IkmaafJei' Britse waarnemers opgelucht over de bezetting van Sjanghai Balorige ballon verkiest de vrijheid 5E JAARGANG N° 1545 N.-HOLLANDSE PERS 1945 VRIJDAG 27 MEI 1949 „Het woordje Alkmaar heeft een toverklank in Bath" Overdracht gezag in Djogja Blokkade - wee üitta»» Stichting ,X» Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar, Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.80 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie» 14 ct. per m.m., familieberich- _*en 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw, radacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderitraot hoek Oudegracht Tel K 2200-3971 Soldaten mengen zich onder massa's vluchtelingen De Chinese regering zal Kanton, haar huidige hoofdstad, ontruimen, wanneer de volgende grote veldslag begint, aldus voorspelden welingelichte kringen te Kanton, Zij voorspel den, dat het kabinet zich naar Tsjoengking in de ver ver wijderde westelijke provincie Szetsjoean zal begeven, en dat de wetgevende en controlerende Joeans (raden) naar For- mosa zullen gaan Bijna 5.000 personen zouden naar schatting dagelijks uit Kanton naar Hongkong of Ma cao vertrekken. Britse waarnemers te Hongkong zijn eerder opgelucht dan bezorgd over de bezetting van Sjanghai welke geen reactie op- de effectenbeurs van Hongkong tengevolge heeft gehad. Volgens waarnemers te Hong kong is het vlotte overnemen van de stad het prestige van de com munisten zeer te goede gekomen. De politie-commissaris en de burgemeester van Sjanghai zijn in functie gebleven en de geres pecteerde liberale staatsman en vredesonderhandelaar dr. Yen neemt het bestuur waar in de overgangsperiode. Duizenden soldaten van de na tionalistische troepen bij Sjanghai hebben hun uniform afgelegd en zich gemengd tussen de massa's vluchtelingen. In Sjanghai, dat thans door een veilighcidscommissie van burger lijke leiders- wordt bestuurd, is men zeer onder de indruk van dr RITA HAYWORTH EN PRINS ALI KHAN GEHUWD. VALLAURIS (nabij Cannls). Prins All Khan. de 38-jarige zoon van de fabelachtige riike Aga Khan en de filmster Rita Hay- wor'.h werden door de (commu nistische) burgemeester van het stadje Vallauris in de echt ver bonden BRITSE TROEPEN ALS STAKINGSBREKERS. In de haven van Avonmouth, in West-Engeland, staken 800 noot- v.erkers uit solidariteit met de door de Unie van Canadese zee lleden uitgeschreven staking. De Britse regering heeft thans beslo ten een lading bananen aan boord van een Brits stoomschip door troepen te doen lossen. JAN VAN LAAR OVERLEDEN. Op 77-Jarige leeftijd ls te Am sterdam overleden de heer Jan van Laar een der pioniers van de Nederlandse kleinkunst. Met zijn vrouw vormde de overledene ja ren lang het bekende duo van Laar. De grootste bekendheid ver wierf hi.1 met zijn liedje „Daar bij die molen". ZEEPOST. Mee het ms ..Hecuba" dat 3 Juni a s van Amsterdam naar de Ne- derlansde Antillen vertrekt kan zeepost worden verzonden mits deze uiterlijk op 1 Juni gepost is. Marshall-hulp wordt niei verlaagd Het. Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft het voorstel ver worpen. dat beoogde de door de Verenigde Staten ten bate van 't F.urnpese herstel beschikbaar ge stelde bedragen met 15 pCt. te verminderen. discipline en zelfbeheersing van de door de communisten geleide troepen. Het blad North China Daily News, dat Brits eigendom is, heeft er bij de buitenlanders op aan ge drongen de hoffelijkheid en be leefdheid, die overal door de com munistische soldaten worden be toond, te beantwoorden. De winkels in Sjanghai zijn weer geopend en trams en bussen zijn weer gaan rijden. In de Franse concessie te Sjang hai zijn de door de nationalisten ingestelde avondklok en andere beperkingen door de communisten opgeheven. WOESOENG GEVALLEN? Volgens onbevestigde berichten hebben door de communisten ge leide troepen Woesoeng, ten noor den van Sjanghai, veroverd, en daarmede de laatste ontsnappings route voor ongeveer 150.000 man regeringstroepen afgesneden. Interview met vrouwelijk Raadslid Nog betrekkelijk kort, nadat de Duitse horden ons land waren binnengevallen, konden de Alkmaardersdie ondanks strikt ver bod van de bezettende macht, trouw de uitzendingen van de Engelse zender bleven volgen, op een goede avond horen, dat hun plaats door een stad in Engeland was geadopteerd, een stad wier naam in de bevrijdingsdagen onthuld icerd, als zijnde het bekende Kurort Bath, dat zo prachtig gelegen ls in de buurt van Bristol. Weinig konden de Alkmaarders toen <nog bevroeden tot welke zegeningen deze adoptie, waartoe het initiatief ivas uigegaan van een reeds jarenlang in Bath wonend Nederlander de heer E. Prins, nog zou kunnen leiden. Het eerste contact werd gelegd door een bezoek van de burge meester van Bath aan Alkmaar, ter gelegenheid van de Alk maar-dag op Schiphol. Ter gelegenheid van het Bath-festival, dat ieder jaar aldaar wordt gehouden, werd thans het Gemeen tebestuur van Alkmaar uitgenodigdeen officieel tegenbezoek aan Bath te komen brengen. Ofschoon zij nog maar nauwelijks in ons land was teruggekeerd, en thuis vele bezoekers ter ver- ivelkoming hun opwachting hadden gemaakt, vonden we hél vrouwelijk raadslid, mevrouw Kommer-Van der Zioaard, een der gelukkigendie deel uitmaakte van de deputatie uit Alk maar, aanstonds bereid ons een onderhoud toe te staan. HET BATH-FESTIVAL a aangezien de heer Prins, die de contactlegger tussen de beide ste den genoemd mag worden, niet toe stond dat zijn landgenoten weer naar Nederland zouden vertrek ken zonder bij hem nog de thee te hebben gebruikt. Hij arrangeer de een extra flve o' clock tea- party, waarbij hij de zo spreek woordelijk geworden Nederlandse gastvrijheid alle eer aandeed en de gasten de evenzeer bekende Hollandse eetlust. Enthousiast vertelde zij ons over deze Engelse stad, die maar liefst 80.000 inwoners telt en wier his torische bouwwerken allemaal in oud-Romeinse stijl zijn opgetrok ken. Het Bath-festival had haar alegmene bewondering. Het betreft hier een week van culturele belevenissen. De gehele week zijn er concerten, (o.a. door het Amsterdamse Concertgebouw orkest o.l.v. Eduard van Beinum), speciale film-, ballet-, en toneel voorstellingen, zanguitvoeringen, exposities van bekende kunstwer ken. enz. Het gezelschap uit Alkmaar, be staande uit de burgemeester en diens echtgenote, mevrouw Kom mer-Van der Zwaard, en de wet houders M. Coerts, R. Bakker en de heer G. H. de Zeeuw, maakte op de avond van hun aankomst in Bath al een speciaal filmbal mee, waar verschillende bekende En gelse sterren van het witte doek door hun aanwezigheid schitter den. De volgende avond bood een groots opgezet vuurwerk een feeë riek schouwspel. Doch ook de illu minatie van alle historische ge bouwen in de stad bood een fan tastische aanblik. Zeer interessant was volgens mevrouw Kommer-Van der Zwaard hoe men het Engelse publiek, dat nogal afwijzend staat tegenover kamerconcerten, tijdens dit festi val hiervoor trachtte te interesse ren. Men had daartoe de concert zaal van The Pump-Room dit ls het