Ikmaadiei' 5°E JAARGANG N0 1530 DINSDAG 10 MEI 1949 Machtig peleton joeg vergeefs 135 km. achter Schulte c.s. Ring om Sjanghai wordi gesloten Kanselier kan slechis worden weggestemd als een opvolger wordt aangewezen Eindelijk regen uF zonneschijn Uitgave Stichting „11e Vrije Alkmaarder":" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen 1 0.32 per week 1.30 per maand J.so p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie» 14 et per m.m., ïamillebericli- ten 18 et. Bij contract aanzienlijk» korting. Verontw. redacteur J. van Zoenen Bureau. Kiddentraat boek Oudeuracht TeL K 220CV397I Ronde van Nederland Oranjeirui steviger om Schulie's schouders Het begin van de 4e etappe was gelijk aan dat van de drie vorige: nauwelijks was de stoet buiten de bebouwde kom van Enschede of drie, vier man sprongen weg. Bouk Schellingerhoudt, in prima vorm. was er bij en Arie Vooren, die ook elke dag brandt van strijdlust. Wat later was een groep van elf gevormd: drie honderd meter voor sprong. Ditmaal werd er echter in het peloton niet getalmd met rea geren. Schulte in zijn fonkelnieu we oranjetrui had scherp uitgeke ken en vloog met tien anderen achter de kopgroep aan. Bij Rijs- sen vloeiden beide groepen samen maar even voor Holten schoten Van Est, Schellingerhoudt. De Hoog. v. d. Dungen, Van Beek en Schulte onweerstaanbaar naar voren en losten de rest. In Zutfen bleek de voorsprong van Schulte Van Beek. Schellin gerhoudt. Van Est. De Hoog en v. d. Dungen aangegroeid tot twee en een halve minuut. Het weer bleef guur en in de buurt van Brummen vielen regen en hagel in vlagen, wat echter nauwelijks invloed had op het tempo van de koplopers, die bij Dieren onge veer drie minuten voor lagen cp de tweede groep van ongeveer 20 man! Schijnbaar ongevoelig voor de ijskoude stortbuien, die tussen Arnhem en Ede neerplensden stormden Schulte en zijn makkers voort, heuvel op, heuvel af. geen ogenblik verslapte het tempo. En achter hen aan joegen even vast beraden zes Belgen en acht Ne derlanders. De jacht duurde tot aan Apeldoorn zonder dat er wij ziging kwam in de onderlinge po sitie: tijdens de lange afdaling door de Soerense bossen waren de zes renners, die al bijna 120 km aan de kop gingen, nog altijd ruim twee minuten voor. Zo werd het pleit beslecht in een lange sprint, waarin een juichende Schulte, die in de laatste 500 meter alles gaf. nog net Schellingerhoudt de baas kon blijven. Hij behaalde zijn 1ste etappe-zege, nestelde zich wat vaster op de eerste plaats in het algemeen klassement en had er zich zelf nog eens van overtuigd, dat hij in prima conditie ver keert. Overigens is zijn voorsprong op Schellingerhoudt, De Hoog en Meersman nu niet zo heel erg groot en ook Van Stayen, Kete- laer en Middelkamp hebben am per vier minuten achterstand. De beslissing in deze ronde is nog lang niet gevallen! De uitslag: 1. Schulte 4.16.24 u., 2 Schellingerhoudt, 3 Van Est, 4 De Hoog, 5 Van Beek en 6 Van der Dungen, zelfde tijd, 7 Peters op 2.20 minuut, 8 Braspenninx, 9 Middelkamp en 10 Keteleer, zelfde tijd, 11 tot en met 20: Bakker, De Korver, Voorting, Vooren, Loos, de Meersman. Van Stayen, Callens, Accou en Van Kerckhove, allen op 2.20 min. Algemeen klassement: 1 Schulte 21.11.12 uur, 2 Schellin gerhoudt op 1.43 min., 3 De Hoog op 1.58 min., 4 De Meersman op 2.20 min.. 5 Van Stayen op 3.47 min., 6 Keteleer op 4.03 min., 7 Middelkamp op 4.13 min., 8 Peters cp 9.47 min.. 9 Lakeman op 12.31 min.. 10 Smits op 12.54 min. In het ploegenklassement leidt Ned. A met een voorsprong van 1 min. 48 sec. op Ned. B, 8 min. 18 sec. op België B en 9 min. 37 sec. op België A. Europa op een keerpunt? Optimisme bij Bevin Bevin is niet ingegaan op pogin gen om voorspellingen voor de conferentie van Parijs uit zijn mond te vernemen, maar het op timisme, waarvan enkele korte verklaringen ,die hij aflegde, blijk gaven, was bij alle reserves groot genoeg om te Berlijn een zekere verrassing te vormen. Bevin heeft er geen twijfel aan laten bestaan, dat de Westelijke geallieerden de conferentie met de Sowjet-Unie beschouwen, als