3 De stuurhut, het zenuwcentrum van het vliegtuig Uil de schatkamers der Middeleeuwen Korfbal -in onze omgeving nog een onbekende sport De proefnemingen van de B.P.M. Le Amateur-Gentleman VVaf een aviaieur dient te weten ELKE DAG leggen de moderne luchtreuzen met de regelmaat van een uurwerk duizenden kilometers ai en wat men vroeger een bijzondere heldendaad noemde is thans dagelijkse routine ge worden. Het behoeft geen betoog, dat dit pas mogelijk uerd toen het vliegtuig zich ontwikkeld had van het open twee- dekkertje. waarmee de eerste lijndiensten werden onderhouden, tot het huidige vervoermiddel dat op een zo hoge mate van betrouwbaarheid mag bogen. Als men het interieur van de stuur hut van een modenn verkeersvliegtuig ziet en dit vergelijkt met de primitieve inrichting van een cockpit uit de twintiger ja ren. dan blijkt onmiddellijk de geweldige vooruitgang, welke de voortschrijdende techniek heeft mogelijk gemaakt. Waren vroe ger slechts de elementaire navigatie-instrumenten aanwezig, thans duizelt het de leek van de wirwar van knoppen, draden, wijzers en meters, welke het huidige vliegtuig-instrumentarium vormen. Toch is ook dit in wezen veel eenvoudger dan het lijkt. Ten eerste zijn alle belangrijke instrumenten dubbel uitgevoerd, ten tweede neemt de boordwerktuigkundige een belangrijk deel van de controle over. D*~ STUURHUT. fs men van de cabine uit naar de stuurhut gaat. komt men aller eerst In de navigatleruimte. In 't dak hiervan bevindt zich een gla zen koepel, de zg. „dome" welke wordt gebruikt bij astronomische waarnemingen. Achter de stuurstoelen is de plaats van de boordwerktuigkundige. De voornaamste Instrumenten die hij voor zich heeft zijn de t'oerentel- lers van de motoren, benzinedruk meters .oliedrukmeters. olletempe. ratuurmeters, cylinderkoptempe_ ratuurmeters. verschillende stand- wijzers enz. De voornaamste Instrumenten waar de vlieger mee te maken he ft zijn de hoogte, en snelheids meters, horizonaanwijzers, kompas bochtaanwijzers, stijgsnelheidsme- ters en de automatische piloot. De instrumenten zijn zo gegroepeerd, dat zij met één blik kunnen wor den overzien. De le vieger zit al tijd links, de tweede rechts. Ove- rigens zijn er wat betreft de in deling van de bemanningsruimte bij de verschillende vliegtuigtypes geringe verschillen op te merken. Zo zit b.v. bij de DC-6 de boord werktuigkundige tussen de beide vliegers in. „W TELEN UIT". Bij de starts en landingen leest de boordwerktuigkundige hardop de z.g. ..checklist" af. Op deze lijst gtaan alle te verrichten handelin gen vermeld. Zo zal hij b.v. bij de landing zeggen: „Wielen uit", waarop de vlieger de betreffende handle overzet en antwoordt „Wie len uit". Zou de vlieger vergeten de wielen uit te laten, dan gaat er. als hij gas terugneemt voor de landing, op zijn instrumentenbord een lampje branden, terwijl er bovendien een claxon begint te loeien. LISBESTRUDING. Ijsafzetting op de vleugels en staartvlakken, welke onder be paalde omstandigheden kan op treden, was vroeger een van de vijanden van de luchtvaart. Hier door immers kon de vorm van de vleugeldoorsnede zodanig veran der worden, dat de vleugel niet meer droeg. Thans kan men door verschillende, in principe zeer Aardbeving in Amerika In een uitgestrekt gebied aan de Noord-Westelijke Amerikaanse kust is een krachtige aardbeving waargenomen, tengevolge waar van enkele doden zijn gevallen en voor millloenen dollars schade werd aangericht. In