tkmaatifer ,©e <1 Beulen van Amersfoort in beroep 5E JAARGANG N° 1536 N.-HOLLANDSE PERS 1945 DINSDAG 17 MEI 1949 De mensen orde te leren De a.s. conferentie der 4 ministers Internationale conferentie Baarn Aanklacht a 20 baba :3 '"W:: Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaard*** Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per m.m., familieberioh- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke kort1"!. Verantvr. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 1200-3971' Bedoeling van Amersfoort: Voor de Raad van Cassatie verschenen twee Duitsers, die door hun optreden In het kamp Amersfoort de dood van vele gevangenen op hun geweten heb ben Berg en Kotalla. Berg Is een tijdlang ondercommandant geweest. In de iaatste Jaren van de oorlog stond het gehele kamp onder zijn commando. Dan werd Jobann Kotalla de zaal kin nengèleid. Deze thans 41 jarige Duitser is een zeer berucht kampbewaarder in Amersfoort geweest. Hij scheen zich ze herder te voelen dan zijn timide voor De president van de raad. prof Vcrzgl ondervroeg liem over enkele punten van zijn zeer omvangrijk verweerschrift. Berg had daarin met grote nadruk ver klnard dat de 77 Russen, die hij had ge fusüeerd «een krijgsgevanggen waren. „Mankt bet dan een verschil of u Russische burger» of krijgsgevangenen afslacht?" vroeg de president. „Dat "'eet ik eigenlijk piel'", zei Berg „Hoeveel Ruseen heeft n zelf nee geschoten?" .,10 of 15". antwoordde lig met gebo gen hoofd, Psrof Vevzijl verklaarde, dat hij de bewering van requf/ant als zou hij jn Amersfoort met de beate bedoelingen aan het werk zdn gegaan om „de men een orde te leren", a'a volkomen onge loofwaardig verwbrp. „Hoorde bij uw opvoedingsmethoden ook het paardje rijden op Joden?" vroeg hg de reguirant. „Neen", zei Berg timide. ..Beseft n eigenlijk wel, wat u hebt gedaan, hebt u wel enig schuldbesef?"' „Alleen over de mishandelingen". „U hebt dus geen berouw over de moord op de Russen". „Nein, dat geschah nuf befehl". De procureur—fiscaal mr. Baron van Tuyll van Sorooskerkcn achtte bewezen dat reqnirant geweten heeft dat hg Rus cische krijgsgevangenen vermoordde. Thans komt Mi aan. zo zei de procureur fiRcnal, met uitvluchten als zou hij op bevel en door overmacht gedwongen ge vangenen hebben vermoord en misban deld. Hg 'noemde hem 'en moordenaar op grote schaal, die de doodstraf ten volle bad verdiend. Optreden V.V.D. veroorzaakt moeilijkheden in V.V.V. Bergen Het secretariaat van de VW te Bergen deelt ons het volgende iriede Een politieke party heeft een dezer dagen een openbare actie ingezet tot inzameling van gelden voor het behoud van Het Oude Hof Van deze actie droeg het Bestuur d. VW geen kennis voor af. met uitzondering van het be stuurslid. de heer Taets van Ame rongen, die daarvan zijn medebe stuursleden niet op de hoogte heeft gesteld. Een en ander heeft er toe geleid dat de heer Taets van Amerongen Donderdag jl. als bestuurslid der VW is afgetreden Tezelfdertijd heeft ook de voor zitter der VW de heer Roggeveen zijn functie neergelegd, daarbij als zijn mening te kennen geven de dat in een bestuur waarin niet over en weer de volste openhartig heid heerst tussen öe leden, geen vruchtbare samenwreking moge lijk is. De nog in functie gebleven 5 overige bestuursleden stellen er prijs op te verklaren.'dat zij het standpunt van de heer Roggeveen in alle opzichten delen en ernstig overwegen uit solidariteit met deze hun functile neer te leggen. Na een binnenkort te houden Bestuursvergadering zal een na dere mededeling aan de leden vol gen. Wij komen morgen uitvoerig op deze onverkwikkelijke kwestie terug. BUNKERBOUWER GEVANGEN GENOMEN. Op het bijzonder gerechtshof te Amsterdam is de 43-jarige Amster dammer Felix J. van der Meijden, een vooramlig bunkerbouwer, die bovendien werk had laten verrich ten op vliegvelden ten behoeve van de Duitse weermacht en tot dusverre op vrije voeten was ge bleven. ter terechtzitting gevan gen genomen en in het huis van bewaring opgesloten. Mr. A. H. van