gebouw waar de grootste eve nementen op cultureel gebied plaatsvinden een meer huiselij ker sfeer gegeven, door fauteuil tjes rondom een in het midden van de zaal aangebracht podium te scharen. De muzikanten namen op het podium plaats en de bezoe kers zaten er heel gezellig om heen. Deze kamerconcerten wer den op de programma's aangekon digd met „The family at Home". De internationaal bekende Ne derlandse dansparodiste CilliWang zou ook nog een reeks voorstellin gen geven tijdens de laatste helft van de feestweek. „IK SPIJBELDE EEN MIDDAG". „Gedurende ons bezoek zijn we" aldus mevrouw Kommer-Van der Zwaard „de gast geweest van het gemeentebestuur aldaar. Bij onze aankomst kregen we een speciaal voor ons ontworpen programma aangeboden, dat zo was opgesteld dat we ons geen ogenblik behoef den te vervelen." Heel openhartig vertelde ze ons dan nog, dat ze een middag gespijbel had, tenein de typisch vrouwelijk te gaan winkelen en nog een paar kennis sen te gaan opzoeken. Dan ge waagde zij van de vele souvenirs en geschenken, die ze in haar hotelkamer vond. Men is één dag langer te Bath gebleven, dan oor spronkelijk ln de bedoeling lag. EEN EXTRA RAADSZITTING. Ieder jaar wordt er ln Bath een nieuwe Mayor burgemeester) ge kozen. Deio keer viel de burge meestersmutatie samen met het Bath-festival. Onze lezers zullen zich misschien nog herinneren, dat bij het bezoek van de burger vader uit Bath. ter zijner ere. ln Alkmaar een speciale Raadszitting werd gehouden. Zo kan de Alk- maarse deputatie van het Ge meentebestuur ln Bath een speci ale Raadszitting ln Bath meema ken. In deze zitting werd door de leden een nieuwe burgemeester voor het jaar 1949 gekozen. Zon dag j.1. werd ln de Abbey te Bath een speciale dienst, gehouden ter ere van de afscheidnemende bur gemeester. de heer Sam Day. Onze gastvrouw vertelde ons over ^ze dienst en over de pro cessie. die btf die gelegenheid ge maakt werd van de Guild Hall (het Stadhuis) naar de Abbey. Voorop de Deken, dan Mr. Day, vervolgens de in lila toga gesto ken wethouders (14 in getal), daar achter de Gemeenteraadsleden in blauwe toga en dan de gasten, waaronder het Alkmaarse gezel schap. Als aardige bijzonderheid ver telde onze zegs„vrouw" ons nog, hoe er bij de processie tweemaal door de bode op de prachtig be werkte gong werd geslagen, een geschenk van de Gemeente Alk maar aan Bath, als dank voor de adoptatie. Die gong heeft een ere plaatsje gekregen in het Raadhuis. EEN ALKMAAR-PLANTSOEN IN BATH? Midden In Bath ligt een plant soentje. Daarin staat de Orange- Grove, een gedenknaald ter nage dachtenis aan een Oranjetelg, n.1. Stadhouder Willem IV. Deze was niet sterk van gestel en zocht, in Bath genezing bij de bekende ge neeskrachtige baden, die daar se dert de grijze oudheid reeds be staan. Rond de gedenknaald bloeien momenteel duizenden Nederlandse tulpen. Er st:. n in Bath, voorna melijk ln het centrum van de stad maar liefst 25.000 tulpen uit Ne derland in bloei. „Het is een pracht", aldus mevr. Kommer-Van der Zwaard. Nu is de burgemeester bezig ge weest in Bath een geschikt plekje te vinden, dat door Alkmaar kan worden geadopteerd als Alkmaar- plantsoen, en ook onderhouden. Het oog is daarbij gevallen op 't Rapporten gepubliceerd De Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië heeft de teksten van enkele goedge keurde rapporten vrijgegeven. Uit deze rapporten blijkt o.a. het volgende: De datum van overdracht van 't gezag aan de Republikeinse rege ring hangt af van de tijdsduur nodig voor: a. evacuatie der burgers: b. evacuatie der Nederlandse troepen, die daarna zal plaats heb ben. Overeenkomst Is voorts bereikt over de volgende punten: 1. beide partijen zullen aan alle gewapende strijdkrachten in de residentie Djogja (politie en strijd groepen) de order uitvaardigen om alle wapencontacten te vermijden en elke vorm van sabotage, ver nieling en subversieve activiteit te staken. 