Ikmaaideï N.-HOU.ANDSE PERS 1945 Schellingerhoudt overblufte Schulte en draagt de oranjetrui znnnESchijn Baby stierf door verwaarlozing baba 50E JAARGANG N0 1531 WOENSDAG 11 MEI 1949 üitgav# Stichting ttD# Vr(je Alkmaarder"- Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar! Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand f 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per m.m., familieberich- ten 18 et. Bjj contract aanzienlijke korting. Verantw. radacteur J. van Zoonen Bureau. Rlddentraat hoek Oudesracht TeL K 1200397! RONDE VAN NEDERLAND „Mijn iijd komt weer!", zegf blonde Gerrit ——SCHULTE heeft zich Dinsdag verrekend en de Oranjetrui ver loren aan Bouk Schellingerhoudt! De etappe Apeldoorn Helmond bracht hetzelfde beeld als voor gaande dagen: direct uitlopers, die er hard aan trokken en de karavaan ver uiteen trokken. Schulte bleef achter en is achter gebleven. Eén van die renners, die een for midabele vorm vertoont, is de Zaankanter B. Schellingerhoudt die in elke etappe tot de aanval lers behoort en ook in deze 5e etappe steeds kranig werk heeft geleverd. Toen Schulte, de drager van de Oranjetrui in Apeldoorn, een groep vluchtelingen op een paar kilometer van de start liet gaan. heeft hij een grote fout ge maakt. Het verschil tussen een 20 tal uitlopers en 't grote peleton werd steeds groter, van 1 minuut naar 2 minuten te Winterswijk. 4 minuten bij Dieren en 6 minuten bij Grave. Teen begreep men wel dra. dat de Posseaar zijn leiders trui kwijt ztu raken aan de man, die 2e was in het algemeen klas sement: Sehdnngerhoudt. Want wel trachtte Schulte de achter stand steeds te verkleinen, nlaar na anderhalf um zwoegen was hij nog niet verder gekomen, aange zien hij weinig steun ondervond van ziin ploegmaten uit de natio- ale a-ploeg, zodat elke poging bij voorbaat tot r.i'slul-ken was ge doemd. Toen Schulte in Helmond arri veerde. met een achterstand van bijkans 7 minuten klonk juist door de luidspreker dat Schellin- eerh- r.dt de crar.jet-ui had gewon nej. Een verbeten trek kwam cr op het g-'zicht van de Bossche naar en hij momrdhfe: „Mijn tijd komt weer! Wij ?ijr pas op de "helft de ronde is nog lang niet uit. Van Est slaagde erin alleen 15 km voor de finish weg te komen en liep 300 meter uit. De uitslag van de 5e etappe And doornHelmond, 214 km luidt: 1 van Est. Nederland d. 5.15.33 2.Keteleer. België b 5.16.09 3 Meersman, België a. zelfde tijd 4 Schellingerhoudt. Ned. c 5.16.22 5 Loos. Nederland b, 6 Leenen België b. 7 van Stayen, België b: 8 ex aeauo: Le Nizerhy Frankrijk van Kerkhove, België b Kuilman, Ned. c. de Korver. Ned. aLakeman Ned. bVoorting. Ned a: van den Dungen Belg. Ned.; Bourlon. FrankrijkDorgebay, Frankrijk; Callens. België a. en de Ruiter Ned. e, allen dezelfde tijd als Schellingerhoudt. 19 Schulte. Nd k. 5 22.07 20 Acou. België a; 21 Vooren. Ned. c; 22 Middelkamp. Ned. a zelfde tijd. Rantsoenwaarde vlees in blik gewijzigd Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met onmiddellijke ingang op de vleesbonnen per rantsoen van 100 gram gekocht kunnen worden; 2 oz (ongeveer 56 gram) dehy- drated beef of deliydrated mutton in blik (gedroogd vlees); of 4 oz (ongeveer 112 gram) ba con, sliced bacon, corned pork, corned beef of corned mutton in blik; of 8 oz (ongeveer 225 gram stee. wed steak, pork and gravy, ham and eggs, cienna sausages, lunch beat, pork sausage bulk, pork sau- sage meat of ossetong in blik; of 10 oz (ongeveer 280 gram) paardevlees in blik. Verder mogen de volgende arti kelen zonder inlevering van vlees bonnen worden verkocht: steak and kidney, meat and kidney- pudding, meat and vegetables stew ha mwith candied sweet potatoes. Irish stew, meat and vegetables hash, pork and soya links en blood sausage. Bovenstaande atrikelen zijn niet in onbeperkte mate verkrijgbaar, aangezien het hier de verkoop van een restant-partij vlees in blik betreft. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Schellingerhoudt, 26.29.17 2 Meersman, 26.29.41 3 van Stayen, 26.31.21 4 Keteleer. 26.31.24 5 Schulte 26.33.19 6 De Hoog, 26.35.15 7 Middelkamp. 26.37.22 8 Lakeman, 26.40.05 9 Callens, 26 40.54 10 Loos, 26.43.22 Debat over Indonesische kwestie uitgesteld Een voorstel van Australid en India om het debat over de Indonesische kwestie uit te stellen tot de volgende zitting van de Algemene Vergadening werd aangenomen met 42 stemmen voor, 6 stemmen tegen en 4 onthoudingen. Bonn hoofdstad van Westduitsland De stad Bonn is door de West- Duitse constituerende vergadering gekozen als hoofdstad van West- Duitsland. 33 stemmen werden uit gebracht voor Bonn en 29 voor Frankfort. psssjjsn aF Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond MINDER KOUD Veel bewolking, maar overwe gend droog weer met vannacht plaatselijk mist en morgen over dag enkele opklaringen. Weinig wind. iets hogere temperaturen dan vandaag. Veldmaarschalk Lord Montgomery van El Alamein ,die korte tijd in Nederland verblijf houdt, bracht o.a. een bezoek aan de Britse am bassade in Den Haag. De beroemde veldmaarschalk en de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Philip Nichols, in een geanimeerd gesprek, dat klaarblijkelijk de hond van de ambassadeur betreft. Anton v. d. Waals voor Raad van Cassatie In het gebouw van de Hoge Raad te 's Gravenhage dient thans de cassatie-behandeling van de zaak Anton van der Waals. Voor de laatste maal zal deze SD-spion enverrader in dë gelegenheid worden gesteld om zijn verdedi ging in het publiek te voeren. Ruim een jaar geleden werd dat verweer door de Rotterdamse Ka mer van het Haagse Bijzondere Hof verworpen. Men geloofde niet dat hij steeds agent van de Intel- ligence-service was geweest en hij werd op 7 Mei 1948 tot de dood straf veroordeeld. Ook na dit vonnis is de thans 36-jarige Van der Waals 'n veel omstreden figuur gebleven. In de ogen van velen was hij de grootste verrader, die ons land tijdens de bezetting heeft gekend. Er waren echter ook anderen, die zieh af vroegen, of zijn beweringen wel licht toch enige grond van waar heid zouden kunnen bevatten. De ze cassatie-behandeling dan zal moeten aantonen, wat Van der Waals in werkelijkheid is geweest; een schurk en verrader zonder meer, of, zoals hij zelf beweert te zijn: een man, die zich door Schreïeder liet wijsmaken, dat hij de geallieerde zaak kon dienen door als V-man voor de SD op te treden. In Huize „Carolue Borromeus" te Den Haag is overleden de heer Henri Hermans, oud lid der Tweede Kamer en pionier der Katholieke Arbeiders Beweging. De heer Hermans bereikte de leeftijd van 75 jaar. Golf van verohiwaardiging over ontaarde vrouw Een golf van verontwaardiging ging door Rotterdam toen omstreeks 8 Jan. j.i. bekend werd dat de 29 jarige vrouw C. H. U. den H. uit Hillegersberg haar zes maanden oude baby dusdanig had laten vervuilen en had verwaarloosd, dat het kind op 8 Jan. aan de gevolgen daarvan overleed. Gistermorgen stond zij voor de Rot terdamse rechtbank terecht. De politie deskundige, dr. G. F. C. W. Meyboom, die het lijkje van het kind had ge schouwd, deelde mede, dat het tenge volge van een lichte longontsteking was gestorven. Deze longontsteking zou ech ter zeer zeker niet dodelijk zijn ge weest, als het kind goed verzorgd was geweest. De longontsteking was boven dien weer een gevolg van de verwaar lozing. Het jongetje was overdekt met een vreselijke huiduitslag en de kinder wagen, waarin het lag, verkeerde in een onbeschrijfelijke toestand van vervuiling. Het knaapje had wel voeding gekregen, doch van een dusdanige substantie, dat de doktoren het een wonder hadden genoemd, dat zich geen ernstige inge Geldregen in Amsterdam Op de Ceintuurbaan te Amster dam dwarrelden gistermiddag om halftwee zo maar in eens tiental len bankbiljetten in het rond. Het publiek was er als de kippen bij en menig briefje heeft een onbe kende bestemming gekregen. Een paar agenten, die in de