CDe C Ikmaaidei N.-HOLLANDSE PERS 1945 Handelde Nederlandse Regering onder dwang van Amerika 5E JAARGANG N° 1538 VRIJDAG 20 MEI 1949 Lovink volgt dr. Beel op KOLEN BLIJVEN OP DE BON Drie uur lange optocht van vrachtwagens op de weg naar Berlijn opgehouden Uitgave Stichting „De Vrijt Alkmaarder"; Exploitatie K.V. Sprekend Papier. Alkmaar! Abonnementen 0.31 per week j 1,39 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie» 14 ct. per m.m., lamilleberleli- ten 18 ct. Bjj contract aanrienlijke kortlnr Vorantvr. redacteur J. van Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K S20M971 Opzienbarend ariikel in Chicaqo Sun Times" Plannen voor zelfbestuur van onafhankelijk de Indonesiërs De Regering van Nederland heeft de overeenkomst met de Indonesische Republiek onder dwang van de Verenigde Staten van Amerika aan vaard. Stopzetting van het Europese herstelprogramma en geen inschake ling bij het Atlantisch verdrag zou de straf zijn geweest voor het niet gehoorzamen aan de V. N. Aldus vangt een opzienbarend artikel van de buitenlandse redacteur Irving Pflaum van het Amerikaanse blad „Chlcago Sun Times" aan. Het artikel gaat als volgt verder: In de week voor de ondertekening van het Atlantisch Verdrag uitte D. U. Stik kor. de Nederlandse minister van buiten landse zaken, te Washington de bedrei ging de ondertekening van bet verdrag te zullen weigeren, tenzij de V.S. bun houding wijzigden. Doch onder gemeen schappelijke druk van Dean Acheson. de Amerikaanse minis'er van buitenlandse zaken, rfe Veiligheidsraad der V.N. en de Benelux, die door Acheson met aan drang als bemiddelaars werden ingescha keld, gaf Stikker toe, doch ZQnder veel hoop te hebben op een werkelijke oploB eing van de Indonesische kwes'Se_ In die week maakte Acheson de Neêerlan ders duidelijk, dat de' hulp in het kader van het planMarshall voor Nederland zo ophouden, tenzij de Indonesische repu blikeinse leiders werden vrijgelaten en gepoogd werd tot een nieuw compromis te komen. De Nederlandse autoriteiten waren van mening, dat het stopzet'en van de MarshallÖulp een dergelijke economi sehe crisis en zo veel werkeloosheid in Nederland zon verwekken, dat ni'gebrei de stakingen en onrust binnen vijf of zes maanden bet gevolg zouden zijn. Daar men van het stopzetten van de Marshallhulp en de daaropvolgen de binnenlandse crisis niet wilde riske Ten besloot het Nederlandse coalitie kabine*. te speculeren op de uiteindelijke H.M. de Koningin heeft op voor dracht van de raad van ministers, aan dr. L. J. M. Beel, op zijn ver zoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoge Verte genwoordiger van de Kroon in In donesië. onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem als zodanig in zeer moeilijke om standigheden aan den lande be wezen. Tot opvolger van dr. Beel is als hoge vertegenwoordiger van de kroon in Indonesië benoemd de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur A. H. J. Lovink. secre taris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken. Het eervol ontslag aan dr. Beel zal gerekend worden In te gaan op het tijdstip, waarop de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon het bestuur zal hebben overgedra gen. De nieuwbenoemde Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon zal zo spoedig mogelijk naar Batavia vertrekken. De heer Lovink is o.m. gezant in China en ambassadeur in M^scou geweest. - Je rnoet maar pech hebben Ir. Amsterdam stak een wielrijd- ster. komende uit de Nicolaas Berverstraat zonder uit te kijken de Stadhouderskade over. Er na derde juist een personenauto en bij ziin poging de wlelrijdster te ontwijken, verloor de bestuurder de mach* over de wagen, waar door deze heb trottoir opreed en een ter plaatse aangebrache uri noir omverreed. Hierin bevond zich juist een man. die met moei te uit de brokstukken bevrijd kon worden. Gelukkig was hij slechts hevig geschrokken. In Amsterdam verloor de be stuurder van een auto de macht over zijn stuur .toen hij een nies bui kreeg. De auto oegon te slin geren en reed een 46-jarige wiel rijder J. -aan Met een sche- delbasisfractuur werd de man in het ziekenhuis opgenomen, waar hij is overleden. fegtsn oF xannsschijn DROOG Af en toe matige, overigens zwak wind tussen Noord en West. In de vroege ochtend hier en daar mist, morgen overdag droog en •op de meeste plaatsen vrij zon nig weer. