Bewoners voelen zich gedupeerd Insider doet confidenties over Olympische Spelen te Londen Klaverjassen in hotel „London" Wel en wee in hef woonwagenkamp Paardesial eerste vereiste De bewoners van het woonwagenkamp aan het Noord- Hollandse Kanaal even buiten de bebouwde kom van de gemeente Alkmaaij. voelen zich ernstig gedupeerd. Al hun pogingen om de overheid te interesseren voor hun voor naamste grief, inzake het ontbreken van een paardenstal op het terrein, zijn tot nog toe vruchteloos gebleken. We hebben daarom vanochtend eens een bezoek aan het kamp gebracht teneinde ons plaatselijk met de toestanden op de hoogte te stellen. We hebben een praatje gemaakt met alle bewoners en bewoonsters van het kamp, soms ge zeten op het trapje vóór de wagens, soms achter een bakkie leut in de rijk met houtsnijwerk versierde wagens. Veel zijn we er aan de weet gekomen, van de kunst van het stoelmatten tot het vervaardigen van kleerhangers en het onderwerp „Hoe verkoop ik het beste langs de weg", toe. Maar waar we ons toch het meest voor interesseerden, wa ren de toestanden in het kamp. Daarvoor waren we ten slotte gekomen. Gaarne wil men naar het oude kamp terug. De toestanden aldaar waren Idealer. Even waren de bewoners de zorgen van alle dagen vergeten, toen het kamp dezer dagen een nieuwe aanwinst kreeg door de geboorte van „kleine Arnold", zo als hij genoemd wordt, zoon van de familie Van Engelen. Want wat waar is is waar .het is een bijzonder slag volk, die woonwa genbewoners. Ze gaan ieder zo hun eigen gangetje .doch in voor- en tegenspoed vormen ze één grote familie. We zagen dat van ochtend weer eens duidelijk. Het gezin van Van Engelen had over Met eigen ogen hebben we er ons van kunnen overtuigen, dat er in het kamp generlei beschut ting voor de paarden te vinden is. Men is nu aldus de bewoners wel gedwongen geweest om de wagens zo dicht mogelijk op elkaar te zetten, teneinde de beesten een weinig bescherming tegen de rui ge winden, die over de kale vlak ten vrij spel hebben, te bieden. In het vorige kamp .aan de over zijde van de spoorlijn, was wel zulk een stal aanwezig. Daar had de dierenbescherming op aange drongen. Daar waren ook ringen, waaraan men de paarden gerust kon vastleggen, zodat ze rustig konden grazen, zonder dat men op de dieren behoefde te letten. Hier in het kamp, ontbreken de ze ringen venweL Men is daardoor gedwongen de paarden langs de dijk van het kanaal te laten gra zen. aangezien de grond in het kamp zeer schraal is en vrijwel geen voedsel voor de dieren op levert. De paarden staan daar door evenwel niet onder direct toe zicht. De verdronken hit Waartoe dit kan lelden bleek de zer dagen nog eens duidelijk .toen de hit van een der kampbewoon sters. de wed. Snijders, des nachts van de dijk te water raaste en jammerlijk verdronk. Het beest was pas opnieuw beslagen en is vermoedelijk op de nieuwe ijzers Uitgegleden. We wijzen er in dit verband nog eens op. dat zij. die onze actie om de weduwe (die in het kamp zeer goed staat aangeschreven) aan een nieuw paardje te helpen, wensen te steunen ,hun geldelijke bijdragen kunnen storten op post rekening 116876 ten name van de Vrije Alkmaarder (gelieve op het strookje te vermelden „Voor het paard") of deze af te dragen aan ons bureau. De wed. Snijders is door het verlies van het paardje zeer gedupeerd, aangezien zij er in de zomermaanden steeds met de wagen op uit trekt o mde boe ren op het platteland te helpen bij de oogst, teneinde op die ma nier in het onderhoud van haar zes kleine kinderen te voorzien. Hier lijkt ons een schone taak weggelegd voor