Ring Alkmaar en Omstreken van Boerenleenbanken vergaderde Van dit... van dai... van alles wat... Jan Couvée: EEN BEGAAFD KUNSTENAAR Pianorecital in Het Gulden Vlies Immer weer blijkt, dat de wisselwerking tussen de uitvoerende knnstenaar en het publiek in de concertzaal gewenst men zou bijna zeggen: noodzakelijk is. Zo Dinsdagavond in Het Gulden Vlies, waar de pianist Jan Couvée een recital gaf voor een slecht gevulde zaal. Na een goed begin.zakte het peil van zijn uitvoering enigszins en eerst, nadat publiek en kunstenaar zich wat meer begonnen thuis te voelen, ontstond er die noodzakelijke wisselwer king, die voor de kunstenaar zo b evruchtend ka.werken. Het programma vermeldde wer ken van Mozart, Beethoven, Schu maan, Debussy en Chopin. Een heterogeen programma! Te hete rogeen ons inziens. Er onta in dit programma een bindende lijn. die het geheel in een verband vat te; wat restte, was een aantal composities, waartussen het onder ling verband volkomen zoek bleet. Maar solt. Begonnen werd met de „Variaties op een thema van Dupont" van Mozart. Hoewel wij de opvatting van de pianist in deze niet bijster Konden waarderen, kunnen niet ontkennen, dat het werk op een intelligente en muzikale wijze werd gespeeld. Het publiek rea geerde slechts flauw op dit stnk Het peil van het spel zakte enigszins, toen het volgende pro grammadeel gespeeld werd: De sonate op 2 no. 1 van Beethoven. Dit werk, dat zeker niet represen tatief mag heten voor het oeuvre van deze componist, werd romme lig en slordig gespeeld: een uit voering. waaraan in technisch op zicht niet zoveel ontbrak, doch. die er artistiek geheel naast was. Het spel was duf en doods en zon der animo. Meer vuur kwam er in het spel van Jan Couvee bij de uitvoering van de svrnphonische Etuden van Schumarm DU boeiende werk van de grootmeester van de Duit se hoogromantiek werd heel wat br-tcr uitgevoerd dan het vorige stuk. 't Spel kreeg glans en vaart; men kreeg de indruk, dat eerst hier de pianist werkelijk „los" kwam. Na de pauze volgde de .Suite Bergamasque" van Claude Debus sy. Velen zullen dit werk te mo dern vinden. Velen, die Richard Strauss tn Mahler wel accepteren zullen de werken van Debussy om zijn ietwat gedurfde klanken af wijzen. Ten onrechte: het is deze com ponist geweest, die de West-Euro pese muziek heeft weten te bevrij den uit het keurslijf van vorm en harmonie waarin zij door de ro mantische componisten gedron gen werd. Hij is het, die de wegen heeft aangewezen, die de muziek moest, volger» en hij heeft dat niet gedaan door midden van ingewik kelde theorieën, doch alleen door zijn muziek. De Invloed, die zijn muziek heeft gehad is enorm. Er IN MEMORIAM PIETER DORJEE CASTRIOUM Geheel onverwacht overleed ten gyne huize Dr. Jneobiluan 12 onze plaatsgenoot de heer Pieter Dorjee. De overledene bereikte 'de leef tijd van 68 jaar, en was in leven voor zifter der plaatselijke afdeling van de Alg. Ned. Rond van Gepcnsionneerden. Iïij was in w9»Je kringen een zeer po pnlalr figu»r. Dat hij rnste in vrede! UITVOERING OAXTRÏCUM De Castricumse Kleu tei-Kchoolrereniginii organiseert op Za terdnff 21 Mei In de zaal van hotel Borst een uitvoering. Ongevoerd wordt het loneelafnk in drie bedrijven „Het Gouden Kalf" van Jansen en Xielen. GESLAAGD OASTRIOÏ.'M Onze plaatsgenoot A, C. Dorreateün slaagde te 's Gravcnba ge voor het Staatsexamen Constructie bankwerker DF AS. