Qe Ikmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Stakingsweeën en dreiging van burgeroorlog in Bolivia 5E JAARGANG N° 1548 DINSDAG 31 MEI 1949 Vijftien ingenieurs vermoord Federatief verband voor Sumatra Duits Volkscongres wenst vredesverdiag op basis van Yalta en Potsdam Verkeerde weg Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen - Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel R 2200 3971 De Boliviaanse regering heeft een aantal politici, leger officieren en arbeidsleiders van de federatie van mijnwer kers senator Juan Lechin doen arresteren, waarna de arre stanten. die er van werden beschuldigd te hebben samen gezworen om een algemene staking in Bolivia uit te roe pen naar Chili werden gedeporteerd. Deze staking zou de eerste stap in de richting van een burgeroorlog hebben moe ten zijn. Toen de mijnwerkers, werkzaam in de tinmijnen in het afgelegen Catavi-gebied. het nieuws van deze deporta ties vernamen .zetten zij 15 Ingenieurs waaronder zeven Amerikanen als erijzelaars gevangen, verklarend, dat zU hen niet wederom ln vrijheid zouden stelle" «n aleer aan Lechin zou zijn toegestaan naar Bolivia terug te keren. Thans wordt, volgens berichten uit La Paz, waarin melding wordt gemaak* van telefonische mededelingen uit Catavl. medegedeeld .dat de 15 gijzelaars door de mijnwerkers zijn vermoord. De Boliviaanse regering heeft een militair vliegtuig naar Catavi gezonden, om de andere aldaar verblijf houdende ingenieurs en hun gezinnen te evacueren. Ook is aan troepen te Oruro dat ten zuid-oosten van La Paz is gele gen opdracht gegeven naar Catavl op te rukken. De Boliviaanse regering heeft bekend gemaakt, dat in het ge hele land volledige rust heerst. Vernomen wordt dat de gede porteerde Bolivianen naar de Chileense plaats Antofagasta zijn overgebracht. Van regeringszijde wordt nog verklaard, dat de voor genomen algemene staking, vla een burgeroorlog, de grondslagen van de natie zou hebben vernie tigd. De gedeporteerden en hun aan hangers zouden volgelingen zijn van de voormalige Boliviaanse president Villaroel, die in Juli 1945 door een oproerige menigte ln de hoofdsltad La Paz aan een lan taarnpaal Is opgehangen HEVIGE GEVECHTEN Door een New Yorks radiosta tion is melding gemaakt van een bericht uit La Paz, inhoudende dat te Catavi gevechten tussen solda ten en stakende mijnwerkers heb ben plaats gevonden, als gevolg waarvan minstens 150 doden zijn gevallen. De tinmijnen te Catavl maken deel uit van de Patino-groep, die ln een van de rijkste tingebieden der aarde is gelegen. De Patino-maatschappij heeft medegedeeld, dat besloten Is de mijnen te sluiten naar aanleiding van de te Catavl voorgevallen In cidenten. Naar schatting zal de Boliviaanse tinproductie hierdoor met de helft teruglopen. Fam. Euwe kwam er goed al Dr. Max Euwe. He ln het schaak tournool te Kopenhagen goede successen boekte, heeft op het terugweg naar ons land. waarbij hij vergezeld werd door zijn vrouw en twee kinderen, tussen Bremen en Hamburg een auto-ongeluk ge had. Door het springen van een band begon de auto te slingeren, schampte een paal en sloeg ver volgens over de kop. WonderL.': genoeg werd geen der inzittenden gewond. De wagen werd zwaar beschadigd. Gistermor gen is dr Euwe, die via Denekamp ons land bereikte .naar het Wes ten doorgereisd. Men meldt .dat het leger de si tuatie te Catavi thans in handen heeft. De Amerikaanse ambassade te La Paz heeft een vliegtuig gezon den om de gezinnen van het Ame rikaanse mijnpersoneel te eva cueren. KIESWET VOOR WEST- DUITSLAND. De militaire gouverneurs van de drie westelijke bezettingszones v. Duitsland hebben uiteindelijk hun goedkeuring gehecht aan de kies wet voor