Van dit... van dai... van alles wat... SOCIALISTISCHE MEI-VIERING besloten met Leekespel Verduisteringen, beledigingen en klappen Massale opkomst in De Korenbeurs Tot besluit van de Mei-viering Verd door de afdeling Alkmaar Van de P. v. d. A. een groots op gezet Meispel georganiseerd, aan 'welks opvoering gisteravond inde Korenbeurs, een optocht, bestaan 'de uit alle medewerkenden, voor afging. De stoet, die zich op het Canada plein opstelde, en waarbij zich onderweg naar de Korenbeurs talloze belangstellenden aanslo ten, trok onder begeleiding van de muziekvereniging „Excelsior" dingende door de straten van Alk- 'maar. Nadat zij, die in de optocht had 'dei: meegelopen, zich van een zit plaats hadden voorzien, liep de grote met vïaggedoek en rode tul pen smaakvol versierde zaal spoe dig vol met belangstellenden en leden, die in grote getale waren ^opgekomen om het Meispel Leeke spel „Zestig jaar Mei" te aan schouwen. In zijn openingsrede gewaagde de heer J. Mciei var het feit. dat, gezien het spel lang en rijk aan inhoud was. door het Comité, zulks in tegenstelling tot andere Jaren, was afgezien van het in lassen van sprekers. Medewerking aan deze avond verleende naast het bovengenoemd muziekcorps.de afdeling Alkmaar van de Stem des Volks, o.l.v. de heer J. Algra, dat de zeven bedrijven waaruit dit Meispel bestond „aaneenzong" met bekende socialistische strijd liederen, welke een enkele keer door de zaal ais geheel werden overeenomen. vet spel. dat ons in grote trek ken een historisch overzicht geeft van de gebeurtenissen in de so cialistische beweging sinds het in 1899 te Parijs genomen besluit om jaarlijks op de eerste Mei een demonstratie ter bevordering van de achturige werkdag te houden, werd geschreven door A. Th. Mooij en ingestudeerd onder lei- dine van G. Lindenberg en G. O. Neef. En het was ook deze laat ste die na de Onverture „L'enleve- ment au Serail" van Mozart het spel bij de bezoekers inleidde. Wij nikken in dit stuk kennis met een figuur In de Socialistische Be we- Gala-voorstelling van .Hamlet" Tot waardig besluit van dit prachtige toneelsetzoen in Alk- maar wordt op Woensdag 18 Mei des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies een gala- tevens ere-voorstelling voor Paul Steenbergen t.g.v. zijn 06 je.rlc: toneeljubileum van Wil- liam Shakespeare's treurspel „Hamlet" gegeven. Zoals bekend verondersteld mag worden, is „Hamlet" ten tonele gebracht door de Haagse Comedle (dir. Cees Laseun waarin bijkans alle leden van zijn gezelschap in optreden. Het behoeft geen betoog er de aandacht op te vestigen dat aan een voorselling In de provin cie niet minder zorg besteed wordt dan in de grote steden. Dat heb ben de model-opvoeringen van talloze stukken in Alkmaar wel bewezen. Medewerkenden In pro gramma-volgorde zijn: Cees La- seur, Paul Steenbergen. Ida Was serman. Bob v. Leer6um. Pim Dik kers. Henri Eerens. Jan Retèl, An- nemarie Piebenga. Henk van der Horst. Piet Eelvelt, Gerard Hart kamp. Peter Holland. Charles Mö. gle. Wim Hoddes. Jan Bovelander, Jan v. d. Linden. Nel v. Arem, Paul de Jonghe, Lou Steenbergen, Koos Simons. Verder Boodschap per. Zeeman. Pages. Hofdames en Soldaten. De vertaling is van Jac. v. Looy, regie Eduard Verkade, de cors van Willem Deering. Panto- mine ingestudeerd door Yvonne Georgi. Hoofdrol alzo Paul Steenbergen. Paul Steenbergen 25 Jaar toneel speler. Wanneer men die „jonge