der Veen, advocaat-fiscaal, eiste in zijn requisitoir tegen deze verdachte 4 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevan genneming Dit laatste deel van de eis liet het hof onmddellijk ten uitvoer leggen. regsn af ytanmeschijn Geldig van Dinsdagavond tot Woonsdagavond NOG ENKELE BUIEN. Voranderlgke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest. lagere lompe laturen dan vandaag ganger Berg en luisterde met grote aan dacht naar de roorlezing van de senten tic. Nederlands verstond bij „nur ein beetje". Zijn raadsman Mr. Hoviug uit Amster dam betoogde in een uitvoerige rede, dat de zaak Kotalln geen voldoende voor onderzoek heeft gehad. Na dit langduri ge pleidooi overhandigde Kotalla een ver weerschrift aan de raad, waarna beslo ten werd de zitting tof volgende week Maandag aan te houden om de procn reurfiscaal in staaf te stellen zijn eon clusie voor te bereiden. Vergeet het Duitse gevaar niet Omtrent de besprekingen te Parijs van de vertegenwoordigers der drie Westerse geallieerden wordt strikte geheimhouding be tracht Officieel is toegegeven, dat zij bedoeld zijn om de houding der drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken eensgezind te doen zijn bi* de bijeenkomst van de raad van ministers op 23 Mei. Naar verluidt zullen de drie ministers van Amerika, Engeland en Frankrijk zelf beslissingen ne men omtrent enkele moeilijk ge legen punten. In het algemeen kan men zeggen, dat Franse di plomaten enigszins vrezen, dat Amerika z< handelen als zou de Sowjet-Unie het enige en Duits- Neder larid-Engeland Sterk Engels elftal Voor de wedstrijd tegen het Ne derlands Bondselftal welke Woens dag 18 Mei a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt ge speeld. is het Engelse b-elftal naar het ANP verneemt als volgt samengesteld Doel: Ditchburn, Tott. Hotspur. Achter: Jones. Liverpool en West- wood Manchester City. Midden: Harrison Leicester City, Leuty, Derby County aanv., en Cockburn Manchester United. Voor: Parsons. West Ham U. Gib- son, Aston Villa, öenvley Chel- sea Roviey, Manchester U. en Langton Preston North End. Men kan hier moeilijk spréken van een B-elftal, daar niet min der dan vijf spelers van dit elf tal Ditchburn Cockburn Bentley Rowley en Langton, deel uitmaak ten van het A-team dat Vrijdag jl te Stockholm met 3—1 door de Zweden werd verslagen. Van het B-elftal dat Zondag 15 Mei met 40 van Finland won. ziin slechts vier spelers nl. West- wood. Harrison Leuty en Parsons gehandhaafd. DE VERKIEZINGEN IN HONGARIJE. Meer dan 90 percent van de Hongaarse stemgerechtigden zijn opgekomen in de derde algemene verkiezingen, die gisteren zijn gehouden, aldus is heden door het departement van binnenlandse zaken te Boedapest meegedeeld. Van een kwart van de uitge brachte stemmen .die thans ge teld zijn. blijkt bijna 3 percent te gen het volkfront te hebben ge stemd. In verschillende stembu- reaux te Boedapest, voornamelijk in de middenstandswijken, heb ben 7 a 8 percent van de kiezers hun stem tegen het volksfront uit gebracht. ONDEUGENDE STUDENTEN. „Het moet maar eens uit zijn met dat college lopen zonder te be talen. Hele zittingen moeten wij er aan wijden", aldus de Amster damse politierechter, die een tien tal van deze overtredingen kreeg te berechten. Zes studenten het merendeel was niet verschenen werden tot 50 gulden of 10 dagen twee tot 10 gulden en twee tot principiële boetes van 50 cent ver oordeeld, GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN IN BULGARIJE. De eerste officiële uitslagen van de «-emeenteraadsverkiezingen in Bulgarije tonen een overweldigen de meerderheid voor het onder communistische leiding staande va derlandse front ,dat 90 a 100 per cent van de uitgebrachte stem men verwierf. De opkomst van de kiezers was zeer groot en varieer de van 90 tot 100 percent van het aantal stemgerechtigden. DE ZAAK EISLER. De Poolse ambassadeur te Lon den zal eeh bezoek aan Bevtn brengen om een „krachtig pro test" in te dienen tegen de arre statie van Elsler door de