verenigingen en grote instellingen. Een collecte op een buurtfeest kan soms wonde ren doen. Alle binnengekomen giften zullen wij in ons blad ver antwoorden. Het is te hopen, dat het bedrag benodigd voor de aan koop van een nieuw paardje, er spoedig moge komen. L Nog meer grieven Hoewel het ontbreken van een paardenstal de voornaamste grief b'i.ifc vormen .hebben de bewo ners van het kamp nog meer wen wensen, die zo langzamer- fcand dringende eisen geworden t£in. Zo is er in het kamp nog geen e'ectrisch licht, hetgeen een groot nadeel vormt. In het vorige kamp was dit anders. De WC in het huidige kamp Is niet goed gebouwd, waardoor de afvoer zeer slecht ls. Had men het stenen gebouwtje zodanig ge bouwd. dat dit naar de daarach ter gelegen slootkant overhelde, dan zouden er waarschijnlijk geen klachten gekomen zijn. Het gebouwtje staat er nu echter een maal en het enige wat nu nog ge daan kan worden, ls de afvoer be_ ter te regelen. Verder heeft men in het kamp weliswaar de beschikking over waterleiding, doch de gemeen schappelijke kraan staat volkomen onbeschut, met het gevolg, dat men met vriezend weer, soms wel de gehele winter, zonder water zit Een schutting rond het kamp ware te wensen. Het kamp ligt nu open en bloot voor de felle win den. De recente grote storm heeft er heel wat schade aangebracht. De afstand van het kamp naar de stad vormt eveneens een groot bezwaar voor de kinderen ,die. veelal met slecht schoeisel, door weer en wind naar de in de stad gelegen school moeten lopen. belangstelling niet te klagen. De mannen kwamen even een praat je maken en naar de toestand van de kleine informeren, de vrou wen liepen geregeld binnen om vrouw en kind te verzorgen en or de op het huishouden te stellens- Het is te hopen, dat de grieven der kampbewoners eens goed on der het oog worden gezien en dat men er zich niet van afmaakt met de bewering, die gene mis schien niet geheel ten onrechte vermoeden, „Och. het zijn maar woonwagenbewoners". Naar wij nog van de zijde van het gemeentebestuur verne men, bestonden er reeds plan nen om het kamp binnenkort van electrisch licht te voor zien. De heer M. Coerts, wet houder van Volkshuisvesting, deed ons op een desbetreffend verzoek onmiddellijk de wel willende toezegging, de dossiers betreffende de uit het kamp naar voren gebrachte grieven, nog in de loop van deze week ln te zien. We hopen dan ook binnenkort nog weer op een en ander in ons blad terug te komen. Frits de Ruyter: Athleei en... Koekebakker Kijk goed uit je ogen, zoiets zie je van je leven niet meer", zei in 1928 een moeder tot haar kleine jongen, toen zij het Olympisch Stadion in Amsterdam binnenwandeldenHet was de moeder van onze bekende athleet, Frits de Ruyter. Ze heeft ongelijk gehad, want in 1948, dus twintig jaar later zou dat zelfde jochie, thans een breedgeschouderde spor tieve kerel, als deelnemer voor Nederland naar de Olympi sche Spelen worden uitgezonden Of, misschien had zij toch niet helemaal ongelijk, want gezien heeft Frits er nu ook niet weer zoveel van. En wat hij van de wedstrijden zag, zag hij, volgens zijn zeggen, slechts op het projectiescherm van een spciaal voor de deelnemers opgesteld televisieappa raat. Dat Frits de Ruyter, buiten zijn prestaties op athle- tiekgebied, óók nog zoete broodjes bakken kan, in de icare zin van het woord zal niet velen bekend zijn. En toch is'tzo. Frits is er een groot liefhebber van. thuis in de keuken de scepter te zwaaien. Hij biechtte het gis teravond aan het begin van zijn interessante causerie op de door de Alkmaarse Atletiekvereniging georganiseerde