verschillende steden van de staat Washington vluchtten de mensen In paniek de heen en weer zwaaiende huizenen gebouwen uit. Brokken steen en beton kwamen naar beneden in de straten, waterleidingbuizen bra ken. muren scheurden en duizen den schoorstenen stortten door de daken van de huizen heen. VAN MOOK TERUG NAAR NEDERLAND. De voormalige lult. gouverneur- generaal dr H. J. van Mook, is per vliegtuig van New York naar Nederland vertrokken. eenvoudige, systemen dat gevaar af doende bezweren. Bij sommige vliegtuigtypen zijn op de voorkan ten van vleugels en staartvlakken zwarte rubberstroken aangebracht deze kunnen als een fietsband worden opgepompt, waardoor de ijslaag gebroken en door de wind weggeblazen wordt. Andere vlieg tuigtypen hebben vleugels en staartvlakken met verwarmde voorlijsten, zodat zich hierop in 't geheel geen ijs kan afzetten. Dit is de z.g. thermische ijsbestrijding. OMKEERBARE SCHROEVEN. Daar de moderne vliegtuigen met een betrekkelijk hoge snel heid landen, hebben zij een lange uitloop. Om deze uitloop te be korten heeft men tegenwoordig de schroeven omkeerbaar gemaakt: in de landing gaan ze dus in plaats van een trekkracht een duwkracht leveren. Dit geschiedt pas als de machine op de grond staat; het systeem is zo uitgevoerd, dat. wanneer het toestel met het neus- wiel en met een van de hoofd- wielen op de grond staat, de schroeven automatisch omgekeerd worden. HYDRAULISCHE APPARATEN. Het hydraulisch systeem is een zeer belangrijk onderdeel in een modern vliegtuig. Het wordt ge bruikt om in de lucht de roeren te bedienen ,het onderstel in en uit te pompen, de remklappen te be dienen en de remmen in werking te brengen, sturen op de grond, als schokbreker bij de landing, voor de stuurautomaat, enz. De pompen van dit systeem, dat werkt met oliedruk. worden aangedreven door de motoren: omdat dit sy steem zo belangrijk is, heeft men echter een hulpsysteem aange bracht. dat electrisch of met de hand bediend kan worden. Geen wonder dus dat het instru mentarium van de tegenwoordige vlieguigen uitgebreid is. Het is ten eerste nodig om alle vlieghande- lfngen te verrichten en bovendien om hier weer controle op uit te oefenen, daar het nu eenmaal niet mogelijk is voor de gezagvoerder, om tijdens de vlucht eens uit te stappen. Door een doelmatige groepering van de instrumenten en een efficiënte taakverdeling Is het werk van de gezagvoerder in wezen echter niet moeilijker ge worden. terwijl de veiligheid en betrouwbaarheid van het lucht verkeer er in hoge mate door zijn opgevoerd. Tenioonsielling in Amsterdam Men mag zeggen volgens traditie sedert de bevrijding, organi seert de directie van het Rijksmuseum te Amsterdam dit jaar wederom een grote Zomertentoonstelling. Als onderwerp is ge kozen Middeleeuwse kerkelijke kunst uit Noord-West Duitsland, die onder de titel „Uit de schatkamers der middeleeuioen" van 8 Juli tot eind October geëxposeerd zal worden. In een persconferentie heeft de directeur van het Rijksmuseum jhr D. C. Roell uitvoerige medede lingen over de tentoonstelling verstrekt. Met enige trots ver klaarde hij, dat nog nimmer 'n zo belangrijke collectie Kerkelijke kunst uit het Rijnland, Westfalen, Neder Saksen en Sleeswijk Hol- stein, bijeen is gebracht. Reden waarom hij waagde te zeggen, dat de komen expositie in belangrijk heid zeker niet zal onder doen voor de tentoonstellngen der Weense kunstschatten of die van werken uit de Muencher Pinaco