0 De toekomst van China Een oud ambacht gemoderniseerd De film over de inhuldiging: Moeilijkheden voor sommige tuinders Vierde bloedgroep onldekt Rumoer om Ingrid Bergman Le Amateur-Gentleman OVER DE GRENS Het is naar 0x12e overtuiging 'n kwestie van tijd, dat in China de „regeringslegers"' verslagen zijn en de „communistische" legers de vol komen zegepraal hebben behaald. U zult het wellicht vreemd vin den dat wij hier twee maal aan halingstekens hebben gebruikt. Het heeft dan ook een bepaalde bedoeling. In de eerste plaats om aan te temen dat wij van mening zijn, dat China in de vertegen woordigers van de Kwomintang geen regering iteeft. Als regering roenen we eer be stuur te mogen kwalificeren cat uit het volk is voortgekomen, re kening houdt met de belangen en wensen van het volk en daarvoor op de bres staat. Is dat het geval dan kan men de legers regerings legers noemen, zonder aanhaling» tekens te gebruiken. Degenen, die in het oude China tot voor korte tiid de baas speel den regeerden niet. Ze overheers ten. plukten het Chinese volk zo veel ze maar konden en gaven baantjes weg aan gunstelingen. China was door en door corrupt. Het volk kende ontbering en ge brek. Misschien niet meer dan het sinds jaar en dag heeft gekend, maar zeker ook niet minder. Ir» dat China is natnurlijk strijd c ntstaao Da' is onder dergelijk? omstandigheden onontkoombaar Het land is mede door de oorlog met Japan en de capitulatie van dit land, overstroomd met wapens die in de hand van de gewone man zijn gekomen. Er ontstonden georganiseerde groeien, die zich verenigden tot ware legerscharen. De ontevreden overheerste boeren hadden alle aanleiding om verandering te wil len. Dat was de oorsprong van 't „communisme". Het is een toeval lige omstandigheid geweest, dat het natlonaalsocialisme niet ge zegevierd heeft in de tweede we reldoorlog, anders was de Chinese opstand wellicht een nationaal so clalistlsche opstand genoemd ge worden. Met communisme heeft de bur geroorlog in China voor zover wij het op dit ogenblik kunnen be kijken. weinig te maken. Hetr is echter gewoonte geworden, om re hellerende groepen met de naam commun'sten te bestempelen, om dat men meent daar een bepaalde tegenzin door te kunnen verwek ken. Een miserabele gewoonte, die nog dateert uit de tijd van de Nazi's die elke objectieve beschou wing onmogelijk maakt. Noemden die het verzet in Hol land geen communisme? Zijn we zelf zoveel beter, als we de Repu blikeinen in Indonesië voor com munisten uitmaken? Er zullen onder de leiders van de zegevierende legers ln China communisten zijn. Ongetwijfeld Maar wie meent, dat 'China zelfs door een volledige overwinning 'n communistische staat zou worden en daardoor onder Russische In vloedssfeer zon geraken, ziet o.i. de zaken verkeerd. Wat in China gebeurt is niet anders dan het zich bewust wor den van de onderliggende klasse ln nat'onaa. verband. Wat uit dat bewnst worden zal komen kar. op dit ogenblik nog niet worden voorspeld. Maar een ding kunnen we als vaststaand aannemen en dat Is. dat China geen vazalstaat van Rusland worden zal. We ach ten het zelfs mogeWk. dat China op de duur voor Rusland eerder een bedreiging zal worden. Het is vooral mogelijk, als deze landen aan Rusland grenzen en de Rus sen er wat te vertellen hebben. Het wordt al wat moeilijker als 't TIto betreft. Het zal een onmoge lijkheid blijken te zijn als het gaat om vier of vijfhonderd mil- lloen mensen Zelfs al zijn het Chl nezen. Zo zal China de eerste jaren een vraagteken blijven. Er valt met geen enkele zekerheid te voorspel len. wat