Ikmaardei n.-hollandse Duizend extra woningen voor Noord-Holland Nederlandse militairen verrichtten arrestaties 2E JAARGANG N° 1549 PERS 1945 WOENSDAG 1 JUNI 1949 irsrAsrj Prijspolitiek Uilgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.85 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Vercmtw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau, Bidderstraat hoek Oudegracht - Tel. K 2200 3971 Woningbouv/programma voor 1949 verhoogd Mr. dr. J. in 't Veld, minister van wederopbouw en volkshuis vesting, heeft besloten het woning bouwprogramma voor 1949 te verhogen met 6400 woningen. Hier van zijn 1000 woningen bestemd voor Noordhoiland, welke provin cie hiermede het grootste aandeel in dit extra woning-contingent verkrijgt. Noordbrabant en Zuid holland volgen met toegewezen aandelen van resp. 900 en 825 wo ningen. In de 1000 voor Noordholland be stemde woningen is niet begrepen het aandeel voor Amsterdam. Dit is nl apart bepaald op 100 wonin gen. Mr. in 't Veld heeft verder tijdens een in Assen gehouden rede de verwachting uitgesproken, dat ieder gezin in 1958 over een eigen woning zal kunnen beschik ken. Volgens het woningbouwprogram ma 1949 zouden oorspronkelijk in dit Jaar circa 31.000 woningen in uitvoering worden genomen. In 't reeds verstreken deel van 1949 zijn echter belangrijk meer woningen gereed gekomen, dan in uitvoering werden genomen. Op 1 Oot. wa ren nog 47000 woningen in uit voering, thans is dit aantal ver minderd tot 37000. De materiaal en arbeiderspositie laten echter toe. dat een g^er aantal woningen in uitvoering wordt genomen. Bovendien neemt de productie van montagewoningen sneller toe, dan in de aanvang van het jaar werd verwacht. Daarom acht het mini sterie van wederopbouw en volks huisvesting het verantwoord het woningbouwprogramma 1949 te verhogen met 6400 woningen, nl 3000 montagewoningen en ^400 traditionele woningen. Bij de ver deling van deze woningen over d« „Vliegende vleugel" verongelukt De Britse bladen melden, dat één van Engelands twee „Vliegen de Vleugels" met straalaandrij ving de AW 52, bij een proefvlucht is verongelukt. De piloot wist zich per parachute te redden. De kos te.x van de verongelukte machine waren naar schatting tweehonderd duizend pond sterling. Ook in de kringen der Abes sijnse regering heeft men ver klaard, dat de in Italiaanse bla den gepubliceerde bericht* over ongeregeldheden te Addis Abeba „absoluut ongegrond" zijn. 1 - si tuatie in het gehele land is vol komen normaal, zo verluidt in deze kringen. Kortgeleden trad de politie op tegen veedieven bij Dessie doch toen deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. FRAAIE SUCCESSEN VOOR JAN DE VRIES. De oud-junior-sprintkamoloen van Nederland, het AV 1923-lid J. de Vries heeft dezer dagen in San Pranclsco de kampioenschap pen op 100 yards en 220 yards van de Far West Conference gewon nen. De Vries liep de 100 yards in de uistekende tijd van 8.6 sec., ter wijl hij over de 220 yards 22 sec. precies deed. provinciën en de grote gemeenten is er rekening mede gehouden dat deze aanvullende woningtoewijzin gen in de eerste plaats zal moeten worden gebruikt voor de bevorde ring van de industriële ontwikke ling van ons land. Onjuistheden, welke bij de ver deling van net oorspronkelijke con tingent voor 1949 waren ingeslo pen en moeilijkheden welke na de verdeling gebleken zijn moeten bij de nieuwe verdeling worden opge heven. De toewijzing is op zulk een wij ze geschied, dat in het algemeen die provinciën, welke het verst ge vorderd zijn met de uitvoering van he^ woningbouwprogramma 