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. bereidheid en geschiktheid der Indone sische Republikeinen om een bruikbare .overeenkomst voor Indonesië uit te voeren. Wordt dit kansspel verloren, dan zal een massale uittocht van Neder landse planters, handelaars en regerings employé's uit Indonesië plaats hebben. Optimistische autoriteiten in Neder land hopou eeh'er op het vestigen van voldoende vrede, recht enorde in Indo nesië om de regelmatige ontw'kKcTir.g van een onafhankelijk zelfbestuur mog? lijk te maken. Vcor het e«.*st hebben Nederlandse autoriteiten hun ilsnnen voqr deze trt wikkeling aan da „Sun Times" nitksnd gemaakt. In langdurige oc'usieve bespre t'ngon met de Nederlandse ministerprat.aert Dr. W. Drees en met minister Stikker ontving de „Sun Times" de volgende inlichtingen: I. Op de komende Ronde Tafel Con 1 •ferentie zullen de onafhankelijke Ver J enigde Staten van Indonesië een grond wet krijgen met volledige bevoegdheden op heit gebied van eigen buitenlandse be trekkingen, financiën en handel. 2. Het symbool van de Kroon zal de enige schakel vormen tussen de Ver enigde Staten van Indonesië en Neder land. De verhouding zal te vergelijken zijn met die tussen India en het Ver enigd Koninkrijk. 3. Over overeenkomsten betreffende Nederlandse beleggingen, handel »n Indo nesië en de voor de oorlog door Neder land gegeven garantie van de Indische Staatsschuld zal worden onderhandeld. 4. Verkiezing, vorm en regeling van de federale regering van Indonesië zal geheel aan de Indonesiërs worden over gelaten. Twaal! jaar voor Iwaalf jaar oude moordzaak Naar men zich zal herinneren heeft de Beverwijkse politie op 7 Maart van dit jaar. In samenwer king met de rijkspolitie te Heems kerk. licht gebracht in een 12 Jaar oude moordzaak en een echtpaar gearresteerd, dat tijdens het voor onderzoek en later ook bij de eer ste behandling voor de rechtbank een volledige bekentenis aflegde. De Haarlemse rechtbank Beeft thans in deze zaak uitspraak ge daan. De Officier van Justitie had op. 5 Mei tegen belde verdachten een gevangenisstraf van twaalf jaar geëist. Zij werden conform de eis veroordeeld. DE VACATURE FIEVEZ IN DE TWEEDE KAMER. De voorzitter van het Cenfaaal Sttm bureau heeft, nu mr. Sassen voor zijn benoeming bedankt heeft, benoemd ver klaard tot lid der Tweede Kamer de heer H. M. van Lieshout te Eindhoven (vacatureFievez). Met zware kettingen aan de voor- en achterpoten, worden wilde olifanten ln Gangala na Bodlo (Belgisch Congo) afgericht. De olifanten, die langs één llin staan opgesteld, hebben ieder hun eigen comac. Gangala Bodio is de enige plaats ln Afrika, waar het is gelukt wilde olifanten te vangen en af te richten. Nadat de olifanten eerst afzonderlijk werden afgericht .besloot men ln 1947 de beesten bijeen te brengen, teneinde ten volkomen uitputting te Vermijden. Cokes komt echter vrij De minister van economische zaken maakt bekenddat de nog steeds bestaande' schaars te aan anthracietalsmede het feit dat de invoer van kolen 'n zware belasting op onze de- viezenbalans betekent, het noodzakelijk maken de distri butie van hulsbrandkolen ge durende het komende stook- seizoen te handhaven KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. In het Sparta-stadion