de Chinese revolutie voor de wereld zal betekenen. Zullende overwinnaars, wat in China reeds zo dikwijls gebeurd is. onderling weer hevige strijd krijgen? Of zal deze revolutie het Chinese natio nale reyeil inhenden? Zal het Chl nese volk er wellicht even krijgs haftig door worden als voorheen het Jat>anse? Dan zou het niet onmogelijk zijn. dat de wereld nog eens vanuit Nanking of Peiping bestuurd wordt. Want het Chinese volk ls het grootste volk ter aarde en het land heeft ongekende mogelijk heden. Zal er op de duur een conflict ontstaa 1 tussen Rusland en Chi na? Want Rusland heeft grote belangen in China, die het niet gemakkelijk zal prijsgeven, zelts niet aan 'n communistisch China. Zo is het niet zo eenvoudig als de Engelsman Pollit het deed voorkom.' een nederlaag van de comr in de Graaf- schapsrac? van Engeland wilde goedpraten met de bewering, dat er in China tweehonderd mlllioen communisten waren bijgekomen. Het is met het internationalisme misschien helaas, neg zo ver niet. Vrees voor de vrijheid De nieuwe exportregeling voor groen ten en fruit naar Duitsland, initiatief aan de exporteurs zelve laat, is met gemengde gevoelens ontvangen. De in Duitsland gestelde maxiraumprij zen en de dreiging van hoge hnporthef fingen laten naar het oordeel van me nige handelaar slechts geringe kansen tot enig profijt. Van dit inzicht getuigt de volgende advertentie in het ..Vakblad voor de groothandel in aardappelen, groenten en fruit": „Combinatie van exporteurs naar Duitsland zoekt kapitaalkrachtig per soon om gezamenlijk naar Duitsland groenten en fruit te exporteren Verlies gegarandeerd. Winst uitgesloten. Brieven onder no. 180, aan het bureau van dit blad". Waarmee niet gezegd wil xijn, dat de stellers het met deze aatyre geheel bij het rechte eind hebben. Kapjxie. en de uitvinding jignor Rivaldi 31. Het wrak moest afkomstig zijn van een heel oud schip, dat was duide lyk te zien. waarschijnlijk een oud fre gat, te oordelen naar de vorm van de romp. Het was dicht begroeid met aller lei zeeplanten en hier en daar zwom men de vissen er dwars doorheen. Met enige moeite klom het hele gezel schap aan boord, wat niet meeviel, daar alles even glibberig was. Siguor Rivaldi popelde van ongeduid. „Wij schatgoud xoekvinden", herhaalde bij steeds weer. „Grote schatgoud in dit vaarachip verborgen xijn." De anderen waren niet zo ongeduldig, maar begon nen systematisch het gehele wrak af te zoeken_ De beide dnikers hadden sterke lantaarns bij zich, zodat ze ook de don kezste hoeken konden doorsnuffelen. Maar voorlopig zagen se wat ook maar enigszins op goud geleek. De Maat had er al heel gauw genoeg van. „Laat ze maar zoeken", bromde hij in zichzelf. „Ik mag een boon zijn, als ze hier goud vinden. Bah, nogal een om geving om naar goud te gaan zoekea. Narigheid zullen ze vinden." Al moppe rend was hg een heel eind van de aa ucres afgedwaald. Die stonden allen met bedrukte gezichten bij elkaar en vroé gen zich af, of de duikers zich misschien vergist zouden hebben. Opheffing blokkade Vrachtautochauffeurs van de Westelijke zones maken plannen voor een wedstrijd op de autobaan van Helmstedt naar Berlijn op 't ogenblik, dat de blokkade te mid dernacht op 11 Mei zal worden op geheven, zo meldt de Duitse pers. Verschillende Berlijnse firma's hebben prijzen beschikbaar ge steld voor de eerste vrachtauto, die Berlijn zal binnanri' ten De bladen in West-Berlijn heb ben bekend gemaakt, dat ln de loop van de tweede week van Mei verse aardappelen zullen worden gedistribueerd. Sinds het begin van de blokkade kon men in Berlijn