Ikmaaidei I 5DE JAARGANG N° 1529 N.-HOLLANDSE PERS 1945 MAANDAG 9 MEI 1949 Familieleden van soldaten worden ontevreden Sukarno en Hatta bereid guerilla te staken en deel te nemen aan R. T. C. Groei Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar! Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie» 14 ct. per m.m., faroilieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verontw. redacteur J. van Zoonen Bureau. Rldderitraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 De vertraagde demobilisatie Uit alle delen des lands waren ouders, vrouwen en verloofden van militairen in Indonesië naar Arnhem gekomen, daartoe uit- genodigd door de samenwerkende voorlopige comité's uit Arn hem en Spakenburgt die ervoor Ijveren, dat oorlogsvrijwilligers, leden van de 7 December-divisie en aindere onderdelen spoedig worden gedemobiliserd. Doel was, te trachten een landelijk co mité te vormen, welk doel inderdaad is bereikt. De Kamerleden Stapelkamp (AR), Fr. Goedhart (PvdA) en Hoog (KVP) woon den de vergadering bij. De actie is gericht tegen de tal mende houding van de regering die toezeggingen aangaande de mobilisatie en repatriëring heeft gedaan, doch deze niet vervult. De voorzitter en na hem andere initiatiefnemers brachten ver schillende grieven van ouders, vrouwen en verloofden naar voren Herinnerd werd aan de afscheids woorden, gesproken ter gelegen heid van het vertrek van het eer ste deel der 7 December-divisie, door generaal Kruis: „Het is maar voor twee jaren..., "Die termijn Is reeds verre overschreden. De actie-comité's hebben zich ♦er request tot de minister ge wend. Geschiedt demobilisatie overeenkomstig het huidige tem po, dan zullen genoemde troepen- delen niet voor 1950 mogen wor den terugverwacht, wat tevens weer achterstand teweeg brengt voor andere lichtingen. Met er kenning van de plicht om in In donesië orde en veiligheid te handhaven is men van oordeel, dat deze plicht door allen gelijke lijk moet worden gedragen. De bezwaren en wensen toerden als volgt geformuleerd: Er dient veel meer schoepsruimte beschik baar te worden gesteld voor aflos sing. De voorgenomen herscholing van militairen, die reeds drie of mèer jaren dienst in de tropen achter de rug hebben, teneinde geschikt te worden gemaakt voor (Ie verdediging van West-Europa, berust op een grove onbillijkheid. De uitzendingen voor de strijd- krachten zijn onderwerp van felle Kritiek. De mariniers worden in vele op zichten bevoorrecht boven de landmacht. Zij worden vlugge, afgelost en genieten meer tracte- ment. De regering roepe de lich tingen '41'44 alsnog op. Alle dienstplichtige jongeman nen zullen moeten worden gekeurd Er wordt vrijstelling verleend om dikwijls onverklaarbare redenen. Een groot landbouwblad heeft ei zich op durven beroemen, dat he geholpen heeft 3000 boerenzoons vrij te krijgen. Maar de boerenar_ beiders moeten wel weg. aldus c ter- vergadering naar voren ge- b; "hte grieven en wensen. Ifet kamerlid Goedhart wees er op, dat niet gebrek aan scheeps- ruimte maar uitsluitend het con flict in Indonesië oorzaak is van de trage gang van zaken. Maak er een nationale actie van, adviseer_ de de heer Goedhart, die namens zijn fract. verklaarde, dat deze bereid is de verlangens krachtig te steunen. Aan de Koningin werd een telegram verzonden, waarin de vergadering H.M. eerbiedig ver 2oekt wel te willen bevorderen dat de demobilisatie wordt bespoedigd Sjanghai bedreigd Volgens officiële en persberich ten hebben communistische troe pen, die naar Sjanghai trachten door te stoten een bres geslagen in de buitenste verdedigingslinie van Sjanghai. De bres in deze 208 kilometer lange verdedigingsgordel is ge maakt in het Znidwestelïjk gedeel te, waar de nationalisten onder overmachtige druk