een ernstige kans om „Europa weer in het rechte spoor te brengen". Zijn woorden hebben, hoewel hij zich niet wens te uit te laten over oorzaken van de verandering der Sowjet-Rus- sische houding, de indruk achter gelaten, dat men zeer wel voor 'n beslissende keer kan staan. Bevins korte bezoek is kenne lijk uitgegaan boven een Inspectie van de luchtbrug, als hoedanig t oorspronkelijk was aangekondigd. Bevin heeft bevestigd, dat het be hoorde tot zijn voorbereiding voor de Parijse conferentie. Het is be grijpelijk. dat Bevin er in deze omstandigheden waarde aan ge hecht heeft, contact op te nemen met de vooraanstaande politici in Westduitsland, di ein Bonn een verrassende eindspurt hebben in gezet. GHANDI's RECORD NOG NIET GEBROKEN Jhr van Suchtelen, de oud-gou verneur van Sumatra's Oostkust, die op 30 April in hongerstaking is gegaan in verband met de ont wikkeling in Indonesië, heeft een schrijven aan HM. de Koningin gezonden, waaruit blijkt, dat hij zijn hongerstaking beëindigt. Zo dra zijn physieke krachten weer toereikend zullen zijn hoopt hij het woord tot een bijeenkomst te richten, welke hij voornemens is in Den Haag te organiseren. Naar het ANP verneemt, is Jhr van Suchtelen. die 63 Jaar oud en hartpatiënt Is. door de vrij lang durige hongerstaking in wel zo ernstige mate verzwakt, dat alge heel herstel, naar het zich laat aanzien, tenminste twee tot drie weken vereist. BEZOEK VAN ENGELSE LUCHT AFWEERDETACHEMENTEN AAN NEDERLAND - In het kader der nauwe samenwerking tussen de gewapende machten van de bij de West-Europese Unie aangeslo- len landen brengt een compagnie zwaar luchtdoelgeschut van 't Engelse ,JRoyal Regiment of ArtiUery" een bezoek aan ons land. Vier stukken luchtdoelgeschut 8 cm, welke met een coaster naar Rotterdam werden vervoerd, werden aldaar in de Merwehaven uitgeladen. - Op de foto ziet men één der stukken in de takels hangen. In Deventerwaar de Engelsen een demonstratie zouden geven ter instructie van NedéYlandse militairen, waren anti-En gelse leuzen in de straten gekalkt, o.a. „Geen Engelsen hier ge wenst". De strijd in China Regeringstroepen zijn bezig met het aanleggen van een buitenste defensiegordel, die op een punt slechts ongeveer 50 kilometer van Sjanghai is verwijderd. Zij hebben gisteren hun verdedigingslinie on geveer 65 km dichter bij de stad moeten aanleggen, na het verloren gaan van het spoorwegknooppunt Kasjing, dat op een afstand van ongeveer 100 kilometer ten Zuid- Westen van Sjanghai is gelegen. In de buitenwijken van Sjanghai waren duizenden arbeiders bezig met het aanleggen van een ver dedigingsgordel van loopgraven en het opwerpen van versperrln. gen. De verdedigingsgordel rond om Sjanghai wordt d^or keurtrc pen van de regering bezet. Gemeld wordt, dat een zeer zwa re strijd wordt gevoerd om Ka- shan. De treinen, die uit Sjanghai vertrekken, lopen niet verder dan tot Fenkeng, dat op 10 kilometer afstand van Kashan ligt. Volgens een dagbladbericht deed een hevige ontploffing, ver oorzaakt door het opblazen door de regeringstroepen van een brug de spoorweg naar Peiping. het op een afstand van ruim 600 kilo meter ten Oosten van Sjanghai gelegen Hankou op zijn grondves ten schudden. Er vertrokken van Hankou uit geen treinen meer in Noordelijke richting. De kantoren van de centrale luchtvaartmaat schappij in deze stad zijn gesloten en het personeel heeft Hankou verlaten. Nader wordt in een door de garnizoensleiding van Sjanghai uitgegeven communiqué gemeld, dat de communisten versterkingen aanvoeren, die in groten getale ten Noord-Westen van Taltsjong worden samengetrokken. In het communiqué wordt voorts melding gemaakt van gevechten op kleine Regering in opbouw In de grondwetgevende verga dering te Bonn is door de afge- vaardigden van Beieren felle op positie gevoerd tegen de nieuwe Duitse Grondwet. Verschillende afgevaardigden stemden dan ook tegen. In verband hiermee heeft de voorzitter dr Konrad Adenauer 'n speciaal beroep gedaan op het Beierse parlement om de thans goedgekeurde grondwet te be krachtigen, ondanks de bezwaren, die