ling" op de planken ziet staan. Is dit moeilijk te realiseren. Maar tochwanneer dan zo eens in gedachten alle stukken, waarin hij een belangrijke rol vervulde, de revue passeren, dan wordt dit toch een aantal, zo groot, dat een op somming daarvan ver buiten het bestek dezer aankondiging zou gaan, en men wel tot de conclusie moet komen, dat daarmede een werkzaam leven werden gevuld. Een van die rollen staat daarbij wel zeer bijzonder helder voor de geest en wel zijn Hamlet. Prins v. Denemarken, in het gelijknamige meesterwerk van William Shakes- peare. En men kan 'ndenken met 1 ">i vreugde en toewijd* Verkade de uitnodiging zal heb ben aanvaard om deze oovoering van „Hamlet" waarmede Paul Steenbergen zijn toneeljubileum wenste te herdenken, als regis seur te leiden. De voorstelling van „Hamlet" op Woensdag 18 Mei Is nu gedacht als „ere-avond" voor Paul Steenbergen, een der. wij mogen wel zeggen te Alkmaar meest populaire fleuren van ons vaderlands toneel. Honen lijk wordt hier het Initiatief genomen om hem od die avond een gepaste hulde te bereiden? Dames en he ren. die de voorstelling zullen bezoeken, zoudt u Iets willen b'j- dragen to verhoging van het ca chet van deze avond? Wat zoudt u er van zeggen eens wat meer toilet te maken dan voor een „gewone" comcdie-voorstelllng? ging die In zijn jeugd gegrepen wordt door het ln het Jaar van het Parijse Congres verschenen gedicht „Mei" van Herman Gor ter en die ons. ofschoon door eigen kameraden daarom vaak gesmaad, de gedachten in dit ge dicht geui, zijn gehele leven tot leiddraad houdt, en ons in het laatste tafereel, dat is zestig jaar later, tracht aan te tonen, dat ook ons dit gedicht van Gorter nog iets te zeggen heeft. In zijn slotwoord bracht de pen ningmeester van de Partij van de Arbeid, de heer R. P. Abrahamse. de medewerkenden dank voor de geslaagde opvoering, terwijl hij de aanwezigen in de zaal opwekte oi-bij de komende Raadsver kiezingen hun stem*uit te bren gen op de Paftij van de Arbeid, om deze Partij zo hij zeide, niet slechts de meerderheid ln de Raadsfractie te verschaffen, doch haar bovendien steeds sterker te maken. Besloten werd met het gemeen schappelijk zingen van de Inter nationale .waarbij uit twee hoe ken van de zaal de vaandeldra gers naar het geïmproviseerde toneel opmarcheerden om zich daar te verenigen. De P. v. d. A. kan dit jaar te rugzien op een buitengewoon ge slaagde Meiviering. agenda Harmonie-theater: Een konink rijk voor een huls. Derde week. toegang 14 jaar, onder geleide. Voorstellingen dagelijks om acht uur, Zaterdag 7 en 9.30 uur, Zon dag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur, Woens dag 2 uur matiné. Cinema Americain: Onteerd met Viveca Lindfors. Toegang boven 18 jaar. Voorstellingen dagelijks 8 uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 u. Zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. Victoria theater: Intrlgue met George Raft. Toegang 14 Jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 u. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4 30, 7 en 9 uur. A.B.T. Captain America (deel 1 (De purperen dood) met Dick Purcell. Dagelijks »3 uur. Zondag 2, 5 en C uur. Toegang 14 jaar. Op Woensdag 4 Mei zijn deze bioscopen gesloten wegens de Na tionale Herdenkingsdag. MOTIE De Communistische Partij Ne derland (De Waarheid) afdeling Alkmaar, op 1 Mei in Openbare vergadering bijeen, kennis geno men hebbende van de afwijzing van haar bezoek tot demonstratie op 1 Mei, spreekt met algemene stemmen haar afkeuring over dit on-democratisch besluit uit, be sluit deze motie ter kennis te bren gen van het gemeentebestuur van Alkmaar en de gemeenteraad, als ook aan de plaatselijke dagbladen. AANGEVOERD VEE. Mtandag j.1. werden op de Alkmaar se veemarkt aangevoerd 21 vette koei en. 200 nuchtere kalveren (slacht) en 3 vette schapen (Centrale). ALCMARIA NAAR ELINKWIJK Alcmaria moet voor de 2e ronde van de KNVB-beker in Zuilen teven Elinkwijk speren. HRC lootte weer een thuiswed strijd. nl. tegen Haarlem. De 3e klasser QSC speelt uit tegen Ajax! IN T NIEUW. Boven de schouw in de keurig verbouwde winkel van mandenma ker Bijvoet. Dijk 5, hangt een door onze eminente Alkmaarse tekenaar R. Bankert gemaakte ets van een mandenma.-.er. Zo zal de stichter van de zaak 67 jaar ge leden hebben gewerkt in z'n per ceeltje aan de Krebbesteeg, daar na Achterdam en sinds 1927 Dijk nr. 5. Zo werkt echter de huidige zaak voerder H. Bijvoet thans nog, want niets Is er veranderd in werkwijze in dit aloude vak. Wat wel is veranderd, dat zijn de opdrachten welke komen van de Rotterdamse Lloyd. Batavier- lijn, Mij. „Nederland" kortom van de gehele scheepsbouwindustrie. Wanneer dan ook de passagiers heerlijk liggen te luieren ln hun ligstoelen, waar dan ook in de wereld, dan zullen zij niet weten, dat hier de kundige hand van dhr H. Bijvoet aan gewerkt heeft. Wij weten het thans wel en wij zijn ook een tikje trots op een stadge noot, die het weer eens beter doet. Daarom „Puck" want zo kent iedereen hem. van harte proficiat. Politierechter te Alkmaar SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX EN DIENSTEN. De gemeentelijke bureaux en diensten zullen op de Nationale Feestdag (Donderdag 5 Mei a.s.), voor zover de dienst zulks toelaat, des namiddags gesloten zijn. LIMBUS KAMPIOEN VAN NOORDHOLLAND. Maandag zijn in Haarlem Nrd. korte baandraverijen gehouden, waaraan het kampioenschap van Noordholland was verbonden. De uitslagen luiden: 1 Limbus (Jan Wagener). 2. Lucky Fanfare (Philip Knijnen- burg) 3. Alloë (Jan de Vlieger: 4. Harras (Klaas Bakker) Totalisator. Ie omloop: Limbus, winnend 1 1.90. f 1.40: Lucky Fanfare, f 2.40: Alloë. plaats f 3 2e omloop: Limbus winnend f 1,70, plaats 1,60: Lucky Fanfare plaats f 1.60. 3e omloop: Limbus, winnend f 1,90. plaats plaats BOERENLEENBANK BIJEEN. AKERSLOOT Vrijdag hield de Coop. Boerenleenbank Akersloot haar algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord sprak voorz. 'de hoop uit, dut het door ziekte afwezige be stuuurslid Koppen weer spoedig mocht z\in hersteld. Hij zeide verder, dat het precies 44 jaar geleden was, dat de Bank was opgericht en dnt men mgt vreiigde kan terugzien op de afgelopen periode. Was er bü het begin een om zet van enige honderden guldens, thans benaderen wy de 5.000.000 aldus voorz., die verder dankwoorden tot de kassier sprak. De notulen en de rekening werdtfp goedgekeurd. De kassier gaf een uk eenzetting van de rekening, welke in ontvangsten en uitgaven een bedrag van 4.909.312,50 aangaf. De balans sloot op een bedrag van 040.579.37. De heer C. Poppen werd als bestunrs lid herkozen, de heer A. Zwart als lid van de Rand van Toezicht. De rond vraag leverde niets op. Na de pauze werd de film „Het geld van de Boer" vertoond, waarna de voorzitter sloot ALKMAARSE EXPORTVEILING. 