van de com munistische legers de plaats Pingpo, knooppunt van spoorlij nen, wegen en kanalen, hebben moeten evacueren. Ronde van Nederland Schulte vandaag drager der Oranje-trui Lakeman in Groningen en Pellenaars in Enschede etappewinnaars NOG mag Nederland geen h 'era roepen, maar het gaat met de R-*ide toch betei dan vorig Jaar dat kan men na drie étappes wel verklappen. Er mankeren nog verschillende kleln.ghfldjes. ma^r sportlef is deze tweede een overweldigend succes. De belangstel ling is enorm en speciaal de tweede etappe heeft ren spannend verloop gehad, want reeds spoedig trokken Lakeman. van As van Stayen en Schellingerhoudt er tussen uit en over een grot.» aistand bleien zij een voorsprong vergroten, zij kwamen op een gegeven moment zelfs op 9 minuten. DE MONSTERRIT DOOR NEDERLAND - Groningen-Enschede was de derde etappe van de „Ronde van Nederland", welke Zondag verreden werd. Het peloton in de nabijheid van Zwolle. Nedeflandse en Republikeinse delegaiies bereiken accoord Republikeinse regering spoedig ierug in Djogja? Tijdens de Zaterdag te Batavia gehouden formele vergade ring van de Republikeinse en. Nederlandse delegaties onder auspiciën van de Unci, verklaarde de voorzitter van de Re publikeinse delegatie, Moh. Rum: „Als voorzitter van de Re publikeinse delegatie ben ik d0or Sukarno en Hatta ge machtigd om hun persoonlijk e verzekering te geven, dat zij voorslaan in overccnscemmin g mee resolutie van de Vei ligheidsraad van 28 Januari en zjjn richtlijn van 23 Maart: Ten eerste: bevel te geven aan de gewapende aanhangers van de Republiek om de gueriia te staken. Ten tweede: samen te werken het herstel van de vrede en handhaving van de orde. Ten derde: deel te nemen aan de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag met het oog op de bespoediging van de on- voortvaaraeixjke overaraent van e reële en volledige sou- verelniteit van de V.S.I. President Sukarno en vice-president Hatta nemen op zich, dat zij ir op zullen aandringen, dat zulk een politiek door de regering van de Republiek maoneste zo spoeaig moge lijk na haar herstel in Djogja wordt aangenomen". baba Na de verklaring van Moh. Rum, legde dr. van Royen voor de Ned. delegeatie de volgende verklaring af: Ten eerste dat zij met het oog op de plechtige belofte, zo juist door Moh. Rum aangekon digd Instemt met de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djogja. De Nederlandse de legatie stemt voorts in met de in stelling van een of meer geza menlijke commissies onder auspi ciën van de Unci voor doeleinden zoals: a. het doen van de nood zakelijke onderzoekingen en voor bereidingen .welke voorafgaan aan. de terugkeer van de Republikein se regering naar Djogjar b. het bestuderen en advies geven betref fende de maatregelen, welke ge nomen moeten worden ter uitvoe ring van de staking van de gueril, la en de samenwerking bij 't her stel van de vrede en de handha ving van orde en rust. Ten tweede de Nederlandse regering stemt er mee in, dat de Republikeinse re gering vrij zal zijn en faciliteiten zal hebben om de haar geëigende functies in het gebied, bestaande uit de residentie DjogJakarta, uit te voeren. Dit is een stap geno men in het licht van de richtlijn der Veiligheidsraad van 23 Maart 1949. Ten derde: de Nederlandse re gering bevestigt nogmaals haar bereidheid de onmiddellijke stop zetting te verzekeren van alle mi litaire operaties en de onmiddel lijke en onvoorwaardelijke vrijla ting van alle politieke gevange nen, gearresteerd sedert 17 De cember 1948 In de Republiek In donesië. Ten vierde: zonder te prejudi- ceren op het recht van zelfbe schikking der Indonsische volke ren, zoals deze erkend zijn bij de LInggadjati- en Renville-beginse len, zal de Nederlandse regering zich