Britse autoriteiten aan boord van het Poolse schip Batory. De politierechter te Southampton heeft heden besloten, dat de recht bank te Londen zal uitmaken of ïöisler al of niet aan de Ver. Sta ten zal worden uitgeleverd. land in het geheel geen gevaar vormen. Heden zvhen de vertegenwoor digers te Parijs opnieuw bijeen tornen DE GOUDEN KOETS IN ALKMAAR In aansluiting op ons bericht, dat de Gouden Koets door het land gaat varen, kunnen wij onze lezers mededelen, dat de Gouden Koets ook Alkmaar zal aandoen. De datum is op dit ogenblik nog niet bekend. POLITIE TE HOORN DEED GOEDE VANGST De politie te Hoorn lieeft «en zeer goede vangst gedaan. Zij arresteerde namelijk de 31 jarige A. R.; een man die in November was ontslagen uit de gevan gonis als verdacht van een inbraak in een kruideniershedrgf te Hoorn. De man bekende. SindB Januari is er te Hoorn en omgeving een serie inbraken gepleegd. De politie voelde R, daarom nog eens wat verder aan de tand. Het resultaat is geweest, dat hg tot dusverre veertien inbraken heeft hé kend, namelijk zes te Hoorn, drie m Midwond, een te Blokdgk, een te Ursenr een te Zwaaj» een te Avenhorn en een t« Schellinkhout. Doordat het aantal leden van de Staat der Nederlandse Antillen is uitgebreid van 15 tot 21, moest ook de Statenzaal aan een uit breiding worden onderworpen. De gouverneur L. A. H. Peters opent de zitting in de nog niet gereed gekomen zaal Links, met baard, de formateur van het nieuwe college van Algemeen Be stuur dr M. F. da Costa Gomez. VLIEGTUIG STORT IN STADION Bg een vliegongeluk tijdens een sport feest te Aleppo zgn Zaterdag 21 perso nen- om het leven gekomen. Er «gn 40 gewonden. Een militair vliegtnig voerde stunts ui: en stortte op het stadion te plet ter. Het grote aantal doden is te wg fen aan een paniek, die zich Tan de toe schouwers meester maakte. Op het ministerie van Buitenland se Zaken te Parijs hebben voor bereidende besprekingen plaats tussen afgevaardigden van de W. leden der „Grote Vier". De Britse afgevaardigde, de on der-minister van Buitenlandse Zaken Sir Ivone Kirkpatxick (1.) schijnt het goed te kunnen vin den met de Amerikaanse afge vaardigde Philip Jessup. Devaluatie in Engeland? In een telegram uit Parijs aan het „Journal of Commerce" wordt gezegd ,dat het pond sterling waarschijnlijk dit jaar gedevalu eerd zal worden. Het blad deelt mede, dat deze devaluatie een on_ derdeel zou vormen van een alge mene herwaardering van Europe se valuta's, die door de E C A tot stand gebracht zou worden. In het bericht wordt gezegd, dat hooggeplaatste personen, waarvan de namen niet genoemd kunnen worden, verklaard hebben, dat de E C A van mening is. dat de rede nen voor de bescherming van het te hoog gewaardeerde pond ster ling niet langer bestaan. In het belang van de Europese valutasta bilisatle moet volgens deze zegs lieden een realistischer waarde ring van het pond sterling wor den vastgesteld. Tramongeluk bij Heerlen Zware materiële schade Op de spoorlijn Heerlen-Schaes berg heeft zich gisteravond vlak bij de overweg aan het station te Heerlen een ernslig trein- ongeluk voorgedaan, dat zeer zware materieële schade, doch geen persoonlijke ongevallen tot gevolg had. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een lange kolentrein, die uit Schaesberg kwam, op een hellend traject in de buurt van Heerlen door zijn remmen schoot. Op hetzelfde ogenblik was bij bovenvermelde overweg een losse locomotief aan het rangeren. De op hol geslagen kolentrein reed met grote vaart in de richting v. deze locomotief. De machinist van d» trein kon nog met noodsigna len zijn collega op de rangerende locomotief waarschuwen voor de botsing die hij zag aankomen. De machinist en de stoker van deze locomotief brachten zich toen in veiligheid door van de machine te springen. Onmiddellijk daarna ge schiedde de botsing. Ten gevolge van de hevige schok schoot de losse locomotief m. grote snelheid over het emplacement tot aan de andere kant van 't station waar hij tot stilstand kwam. Ongeveer 