2 MEI 1949. Andyvie 2538; spinazie 823; pos telein 3840; worteltjes 3038; rnbar her C12; rode kool 721; gele kool 8.50; prei 611; uien. midb. 4 30 G.80; witlof I 30—42; II 15—24; bloem kool IA 00—76; I 42—56; II 25—39; worteltjes 30; radijs 311; selderie 2 —5; selie 1—3; sla II 6—4; I 10—15; aarbeien p. doos 1.50 50 gr. 4264; aardappelen 2.506. Uit Heerhugowaard arriveerde de bankwerker Franciscus L„ thans wonende te Vlissingen. Hij heeft een rijwiel van zekere Loos verduisterd. Verdachte beweerde dat hij de fiets op afbetaling had gekregen. De metaalbewerker Loos. eige naar van het vehikel, zeide, dat verdachte de fiets In bruikleen had om de Wieringermeer te be zoeken. Verdachte had de fiets voor f 50 in Amsterdam verkocht. De echtgenote van getuige Loos bevestigde deze verklaring. Verd. staat bij de politie niet gunstig bekend. De rechter wilde 'n rap port inwinnen en hield de zaak aan Gerrlt W. uit N. Niedorp was al in October verschenen. Het ging er om of verdachte aan zekere Jcng een „Turner"-rijwiel kon "leveren, wat hij bevestigde. Dat was echter geen echte Turner, wat verdachte ontkende. De onderde len waren van een ander merk. F.en aantal getuigen waren pre sent. De kroongetuige W. Kerk- meer uit Bergen, agent van de Turner-rijwielen, had 't bewuste vehikel onderzocht en de overtui ging. nat het een ander merk was. De zaak werd verwezen naar de Mecrv Kamer op 24 Mei. Petrus R. te Egmond aan de Hoef heeft Arie de Waard te Eg- mond aan Zee beledigd door te vertellen dat de Waard geld van de Graaf had verduisterd. Getuige Abie had de woorden van de niet-verschenen verdachte gehoord. Voor deze belediging vorderde de officier, mr Meiske f 25 of 10 dagen. Uitspraak f 20 of 12 dagen. Joh. K. te Alkmaar had op 5 Februari een portemonnaie opge raapt met inhoud. Iemand gaf hem de goede raad, dat voorwerp terug te brengen. De naam van de eigenaar Rozenhart bevond zich in de portemonnaie. Verd. neeft het geld vergoed, ongeveer f 32,80 en enige zegels. Het O.M. vroeg een rapport voor de reclassering. HOUT GERAAPT... Gerardus van L. uit Heiloo heeft bij de Kattenberg na de storm hout gehaald, 't Was Maart en de kachel moest branden. Vercf was op heterdaad betrapt door de bos wachter. De officier vroeg f 5 of 3 dagen, wat ook het vonnis was De kantoorbediende Henk de R. had opdracht gegeven hout weg te halen na de Maartstorm, even als de vorige verdachte. Ook hij hoofde f 5 of 3 dagen eisen. Het vonnis was f 10 of 6 dagen. Christina R. te Llmmen heeft zekere Trijntje Dekker beledigd door haar lelijke woorden toe te voegen. Verdachte \*";t er niets van en ontkende lachende, zulke woorden te hebben gebruikt. De officier taxeerde het feit op f 10 of 5 dagen. Uitspraak conform. Genoemde Trijntje D. stond nu op het matje beschuldigd van mis handeling van Christina Rumping Verdachte had een klap in 't ge zicht van Christina gegeven. De mishandelde was als getuige present en gaf een boelende lezing van de mishandeling. Dokter van Oppen had haar behandeld en gaf verslag van de verwonding. In deze zaak vroeg het O.M. f 15 of 10 dagen. Mr van Hilten zeide, als verdediger, dat het hier een storm ln een glas water betrof. Pleier vroeg clementie. De rechter vonniste ook hier f 10 of 6 dagen. WAPENS De Akersloter Jacobus G. had n GEEN AFSTEL Een nieuwe week is begonnen. Een week. waarin onze gedachten terug zullen gaan naar de