theek. welke duizenden bezoekers naar het museum trokken. EERST IN BRUSSEL De expositie Is tot stand geko men ln nauwe samenwerking met de directie van het Palais des Beaux -Arts te Brussel, waar de werken over een week reeds ge ëxposeerd zullen worden. Dat de expositie eerst in Brussel en daar na te Amsterdam te zien zal zijn vindt zijn oorzaak ln het feit, dat het Palais des Beaux Arts zomers gesloten is en ln Nederland, naar gebleken Is. juist de grootste be langstelling zich in de zomermaan den openbaart. Bij het bijeengaren der kunst schatten is zeer gewaardeerde me dewerking ondervonden van de Britse militaire autoriteiten (de kunstwerken komen uitsluitend uit de Britse zone) en van de ker kelijke autoriteiten. Ondanks het feit. dat een groot deel van de kerken en kloosters in Noord-West Duitsland ln de oorlog werden vernield, is het aantal kunstschatten, dat verloren ging zeer gering. Met grote zorg zijn deze namelijk reeds aan het begin van de oorlog in veiligheid ge bracht. en toen de geallieerde vliegtuigen bommen op Duitsland begonnen te werpen, waren zij, al thans alle roerende goederen, in de zoutmijnen ondergebracht. Wel ls gebleken, dat een deel van de schatten in een staat verkeren, die het risico van vervoer te groot ma ken, maar desalniettemin zal ge zegd mogen worden dat de ten toonstelling zeer volledig is. De keuze strekt zich uit over de periode van de vroege Middel eeuwen tot ongeveer 1500. Er ls niet naar gestreefd een kunsthis torisch overzicht van dit tijdvak te geven. Jhr Roell heeft zich be paald tot het bijeen brengen van de mooiste objecten uit dat tijd perk. Geëxposeerd zullen worden al lereerst een veertigtal schilderijen Voorts een zeer waardevolle eollee tie goudsmeedwerk waaronder <je beroemde gouden Madonna uit de kunstschatten van Essen, vervaar digd omstreeks het jaar 1000. tal_ rijke bronzen, een grote en even eens waardevolle collectie ivoren, glasschilderkunst, waaronder de vrijwel onbekende en zeer mooie 13e eeuwse ramen uit Gladbach en 15e eeuwse fragmenten uit de Dom te Keulen. De kunstschatten zullen worden opgesteld in dezelfde zalen waar ook de werken der Pinacotheek zijn geëxposeerd. Met de inrich ting zal na 26 Juni, de laatste dag van de tentoonstelling te Brussel, worden begonnen. De waarde van de geëxposeerde schatten is uiteraard zeer hoog, zo hoog zelfs, dat Jhr Roell het be drag niet kon noemen. Extra-be waking zal er voor zorgen, dat de veiligheid gewaarborgd blijft. ONTMANTELING WtSTDUITSE FABRIEKEN. Amerika. Engeland en Frankrijk hebben bekend gemaakt, dat het aantal Westduitse fabrieken, dat voor herstelbetalingen ontmanteld moet worden, aanzienlijk beperkt zal worde. Van de oorspronkelijke lijst zal de gehele of gedeeltelijke uitrusting van 159 fabrieken wor den geschrapt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaart, dat de bereikte overeen stemming het ontmantelingspro gramma ten behoeve van de her stelbetaling In overeenstemming heeft gebracht met het Europese herstelplan. Welke sporl zal ik kiezen? ER IS een tijd giAeest, waarin alléén al de gedachte aan de vraag „welke sport zal ik kiezen?" voor de grote massa van het volk niets meer of minder dan een absurditeit betekende. Dat was ln de dagen, waarin de sport nog niet binnen het bereik lag van de gemiddelde burger; toen de sport nog slechts gemonopo liseerd was voor de beter gesitueerden en dan nog uitsluitend voor de voorultstrevenden onder hen, de „buitenbeentjes". Want het ls een. onmiskenbaar feit, dat de sport niet onmiddellijk door ledereen voor „vol" werd aangezien. Integendeel, zij scheen in veler ogen een weliswaar leuk en aardig tijdverdrijf, doch men sloeg het lange tijd gade met dezelfde blikken als die waarmee men de Jeugd tijdens een naief kinderspelletje beziet. Die tijd is gelukkig al zeer lang voorbij. Met het klimmen van de jaren begonnen sport en spel steeds meer de aandacht te vra gen en beoefenaren tot zich te trekken en in 't bijzonder de op de maatschappelijke ladder minder hooggeplaatsten ontdekten alras de geweldige opbouwende waar den. welke de sport aankweekt. Sportverenigingen werden opge_ richt, aanvankelijk met de nodige schroom, doch al spoedig verre zen zij alom als paddestoelen uit de grond. Zij sloten zich aaneen ln organisaties, in bonden, om op die wijze de moeilijkheden, waarmede men had te kampen, beter het hoofd te kunnen bieden. Dat was nodig want de sportverenigingen hebben steeds hun bijzondere zor_ gen gehad. In de groeiperiode wa ren dat andere dan later. In de moeilijke beginjaren moesten de verenigingen en haar bestuurders in het bijzonder optornen tegen de diskwalificatie van de sport in 't algemeen, de sport, die voor kinde ren mogelijk Iets kon betekenen, doch voor ..grote mensen" ge woonweg belachelijk werd geacht. Over die moeilijkheden, welke een gevolg waren van een in onze ogen waanzinnige bekrompenheid, zijn we echter reeds Jaren heen ge groeid, de sport is wie zal het durven ontkennen in ons leven een zeer belangrijke en onmisbare plaats gaan Innemen. KEUS TE GROOT? Vandaag de dag komt in het le ven van welhaast iedereen het moment, waarop hij zich gaat af vragen: „Welke sport zal lk nu eens kiezen." Een vraag welke niet iedereen zich zal stellen, omdat in veel gevallen die keuze Immers reeds b ij voorbaat vaststaat. Een vriend of een vriendin toch ls al „bij de voetbalclub" of „op de gym" en dus „ga ik daar ook maar in". En zo men zich wel een keuze denkt te maken dan blijft deze ln de regel beperkt tot die takken van sport, welke in de plaats van Inwoning van de betrokkene reeds ïAlS Weiter steld vragen De heer Weiter. lid van de 2de Kamer, heeft aan de Minister van Overzeese Gebiedsdelen .-ragen ge stëld betreffende de berichten over de wreedheden, welke zouden zijn bedreven door Nederlandse militairen in Indonesië. De heer Weiter vroeg o.a. of de minister niet van mening was, dat «zoveel mogelijk moeit wor den vermeden, dat cergelijke be richten kunnen woruen gebezigd In een campagne tot aantasting van de eer en goede naam van de Nederladse soldaten. Tevens stelde de heer Weiter de vraag, of de minister bereid is te bevor deren. dat in officiële en officieuze publicaties omtrent gevallen van wreedheden zo volledig mogelijk melding zal worden gemaakt van de provocaties, welke eventueel tegenmaatregelen v. Nederlandse troepen uitgelokt kunnen hebben. SCHERPE AFKEURING Ook de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland, kennis genomen heb bend van de moeilijkheden, waar voor Trouw en Het Parool ge plaatst zijn. voelt zien verplicht zijn scherpe afkeuring uit te spre ken over de houding van het per soneel van De Telegraaf. Eens trap te het dagblad De Telegraaf onze nationale belangen, thans trapt het personeel naar het monument der slachtoffers van de oud-ille gale pers. bestaan. Vooral nu men in onze dagen zelfs in de kleinste plaatsen doorgaans in die