MOTORRACES TE ALKMAAR Piet van Aartsen moest hoofd buigen voor geladen Hartman Ontzaglijke karavaan toog naar Sportpark De Residentie Operette ifou-uig., COCA COLA en PHILLIP MORRIS Tweede Ronde van Nederland belooft zeer aantrekkelijk te worden [WfW+°l Een ontzaglijke karavaan van wandelaars, fietsers, motoren en auto's bewoog zich Maandagdagmiddag naar het Alkmaars Sportpark om getuige te kunnen zijn van de motorraces. Vol gens voorzichtige schattingen bevatte het volledig uitverkocht huis 13.000 toeschouwers. Een prachtig succes voor het organi serende „Alcmaria V.V.V., maar waarvoor men toch ook de weer goden dank mag brengen. Immers in het prachtigste weer van de wereld heeft het publiek kunnen genieten van uitermate boeiende races. Grootten kwamen er aan de start, keien als een Piet van Aartsen, een Arend Hartman, een Metselaar en een Cordang. En van deze rij was steeds de naam van Piet v. Aart sen op aller lippen. De Amsterdammer is ook wel een klasse apart, al moest hij in de finale van de senioren 500 cc het trotse hoofd bulgen voor een geladen Hartman Die finale van de senioren 500 cc «werd dan ook wel onder bijzonde re omstadigheden verreden. Aan kle start verschenen o.a. Hartman yan Aartsen, Metselaar en de iAlkmaarder Dik de Geus. Het wil- Ide met het starten niet erg vlot ten en toen hef eenmaal ging, kwam Piet van Aartsen niet los. pe jury besliste dat er over ge start moest worden, wat bij de renners nogal ontstemming te ■weeg bracht. Met name bij Arend Hartman, die goed weg was geko men en het besluit van de jury om over te starten gispte, daarin bijgestaan door luide afkeuringen van het publiek. Van welke invloed dit op het renners moreel" is geweest, zou ■daartoe uitgenodigd, alleen een psychiater kunnen uitmaken, maar een feit is het, dat een ui terst felle Hartman aan de start verscheen én een Van Aartsen. die ons wat lauw scheen door de ze gebeurtenissen. PIJSLSNEL Arend Hartman schoot na de start pijlsnel naar voren en nam b°slist de kop. goed gevolgd door Metselaar en De Geus. terwijl Van Aartsen zich in de achterste re gionen bevond. WUde hij het pu- b^ek laten zien. dat hij kon win- nen zoals hij wou? Want plotse ling zette hij scherp aan met ze- k°r een achterstand van 150 me ter. Gemakkelijk gleed hij langs •Hoof. Dammres en Van Doornik. de voorsprong, die Hartman inm'ddels had genomen bleek on aantastbaar. Wel slaagde Piet van Aartsen er nog In De Geus en Metselaar voorbij te komen, maar Hartman zag hij alleen maar aan de achterkant.... hoe fel en roe keloos hij zich ook door de laat ste bocht sleurde. Zo was de fi- r^'e van de sen'oren 500 cc voor Hartman in de fraaie tijd van 1 min. 48 sec. Bijna de fraaiste tijd van de middag. Van Aartsen had in zün serie nog scherper, n.1. 1 de finale was voor Hartman, wel verdiend. zo ook zijn ere-rondje. ei in bloemen en een hartelijk ap plaus van het opgetogen publiek. De Limmenaar Metselaar werd een goede derde en de Alkmaar- der De Geus een even goede vier de VERBETEN STRIJD De race voor senioren 350 cc werd een overwinning voor Van Aartsen. die alle drie de manches won, echter pas na felle strijd met de Limburge- Cordang. die tweede werd. In alle manches ge lukte het laatstgenoemde verbe ten vechtend even langs Van Aart scn te komen, maar hij werd on verbiddelijk teruggewezen. Thys- se W3rd derde en De Boef, met wie het nog niet erg wil vlotten na zijn beenbreuk van verleden Jaar. werd vierde. Ook de langebaanrace voor se nioren 350 cc was voor Piet van Aartsen in de tijd van 2 min. 46.6 sec., terwijl Cordang 2 min. 4G.8 sec. liet noteren. Wel een