door de vertegenwoordigers van Beieren in de vergadering naar voren zijn gebracht. Dr Adenauer verklaarde verder nog: „Deze wet zal hoop brengen in de harten onzer landgenoten in de Oostelijke zone van Duits land. Ik verzoek de geallieerden geen overeenkomst te sluiten, waardoor West-Duitsland in het Oostelijke gedeelte des lands zou opgaan, doch erop te staan, dat het tegenovergestelde geschiedt". Het werk van de grondwetge vende vergadering te Bonn is ech ter. met de gevallen beslissing, nog niet afgelopen. De vergadering moet nog haar goedkeuring hech_ ten aan de kieswet, zoals deze door de geallieerde militaire zone bestuurders is gewijzigd. Ook moet er een federale hoofdstad worden aangewezen. Deze beslis singen zullen in de eerstvolgende dagen worden genomen. De nieuwe Duitse grondwet voorziet in de instelling van een Rijksdag, wier taak overeenkomt met die van de Nederlandse Tweede Kamer en van een fede rale raad, die als „Eerste Kamer" zal fungeren. De deelstaten zijn echter vrij hun parlementen naar verkiezing in te stellen, mits deze volksvertegenwoordigingen worden samengesteld overeenkomstig de algemene, in de grondwet neerge legde beginselen. Q De federale kanselier zal door de Rijksdag worden gekozen. Laatstgenoemde zal persoonlijk verantwoordelijk zijn voor 't door schaal langs de nieuwe verdedi gingslinie. Door de hoofdcommissaris van politie van Sjanghai is gister be kendgemaakt, dat leden van de politiemacht, die deserteren met medeneming van hun wapens, te recht zullen worden gesteld. Gister werden opnieuw twee op heterdaad betrapte plunderaars te Sjanghai terecht gesteld. Drie per sonen, die wegens het bedrijven van sabotage op politiek gebied tot de doodstraf zijn veroordeeld, zullen worden terechtgesteld. De waarnemende Chinese pre sident. Li Tsoeng-Jen, is uitKwei- lin naar Kanton teruggekeerd. Li Tsoeng-Jen heeft een onderhoud gehad met generalissimus Tsjiang Kal-Sjek en men meent te weten, dat hij enige speciale volmachten van laatstgenoemde heeft verkre gen. Treedt dr. Beel af? Een bevoegde Nederlandse auto riteit heeft op vragen van Ansta bevestigd, dat dr Beel bij de Kroon zijn ontslag heeft inge diend en dat deze ontslagaanvra ge verband houdt met de recente overeenkomst. Het verzoek om ontslag is per luchtpost aan H.M. de Koningin afgezonden. Geruchten, dat generaal Spoor eveneens zou aftreden, zijn tegen- gesproken. Bijna brug op het hoofd In Amsterdam is een automobi_ list, die via de brug tegenover de Galgenstraat het Prinseneiland wilde oprijden, aan een ernstig ongeluk ontsnapt. Op het moment, dat de auto de brug paseerde .stortten n.1. de 12 ballastgewichten van de brug naar beneden en sloegen door de motor kap. De brug is een van de oudste van de hoofdstad, een houten hef- brug. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, wordt door het verkeer naar het Prinseneiland steeds van deze brug misbruik ge maakt. Uiteraard is het 17de eeuwse bouwsel niet berekend op de zware moderne vrachtauto's, hetgeen dan ook duidelijk door borden staat aangegeven. Het verkeer houdt zich hierzel_ den aan, waardoor de brug veel te lilden heeft. De gevoteen hebben zich Zaterdag dan ook gedemon streerd. De bestuurder van de auto is met de schrik vrij gekomen Sabotaqe - poginq in in Sowiet - sector De Ooetduïtse politie heeft medege deeld, dat er een poging is gedaan de grote electrieiteïtsfabriek te Klingeuberg in de Sowjet sector op te blazen. De voorzitter van de S.E.D., Han6 Jendretzky, heeft verklaard, dat dit het werk van eociaal democraten is ge weest. Op een massabijeenkomst van partijfunctionarissen in de Oostelijke Sector zei hij, dat enkele dagen geleden in verscheidene afdelingen van de fa briek lonten waren neergelegd „met het doel een kolenstofontploffing te veroor eakon, alle arbeiders te doden en het gehele bedrijf te vernielen". Als „dergelijke provocatieve daden" noemde Jendretzky het doorsnijden van kabels van de kabelbaan en de pogingen tan de Onafhankelijke Vakvereniging een staking bij de kabelbaan te verwer kelüken. De i>oging