Olympische film avond in de Aula van het Gym nasium aan de Bergerhout, eerlijk op. En om het te illustreren, liet hij aan de stampvolle zaal, die voor het overgrote gedeelte gevuld was met jeugdige scholieren, een eigengebakken gevulde koek zien. Nu zult u denken, wat heeft nu die koek op deze filmavond te ma ken. Die koek. waarde lezers en lezeressen, had er wel wat mee te maken. Hij werd nl aangeboden aan de filmoperateur, die met Frits de Ruyter thans voor de vijf en twintigste keer op hun tournee door het land dezelfde causerie aanhoorde en dezelfde film af draaide. Vandaar dat Frits deze avond zijn jubileumavond noem de en dit feit voor zijn medewer ker niet ongemerkt voorbij had willen laten gaan. „Ik bezit thuis veel boeken over sport." aldus de Ruyter, „maar nog meer kookboeken. Ik houd dan ook naast mijn sport heel erg veel van lekker' eten." Is het dan te verwonderen, dat Frits als een der voornaamste grieven, die hij over de organisatie te Londen had een grief, welke volgens spreker door het gehele Nederlandse team gedeeld werd, noemde, dat 't eten zo miserabel slecht was geweest, zo slecht, dat de meesten de eers_ te twee weken haast geen warme maaltijd hadden gegeten. „Op 't laatst heeft men," aldus spreker, „mij maar kok gemaakt en wat ik toen gefabriceerd heb, is het lek kerste wat lk ooit gegeten heb." ZES PARTIJEN VOOR DE VERKIEZINGEN Zes politieke partijen nemen aan de a.s. raadsverkiezingen te Alkmaar deel. Het zijn de PrdA, de IvVI\ de VVD, de CPN. de CHU en de AR. POLITIE VOETBAL. Ta de gisteren te Alkmaar gespeelde promotiewedstrijd voor de le klasse West van de Ned. Politie Sporthond werd door de APSY niet 31 van het bezoekende team uit Utrecht gewonnen. APSV 3 f> Raam 1 0 Utrecht 2 O VERKIEZING GEMEENTERAAD De voorzitter van het hoofdstem bureau voor de verkiezing rail de leden van de raad der gemeente Alkmaar brengt ter algemene kennis, dat de op 10 Mei j.1. ingeleverde candidateulysten op de Gem. Secretarie. Ie afdeling, ter inzage zijn neergelegd. f ALKMAAR Geboren: Thoodora E M, dv A H Sprni.it en M J M Netten; Arnohlus A. 7.x C J Engeleu cu G W v Binsbergen;- Jolianna A W, dv W Wesseldijk en J Tassèron. Gehuwd: Jan Voorhoeve en Jacobn C J van Schoten. Overleden: Jantje Hoekstra, oud 52 jaar. geh. m. J Wester. Of de anderen er ook zo enthou siast over waren, vertelde spr. niet Maar Frits praatte niet slechts over lekker eten. Hij vertelde van de zware aan de Spelen voorafge gane training, de strenge selectie van de gegadigden, de voorberei ding. het buitenkansje, dat een drietal Nederlanders genoot, door op het laatste moment aan de lijst van 21 deelnemers te worden toegevoegd, tengevolge van het feit, dat de hoofdprijs van de door de KNAU op touw gezette verloting, niet was afgehaald en er dus onverhoeds gelden beschik baar kwamen. Hij vertelde ook over de Spelen zelf. over het le ven in het Olympische kamp, over de buitengewone ontvangst op 't Buckingham Palace door de En gelse koninklijke familie, die zo bijzonder veel van sport bleek af te weten, over interessante voor vallen tijdens de Spelen en over de op deze Spelen aan de dag ge legde grote sportiviteit en de te leurstelling van zijn lopen. ZIJN GROTE TELEUR STELLING. „Mijn grootste teleurstelling in mijn gehele sportloopbaan was", aldus De Ruyter, „dat ik niet aan het grote sportdefilé in Londen heb kunnen meedoen. Hemel en aarde heb ik bewogen om daar bij te mogen zijn. De heer Boerman van de K.N.A.U. en de bekende Karei Lotsy hadden me reeds* de toezegging gedaan, doch zij trok ken deze op het laatste moment weer ln, omdat ik