onthouden van de vestiging of erkenning van de Negara's of Daerahs in gebied hetwelk voor 19 Pa* bij Delfzijl begm de jacht op de uitlopers. Tien renners (w.o. Schulte wrikten zich los er* met een tempo van tegen de 50 km De handel tussen Nederland en Bizonia De correspondent van het ANP meldt: de militaire gouverneurs van de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland hebben volgens het Duitse persbureau D P D gewei gerd de aanvullende handels overeenkomst die op 26 Maart te Den Haag tussen de Brits-Ameri kaanse zone en Nederland is ge sloten. goed te keuren. De overeenkomst voorzag in de levering door Nederland van agra rische producten en textiel tot 'n waarde van 10 millioen dollar. Teneinde het Nederlandse te kort op de handelsablans met W. Duitsland te verminderen, zou te genover deze leveranties geen Duitse exporf worden gesteld. Van bevoegde zijde wordt me degedeeld. dat het bovenvermeld bericht als voorbarig moet wor den beschouwd. December 1948 onder Republi keins gezag was een van uitbrei ding van de Negara's en Daerans, Ten vijfde: De Nederlandse re gering staat het bestaan voor van de Republiek als een staat, die zijn plaats inneemt in de Verenig de Staten van Indonesië. Ten zesde: in overeenstemming met de bedoeling van de „ruling" van de Veiligheidsraad van 23 Maart, betreffende de voorgestel de Ronde Tafel Conferentie met 't doel, dat de onderhandelingen, zoals bedoeld in de resolutie van 28 Januari zo spoedig mogelijk kunnen worden gehouden, is de Nederlandse regering ten volle bereid haar uiterste best te doen, dat deze conferentie plaats vindt onmiddellijk na terugkeer van de Republikeinse regering naar Djog Ja. Op deze conferentie zullen be sprekingen worden gehouden be treffende de wijze, waarop de on voorwaardelijke overdracht van de reële, volledige souvereiniteit aan de Verenigde Staten van In donesië, in overeenstemming met de Renville-beginselen, kan wor de bespoedigd. Ten zevende: in het licht van de noodzakelijke samenwerking bij het herstel van vrede en hand having van orde en rust stemt de Nederlandse regering in, dat in alle gebieden buiten de residentie van Djogja, waar burgerlijke, po- litële en andere ambtenaren van de Indonesische regering momen teel niet functioneren, de Repu blikeinse burgerlijke, politiële andere ambtenaren ,die nog steeds in functie zijn, in functie zullen blijven." Ome Willem is thuis Zondagochtend ca 11 uur is de drijvende traanfabriek .Willem Ba reedsz" van de Nederlandse Maat schapppij voor de Walvisvaart de sluizen van IJmuiden binnenge- stoomd en 's middags 16.30 uur voer het schip de Amsterdamse a; ven binnen, waarmede het zijn riewfe Zuidpoolexpeditie, die uit en' thuis bijna zeven maanden duurde, heeft volbracht. Op 16 October van het vorige jaar nl. vertrok het schip, weder om onder commando van kapitein Klaas Vxsser, naar de Zuidpoolwa- teren, alwaar in totaal 17.507 ton walvistraan en 694 ton' spermolie werd geproduceerd, hetgeen be langrijk meer is dan in het voor afgaande seizoen. INTERNATIONAAL VOETBALPROGRAMMA 1949—1950 Volgens het ANP is het intematio naai programma van het Nederlands elftal voor het seizoen 19491950 als volgt samengesteld: Thuis: Denemarken en België. Uit: Zwitserland, Zweden en België. ging het er op los. De handige La keman had het spoedig door en liet zich terugzakken. Schelllnger- houdt volgde wat later en van Stayen en van As moesten zich we' gewonnen geven. Van Stayen bleek over een machtige ieserve te beschikken en draaide ook ver dex vrolijk mee. Zo kon het sebeu ren. dat een groep van tien cf elf renners de laatste 25 km een strijc op leven en dood aanging en onder daverend enthousiasme 'waartegen de Groningse politie zeer ontactisch optrad) ging Lake man na 7 uur 40 min. als eerste over de eindstreep. 