanse zakenman, die hen een eind meenam in zijn auto of de truckdriver van een Overland Trucking Company die hen een lift gaf dwars door Colorado. om trent Nederland en Indonesië in te lichten als een soort van onbe taalde propagandisten. Op deze wijze hebben zij ongeveer 30 keer lezingen gehouden voor universi teiten, colleges, clubs enz., hebben zij 8 keer gesproken voor de radio en in een 20-tal couranten versla gen doen opnemen omtrent hun studentikoze „Hitch H!king"-reis, met daaraan vastgeknoopt hun mening over de Indonesische kwes tie. vanuit Nederlands standpunt gezien. Te San Diego namen zij ook deel aan een radio-discussie met leden van de Junior Ch amber of Commerce. Over het algemeen was hun ervaring, dat in het Westen van de Verenigde Staten de mensen onbevangener stonden tegenover hum verdediging van het Neder landse standpunt dan in het Oosten, voornamelijk omdat men in het Westen minder eenzijdig is beïnvloed door pers, radio en republikeinse propaganda. Niet temin vonden zij overal grote waardering en belangstelling voor Nederland en wilde men gaarne naar hen luisteren, ook al wa$ men Jiet niet eens met 't Nederlandse optreden in Indo nesië. Hietink en Blaisse, die grote waardering vonden voor het werk van de Indonesische afdeling van 't Nederlandse informatie-bureau gav enals hun mening, gegrond op *iun eigen ervaring, te kennen, dat (p zaak van de voorlichting over Amateurs zetten hun beste televisie-beentje voor De vorderingen op het gebied van televisie gaan snel. Echter niet zo snel, als dat zou kunnen wor den opgemaakt uit berichten van enthousiaste amateurs .die ver buiten het zenderbereik van Phi lips te Eindhoven het door deze r, aatschappij uitgezonden televi sie-programma «veten te ontvan gen. Deze ontvangsten wekken de indruk, dat de voortschrijdende televisie-techniek ook ontvangst buiten de 35 a 40 km afstand van de zender mogelijk maakt. Dit is echter niet geheel waar. Wan neer een televisie-uitzending od meer dan 35 a 40 km afstand wordt ontvangen, vindt dit zijn oorzaak in bijzondere omstandigheden, zo als: een exhorbitant hoge anten ne, opstellen van het apparaat in hoge kerktorens, troposferische toe standen enz. Aldus ueelt men van de zijde van Phil'ps mede. Niette min. de televisie-techniek maakt snelle vorderingen en wie weet wat nog op korte termijn te ver wachten is. Indonesië gebaat zou zijn door ver- veelvuldiglng van het aantal spre kers voor clubs, verenigingen, uni versiteiten enz., indien dit finan cieel en physiek mogelijk zou zijn. Met de beperkte middelen, die het Nederl. informatiebureau heeft, wordt gewoekerd, zeiden de stu denten, doch men ondervindt de handicap avn het feit, dat de re publiek vele vrijwillige medestan ders en propagandisten heeft ln de universiteits-professoren, links, gerichte verenigingen enz., terwijl bovendien de republiek handig ge bruik maakt van de sympathie der Amerikanen voor de „underdog" en de man, die voor zijn vrijheid vecht. Mond- en klauwzeer De directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren schrijft ons: Telkens horen wij nog weer van nieuwe mond- en klauwzeerge- vallen ln onze provincie (en ook in overig Nederland) Het blijkt in vele gevallen door een marktkoe te zijn aangebracht en het be paalt zich in tal van bedrijven tot die marktkoe. Indien het reeds aanwezige vee korte of lange tiid tevoren was geënt tegen mond en klauwzeer. Zelfs op verschillende bedrijven, waar de veestapel langer dan 7 maanden geleden werden geënt, blijven de geënte dieren gezond. De enting tegen mond en klauwzeer is praktisch afdoende en welk ka pitaal de zorgzame veehouder zich door tijdige inspuiting