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN CAXTRIOCM Voor de a.s. Gemeente raadsverkiezingen werden 5 candidaten lijsten ingeleverd n.1. KVP, P v d Ar beid. CHIT en AR (secomb VVD als mode een lijst Castricums Belang. De CPX is deze keer niet niet een lijst uit gekomen Er sullen 5 stembureau* zijn gevestigd n.1. in café Roozendaal; Hotel De Rustende Jager; café restau ranf de Harmonie: Openbare Lagere School; hotel Borst. Het aantal kiezers voorkomende op de kiezerslijst bedraagt 4116. PROEFRIJDEN. CASTKICUM. Maaudagmorgen ar riveerde de eerste, personentrein, aan komsi te 5.23 uur op het nieuw nange legde dubbelspoor van het traject neiloo "-fastricum. Een en ander had in de Vroege morgen veel belangstelling. HET BEGIN IS ER CAXTKICTTM. De eerste nieuw gebouwde woning voor een oorlogsgedu peerde is gereed gekomen en de eige naar, de beer Tiemsfra, beeft deze wo ning, staaudc aan de Schelgeeststraat, betrokken. Een begin is er. TENNISUITSLAGEN Uitslagen tenniswedstrijden Zondag 8 Mei 1049. 1VKF IRitkkum, gespeeld te Wor niervoer, 36 (Kon. Ned. Lawntennis Bon.!>. 3 e li.o..* P. SmitDoods 36, 46; 2e h e.: M, SmitKoeman 62, 61; le <l.e.: mej. Boekelaarmevr. Ten Tu.vnte 36, 64, 36; 2e d.e.: niej. lAndrea—mej, Steilberg 30, 70; le mej. Boekelaar en P. Smitmej. Blotunmerts en Doods 26, 62, 3C; le g.u. mej, Smit en N. Smitmej. Bteiibcrg en Ten Raa 61. 64; d.d.: da. Smit. en Andrea—ds. Ten Tuynte cn Blouimnert 36, 1—-C; h.d.: J. en N. (Bmit —Doods en Ten Rna (b-1, 6—2. R.ikkum JIGaine Figbters ni te Bakkuni; 62, (Zuase LTB) zijn „moderne" componisten, wier muziek minder die van onze tijd is aan de muziek van Debussy. De .Smte Bergamasqne" dateert uit zijn beginperiode. De geniale kunsteraar, zoals wij hem uit La Mer cn zijn sonates kennen, was toer. nog een jong en onervaren musicus. Maar dit werk is van *n zuiverheid en een schoonheid, die hem stempelt tot een der waarlijk groten. Het stuk werd met veel gevoel v -or de verhoudingen ge speeld. De uitvoering had des noods iets vloeiender gekund. Het bleek echter, dat deze „droge" in terpretatie wonderwel voldeed. De avond werd besloten met 'n aantal stukken van Chopin: een Polonaise het Scherzo op 31, twee mazurka's, twee études en tot slot de Ballade op 47. Men kon merken, dat het deze stukken waren, die de pianist het dierbaarst zijn. Eerst hier liet hij zien. waartoe hij op technisch en muzikaal gebied in staat is. En •lat was heel wat Jan Couvee is een pianist, die vele behoorlijke capaciteiten be zit. welke hem tot een goed con certpianist kunnen maken. Wij zeggen knnnen" want er is veel studie en zelfdiscipline voor nodig Maar, als hij er toe komt, zal hij een werkelijk goed pianist zijn. Het publiek dat langzaam was ontdroia. bedankte de pianist met een hartelijk applaus en dong een toegift af. P. de C. VERDWIJNT DE SMEDERIJ? HENSEROEK Maandag a.S. komt het woonhuis, waarin sme derij. eigendom van mevr. de wed H. de Graaf—Otter, in publieke veiling. Algemeen wordt gevreesd dat bij publieke veiling het pand alleen als woonhuis zal worden gekocht, Heirdoor zou de gemeen te Hensbroek voor wat het dorp betreft dan de enige smederij ter plaatse verloren zien gaan. Deze smederij bestaat zeker wel reeds ongeveer 80 jaar. WERKDADIGE NAASTENLIEFDE HENSBROEK - Enige tijd gele den was cn de jaarvergadering v. d. plaatselijk? tuinbouwvereniging