barre jaren van 1940-1945. Wij hebben er geen behoefte aan alles weer op te gaan rakelen in dit rubriekje. Wel moet het ons van het hart. dat het vaak triest is. hoe weinig de mensen zich gelegen laten lig gen aan dit verleden. Hoe weinig zij handelen naar de idealen van die tijd. Goed. wij weten wel, dat er zo veel is veranderd; dat er van gegeven beloften zo weinig terecht is gekomen. Maar laten de collaborateurtjes en aanver wanten niet te vroeg lachen om onze (vermeende) machteloosheid. Voor ons is de kous nog niet af. Al lijkt het misschien vaak knut selwerk. waaraan de onzen bezig zijn. Wij zijn er zeker van dat het patroon van de toekomst wel zeer veel zal verschillen van wat thans (schijnbaar) stevig te paard zit tende knulletjes willen. Wij beho ren zeker niet tot deeenen, die óp een of ander tijstdip nog een verlate bijltjesdag zullen procla meren. Ongetwijfeld zal een zeke re koude kermis slechts uitstel, maar geen afstel zijn. Geen af stel. laat men zich dat goed ln de oren knopen. TWEE MILLIOEN Zo heeft u in de aanhef van on ze rubriek al vast wat toekomst muziek gehoord. Het van NU tot STRAKS moet echter worden over brugd. Daar Is bijv. de Stichting 1940-1945, die twee millicèn gulden nodig heeft om de nabestaanden van de gevallenen te kunnen bij staan. De Stichting voert daartoe een actie onder het motto: „Geef een uur van uw tijd voor hen, die alles gaven". Dat is een prachtig motto. Aan u thans de daad. PADVINDERS-FANCY FAIR „PAFAFA" De Bevrijdingsdag nadert, en daarmede ook het tijdstip van de oefening van de Padvinders-fancy fair „Pafafa". En wanneer de re sultaten evenredig zulen zijn aan het werk dat door de leiding, ver kenners en welpen verzet is. dan zal deze fancy fair ongetwijfeld slagen. Het kenmerkende bij al dit werk is. dat alles eenvoudig en toch af is. iets wat bij de Padvin derij altijd treffend is. want Pad vinderij is toch onder meer: zich weten te behelpen met een mini mum aan hulpmiddelen, opdat men in het latere leven ook pa raat kan zijn, ook al is alles niet even luxueus en gemakkelijk. Deze eenvoud op Pafafa wil niet zeggen dat het niet aantrekkelijk is: in tegendeel, de aantrekkelijkheid wordt hierdoor juist in hoge mate bevorderd. Het terrein en het Troepenhuis is een en al gezellig heid, met groen en vlaggen, mu ziek en vooral een blijde, gulle lach der padvinders. Glorieus zal deze Pafafa ingezet worden. De prachtige Haarlemse Padvindersband zal met tromge roffel en schetterende fanfares 'n rondgang maken door de Kaas stad. De route, die de Band zal ne men is als volgt: vertrek pim. half drie vanaf het Sportpark, vervol gens Prins Bernhardlaan. Kenne- merstraatweg. Varnebroek, Linde laan. v. d. Meystraat. Nassauplein, Egm. straatweg. Westerweg. Gees_ -terweg. Bergerbrug, Zevenhuizen" Gasthuisstraat. Langestraat. Ste- nenbrug, Mient, Waagplein, Hout- til. Langestraat, Koorstraat. Ritse voort, Nieuwlandersingel, Emma- straat, Kennemerstraatweg. naar Troephuis Phoenis aan de Zan- ^ersloot. De Jan Plezier zal rijden vanaf de Mient naar het Troep huis Phoenix. STILLE TOCHT Morgenavond half acht verza_ melen zich op het Canadaplein de deelnemers aan de Stille Tocht. Om tien over half acht is het ver trek van dit plein, waarna de stoet langs het voorlopige monument aan de Harddraverslaan zal trek ken. Bij het monument kunnen bloemen worden neergelegd. OPROEP De Nederlandse Vrouwenbewe_ ging verzoekt leden en sympathi- serenden morgenavond om kwart over zeven in de Paternosterstraat 4 bijeen te komen. Om half acht zal men zich dan aansluiten bij de Stillr» Tocht h'p van het Canada- -'~'n vertrekt. In de oproep heet het „Juist thans, nu de vrede op nieuw wordt bedreigd, de gevalle nen tegen het fascisme te herden ken". HALFSTOK De burgerij wordt verzocht mor genavond tussen vijf en acht uur de vlaggen halfstok uit te steken. IN TOP De burgerij wordt verzocht op 5 Mei. bevrijdingsdag, de vlag in top te steken. GEEN AVONDWIJDING In verband met de Stille Tocht, die morgenavond half acht wordt gehouden, zal dit keer de oecume_ nische avondwijding vervallen. Van 11 Mei a.s. af zullen deze diensten, die gelijk bekend is een half uur duren, meer iedere Woens dagavond half acht In de Grote Kerk plaats vinden NU U Nu u dit allemaal gelezen hebt, zult gij u ook in de rijen van hen scharen, die gaan herdenken? machinegeweer en enige stenguns in bezit gehad, gevonden ln de duinen en deze voorwerpen niet aangegeven. De politie had de voorraad in beslag genomen. Voor deze overtreding van de vuurwapenwet vorderde de offi cier f 75 of 25 dagen. Uitspraak f 50 of 12 dagen met verbeurd verklaring. Dirk N. te Anna Paulowna was niet op de keuring verschenen. De officier vroeg 6 weken voor dit feit, wat de rechter bevestigde. Johan S. heeft op 15 Januari ïe Bergen zekere Beeldman bewogen hem f 50 te geven. Verd. gaf voor zijn portemonnaie te Amsterdam te hebben laten liggen. Op het moment bevindt verdachte zich in de gevangenis te Hoorn. Hij is meermalen veroordeeld en heeft nog neel wat te goed. De zaak werd aangehouden tot 30 Mei. Kf AP Aibertus S. te Egmond aan Zee, timmerman, heeft op 14 Maart Gerard Zwart een klap ln 't ge zicht. gegeven. Verdachte stond op een ladder en voelde 'n stuk hout tegen zich aan komen. Dat was t motief om de klap uit te delen. Na een eis van f 8 of 4 dagen was de uitspraak f 5 of 3 dagen. Franciscus M. uit Harenkarspel beeft in Januari door listige stre ken een spinnewiel van juffr. T. weten los te krijgen en 't verkocht aan zekere K. voor f 30. Bedoeln spinnewiel behoorde aan Schilder en verdachte had het toen nog n'et gekocht. Om Schilder te horen werd de zaak aangehouden tot 30 Mei. Anne Z. landarbeider te Zuid en Noord Schermer heeft op 9 Maart zekere Jonker mishandeld. Er was kwestie over kippenvoer en verd. had Jonker betiteld als oplichter. Getuige Jonker verklaarde, dat hij kippenvoer gekocht had van verd. voor f 35. Wegens slechte kwaliteit werd de prijs geredu ceerd tot f 15. Doordat getuige niet betaalde, was verdachte op getreden. Voor die mishandeling vorderde de officier 15 of 10 dagen. Uit spraak f 10 of 3 dagen. BUITENGEWOON GESLAAGDE AVOND. SINT PANCRAS Zaterdagavond presenteerde Jn. van Alfen's ge zelschap aan de weinige belang stellenden een schitterend pro gramma van kleinkunst, dat de aanwezigen volkomen in gulle iachstemming wist te brengen. Het eerste optreden van Ad ven- do's Kleinorkest. kunnen wij als geheel geslaagd aantekenen. De combinatie van diverse in strumenten was goed verzorgd en ook het geheel maakte een prima indruk. Dien de Hoogh. als de vertolkster van het Hollandse lied deed dit op uitstekende wijze en zij beschikt daarbij over 'n prach tige stem. Ook met haar voor drachten bleef zij ln passende vorm. Oor Hoogvorst en Siem Gutker wisten de belangstellenden