Ikmaatdeï N.-HOLLANDSE PERS 1945 Amerikanen optimistisch Indonesische kwestie inzake de Vier Zondaqen autorijden Pleegde Forrestal zelfmoord Communisten uitgesloten van het lidmaatschap 5e JAARGANG N° 1541 MAANDAG 23 MEI 1949 Uitgav» Stichting „Da Vrije Alkmaarder"} Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.80 p. kwart bij vooruitbetaling Advertentie! 14 ct per m.m., familieberich ten 18 et. Bjj contract aanzienlijke korting. Verantw, redacteur J, van Zoonen Bureau» Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971 Voorbereiding terugkeer Republikeinen in Djoqia Chinezen evacueren uit Djogja De berichten uit Batavia betreffende de gunstige atmosfeer, waarin de Nederlands-Republikeinse commissies werken aan de voor bereiding voor de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djogja. worden in Amerikaanse regeringskringen als zeer bemoedi gend beschouwd, aldus meldt Aneta's diplomatieke correspondent nit Washington. De van Royen-Rum verklaringen hebben in deze kringen grote voldoening gewekt en worden hier beschouwd als een overeenkomst, die tot stand is gebracht door vertrouwen aan beide zijden. Men twijfelt er in Washington niet aan. dat zowel Nederlanders als Republikeinen het uiterste zul len doen om de overeenkomst uit te voeren. Naar de mening van Amerikaanse regeringskringen heeft het aanvaarden van de over eenkomst van 7 Mei door Sukar- no en Hatta bewezen, dat zij vast besloten zijn de meningen en ver langens var de communisten te trotseren en dat verwacht mag worden, dat zij in de toekomst krachtig stelling zullen nemen te gen deze elementen. Zelfs die per sonen in Amerikaanse regerings kringen. die goed benend zijn met de situatie in Indonesië preten deren niet te weten hoe sterk de communistische oppositie in de Re publiek is, maar zij vertrouwen er op dat elke oppositie, die zou willen trachten verwarring te stich ten. het hoofd zou kunnen wor den geboden zolang deze gesteld is tegenover een Nederlands-Re- publiekeinse samenwerking king. Amerikaanse autoriteiten gaven uiting van hun vervrouwen. dat de huidige overeenkomst zou kunnen leiden tot een sterk Nederlands Indonesische Unie. gebaseerd «op vriiwillige samenwerking, welke volgens deze autoriteiten meer ooit dient te worden gerealiseerd als dringende noodzaak voor de toekomstige ontwikkeling, zowel Tan Nederland als van Indonesië. EVACUATIE VAN DJOCJA BEGONNEN. Intussen is de evacuatie van Djogja begonnen. Het eerste grote transport van duizend evacuee's vertrok in vijftig trucks vanuit Djogja naar Magelang. aldus seint Aneta's correspondent te Djogja. Over enkele dagen zullen dage lijks drieduizend personen worden ZWEDEN WEIGERT UITLEVERING SOVJET- RUSSISCHE VLIEGER. Enige dagen geleden landde een volledig uitgerust Russisch ge vechtsvliegtuig in Zweden. De pi loot. een 27-jarige man. verzocht de Zweedse regering hem als po litiek vluchteling te willen be schouwen en hem het recht van asyl te verlenen. De Russische ambassade heeft ve zocht een onderhoud met de piloot te hebben. Dit verzoek werd tot twee maal toe geweigerd. - Polen en Nederland hebben een handelsovereenkomst getekend welke voorziet in g-oedenenleve- rontles ter waarde van ongeveer 50 millinen gulden door elk der bei d 1 partijen. Nederland zal grond stoffen. vetten, haring, precisie- w 'ktuigen wol. vlas en katoen le- vrv-cn !n ruil voor kolen glas. kera mische producten, papier en tex- tielgoederen. 