2. op een later te bepalen datum en na uitvaardiging van de hier- bovengenoemde order zal de wa penstilstand formeel worden afge kondigd. Aan alle Nederlandse en Repu blikeinse commandanten wordt strikt verboden op enigerleiwijze in direct contact met elkaar te treden. Indien enig contact nood- zakelijk Is kan dit uitsluitend ge schieden door een der commissies en/of door de militaire waarne mers van de Unci. Beide partijen stemmen ermede in. dat het nakomen van de or ders zal worden geobserveerd door de militaire waarnemers van de Unci. On het punt van luchtverbinding heeft de Nederlandse delegatie 't volgende verklaard: de KLM zal .het vliegveld van Djogja opnemen :1n haar diensten, indien de veilig- 'Heid van de passagiers zal zijn ge- waarbogd. De voorlopige federale regeing zal beslissen wanneer dit het geval is. Het gebruik van Re publikeinse civiele vliegtuigen is nog in discussie. plantsoentje rond de Orange- Grove. Het is niet al te groot, dus een permanente verzorging met bloemen en onderhoud zal geen al te. grote kosten met zich meebren gen. De beslissing hierover is even wel nog niet gevallen, doch deze ls zeer binnenkort te verwachten. ER MOET EEN BATH-FONDS EN EEN BATH-DAG KOMEN. „Je staat eenvoudig paf van de belangstelling, die men in Bath aan de dag legt voor onze stad," aldus onze gastvrouw. „Het woord Alkmaar heeft er een toverklank, dat heb lk nu zelf ondervonden. Als je zegt, dat je uit Alkmaar komt, dan vliegen ze voor je. De mensen blijken ook oprecht geïn teresseerd voor onze stad. Dat blijkt wel uit de vragen, die je overal en door iedereen gesteld worden. En het is opmerkelijk, hoe veel ze reeds over Alkmaar weten. Af en toe wordt er n.1. een z.g. Alkmaar-dag gehouden. Dan wordt ergens een lezing gehouden over Alkmaar, aan de hand van speci aal vervaardigde films over onze stad. Die avonden zijn niet slechts voor een kleine kring van mensen toegankelijk, neen voor iedereen. Ze zijn geheel kosteloos. Aan de belangstelling voor Bath hier In Alkmaar ontbreekt echter nog heel wat. We moesten hier tot een Bath-avond kunnen komen, waar ook een ieder vrije toegang heeft. Tijdens de Alkmaar-avond wordt gecollecteerd voor 't zwakke kind in Alkmaar, teneinde het in de ge legenheid te stellen een vacantie door te brengen in Bath. Dat geld wordt naar Nederland overge maakt. De Burgemeester alhier zou het ook zeer tot verheugenis stemmen indien we zelve tot de oprichting van een Bah-fonds zouden kun nen komen, om van die gelden de minderbedeelde kinderen van onze gemeente voor een vacantie naar Bath te sturen. Èn als we haar bij het -afscheid willen beloven, in de krant nog eens op dat fonds te zullen wij zen, is onze charmante gastvrouw a! weer druk bezig als zodanig haar plichten tegenover haar tal rijke andere gasten na te komen. En op weg naar de redactie trek ken wij met welbehagen aan een echte Engelse sigaret, die zojuist vanuit Engeland door mevrouw Kommer-Van der Zwaard werd ge importeerd. en dromen van een bezoek, dat wij ook eens aan het schone Bath hopen te kunnen brengen. Boesmans Ballon Belevenissen De bekende ballonvaarder