keuze verbijsterd geraakt. Het streven naar iets nieuws ontbreekt daardoor veelal, 't Is immers zo eenvoudig zich bij een bestaande en gerenommeerde club aan te sluiten? Dat kost de minste hoofdbrekens! KORFBAL HIER ONBE KEND... In die, in zekere zin als gemak zucht aan te dulden gedachten- gang. schuilt evenwel een niet denkbeeldig gevaar. Het gevaar namelijk, dat men daardoor on wetend blijft van de vaak onver gelijkbaar mooie eigenschappen en de enorme dosis sportvreugde, welke ander ln de naaste om trek niet beoefende takken van sport, elders aan haar toegewijde en enthousiaste aanhangers ver mag te bieden! Het gevaar, dat men eenvoudig niet weet, wat men mist! Eén van de sporten, welke een felle strijd heeft moeten leveren tegen wanbegrip "en vooroordeel en deze strijd zo glansrijk heeft door staan. een sport welke zich sinds jaar en dag een welgefundeerd bestaansrecht heeft verworven, die sport is: Korfbal! Korfbal, dat na voetbal ln Nederland als veldsport het grootste aantal beoefenaren telt, beoefenaren, die zonder uit zondering met hart 'en ziel aan deze sport verknocht zijn! Over die mooie, oer Hollandse sport willen wij u in een viertal volgende artikelen Iets meer ver tellen. Wilt u er reeds nu meer van weten? Welnu, wendt u dan vandaag nog tot het bestuur van de Noordhollandse Korfbalbond secretariaat Koningsweg 14 te Alkmaar. Men zal u gaarne alle gewenste Inlichtingen verschaffen en u met raad en daad terzijde staan. De BPM gaat het Noordelijk deel van het Geestmerambacht aan 'n vrij scherp onderzoek onderwer pen. Er zullen proefboringen plaats vinden langs de volgende lijnen: Vanaf Warmenhuizen langs de zuurkoolfabriek langs de Westkant van de Diepsmeer tot de Saske- sloot. Vanaf het Westeinae der Saske- sloot in Koedijk oostwaarts langs de Zuidzijde van ae Diepsmeer, langs de Schoutensloot naar Lan- gedijk en zo in dezelfde richting ongeveer Oostwaarts. Vaaf de Jongerlingsloot langs ae Winterweg noordwaarts langs de Kerkmeer tot Kalverdijk en zo ongeveer in dezelfde richting ver der tot Dirkshorn. Men tracht het water te volgen doch het zal, om de rechte lijnen te handhaven, af en toe nodig zijn dat men de ak kers betreedt. Elke driehonderd meter wordt op 15 m diepte een lichte springla ding tot ontploffing gebracht. Rondom worden meerder seismo- grafen opgesteld, volgens een be paald schema opgesteld, waarvoor men paaltjes op de akkers slaat. Deze seismografen zijn electrisch verbonden en tekenen de ontstane trillingen en de echo's ervan op. Hieruit kunnen deskundigen dan de samenstelling der bodem tot op bepaalde diepte vrij nauwkeurig vaststellen. Het werk is zeker 'n nationaal belang en dit maakt 't nodig dat de grondgebruikers me dewerking verlenen. Deze moeten er dan echter van. overtuigd zijn. dat onnodig geloop over bezaaide of beplante akkers beslist voor komen wordt. De eerste dagen van het werk mankeerde hier nogal wat aan. Ondergetekende hoorde hiervan. Ze hadden met 5 man dwars door een piantenbaan gelopen. Als secr. van de kring Langedijk van de Stichting heb ik dan een onder houd gehad met de leider van deze boringen, die in Alkmaar in hotel London zijn tenten heeft op geslagen. Deze heer vertelde mij de bijzonderheden en tevens dat de Maatschappij alle schade zal vergoeden, doch er ook naar wil streven zo min mogelijk ergernis te verwekken. Het personeel is ech ter i.iet landbouwkundig en ken niet zien of land al of niet bezaaid of beplant