vlak daarna de 800 meter te lopen had en nu wa ren ze bang, dat ik dan niet fit aan de start zou verschijnen. Ik geef toe, dat het kinderachtig van me is. maar misschien kunt u mij begrijpen. Het meest heb ik me geërgerd op deze Spelen aan de houding die de Engelse pers aan nam. Daarin werd alleen maar over de Engelsen geschreven or> een manier van; „Och er zitten nu hier in Londen wel 6000 bui tenlandse deelnemers, maar datls van weinig belang. De Engelsen winnen toch immers alles". „En toen dan", aldus de Ruyter „die Engelsen helemaal geen gou den plak in de wacht sleepten, toen hadden al die buitenlanders toch wel een beetje plezier". Spr. noemde het Engelse pu bliek evenwel zeer sportief. De or ganisatie liet evenwel veel te wen_ sen over. Zo moesten bijvoorbeeld op het laatste ogenblik nog hor den opgesteld worden voor de 400 meter horden die men totaal ver geten had. Het Olympisch vuur, met zoveel zorg naar Londen over gebracht. ging diverse keren uit en werd dan maar met een siga rettenaansteker weer tot leven ge roepen. Als bewijs van de sportiviteit op de Spelen te Londen noemde spr. het feit. dat een der deelnemers in gewichtheffen, die het Olym pisch record verbeterd had, tot de hem gelukwensende jury zei: „Ik weet niet, of het u is ontgaan, maar toen ik het gewicht opbeur de. raakte mijn knie heel even de grond". „Ddt was", aldus spreker, „een zeer grote sportieve daad". Spr. gaf tot slot treffende voor beelden van doorzettingsvermogen beheersing, eenvoud, uitputting pech. geluk, tragiek en sportiviteit op deze Spelen en het mag gezegd worden, dat de Ruyter naast zijn kwaliteiten van athleet en koeke bakker. ook nog over die van een vlot causeur beschikt. Hij wist de geheel uitverkochte zaal anderhalf uur lang met zijn boeiende, met tal van anecdotes en geestigheden gekruide causerie, waarin hij vele confidenties deed, anderhalf uur lang te boeien. De daarna vertoonde film was niet minder interessant. Ze vorm de als het ware een Illustratie van hetgeen de spreker van deze avond over de Spelen had meegedeeld. De voorzitter van A.V.A., die deze avond georganiseerd had. maakte tot slot van de avond pro paganda voor de athletiek, die volgens hem in Alkmaar nog steeds het stiefkind vormt. Voor de ware sportliefhebber Is het een' avond van groot genot geweest. Opmarsch organiseerde klaverjasfestijn ten bate van de t.b.c. bestrijding Het was gisteravond een drukte van belang in „London", waar door de klaverjasvereniging „Op marsch" een klaverjasavond was georganiseerd waaraan talrijke klaverjassers uit Alkmaar. Bergen Schoorl. ja zelfs uit Kromenie en Zaandam om een aantal fraaie prijzen streden. Deze avond, waar van de baten geheel aan de t.b.c.- bestrijding ten goede komen, was zeer goed bezocht: de belangstel ling was heel wat groter, dan vier maanden geleden, toen ook zo'n klaverjasavond voor het zelfde doel werd gehouden. ZAKENLIEDEN DEDEN HUN BEST. Was vorige maal het aantal deel nemers ongeveer 85. thans had men de honderd verreweg over schreden. vermoedelijk waren er ongever 120 enthousiaste klaver jassers aanwezig. De voorzitter van „Doormarsch" de heer S. Kopjes Jr., opende de avond met een hartelijk wel komstwoord, waarin hij ln bijzon der zijn dank uitsprak jegens de vele Alkmaarse zakenlieden, die hadden meegewerkt aan het sla gen van deze avond, door in rui me mate geschenken te geven, zodat de winnende klaverjassers niet met lege handen behoeven thuis te komen! Talrijk waren de fraaie geschen ken, die zij voor dit goede doel hadden afgestaan: op de tafel za gen wij o.m. rijwielbanden, aard beien, potten met zure haring, terwijl ook sigaren en alcohol houdende dranken de tafel sier den. Vervolgens bedankte de heer Kopjes al de anderen ,dle door hun medewerking deze avond had den doen slagen. Gememoreerd werd, dar, ook van de zijde van de t.b.c.