bewijs, dat ook hier fel gestreden is en dat de zege pas bij de eindstreep vaststond. SNELSTE RONDE De langebaanrace senioren 500 cc leek op de finale van de races, waarbij Van Aartsen op zulk een verrassende wijze verloor. Ook in deze rit verloor hij. De Amster dammer had een slechte start In tegenstelling tot Jaap Iesberts en O. Baars, die elkaar fel partij ga ven. Dat werd voorlopig in het voordeel van Baars beslist. Hele maal vanuit de staart kwam toen Van Aartsen opzetten. Vrij ge makkelijk. maar In duivelachtige 8r«o1held passeerde hij allen, ook Iesberts. maar niet Baars, die •'nog ruim eerste kon worden met 2 min. 45 sec. voor Van Aartsen met 2 min. 48.2 en Jaap Iesberts met 2 min. 51 sec. Baas maakte de snelste rondetijd van de mid dag n.1. 27 sec. ACROBATIEK Een spectaculair nummer was de race voor motoren met zijspan nen. Vooral door het acrobatische werk van de zijspanman Is dit ,werk het aanzien waard. Steman werd alle drie manches 110. 1. hoe wel hij alle keren de buitenbaan reed, wet als een aanzienlijk na deel mag gelden bij dit soort ra ces. Zeur word tweede, terwijl iHommel voortijdig het bijltje er bij neer wierp. „COMING MAN" Bij de jun'oren was opvallend hel goede rijden van A. Siewert- •en. die zowel in de 23u cc als m de 350 cc-klasse een „wallc over" had en alle manches gedecideerd won zonder belangrijke tegen stand. De junioren 500 cc finale werd 'n schitterende overwinning voor de „coming-man" -B. Houweling, een onlangs ontdekte ster. Wel moest hij fel strijd leveren met C. Romein, die tweede werd. K. Hulst werd derde en Offenberg vierde. Zo heeft Alkmaar een middag van spannende motorsport gezien die gelukkig niet ontsierd werd door ernstige valpartijen. Dat de geweldige drukte en daar mee de regeling van het verkeer hoofdbrekens heeft bezorgd aan de organisatoren en de politie wil len wij gaarne aannemen. Hen komt een pluim toe voor hun vlot en deskundig werk. ZWALUWEN RODE DUIVELS 2—2 Brandes scoort uit een samenspel met Wilkes de tweede Neder landse goal, waardoor de Zwaluwen de leiding namen, 2—1. Een Nederlander ziet Amerika ZWALUWEN—RODE DUIVELS 2 2 Tijdens een aanval der Rode Duivels op het Zwaluwen doel. Van links naar rechts; Schijvenaar, de Munck (liggend op de grond), een der Rode Duivels spelers, Timmermans en Van Bun.— veroverde op één slag operette- minnend Alkmaar Voor een uitverkocht huis maakte De Residentie-Operette een uitste kend debuut in Alkmaar. Nimmer zal het wellicht voorgekomen zijn, dat er zo'n ovationeel applaus aan het einde van de avond volgde. De honderden bezoekers werden niet moe hun dankbaarheid voor het gebodene te tonen. Dit was echt operette. Wij zijn er van ovetuigd, dat de volgende operette „Wien, Wlen, nur du allein", het zeker weer zal doen hier in Alkmaar. Thans was het de charmante ope rette „Geschichten aus dem Wie ner Wald" met de brillante melo_ dieën van de grote Johan Strauss, en Leon JesseL Het gegeven ditmaal heel aan nemelijk, toch weer niet belang rijk genoeg om hierbij lang stil te staan .want er is nog zoveel be langrijks te vertellen, n.1., dat het orkest .o.l.v. de schijnbaar in alles geïnteresseerde dirigent Herman Woustra .uitstekend speelde, dat aan de regie van Victor Colani let terlijk niets mankeerde en slechts de Invaller Tonny Diamant iets uit de toon viel in dit select gezel schap van acteurs en actrices, waarvan wij helaas slechts enke len kunnen noemen. Cor Wijgers een uitstekende Domkapelmeester .bovendien een zeer goed zanger, die er niet af kwam zonder toegift. Kitty Knap pert als Barbele een actrice yan de eerste rang, een