bespaart, is niet bij benadering te schatten. Maar. er zijn meer diersoorten gevoelig voor mond- en klauwzeer en nu in het voorjaar, nu er weer zoveel jong leven op de boerderij ronddartelt, leek het mij goed hier vla de krant nog eens op te wijzen. Er gaan lammeren en biggen dood aan mond- en klauwzeer en de ouderen onder ons zullen zich nog goed weten te herinneren, hoe vlak na de oorlog 1914—'18 er tal van jonge kalveren sneuvelden. In de regel gebeurde dit tijdens het voeren, wanneer de Jonge kalveren haastig de melk of melkproducten naar binnen slobberden en dan soms met een enkele schreeuw plot sellng dood neervielen, tengevolge van een mond- en klauwzeer hart aandoening. Toenmaals werd erop grote schaal met bloed van pas genezen dieren gespoten. Dat gaf maar een tijdelijke weerstand, mis schien van hoogstens 14 dagen of uiterlijk 3 weken. Ook werd toen wel serum ingespoten en serum gaf niet veel langere tmmuniteits (weerstands-) duur. EEN PRIMA SERUM. Maar nu kunnen wij beschikken over een prima mono en klauw zeer entstof en daarom ligt het geval nu veel gunstiger Door uw vee ln te laten spui ten met mond en klauwzeer ent stof bent U zeker, dat U de gehele weideperlode overbrugt en dat Uw vee tot het eind van 1949. prak tisch gesproken, geen mond- en klauwzeer zal krijgen. Dat er nog altijd veehouders zijn. die het maar afwachten, in de stille hoop dat zij er „doorlopen" is een feit. Dat is dom. want wanneer een veestapel wordt ge6nt tegen mond en klauwzeer, duurt het toch al tijd nog 14 dagen voor het op „volle sterkte" werkt. En. we we ten nu toch zo langzamerhand wel. hoe arillie de mond- en klauw zeerinfectie verloopt. Daar hoef je helemaal niets voor aangekocht te hebben, om het te krijgen. Neemt U toch geen risico, maar laat nog ln de staltijd Uw vee inenten. In de buurt van Alkmaar heeft een veehouder 35 lammeren dood aan mond- en klauwzeer. En, op meerdere plaatsen ziin biggen aan gesneuveld. Wanneer er op een boerderij mond- en klauwzeer is uitgebro ken. Is het te laat! Dan kunt U trachten met seruminspuitingen 't jonge vee te redden, maar afdoen de is dat niet. Ook hier gaat de „cost voor de baet" uit! Voorkomen is beter dan genezen. De directeur, D. Rempt. Volgens een verklaring van het Deense departement van oorlog ls in de Duitse stad Oldenburg pa- ratyphus uitgebroken. 150 Duit. sers lijden aan deze ziekte. Op en bij de boterham GEVULDE TOMATEN EN KOMKOMMER (Warm) voor bij de boterham. 8 tomaten of 1 grote komkom mer. Voor het vulsel: 100 g spaghetti of macaroni, gaar gekookt en vermengd met 50 g in blokjes gesneden rookworst. Of 200 g garnalen of gekookte vis in een sausje, gemaakt door 2.5 dl water, waarin een bouillon blokje is opgelost, te binden met 20 g (plm. 2 eetlepels aangemeng de bloem en zout, (peper», aroma en er een scheutje azijn naar smaak aan toe te voegen. De tomaten of komkommer was sen. Van de tomaten een kopje afsnijden en ze uithollen. De kom kommer schillen, overlangs door snijden en uithollen en de uitge holde tomaten en komkommer m. zout bestrooien. (De resten in de soep verwerken). De tomaten of komkommers vullen en in een vuurvaste schotel plaatsen. Een weinig water en een klontje boter of margarine toevoegen. Het ge recht bestrooien met paneermeel, er klontjes boter of margarine op leggen, het in de oven gaar laten worden en er een bruin korstje op laten komen (plm. 20 minuten.) JACHTSCHOTEL. Een rest gekookte aardappelen, een restje vlees of enige plakken bloedworst, een restje jus, boter of margarine of vet, een paar uien, zout. aroma, (peper) een scheutje melk. De uien fijnsnipperen en in de boter, de margarine of het vet van de jus bruin