West-Duitsland, welke door de grondwetgevende vergade ring te Bonn is opgesteld. Zij heb ben er slechts enkele wijzigingen van ondergeschikt belang ln aan gebracht. DE STAKING TE BERLIJN De Britse commandant van Ber lijn, generaal-majoor Bourne, heeft de directeur-generaal van de spoorwegen ln de Sowjetrussi sche zone - die haar werkzaam heden ook over de Westelijke sec tor van Berlin uitstrekken - Krei kemeyer geschreven, dat het zijn plich is ..zo spoedig mogelijk" de grieven van de 13.000 in de West'e lijke sectoren van Berlijn staken de spoorwegarbeiders weg te ne men. De tweede conferentie voor Su matra heeft een resolutie aange nemen, waarbij de gebieden van Sumatra zich dadelijk verenigen in een voorlopig federatief ver band. Er werd een uit drie leden be staand federatief directorium ge kozen en besloten werd tot een oprichting van een federatief col lege voor Sumatra. De conferentie sprak als haar oordeel uit, dat 'n federatie van Sumatra, in het raam van de Veremgae Staten v. Indonesië, de meest geëigende staatsvorm is. De voorlopige federatie zal in beginsel alle gebieden kunnen om vatten, welke geografisch tot Su matra behoren. Het door de confe LANDVERSCHUIVING IN CHILI. Men gelooft, dat 14 personen levend begraven zijn door een landverschuiving, die de afgelo pen nacht in een der heuvels bo ven Valparaiso in Zuid-Amerlka heeft Plaatsgehad. Tot dusver zijn vier lijken opgegraven. TWINTIG JAAR WEGENS DOODSLAG De Zutpliense rechtbank heeft S. A. pen zwervende landbotiwersknecbt, die hij een inbraak te Beekbergen in Dec, 1947 de bewoner T. F. de Boer van het leven beroofde, tot 20 jaar gevan genlsstraf veroordeeld. Er was levens lang tegen hem geëist. rentie aangewezen secretariaat zal de nodige technische en organisa torische werkzaamheden hebben te verrichten, waarbij als richt lijn geldt, dat de leden van het federatieve college zullen worden aangewezen door de volksvertegen woordigingen der samenstellende gebieden. Medan werd als zetel van het secretariaat, aangewezen. Als leden var het directorium werden gekozen dr Mansur, Abdul Malik en mr /.bbas. De financiële consequenties zullen worden ge dragen door de deelnemende ge bieden. DUITSE GEMEENTE WIL BIJ BELGIE. De gemeenteraad van Mueteemieh 1b op hevel van de minister van binnen landse zaken van Noord Rün-Westfalen dr. Menzel, geschorst. De gemeenteraad had, zonder officieel te zijn-bijeengeroepen, een geheime ver gadering gehouden, waarop besloten was tot de Belgische premier Spaak een petitie te richten waarin om een ple bisciet over opneming van de gemeente in die Belgische staat of onmiddellijke annexatie zou worden verzocht. DE SPOORWEGEN TE BERLIJN. De Berlijnse spoorwegdirectie, die on der Sowejtrussische oontrOle staat, heeft aangekondigd, dat per 1 Juni a s. in de Westelijke sectoren van Berlijn betaling van het reisgeld in Westmar ken zal worden geëist. Aan de West- Berljjnse stations zijn daartoe strekken de orders gegeven. HOLLANDSE TULPEN BLOEIEN IN CANADESE HOOFDSTAD - Als dank voor het aandeel, dat de Ca nadese troeven in de bevrijding van Holland hadden, heeft de Ne derlandse regering ongeveer 400.000 tulpenhollen naar Ottawa gestuurd die daar nu in varken en plant soenen in bloei staan. Caroline en Hinke Tuinman, dochtertjes van de Nederlandse landbouwkundige attaché in Ottawa, die in Volen- dams costuum zijn gekleed, vertellen een agent van de Canadese bereden politie bijzonderheden over de tulpen. Felle brand in Amsterdam Gistermiddag omstreeks kwart over twee brak ln de onderruim te van een oud pakhuis in de St, Jacobsstraat te Amsterdam een felle brand uit. Deze ruimte dien de als opslagplaats van emballage materiaal. Even voor het uitbreken