Ons Belang een voorstel van een der leden naar voren gekomen om te komen tot oprichting van een werkdadige naastenliefde Dit is een vereniging waarbij de leden elkaar bij ziekte of c.rgeval in het verrichten van fcedrijfswerkzanm- hedf-r bijstand verlenen. Besloten werd een afzonderlijke vergade ring te beleggen om zo mogelijk tot oprichting te geraken. Deze vergadering werd in café Kossen gehouden. De heer Groen land uit Obdam hield een inlel- cing over doel en werkwijze van een dergelijke vereniging. In prin cipe werd besloten om tot oprich ting te komen en er is een com missie gevormd voor het uitvoe ren van de diverse werkzaamhe den. die hieraan verbonden zijn. gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Jobannes N. zv X Visser en C Boon. Catbarina G, dv C de Jong en A II de Vrias; Louis, zv H W Swertz en J C Lakeraan; Arnold, zv F H ós huyzen en E de Groot. Overleden: Jobannes Groot, oud 50 jaar. geh. m. G Maring; Conrad H W Starermnn, oud 72 jaar. geb. m. A W Mnns. II EER 11 ("GO W AARD. Zaterdag avond en Zondag hield de plaatselijke afdeling van het Vrijzinnig Christelijke Jeugdwerk een zeer geslaagd weekend waarop verschillende afdelingen uit de omgeving vertegenwoordigers zonden. Voor genodigden werd Zaterdagavond in lokaal Evers het lekenspel ..Mark" opgevoerd. Dit stuk bleek goed ingestu deerd en vond een goede vertolking en een aandachtig gehoor. Mede werden volksdansen ten beste gegeven. De godsdienstoefening in de X.H. Kerk werd Zondagmorgen geleid door de heer H. A. Wuis, die als onderwerp had ge kozen Jobannes 13. De morgen en middagmaaltijden, voor de bereiding waarvan de heer Rietbor gen zijn slagerij met inventaris ter be schikking had gesteld, werden in lokaal Evers genoten. In de middag werden diverse demon straties gegeven op het sportveld vau de Reiger Boys op de hoek van Mid denweg en Kruisweg. Berqens wederopbouw BERGEN Bij de Hoflaan is een aantal woningen voor ouden van dagen in aanbouw. Dit „hofje" na dert zij voltooiing. In deze 19 wo ningen. die hofjesgewijs in een cirkel gebouwd zijn, zullen de ou den van dagen zich best thuis voelen! De architectuur is van de vroegere gemeente-architect, dhr. Roggeveen. Bij de Jaap Weilandweg worden 13 arbeiderswoningen gebouwd, die aan het einde van het jaar klaar zullen komen. Aan het eind van de maand worden bovendien 8 duplexwoningen aanbesteed. De ze woningen, die. naar ons uit de tekeningen bleek, een achtertuin tje zullen hebben, zullen zeker voor het einde van dit jaar gereed komen. Zij zullen zeker een ver fraaiing betekenen voor het stadk schoon. MOORD TE NAALDWIJK BERECHT. De arrondissementsrechtbank te 's Gravenhage heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de 39-jari- ge Duitser Hermann S. uit Hert- zogenrath (Dtsl.) en de 36-jarige Hagenaar A. Z. Aan S. was ten. laste gelegd dat hij op 25 April 1948 te Naaldwijk een dodelijk, schot heeft gelost op de 39-jarig&. tuinder A. 