buurt wa_ ren en met versnelde pas op dë volksoploop toegingen, hebben nog f 275 kunnen registreren bij ver schillende personen, die mee moes ten naar het bureau om daar de personalia te doen noteren en toen met de vangst mochten ver trekken. Een knaapje had kans gezien in de gauwigheid f 156 te vergaren. Van een eventuele gedupeerde ont breekt ieder spoor. wandstoornissen hadden voorgedaan. Verdachte, die nu nog vier kinderen heeft, waarvan zij de oudste ook enige tijd heeft - verwaarloosd, moest onder tranen toegeven, dat geen enkel moe derlijk gevoel voor het kind, dat niet welkom was geweest, had gekoesterd. „Het interesseerde me helemaal niet", De president, mr. J. van Vollenhoven, vond het onbegrijpelijk. Het psychiatrisch rapport had haar verminderd toerekeningsvatbaar bevon den en beval reclassering warm aan. De rapporten van het Leger des Heils, de reclassering en de voogdijraad dron gen aan op een zo spoedig mogelijk her stel van het gezin, opdat de kinderen niet verder van de moeder zouden ver vreemden en ora verdachte een kans te geven. De Offic-ier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De man van verdachte, J, V., wie eveneens opzettelijke verwaarlozing ten laste was gelegd, kwam vervolgens voor. Hij zeide geen tijd gehad te hebben, na het ontvangen van de dagvaarding, om een verdediger te zoeken en bovendien had bij niet geweten, welke weg bij moest bewandelen om zich van juridi sche bijstand te verzekeren. De recht bank besloot daarop zijn zaak aan te houden tot 9 Juni a.s. Twee Nederlanders door T.N.I. ontvoerd Uit Batavia wordt gemeld, dat op 4 Mei twee Nederlanders door de TNI zijn ontvoerd, toen zij van Medan op weg waren naar het Tobameer. Het zijn de 2e ter zee Mr. Roskot en de heer P. J Oosterbaan. een hoge ambte naar van van de arbeldsbemidde ling op Java, die met veriof te Medan (Sumatra) vertoefde. Sinds de gevangenneming Is niets meer van belde Nederlan ders vernomen. De heer Ooste baan, afkomstig uit Bolswaid, is een broer van ds. Oosterbaan te Barslngerhorn. Arbeidskansen voor gedemobiliseerden in Indonesië? Volgens „Siwo" geen pensioenrechten Van de zijde der Nederlandse werknemers in Indonesië (Slwo) wordt aan het ANP het volgende medegedeeld: „In een ANP bericht van 10 Februari j.l. deed de directeur voor de demo bilisatie van de Koninklijke Landmacht enkele mededelingen in verband met de komende demobilisatie van thans in Indonesië vertoevende Neder landse militairen. Het wil ons voorkomen, dat deze mededelingen een misleidende strekking hebben. Zij vestigen immers de indruk, dat degenen, die In Indonesië mo gen demobiliseren, zodanige arbeidskansen hebben, dat hun toekomst ver zekerd is; de overheid draagt hier Immers zorg voor, zo heet het In ge noemd bericht. Wij menen deze zekerheid'voor de toekomst minder hoog te moeten aan slaan dan de directeur voor de demobilisatie blijkens genoemd bericht doet, daar immers Indonesië's toekomst en daarmee die van de Nederlandse werknemer aldaar nog steeds volkomen In de luoth hangen. Bezijden de waarheid zijn ech ter de mededelingen, waar gesteld wordt, dat volgens het onlangs gekomen Besluit demobilisatie voorzieningen Indonesië in de door demobiliserende te sluiten con tracten ook pensioenrechten moe ten zijn gewaarborgd. In dit be sluit is namelijk van pensioen rechten geen sprake. Wij menen dan ook de vrouwen ouders of verloofden van in Indo nesië vertoevende militairen r,e moeten adviseren, er bij hun man zoon of aanstaande, die 't plan heeft ln Indonesië te demobilise ren, op aan te dringen, zich eerst terdege op de hoogte te stellen van de inhoud der aan te gane contracten en zich daarbij te la ten voorlichten door vertegenwoor digers der werknemers-organisa ties in Indonesië. Anders zijn wij er bang voor, dat betrekkingen aanvaard worden, waarbij de toe komst der demobiliseren en van hun gezinnen volkomen op het spel gezet wordt en hun groter toekomst-misère