J. Boesman die onlangs in Duitsland zoek was, maar spoedig weer opdaagde be leeft wel merkwaardige avonturen met zijn liefhebberij. Het avontuur, dat hij gisteren beleefde, is al even sensationeel als zijn'voorafgaande f* ren. Toen hij nl tijdens het Luchtvaartfeest, dat gisteren ln het Goffertstadion te Nij megen werd gehouden, met de luchtballon „Henry Dunant" van de Haagse Ballonclub op zou stijgen, sloeg plotseling de ballon los en schoot de lucht in. De ballon verdween ogen blikkelijk onbestuurd in noordelijke richting op een hoogte van ongeveer 1000 meter en was weldra boven de wolken ver dwenen. De windsnelheid bedroeg aan de grond 40 km en in de lucht 50 km per uur. Het schijnt in de geschie denis van de Nederlandse ballon- avart nog niet eerder voorgeko men te zijn, dat een onbemande ballon lossloeg. De oorzaak van het ongeval ligt vermoedelijk hier aan dat de zandzakken niet op gelijke hoogte aan het net waren opgehangen. De talrijke verken ners onder leiding van de heer Dijkstra uit Den Haag bleken niet in staat de ballon te houden. Het net scheurde, de wind schoot onder de ballon en voerde het ge vaarte met grote snelheid de lucht ln. Ogenblikkelijk is Schiphol op gebeld om maatregelen te treffen om verkeersvliegtuigen te waarschuwen de'wilde ballon te signaleren. De heer Boesman ver gezeld van zijn vrouw en de heer de Vos Klootwijk, die samen in de ballon zouden opstijgen hebben ogenblikkelijk de nodige maatre gelen getroffen om de ballon van de grond af per auto te trachten te volgen. Dit zal echter zeer moei lijk zijn door het zware wolken dek en de hevige regenbuien. In dien deze ballon verloren gaat zou dit een schadepost betekenen van ongeveer f 10.000. De losgeslagen ballon bevat een z^er brandbaar gas. Wanneer de ballon de grond nadert, moeten personen die zich dan in de nabijheid bevinden zeer voorzichtig zijn met vuur. De heer Boesman is van plan een prijs uit te loven voor degene, die de ballon op de grond aan treft. De heer Boesman meent, dat deballon zal dalen in de Gelderse Achterhoek of ln Duitsland. De ballon heeft een oranje kleur en een doorsnede van 10 meter. IN OOSTMARSUM NEER GEKOMEN? Nader vernemen wij. dat in de omgeving van Ootmarsum in een weiland e'en zeer grote oranje luchtballon is neerge komen met de kentekenen OO—B.G.F. MGR. NIC STAM OVERLEDEN. Gisteravond om kwart over zes is in het St. Jans ziekenhuis te Hoorn overleden de Dekende mis siebisschop Mgr; Nic. Stam vande orde van Mill Hill. Het moeder huls van deze orde voor Neder land staat in Roosendaal Het stoffelijk overschot van Mgr Stam zal Maandag 30 Mei om 10 uur vm op het kerkhof van het Bo nifaciusmissiehuis te Hoorn ter aarde besteld worden. In een c/ficiële Engelse ver klaring worden de Sovjet autoriteiten er van beschul digd, dat zij weloverwogen de te New York gesloten over eenkomst over de opheffing van de blokkade niet zijn na gekomen. Terwijl de westelijke mogend heden nauwgezet de overeen komst over eht opheffen van de beperkingen, die sinds 1 Maart 1948 ingevoerd waren, angekomen zijn, heeft de Sovjet-regering een politiek van obstructie gevolgd en zelfs nieuwe beperkingen inge- vperd. die een schending beteke nen van de overeenkomst van New York, aldus de verklaring. Van de zijde van Britse, met vervoersproblemen belaste au toriteiten te Berlijn, is verder medegedeeld, dat de Sovjet- Russische autoriteiten de hoe veelheid goederen die uit W. Duitsland naar Berlijn wordt vervoerd, met tweederde heb ben verminderd. o— Namens