't Hoen, nadat hij 'fa, diens woning met het oogmerk van diefstal was binnengedron-, gen. Z. werd medeplichtigheid teu laste gelegd. S. hoorde 12 jaar gevangenis straf met aftrek tegen zich uit spreken. terwijl Z. conform de eis werd veroordeeld tot vier jaar. De luchtbrug verfilmd De luchtbrug naar Berlijn zal de achtergrond vormen van een door „20th Century Fox" te ver vaardigen film aldus deelt de Deutsche Pressedienst mee. Het productieteam is reeds in Berlijn aangekomen. De buiten opnamen wo/den gedaan op hef vliegveld Tempelhof en de binnen opnamen in Duitse filmstudio's. DE RAAD KOMT BIJEEN IIEILOO De raad van onze gemeen te gaat weer vergaderen en wel op Vrü dag 20 Mei a.s. Belangrijke voorstellen zijn o.a. het beschikbaar stellen van gelden ten be hoeve van het te egaliseren gedeelte van het voormalig gemeentelijk sportterrein voor lichamelijke opvoeding bij het on derwijs; geklen vrij te malken voor aan koop van gronden naar aanleiding van verzoeken van de beide plaatselijke wo niughouw verenigingen, ten behoeve van de woningbouw. Verder zal een verzoek worden bê handelt van de Stichting voor Geeste lijke Volksgezondheid te Alkmaar om subsidie en wel liefst 10 cent per inwo ner GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 6 Partijen met 5 lijsten nemen deel IIEILOO Gisteren was er gelegen beid om lijsten in te dienen voor de a s. Gemeentcrandsveriezingen op Woensdag 22 Juni. Er werden 5 lijsten ingediend en wel door KVP, Partij van de Arbeid, WD. CPN, en een samengesteld door AR ou Chr. Hist. Unie. In totaal zijn er 94 candidaten voor de 15 beschikbare plaatsen. Xaar wij vernamen zijn alle lijsten in orde be vonden. De candidaten van 5 partijen publi ceerden wij reeds. Die van de VVD ziet er als volgt nit: 1 D de Jager. 2 J C r Nek, 3 H Riem, 4 Jac. Dekker, 5 ■M E Daan, 6 X J v d Stndt, 7 Mevr. ForeestBeets. Eerste Zwitserse reis een succes De eerste reis naar Zwitserland met hel reisbureau Kruit in Sehageu is een succes geworden. Kruit is op eigen ge legenheid teruggekeerd uit het land van de bergen (waar de temperatuur heel wat geschikter was dan bij ons en heeft ons een en ander verteld. Gister morgen is de tweede reis begonnen en wanneer de bus dan vanavond in Innert kirchen aankomt, dan ii het einde van de vacantie van de eerste groep nabij. Deze 40 beginnen n.1. Donderdagmorgen aan de tocht terug en arriveren Vrijdag avond weer in XoordhollAnd Algemeen was men vol lof over de organisafie. Wel zijn er nog verschillen de kleine moeilijkheden gerezen, maar die lieten zich gemakkelijk uit de weg ruimen en verwacht raag worden, dat al les verder op rolletjes gaat. Buitenge woon tevreden was de lieer Kruit over de douane, die zeer tegemoetkomend op trad en medewerking beloofde bü de volgende reizen. Kruit heeft gedurende de enkele dagen die hij in Zwitserland doorbracht niet stilgezeten en heef het o.a. voor elkan der geregen, dat een van de eendste der gekregen, dat een van de bekendste Zwitserse jodolkoren verschillende keren in Innertkirchen qomt concerteren voor de Hollandse gasten, die de gehele zo mer door in het dorpje zullen verblijven. Interessant waz het ook. wat Kruit vertelde over de door de hem geqozen route. De NACO chauffeur, die al tien tallen reizen naar Zwitserland maatke cn dus wel iets weet van de tocht, ver klaarde, dat hij nog nooit zo'n prachtige rit had gemaakt en nog nooit een zo gunstige weg had gereden, ny was al even enthousiast als ziin passagiers 1 Sociale Raad wil Volkscredieibank stichten GEMEENTE „WIERINGERMEER" De Eerste Kamer heeft zonder beraadslaging of stemming goed gekeurd het wetsontwerp tot In stelling van een gemeente „Wie- ringermeer". BATH-FESTIVAL. Zoals men zich zal herinneren is het vorig jaar in Alkmaar een officiële delegatie van de stad Alkmaar