1 Stakers vallen Sowjet-Generaal aan Stakers hebben gistermorgen ge neraal Kwasjinin .hoofd van de afdeling vervoer van het. militaire Sovjet-bestuur aangevallen, toen hij spoorweginstallaties in Ame rikaanse sector wilde inspecteren. Politie uit West-Berlijn redde hem van „een wildé menigte", aldus 't politierapport en begeleidde hem In zijn auto. naar de grens van de Sovjet-sector. FRIES OP LAGERE SCHOLEN. Met ingang van het nieuwe school jaar in September zal op de scho len van de vereniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs te Leeuwarden het Fries als leer vak op de lesrooster worden ge- rei/Ba of H zonneschijn VEEL BEWOLKING Zwakke wind nit uiteenlopende richtingen. Veel bewolking met plaatselijk enige regen voor name lijk in hit zviaer. van het land. O')'g cv eer dezelfde temperatuur als gisteren. afgevoerd in 150 wagens. Bij een voorzichtige schatting van veer tigduizend evacué's betekent dit In de voetbalcompetitie om het kampioenschap van Nederland leg de Heerenveen tijdens de Zondag tegen VSV gespeelde wedstrijd be slag op beide punten (3-1). Abe lenstra's evoluties middende den de haren van een zijner tegen standers ten berge rijzen (rechts). Een andere VSVer ziet met ge mengde gevoelens toe. GoUwald geeft gratie De Amerikaanse ambassade te Praag deelt mede. dat presi dent Klement Gottwald van Ts j echo-Slowakij e volledige gratie heeft verleend aan de twee Amerikaanse soldaten, die in Maart te Praag tot resp. 10 en 12 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld op beschuldl-» ging van spionnage. De beide mannen zullen over de Beierse grens worden gezet. Om de paar minuten werden er incidenten en botsingen gemeld bij de eerste gemeenteraadsverkie zingen op Cyprus sedert 1946, al dus wordt door de politie zijn ge arresteerd .20 personen werden ge wond. hoofdzakelijk tengevolge van messteken. 20 personen wer den gewond, hoofdzakelijk tenge volge van messteken. Een persoon werd gedood. De botsinen hadden plaats tussen rechts- en linksen ge kiezers. Ongeluk of moord? Zondagmorgen omstreeks twee uur werd de politie van het bureau .de Ruyterweg te Amsterdam ge waarschuwd, dat er in een perceel In de Hudsonstraat om hulp werd geroepen. Bij aankomst in het huis trof de politie er het stoffelijk overschot van een 71-Jarlge vrouw de bewoonster, aan. Het lijk lag in de gang van het huis. de glazen lamp lag in scherven en alles wees er op, dat de vrouw tegen een deurpost was gevallen. In het huis bevond zich tevens een ongeveer zestigjarige man, die daar eveneens woont. Hij verkeer de sterk onder invloed van drank en kon geen verklaring geven over hetgeen zich had afgespeeld ln de woning. Volgens mededelingen van de buren was de man kort te voren thuisgekomen en was er ru zie ontstaan. Plotseling had men de vrouw om hulp horen roepen en vrijwel tegelijkertijd, een slag ge hoord. De man is door de politie gearresteerd. Hij houdt echter vol zich niet te herinneren wat er Is gebeurd. Gisterochtend is de bekende schilder Willy Sluiter in Den Haag overleden. Willy Sluiter verwierf zich vooral bekendheid door zijn portretten. Hij bereikte de leeftijd van 76 jaar. Mevrouw Franklin D Roosevelt Jr. geboren Ethel Dupont, is gescheiden van de zoon van wijlen president Roosevelt Zij kreeg haar eis toegewezen op grond van de besehuldiging, „buitengewone geestelijke wiVdheid". dat indien zich geen moeilijkhe den voordoen de evacuatie onge veer twee weken in beslag zal ne men. Daarna is de bestuursoverdracht. slechts een kwestie van dagen al dus verklaarde de resident van Djogja de heer Lycklama. Tot nu toe hebben zich ongeveer 18.000 personen voor evacuatie opgege ven. Men schat het aantal in woners van de stad Djogja, dat zich voor evacuatie zal opgeven op 24.000 'het totaal aantal in woners. van .de stad bedraagt 350.000 De evacuees zijn voor het meren deel Chinezen. VERKIEZINGEN OP CYPRUS Bij de eerste gemeenteraadsver kiezingen op Cyprus sinds 1946 hebben de communisten en het rechtse nationalistische blok elk in drie van de zes voornaamste steden de overhand behaald. In deze steden togen meer dan 19000 personen ter stembus, dat Is 92 pet van het aantal ingeschre ven stemgerechtigden. Tengevolge van ongeregeldheden tijdens het stemmen werd 1 persoon gedood, werden 20 personen gewond en 117 gearresteerd. In het totaal kregen de rechtse candidaten hier 10.000 stemmen op zich, de linkse par tijen 9000. Britse zakenlieden terug naar N. China Verschillende Britse zakenlie den, die enige maanden gele den uit Peiping en Tientsin naar Hongkong waren geko men, vertrekken weer naar