tot sabotage bij de fabrie ken te Klingenberg, zo deelde de politie :in de Sowietsector later mede. werd 29 April ontdekt. Het onderzoek duurde neg voort en er konden voor het ogen blik geen bijzonderheden worden bekend gemaakt. hem samengestelde kabinet. Ten einde te voorkomen, dat een re gering tot aftreden gedwongen kan worden door het aannemen van een tegen haar beleid gerichte motie, waarbij leden der uiterst rechtse en extreem linkse partijen tezamen een meerderheid zouden kunnen vormen, is bepaald, dat een dergelijke motie slechts het aftreden van de kanselier kan veroorzaken, indien daarin tevens de naam van zijn opvolger Is ver meld. Meningen inzake Indonesië verdeeld De meningen over het mogelijk effect van de overeenstemming tussen Nederland en de Republiek op het eerder genomen besluit van de algemene vergadering der V.N. tot het behandelen van de Indonesische kwestie zijn verdeeld De Republikeinse woordvoerder in New York nam het standpunt in, dat de overeenstemming in geen geval van invloed moet zijn op de agenda van de Algemene Vergadering. Hij zeide, dat men er op zo uaandringen, dat het de bat niet wordt uitgesteld ln ver band met de te Batavia bereikte overeenstemming, die volgens de Republikeinen in grote mate het gevolg was van het feit, dat de algemene vergadering de Indone sische kwestie zou bespreken. Men verwacht, dat enige dele- gaties het tegenovergestelde stand punt zullen innemen. Zij zullen waarschijnlijk voorstellen, dat, naar aanleiding van de overeen- 1 stemming te Batavia, de bespre king van het Indonesische vraag stuk moet worden uitgesteld tot de volgende bijeenkomst van de algemene vergadering. Radio-oorlog Zaterdagmiddag is er een radio oorlog ontbrand tussen Anglo- Amerika enerzijds en Rusland an derzijds. Deze oorlog in de lucht begon met een „barrière" van uitzendin. gen van 61 krachtige radiostations in Amerika, Engeland en Duits land, die (met frequenties varië rende tussen 10 en 49 meter) pro gramma's in het Russisch op de Sowj et-Unie richtten. Sowjetrussische storingszenders kwamen onmiddellijk ln actie en slaagden er aanvankelijk in het programma van de „Stem van Amerika" onhoorbaar te maken, doch de BBC kon op verschillende golflengten duidelijk worden op gevangen. Later schakelden de storings zenders over op de BBC-uitzen- dingen, waarop verschillende zen ders van de „Stem van Amerika" weer duidelijk doorkwamen. De „Stem van Amerika", die in het Duits gericht ls op Oost-Duits land, werd niet gestoord. Begin Juni rijst Het 8.s. „Amstelstad* to aangekomen in ons land met 9000 ton rtjst nit Siam. Het restant van onze aanknnen in dat land in totaal werd 14000 ton aan gekocht zal met een latere gelegen heid worden verscheept. Ook in Ialië is circa 2.100 ton rijs* gekocht, zodat de international*, toewijzing van 18000 ton aan Nederland thans bijna geheel is gerealiseerd. De nieuwe aanvoer van rijs,, en bet restant van de vorige distri butie maken het mogelijk in de bonnen lijst van 2 Juni een bon voor alle leef tijdsgroepen voor 250 gram rijst op te nemen TOEN ZATERDAGMORGEN na 'f uitkomen der kranten de eerste raaiooertchcen aoorkwamen over de gebeurtenissen in Indonesië zal op menig redactiebureau ge mopperd zijn. Hier was nu immers nieuws. Nieuws, waarnaar we reeds zoveel maanden zitten te snakken. De mogelijkheid schijnt er nu te zijn, dat het conflict in vreedzame ba nen wordt geleld. Dat het beest, dat we in December hébben los ge laten, weer gekooid wordt. En toch is het misschien gelukkig geweest, dat er die dag geen krant moer uitkwam, waarin we van onze vreugde konden getuigen. Want als ive nog eens rustig nadenken over de berichten en overdenken wat er in de laatste jaren al zo is gebeurd, dan wil het ons voorko men, dat we onze verwachtingen niet te hoog moeten spannen. Zeker, er is een accoord bereikt. De heer Rum heeft als voorzitter van de Republikeinse delegatie gesproken en dr. van Roven als die van de Nederlandse en er is sedert lang niet zulk een goede verstandhouding geweest tussen de onderhandelaars. Biedt dit ons nu