is. Wij hebben afge sproken. dat hij in de ploeg iemand uit onze streek zal aan stellen als contactman met de tuinders, die de mensen zal waar schuwen en tevens zorgt dat het personeel zo weinig kwaad doet. Dit neemt echter niet weg, dat in sommige geval len waar men soms de seismogra fen in groepjes van vier bijeen opstelt men schade niet zal kun nen voorkomen. Dit moet dan na tuurlijk worden vergoed. De tuin ders wordt aangeraden dit via hun plaatselijke organisatie te laten vaststellen met getuigen op dat men later moeilijkheden voor komt. De redactie van dit gastvrije dag blad dankend voor de plaatsruim te, teken ik namens het bestuur van het district Langedijk van de Stichting voor de Landbouw voor NH. (Visser). Koedijk, 13 April. ISRAËL EN DE V. N. De Algemene Vergadering der V.N. heeft besloten het verzoek van Israël om toelating als lid va de V.N. op haar agenda te plaatsen. Op en bij de boierham GEBAKKEN TOMATEN Tomaten halveren. Een ui fijn- snipperen. Vet, boter of margarine in de koekennan heet laten wor den. De gehalveerde tomaten en de fijngesnipperde ui toevoegen, met (peper en) zout bestrooien en 10 minuten zachtjes laten b"M~eu In het vocht, dat ln ae pan komt. stukjes oud brood stoven, of het vocht bijbinden met wat aange mengde bloem of aardappelmeel. GEBAKKEN KNOI.SFF OERT 1 Knolselderij in vingerdikke n'ak ken snijden en schillen. De n'ak- ken in heet vet. boter of ma rine in de koekenoan brum en gaar bakken. Baktijd plm. 10 m'n. De plakken worden moo'er van kleur, wanneer ze vóór het bakken door een papje van 30 g (nlm. 3 eetlepels) bloem en een halve dl water gehaald worden. MACARONI OE SPAGHETTI MET GROENTEN 125 g macaroni of snaffhetti. 0.5 liter water. 250 g groenten, b.v. ui. wortel, kool. knolselderij, prei bo ter of margarine zout. kerrie en of sambal. De groenten wassen en fijnsnij- den. Het water aan de kook bren gen en de fijngesneden groenten en de gebroken macaroni of spag hetti met wat zout er in gaar ko ken, Kooktijd 25 minuten. Boter of margarine en kerrie en/of sam bal naar smaak toevoegen. Naar verkiezing het gerecht in een vuur vaste schotel overdoen, met pa neermeel bestrooien, hier en daar een klontje boter of margarine leggen en er in de oven een bruin korstje op laten komen. TOMATENJAM (5 a 7 dagen noudbaar) Voor 1 potje: halve kg tomaten. 45 g (3 eetlepels) of meer suiker, citroenessence (of citroensap) of gemberpoeder kruidnagelpoeder en kaneel. De tomaten wassen, in stukjes snijden en met een weinig water tot moes koken. Naar smaak sui ker en citroeressence (of citroen sap of de kruiden toevoegen. De jam binden met aangemengd aard aopelmeel en in een potje over doen. 1EFFERY FARNOL: Dramatische momenten waren dat in het bos: Barnabas heeft Ronald Barrymaine (Cleone's siiefbroer) uit zelfbehoud een kaakslag toegediend, die hem bewusteloos ter aarde deed vallen. Juist toen Cleone kwam. En wat erger is: het meisje leest het briefje van Clemency, die, bedreigd door Chichester, de hulp van Bar nabas inroept. Cleone trekt hier een geheel verkeerde conclusie uit, meent dat er een ander meisje in het spel is 61) Toen Barrymaine na een poosje zijn ogen opensloeg, zag hij Cleone met ge bogen hoofd en met een verfrommeld stukje papier. Eerst dacht hij, dat zij huilde, maar toen zij zich tot hem keer de, zag hy, dat haar ogen traanloos waren. „O, Ronald!" zuchtte zij met plotse ling trillende lippen. „Ik ben blij, dat je beter bent. maar ik