Noord-China. De communisten hebben visa voor de terugkeer verstrekt. Volgens te Hongkong onvangen berichten tonen de communisten geneigdheid behulpzaam op te tre den. Een der zakenlieden liet zich optimistisch uit over de algeme ne handelsvooruitzichten in het communistische China. Generaal Tsjen Yi leidt de ope raties tegen Sjanghai en zal tot burgemeester worden uitgeroepen, wanneer de stad ln de handen der communisten valt, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Hongkong vernomen. Het Franse persbureau AFP meldt uit goede bron te hebben vernomen, dat de onder commu nistische leiding staande troepen Zondagochtend Nantsjang zijn binnengetrokken, de hoofdstad van Kiangsi. Zij hebben thans de twee eindstations van de spoor weg op de westeroever van het meer Pojang onder controle. Op 24 Mei zal prins Flemming de zoon van prins Axel en van prinses Margaretn, te Kopenhagen in de echt treden mej, mcj. Rui'h Nielsen. De prins heef afstand gedaan vV> al zijn even tuele rechten op de Deense kroon Stuwende kracht V.S.- bewapening en Leider koude oorlog overleden men, vastajmgehaald het koord van zijn badjas hebben gevonden, In zijn kamer een boek met Griek se philosophische poëzie over het onderwerp „leven en dood". Bij de openliggende bladzijde stonden aantekeningen van zijn hand. Forrestal is 57 Jaar oud ge worden. Volgens de behande lende arts was de toestand, waarin zijn patiënt verkeerde „het onmiddellijke gevolg van overmatig hard werken zowel fn als na de oorlog". Meri ver wachtte dat een periode van rust tot algehele herstel zou leiden. In 1940 werd Forrestal onder wij len president Roosevelt ondermi nister van marine. Hij was de stuwende kracht achter de bewa pening van de V.S. Na de oorlog leidde hij de ..koude oorlog" te gen de Sovjet-Unie in dezelfde geest. Hij stond op het standpunt, dat een militair sterk Amerika de enige werkelijke waarborg kon zijn voor het behoud van de westerse be3chaTing. De vroegere Amerikaanse mi<- nister van defensie James Forrestal is overleden. Marine autoriteiten deelden aanvan kelijk mededat hij zelfmoord gepleegd zou hebben, door uit een raam ie springen van het marine-ziekenhuis te Bethes- éa bij Washington, watur- hij reeds verscheidene weken we gens zwaarmoedigheid werd verpleegd. Later werd echter medegedeeld da.t Forrestal uit het raam van het ziekenhuis zou zijn gevallen. De directie van dit ziekenhuis deelde ver der aan Reuter mede, dat zij opdracht had gekregen gten nadere inlichtingen te ver strekken. Nader wordt echter nog gemeld, dat de ramen van Forrestals eigen kamer met zwaar traliewerk waren voorzien., doch dat het raam in de nabijgelegen kamer een luik had, dat hij opende. Om zijn nek zou Grieks schip In nood nabi] Schiermonnikoog Het Griekse stoomschip „Katin- gohadji Pateras", dat op 53.33 gr. noorderbreedte en 6.19 graad oos terlengte aan de grond gevaren Is. vermoedelijk, doodrat het op een mijn liep. maakt zeer veel water. Een bergingsvaartuig uit Hamburg avn de sleepdienst Burgsier is be zig het water uit het schip te pompen. De reddingsboot „ïnsulinde" schip per Mees Toxopeus. die ter assi stentie is uitgevaren, is op de te rugreis naar Oostmahorn om een expert te halen. Bij het schip lig gen nog twee sleepboten van de firma Doecksen uit Terschelling. Als het weer goed blijft, hoopt men het schip los te krijgen en het met pompen boven water te houden. Zou het weer omslaan, dan moet de boot als verloren worden beschouwd. Er zijn geen gewonden aan boord. Duitse reders boos In een memorandum hebben de Duitse reders van tankschepen ge protesteerd tegen de teruggave van vaartuigen aan Nederland. Gezegd wordt dat de Duitse reders van de kust- en binnenscheepvaart steeds de beste klanten zijn geweest van de Ned. scheepswerven, die sedert 1931 tot aan de oorlog 239 vaar tuigen bouwden, waaronder aken, voor de Duitse binnenscheepvaart. Zelfs tijdens de Duitse bezetting, van Nederland, zo wordt verder verklaard, hebben de Ned. werven vrij en op basis van regelmatige