goede danseu se. Gerard Müller een onweer staanbare jeune-premier. Dany v. Melzen-Zonewa een waardige te genspeelster met een heel aardig timbre in haar stem. Rob Milton als de Italiaanse lansleraar bij zonder komisch, zeker niet ge chargeerd wat lang niet van een ieder in dit genre gezegdkan wor den. Vergeten we vooral niet de dorpsheks. In de uitbeelding van deze rol toonde Jeanne Goucke veel in haar mars te hebben. De choreografie van Peter Leoneff haalde een ruim voldoende. De grime had iets beter gekund, zeker die van de domproost. Rest ons nog de frisse décors te vermelden van v. d. Lely, dan is tot weer ziens van harte gemeend. G.N. HEINTJE DAVIDS HAARZELF IN HET GULDEN VLIES. Natuurlijk een uitverkocht huls voor deze uitstekende artiste. en welverdiend. Doch het was niet al leen Heintje, die groot succes oogstte, doch ook de overigen wel ke in het programma stonden. Al met al een goed verzorgde avond, waarbij het hoge tempo waarin werd gespeeld opviel. DE E. V. C. VIERDE FEEST. De onderafdeling bouwvakken van de plaatselijke centrale Alk maar van de Eenheidsvakcentrale vierde Zaterdag haar Jaarlijkse feestavond in de Stedelijke Mu- ziektuin. Het was voor ruim 200 aanwe zigen dat de hoofdbestuurder Wessel Hartog zijn feestrede uit sprak. Spreker begon zijn rede met er op te wijzen, dat de arbeiders klasse werkelijk feestelijk gestemd kan zijn. Is het niet, aldus spre ker, dat intellectuelen en de ten der aarde gezamenlijk me^t de arbeiders optrekken tegenover blokvorming en pacten en een vre- desdam gaan opwerpen? Het meest verheugende is wel, dat de scheidingslijn welke de re actie steeds tracht op te werpen tussen de arbeiders onderling, volkomen wegvalt, indien er ge sproken wordt over vrede. Het we- reldvrede-congres te Parijs zal een harde en beslissende slag worden, waarbij de vredelievenden als overwinnaars te voorschijn zullen komen en de oorlogshitsers en hun helpers een definitief halt zullen worden toegeroepen met hun po gingen de wereld ln twee delen te splitsen. Er is slechts één wereld en één mensheid, welke hunkert naar vrede en rust. en deze vrede zal er komen. Voor wat Nederland betreft, al dus spreker: Enkele duizenden zullen van hun vredeswil getuige nis afleggen in Parijs. NW-ers, KAB-ers, kunstenaars, intellectu elen, kortom geheel progressief Nederland zal tonen, dat er nog een ander Nederland is dan een vechtend Nederland wat de sym pathie in de wereld danig aan 't verspelen is. Sprekende over ar beidsvoorwaarden in de bouwvak, ken. meende de heer Hartog, dat grote resultaten te bereiken zijn, indien de eenheid onder de wer kers tot-stand kwam. De patroons weten de eenheid ook te vinden. Het is dus de plicht van elke EVC- er mede te werken aan de tot standkoming van de eenheid. Het muzikale gedeelte was in goede handen bij „The Swing Stars", olv J. Steenhuis en niet te vergeten „De zingende zwervers". Veel succes ook had de 12-jarige imitator Wiggernians. Wij aullen op dit gebied nog veel van dit knaapje horen. Het overige gedeelte van 't pro. gramma werd door de bouwvak kers zelf gevuld met aardige orgi- nele één-actertjes en piston-duet. Tot slot een gezellig bal. (Van een speciale medewerker) HET LIGT ONS nog vers in het geheugen, welk een sensatie we voelden, wanneer we in de donkere oorlogsjaren de stem van Amerika over de radio hoorden. Hoe dikivijls zijn we niet in een kleerkast gedoken of onder de vloer gekropen om»even weer dat verbodene en o, zo opioindende te ervaren: verbonden te zijn met die vreemde, vrije wereld aa n de andere zijde van het ivijde water. Zeker, het ivas goed