1949 voor de grootste toewijzing in aanmerking komen. De V S. en de handel met China Naar te Washington uit officiële bronnen wordt vernomen, berei den de Verenigde Staten thans een handelspolitiek met het com munisische China voor. Evenals de handel met Oost- Europa zal ook de handel met het communistische China aan twee beperkingen onderhevig zijn. Zo zal Amerika geen leningen ver strekken en zal alles wat de Chi nezen kopen met geld of goederen moeten worden betaald. Ook zul len er geen strategische materia len naar China worden ver scheept. Functionarissen geloven, dat het nog slechts een kwestie van tijd is alvorens de communisten het gehele Chinese territoir zullen overnemen en een nieuwe Chinese regering zullen proclameren. Duizend gulden boete voor EVC.- voorzitter De Amsterdamse economische rechter mr C. H. Plug heeft de voorzitter van de Eenheids Vak Centrale, Berend Blokzijl, veroor deeld tot een geldboete van dui zend gulden, subsidiair een hech. tents van twee maanden. De Officier van Justitie jhr mr A Reigersman zeide in de door hem uitgebrachte dagvaarding., dat de heer Blokzijl als voorzit ter van de EVC in of omstreeks Oc'ober 1948 in strijd met het verbod van art. 14 van het Devie zenbeslui 1945 heeft beschikt over een bedrag van 400.000 franse frs dat volgens een overeenkomst door de Confederation General du Travail ter beschikking is ge- steM aan Franse stakende mijn werkers ten behoeve van aankoop van kleding en voedsel voor" kin deren. De heer Blokzijl ontkende op zettelijk de deviezenbepalingen te hebben overtreden. De verdediger, mr Stokvis, acht te eveneens van een opzettelijke overtreding geen sorake. Verdach te was. aldus de raadsman, geheel te goeder trouw geweest. DR SUK'MRV REPUBL. NOODREGERÏNG. Naar „Merdeka" verneemt, is op initiatief van vloe-nresident Moh. Hatta aan dr Suk'man. voorzitter der Masitiml en minister van bin neniandse zaken van de Fenu- bliek opgedragen, zich in verbin ding te stellen met' mr Sj'afruddin nrawlranegara, het hoofd van de Republikeinse noodregering. Zweeds sportvliegtuig' stortte in zee Dinsdagavond omstreeks half' 7 is ter hoogte van Ouddorp (óp (Goeree. Overflakkee) een Zwéeds sportvliegtuig in zee gestort. De beide inzittenden konden zich redden door op de vleugels van het toestel te klimmen. Het rood-gekleurde vliegtuig kwam on geveer een kilometer uit de kust. in het zgn. „Slijkgat" terecht. De reddingboof uit Stellendam, de „Koningin Wilhelmina" voer uit en wist de beide vliegers veilig aan land te brengen. Het zijn de Zweden Gunnar Brenkner en Tage Anderson, bei den uit Luleas. Komende van Malmo varen zij met hun vlieg tuig, dat de kentekenen SE-ANC droeg, vanmiddag op weg van. Londen naar Amtserdam om via Hamburg en Kopenhagen naar Malmo terug te keren. Ter hoogte van de Nederlandse kunst kregen zij motorstoring en na een maal om de vuurtoren van Ouddorp te zijn gecirkeld stortte het toestel neer. Het wrak drijft thans weg en zal spoedig zinken. TARIEVEN HERENKAPPERS VRIJ? De tarieven voor het herenkap persbedrl.f zullen zeer binnenkort waarschijnlijk in Augustus, wor den vrijgegeven, aldus meldt de „Nederlandse Vrije Kappersorga nisatie" aan haar leden. Deze or ganisatie baseert haar mededeling op een desbetreffende toezegging die haar ttJdens overleg met het directoraat-generaal voor de prij zen zou zijn gedaan. VERTREK NIEUWE HVK DE HEER A H. J. LOVINK Voor zijn vertrek naar Indonesië per KLM Constellation richtte de nieuwe HVK, de heer A. H. J. Lovink, het woord tot de verzamelde journalisten, radioreporters en fotografen. Rechts de