20 wagens van de kolentrein wa ren door de botsing ontspoord en onder en boven elkaar geschoven •Een van de wagons schoot recht de lucht in tegen de bovenleiding van het elöctrische net aan, dat zwaar beschadigd werd. De loco motief van de kolentrein vloog eveneens uit de rails, maar kan telde niet. Doordat het electrische net be schadigd was. werd het treinver keer in de richtingen Maastricht en Sittard gestagneerd tot respec üevelijk SchinopGeul en Nut. De Limburgse Tramwegmaatschap pij legde dadelijk extra bussen in die de reiziegers naar genoemde plaatsen vervoerde, vanwaar zij per trein verder konden. De lijn Heerlen-Haanrade en 't ..millioenenlijntje" werden enige tijd volkomen geblokkeerd door de ontspoorde wagons. HANKOU GEVALLEN Volgens een telegram nit Kanton is een bericht van de nationalistische radio omroep te Hankon opgevangen, waarin werd medegedeeld dat communistische troepen de stad zijn binnengerukt. Kort nadat dit bericht werd omgeroepen, ver dween radio Hankou uit de lucht. SASSEN BEDANKT, Oudminister Sassen heeft zgn be noeming tot lid van de Tweede Kamer niet aanvaard. ONDEROFFICIEREN KUNNEN VRIJWILLIG DIENSTVERBAND AANGAAN. Teneinde te voorzien in de behoefte aan kader voor bet leger, zijn plannen in voorbereiding om de gelegenheid open te stellen ala onderofficier een vrijwillig dienstverband gedurende enige jaren met bet Rijk aan te gaan. Na afloop daarvan kan onder bepaalde om standigbeden recht op een uitkering wor den verkregen, al naar gelang het aan tal jaren, dat werd gediend. Binnenkort zullen bijzonderheden over dit onderwerp worden gepubliceerd. In afwachting daarvan wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat het in enkele publicaties genoemde bedrag van 1000 per jaar als uitkering niet juist is OP JACHT NAAR DE „HOLLANDSE NIEUWE". De Nederlandse haringvloten zgn uitgevaren op jacht naar de „Hollandse Nieuwe". Wie de eerste is dat is de vraag, die Seheveninge s, Katwjjkevs, IJmnidenaren en Vlaardingers de komen de dagen in spanning zal houden. THOMAS DEWEY IN NEDERLAND. Thomas Dewey, de gouverneur van de staat New Vork en Truman's grote ri vaal bij de destijds gehouden presidents verkiezingenin Amerika, maakt op het ogenblik een vacant ie reis door Europa, Momenteel vertoeft hij in ons land. Vrijdagmorgen zal hij naar België ver trekken. Geen diplomatieke betrek kingen met Spanje I In de algemene vergadering der V. N. Is een resolutie, welke aandringt op hervatting Tan de diplomatieke be trekkingen met Spanje, verworpen, doordat zij de vereiste meerderheid van twee derden niet verkreeg. De stemming was 26 tegen 15 en 16 ont houdingen. De V.S., Engeland, Neder land, België en Luxemburg onthielden zich van stemming. De Êktwjet Unie stemde tegen. Verschillende Zuid Amerikaanse landen stemden voor. Vrouwen gelijke rechten Op het Internationaal socialis tisch congres te Baarn zijn enkele resoluties aangenomen. In een resolutie verklaarden de afgevaardigden te geloven in het principe van de gelijkheid der sexen. De vrouwen, die ingescha keld zijn bij oorlog en herstel be horen ook in het dagelijkse leven dezelfde mogelijkheden te hebben en zullen iedere beroepsopleiding moeten kunnen krijgen. Het con gres richt 2ich tot de vrouwen om hun invloed te doen geldenen ook in de vakverenigingen een actieve rol te gaan spelen. In een tweede resolutie deed de bijeenkomst e^.i beroep op de Italiaanse socialisten om de band met de communisten te verbreken en zich aan te sluiten bij de ge meenschap van democratisch so cialistische partijen. (Inmiddels heeft het congres v. <1. Italiaanse Nenv*-socialisten juist gisteren besloten met de commtinslten te blijven samenwer ken. Wel was de meerderheid r«eer gering en wordt het waarschijn lijk geacht dat er in deze partij opnieuw een scheuring saJ. ont staan. Red.) In d« laatste resolutl» werden rtchtlijKen gegeven welke de cco nomlsche eeiüieid van Europa kun bevorderen en ten sterkste moe ten worden nagestreefd. Deze richtlijnen hielden de vol gende 5 puniten in: 1 Internationale handel, mone taire stabiliteit en convertabili- teit van geldswaarden. 