Ikmaardei 5E JAARGANG N° 1539 N.-HOLLANDSE PERS 1945 ZATERDAG 21 MEI 1949 Fisg&sa ur zanneschijn Nieuwe bedreiging voor de verbinding van de siad met het Westen Arrestant sprong uit de trein Navigator zag een plukje zwart haar En plukte een verstekeling uit de cockpitt MIJN ONTPLOFT TE ULFT Uitgave Stichting „D® Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Veraatw. redacteur J. van Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 32003971 Geestelijk leven Indien God mt mij is en mi) behoedt op de reis, die ik onderneem, mij brood geeft om te eten en een kleed om aan te trekken, en ik in welstand naar mijns vaders huis weder keer, dan zal de Heer mij tot God zijn, en deze steen die ik als wij-steen heb opgericht, zal een Godshuis wezenen van al wat Gij mij geven zult zal ik U het tiende schen ken. Genesis 28 20-22 Pl.m. 1600 jaar voor Christus lag een vluchteling in een een zame vlakte te slapen, en had er een wonderbaarlijke droom. Hij zag een ladder naar hem is de Jacobsladder genoemd!) welks bo reneinde zich in de hemelen ver loor .engelen daalden af en rezen naar omhoog .en Goddelijke Be lofte klonk hem in de oren: „Ik zal met u zijnwaar gij ook heen trekt." Ontwakend besef van Gods 'AlomtegenwoordigheidMaar schuldgevoel had Jacöb niet of nauwelijks, al was hti op de vlucht voor de gevolgen van zijn zonde bedrog jegens een oude, blinde va der; diefstal aan zijn broer ge pleegd. Uit. dankbaarheid echter voor Goddelijke nabijheid ook in een vergelegen land foudtijds dacht men zich. land en God. over en weer. plaatselijk aan elkaar gebondenstelde hij de steen, waarop zijn hoofd nelegen hadals een ..getcijde steen" overeind, en b loofde een Tempel, alsalles uitkwam en hij behouden terugge keerd zou zijn. Godsdienstige mensen plegen hier het hoofd te schudden. Jacob zal God eren en Hem gaven schen- ken als „eerst" zijn wensen ver vuld zijn. Wat een gemarchandeer zal men fniet ten onrechte) zeg gen of denken! en 't is nog al wat, dat hij vraagt. En ja. als hij over vloed ontvangenheeft wil hij C~d ook nog iets terug schenken. Toch zou het wel eens kunnen gebeuren, dat ons (met onze cri- t'.ek op Jacob) de schrik in de be nen schietf als ons toegevoegd werd: en z- zijn jullie, gelovige mensen, precies. Jacobs portret is jullie portret. Eerst moét je 't zelf redelijk of goed hebben, en dan.. Cl andersom (want dit komt op 't zelfde neer): als dit of dat je over komen is weiger je, verder God te aanbidden. Of als dit of dat ge bed niet is uitgekomen. Voelen we dan niet, dat dit even goed „voor wat „hoort wat" is en dat 7r e (onbewust misschienbezig zijn aan GOD voorwaarden te stel len? Er komt voor Jacob, de vluchte- Jiug, een andere dag. Is hij één maal „met zijn staf" over de rivier getrokken (met niets dan een wan delstok in de hand, zouden we zeggen), ver weg naar verwanten van de kant van zijn moeder, de dag breekt ook aan, dat hij als een welvarende man terugkeertge trouwd, met zonen en dochters, knechts en dienstpersoneel in overvloed, en machtige kudden vee. En dan laat hij ze allemaal overtrekken, en blijft zelf alleen achter. Hu op 't punt in zijn va derland terug te keren, wordt hij geconfronteerd met het verleden. En hij gaat er niet (geestelijk) vcor op de vlucht, doch worstelt er mee in de nacht. „Een (man) worstelde met hem tot het aan breken van de dageraad". Een gcddelijke Macht, zal de bedoeling tijn.... Zó is het alle eeuwen door begrepen. En thans vraagt Jacob niet aller eirst, of hij er veilig „doorheen" mag 'komen. Nu vraagt hij om een Zegen. HU toil niet blindweg vech ten met zijn lot, maar zich buigen In deemoed. Het leven heeft hem wel iets geleerd, en hij heeft blijkbaar willen leren (hele volks stammen komen nooit zover. Hebt u er uzelf óók wel eens van be schuldigd, hardleers te zijn?). En 't tweede dat hij vraagt, is: „Geef mij toch Uw Naam te kennen De naam staat in de hele antieke we reld voor het wezen. Nu toil Jacob .kennen", doordringen tot God zelf. met wien hij strijdt. Toch neen, hij voelt 't al dieper. Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. ZONNIG WEER. Koele nacht, Morgenoverdag zon m'g weer en iets warmer behalve hier en daar aan de kust. Meest z.vakke wind uit ulteenloop?nde lichtingen. Spoorwegstaking in Berlijn De aangekondigde staking van naar schatting twaalfduizend W.- Berlijnse spoormannen, om beta ling van lonen in Westmarken, is begonnen. Van de zijde van de Westerse vakbond (U.G.O.), die tot de sta king heeft opgeroepen, werd mee gedeeld. dat groepen pro-commu nistische spoorwegfunctionarissen zich op verschillende stations van de luchtspoorweg ln de westelijke sector verzameld hadden om de controle over het verkeer in han den te nemen. Kort na middernacht heerste er volkomen verwarring bU de luchtspoorweg. Op de meeste sta tions ln de Westelijke secor waren de plaatskaartenloketten geslo ten en de passagiers konden er zonder kaartje het perron opgaan Een aantal treinen reed nog of schoon er op verschillende sta tions ln de Westelijke sector geen personeel aanwezig was om de installaties te bedienen. Bulten de stations waren politieposten op gesteld. In een officiële Britse verkla ring wordt van de staking de schuld gegeven aan de Sowjetrus- sische autoriteiten. De controle over de Berlijnse spoorwegen be rust ln handen van het Sowjet- Russisch militair bestuur, dat een spoedige oplossing van de moei lijkheden tot stand Kan brengen, aldus de verklaring. „Wanneer 'n dergelijke stap niet spoedig ge daan wordt, zou een nieuwe be- Taptemelk onverkoopbaar In verband met het feit dat de taptemelk in Wemeldinge onver koopbaar is. heeft het bestuur der coöperatieve boterfabriek „Het Hart" te Wemeldinge zich per circulaire tot de leden gewend, waarin wordt medegedeeld, dat tijdelijk 100 procent taptemelk wordt teruggeleverd. De terugleve ring geschiedt gratis wegens on- verko«pbaarheid der taptemelk. Een arrestant, die van Assen, waar hij voor de rechter van in structie was verschenen, naar Leeuwarden werd overgebracht, sprong bij Hardegarijp uit de trein. De man. de beruchte Inbre ker. Pieter Smits, die o.a. te Zuid Laren enkele inbraken heeft ge- pWgd en door de politie van ver sche'dene Nederlandse gemeenten werd eezocht sprong ln een if. spoorsloot. Zijn begeleider, de wachtmees ter der Rijkspolitie H Struik uit Assen sprong hem onmiddellilk na en schoot, na te hebben ge waarschuwd. op de vluchteline, de man werd naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Daar bleek, dat hij ln de buik was ge troffen en dat operatief ingrijpen nodig was. Hoewel men aanvan kelijk voor zijn leven vreasde, is zijn toestand thans vrij gunstig. S was lid van een bende onder aanvoering van „Nells de Schut ter". Tot deze bende behoorden oa .Revolver-Henkie" en ..Drent se Wim" die enige tiid geleden te Assen werden veroordeeld BONDSFTFTAL TEGEN MIDDLESEX WANDERES. In de samenstelling van het Nederlands Bondselftal dat op 21 Mei in het Goffert-Stadion te Nij megen een wedsrijd sneelt tegen de Middlesex Wanderers. ziin eni ge wijzigineen aangebracht. De samenstelling ïs thans: Doel: v d Bijl, Feyenoord. Achter: Wapenpr. Willem II en Advocaat, DFC. Midden: van Calcar. GVAV. Wil- lemink Heracles en Lussenburg, NAC; Voor: v d Gijp. Emma: Adang, Bleverheide. v d Weert Wagenin- gen Biesbroupk. RCH en van Langwenus, WVC. Reserves: Iktng, Vitesse: Klaver Enschedesche Boys en De Ruy ter. Enschede. Niet hij vecht met God, doch God grijpt, hem aan. Dat is al veel ge wonnen. wanneer wij