naar de BBC te luisteren, naar onze landgenoten over radio-Oranje, en hoe ontroerend was 't de stem van onze Koningin te horen, maar de Voice of America had toch wel een heel bijzondere bekorin g. Het was een stem uit een andere wereld. Een wereld, waar we alleen maar een vage voorstelling van hadden, maar die ons op de een of andere manier aan een sprookjes, wereld deed denken, met een goed leven, gelukkige mensen en onein dige mogelijkheden. Al onze ver wachtingen waren gericht op deze verre wereld. Hoe blij waren we niet, toen het ontstellende nieuws van Pearl Harbour ons bereikte. We telden de verliezen niet; het enige, waaraan we konden denken was: „Nu gaan ze eindelijk ook meedoen en zullen we wel gauw uit de narigheid zijn". Voor allen, die leden in de bezette landen van West-Europa, was Amerika het land van belofte, het land van on ze dromen, ver aan de andere zij de van de eindeloze Oceaan En dan de bevrijdingsdagen. Vanwaar toch die onbeschrijfelij ke opwinding, die ons deed lachen en schreien tegelijkertijd? Natuur lijk liepen geen Duitse soldaten meer rond. we waren vrij, eindelijk verlost van de misère en kwellin gen van de oorlogsjaren. Maar was 't ook niet dit, dat we eensklaps en eigenlijk toch wel onverwacht één waren met die wonderwereld, waar we al die trieste jaren van de bezetting van gedroomd hadden? Daar reden ze door de straten van onze steden en dorpen, de stoere en gebruinde Canadezen en Ame rikanen, we ademden met welbe hagen de geuren van sigaretten en benzine in, we voelden ons nieuwe mensen in een nieuwe wereld. DE KATER Naderhand echter kwam de ka ter. We waren weliswaar bevrijd van de Duitsers, maar we ontdek, ten, dat een „oude" wereld niet zö maar in een paar maanden tot 'n „nieuwe" wereld kan worden. De eendracht van de bezettingsjaren smolt weg als sneeuw voor de zon, oude problemen en moeilijkheden staken het hoofd weer op en van lieverlee keerden velen terug in de wegen van weleer. Hoevelen van de besten onder onze landgenoten zijn juist daardoor niét teleurge steld en moedeloos geworden? Waarom zo weinig mogelijkheden voor de jongeren, waarom geen land voor de boeren, waarom al leen maar een schrale boterham voor vele arbeiders en een karig bestaan voor de doorsnee intellec tueel? En opnieuw begon men dro men te dromen over dat verre land aan de overkant van het wa ter. Ruimte en vrijheid, weg van bekrompenheid en beperking, een goed bestaan en een lokkende toe, komst. Amerika, Canada De geschiedenis herhaalt zich. Door de eeuwen heen is Amerika het land geweest, waarop de dro men van Eüropa zich richtten. Eerst de Spanjaarden en Portuge zen, goudzoekers en piraten, pau pers en rijke landheren. Dan later de Engelsen en Hollanders en de Fransen. De Pelgrimvaders, uitge weken ter wille van hun geloof, kooplieden, avonturiers en solda ten. Geloofsvrijheid, rijkdom avon tuur en eer.Later weer zijn het de Duitsers, die in groten getale op weg gaan naar de nieuwe we reld, Schotten en Ieren, nog later Italianen en Oost-Europeanen Een bonte mengeling van nationa liteiten. talen, klassen, belangen en idealen. En nog gaat de stroom voort Ook ik had mijn dromen ge droomd over Amerika. Ik had ge luisterd naar wat de soldaten ver, telden over hun land, Amerikaan! se films gezien en de photo's en artikelen in de tijdschriften oefen den een grote aantrekkingskracht op me uit. Maa rhet leek altijd zo heel ver en erg onberelkabar. Tot op een goede dag iemand tegen me zei: „Zou je er voor voelen voor 'n tijd naar Amerika te gaan?" Ik was uitermate verrast, maar mijn antwoor dwas bepaald on dubbelzinnig. Toch