ontvangen, bij welke ge legenheid de mayor van Bath. mr Sam Day. die binnenkort als zo danig zal aftreden, het gemeen tebestuur van Alkmaar uitgeno digd heeft een tegenbezoek aan Bath te brengen, zo mogelijk tij dens het festival in 1949. Aan dit festival, dat van 1528 Mei a.s. wordt gehouden, zullen beroemde orkesten, toneelgezel schappen en balletgroepen hun medewerking verlenen, terwijl daar naast voortreffelijke films zullen worden gegeven en een Gains- borough-tentoonstelling zal wor den gehouden. Voor de officiële delegatie van de gemeente Alkmaar is dit een mooie gelegenheid om te zien, wat Bath vermag te organiseren op het gebied der schone kunsten. Maar ook overigens zal het ge meentebestuur van Bath zijn best doen om de Alkmaarse gasten waardig te ontvangen. Zij zullen worden gehuisvest bij ingezetenen van Bath en bij alle officiële plech tigheden gedurende dit verblijf, dat vermoedelijk van 1924 Mei zal duren, worden uitgenodigd. Het kan niet anders of door deze uitwisseling van gemeentebestuur ders van Alkmaar en Bath zullen de vriendschapsbanden tussen beide steden nog worden ver sterkt. HOE STA JE ER VOOR OP SCHOOL? „De laatste étappe voor het eind rapport is ingegaan. Denk er om, Jongens, werken en overgaan an ders sta Je naast het uitstapje." Deze goede raad vinden wij in Alcmaria-nieuws gericht tot de jeugdige leden van de vereniging. Er blijkt uit. dat sport en paeda- gogie hand in hand kunnen gaan. EEUW VAN DE „WAT"? Onschuldig schreven wij giste ren: Dit moet de eeuw van de dans zijn Een lieve lezeres is daar prompt tegenin gegaan. (Het zijn trouwens bijna altijd lieve lezeres sen, die ons schrijven). Zij zegt: ..Waarom is dit de eeuw van de dans?" Het 's de eeuw van de vernieti ging en de dans is slechts een poging van de jengd te vergeten, wat er om hem heen In de maat schappij gebeurt". Oh. lieve leze res. wat een pessimistisch oordeel over onze eenw. Daar geloven wij nu belemaal-niets van. Wij menen veeleer, dat er in deze eeuw nog de grondslag gelegd zal worden voor een nieuwe en menselijker samenleving Dat gaat met schok ken gepaard, die ons heel erg lij ken en ook wel zijn, die ons vaak persoonlijk treffen, maar toch weten wij haast wel zeker, dat de historie onze eeuw zal rechtvaar digen. Het goede zal uiteindelijk het kwade verslaan. Dat geloven wij. Nu hopen wij maar, dat ook onze liev* lezeres het zal willen geloven. ZF ZIJN ER! Onze donateur voor AJC-zaken. Piet de Jong. kwam ons gistermid dag met verheugenis op het ^laat melden: „De 300 adressen voor 'n weekend kost en inwoning voor het AJC-festljn op 14 en 15 Mei te Alkmaar, waaraan 300 Jongelui van bulten onze stad zullen deel nemen, zijn er." Wij hoorden, dat de kwartiermeester Slem van Dru nen uitermate tevreden was met dit glansrijke resultaat. Wij willen hiermee maar zeggen, dat de Alk maarse ouders zich hebben gere habiliteerd voor het échec met de Paasdagen, toen 't AJC-weekend afgelast moest worden wegens ge brek aan slaapadressen. RECORD? Het is een naam van liefst 23 letters. De plaats Gasseltenijeveen schemond. Nou, U weer SCHAATSEN UIT HET VET Het schijn tijd te worden de schaatsen uit het vet te halen. Dé meeste mensen stoken al weer flink (voor zover ze nog wat heb ben). Maar de echte sportliefhebber is toch wel hij. die met verheuge nis wacht op d- Elfstedentocht,die ijs en - weder dienende volgende week wordt