weten, dat God altijd „eerst" is. (I Joh. IV 19 en 10). Dit zijn geweldige er varingen. Die ons niet zo dikioijls overkomen. Alles hangt daarvan af of ivij aandachtig levende men sen zijn. Het slot van dit ontroerend ver haal onthult ons, dat sinds die ge weldige ervaring Jacob hinkte. Dat is niet anders. Van een ivors- teling met God blijft een lidteken dat ook nog smarten kan. Maar! we hobben een Zegen gewonnen. We zijn zelfs uit 't middelpunt weg geweest en hebben iets van Gods Wezen mogen aanschomven. Deze winst is onvergankelijk. Zij maakt mild. Doet de ziel rijpen. FRED.a W. RAPPOLD. dreiging kunnen ontstaan van de verbindingen van de stad met 't Westen." In de verklaring wordt verder gezegd, dat veel narigheid is veroorzaakt door het in gebreke blijven van de onder Sowjetcon- trole staande spoorwegdirectie om de lonen van de employé's uit de Westelijke sector uit te betalen in dc wettige munt van de Weste lijke sectoren. Een eerder uitbre ken van de staking was slechte voorkomen doordat het Westelijk gemeentebestuur drie weken loon in Westmarken had uitbetaald en doordat de arbeiders „klaarblijke lijk vertrouwd hadden, dat de spoorwegdirectie zich van haar verantwoordelijkheid bewust zou worden." Mevrouw Spoor In Nederland Mevrouw Spoor bekend om haar werk voor de gewonde en zieke militairen in Indonesië, vertoeft momenteel in Nederland. In een persconferentie wees zij er op. dat het gewenst is dat de familieleden in Nederland in brie ven aan de Jongens in Indonesië niet al te veel de moeilijkheden en zorgen, die zijzelf hebben moeten mededelen, aangezien dit de jon gens vaak veel angst over hun ver wantèn bezorgd en zij er toch niets aan kunnen verhelpen. Mevr. Spoor deelde voorts nog mede dat er op dit ogenblik nog geen gebrek aan verplegend per soneel in Indonesië bestaat. Over het moreel van de Neder landse militairen was mevr. Spoor uitstekend te spreken. DE GOUDEN KOETS H.M. de koningin heeft toestem in 'n varende tentoonstelling door door een groot deel van de bevolk ook eens te bewonderen. De baten komen ten goede aan het Nationa den koets wordt in Den Haag aan sen. GAAT OP REIS. ming gegeven om de gouden koets Nederland te laten trekken, waar ing de gelegenheid krijgt de koets iHJn deze varende tentoonstelling le Koningin Julianafonds. De gou- boord van de ,Jtempenaar" gehe- Ballonvaarders onvindbaar De heer en mevr. J Boesman- Visser, de bekende ballonvaarders zijn sinds Zondag JJ. spoorloos verdwenen. Men vermoedt., dat de heer en mevr. Boesman ergens ln Duitsland zijn. Onder auspiciën van de Keulse Ballonclub zou op Zaterdag 14 Mei te Vaals, op Nederlands ge bied zijn opgestegen. Duitsers mo gen zelf niet met ballons opstij gen. Deze ballontocht zou 't echt paar dan waarschijnlijk boven Duitsland hebben gebracht. Op 't laatste ogenblik echter schijnt deze opstijging afgelast te zijn, al thans blijkens een telegram van de heer Bosman. Hij en zijn vrouw zijn Zaterdag nog te Kaldenkirchen gezien, van waar zij per auto verder Duits land ingingen. Zondag werd het laatste bericht ontvangen. Sedert dien is reeds herhaaldelijk geïn formeerd naar de verblijfplaats van de heer en mevrouw Boes man. Zowel in de familie als bij de KLM. waar de heer Boesman werkzaam is, verkeert men vol maakt in het ongewisse, ook al, omdat de heer Boesman thans geen vacantie heeft. Al te ongerust maakt men zich echter niet. Vermoed wordt, dat de papieren van het echtpaar om dc een of andere reden niet ln orde zijn bevonden. Strijd om Sjanghai nadert hoogtepunt In een toestand van toenemende spanning en onbeschrijfelijke ver warring nadert de strijd om Sjang hai thans zijn hoogtepunt. Vol gens het laatste officiële commu niqué bevonden de twee spitsen van de communistische legers, die