te Rotterdam woonden H. M. Koningin Juliana en ZKH Prins Bernard het spel „Wij willen bouwen" bij. De Vorstin en de Prins namen bij deze gelegenheid deel aan de symbolische handeling, welke bestond uit 't omhoog trekken van een heiblok. De foto geeft dit moment weer. De vooruitzichten met betrek king tot de voorziening maken het evenwel mogelijk behalve de bruinkoolbriketten, de turf en het kolenslik nu ook de cokes bonvrij beschikbaar te stellen. In verband met 't bovenstaan de ls het huisbrandrantsoen1949 -1950 vastgesteld op 11 eenheden. Aangezien in het rantsoen van 12 eenheden voor het stookseizoen '48-'49 ongeveer 2 eenheden (4 mud) cokes waren begrepen, be tekent het thans vastgestelde rantsoen, tezamen met de bon- vrije cokes ,een zekere verruiming van de consumptiemogelijkheid. Voor het betrekken van boven genoemde 11 eenheden is aange wezen bon 06 van. de brandstof- ienkaart TA 806. Deze bon dient zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 10 Juni a.s. bij de brandstof- fenleverancier te worden ingele verd. Deze inleveringstermijn zal niet worden verlengd. Ten behoe ve van nieuw gevestigde gezinnen, van kamerbewoners, alsmede van gezinnen die voor 25 Maart jl aan gifte hebben gedaan van vermis sing van bovengenoemde brand- stoffenkaart, zal nog een regeling worden gepubliceerd. Evenals in de afgelopen jaren zal de bevoorrading van de brand stoffenhandel gelijkmatig ver deeld over de maanden Mei t.m. April plaats vinden en bestaan uit anthraciet, zgn Esskolen en eier kolen. Dit betekent, dat de brand- stoffenhandel slechts in beperkte mate anthraciet op de bonnen zal kunnen leveren .zodat het voor re gelmatige voorziening strikt nood zakelijk ls, dat het publiek ook de andere genoemde soorten van Wordt de Luchtbrug opnieuw ingesteld Dreigende staking West Berlijnse spoormannen De „kleine blokkade" door de Sowjets bij Helmstedt, op de grens v. d. Britse en Sowjet-Rus- sische zones waar honderden vrachtwagens met goederen voor Berlijn waren opgehouden onder de eis van vertoon van door Sow jet-instanties gecontrasigneerde verladingspapieren, was in de loop van Donderdagavond opgeheven onder de mededeling, dat zij Vrij dag weer zouden worden inge steld. Terwijl aldus een drie uur lange optocht van Duitse vrachtwagens met voedsel voor Berlijn de Sow jet-Russische zone binnenreed, zonden de Britse en Amerikaanse plaatsvervangende militaire gou verneurs brieven aan generaal A. I. Tsjoeikof, de Sowjetrussische opperbevelhebber, waarin gepro testeerd werd tegen de beperkin gen van de interzonale handel en van het verkeer. De Sowjetrussische autoriteiten van hun kant deelden aan het Britse hoofdkwartier te Berlijn mede, dat, wanneer de huidige opstopping van Duitse vrachtau to's bij Helmstedt weggewerkt zou zijn, een nieuwe, eerder op de dag aangekondigde procedure inge voerd zou kunnen worden. ln een Donderdagavond te Ber lijn uitgegeven officiële Britse verklaring wordt gezegd, dat, wan neer de huidige situatie zou voort duren, het nodig zou kunnen wor den het vervoer van voorraden naar Berlijn over de wc„ geheel en al op te schorten. De Sovjet-autoriteiten beweren dat de Britse en Amerikaanse mi litaire besturen de overeenkomst van New York ter opheffing van de blokkade niet uitgevoerd had den. Volgens een bericht van het onder Sovjet-toezicht staande Duitse nieuwsbureau zouden in de Britse zone 22 schepen met man- gaanerts voor de Sovjet-zone wor den achtergehouden en zouden de Amerikanen geweigerd hebben een aantal locomotieven uit de Sovjet zone terug te geven. Een Franse woordvoerder ver klaarde dat van Franse zijde geen protest was uitgebracht daar het wegverkeer uit de Franse sector niet gehinderd was. Door waarnemers wordt opge merkt dat gezien de hangende kwesties over het wegvervoer