van de brand werd per bakfiets een fles met ether bij het- perceel afgele verd welke een barst vertoonde. Bij het binnendragen is deze fles kapot gevallen, waardoor de ether over de grond stroomde. Terwijl men bezig was dit op te ruimen, is vermoedelijk doordat een voor bijganger met een brandende si garet langs liep, de ether ln brand gevlogen. Het vuur deelde zich onmiddellijk aan het licht brand bare emballagemateriaal mede. aldus werd ons van de zijde van de brandweer medegedeeld. De bakfiets ging geheel In vlammen op. Twee hulzen aan de overzijde kregen geblakerde gevels. De brandweerlieden moesten zelfs met rookmaskers werken om de vuurhaard te kunnen bereiken AI het brandbare materiaal werd door ketting van brandweerlieden buiten de steeg gebracht, waar 't nog lange tijd lag te smeulen. UITKERING TOT TWEE PROCENT VAN HET JAARLOON IS THANS TOEGESTAAN Het college van Rijksbemiddelaars heeft, evenals het vorige jaar, bepaald dat hef geoorloofd is, zonder vooraf gaande afzonderlijke toestemming van het college, in de loop van 1949 een of -meer uitkeringen toe te kennen tot een totaalbedrag van maximaal 2 van het jaarloon van de betrokken werknemer. Deze uitkering kan op- in gedeelten plaatsvinden bij gelegenbe den als kermis, vacantie, einde boek jaar enz en mag niet in de verkoops prijzen worden doorberekend. Veiligheidsmaatregelen voor de T T -races Voor de op 9 Juli a.s. te Assen te houden internationale motorraces om de grote prijs van Nederland heeft de T.T.-comissie meer veiligheidsmaatrege .Lisi genomen. Zo zullen langs bet cir- iooit van Drenthe bomen worden ge veld in alle uitrqbochten, waarvoor ge deehelök reeds toestemming is ver leend. Ook ten aanzien van de sloten ajjn maatregelen genomen. Voor de oorlog waren sommige sloten met plan kiers belegd, maar na de bevrijding was er geen hout, waarom stropakken gelegd zijn. Daartegen kan echter, voor al bij regen, bezwaar zün, omdat ze dan onvoldoende veerkracht behouden. Bovendien waden ze neergelegd vlak langs de wegkant met de sloot er di rect achter. De T.T. commissie meent •venwel, dat de veiligheid bevorderd wordt door in de gevaarlijke bochten de sloten. t« dichten, sommige met duikers, andere met stropakken en weer andere met plankiers, waardoor de stropakken langs de weg verder achteruit kunnen, zodat ook indien een rijder- onverhooptvoor een stropak blijft b'ggen, hij toch van de rijweg is. —o— Emanuel kardinaal Suhard, aartsbisschop van Parijs, is in zijn paleis, in de leeftijd van 75 jaar, overleden. oVolgens een AFP-telegram uit Londen verklaart men in Brit se politieke kringen en op de am bassade van Ethiopië te Londen niets te weten van een opstand, terwijl evenmin iets bekend is van een poging om de Ethiopische kroonprins te ontvoeren. Een woordvoerder van de Ethiopische ambassade is voornemens een on derzoek in te -stellen naar de her komst der geruchten over de op stand. die volgens hem als „ge ruchten" moeten worden be schouwd. oDe Griekse dagbladen ga ven gisteren uiting aan hun vol doening over de uiteenzetting en verzekeringen, welke door de Turk se regering zijn gegeven met be trekking tot de kortgeleden in Turkije gehouden anti-Griekse de monstraties welke het gevolg wa ren van een te Athene gespeelde voetbalwedstrijd, waarin de Turk se spelers niet naar behoren zou den zijn behandeld. Volgens de Griekse dagbladen hebben de re geringen te Athene en te Ankara vastgesteld, dat het voetbalwed strijd-Incident de door haar on der houden normale en vriend schappelijke betrekkingen in ge nen dele heeft doen verslechteren. oDoor het conservatieve la gerhuislid Michael Astor werd he den in de „Times" een brief ge publiceerd, waarin hij verklaart