op Woesoeng, de toegangspoort naar de haven van Sjanghai, ge richt zijn, zich op niet meer dan acht kilometer van elkander. Tengevolge van do in Sjanghai ingevoerde verkeersbeperkingen ontstonden grote opstoppingen ln de straten. Nationalistische keurtroepe: heb ben enkele communistische aan- valspogingen op Woesoeng afge slagen. Tien minuten voor het toestel van de American Overseas Air lines .dat om acht uur risteroch- tend met bestemming New York van Frankfurt uit opsteeg, op Schiphol landde, ontwaarde de navigator van het toestel een plukje zwart haar, dat boven een zetel in de bemanningafdeling ach ter de 'Cockpit uitstak. Onmiddel lijk ging hij een kijkje nemen, aan wie dit haar wel mocht toe behoren en tot zijn grote verwon dering vond hij een kleine man, weggedoken in de stoel. Twee uur lang heeft deze van Frankfurt af in het toestel kun nen zitten zonder dat Iemand hem heeft opgemerkt. Zonder enige twijfel Is dit te wijten aan het kleine postuur van de man, die niet meer dan 1.60 m meet. De navigator waarschuwde onmid delijk de overige leden van de bemanning, die deze vreemdsoor tige passagier kwamen bekijken. Hij vertelde in gebroken Duits 'n Pool te zijn, die voor de Russen in de nabijheid van de Russische grens gewoond hebben. Hij had willen trachten naar Amerika te komen. De gezagvoerder van het toestel liet onmiddellijk telegra fisch de politie-autoriteiten op Schiphol waarschuwen, die om 10 uur op het vliegveld gereed ston den om de Pool in ontvangst te nemen. Onmiddellijk werd hij aan een streng verhoor onderworpen, dat ruim twee uur in beslag nam Ook tegenover de politie ver klaarde de versteking aanvan kelijk van Poolse nationaliteit te zijn. Bij visitatie kwam echer een identiteitsbewijs te voorschijn, waaruit bleek, dat de man Duit ser is, genaamd Rinner en gebo ren op 17 Augustus 1915 te Weis brunn in Duitsland. Na deze vondst hing hij een verhaal op, dat erop neerkwam, dat hij om (Ingezonden mededeling) YERKEERSBERICHT 'N.V. NACO In verband met de afsluiting van bruggen in Warmenhuizen en Tuitjehom zal de dienstregeling van de lijnen U en V ingaande 23 Mei a.s. tijdelijk worden gewij zigd Het traject AlkmaarScha- gen (vice versa) lijn V wordt ver legd via Oudkarspel Kalverdijk (lijn U.) Lijn V rijdt niet verder dan Warmenhuizen. De trajecten Warmenhuizen, Ecnigenburg, Kalverdijk komen derhalve te vervallen. Aanvullings bladen zullen zo spoedig- mogelijk beschikbaar worden gesteld. De Directie. zeven uur gisterochtend op het vliegveld Rhein-Main bij Frank furt rondliep, hij erg moe was en ln het vliegtuig gestapt was om uit te rusten. Plotseling zou hij bemerkt hebben, dat het vliegtuig zich ln de hicht bevond. Hij gaf op van beroeo stucadoor te zijn. Waarschijnlijk is de Duitse ver stekeling geen politiek geval en zal hij Zondagavond wederom met een AOA-vliegtuig naar Frankfurt worden terug gevlogen Het Identiteitsbewijs was afge geven door de Amerikaanse bezet tingsautorltelten in Duitsland Gistermiddag is de Duitse ver stekeling met een Jeep van de Rijkspolitie naar een ln de nabij heid gelegen districtsbureau over gebracht. Hij .vas gekleed in een donkere oliejas en maakte een niet al te schrandere indruk. De piloten van de Amerikaanse ma chine hadden hem een doosje dgaretten en wat chocolade toe gestopt en ook een Nederlands meisje stopte hem een clgaret ln de hand toen hij fci de open jeep was gestapt. Het was de beman ning van het vliegtuig een volko men raadsel hoe de Duitser zich in het vliegtuig heeft kunnen ver bergen. Door een regenval van 25 cm trad de Trinity Rivier buiten haar oevars en zette de straten van Arli ngton blank. Meer dm 4000 perso nen werden uit hun woningen verdreven. Drie personen verdronken en tien personen