de Griekse voetbal bond zijn de Turkse persberichten tegengesproken volgens welke Griekse toeschouwers, soldaten en politle-agenten Turkse spelers ge molesteerd zouden hebben bij de door een Griekse scheidsrechter geleide voetbalwedstrijd Italië Turkije. Joodse passagiers over boord gezel? De Israëlitische politie stelt een onderzoek in naar een incident, dat zich in de Middellandse Zee zou hebben voorgecaan. Volgens een politieverklaring zou de kapi tein van een schoener, die zich op weg naar een Israëlitische haven bevond, dertig vaten over boord hebben geworpen en daarop der tig jonge Joodse passagi: :s met 'n geweer hebt en gedwonge zich uit te kleden en over boord te sprin gen. Hij zeide „geen interesse" meer in de voortzetting van de reis te hebben. De passagiers wa ren afkomstig van een haven aan de Middellandse Zee en moes"en 1.500 pond voor de overtocht be talen. De maritieme politie van Halffa heeft 23 personen opgerekt Men vreest, dat de overigen ver dronken zijn. BEGRAFENIS GENr ioor De begrafenis van Spoor is vastgesteld or> ochtend 10 uur op he: e Meneng Pulo te Batavia. F" stip is echter nog afhankelij'- de aankomst van mevrouw die vandaag per KLM-toestel te Batavia verwacht wordt, PAUS PROCLAMEERT HEILIG JV*R. Paus Pius 12 heeft 1950 tot hei lig jaar uitgeroepen. De proc'nma tie werd voorgelezen in de troon zaal van de Paus ln bijzijn van de verzamelde- Vaticaanse waardig heden. NIEUW BOEK OVER HITLER Het te Aschaffenburg verschij nende blad Main Echo bespreekt een boek van Irwing Baron von Aretin over „Fritz Michael Gerlich een martelaar van onze tijd", waarin wordt beweerd, dat Hit Ier in 1933 zijn nicht Angela Raubel doodschoot, nadat zij had ver klaard. dat zij een kind van hem verwachtte. Behalve Hitier wisten een pianolerares en Fritz Gerlich, hoofdredacteur van het blad Ge- rader Weg, van de misdaad, aldus het boek. De lerares „verdween" en Gerlich werd in het concentra tiekamp Dachau vermoord. Hij had echter documentaire bewijzen van de moord aan een vriend in Zwit serland gezonden, van wie Von Aretin de details van de geschie denis had verkregen. Nieuws in het Kort Het Britse Hogerhuis heeft zon der oppositie het wetsoowerp der regering tot nationalisatie van 'l grootste deel van de Britse ijzer en staalindustrie in tw^pde lezing laten passeren. De Franse assemblee heeft na 4 uren van stormachtig debat met 329 tegen 264 stemmen het voor naamste artikel aanvaard van de regeringsvoorstellen ter bestrij ding van het begrotingstekort van 83 milliard francs. Dit artikel behelst de Invoering van'een dub bele benzineprijs. Volgens Vaticaanse bronnen zijn er vorderingen gemaakt bij de be sprekingen tussen Mgr Pietro Si- glsmondo, functionnaris van het Vaticaanse staatssecretariaat en de Joegoslavische autoriteiten over vrijlating van Mgr Stepfnac, aarts bisschop van Zagreb,, die in Octo ber 1946 tot 16 jaar dwangarbeid, werd veroordeeld. Het Franse departement van Bul tenlandse Zaken heeft ingestemd me een verzoek van België, Ne derland en Luxemburg om op de hoogte te worden gehouden van de gang van zaken ter conferen tien van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Hei Franse departement zal dagellik* aan de ambassadeurs van de Be - neluxlanden te Parijs rapport v»r strekken. OPNIEUW ENIGE REGEN Overwegend zwaar bewolkt meH op de meeste plaatsen enige re gen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhouden^ vrij koud voor de tijd van 't jaaï»

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1