-lijders dankbetuigingen wa ren ontvangen. Spreker sprak de hoop uit, dat deze avond er een van genoegelijk en intiem spel mocht worden. OOK EEN VERLOTING. Na enkele aanwijzingen van de wedstrijdleider werd het spel be gonnen. De eerste troefkaart bleek ruiten te zijn. „Ruiten troef" werd door de zaal geroepen, waar op alle spelers zich begerig op de kaarten wierpen en het spel een aanvang nam. Gespeeld werden driemaal 15 beurten. Nadat tweemaal 15 beur ten waren gespeeld volgde een kleine pauze, waarin een kleine verloting gehouden werd ten bate van de t.b.c. bestrijding. De goe deren van deze verloting waren eveneens afkomstig uit wat de Alkmaarse zakenlieden met gul le hand spontaan voor het goede doel gegeven hadden. Van tijd tot tijd werd boven dien een prijs beschikbaar ge- DE B.P.M. BOORT EN VOETBALT BERGEN Ter ere van het feit (lat de employé's van de BP.M hun 2000ste put m de kop van Noordhollnnd hebben geboord (deze put bevind zich-in de om trek van Warnienhuizen) werd heden aan de werkkrachten van Alkmaar en Bergen een feestje* geoffreerd. De Bergense BPM ers, die logeren in Het Wapen van Bergen zijn de gast heren. Deze feestelijkheden zün begounen niet een voetbalwedstrijd op een terrein aan de Kerlcedyk. F,.ui Bergens elftal speel de tegen een Alkmaars elftal. Het was vermakelijk deze voetballers over het, door de regen zeer gladde veld te zien rennen, maar zo als het van collega's te vervrachten was, hebben zij de puntjes gedeeld, de eindstand was 33. Na deze wedstrijd zullen allen ge noegliik lanzitten, aan een diner en de avond verder gezellig met elkaar door brengen, vol optimisme ook in de kop van Noordhollnnd nog eeus olie te zul len boren. BIOSCOOP „DE RUS" BERGEN Heden. Donderdagavond loopt in „de Rus" een cultureel documentaire film van de NV Eagle Lion film: „Neder lunds ia zeven lessen". Voor (le liefhebbers van een film, over ons eigen land is dit iets bijzon ders. Dit staat gelijk niet een eerste klas" reis door Nederlnnd, vol schilder achtlge punten. Deze film is een gang naar de Rus zeer zeker waard, ONGEVAL CASTRICUM De veehouder de G. welke bezig was een paardendek van zlin paard te ontdoen kwoni met zijn %ijii duim bekneld met het hoofdstel met het gevolg dat deze werd gescheurd. Dr. v. d. Werff was spoedig ter plaatse en verleende de eerste luilp BEDEVAART CASTRICUM Woensdag heeft de jaarlijkse bedevaart voor leden der Ka tholieke Vrouwenbeweging plaats gehad naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, waaraan door plin 100 leden werd deel genomen. I)e II. Mis werd opgedragen door de Zecreenv. Deken Schram van Purmerend, de predieaties werden gehoti den door Pater Guklenfroy (Montfor taan). In de namiddag werd een Lof ge celcbreerd met sluiting „Te Deum" KAARTWEDSTRIJD CASTRICUM De klaverjnsclub „de Harmonie" speelt Donderdag 19 Mei 'u uitwedstrijd te Amsterdam tegeu Club Ileinekeiis Brouwerij aldaar steld voor diegenen der speler», die een bepaalde prestatie ver richtten. Bijvoorbeeld: hartenaa» op tafel of driekaart klaver negen. KL AVERJ ASCOMPETITrB IN SEPTEMBER. En zo werd een gehele avond genoegelijk gespeeld. Naarmate uur van middernacht naderde, ernstiger en ernstiger; het had er de schijn van, of zij niet om de een of andere prijs speelden, maar om kapitalen! Maar in de gezellige zaal van „London" amuseerden