slechts gedroogde aardap pelen op de bon kopen. Workummer aardewarkindustrie wordt nieuw leven ingeblazen Electrische oven aangeschaft De producten van de Workamer aarde werkindustrie hebben in de loop van de tijden een grote bekendheid gekregen. Workum is. evenals Makkum, een van de plaatsjes aan de voormalige Zuider zee. waar zich de fabricage van aarde werk als handwerk ontwikkelde en tot bloei kwam Deze oude kunst schijnt uit China vla de Levant en Griekenland tenslotte naar West Europa te zijn ge komen en heeft *ich vooral In Duitsland ontwikkeld. In ons land kwam zij In Delft en in de vissersplaatsjes langs de Zuiderzee tot bloei. Verschillende bedrlj ven zijn echter In de loop van de Jaren ook weer vordwenen. Evenals in Makkum bloeit in het stad je Workum de oude industrie evenwel nog en zij heeft wel zoveel levensvat baarheid dat zij dezer dagen werd ge modernlseerd. Electrische oven. Tot nu toe «noest l«et aardwerk wor «len gebakken in een zgn eokesovgo. Thans heeft de anrdwerkfabriek „Aura ra" te Workum evenwel een electrische oven aangeschaft. Wel moest men er eerst aan wennen, hiermee het oude am bncht uit te oefenen, maar overigens is het een vooruitgang van betekenis. De kunstnijverheid te Workum is ont staan doordat in deze stad. evenals ln verschillende andere Friese kunstplaat sen, van de in de omtrek aanwezige zee klei potten en pannen voor huishoudelijk gebruik werden vervaardigd. Later kreeg men buiten de provincie belangstelling voor dit aardewerk en men ging er steeds meer zorg aan besteden door do voorwerpen mooie vormen te geven en op kunstige wijze te beschilderen. Zo kwam het Workumer aardewerk als een produet van Friese ambaehtskunst ook n! spoedig huiten de grenzen van ons land. Kunstnijverheid. Toen de potten en pannen van aarde werk door de fabricage van emaille ar tikelen nis gebruiksvoorwerpen groten deels hadden afgedaan, is deze aarde werkindustrie meer en meer een kunst nijverheid geworden. Nlej alleen wat het bakken, maar ook wat het vormen betreft is het oude am baeht gemoderniseerd Al worden de voorwerpen nog grotendeels uit de hand vervaardigd, toch is er thans een ma chine voor de kleibereiding en het voort bewegen van de draaischijf. Groenhout, Het Friese kunstaardewenk, zoals men dat te Workum mankt, wordt In groen bonte tinten uitgevoerd. Op dezelfde wijze als het houtsnijwerk wordeu de voorwerpen zorgvuldig uitgesneden. Ze wordeu op de draaischijf gemodelleerd eu in een oven die zeer hoge tempera turen kan bereikeu, gebakken. Het witte aardewerk wordt beschilderd m«c figu ren en taferelen. Vooral beelden uit Friesland, zoals de Sneker Waterpoort of de Leeuwarder Oldehove treft men er dikwijls op aan. De vraag naar Workumer aardewerk is nog steeds zodanig, dat de beide be drijven uit het stadje (waarvan het ene van vader op zoon reeds uit 1670 stamt) nog levensvatbaarheid hebben en vooral nu men dit oude ambacht heeft gemo derniseerd, zal men deze oude Friese kunstnijverheid in stand kunnen houden. FRANKEERZEGELS VOOR SURINAME. Op de PTT kantoren, waar een spe ciaal philatelistenloket is opengesteld, zullen frankeerzegels van Suriname, serie Koningin Wilhelmina type Hartz, verkrijgbaar worden gesteld. Verzamelaars kunnen ook van deze zegels slechts één exemplaar van elk verkrijgen. MOEILIJKHEDEN Een onverkwikkelijke historie Zoals men zich zal herinneren, heeft de cineast Henk Alsem van de inhuldi gingsplechtigheden van H.M. Koningiu Juliana en de feestelijkheden, die daar mee gepaard gingen een uitgebreide film in kleuren opgenomen. Nog steeds is deze film