naar, Berlijn en daarbij de dreiging van een staking der West-Berlijnse spoormannen (om betaling van loon in Westmarken door de on der Sovjetrusslsche controle staan de spoorwegdirectie te Berlijn) die door de pro-westerse vakbond zijn aangespoord ln de nacht van Vrij dag op Zaterdag het werk neer te leggen de luchtbrug wel eens op nieuw *t aangewezen middel zou kunnen worden voor handhaving van het contact tussen het westen' en Berlijn. Katwijk wint de race om de „Hollandse Nieuwe" Hedenmorgen om veertien mi nuten over acht meerde de Kat- wijker logger K W 227 „Karei Doorman" onder commando van schlpper-eigenaar Willem van Leeuwen ln de Vi^sershaven van IJmulden met aan boord 36 kant jes nieuwe Hollandse haring en won daarmee de race, die in de afgelopen vier en twintig uur is begonnen tussen de haringvloten op de Noordzee. De burgemeester van Katwijk, mr. W. J. Woldrlngh van der Hoop, de wethouders van Katwijk, leden van het havenco mité, de Katwijker middenstand centrale. reders en schipper-eige- naren, Journalisten en fotografen, waren op de kade aanwezig, toen de Karei Doorman enige minuten voor acht de pieren van IJmuiden binnenvoer. Zowel op de Karei Doorman als op de vissershaven was de Nederlandse driekleur ln top. Nadat het schip ln de haven gemeerd was werd onder enorme belangstelling de uit 36 kantjes be staande eigen vangst overgeladen op vrachtauto's en in een feeste lijke colonne, waarin een aantal personenauto's meereden die met vlaggen waren versierd, ging het in snelle vaart naar Katwijk, waar nog hedenmorgen de haringen werden gekeurd en op de afslag komen. meet af aan op de bonnen af neemt. Slechts bij voldoende me dewerking van het publiek en de handel zullen moeilijkheden bij de voorziening kunnen worden vermeden. Indien de huisbrand- verbruikers zich aan de bovenver melde wijze van bevoorrading aan passen, zullen zij aldus in de ge legenheid zijn zich vóór 1 Novem- ebr a.s. van een redelijk gedeelte van het rantsoen te verzekeren. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op geves tigd, dat de leverancier gerech tigd ls gedeeltelijk cokes te leve ren op de oude bonnen, toewijzin gen of vergunningen voor brand stoffen, die vóór 1 Mei Jl zijn gel dig verklaard of uitgereikt. De adviescommissie voor de huisbrandvoorziening, die dezer dagen zal worden ingesteld, heeft in dit verband een belangrijke voorlichtende taak. Britse minister verantwoordelijk voor arrestatie van Eisler De Britse, minister, van binnen landse zaken, Chwter Ede, heeft in het. parlement verklaard, per soonlijk volledig de verantwoorde lijkheid van Eislers arrestatie in de Britse wateren wp zich te ne men. Voordat tot enige daad was overgegaan had men hem om ad vies gevraagd en hij had zijn toe stemming tot de arrestatie ver leend. Als hij een verzoek tot uit levering zou ontvangen zou hij nagaan of het wel of niet een politieke zaak betrof. (De Amerikanen hadden Eislers uitlevering gevraagd, omdat Eis ler in Amerika dffaen zou hebben bedreven, waarop gevangenisstraf staat. Volgens de advocaat van Eisler zouden deze daden, echter uitsluitend zgn. „politieke misdrij ven" zijn geweest). Betrof het 'n politieke zaak, dan beschouwde de minister het als zijn plicht, toe te zien, dat geen verdere stappen worden gedaan. Ede verklaarde verder dat bij de arrestatie zelf geen Amerikaanse functionarissen betrokken waren, wel waren Ame rikanen aanwezig bij de bespre kingen, velke aan de arrestatie vooraf gingen. Gevecht in Japanse Rijksdag In het Japanse Lagerhuis is een gevecht» tussen com munisten en liberaaldemo- cratische afgevaardigden ontbrand. Een kwartier lang gingen de afgevaardigden elkaar met Jiu Jit6U-grepen en slagen te lijf. Het ge vecht begon, toen een der parlementsleden tijdens het debat over een financieel wetsontwerp