2 van Stayen op 20 sec. 3 Grysolle (België A) op 28 sec. 4 Schellin- gerhoudt op 36 sec. 5 Harm Smits 6 Middelkamp. 7 de Meersman 8 Keteleer, 9 Schulte 10 de Hoog. 11 Peters 12 Decln allen dezelfde tijd. Lakeman kreeg de oranjetrui, 2 in het algemeen klassement van Stayen op 7 sec 3 Schellinger- houdt op 23 sec. 4 Ketelaer. 5 Smits, 6 Meersman, Schulte en 8 middelkamp, allen eveneens op 23 seconden. GRONINGEN—ENSCHEDE Van Groningen naar Enschedé (160 k.m.) had de strijd een aanmerkelijk vlak ker verloop, nn was er een groepje van negen, dat aanstonds wegliep en dan ook met wat voorsprong in Ensche dé aankwam. Pellenaars kon zelfs een aanzienlijke voorsprong nemen. Schulte echter, hoewel met klein 3 min. achterstand aangekomen, mag de leiderstrui vandaag dragen. Hij maakte zich niet al te drok en uit alles bleek dat hij niet op een etappeoverwinning, maar op die oranjetrni gebrand was. De uitslag was: 1. Pellenaars (Ned. O 4.21.37; 2. Van Beek (Ned. C) op 20 sec 3. Arie Vooren (Ned. C.); 4 De Ruiter (Ned. E); 5. De Korver (Ned. A); 6. Cor Bakker (Ned. O; 7. v. d. Zande (Ned. D); 8. Evers (Ned. C); allen op 28 sec.; 9. Hopstaken (Belg. Ned.) op 1 min., 10 Schulte (Ned. A) op 2 min. 45 sec. evenals 11 De Meers man (België B) en 12 Loos (Ned. B). Algemeen klassement: 1 en 2 Schulte en De Meersman 16.54.48 unr, 3 Lake man op 1 min. 10 «sec., 4. Van Stayen op 1 min. 17 sec.. 5. t.m 8. Middel kamp, Smits en Schelllngerhondt op 1 min. 33 sec.. 9. De Hoog op 1 min. 46 sec en 10 Bogaerts op 2 min. 53 sec. In het ploegenklassement leidt Ned. B met een voorsprong van ruim 13 min. op België B en 23 min. op België A. DE STAKING BIJ FORD De directie der Fordfabrieken heeft Zondag de bemiddelingsvoorstellen van de burgemeesters van Detroit en Dear bom, om een einde te maken aan de staking der 65.000 arbeiders van de „RedRiver"fabriek, verworpen. F f EREPROMOTIES AAN DE R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Ter gelegenheid van de plechtige viering der 25ste Diës Natalis van de R.K. Universiteit te Nijmegen vonden Zaterdag, 7 Mei erepro moties plaats. Aan de Nederlandse letterkundige, mevrouw Marie Koenen, werd het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend, wegens haar verdiensten voor de beoefening der Neder landse letteren en voor verdieping en verbreiding der Nederlandse cultuur. De promotor was prof. Gerard Brom. Links Z. Em. Joseph, Ernest Kardinaal van Roey, Primaat van België. Naast hem Z. Em. J. Kardinaal de Jong. GRATIE VOOR MARINIERS in INDONESIË. De minister van Justitie heeft reeds in December van het vorig jaar de Nederlandse mariniers op Oost-Java, die destijds weigerden een bevel aan hun meerdere om 'n kampong af te branden, op te volgen en die deswege op 2 April 1948 voor het Hoog Militair Ge rechtshof te Batavia tot gevange_ nisstraffen zijn veroordeeld, in vrijheid te doen stellen, zulks in afwachting van de beslising op in gediende gratieverzoeken. Bij Kon. Besluit is hun thans bij wijze van gratie het onver vuld gedeelte der gevangenisstraf alsmede de bijkomende straf kwijtgescholden. ALS WE in de kranten lezen, dat het Ontwerp Statuut voor de Raad van Euroap getekend is, glij den we er misschien te licht over heen. De krant staat immers alle dagen zo vol met berichten over conferenties hier en conferenties daar, dat onze opmerkingsgave voor wat wel en wat niet belang rijk is, als hef ware ct gestompt wordt. Het. wil ons echter toeschijnen, dat het noodzakelijk is, dat we aan deze gebeurtenis wat meer aandacht besteden. Niet omdat Europa nu plotseling een eenheid zou zijn geworden. Zo snel gaat de ontwikkeling hlaas nog niet. Ook niet omdat We verwachten, dat deze Raad plotseling alle vraagstukken zal