niet gereed voor vertoning en men vraagt zich thans af, wat daar van de oorzaak wel kan zgn. Toen de heer Alsem met zijn opnamen bezig was, bleek hem dat ook personeel van de heer A. G. van Tol, directeur van Metropole Palace te 'sGravenhage werkte aan de samenstelling van een dergelijke film. Om iedere rivaliteit te roorkomen en omdat de film van de heer Alsem nigebreider zou worden, werd overeengekomen, dat beide heren op „fiftyfifty" basis een film over de plech tigheden en feestelijkheden zouden uit brengen. Bovendien werd overeengeko men, dat hot productieapparaat van de heer Alsem continu zou wordeu Inge schakeld voor de „airghost" campagne van de heer van Tol. Nadat de opnamen gereed waren ver trok de heer Alsem naar Engeland om daar de film te laten ontwikkelen. Bij zijn terugkomen had de heer van Tol de reclame en de eerste vertoning reeds voorbereid «n werd ook spoedig daarop de premiere verwacht. Door een zamen loop van omstandigheden werd deze een mislukking, welke vooral in het bij de film gevoegde geluid gezocht moest wor den. Bovendien werd de heer Alsem, die topn nog als reserve kapitein bij de Legerfilmdienst werkzaam was, op Ter moedens van deviezenfraude als zodanig gesehorst en nam de militaire politie de rrfm ln beslag. Later is gebleken, dat de heer Alsem zich aan geen enkele over tredjng had schuldig gemaakt. Htj werd k^rWiabllIteerd en de films kwamen w&r in zijn bezit. "friet lang daarna trad de heer Alsem In relatie met een groep Amsterdamse financiers, die bereid was een som van 65.000 te fourneren voor de verdere afwerking van de kleurenfilm. Hierbij werden echteè eisen gesteld, waaraan de heer Alsem niet wüde voldoen, omdat, naar zijn zeggen, de film een schepping van hem was en hij zich niet bereid ver klaarde de afwerking gebeel uit handen De aardappelmoeheid Aan het voorlopig verslag over het ont werp van wet houdende regelen ter be strgding van de aardappelmoeheid wordt het volgende ontleend: Eaige leden merkten op, dat voor de bestrijding van de aardappelmoeheid een wisselbouw van een op drie jaren niet al te bezwaarlijk knn worden geacht. Moeilijkheden veroorzaken de bij dit wetsontwerp voorgestelde ingrijpende maatregelen echter voor die gebieden en voor die bedrijven, waar de aardappel teelt meer dan een derde van het areaal inneemt. Volgen» de voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statis tiek blijkt dit voor ongeveer 20 van het bouwland het geval te zgn. De aan het woord zijnde leden dach ten hierbij in het bijzonder aan het veenkoloniale gebied, waar de landbouw geheel is ingesteld op een intensieve aardappelteelt, die dikwijls de helft en meer van het areaal beslaat. Zullen bij de voorgemelde beperking, zo vroegen zfl. de bestaande aardappelmeelfabrieken wel voldoende grondstoffen voor een volle campagne kunnen verkrijgen Het moeilijkst schijnt de bestrijding van de aardappelmoeheld op kleine per celen, in gebruik bij personen, die ge wend waren, daarop jaar in jaar nit aardappelen voor eigen gebruik te ver bouwen. Ten annzieu van een stuk grond, kleiner dan 12 Are, zal het ver boden zijn, in enig jaar op meer dan een derde van de oppervlakte aardappe len te telen. Betwijfeld werd, of de maatregelen in ds practgk «nig effect zouden sorteren. Blijkbaar wordt stilzwg gend uitgegagn van de veronderstelling, dat ook hier wisselbouw toepassing zal vinden. Omdat het moeilijk te contro leren zou zijn, wordt het niet voorge schreven. Te vrezen is, dat wanneer de ziekte zich op deze kleine percelen voor doet, zij zich over het gehele terrein zal