te wachten staat, dan hun ooit in Nederland zou kunnen overkomen". Engeland gaat ijzer en staal nationaliseren Het Engelse Lagerhuis heeft het Wetsontwerp tot nationalisatie der Engelse ijzer, en staalindus- aangenomen door een motie de oppositie tegen de natio nalisatie met 333 tegen 203 stem men te verwerpen. Nu gaat het wetsontwerp naar het Hogerhuis. Indien de wet hier verworpen wordt, kan zij er tij dens het bestaan van het huidige parlement toch nog doorkomen, daar de bevoegdheid van het Ho gerhuis een wet tegen te houden van twee tot één jaar is terugge bracht. D« perssecretaris van president Tru man, Charles Ross, heeft ontkend dat er enige waarheid schuilt in berichten, als sou maarschalk Stalin een bespre king met president Truman hebben voor BERLIJN IN HET TEKEN VAN DE OPHEFFING DER BLOKKADE Op het station Grunioald worden de goederentreinen gereed gemaakt. Nederlandse in Zwitserland gedood Enige maanden geleden huurde een Nederlands paar de in 1902 te Salatiga op Java geboren en laat stelijk te Amsterdam woonachtige H. K. en de in 192 te Amsterdam geboren danseres H. de K. een kleine woning te Ascona in Zwit serland. Dinsdagmorgen vond de hulp voor de huishouding op de deur van de slaapkamer een briefja met het verzoek, de politie te waarschuwen. Toen deze aan kwam, vond zij de danseres dood op bed liggen. Met een slagwapen was haar een hoofdwond toege bracht. Uit achtereglaten brieven concludeerde men, dat K. die de vlucht had genomen, zelfmoord plannen had. Het schijnt dat fi- anciële moeilijkheden de oorzaak van dit drama zijn. De Zwitserse politie ls thans op zoek naar K. Industrialisatie levenskwestie De minister van economische zakenprof. dr J. R. M. van den Brink, heeft ter inleiding van een voor het gezamenlijk programma der radio-omroepverenigingen te houden lezingencyclus over het onderwérp der industrialisatie'n radiorede gehouden. Minister v. d. Brink zei o.a. het volgende: „Het is de kracht van de Nederlandse Industrie, dat zij be schikt over vakbekwame arbeiders Dit moet ook in de toekomst zo blijven. In dit verband zijn het ambachts- en overig technisch on derwijs, alsmede de scholing, her scholing en omscholing van grote betekenis. Hetzelfde geldt voor de voorlichting, met name bij de be roepskeuze. Tal van jongemannen die wellicht voor de verleiding staan van een tijdelijk voordeel, dienen te bedenken, dat in Neder land op industrieel gebied de toe_ komst is aan de bekwame vakar beider. De arbeiders zelf en hun organisaties, die met betrekking tot de industrialisatie zo een be langrijke taak hebben te vervul len, dragen ook op dit gebied een eigen verantwoordelijkheid". De minister wees er voorts op, dat voortgaande industrialisatie voor Nederland een levenskwestie betekent. Veertigduizend jonge mensen zoeken jaarlijks een plaats in het Nederlandse bedrijfsleven en in de komende jaren zal dat aantal nog stijgen. De investering echter, die vereist is om aan één enkele arbeider in de Industrie 'n nieuwe plaats te bieden, bedraagt gemiddeld niet minder dan f 18000 Tabak waarschijnlijk spoedig van de bon „Het Parool" meldt: Met ingang van 1 Juli wordt de productie van de sigarit- tenfabrieken met dertig pro cent verhoogd, zodat dan het rantsoen kan worden verhoogd met één rantsoen per week. Zodra de bevoorrading van de winkels een feit zal zijn geworden men rekent hierbij op 1 September - kan de dis tributie worden afgeschaft. De Belgische Koningskwestie Naar het Antwerpse blad „Le Metro pole" meent te weten, zal eerste minis ter Spaak binnenkort met een persoon lijk schrijven antwoorden op een brief van koning Leopold aan zijn broer, prins regent Karei. Een gehouden kabinets raad zou voor een groot gedeelte aan een gedachtenwisseling gewijd zijn ge weest over de inhoud van het door Spaak op te stellen schrijven. De Bel gische vorst heeft in de bewuste brief aan de prinsregent «le zijn oordeel te kennen gegeven, dat de wet volgens