op vro lijke en geestige wijze te amuseren Het publiek gaf herhaaldelijk blijk van zijn waardering door dave rend applaus. Aan het einde van deze gezel lige avond werd het Wilhelmus gezongen waarna de aanwezigen zeer voldaan naar huis gingen. PROGRAMMA NATIONALE FEESTDAG. EGMOND AAN ZEE De Nationale Feestdag wordt ingezet met een zang hulde van alle schoolkinderen om 9 uur voor het Raadhuis. Onmiddellijk daarna zullen, ook op de Voorstraat, de kinder spelen aanvangen. De kinderen kunnen zich gratis voor deze spelen hij hun onderwijzers (essen) opgeven. Van 5 tot 6 uur *s middags wordt er voor de jeugd van 15 tot en met 17 jaar een Jeugdbal, georganiseerd, waar bü ook een levende stoelendans is ver bonden om fraai priizen. Om 7 nnr een Wielerwedstrijd voor volwassenen. waarvoor het comité fraaie medailles beschikbaar stelt. Ver der nog diverse volksspelen. Na afloop gratis dansen in de zaal van de „Vergnldc Valk". HERDENKING GEVALLENEN OP 4 MEI. EGMOND AAN ZEE Egmond aan Zee herdenkt zijn gevallenen tijdens de tweede wereldoorlog op de volgende wijze: 's Aovnds G uur uitsteken van de vlaggen, halfstok, ten teken van rouw Daarna te 7.30 nnr verzamelen op de Voorstraat, hy het Burgemeester Ei) maplein voor de Stille gang naar het monument, voor het brengen van een bloemenhulde. Namens de gehele bevol king znl het Comité een tweetal kran scn leggen. Bijdragen voor deze kran son kunnen gestort worden in de daar voor bestemde bus, tijdens de krans legging, aan de voet van Monument. KOEDIJK Ondertrouwd: T Visser. 25 jr en E Bruin 25 jr. Getrouwd: J Guit en H Sloof Overleden: S Dijkstra 75 jr; K Boon 75 jr. Ingekomen: T de Vries van Purmer end; M de Wit van Tiensbroek; J Sterkman van Rotterdam. Vertrokken: J C Janse naar Zoeter meer; O Ploeger naar Alkmaar; C Bar siugerhorn naar Hensbroek. EMMABLOEM—COLLECTE. KOEDIJK De opbrengst van de Envmnbloemcollecte in onze gemeente bedroeg 82.60. Veel buitenlanders op Volkshogeschool Op uitnodiging van de Neder- landse Volkshogescholen brengt 'tt groep Rectoren van Volkshogescho len uit Zweden, Finland en Noor wegen tezamen met enkele Denen een bezoek aan Nederland. Op de Volkshogeschool te Bergen N.H. "n belangrijke besprekingen plaats waaraan ook enkele perso nen uit het nieuwe Duitse Volks- hogeschooluerk deelnemen. Hierbij blijkt dat de verschillen de omstandigheden binnen elk der Europese landen wel tot enige verschillen in metho de m het Volkshogeschool erk hebben geleld maar tevens, dat de Volkshogescholen in al deze lan den door dezelfde gedachten ge dragen worden. ®,ezjfn de grote betekenis, die de Volkshogescholen in Skandinavië nebben, is het van veel belang, te achten, dat de aloude vriend schapsbanden .die de Skandinaaf se Volkshogescholen reeds zo lang hebben verbonden thans ook Ne derland omvatten. De Rector van de meest Noor delijke Volkshogeschool gele gen boven de Poolcirkel te Jokk? mokk in Lapland vertoonde 'n prachtige kleurenfilm, die zowel 't leven van de Lappen als het voor dit in aantal kleine maar aan. cultuur zo rijke volk zo belangrij ke werk der Volkshogeschool dui delijk weergaf. EMIGRANTEN Toen een aantal Zuid-Afrikaan- ders en Lappen elkaar op de Volks hogeschoolte Bergen ontmoetten vervulde deze school wel op een bijzondere wijze haar taak om mensen van verschillende geaard heid bij elkaar te brengen. De Afrikaanse vrienden hielden een aantal inleidingen voor