uitbreiden. De aan het woord zijnde le den vroegen zich af, of aan de gebrul kers van stukken grond, als hier be doeld, gewoonlijk bij ds hulzen ge legen tuinen niet een grote last wordt opgelegd, zonder dat er in de prnctifk enig nuttig resultaat van is te ver wachten. Dr. Philip Levine heeft onlaugs een vierde bloedgroep ontdekt, die hij de „cellano" groep noemt, naar de naam van de persoon, wiens bloed tot deze ontdekking heeft geleid. Dr. Levine had reeds opgemerkt, dat het ontbreken van de factor r h in het bloed een afzonderlijke categorie vorm de, naast de twee reeds bekende bloed groepen. Een eigenschap van deze nien we bloedgroep is, da^ dit bloed bij bloedtransfusie het stollingsvermogen terugschenkt aan bloed dat deze eigen schap niet meer bezat. te geven, zoals door de financiers ge vorderd werd. Intussen rustte de heer van Tol niet en bleef hij de heer Alsem herinneren aan de oorspronkelijke af spraak. Tenslotte kwamen beide heren half Maart contractueel overeen, dat de heer van Tol de wereldrechten zou krijgen op 35 mm en de heer Alsem die op de oorspronkelijke smalfilm zou behouden. Vastgelegd werd, dat de heer Alsem voor 30 April 1949 op 33 mm een copie van 20 minuten, een copie van 40 mimi ten en een copie van SO minuten zou af leveren. De heer van Tol nam de finan ciering op zicb. In het contract werd een boetedoening opgenomen. Daar de heer van Tol tot op heden zijn copieën nog niet heeft ontvangen, heeft hg de heer Alsem in rechten doen aanspreken. Wegens wanprestatie zegt de heer van Tol ingevolge het contract gereeh tigd te zijn een onmiddellijke betaling van 10.000 te eiaen, verhoogd met 5 rente van de dag der dagvaarding af tot op die der voldoening. De heer Alsem is echter van mening, dat de andere partij in gebreke is ge bleven. Deze had de financiering op zich genomen en dit moest «n dollars ge sollieden, daar het „opblazen" van smal films op 35 mm alleen in Amerika kan geschieden Daar de heer Tan Tol slechts Nederlandse ▼•fata ter beschik 1 king kon stellen, was de heer Alsem niet in staat de afwerking van de 35 mm film ter hand te nemen. Aan de smalfilm wordt nog steeds gewerkt. De heer Alsem heeft thans be sloten de film geheel onder eigen Terant woordelijkheid nit te brengen. Vernomen wordt, dat de Zweed se filmster Ingrid Bergman een gesprek onder vier ogen met haar mesn heeft oehad, omdat zii ov d Italiaanse filmregisseur Roberto Koseitini verliefd geworden zou zijn. Ingrid draait op het ogenblik een film met Rosseüini op het vulkanische Stromboli-eïlandje. Volgens de berichten, ls Ingrids echtgenoot, dr. Peter Llndstrom. hersenspecialist te Los Angeles, per vlieguig naar het eilandje ge komen, in antwoord op dringende telegrammen van zijn vrouw. Men vertelt dat Llndstrom eri»- heeft toegestemd, naar de Ver enigde Staten terug te keren en een echtscheidingsproces aan hangig te maken, dat zijn vrouw de vrijheid hergeven moet. De filmactrice sou, luldens de mededelingen van één van Rcs- sellini's intieme vrienden, reeds besloten hebben Roberto te trou wen, maar voor dit gebeuren kan zal Rossellini eerst officieel var Marcella di Marquls gescheiden moeten zijn. Vrienden van Rossellini hebben meegedeeld, dat Roberto, die Roomskatholiek ls. deze scheiding er wel door zal krijgen, omdat hij 12 jaar geleden alleen maar voor de wet getrouwd is. Het communistisch getinte blad ..La Republica" schrijft naar aan leiding van wat het ..de romance van Ingrid" noemt: ..Wat. ook gij Ingrid?". De actrice had namelijk in Italië de naam in liefdesaange legenheden boven de In Holly wood