dat Engeland's huidige politiek ten aanzien van Spanje Groot-Brlt- tannië zelf ln politiek opzcht gro te schade berokkent en dat het verenigd koninkrijk er de „gene genheid" van het Spaanse volk mee zal verspelen. oDe journalist en roman schrijver Edoard de Neve hoopt 7 Juni zijn zestigste verjaardag te vieren. Er is voor deze viering een comité gevormd waarin verschil lende kunstenaars zitting hebben genomen. Victor E. van Vriesland is voorzitter, mevr. Annie van der Aardwegvan Mnnching secreta resse en mevr. Willy Corsari pen- ningmeesteresse —o— Door de honger gedreven hebben twee Tsjechische politieke vluchtelingen, oom en neef, die bij Nieuwe Schans Nederland waren binnengedrongen, zich bij de vreemdelingenpolitie te Amster dam gemeld. Zij zullen over de grens worden gezet en in een DP- kamp in Duitsland moeten ver blijven tot nader over hun lot zal zijn beslist. ONTSLAG BURGEMEESTER VISSER. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede; Bij K.B. is aan mr W A J. Visser, overeenkomstig zijn verzoek, ontslag uw zijn. functie van burgemeester van 's Graven- hage verleend. Manifest aan de ministersconferentie te Parijs De conferentie van het .Duitse volkscongres" heeft met op twee na alle stemmen, bij één onthouding haar goedkeuring gehecht aan het aan de ministers-conferentie te Parijs ge richte manifest, waarin aangedrongen wordt op opstelling van beginselen van een vredesverdrag met Duitsland op ba sis van Yalta en Potsdam, herstel van de Duitse administra tieve en economische eenheid, - invoering van een valuta in geheel Duitsland .opheffing van alle economische en ver- keersbelemmeringen tussen de zones, toestemming voor op richting van een voorlopige centrale Duitse regering van vertegenwoordigers van democratische partijen en organi saties en bijeenroeping van een vredesconferentie waaraan een voorlopige democratische regering van Duitsland zou moeten deelnemen. IN DE K.VJbeschikt men over. een vormingscentrum, vmarin ver- schillende dingen, die belangrijk zijnt niet alleen voor de K.VJ*^ maar voor geheel ons volk, worden besproken en belicht. De bijeen komsten zijn uitermate leerzaam en de schriftelijke adviezen zeer belang wekkend. In de eerste plaats omdat men er uitstekend uit kan opmaken, wat er leeft in de K.V.Pmaar ookomdat men er wel eens iets aan de weet komt., wat anders pas aan de grote klok komt, als het te laat is. Er heeft nueen bespreking plaatsgevonden over het ontwerp van wet, dat eerlang de Tweede Kamer zal bereiken en dat han delt op het toezicht op de biblo- theken. Een onderwerp, dat niet alleen belangrijk is voor degenen die zich veelal opwerpen als de kampioenen der zedelijkheid, maar belangrijk voor het gehele volk. Het betekent toch niet meer ol minder, dan dat de wet in de toekomst de gelegenheid schept dat bepaalde delen van ons volk zullen uitmaken, wat door het ge hele volk al dan niet uit de open bare bibliotheken mag worden ge haald. In genoemd centrum is de ze zaak breeduit besproken en er ivas een minderheid aanwezig, die als haar mening te kennen gaf dat het niet waarschijnlijk was, dat genoemd ontwerp strijdig zou zijn met artikel 7 der Grondwet. Vrijwel eenparig was men van oordeel, dat het wenselijk zou zijn, indien er toezicht kwam op de leesbibliotheken, dit regionaal of gemeentelijk zou gebeurenal be twijfelde men het. of het dagelijks bestuur ener gemeente er nu wel dadelijk geschikt voor zou zijn. En hier komen we nu terecht op een weg, waar we naar onze me ning net niet moeten zijn. Het is niet juist ,dat men gemeentelijk of regionaal, streeksgewijzehet beste zou kunnen uitmaken, wat wel en wat niet de toets der cri- tiek kan doorstaan. Dan zal men juist