de aanwe zigen zich uitnemend. Het was wel een zeer genoegelijke avond, die niet alleen de klaverjassers veel genoegen schonk, doch bo vendien tot een goed doel strekt#. Naar wij vernemen, zullen er meer van dergelijke avonden worden georganiseerd. Er schij nen zelfs plannen te zijn om ln September een grote klaverj as- competitie te houden, waar aan niet alleen Alkmaarse spelers deel zullen nemen, doch spelers uit heel Noordholland boven het IJ. En weer voor' een even goed doel. Wij wen sen „Doormarsch" veel succes met haar waardevolle pogen. De opbrengst van de gehouden colleé te bedroeg f 220. Programma Vrlenschapsfeest Alkmaarse AJ.C. Het vriendschapsfeest, dut oorsprori kclyk met Pasen zou worden gebonden vindt nu op 11 en 15 Mei a plaats. Het programma ziet er alt volgt tilt: Zaterdag 14 Mei 5 uur aaukomst aan het station naar de" pleegouders. 7 uur naar de zaalbyeenkomat. Deze bjj eenkonist vindt plaat* in de Aula, en iu verband met de beperkte plaatsruimte kunnen alleen de deel nemers deze byeenkouiiK bijwonen, 10 uur Rjj de pleegouden. Zondag I Mei 9 uur Sladsspel. 11 uur Excursies naar Grote Kerk, Stadhuis eu Wangtoreu. nierna gemeenschappelijke «isnl tijd in liet Heilooërbos. 2 uur Feestelijke middag ïn de Mu/.ïek tuin voor deelnemers, pleegouders en andere belangstellenden. 5 uur terug naar de pleegouders, war me mnaltvfd 7.10 uur Terug naar Fm is Als het weer meewerkt, znl dl: feest zeker slngen en zullen de deelnemers hieraan, ouyergetelijke lierinnyringon be houden. BENZINESTATION HEILOO Naar wij vernemen heeft de N.V. Shell een verzoek tot de Ge meente Heiloo gericht om over te mo gen gaan tot de oprichting van een ben zinestation, dat opgericht zou worden in het perceel Herenstraat 253 .MELKBUS OMGEGOOID Heerhugowaard- Twee langs de Basseweg stoeiende jongelui wooi den daarbij een volle melkbus van de veehouder de B tegen de grond, waardoor de inhoud ver loren ging. Ze beloofden de ver bolgen veehouder schadevergoe ding. DRIE LIJSTEN VOOR DE VERKIEZINGEN WIERINGERWAARD Het aan stemgerechtigden bij de a.s. gem raadsverkiezingen bedraagt 860. Er zijn drie lijsten aangeboden, waarvan één van de WD. één van de PvdA en één waarvoor geen naam wordt opgegeven. Op deze laatste lijst komen als can- didaten voor 1. P. Braaf Tzn.:2. H.Stins. 3. K.Kossen4. E Blj- post; 5. J. Winkel DE CANDIDATEN VOOR DE a.s. GEMEENTERAADSVERKIEZING CASTRICUM KVP 1 N Veldt Pan, 2 P de Vries, 3 J W Kaandorp 4 H Twisk. 8 Th Berlee. 6 J v d Heil; 7 H J J C VerhoefDefourny. 8 Nic Sliemeer. 9 E de Graaf. 10 S Druiven. 11 J Buurmeester, 12 L Kroon, 13 S Zylstra, 1-1 P Ilollcnberg. P.v.d.A. 1 G Meijer. 2 G Jacobs—Wei. tink. 3 W Buimer, 4 A Jonker. 5 L J Nyliof. 6 D A v d Horst TAF Ooste» man-Boersmn, 8 G N Peijs. 9 M We tinkBuisman, 10 G A Bolilnnder, 1". II J Wentink, 12 A W van Kluijve. A.R C.H 1 8 Belgravo 2 J Rnsi anns, 3 II Vermeulen. 4 L Nymeijer, T II Knol. 0 Zr. van Wijngaarden. Castrieums Belang 1 A H J Beyers bergen van Henegouwen. 2 .T J Bollen. 3 J M Verwev—Godefroid, 4 Dr II 7 van Nievelt. V.V.D 1 G Bakker,'2 G L Gryssen 3 P v d Wonde SCHAAKCLUB „DE PION" CASTRICUM In een gehouden Ver enigingswedstrfjd werd in groep I win naar Van Rnvonzwaai met 3punten uit vijf «edstrUd; de herou Van Crnnoii burgli en Tiemstra speelden een bo-dis singswedstryd waarbij Inntsgenocmde de eerste prijs won in groep II. N.SCHARWOUDE I* MEI 500 kg. gele kool 15. 22000 kg. prei 4-6; 700 kg. uien 820 0.20; 600 kg. bevelanders 4.80: 3000 1:-- wit lof I 66: Ib 52-63. II 62; Ilb 49- 55; III 46.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2