werden vermist. Een luchtfoto van de geteisterde stad. Eén dode, twee gewonden den gebouwd, bezig is de nog ln het riviertje staanae resten van de indertijd door de Duitsers op geblazen oude brug te verwijde ren. Hiertoe is een springlading aangebracht, die electrisch wordt ontstoken. Over de oorzaak van ue ontplof fing is nog niets met zekerheid bekend. Het is mogelijk dat de lading ontijdig is ontploft, terwijl ook de mogelijkheid bestaat dat een van de slachtoffers op een ijzeren plaat is gesprongen, waar onder zich nog een projectiel be vond, dat daardoor tot ontplof fing is gekomen. Gistermorgen om ongeveer kw. over tien is te Ulft een mijn ont ploft. Bij de ontploffing werd B. van Leusden uit Utrecht gedood, F. Boltenkamp ernstig en F. van Hees licht gewond. Allen waren arbeiders van de fa. P van Hees te Utrecht en in de<ze stad woon achtig. De beide gewonden zijn naar het ziekenhuis te Doetiehem overgebracht Aan huizen in de omgeving werd grote schade toe gebracht. Nader vernemen wij, dat de fa. van Hees te Ulft, waar 'n nieuwe brug over de Oude Ussel zal wor Het artikel in de (hicago Sun Het in ons blad van gisteren gepubliceerde artikel uit de „Chi cago Sun Times" heeft van offi ciële zijde reactie gewekt Het beeld, hetwelk de correspondent van het blad tekent, bevat, aldus een officiële mededeling, een grond van waarheid. Door zijn simpllsische samenvat ting van een gecompliceerde ma terie is het echter een onjuiste weergave geworden van de gedach ten welke de betreffende minis ters tegenover deze correspondent tot uiting gebracht hebben. Wat de correspondent verder meent te moeten schrijven over hetgeen zich te Washington heeft afgespeeld voor de ondertekening van het Atlantisch Pact kan slechte gezien worden als een per soonlijke weergave van specula ties van deze correspondent. De aan de minister van buitenlandse zaken toegeschreven uitlating is door deze nimmer gedaan. Het ls te betreuren, dat oe namen van Nederlandse bewindslieden in ver band zijn gebracht met een ge- dachtengang, die hunzelf en ver antwoordelljke Nederlandse krin gen vreemd ls. Aldus de officiële mededeling. Grieks schip in nood nabij Schiermonnikoog Tussen Rottum en Schiermon nikoog is een Grieks schip in nood geraakt. Vermoedelijk is hef schip op een mijn gelopen. Het schip is geladen met kunstmest. Een bcr- gingsvaarfuig uit Hamburg is on derweg. Reacties te Batavia op benoeming nieuwe H.V.K. Nederlandse kringen te Batavia zijn over het algemeen terughou dend ten aanzien van de benoe ming van de heer Lovink. Kringen die ln gauw verband staan met de Nederlandse delegatie wezen er op' dat hij door zijn werkzaamheden van het laatste anderhalf Jaar aan butenlandse zaken uiteraard volkomen op de hoogte ls van de internationale aspecten van het Indonesische probleem. Gezien de voorgeschiedenis van deze benoe ming het aftreden van dr. Beel op grond van bezwaren tegen vorm en omvang van het herstel der Republiek kan van de nieuwe gezagsdrager een loyale uitvoering van het accoord verwacht worden. SCHEEPVAARTVERKEER GESTREMD. De directeur van openbare wer ken te Alkmaar maakt bekend, dat ln verband met herstelling van de Werfbrug het scheepvaart verkeer naar de Oudegracht ge stremd zal zijn, vermoedelijk tot 20 Juni a.s. f Ons nieuwe feuilleton Nadat we lange tijd in spanning de avonturen van de Amateur-Gentleman heb ben gevolgd is het ons een genoegen onze lezers een nieuw feuilleton te kunnen aanbieden, nu eens van een geheel ander genre en spe lende in eigen land. Het draagt als titel „Mijn heer de Burgemeester" en is geschreven door N. J. P. Smith. Wij vertrouwen, dat het ons evenveel voldoening zal schenken als het vorige. DE REDACTIE.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1