die genen die binnenkort in Zuid- Afrika een nieuwe woonplaats ho_ pen te vinden, terwijl de Lappen deel uitmaakten van een groep Volkshogeschoolleiders die in de zelfde tijd een internationale Volkshogesohooiconferentie in Ber gpn bezochten. Tot dp inleiders in de Zuld- Afrika cursus behoorde ook prof. dr M Bokhorst, dir. van het. Ned. Cultureel instituut a^n de "niver siteifc van Pretoria. Velen onze streken zullen zich omf. Bokhorst herinneren als militair-commic^a- r's in h«t, district Alkmaar en la ter in Noordholifod jn de maan den na de bevrR*t"«\ pooATCc VlKP,vr- KONINGINNED^G HEFRHUGOWAARD-NRD. Za terdagavond J.1. had het Oranie- Comité te Heerhugowaard Nrd. een bonte avond georganiseerd, waaraan medewerkten de zang vereniging ..Zang en Vriendschap" de dames Dekker en ..Het Lanee- dijker Cabaret-Gezelschao". Als voorzitter van het plaatselijk Oranje-Comité opende de heer J. Morslnk deze avond met een har telijk welkomstwoord. Hierna zette .Zang en Vriend schap" het Wilhelmus in. dat door alle aanwezigen uk volle borst werd medegezongen. Onder c!e aanwezigen merkten we o.a. nog op: Kap. van Leeuwen, de burge meester met zijn echtgenote en de gemeentesecretaris. Het koortje .Zang en Vriendschap" dat on der d.e bekwame leiding van de heer Fianzel staat, bracht voor de pauze .nog enkele klinkende melo dieën naar voren waarmede zij 'n daverend applaus oogstten Ook traden voor de pauze nog op de i ric geznsters Dekker, die met 3 slag- guitaren en 3 kl'nken- de stemmen o.a. .De kl/k van "Afnemiiiöen", .Mama ik w 1 een man heb" en ..De Stotteraar" de inslingerden. Wij hebben ons er over verbaasd dat er in ons dorp nog zoveel kunst leeft. Want kunst is het met recht en dit bewees ook wel de grote instem ming van de overvolle zaal. Na de traditionele verloting, waarvan de baten voor de helft ten goede komen van onze dorps genoten in Indië. trad „Het Lan- gedijker Cabaret Gezelschap" op. Het gezelschap bestond uit de volgende personen: Mej. H. Wolfs winkel, de heren P. Tromp. J. Klin kert. Th. van Zeist, G Goudsblom K. Schuit en G. Hop.. Zij wisten de aanwezigen onge veer twee uur te amuseren met zang en schets. .Het lied van Nrd. Scharwoude" wat door de heer P. Tromp en Mej. H. Wolfswinkel werd gezongen, maakte wel een. zeer diepe indruk op de belang stellenden. De liederen van P. Tromp w.o. „Dunkelrode Rose". oogstten werkelijk een ovatie. Ook de naar voren gebrachte schetsjes waren verbazend leuk. Al met al kan het Oranje comité terugzien op een zeer geslaagd Oranjefeest. Het overtrof ons alles verwachting ORANJEFEEST STOMPETOREN Ook Stompetoren vierde zij» Oranje feest, georganiseerd door de bimrtver eniging. O mfwe© nnr kwamen de kin deren nït. de buurt in café Zwart bü een oin te genieten van een uitstekende filmprogramma met «Ts hoofdfilm „Trouwe Kameraden". De« avonds volgde het feest voor volwassenen. Na een korte Ornnjespocch van de beer Van Dok over onze verbonding tot het Oranjehuis, traden achtereenvolgens op het muziekgezelschap ..De Geus", de gymnastiekvereniging „Voorwaarts en de gemengde zangvereniging „Creseen do" .Het hoogtepunt van de avond was de opvoering van de geestig© West friese éénaeter „De Gastdag" o.l.v. mevr. Zwart. Een vlotte opvoering met goede afwerking van décor en costnum en een prima rolkennis. Een zeer ge tnimeerd bal besloot de avond.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2