bakken. Een wei nig water en het in stukjes gesne den vlees of de bloedworst, (wat peper) en eventueel wat zout toe voegen. De aardappelen fijnmaken en met het gestoofde vlees ver mengen, het gerecht door en door warm laten worden en ln 'n schaal overdoen. De aardappelen kunnen ook in plakken gesneden laag om laag met het gestoofde vlees in een vuurvaste schotel gelegd en met paneermeel bestrooid worden. De sluwe Chichester heeft voor Ronald Barrymaine een slaapdrank in de brandewijn gedaan. Zelf ligt hij op de loer om Barnabas dood te schieten wanneer hij bij de hut komt om Cleone te ontmoeten. Chi chester weet natuurlijk niet, dat Barnabas dit sinistere spel doorhad en op de zolder van de schuur zit. Nota bene boven zijn hoofd. Chi chester vlucht als hij een ander naar de hut ziet komen-, het is Smivvle. 60) „O, die Chichester is een intens laag individu. Hij heeft nu weer dat knap pe meisje uit die herberg, die Clemen- cy, die Dick en jij goed kennen, heel bang gemaakt. Zij heeft u een brief geschreven en die meegegeven hier is hij!" Barnabas nam de brief en verbrak het zegel. Het was een heel kort briefje, maar onder het lezen keek Barnabas nog somberder. „Smivv," zei hij heel ernstig, terwijl hij de brief in zijn zak stak, „wil je iets voor mij do?n wil je een briefje voor mij brengen aan mijn kamerdienaar John Peterby? Je zult hem vinden in de Eik en Klim op in Hawkhurst." „Daar u een goede vriend van me bent, zal ik het doen Maar", ging Shrig voort, terwijl Barnabas een paar instruc ties voor Peterby op een bladzijde van zijn zakboekje schreef, „hoe staat het met u zelf u gaat toch daar niet heen JEFFERY FARNOL: terug' en hij wees met zijn duim over zijn schouders naar de hut die nu op korte afstand achter hen lag „Natuurlijk," zei Barnabas, „om de afspraak te houden." „Gelooft u, dat het nu veilig is?" „Volkomen dank zij jou! Hier is het briefje en als je dat wilt, kan je met Peterby naar Londen terugrijden," „Graag, maar u?" Smivv hield op en hij haalde enigszins aarzelend een pis tool uit zijn zak, dat hij Barnabas toe stak. „Voor het geval, dat ze toch moch ten terugkomen." Maar Barnabas wees het wapen lachend af en schudde zijn krachtige vuist. En Smivvle, het hopelo ze inziende, tikte tégen de brede rand van zijn hoed en verdween in de toene mends duisternis. Toen hij weg was en het geluid van zijn voetstappen in de verte weggestorven was, keerde Barna bas zich om en liep vlug naar de schuur terug: maar nu liep hij met gebalde vuisten en zijn hoofd vooruit als iemand die zeer op zijn hoede is. De avond viel en de schaduwen werden dieper en on der het lopen bleef Barnabas in de be schutting der bomen, tot hij weer de eenzame en bouwvallige schuur van Oakshott voor zich zag. Een ogenblik bleef hij staan en nam hij de muur nauwkeurig op; dan stapte hij vlug vooruit, ging de donkere deur binnen, wendde zich naar een zekere plek en schrok terug voor de dreigende gestalte, die uit de schaduw oprees. „Ah! Bent u eindelijk gekomen, mijn heer?" zei Barrymaine, zich met een hand aan de muur vasthoudend, terwijl hij het pistool hoog in de andere hield. „In plaats van de z-zwakke z-zuster vindt u de wrekende broeder! Ik heb uren op u gewacht. Vervloekt verve lend hol hier. En ik ben in slaap ge vallen, maar „Omdat je bedwelmd was!" zei Bar nabas. „Bedwelmd! Hoe zo?" „Chichester heeft iets in de brande wijn gemengd „Chichester „Hij wilde mij vermoorden, terwijl jij sliep, en de misdaad op j o u laten neerkomen!" „Leugenaar! Je bent hier gekomen om mijn zuster te ontmoeten, maar in plaats van een weerloos jong meisje vir.d je mij en we zullen nu eens en voor al af rekenen, zoals ik je de