oplossen Integen deel. De bepalingen van hot Sta tuut zijn nog niet dadelijk van die aard, dat een overdreven optimis me ook maar enigszins gewettigd zou zijn. Ze zullen integendeel nog menigmaal moeilijkheden opleve ren. Als de eerste berichten om trent hst statuut juist zijn, zal 't recht van veto er in nog sterker mate worden toegepast dan in de organisatie van de Verenigde Na. tis. Daar is het immers zo, dat slechts enkele mogendheden het recht van veto hebben en een be sluit van d meerderheid van de V. N. ongedaan en maken. Bij de Eurpt:;e Raad zal 't og erger zijn. Daar heeft elke staat het recht van veto. Dat betekent dat een staat, al is het nog zo'n klein staatje elk besluit kan vor- hinderen. Als echte democraten zijn we natuurlijk tegenstanders van het recht van veto. Al moeten we eer lijkheidshalve aan toe voegen, dat het een politieke onmogelijkheid is om het recht in de komende jaren af te schaffen. Indien een mogendheid als b.v. Rusland het recht van veto niet had en zich willekeurig naar de besluiten van de meerderheid zou moeten schik ken, zou dit ogenschijnlijk volko men democratisch zijn. We Izun- nen ons echter indenken dat de Russen zouden zeggen: Wat gij besluit druist zo zeer in tegen on ze belangen, dat we maar liever uit de V.N. trekken, dan ons naar uw wensen te schikken. En dat geldt evenzeer voor andere naties. Misschien dat na verloop van vele jaren dit anders zal worden. Wil men echter de V.N. behouden, dan zal ze de kinderziekten langzaam moeten overwinnen Hetzelfde geldt voor een Euro pese statengemeenschap. O.i. zal het recht van veto hier niet zo dikwijls worden toegepast, daar de belangentegenstelling tussen de verschillende Europese staten niet van zo ernstige aard zijn als in de V.N. Integendeel. De Europese staten hebben een gemeenschappelijk belang. Ze zul len uit zelfbehoud moeten trach ten tot overeenstemming te ko men. Het gemeenschappelijke doel OiiT'"r i-per hmp.n op te hel pen, cjftd/rt werelddeel v.*et vermalen worat tussen de grote wereldstaten. Daarom vermoeden we dat 't recht van veto in de Euro pese Raad slechts zeer sporadisch zal worden gebruikt. En juist orn aat we daarin vertrouwen hébben slaan we de groi van dit nieuwe orgaan met vreugde gade. De Ne derlandse gewesten hébben een zelfde ontwikkeling reeds meege maakt. Bij de Unie van Utrecht was ook reeds het veto bekend Moge de Europese raad even voor spoedig groeien als destijds de Re publiek der Verenigde Nederlan den. Bevin te Berlijn Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, die Zater dag van Londen naar Berlijn vloog om de luchtbrug in werking te zien, voordat de blokkade wordt opgeheven, heeft Zondagmorgen gedurende een uur besprekingen gevoerd met generaal Clay, de A- merikaanse militaire gouverneur, generaal-majoor Noiret, de Franse plaatsvervangende militaire gou verneur, en generaal Robertson, de Engelse militaire gouverneur. De Zaterdag te Utrecht gespeelde wedstrijd NederlandBelgië Zaterdag middagvoetbal eindigde in een 22 ge lijk speL Met de ruat was de stand 0—0 t>. Z. ZONDER PAPIEREN NAAR DE GEANNEXEERDE GEBIEDEN. Met ingang van heden is aan de be Icmmcringen, die aan bet verkeer naar dc geannexeerde gebieden waren opge legd, een einde gekomen. Men kan de nieuwe gebieden vrij betreden en beeft dus geen speciale vergunningen meer nodig. Ook de „nieuwe Nederlanders' kunnen zich dan vrij door - het overige Nederlandse gebied bewegen. Het Roemeense voetbalelftal heeft in Boekarest Polen met 21 geklopt, Hongarije won in Boedapest met 6—1 van Dostenrijk. PBifBta BSF zannesnhijrr VRIJ KOUD Wisselende bewolking met over wegend drooj en vrij koud weer. Meest matige wind uit Noordelijk® richtingen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1