2 Europees eigendom van basis industrieën 3 Vorming van Europese coöpera tieve inkotpsorganisaties 4 Gecoördineerde verkoop van producten uit de basisindu strieën 3 Oprichting van een Europese investeringsbank. Een motie werd aangenomen, waarin elke steun aan Franco-. Spaje ook financiële, werd afge keurd. Zondagmiddag is een aantal wo ningzoekende Hagenaars binnen getrokken in een onbewoond flat gebouw te Den Haag. De politie maakte proces-verbaal op. Het openbaar ministerie te Frankfort heeft heden bekend ge maakt, dat de politie aldaar een bende van 73 man, geleid door een 19-jarige Jongen, heeft opge rold, die de laatste drie jaar hui- ker, koffie en steenkool uit goe derenwagen» heeft gestolen. In een onzer kranten,, De Linie" worden aan het adres van dege- waren met de bewaking en opspo ring van volksvijandige elemen ten. die later de meer gecivillseer de naam van politieke delinquen ten kregen, beschuldigingen geuit die niet mis zijn. Er zou met de gevangenen en met de bezittin gen van gevangenen zijn omge sprongen op een wijze die even erg was als tijdens het Hitler-regiem gebeurde. Er zal wel iets waars zijn in de beschuldiging. Er zullen wellicht dingen gebeurd zijn, die niet door de beugel konden. Was de voor lichting die we kregen soms ook niet van die aard, dat de gedachte aan .bijltjesdag" steeds meer werd aangewakkerd? En waren de mis daden welke gepleegd zijn niet zo monsterachtig dat men zich zelf bijna niet kon bedwingen? Natuurlijk mogen er geen exces sen plaats vinden. Natuurlijk moet een mens zich beheersen. Het is echter onze overtuiging, dat deze excessen evenzeer uitzondering zijn gebleven als ze bij de Land wacht en Duitsers regel waren. En als we om ons heen zien en we zien naar het lot van de poli tieke delinouenten. die reeds lang weer in vrijheid zijn. dan voelen we soms de neiging opkomen om hun lot eens te vergelijken met dat van hen die in de strijd op leven en dood die achter ons ligt, voor het leven verminkt zijn. Dan voelen we ons gedrongen om het lot van deze politieke delinquen ten eens te vergelijken met dat van onze- verzetsstrijders en dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat de heren er over het al gemeen zacht afgekomen zijn. Wij roepen hier niet om stren gere maatregelen. Deze vmensen zullen weer in onze volksgemeen schap moeten worden oogenomen. Maar wij willen met alle felheid waarover we beschikken stelling nemen tegen het streven van .De Linie" en wellicht nog wel meer bladen die van de mensen, die ons in de ure des gevaars zo wa'eeliik hebben getergd martelaren te ma ken. Dit streven werpt een smet op hen. die tegen de volksvijandi ge elementen in tijd van nood durfden optreden. Een smet. die onverdragelijk is. We zijn van een enigszins andere mening, dan .De Linie". Wil ziin van oordeel dat r-' *s nage laten wat de illegaliteit in uit zicht Is gesteld. Het is ondrage- ülk dat mensen die uit de Illega liteit ziin voortgekomen, die in de bezettingstüd dingen hebben dnr ven doen waar moed voor nodig was moed. die slechts een deel van ons volk kon opbrengen geen enkel voorrecht boven politieke delinquenten. Het is on dragelijk om te zien hoe deze men sen door een groot deel van on« volk als het ware worden vertroe teld, alsof er nooit iets was voor gevallen. Maar het ondragelijkste van alles zou zijn, wanneer de Nederlands# pers wanneed de Nederlands# openbare mening buigingen girjf maken in de richting van deze 11# den alleen uit politieke oogmer ken. Uit politiek gewin. En zich daarbij niet ontzag, de BS een smet na te werpen. Zo wordt de aanklacht van ,De Linie" een san klacht tegen zich zelf. Een aan klacht, die karakterloosheid in houdt. v. Z. Op de Nederlandse ambassade té Washington werden door de militaire attaché vier onderscheidingen in de Or-1# van Oranje Nassau uitgereikt aan Amerikaanse officieren ©MS

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1