kon ik het eigenlijk nog maar amper geloven en de eerste tijd spreek je er over o pmysterieuze, half-fluisterende toon. Na enkele weken echter weet je, dat het werkelijkheid gaat wor den. IN NEW YORK Dan is er de opwinding van de voorbereidingen, visa, die maar niet los willen komen, herhaalde malen reis je naar het consulaat ln Rotterdam en eindelijk sta je op een mistige morgen op de kade, een laatste groet aan hen, die je lief zijn en plotseling schiet er 'n brok in je keel en weet je, dat nu inderdaad het oude achterblijft en iets geheel nieuws gaat beginnen. De drukte van de Rotterdamse havens glijdt voorbij, de Nieuwe Waterweg. Hoek van Holland en dan is het nacht en ben Je op zee. Dagen van onstuimig water en grauwe luchten daarover een volgende maal meer en dan dan sta je op een zonnige en kou, de wintermorgen in New-York, je knippert onwennig met je ogen dit is toch allemaal wel heel erg vreemd en het nieuwe leven is begonnen. Alles is nu al weer meer dan een jaar geleden. Terwijl ik deze re gels schrijf, schettert een radio ln d ebuurt Amerikaanse swing en onder mijn raam glijden glanzen de Amerikaanse wagens voorbij. O pmijh bureau staat de onaf scheidelijke Coca-cola bottle en in de asbak is juist een Philip Mor ris-peukje aan het uitgaan Dromen zijn werkelijkheid ge worden, heel "alledaagse werkelijk heid. De eerste verbazing is gauw voorbij en de stroom van het snel le Amerikaanse leven neemt je mee. Je gaat de dingen nuchter der bekijken, je krijgt oog voor het werkelijke Amerika. Aan hen, die achterbleven en met wie lk eer lang weer hoop samen te zijn. aan hen die weleer met mij dromen droomden, wijd ik deze artikelen, artikelen over het werkelijke Ame rika, zoals een Nederlander het leerde zien TIEN DAGEN OP DE RACEFIETS Invasie van vreemdelingen Enorme aantallen vreemdelingen, voornamelijk Belgen, overstroom den Zaterdag Alkmaar. Doordat dit bezoek onaangekondigd was, slaagde men er niet in hen allen te huisvestenterwijl ook in Eg- mond en Bergen geen plaats iras. Zeker voor een zestigtal vreemde lingen werd geen onderdak gevon den. Het bleek, dal voornamelijk Am sterdam en Friesland de vreemde lingen had doorgestuurd, omdat aldaar ook slaapplaatsen te kort zijn. Wat het vreemdelingenbezoek aangaat, vertoacht men in welin gelichte kringen, een recordjaar. NIET DE KWANTITEIT, DOCH DE KWALITEIT moet het doenhébben de organisatoren van de Ronde van Neder land gedacht, toen zij ten tweede male een poging aanwend den om dit evenement tot stand te brengen. Dus komen er in stee van de 137 renners van verleden jaar slechts tachtig uit in de tioeede rit, die van 6 tot 15 Mei door ons land zal trekken. Dat ons kikkerlandje toch nog zo groot is om tach tig renners tien dagen emplooi te geven! En niet zo mis ook. Op de eerste dag gaat het al van Amsterdam, via Zaandam naar Leeuwarden .maar deze 193 km worden de volgende dag rijkelijk overtroffen door de 257 km van de rit naar Gro ningen. Leeuwarden Groningen 257 kilometer, zul tu vragen, hoe is dat nu mogelijk? Laat ons de wereldgeschiedenis ter hulp roepen. Romulus en Remus, twee verstoten zonen ven Mars zouden in 753 voor Christus naar een stuk land hebben gezocht om te kunnen leven. Zij kregen vergunning een ge bied ter. grootte van een ossenhuid te nemen. Wat deden de slimmerikken? Zij knipten de huid keersgewijs tot het einde in reepjes en kregen zo een enorm gebied, dat de kern van de stad Rome werd. Het gaat ook zo in de ivielerronde. De dit Leeuwarden—Groningen gaat heus niet recht-toe, recht aan, het is een zig-zag door het Noorden dat het een