gehouden DE KLOPMOL Een waarlijk allerliefste dona trice klaagt erover, dat allerlei zeer kleine beestjes door de hou ten balken heen wandelen, alsof het snijkoek is. Zij meldt, dat de beestjes een hard kloppend geg- luld maken. Tja, tja, tja, tja. dat is niet eenvoudig. Zout op de staart leggen, wil wel eens helpen Onze beestenkun dige zegt ons, dat dit verschijnsel van het kloppen afkomstig moet zijn van de zg. klopmoi, een ake lig peuterig beestje met een klop als: „De klop op de deur". Hier tegen is weinig te doen. De beest jes hebben geen omgangsvormen, althans geen goede. Probeert U 't eens met ammoniak. WEER THUIS. „Blauwe Tinus" is terug uit Parijs En zoo, la la. Thans woont hij in z'n groot hotel in onze stad onder de buitenlands klinkende naam „Blue Tlno". UW SECRETARIS. Jn het Laudb-.mwhuis te-Alkmaar ver SH'i'.-rilen Zaterdag de Ring van Boeren leenbank „Alkmaar en omstreken", waarby IC van de 18 by de Itiug aauge sloten Banken, behorende tot, de Cen trale te Utrecht, vertegenwoordigd wn De voorzitter, de heer P. Wyn te Oudkarspel, heette in zyn openingswoord in het büzonder welkom de heer S. Wa genaar le Broek op Langendük als ere lid, de heer Hui te ma, dc uicv.w benoem de kassier van Boerenleenbank II te Xoordscharwoude en de heer Te Kolsté. inspecteur van de Centrale Bank. Voor zittcr constateerde, dat het afgelopen jaar niet een bijzonder jaar voor bet landbouwcrediet wezen is geweest, maar wel een belangryk jaar. waarbü het he langrijke zich manifesteerde in het 50 jarig bestaan der Centrale Bank bü de viering waarvan zo diiidelyk is gebleken, welk een belangrüke plaats de Centrale en de b'ti haar aangesloten locale ban •Jten innemen bü de financiering van het landbouwcrediet in Nederland. De rege j-ing gaf danrhy blyk van haar grote be langstelling door de aanwezigheid van de betrokken Minister. Sprekende over het verloop der zaken h,ij de Boerenleen banken, constateerde de voorzitter, dat er nog enige credieten werden aange vraagd. Dit kan zy"n oorzaak vinden in de omstandigheid, dat er nog weinig ge hrek anti hedryfsknpitaal is of dat men in verband met de onstabiele toestand voorzichtigheid betracht bü het investe ren van kapitaal in de ondernemingen. Voorzichtigheid is ook voor de Boeren leenbanken geboden, mede om in de toe komst in staat te zy'n, de haar opgeleg de taak met versland en beleid te kun nen verrichten in dienst van landen "tuinbouw. Na lezing der notulen bracht de pen ningineester verslag uit van zön gehou den beheer, waaruit bleek, dat het 6aldo ten vorige jare f 185.51 bedragende, nu tot f 270,90 was gestegen. De Sociale Raad te Alkmaar had een schrijven ge richt aan de Centrale Bank te Utrecht, waarin hü meedeelde, voornemens te rijn een Volkscrcdietbank te stichten voor Alkmaar en omgeving met het doel consumptief crediet te verlenen met het verzoek te willen meedelen, of de Boe renleenhanken zich reeds op dat gebied werkzaam waren. Op deze vraag kon ontkennend worden geantwoord, aange zien lot de doelstellingen van de Boe ronleeubnnken niet het verstrekken van consumptief crediet behoort. Het jaarverslag van de secretaris werd goedgekeurd: daarin werd 't voor nmimste gememoreerd, wat in het afge lopen jaar met betrekking tot het coo ratief landbouwcrediet was voorgevallen en waarin in het büzonder nog eens de aandacht werd gevestigd op de wensc GROOTSE HERDENKINGS PLECHTIGHEID SINT PANCRAS Zondagmiddag heeft de jaarlijkse herdenkings plechtigheid bij de Spoorwegover gang te Sint Pancras plaats gehad Voorafgegaan door een 15-tal oud BS'ers van de afdeling Amsterdam in hun ex-strijd uniform, arriveer den om 1 uur de nabestaanden en familieleden van de gevallenen. Onder de vele aanwezigen zagen we o.m. de burgemeesters van Koe dijk. St.