wou, dat ik dood was.'' „Kom, kom, Clo!" prevelde hij, haar op de schouder kloppend. „Ik heb je zeker aan het schrikken gebracht. Maar ik ben nu weer helemaal beter, lieve ling. W-waar is Chichester?" „Ik weet het niet, Ronald!" „Maar jij, Cleone? Jij bent hier ge komen, om die die Beverley te ont moeten?" „Ja Ronald." „Weet je w-wat hy is? Weet je, dat hij de zoon van een kroeghouder is een ordinaire kerel, die als gentleman poseert? Ja, hij is de zoon van een kroeghouder, lk zeg het je!" herhaalde hij, toen hij zag. hoe zij bij die woorden ineenkromp. „En jij verlaagt je om iemand als hij is op zo'n plaats te ont moeten! Daarom ben ik hier gekomen, om je voor jezelf te redden." „Ben je dat Ronald?" „Ja maar, o Cleone, je houd toch niet van die kerel?" „Ik geloof dat ik hem haat, Ronald „Zal je hem dan niet meer ontmoe ten?" „Neen, Ronald!" En wil je proberen een beetje har telijker te zijn tegen Chichester?" Cleone huiverde en stond op. „Kom!" zei ze, „het wordt laat. Ik moet gaan!" „Ja. Geef mij je arm, Clo!" Maar toen zij wilde gaan. gingen de struiken uit een en trad Barnabas te voorschijn. „Cleone!" riep hij uit. „Ik ga naar huis!" zei zij, zonder hem aan te kijken. „Dan zal ik met je meegaan, als ik mag!" ,Jk zou liever alleen met nujn broer gaan." „Ga op zij. knul," zei Barrymaine, uit de hoogte tussen zijn gezwollen lip pen door. terwijl hij ondanks Cleone's arm wankelde. „Barrymaine," zei Barnabas, „ik heb je daareven geslagen, maar het was de enige manier om je te redden van een groter kwaad, zoals je weet." „Hij bedoelt, dat ik gedreigd heb hem neer te schieten, Clo dat heb ik ge daan, maar dat was ter wille van jou om jou te beschermen tegen vervol ging, zoals een broer dat b -ort te doen-" „Cleone," zei Barnabas, Barrymaine totaal negerend, „als er iemand op de wereld is, die mij kennen moet, en weel wat voor een man ik ben, dan ben jij het zeker „Ja, zy kent jou beter dan je denkt: zij weet in de eerste plaats, dat je de zoon van een kroeghouder bent „Mag ik met je medegaan, Cleone?" „Neen, n-niet zo lang ik hier ben, Cleone, je gaat met hém óf met mij, dus kies!" „O, Ronald, breng me thuis!" hygde zy Dus trok Barrymaine zijn arm door de hare, keerde Barnabas de rug toe en ging met haar weg. Maar toen zij even verder waren, fronste Barnabas plotse ling zijn voorhoofd en volgde hen. „Cleone," zei hij, „waarom ben je zo vreemd tegen me wat is er? Spreek toch!" Maar Cleone, totaal in de war door dat misleidende briefje, dat ze gelezen had, bleef zwijgen en liep met afge wend hoofd naast Barrymaine verder en verdween weldra, zonder ook maar even om te kijken, tussen de bladeren. Lang nog nadat zij weg waren, stond Barnabas daar met gebogen hoofd ter wijl de schaduwen donker en don kerder zich om hem verdiepten. Dan zuchtte hy plotseling weer, hief zijn hoofd op en keek om zich heen; door de troosteloze omgeving huiverde hy; door de nieuwe, scherpe pijn, die hem door boorde, uitte hij een bittere vloek; dan. toen hij zag, dat hij het oistool nog om kneld hield, slingerde hij het van zich en liep hij weg door de toenemende donkerte. Thuis gekomen nam Cleone. veilig opgesloten in het heiligdom van haar kamer, pen en papier en schreef deze woorden „Je hebt mijn vertrouwen en daar mede al het andere vernietigd. „Vaarwel" Dan stampte zij boos met haar In haar hart woede e-en zlelestryd, groter dan zij ooit gekend had. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3