secretaris van de heer Lovink, de heer Telxeirade Nattos, links mevr. Lovink. Doodstraf geëist tegen verraders Stljkelgroep De advocaat-fiscaal bij het Bij zoiidere Gerechtshof te Den Haag eiste zowel tegen de koopman W. S. van Dam als tegen de koopman J. van Weezei de doodstraf. Hij achtte bewezen, dat deze lieden, die tijdens de oorlog in dienst stonden van de Duitse politie in ons land, zich in 1941 in de ver zetsgroep van Drs. J. Stijkel te Scheveningen hebben gedrongen en deze met 32 van zijn mede werkers de dood in hebben gejaagd VERLIEZEN IN INDONESIË. In de periode van 3 tot en ifiet 16 Mei zijn 7 militairen van de Koninklijke Landmacht in Indo nesië gesneuveld, aldus maakt de regering tot Laar leedwezen be kend. Incident in Djogja Krachtig protest van Republikeinse zijde Nederlandse militairen hebben het gebouwencomplex Tepati- han te Djogja (dat gebruikt wordt voor de voorbereiding van de terugkeer der Republi keinse ministeries) onderzocht zonder voorafgaande kennis geving aan de Sultan, aldus een officiële bekendmaking van de Sultan als minister van staat. Van de afdeling de fensie werden documenten en naamlijsten van ambtenaren in beslaggenomen en personen door de IVG (inlichtingen vei- ligheidsgroep) gearresteerd. Ook werden inschrijvingsformu lieren van de afdeling politie in beslag genomen. In de bekend making wordt verder verklaard, dat, de voorzitter van de Republi keinse delegatie van het incident op de hoogte gesteld werd ter kennisgeving van een en ander aan de UNCI met het verzoek .'n krachtig protest ten aanzien van dit Nederlandse miltaire optreden bij de betrokken instanties in te dienen en garanties te vragen, dat zulk optreden niet herhaald wordt Van Nederlandse zijde te Djogja ROND HET MARBLE ROSE PALEIS TE PARIJS Het Marble Rose Paleis te Parijs, waar de Grote Vier confereren, ls dag en nacht door journalisten en persfotografen omringd. Geen stap en handeling bulten het conferentie-oord ontgaat de internationale pers. Links op de foto: Minister Bevin verlaat het Marble Rose Palei% midden: Vichinsky in gesprek met de Russische ambassadeur in Parijs, Alexandrev Bogomolov, rechts: Dean Acheson en zijn echt genote op de stoep van het voor de pers hermetisch gesloten ge bouw. vernam Aneta's correspondent ten aanzien van bovenstaande dat de Nederlandse autoriteiten het ten zeerste betreurden dat zij tot optreden hadden moeten over gaan. Tot het tijdstip van de vol tooiing van het herstel der Repu blikeinse regering in de residentie Djogja zijn de Nederlandse auto riteiten verantwoordelijk voor het handhaven van orde en veilig heid. Het ls gebleken dat zich bij de afdeling defensie in Kepathian personen bevonden, die zich schuldig maakten aan subversieve activiteit en dat leden van guerlllastrijdkrachten zich kwamen aanmelden, van wie de aanwezigheid in' de stad gevaar lijk geacht werd voor de handha ving van orde en veiligheid. De Republikense delegatie te Ba tavia bevestigde dat het gebeurde was doorgegeven aan de Unci. Nederlandse soldaten naar Nieuw-Zeeland Vernomen wordt, dat de Neder landse regering via haar gezant schap te Wellington. de Nieuw-Zeelandse regering heeft gevraagd, of een a*rtal l"'m van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, na hun demobilisatie, zich als landarbeiders in Nieuw- Zeeland kan vestigen. Waarschijn lijk zal de regering te Wellington zich bereid verklaren op deze ba sis 1000 oud-strijders toe te laten. Zoals gemeld, heeft Australië zich bereid verklaard, 5000 Neder landse oud-strijders uit Indonesië in haar land toe te laten. AANKOMST