de wonderlijkste toestanden krijgen. Dan zal het Rijk verdeeld worden in vele partjes en zal men in het ene partje bepaalde boeken wel en in andere niet kunnen krij gen. Wij zijn het met het vormings centrum eens. dat er geen anar chie mag heersen op het terrein der lectuurvoorziening. Maar er moet ook geen verwarring worden geschapen in het toezicht. En dat zal gebeuren, wanneer hét ivets- ontwerp ongewijzigdzou worden aangenomen. Ook wij zijn van me ning_ dat de dagelijkse besturen der gemeenten niet in staat zijn om over verschillende boeken te oordelen. Maar zou het niet veel erger zijn. als er naast het ge meentebestuur een gemeentelijke of regionale commissie komt, die moest uitmaken, wat wel en wat niet geschikt is om in een biblio theek ondergebracht te worden? Dan zien we ernstige strubbelin gen tegemoet. Vooral in die ge meenten of streken, ivaar de gelo vigen in de meerderheid zijn. Want dan staat de samenstelling van een commissie ons er bij voorbaat borg voor, dat bepaalde normen voor de lectuur zullen wor den aangelegd die het linkse volksdeel niet zullen smaken. En wellicht in het omgekeerde geval evenzeer. Het wil ons toeschijnen, dat slechts uiterst dseleundigen in landelijk verband hier richtlijnen zullen kunnen geven, terwijl de ge meenten op het. naleven dier richt lijnen slechts hebben toe te zien. v. Z.. Ten aanzien van een vredesver drag noemt het manifest de vol gende bepalingen voor het Duitse volk aanvaardbaar: herstelbeta lingen, waardoor een redelijke le vensstandaard niet in gevaar wordt gebracht; liquidatie van al le oorlogspotentieel en de bewa peningsindustrie demilitarisatie en democratisering van het Duit se poltieke, economische en cul turele leven; bestraffing van alle oorlogsmisdadigers en beperkte vierzijdige controle op de ontwik keling van 't economische en po litieke leven in Duitsland. Verder wordt in het manifest het recht opgeëist op een grond wet voor geheel Duitsland waarin garantie wordt gegeven voor een onafhankelijk politiek, economisch en cultureel leven en het recht op ontwikkeling van een industriële productie voor vreedzame doelein den bij sluiting van alle kapita listische monopolies en belangen van grootgrondbezitters. Er werd besloten zo spoedig mo gelijk een delegatie .waarvan ook Max Reimann als lid werd geko zen, naar Parijs te zenden voor de overhandiging van het mani fest. (Max Reimann, de West- Duitse communistenleider, bevindt zich thans, zoals bekend, in een gevangenis). Eveneens werd een resolutie aanvaard waarin alle Duitsers op geroepen worden zich in een .Na tionaal front" te verenigen. Het Europese herstelprogram, het At lantisch pact en de Westduiste fe derale republiek werden veroor deeld. De sprekers voerden een anti-Westerse en onverzoenlijke toon. De ln Duitsland geboren Ger il ard Eisler werd genoemd als can didaat voor de uit 350 leden be staande Volksraad. Hij werd be schreven als „professor aan de universiteit te Leipzig". LOVINK NAAR BATAVIA De nieuwe Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon, de heer Lo- vink, is naar Indonesië vertrok ken. Donderdagochtend te 11 uur zal ln het Gedong Indonesia Serikat (voormalig Volkraadsgebouw) in tegenwoordigheid van de leden der voorlopige federale regering de plechtige overdracht geschie den van het ambt van Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon. De heer Lovink wordt enige uren daarvoor te Batavia verwacht. Dr Beel zal Donderdagavond naar Nederland reizen. weerbericht AANHOUDEND WISSELEND WEER. Tijdelijk »vaar bewolkt aaet piaatee lijk enkele buien. Zwakke t>t matige wind tussen Zuid e» West. Weinig re» andering van temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1