echter de zekerheid, dat ver der alles van een le*en dakje zal gaan? Hebben we ook niet ge juicht toen Lingadjatti er was? En is Lingadjatti niet een zeepbel ge bleken ,die door de oppositie in eigen land en extremisten in In donesië aan stukken is geblazen? Zal het met de Van Royen-Rum verklaring weer zo gaan, of zullen we eindelijk enig vertrouwen mo gen hébben? Het is moeilijk er 'n antwoord op te geven. Want aan de vreugde over het bereikte re sultaat zit een bitter smaakjeWe zijn niet tot overeenstemming ge komen. omdat we zulke brave jon gens zijn. We zijn het nu niet eens, omdat het onze overtuiging is, dat de Republiek Indonesië een goede toekomst tegemoet moet gaan. En de Indonesiërs zijn niet zo lankmedig geworden, omdat ze plotseling de Nederlanders zulke lieve jongens vinden. Naar onze overtuiging is Nederland eerst 'n bepaalde koers opgedrongen door de Veiligheidsraad. Het heeft die koers te volgen. De Indonesiërs echter, die lange tijd door mi van een uitnemend gevoerd poli tiek spel in de Veiligheidsradre sultaten hebben bereikt, waarop menig geroutineerd dip"" t trots zou zijn, zijn nu in de Vei ligheidsraad ook uitgewerkt. De Republiek moet duidelijk het ge voel hebben: Nu zullen ook wij beginnen moeten te slikken. Dat is het bittere smaakje. Het gemis aan vrijicilllgheid. De partijen zijn het over rede lijke dingen uit zich zelf niet eens kunnen worden. Dat is bescha mend. Daarnaast komt de vraag of Rum, wiens verklaring door Hatta en Sukarno wordt gedekt of dus de Republiek er in zal sla gen de guerillastrijders in de hand te houden. In ons eigen land zul len wij wel slagen. Het geschreeuw van de oppositie is de laatste tijd vrijwel verstomd. De progressieve krachten in de regering, ln het volk hebben een voorsprong be haald. De tijd dat treinen met soldaten vertrokken met opschrif ten, dat men ze in Indië wel eens mores zou leren is voor goed ach ter de rug. We hebben leergeld betaald. Jammer, dat het na twee wereldoorlogen nog nodig was. Zouden we in dr. van Royen ein delijk de goede man op de goede plaats hebben? Want daarop komt het ln het huidige stadium van 't conflict vooral aam. v. Z. COLORADO-KEVERS De Colorado-kevers worden weer van vele zijden in ons land gesig naleerd. Gisteren vond een land bouwer te Amerongen bij het spit. ten van zijn tuin een colorado kever. Waarschijnlijk heeft het insect ln de grond overwinterd. Commissies in Indonesië inqesteld Naar een communiqué van de Unci te Batavia meedeelt, zijn twee commis eieg ter uitwerking van he^ bereikte ac eoord ingesteld. Dp cerBte commissie zal zich bezighouden met de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djocja. Zij zal „de noodzakelijke onder zoekingen doen en voorbereidingen tref fen voor deze terugkeer. De tweede commissie zal de maatre gelen bestuderen welke moeten worden genomen ter uitvoering van het staken van de guerilla en de samenwerking bij het herstel van de vrede en de hand Laving van orde en rost. Beide commissies bestaan nit verte genwoordigers van Nederlandse en Repti blikeinse zijde, TRUMAN WERKT TE HARD President Trurran is aan de vooravond van zijn 65ste verjaar dag, door ziin dokter „ijzersterk" genoemd. Hij werkte echter te hard. Hij ontving te veel bezoekers en moest daarom vaak 's avonds werken. „GLAASJE WATER" AANGEHOUDEN De politie van het bureau Lln- naeusstraat heeft de 48-jarige kok en zeeman W. A. M. aangehouden, die er in de afgelopen winter zijn gewoonte van maakte bij mensen aan te bellen, zg enige informa ties kwam inwinnen en dan de huisvrouw vroeg of zij een glaasje water voor hem had. In de tijd dat de bewoonster het gevraagde ging halen nam hij verschillende dingen, die voor het grijpen lagen weg en verdween. Hij heeft be kend en la aan de Justitie overge geven AFNEMEND BUIIG Wisselende bewolking met aan vankelijk nog enkele verspreid op tredende buien. Vannacht zwak ke, morgen overdag matige Noor delijke tot Noord-Oostelijke wind. Nog vrij koud met vannacht oj> vele plaatsen nachtvorst.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1