VOLENDAM Aan boord van het troepentrana portschlp „Volendam" dat van daag te Rotterdam aankomt, be vinden zich circa 700 militairen (geen gesloten onderdeel) die om bijzondere redenen worden gere patrieerd. ZIJN DE SIGAREN IN ROOK OPGEGAAN...? Een argeloze, sigarenfabrikant, die per auto naar Amsrterdam ge komen was om 10 12 duizend sigaren af te leveren, kon de ver leiding niet weerstaan op het Leidseplein een kop koffie te drin ken. Hij sloot en parkeerde zijn auto, maar kwam een half uur la ter tot de ontdekking, dat deze verdwenen was. De centrale re cherche vond de auto later terug. De sigaren echter waren verdwe nen! Nieuws in 't kort Tot leider van het Unesco-werk in de Britse zone, met standplaats Dusseldorp ,Is benoemd mr dr W. Verkade te Voorburg. Tot de taak van de heer Verkade als Unesco, leider zal o.a. behoren het bevor deren van het contact tussen. Duitsland en de andere landen en wederopvoeding van het Duit. se volk. Legioen van Wereldburgers Op initiatief van de voor zitter van de Wereld Federa listen Beweging (WFB), de heer P. Kremers, heeft zich te Amsterdam in samenwerking met de WFB het „Interna- tonaal Legioen der Wereld burgers" gevormd mef als di rect doel: wereld volkstem ming, die in 1950 gehouden zal worden in Nederland voor te bereiden en te organiseren. De leden van het legioen heb ben zich bereid verklaard na de tot stand koming van een we reldregering deel uit te maken van het door deze regering op te richten veiligheidscorps. Het staat nu vast. dal ..de eer ste wereldburger" Garry Davis in Juni op zijn tournee door Europa, het eerst Amsterdam zal bezoe ken. Hij zal hier in de Apollohal op een betogingsavond spreken, dip wordt georganiseerd door de WFB en het .Xegloen der wereld burgers". EL2CTRISCH BREIN Twintig Amerikaanse geleerden werken thans aan een electrisch, brein, dat kan vertalen, rekenen, en zelfs h-et weer voorsp '.len. Wanneer het klaar ls kan het misschien een kantoorbediende vervangen. Eisler Praag naar Gerhard Eisler. de Amerikaanse communistische leider van Duitse afkomst, om wiens uitlevering door de Amerikanse regering was verzocht .doch die Ingevolge de uit spraak van de Engelse rechter is vrijgelaten, ls van het vliegveld Northolr in een Tsjechoslowaaks vliegtuig naar Praag vertrokken. Een functionaris van de Poolse ambassade verklaarde: „Naar wij menen ls Eisler op weg naar Lelp zig. Hij heeft een visum gekregen via Praag". LANDVERSCHUIVING IN CHILI. Men gelooft, dat 14 personen levend begraven zijn door een landverschuiving, die de afgelo pen nacht in een der heuvels bo ven Valparaiso in Zuid-Amerika heeft, plaatsgehad. Tot dusver zijn vier lijken opgegraven. ONTSLAG BURGEMEESTER VISSER. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Bij K.B. is aan mr W A J. Visser, overeenkomstig zijn verzoek, ontslag u>i zijn. functie van burgemeester van 's Graven- hage verleend. Nederlands schip naar Sjanghai De militaire contróleraad Sjanghai heeft het Nederlandse stoomschip „Molenkerk" vergun ning verleend Sjanghai aan te doen. De „Molenkerk", toebeho rend aan de „Holland-East-Asia- Line" zal het eerste buitenlandse schip zijn dat na de bezetting van Sjanghai door de communisten de haven van deze stad binnen loopt. ONZE MINISTER van Landbouist Visserij en Voedselvoorz. heeft in Assen een redevoering gehou den waarin hij ons heeft bekend gemaakt, dat de prijs van het varkensvlees nog te hoog was. We geloven dat we de plank niet ver mis slaan, als we beweren, dat de minister hier heeft verteld, wat onze huisvrouwen hem reeds en kele maanden terug hadden kun nen