onderhandelingen contracten ge sloten voor de bouw van vaartui gen, waarvan het materiaal in Duitsland was gekocht. Tenslotte zegt het memoran dum, dat de teruggave ernstige economische en financiële gevol gen zou hebben voor de Duitse scheepvaart, die aldus ongeveer 60 procent van het tonnage der nog in West-Duitsland beschikbare tankschepen zou verliezen. Teneinde tegemoet te komen aan de vele desbetreffende verzoeken, die hem hebben bereikt, tal de minister van verkeer en waterstaat gedurende enige Zondagen van het nu.komen.de jaargetijde ontheffing verlenen van het Zondagsrijverbod en wél op de volgende Zondagen 5 JUNI, 26 JUNI, 31 JÜU en 28 AUGUSTUS 1949. Op de overige Zondagen zal een afdoende controle op naleving van het Zondagsrijverbod dienen ie worden gehandhaafd. Hij niesI nog De 14 jarige Michael Hippieley, Je ■Engelse schooljongen, die nu reeds 14 dagen lang om de paar seconden niest, hield op met niezeD, toen hij in een ruimte van een ijsfabriek te Leicester was gebracht, waar de temperatuur 18 graden onder nul Fahreuheit bedroeg Het begon echter weer, zodra hij deze plaats verliet Nu gaat hij met zijn moe der naar een specialist te Londen Slag om stations onbeslist Maandagmorgen is „de strijd om de stations" te Berlijn tot rust ge komen. Na middernacht had nog een menigte van 300 mensen, on der leiding van onder Sowjet-Rus sische controle staande spoorweg politie, getracht het station Char- lottenburg te bestormen, dat op Brits bevel Zondagavond door de politie van West-Berlijn be?et werd. De aanval werd echter afge slagen. Maandagmorgen vroeg bevond zich meer dan de helft der voornaam ste stations ln de Westelijke sec toren nog in handen van de Oos- Bewogen congres van de Vereniging Ex- politieke Gevangenen De Nederlandse „Vereniging van ex- politieke gevangenen uit bezetting» tijd" heeft ln haar extra algemeen con gres t« Utrecht In het hotel dee Paye Bas gehouden, met 52 tegen 41 stem men (I stem was blanco uitgebracht) besloten, dat het lidmaatschap dezer ver eniglng onverenigbaar Is met dat der Communistische Partij Nederland. De voorzitter, Mr. B. W. Stomps, heeft het voorstel behandeld, Jat zijn oorsprong vindt in de bekende verklaring van de Franse communist Thorez, die later door leiders van andere Commu nistisehe partijen (in Nederland o.a. door de heer P. de Groot) herhaald is. Namens de oppositie 5s tegen dit voor gfel het woord gevoerd door de heer Schalker. De heer Sehalker betoogde o.m. dat het hier gaat om een politiek drijven, want dat Je communistische leden van de vereniging nooit van hun positie misbruik hebben gemaakt om communistische propaganda te voeren. Over de bekende verklaring Tan Thorez in de Franse Kamer aeide de heer Schal ker o.m., dat Lenin reeds Tn 1915 heeft verklaard, dat het proletariaat z7èh zou verzetten tegen elke imperialistische oorlog. En het Atlantisch pact is in wezen niet anders dan een agressie te gen Rusland. Ruim twintig sprekers voerden het woord, het merendeel tegen het voor stel. Eén hunner, Ie heer Gortzak, wees er o.m. op. dat bö de oprichting in 1945 geen aanleiding bleek te bestaan oom munisten uit te sluiten alhoewel deze ook toen reeds op hetzelfde standpun stonden als nu Namens het hoofdbestuur heeft daar na de heer W. Bakker diens principiële standpunt verdedigd, hetwelk inhoudt, dat het zich stelt op de grondslag van 't vasthouden aan art. 187 van de grond wet. dat aan alle Nederlanders de ver plichting oplegt mede te werken aan de verdediging van het tijk en aan .de hand having van het grondgebied. Ter verga dwing heerste een gespannen atmosfeer en de debatten waren vaak zeer be wogen. en Engelse Communisten vragen Eisler excuus Amerika verzoek! uillevering Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft do Britse regering heden een officiéél verzoek tot uitleve ring van de communistische leider Gerhard Eisler doen toe komen. Engelse communisten hebben Zondag een demonstratie geheou- den voor de Brixton-gevaneenls in Londen, waar de In Duitsland