-Pancras en Oudorp. Na dat de BS zich rond het monu ment had ons-estelrt <verd er doo: verscnuienae personen net wooiu gevoerd Als eerste spreker kreeg burge meester Schellinger van Koedijk het woord en hij sprak een welge meend woord tot de aanwezigen namens de drie omliggende ge meenten. Zeer goed kan hö het gevoelen begrijpen van allen die rond dit monument waren ge schaard en ook zelf gevoelde hij een inwendige dankbaarheid en eerbied. Hierna werd het woord gevoerd door de heer Prakker. voorzitter van de Ned. Bond van oud-BS'ers te Amsterdam. Spr. memoreerde oa. dat de slachtof fers bezield waren met een grote liefde voor de vrede, niet voor 'n gewapende, maar een vrede door offervaardigheid en liefde voor onze naasten. Alleen voor dat doel hebben zij hun leven in de waag schaal gezet en dit moet tenvolle gewaardeerd worden. Daarna leg de spr. een krans aan de voet van het monument, namens zijn afde- i'ng. Vervolgens nam de heer Pijn acker. namen de Ned. Bond van oud-BS'ers te Den Haag, het woord. „De grote haat", aldus de heer Pijnacker ,die de bezetter tegen ons richtte zal lang in het geheugen blijven, maar zij zijn de voorbode gpweest van onze vrede uit liefde voor ons volk en vader Innd. Namens de Ned. Verkennersver. van de Ondergrondse Verkenners sprak de heer Veel een keurig woord en zei o.m. dat zij hun leven hebben gegeven voor de trouw aan Gud en Vaderland, woerden veniicgen, bloemen ver welken. maar hun leven dat zij voor on« hebben geofferd, zal nooit uit on* geheugen te wissen zijn. En na de verkennersgroet gebracht te hebben, gig Broeden Lodewijk van Huize Aloysiun voor in gebed.. Tot slot sprak do leider der afde ling een woord van waardering namens de familieleden aan de burgemeesters en inwoners dezer drie gemeenten voor hun blijk van voortdurend medeleven en de gro te zorg aan het prachtige monu ment besteed. Nadat familieleden bloemen bij het monument hadden neergelegd was dit het einde van deze Indruk wekkende plechtl held, die ruim een half uur geduurd had. lükheid de film „Het geld van de boer" te vertonen ter verkryging van een dol delük en juist inzicht in de betekenis ■Ipt Boerenleenbanken voor d# boeren en luiudersstand. Uitvoerig werd van gedachten gewk seld over de vraag, of en zo ja op welke wüze propaganda moet worden geroerd voor de Boerenleenbanken. Sommigen meenden, dat de Boerenleenbanken, die zo goed als in elke plattelandsgemeen le zjin gevestigd, zo algemeen bekend zün. dat er gceu speciale propaganda, hetzü in de vorm van advertenties, het zü van folders a's anderszins, behoeft te worden gevoerd. Het persoonlyk con' tact van bestuursleden en kassier ratf nog niet aangesloten leden of spaarders kan volgens hen tot voldoend resultaat leiden. Anderen waren van mening, dat hot bovendien toch nodig is, dat voort durend de aandacht op de Boerenleen bnnk behoort te worden gevestigd, t^n einde de belangstelling ervoor gaande te houden, te meer daar oolc de coin merciële Banken propnganda