vertellen. Niet alleen de huisvrouwen. De slagers ook. En het is slechts een zachte balsem op deze wonde, dat na 1 Januari de richtprijs ver laagd zal worden tot f 1.85 per ki logram waardoor even goed nog een lonende exploitatie voor de boer zal worden verkregen. Wanneer men het bericht leest, staat er niet meer en niet minder in. dan dat de varkenshouders in de periode die achter ons ligt en in de periode tot Januari een prijs voor hun varkens ontvangen, die aanzienlijk te hoog is. Wij maken ons daar zorgen over Het zij hen van harte gegund. Bedenkelijker echter is dat tiier door de instan ties, welke de kostprijsberekening uitvoeren een ernstge fout is ge maakt, die op de lagere lonen een zeer ongunstige invloed heeft. De prijs van het varkensvlees is inder tijd opgezet op een hoog niveau omdat men meende, dat er uit- wijkgelegenheden genoeg waren. Ach temt is echter gebleken, dat de ulti ^mogelijkheden er r.iet Hei huishoudbudget werd Ver*'- We slag es h-.'bbe er mar mee gesukKeLti. Hel was soj.w een toer om van het varkensvlees af ie komen, vooral, als men in de volks buurten zat. Verschillende slagers zijn er toe over gegaan, om vrij willig de prijzen van het spek en het varkensvlees te verlagen. In verschillende gevallen mochten ze dertig of nog meer centen het pond meer ontvangen, zonder in strijd te komen met de prijsvoor- SChriften. En verschillende slagers ivelke wij over dit verschijnsel sprakengaven ons onomwonden toe, dat deze verlaging wei iets te sterk toas maar dat de prijs, wel ke voor het varkensvlees was vast gesteld te hoog icas. De winsmarge was te groot, zowel voor de slager als voor de boer. De slagers zijn zet1 zo verstandig geweest, om er wat af te doen. Maar dit is slechts een gunst en heeft met de prijszetting als zoda nig niets te maken. En daar gaai het ons om. Er is hier, we weten niet precies door wie en op wiens advies een richtprijs gezet, voor 'n product, dat volksvoedsel bij uit nemendheid is, in normale tijden nog veel moer zelfs dan rund- en kalfsvlees Het is ons duidelijk, dat de mi nister niet tussentijds kan afwij ken van de belofte om deze richt prijs tot Januari van 'i komende jaar te laten gelden. Een storm van verontwaardiging zou onder de boeren opsteken. Wellicht niet ten onrechte, icant. de prijzen van de biggen zijn door de meer dm lonende uitkomsten van de vbr- kensfokkerij tot een fabelachtige hoogte gestegen. Het schijnt ons echter noodzakelijk dat wij onze verontwaardiging over een derge lijk regelend optreden inzake prij zen van een volksvoedsel, waar voor naar later is gebleken geen uitwijkmogelijkheid was, niet on der stoelen of panken steken. Het leven is te duur, dan dat we ons dergelijke „spieleri*" kunnen la ten welgevallv. Z. Mobilisatie in Bolivia In Bolivia is een decrecft uitge vaardigd, waarbij algemenj* mobl lisatie wordt afgekondigd. Het decreet geldt voor alle bungerei tussen negentien en vijftig jaar. Verder werd door de regering; de staat van beleg voor het gehele, land afgekondigd na hernieuwde strijd in de tinmijnen, de voor naamste bron van inkomsten voor Bolivia. GENERAAL CLAY MET PENSIOEN. Generaal Clay. de vroegere Amerikaanse miltaire gouverneur in Duitsland, is heden met pen sioen gegaan. Generaal Clay, dl® thans 52 jaar ls, heeft 31 dienst jaren. weerbericht PLAATSELIJK ENIGE REGEN Verder toenemende bewolking met voornamelijk vanavond en vannacht plaatselijk enige regen. Later wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Morgen leU lagere temperaturen dan van daag.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1