een ander een klap in het gezicht gaf. De bus gemist Wat hebben we het tijdens de oorlog niet dikwijls gehoord: Hit Ier heeft de bus gemist. Dat betekende, dat hU te laat kwam. Dat hij niet wist te beslis sen, wanneer dat noodzakelijk was. Of dat hij verkeerde beslis singen nam. Het werd bijna een gevleugeld woord Wie de debatten in de Tweede Kamer, na de verklaring van min van Maarsseveen heeft gevolgd, debatten over de verklaring van dr van Royen en het heengaan van dr Beel, denkt onwillekeurig aan het-gezegde, dat de bus ge mist is. Ditmaal niet door de heei Hitier. maar door de Nederlandse regering. Misschien is het juister te zeggen door het optreden var de sterkste regeringspartij. Wie het betoog van ee heer Scher merhorn ernstig heeft gelezen, moet getroffen zijn door een pas sage, die wel heel duidelijk aan toont, hoe ellendig we onze kan sen voorbij hebben laten gaan. De voormalige minister-president zei n.L letterlijk, dat de oplossing, die op de conferentie van de Hoge Veluwe ln 1946 mogelijk was. tot een kabinetscrisis zou hebben ge leld. Het is goed, dat dit doordringt tot het Nederlandse volk, opdat het goed wete, wie verantwoorde lijk is voor de tragische ontwik keling van het Indonesische con flict. Opdat het volk ook wete, welk 'n ontzaglijk moeilijke stiijd er door het meest vooruitstre vende deel der regering gevoerd is moeten worden, om de wagen nog enigszins in het goede spoor te houden. Hier is duidelijk aan het licht gekomen, dat Nederland de bus gemist heeft, doordat de KVP een te halsstarrige houdipg heeft aangenomen. Misschien kan men de P v d A verwijten, dat ze toen geen kabinetscrisis geriskeerd heeft. Wie de zaken objectief be kijkc zal waarschijnlijk tot de conclusie komen, dat een verkie zing in 1946 onder de leuze met of tegen Sukarno eer. slecht re sultaat zou hebben gehad. Als we nu de balans opmaken moeten we helaas de conclusie trekken, dat* het missen van de bus Nederland op zware offers is komen te staan. Duizenden do den. Milliarden guldens Verspeel de goodwill In Indonesië en in 'n groot deel van de wereld Ver traagde opbouw in 't eigen land Het is een droevige lijst. Is het leergeld nu hoog genoag geweest? Of zouden we ons nog' een keer de luxe permitteren om de bus te missen? Een nauwkeu rige bestudering van de Kamer debatten geeft ons de hoop dat er in de Katholieke gelederen en in de rijen van de WD meer be sef voor de werkelijkheid is ge komen. Een ogenblik heeft de vrees geheerst, dat het heengaan van dr. Beel aanleiding zou kun nen zijn tot grote moeilijkheden met de KVP. De rede van de neer Romme echter was gematigder dan we hadden durven hopen Terwijl de heer Oud eveneens bereid sceen slechts, dat we deze bus die wel eens de laatste zou kunnen zijn, niet zullen missen. Want de reke ning die ons volk gepresenteerd wordt, stijgt Iedere dag. v. Z. EEN J A MM ER LI J K BESLUIT De Raad van Warmenhuizen heeft gisteren met 4 tegen 3 stem men besloten niét deel te nemen aan de restauratie van de Ne<L Herv. Kerk, aldaar. Verkiezingen in België Minister Vcrmcylen heeft in de Belgische Kamer van volksverte genwoordigers het besluit voorge lezen op grond waarvan de Wet gevende en de Provinciale Raden worden ontbonden Na een korte toespraak van de voorzitter der Kamer gingen de afgevaardigden uiteen. De Katho lieke volksvertegenwoordigers rie pen „Leve de Koning", waarop de Socialisten antwoordden met „Le ve de Prins-Regent". De Liberalen hieven de kreet aan: „Leve de grondwet" en de Communisten riepen „Leve de natie". De nieuwe wetgevende kamers en provinciale raden, waarvoor de verkiezingen op 26 Juni a.s. worden gehouden zullen op grond van het heden uitgevaardigde be sluit op 12 Juli in vergadering bijeen moeten komen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1