welke hij in de onmogelijkheid wordt verklaard het land te regeren, niet lan ger beantwoordt aan de werkelijkheid en moet worden ingetrokken. Brits vliegtuig-ongeluk in Sowjetzone Een Brits tankvliegtuig is gis termorgen vroeg op veertig kilo meter ten Zuiden van Schwerin. de hoofdstad van Mecklenburg, in de Sowjetrusische zone van Duits, land verongelukt. Het was af komstig van het vliegveld Tegel ir de Franse sector van Berlijn. De leden van de bemanning, vier in getal, kregen de eerste hulp van Sowjetrussische militairen. Teken des iijds U HEEFT HET tn onze krant kun nen lezen: Er is in Arnhem een bijeenkomst gehouden, waarop ge protesteerd werd tegen de vertra ging, die er bij de demobilisatie is ontstaan. Men heeft er tevens ronduit verklaard, dat het voor nemen van de Minister van Oor log om de gedemoibliseerde sol daten nog eens enkele weken te willen oefenen voor de West Euro pese verdediging, naar niets lijkt. Natuurlijk verheugen we ons over deze uiting. We hebben im mers vorige week zelf in een ar tikel op deze plaats tegen dit on zalige voornemen geprotesteerd. Er zijn op de vergadering te Arnhem ook andere noten ge- kraakt.We kunnen ze voor een groot deel onderschrijven. Met name wat betreft de verlening van vrijstellingen, is er soms omge sprongen op een wijze die niet door de beugel kan. Dit is niet de genen kwalijk te nemen, die vrij stelling hebben weten te verkrij gen. We zouden, indien we in het zelfde geval hadden verkeerd, het ook hebben geprobeerd. Maar evenzeer is het begrijpelijk, daer onder de minder gelukkigen een grote ontstemming heerst. En wat de demobilisatie betreft, hebben we ook daarover vorige week niet in ietwat bittere toon aard geschrevenHebben we niet verklaard, dat de dienstplicht ae wat dat betreft rechteloos was. We hadden niet verwacht dat zo spoedig tou blijken, dat wat ij schreven, niet zo maar een idee van ons zelf was, maar dat deze gedachten leven in een groo' deel van ons volk. Na deze vergadering aurvei r wel verklaren, dat het hele vclk er zo over denkt. Want deze l 'j- eenkomst was niet georganisc—d door communisten. Zelfs niet door socialisten. Neen, de organisatie was in handen van onverdacht goede Nederlanders. Misse h en waren er zelfs wel mensen onder, die voorheen de propagandabll- jetten van Rijkseenheid voor de ramen hadden hangen. Wat dat betreft had b.v. Spa kenburg niet zo'n erg goede klank. We hebben enige moeite gehad om niet satanisch te glimlachen, toen we het telexbericht over deze demonstratie lazen. Het is immers zo verlokkelijk, om de mensen, die nu beginnen te protesteren, een spiegeltje voor te houden, waaruit een ander beeld hen tegengrijnst. We zouden leedvermaak kunnen- hebben. We zouden hen triom- phantelijk kunnen toeroepen: „Waar blijft ge nu met uw held haftigheid? Had u bezonnen voor het spel begon". Wij doen het niet. Integendeel. We begroeten deze verschijnselen met vreugde. We beschouwen ze als een teken des tijds. Het Ne derlandse volk begint gelukkig f» al zijn geledingen tot bezinning te komen. Laten we ons niet afvra gen, welke motieven er aan ten grondslag liggen. Juist nu, nu de onderhandelingen wellicht resul taat kwnnen opleveren, is het van het grootste belang, dat ondubbel zinnig blijkt, dat de strijdlustig heid in ons volk heeft plaatsge maakt voor de wil om hot conflict te beëindigen en onze jongens weer in Holland terug te krijgen. v. Z. De regering beeft de Tweede Kamer tegen Donderdag a.s, om 13 uur bijeen geroepen voor het aanhoren van een regeringsverklaring. DE VERLIESLIJST. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Kon. Marine: Gesneuveld 8 Mei 1949: mar. Z. M. H. F. van der Horst, afkomstig uit Nijmegen. le lt. der mar. G. H. W. Wouters afkomstig uit Hilversum. Van het KNIL sneuvelden In de periode van 17 April t.m. 23 April 21 militairen. In totaal sneuvelden tot dusver 1956 militairen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1