ee- boren communist Gerhard Eisler gevangen zit ln afwachting van de behandeling van het Amerikaanse verzoek om ziin uitlevering. Voorzitter Pat Devin riep tot de demonstranten* ..Misschien kan Eisler onze stem horen. Tndien dit zo Is, zeg ik tot hem: Wij. Engel sen van geboorte, vragen u ex cuus". Luidsprekers waren gericht naar de achterzijde van de gevan genis. De protest-demonstratie had %en rustig verloop. RUZIE MET ONGELUKKIGE AFLOOP Zaterdagavond kregen op de Overtoom te Amsterdam een stu dent en een vertegenwoordiger 'n woordenwisseling. De student maakte het zijn te genpartij hierbij zo lastig, dat de ze laatstgenoemde een klap uit deelde. Ongelukkigerwijs kwam deze zo hard aan, dat de student een hersenschudding kreeg en in het Wllhelminag asthuls moest worden opgenomen. STAKING BIJ ENGELSE SPOOR WEGEN Het passagiersverkeer per spoor weg ln het Noord-Oostelijke deel van Engeland lan Zondag prac- tisch stil tengevolge van een sym bolische staking van 24 uur door machinisten en stokers. De machinisten en stokers, die in dit gebied op lange afstanden rijden, hebben namelijk besloten iedere Zondag te staken als pro test tegen de nieuwe maatregel, dat zij 's avonds niet naar huis te rug kunnen keren, doch in nacht verblijven van de spoorwegen moe ten overnachten. telijke spoorwegpolitie, die aan 't station Wannsee door ongeveer 25 gewapende Sowjet-Russische sol daten werd bijgestaan. De vergadering deed daarn® bij afde lingsgewijze stemming de boven reeds vermelde uitspraak. In de loop van de discussie was medegedeeld, dat Je ver eniging zal blijven voortgaan de belan gen van de ex-politieke gevangenen e» hun nagelaten betrekkingen te blijven behartigen, ook al kannen zij geen lid van de vereniging mefr zijn. RANTSOENEN VAN BRANDSTOFFEN. Het Centraal Distributiekan toor deelt ons mede dat van 20 Mei af de rantsoenbonnen (brandstoffen een eenheid 1948 1949) wederom in omloop werden gebracht voor het ge bruik ln het stookselzoen 1949 —1950. Schippers zullen de bon 06 (nul zes) der brandstoffen- kaart kunnen ruilen tegen bo vengenoemde rantsoenbonnen. KERMISREIZIGER GING ZIJN VROUW MET MES TE LIJF. Op de N.Z. Voorburgwal te Am sterdam heeft de 38-Jarige ker misreiziger A. S. zijn 26-jarig» vrouw A. S.-V. na een woorden wisseling beiden verkeerden onder Invloed van sterke drank op straat met een knipmes onder haar rechterborst gestoken. De vrouw is in het Binnengasthuis verbonden en vandaar naar een hotel op d N.Z. Voorburgwal ver voerd. waar zij met haar man. die in het hotel gearresteerd is. lo geerde. Het mes had de man in het toilet geworpen waar het door de politie is gevonden. Auto reed trap al Een reiziger parkeerde zijn auto op de boulevard te Vlissingen bij het strandhotél. Hij vergat echter de handrem vast te zetten en daar de weg enigszins afhelt, ging de auto zonder zijn eigenaar on «tap in de richting van de bekende ..leeuwentrap" De eerste twintig treden van boven naar beneden werden vlot ..genomen" doch toen elng er iets mis: de wagen raakte uit de koers. Vóór het tot omslaan kwam. bleef een der spatborden aan het hek haken, dat de trap begrenst. De laatste tien treden heeft de auto met. behulp van een kraanwagen afgelegd. Solley geeft hef niet oo Het Britse parlementslid 8o)iev, dat voor de socialistisch* partij zitting had ln het Lagerhuis, doch uit deze partij werd gezet, heeft verklaard dat hij zich bit de tn 't volgende jaar te houden alge mene verkiezingen in elk geval weer candidaat zou stellen. HU veede hier aan toe uit zijn kies district een enorm groot aantal verzoeken te hebben ontvangen, om zich in elk geval ln 1950 we derom candidaat te stellen. Tornado's In de V.S. Als gevolg van een serie torna do's in het midden en westen van de V. S. zijn gisteren ten minste 29 personen om het leven geko men. Er zijn ruim 250 gewonden. Verwacht wordt, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn, wanneer de verbroken ver bindingen zijn hersteld

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1