voeren. Tenslotte was men het er over eens, dat propaganda gewenst is en dat zö in algemene zin door de Centrale wordt gevoerd, terwyl de locale Banken dan al of niet in eigen kring, al naar de be hoefte daartoe aanleiding geven de voordelen van de Boerenleenbanken ia het licht stellen. Ten slotte heeft de heer Te Kolsté van de Centrale Bank de verschillende posten van de Balans en Verlies en Winst rekening toegelicht en daarbu behartl genswaardige nanwüzingen gegeven in zake rentepolitiek en service der locale Banken. Bö de verkiezing van een bestuurslid werd de aftredende, de heer N. Spnnn te St.-Pancras met algemene stemmen herkozen. DE OOGST VAN DE WEG. SINT PANCRAS Gevonden en verloren voorwerpen over maand April 1949: Verloren: 1 shawl (lila), kinder ur.getje; 2 wollen damesmantels. Gevonden: 1 gekleurd etuitje, inhoudende 2 muntbiljetten en spiegeltje, 1 rechter dames-kap laars. 1 autoped zonder luchtban den en half stuur. Inlichtingen zijn dagelijks te ver krijgen tussen 10 en 11 uur en gemeentehuize en bij de Rijkspo litie. LIJSTEN VOOR OE a.s RAADS VERKIEZING TE St. PANCRAS De verkiezingsdatum is vastgesteld op 8 Juni. Chr. Hist. Unie 1 P Groen Hz, 2 C Duif Sz. 3 S Kloosterboer Dz, 4 Jn Duif Jz. 5 K Kooy Jbz, 6 F X Spaan, 7 Jb Kooy II». C.P.N. 1 C Burger, 2 J Homnn, 3 .T Boskamp Ant. Rev. 1 K Timmer, 2 C Schut, 3 Jb Wnge naar C-z, 4 J Ploeger, 5 C de Ruiter, 6 Jb Keizer Wz. 7 C Lissenberg Partij Gemeentebelangen 1 J Xierop, 2 .T de Vries, 3 3 J Kloosterboer, 4 P Bakker, 5 D Volkers —Kuiper, 6 G Tol, 7 D .Tong. 8 Koning Dz, 9 II F Henning, 30 D Kloosterboer Cz, 11 J Roos, 12 T Kliffen. EEN NIEUWE KLOK. SINT PANCRAS Ja, eindelijk geeft de klok in de „Witte Kerk" weer de juiste tijd aan. Maanden lang stond de klok stil en klaag den de burgers en in het bijzon der de landbouwers, omdat z nooit de juiste tijd wisten. Maar nu is het voor elkaar. Door de heer A. Volkers Az. Is het oude uurwerk geheel gereviseerd en zijn de nodige vernuftigheden aan gebracht. Zo behoeft de klok niet meer om de 24 uur, zoals voor heen, opgewonden te worden. DU gebeurt nu automatisch. Binnen kort zal ook de nieuwe luidkloh arriveren en deze zal ook auto matisch geluid worden. Ook zal de wijzerplaat binnen niet al te lan gen tijd worden verlicht. Een be langrijke verbetering. SINT PANCR \S Over de maand April 1949 Geboren: Klaas G, zv E H v d Wal en A de Geus; Hermina A, dv T Muijs en Tr S Kloosterboer; Herman W, zv J Groen en J Slqker. Een optimistisch geluid BERGEN De VW in onze ge meente heeft alweer een goed aan tal aanvragen ontvangen voor vacantie-adressen. Dit aantal is ongeveer even groot als vorig jaar. Men kan er op rekenen, dat het seizoen van dit jaar aanlei ding mag geven tot gerecht vaardigde hoop. Een belangrijke factor hierbij is echter het weer. Men had bij voorbeeld vermoed, dat het sei zoen In de Paasdagen te Bergen betrekkelijk stil zou verlopen, dit is echter anders uitgekomen, dank zij het fraaie weer. Indien het weer de komende zomer mede werkt, kan het seizoen met opti misme tegemoet gezien worden. GROSLIJST AR. WARMENHUIZEN. Voor de n gemeenteraadsverkiezingen alhier zollw» de AR met de volgende candidatenlö«* uitkomen: 1 G. J, Jonker; 2 K, Wtr# naar: 8 G. Biersteker. WARMENHUIZEN 10 MEI 3000 kg witlof Ia 47 A 'la 41- 47; stek 10—3f.: 1<M">

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2