lust is. Na Groningen volgen dan op de vol gende dagen Enschede. Apeldoorn, Helmond. Geleen, Kerkrade. waar de Limburgse heuvels weer zullen toeslaan. Tilburg Rotterdam en Amsterdam .waar een vol stadion o pondag 15 Mei de overgeble ven ridders van het pedaal na hun 2129 km lange omloop zal ontvan gen. Nu zielen velen wanhopen aan het succes van de Ronde: de uit sla gvan verleden jaar is nauwe lijks bekend, het geld is wel steeds veilig geweest, maar slechts korte lings uitbetaald, kortom Ronde nummer één was een couveuse kindje. Een teer poppetje ,dat er met veel moeite het leven ln heeft gehouden en.... zo te zien, is uitgegroeid tot een flinke spruit, nog niet zo sterk als grote broers in andere landen misschien, maar toch heel wat mans. Daarom is de belangstelling weer groot, van de zijde van het publiek (men moet nooit vergeten dat wielren nen na voetbal de meest spectacu lair esport blijkt), van de zijde van de renners. Wantde cour- se is niet gemakkelijk en dat be tekent dus. dat goede renners hier hun slag kunnen slaan. Veer, tig Nederlanders tegen veetig buitenlanders, Is het niet prach tig? En onder die Nederlanders keien als Schulte en Middelkamp, het vorige jaar. laten wij maar zeggen, te trots om mee te doen, maar nu? Graag! Er is nog een andere kant van het geval dat de renners aan staat: de financiële. Iedere dag twintig gulden handgeld, gratis bevoorrading, gratis bagagever- voer. En de volgende prijzen: f225 voor een rlt-wlnnaar; f1750 voor de winnaar van de Ronde; f 1500. voor de sterkste ploeg. Waarbij dient opgemerkt, dat zelfs nummer twintig steeds in de prij zen rijdt. eHtgecn voor Fransen, die hun franc niet zo heel sterk kunnen vinden, of voor de Bel gen, bij wie alles duur is en an dere vreemdelingen niet te ver smaden valt. De tien plogen van acht man ieder als volgt samengesteld: vijf Nederlandse, twee Belgische* een Franse, een Luxemburgs-Zwitser se en een vraagtekenploeg: Men had nl. gerekend op de Italianen, doch z. zitten in die dagen juist in de kampioenscompetitie en de Spanjaarden komen evenmin. De mannen uit het Sinaasappelland durven niet goed. Vterleden jaar kwamen zij vol bravour en maak ten niets, thans hebben zij zich geëxcuseerd .want de zware Ron de van Spanje is op 6 Mkl juist achter de rsuchmrokwab3dlr-7ënI achter de rug. Wat zegt u, bent u bang, dat de renners dit jaer weer o pde Drent se hei zullen verdwalen? Het lijkt ons erg onwaerschijnlijk en ove rigens, het reglement voorziet nu heus wel in zo'n geval. F.O WOENSDAG, 20 APRIL 1949 Hilversum I. 301 m 7.00 en 8.00 nieuws; 7.30 en 8.15 gram.muziek; 10.00 morgenwijding; 10.20 voor de vrouw: 11.00 RVUultzending; 11.30 populair non-stop; 12.00 Accordeo- la; 12.38 Killma Hawaiians; 13.00 nieuws; 13.20 Melando; 14.15 jeugd concert; 15.00 voor de kleuters; 15.30 ziekenhalfuur; 16.00 voor de Jeugd; 17.15 Promenade-orkest; 18.00 nieuws; 18.30 Ned. strijdkr.; 19.30 Wat geeft het? lezing; 20.00 nieuws; 20.15 Hallé-orchestra; 21.10 Brand in de Jonge Jan door Willem van Capellen: 2235 Wil lem van Capellen 60 jaar; 23.00 nieuws. Hilversum 11, 415 rr. - 7.f'< en 8.00 nieuws; 7.15 en 8.15 grr.m.- muziek; 9.00 ziekenhalfuur. £.35 symph. concert; 10.30 morgen dienst; 11.15 hoorspel; 12.0C znziz. recital; 12.33 Me';ropole-orkcst; 13.00 nieuws; 7.3.15 MandolinCte; 13.45 kamerorkest; 15.1/0 kammmu- ziek; 15.30 middagconcert; 16J5 voor de jeugd; .18.00 koorzang 18.30 RVü-uitzending; 19.00 en 20.00 nieuws; 20.15 geestelijke lie deren; 21.05 licht orgelsjMï*~21.8i Hallé-orchestra; 23.00 nieuwe

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2