laatste keer, dat we elkaar gezien hebben, gezegd heb. Er ligt nog een pistool in het kistje daar neem dat en ga op de gewone afstand staan." „Luister naai* mij!" begon Barnabas. „G-geen woord je zult met me duelleren .Nooit!" „Neem dat pistool of ik schiet je neer waar je staat!" „Neen!" „Ik zal tot drie tellen!" zei Barry maine, terwijl zijn bleak gezicht scherp uitkwam in de donkerte. „Een! Twee! Maar op dat ogenblik sprong Barna bas naar voren en greep hem beet; elkaar omklemd houdend, waggelden zij door de deur naar buiten. Barrymaine vocht als een bezetene: Barnabas voelde zijn jas scheuren, maar hy bleef de rechterhand van zijn 2- genstander omklemmen; toch werd de loop' van het 'wapen tweemaal op hem gericht en tweemaal ontweek hij die, vóór Barrymaine schieten kon. Daarom liet Barnabas, die Barrymaine's be doeling zag en in al zijn trekken las, een hand los, trok zijn arm terug en sloeg vlug en hard. Barrymaine gaf een gil, die, naar het Barnabas toe scheen, een echo heel in de verte vond, sloeg zijn armen uit, waggelde en viel. Dan raapte Barnabas het pistool op en boog zich over Barrymaine heen. „Ik moest het doen," hijde hij. „Heb ik je erg pijn gedaan?" Maar Ronald lag heel bleek en stil en bukkend zag Barnabas, dat hij veel harder geraakt had dan zijn bedoeling geweest was en dat Barrymaine's mond gespleten was en bloedde. Op dat ogenblik, juist toen hij neerknielde, hoorde hij weer een gil, doch dichterbij nu en met het ruisen van rokken. Hij keek op en zag Cleone naar hem toe snellen. „Cleone!" riep hij opspringend. „Je hebt hem geslagen!" hijgde zij. „Ik ja, ik mo-ast. Maar hij is niet erg gewond Doch Cleone lag op haar knieën, had Barrymaine's hoofd tot zich getrokken en wiste met haar zakdoek het bloed van zijn bleek gezicht. „Cleone." zei Barnabas, ..ik heus *c kon niet anders. O, Cleone kijk op!" Maar terwijl hij sprak, ritselden weer de bladeren vlak bij en die rich ting uitkijkend, zag hij hoe Chichester glimlachend hen gadesloeg; Barnabas liep naar hem toe en ging met woest drei°ende ogen voor hem staan. „Ploert!" zei hij met minachtende lippen. „Schooier!" „Ah!" zeide Chichester vriendelijk, „u hebt daar een pistool, zie ik.'" „Je verfoeilijke schurkerij is bekend. Ja glimlach, als Je wilt, maar als je. terwijl je daar met je pistool in je hand in de schuur geknield lag, de moeite genomen had naar de zolder boven je hoofd te kijken, dan had je me, zonder dat er een haan naar gekraaid had, kunnen vermoorden. Maar nu leef ik nog. Bah, ga 't land uit kerel, want ik zweer je, dat je uit iedere club gejr.agd zal worden en dat iedereen weten zal wie je bent. Ga nu. voor je me in de verleiding breng je als een vergiftig dier te worgen! Ga, zeg ik je." Nog steeds glimlachend, maar n .t een duivelse uitdrukking in ziin toege knepen ogen, nam Chichester Barnabas van top tot teen op, keerde ziel om, liep weg, zwaaiend met zijn wandel stok, terwijl Barnabas hem met zijn pistool in zijn hand volgde, precies zoals dat een paar maanden te voren het ge val geweest was. Op dat ogenblik zag Cleone, die nog naast Barrymaine ge knield lag, toevallig een klein verfrom meld stukje papier, dat dicht bij haar lag. Zij raapte het op, keek het in, schrok en las dan met saam" et rok ken wenkbrauwen „Beste Barnabas, Het beest heeft mij ontdekt Ik dacht, dat ik hem alleen verachtte, maar nu weet ik, dat ik ook bang voor hem ben. In mijn angst wend ik mij tot u. Ja, ik zal nu gaan waarheen u wilt De vrees heeft mij nederig gemaakt en ik neem uw aanbod aan. O, breng mU weg verberg mij ergens, dan zal lk steods zijn „Uw dankbare „Clemency (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3