heersende opvattingen te staan. De New Yorkse „Daily News" heeft gepubliceerd, dat Ingrid zijn correspondent de zwijgende be vestiging had gegeven dat zij op Rossellini verliefd is geworden. WOENSDAG II MEI na twaa|f uur Hilversum I 301 m. 12.00 Aceor deola; 12.38 Hammond klanken; 13.00 Nieuws; 13.20 Malando; 14,15 Jeugd concert; 15.00 Voor de kleuters; 15.30 Ziekenbezoek; 16.00 Jeugdprogramma; 17.15 Metropole orkest; 18.00 Nieuw»; 18.30 Ned, Strijdkracht en; 19.00 Espe ranto uitzending; 19.30 Voor de jeugd; 2000 Nieuws; 20.05 Ronde Tan Neder land; 20.13 Promenade orkest; 20.50 Hoorspel; 22.05 Jan Corduwener; 22.25 Volksliederen; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 12.00 Gram. muziek; 12.33 Zigeuner orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.10 NCRV koor; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Jengdroneert; 10.00 Voor de jeugd; 17.30 Pianospel; 18.00 Koorzang: 18.80 RVU uitzending; 19.00 en 20.00 Nieuw», 20.15 Radio Philharmonisch orkest; 21.50 Gram.platen; 22.15 Geestelijke liederen; 23.00 Nieuws. DONDERDAG 12 MEI voor twaalf uur Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Symphonisch concert; 10.00 Mor genwgding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.00 Solistenconcert. Hilversum II 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.15 en 8.15 Gram.platen; 9.05 10.15 Morgendienst; 1100 Radlozieken Muziek houdt fit; 9.40 Schoolradio; bezoek; 11,40 Schoolradio. FILMSTER IN HET WATER De fllmactrice Cecile Aubry, die met haar moeder en een chauf- heur In Zuki-Marokko tengevolge van een overstroming was geïso leerd. heeft het filmkamp van Warzazate bereikt, waar de bui tenopnamen worden gedraald van de film „De zwarta roos" waarin zij samen met Tyrone Power en Orson Welles optreedt. Haar wagen raakte Ingevolge 't wassende water In de klem, zodat zij het einde van de overstroming heeft moeten afwachten, alvorens verder te kunnen rijden. Voor posizegelverzamolaars Met ingang Tan 16 Mei a s. zal bff PTT een speciale philatelistische dienst worden Ingesteld. Deze dienst zal zich belasten met de levering op schriftelijke bestellingen van postwaarden aan Ter zamelaara. De afdeling van het postkantoor te '8 Gravenhage, die tot dusverre deze aan vragen behandelde, zal van genoemde datum af komen te vervallen. Het adres van de nieuwe philatelistische dienst wordt: Zeestraat 64 te 's Gravenhage. Volgens deze correspondent zou de actrice geweigerd hebben te ontkennen, dat zij van haar tegen woordige man wilde scheiden. Zii had de correspondent meegedeeld dat men getracht had de zaak stil te houden en dat zij een verkla ring zou afleggen als de film ge reed was. De echtgenoot van de Zweedse filmster, dr Peter Llndstrom heeft verklaard, dat er geen sprak" was. dat hij en zijn vrouw zouden gaan scheiden. De geneesheer ver telde aan journalisten dat hij voor persoonlijke aangelegenheden naar Italië was gekomen, ln de eerste plaats om zijn vrouw te na zoeken. Dr Llndstrom is Inmiddels naar Rome vertrokken. Volgens mededelingen van het bureau van een Amerikaanse luchtlijn te Ro me. zijn er twee plaatsen in het vliegtuig gereserveerd, dat vrn. Rome naar de Verenigde Staten vertrekt. De namen van de belde passagiers zijn niet bekend, doch men kan wel raden wie het zijn. zo werd egzegd. JEFFERY FARNOL: Barnabas is bij Chicbester in zijn oude vervallen landhuis binnenge drongen en heeft hem verteld, dat Cleone niet zal komen. Chiches ter briest. Barnabas maakt korte metten en gebiedt hem te duel leren: „Sluit de deur en geef mij de sleutel", luidt zijn bevel. 77) Heel langzaam en geen ogenblik af fcoudend va- de dreigende loop van het wapen, dat Barnabas op hem gericht hield, ging Chicbester de kamer door, aarzelde, draaide de sleutel om, trok die uit het slot, hield hem een ogenblik in zgn hand en wierp hem dan naar Bar nabas. De sleutel lag op een meter afstahds van Barnabas, die, naar voren komend deed alsof hg ernaar bukte; maar tege Ujkortijd keek hij vanonder zijn wenk brauwen op naar Chichester eu in dat zelfde ogenblik deed deze een vlugge achterwaartse stap naar de haard. waarom, en ook om de uidrukking fa Qjiichester's ogen, Barnabas glimlachte en de sleutel in een hoek trapte. „Kom. held", zei Barnabas, een tweede stoel bij de tafel trekkend, „neem plaats En met die woorden ging Bar nabas zitten en legde hU. een pistool opgericht houdend, het andere binnen Chichester'a bereik. „Ze zijn beide ge laden, maar overtuig je zelf." Chichester echter bleef staan, waar hij stond, terwijl zijn blik dwaalde van Barnabas naar he^ raam en van het raam naar de deur en van de deur weer naar de plek, waar Bnnabas, bleek en glimlachend, zat met het zware wapen over de tafel; en terwijl hij daar zo stond, bracht hü een blanke hand aan ziln mond en begon met trillende vin gers aan zijn lippen te trekken. „Kom", herhaalde Barnabas, „ga zit ten". Maar Chichester bleef roerloos staan. behalve don het heftige trekken van zijn trillende zennwachtige vingers. „Lafaard", drong Barnabas aan, „ga zitten „Tk wil op staande voet duelleren", zei Chichester op een- vreemde, ge dempte toon. ja ik wil, wanueer en waar je wilt, maar niet over een tafel". „Ik geloof toch, dat je het doen zult. Ga zitten, als het u blieft", „Neen". „Nu, dan zullen we maar gaan staan", zuchtte Barnabas opstaande. „Kom op, neem je pistool „Neen t" „Dan", zei Barnabas. terwijl zuu tan den schitterden, „zal ik je zowaar er gerechtigheid is, neerschieten waar je staa+ maar eerst «al ik tot drie tel len !h En weer hief hij zgn pistool op. Aan Chichester's lippen ontsnapte een diepe zucht, de trillende vingers vielen van zgn mond en met zgn brandende blik op Barnabas kwam hij naar voren, legde zijn hand op de rug van de stoel, maar bleef juist toen hg wilde gaan zitten, weer staan. „De kaarsen wat meer licht de kaarsen", prevelde hij en zich omkerend liep hij naar de haard en stak zijn hand uit naar een zilveren kandelaber, die op de sehonrsteenmanel stond. Maar in het ogenblik, dat zijn linkerhand die omvatte, had zgn rechterhand een an der voorwerp, dat daar lag, gegreoen en bliksemvlag had hg zicb omgedraaid en op goed geluk af gevuurd. Terwijl liet schot nog weerklonk, wankelde Barnabas, zwaaide, hijgde en viel gebroken in zijn stoel. Maar toen Chichester naar hem keek, met grote ogen, zijn lippen van elkaar en het rokende pistool nog in zijn hand. boog Barnabas zich voorover, zette zijn elle boog op tafel en richtte heel langzaam zijn wapen. En nu werd, terwijl hg tegenover het dodelijk wapen stond, Chichester's gezicht plotseling bleek en verwilderd, terwijl zweetdroppels op zijn voorhoofd parelden. Het vunr knet terde in de haard, de klok tikte zacht in «le hoek, de tafel kraakte, terwijl Barnabas er met zgn volle gewicht op leunde, maar verder was het stil. Dr.tt klonk plotseling door de stilte een nn der geluid, dat ateeds naderbij kwam het geknars van wielen en de hoef slagen van als krankzinnig galopperen de paarden. Chichester f«f hese kreet en wees naar het raam. „Cleone", fluisterde hij. „tiet ift Cleone Zij komt toch (Wc er\ olgdl,

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3